agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Ağaçlar > Meyve Ağaçları (Özel) > Zeytin
(https)

Beğeni Düzeni1190Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 20-02-2018, 13:35   #2341
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 12-09-2007
Galeri: 3
Memecik zeytini Bafa-Milas-Bodrum yöresinde boldur. Daha çok dağlara doğru yayılıdır ağaçlar ve çok büyük yaşlı ağaçlardır. Mesela Kıyıkışlacık yolu üzerindeki dağlık köylerde zeytinin hası yetişir. Kır zeytini denir buraların zeytinine, köylülerinden bulabilirseniz dilme zeytin alın yemeğe doyamazsınız. Yağları da öyle tabii. Bu köylerde o ağaçlara ne ilaç atılır ne de kimyasal gübre. Bizim evimizin olduğu köy de asırlardır zeytinle geçinen köy. Ağaçlara ilaç atıldığını duymadım daha. Köylü kanaatkardır varsa ürün var yılı der, yoksa yok yılı der geçer...

Benim yazdığım zeytinyağı, üreten kurum tarafından ihraç edilen yağdır gönül rahatlığı ile yenebilir. Herkesin kendi bağından bahçesinden yağ alması mümkünmüdür ki kendi yağını yemek lazım diyelim. Veyahutta yarım litresi 35 liraya satılan süslü şişelerdeki yağlardan mı satın almak lazım iyi yağ yiyebilmek için.

Kalite yağları takipteyim. Bugün 2 litresi 39 lira olan kalitece iyi bir yağ daha başlamış kampanyaya ama acele edilmezse ülkenin 1. kalite yağını satan kuruluş mutlaka yakında kampanya yapacaktır onu da yakalarsam hemen yazacağım buraya...

pria ve blick beğendi.
hosseda Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-02-2018, 16:20   #2342
Ağaç Dostu.

pria's Avatar

Giriş Tarihi: 06-08-2009
Geçen yıl fidanlıktan yağ alamadım..Çanakkale pazarından köylü kadınlardan bir iki numune alıp denedik, pek içime sinmedi..

Daha sonra Carfur'da indirime denk geldik ve Tariş/Memecik zeytinyağını bir yıllık kullanım için topluca aldık..
TARİŞ'ten şaşmam..özel firmaların hiçbirine güvenmem..en süslü püslü şişelerdekiler de dahil..

blick beğendi.
pria Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-02-2018, 06:42   #2343
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 10-03-2007
2016 da 20.- liraya, 2017 de 16.- liraya ve bu sene 18.- liradan satıyoruz zeytinyağlarımızı. Bu rakamlar piyasa koşullarına göre değişiyor.
2 ton ile 5 ton arası yağımız çıkar, elle yaygıların üzerine toplayıp delikli kasalar ile naklederiz ve kendi köyümüzün içinde bulunan yağhanede sıktırırız. Genellik ile 0,4 dizem yağ elde ederiz.
Geçen seneki yağımız altın sarısı rengindeyken, bu seneki yağımız acı yeşil renginde çıktı.
Ağaçlarımız ne verir ise. Bizlerin bir üretici olarak buna müdahale etme şansımız yok.

Melih Bakırlıoğlu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-02-2018, 12:09   #2344
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 21-02-2018
Merhabalar, aranıza yeni katıldım benimde Kemalpaşa, Bağyurdunda 24 dönüm zeytin bahçem var. Rahmetli babam kendi ekmişti 400 e yakın Gemlik tipi 20 yaşlarında ağaç mevcut. Bizim sıkıntımız zeytini satamamakta. Kalitesi yüksek en iyi kalibre zeytinleri bile satamıyoruz. Bu sene az vermesine rağmen 10 tona yakın zeytin aldık ama kalibresine bakılmaksızın hepsini tüccara 2 liradan vermek zorunda kaldık. Burada 1 **** 2 tüccar var onlarda hep aynı rakamları veriyor. Zeytinleri daha uygun şekilde değerlendirmek için tecrübeli zeytin dostlarının tavsiyelerine ihtiyacımız var. Bu sene uygun budama ve gübreleme sonrası 20 tona yakın ürün bekliyoruz. Kemalpaşa İzmir bölgesi için tecrübe ve önerilerinizi rica ediyorum.

Amatörzeytinci Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-02-2018, 06:32   #2345
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 13-03-2012
Merhaba
Durumunuza üzüldüm, çıkan zeytinleri yağ çıkartarak değerlendirebilirsiniz,Bursa çıvarında olsa bahçeniz çok farlı şekilde değerlendirilebilirdi.

murat-16 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-02-2018, 06:33   #2346
Ağaç Dostu

Sezon da benim ile irtibata geçerseniz yardımcı olmaya çalışırım. Ekim-Ocak arası nerede ise siteye hiç giremiyorum, ancak yağmur yağar çalışamaz isek o da biraz gecikmeli oluyor. Ben şimdiden telefonumu vereyim arzu ederseniz o zaman beni ararsınız bilgileri paylaşırız. 0533-4803082

Zeyno waffle beğendi.
Eski 22-02-2018, 09:21   #2347
Ağaç Dostu

shawshang's Avatar

Giriş Tarihi: 09-07-2015
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Amatörzeytinci Mesajı Göster
Merhabalar, aranıza yeni katıldım benimde Kemalpaşa, Bağyurdunda 24 dönüm zeytin bahçem var. Rahmetli babam kendi ekmişti 400 e yakın Gemlik tipi 20 yaşlarında ağaç mevcut. Bizim sıkıntımız zeytini satamamakta. Kalitesi yüksek en iyi kalibre zeytinleri bile satamıyoruz. Bu sene az vermesine rağmen 10 tona yakın zeytin aldık ama kalibresine bakılmaksızın hepsini tüccara 2 liradan vermek zorunda kaldık. Burada 1 **** 2 tüccar var onlarda hep aynı rakamları veriyor. Zeytinleri daha uygun şekilde değerlendirmek için tecrübeli zeytin dostlarının tavsiyelerine ihtiyacımız var. Bu sene uygun budama ve gübreleme sonrası 20 tona yakın ürün bekliyoruz. Kemalpaşa İzmir bölgesi için tecrübe ve önerilerinizi rica ediyorum.
O fiyata tüccara vereceğinize yağ olarak değerlendirmeyi neden düşünmüyorsunuz ?

shawshang Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-02-2018, 09:37   #2348
Yeni Üye

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Melih Bakırlıoğlu Mesajı Göster
Sezon da benim ile irtibata geçerseniz yardımcı olmaya çalışırım. Ekim-Ocak arası nerede ise siteye hiç giremiyorum, ancak yağmur yağar çalışamaz isek o da biraz gecikmeli oluyor. Ben şimdiden telefonumu vereyim arzu ederseniz o zaman beni ararsınız bilgileri paylaşırız. 0533-4803082
Teşekkür ederim Melih bey mutlaka iletişime geçeceğim şimdiden teşekkür ederim

Eski 22-02-2018, 09:41   #2349
Yeni Üye

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi shawshang Mesajı Göster
O fiyata tüccara vereceğinize yağ olarak değerlendirmeyi neden düşünmüyorsunuz ?
Merhaba bu bölgede yağ olarakda alıcı bulmaksa zorlanıyoruz eşe dosta veya bilenlere satıyoruz ancak hepsini tüketmiyoruz. Birde zeytinlerin yarıya yakını dediğim gibi kalibresi yüksek yağ olarak tüketmektense sofralık olarak değerlendirmek daha doğru gibi ama tabi ki tüm fikirlere açığız.

Eski 22-02-2018, 09:53   #2350
Ağaç Dostu

g.c.'s Avatar

Giriş Tarihi: 18-05-2016
Manisa Karaoğlanlıda fabrika bu yıl yağı 17-TL den aldı.
Manisa Muradiye fabrika 15,5-16-TL den aldı.
Turgutlu ve Akhisar'da da benzer fiyatlara alım oldu.

Seneye toplama ve nakliye giderlerini hesaba katarak yakın yağhanelere satmayı değerlendirin mutlaka.

Turgay78 beğendi.
g.c. Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-03-2018, 11:17   #2351
Ağaç Dostu

Sinarit's Avatar

Giriş Tarihi: 28-04-2009
Arkadaşlar ,burhaniye de 3 dönüm içinde 35 büyük ağaç olan bir araziyi 90000 e hobi için almak istiyorum.Ağaçlar büyük ve güzel,Öyle para kazanmak gibi bir derdim yok,masrafınını çıkarsın yeter.Orta bir bakımla 35 ağacın yıllık geliri aşağı yukarı ne olur ?
Birde 3 dönüm için 90 000 fiyat nasıl? Burhaniye merkezde.

Sinarit Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-03-2018, 13:37   #2352
Ağaç Dostu

Feijoa's Avatar

Giriş Tarihi: 22-01-2018
35 ağaç boyutuna göre 500 kg ile 1 ton civarı ortalama bir bakımla urun verir...Profesyonel bakımla 1.5 ton civarı hatta büyük yapılı ağaçlar da 2 tona yakın urun verir.

Fiyat olarak 90.000 eğime konuma göre değerlendirilir. Onun için bir şey diyemeyiz

Sinarit beğendi.
Feijoa Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-03-2018, 16:22   #2353
Ağaç Dostu

Sinarit's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Feijoa Mesajı Göster
35 ağaç boyutuna göre 500 kg ile 1 ton civarı ortalama bir bakımla urun verir...Profesyonel bakımla 1.5 ton civarı hatta büyük yapılı ağaçlar da 2 tona yakın urun verir.

Fiyat olarak 90.000 eğime konuma göre değerlendirilir. Onun için bir şey diyemeyiz
Teşekkür ederim,ben en düşüğü 500 kgyi hesaplasam herhalde 2,3 bin lira yağ gelirim olur.Benim ağaçlar düz zeminde baya büyük,eğimli olması mı daha iyi? sanırım zeytin eğim sever diye bir şey okumuştum.

Birde benim amacım ağaçların bakımı ,gübresi,suyu ile uğraşıp toplama zamanı tüccara verip ,toplama ile uğraşmayıp tüccarın vereceği parayı almak.Duyduğum kadarı ile tüccarlar gelip size toplamak için bir fiyat veriyormuş,böyle bir uygulama var mı?Yoksa toplamayla da kendimiz mi uğraşmalıyız?
Bu işe girmek için beni tek düşündüren , toplayıp,zeytini elden çıkarma olayı..

Eski 09-03-2018, 16:42   #2354
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 20-03-2017
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Sinarit Mesajı Göster
Teşekkür ederim,ben en düşüğü 500 kgyi hesaplasam herhalde 2,3 bin lira yağ gelirim olur.Benim ağaçlar düz zeminde baya büyük,eğimli olması mı daha iyi? sanırım zeytin eğim sever diye bir şey okumuştum.

Birde benim amacım ağaçların bakımını ,gübresini,suyu ile uğraşıp toplama zamanı tüccara verip ,toplama ile uğraşmayıp tüccarın vereceği parayı almak.Duyduğum kadarı ile tüccarlar gelip size toplamak için bir fiyat veriyormuş,böyle bir uygulama var mı?Yoksa toplamayla da kendimiz mi uğraşmalıyız?
Bu işe girmek için beni tek düşündüren , toplayıp,zeytini elden çıkarma olayı..
Zeytin eğimli arazide de olur ancak bakımı toplaması daha zor olacağı ve sonrasını da düşünürseniz düz arazi daha makbuldür.

Eğer bakımını kendiniz yapabileceksiniz toplama konusunda da birisiyle anlaşıp günlük yevmiye karşılığı toplatabilirsiniz. Toplanan zeytini de fabrikaya götürüp ister zeytin olarak ister zeytinyağı olarak satabilirsiniz bu konuda çok zorlanacağınızı düşünmüyorum. Çoğu fabrika alım yapıyor.

Sinarit beğendi.
blick Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-03-2018, 16:52   #2355
Ağaç Dostu

Sinarit's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi blick Mesajı Göster
Zeytin eğimli arazide de olur ancak bakımı toplaması daha zor olacağı ve sonrasını da düşünürseniz düz arazi daha makbuldür.

Eğer bakımını kendiniz yapabileceksiniz toplama konusunda da birisiyle anlaşıp günlük yevmiye karşılığı toplatabilirsiniz. Toplanan zeytini de fabrikaya götürüp ister zeytin olarak ister zeytinyağı olarak satabilirsiniz bu konuda çok zorlanacağınızı düşünmüyorum. Çoğu fabrika alım yapıyor.
Mesela nasıl oluyor? diyelim toplatıp,çuvala koydum fabrikaya götürdüm, fabrika ücretlendirmeyi neye göre yapıyor,kiloya mı,yağa göre mi ?demek istediğim yağ veya zeytin olacağına fabrikamı karar veriyor?Birde yağ kalite olayı var ?

Eski 09-03-2018, 20:08   #2356
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 13-01-2018
En aktif burası , aynı soruyu burada da sorayım,)..
tecrübeli arkadaşlar yardımcı olur umarım.

Memecik cinsi olan bir bahçe aldım..bakımsız , bakımlarına başlayacağım inşallah..
Yalnız boş alan çok ; yine memecik mi diksem en iyisi olur ?
Farklı bir cins , mesela su yeni yaygınlaşan bodur cinsi diksem birbirine zararı veya olumsuz etkisi olur mu? Çünkü bodur işçilik maliyeti ve verim bakımından cazip duruyor ?

Bir sorum da , çok fazla delice var sahada, aşılatmak istesem maliyeti ne olur bana ? Ağaç başı mi ücret alır bu işi yapanlar yoksa günlük yevmiye gibi mi çalışırlar ?

alexnani Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-03-2018, 23:12   #2357
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 31-12-2017
Zeytin yetistiriciligi

Bu sene bir hevesle zeytin ağacı dikim ben memurum yaşadığım yerde zeytin ağaçları gördüm bu nedenle bende diktim anlayacağınız zeytin yetiştiriciliği konusunda pek bilgim yok sizden yardım istediğim konu yeni dikilen fidanlarin üç kısımları açık yesil bu bir element eksikliğinmi yoksa yeni sürgün müdür cevaplarını için teşekkürler

Eklenen Resimler

kavlan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-03-2018, 06:38   #2358
Ağaç Dostu

Sayın Sinarit; zeytin fiyatı sezon da belirlenir. kasalara toplar iseniz kalibreye/sıradan yemeklik zeytin fiyatına göre satılır.Çuvala koyar iseniz yağlık zeytin fiyatına göre değerlendirilir. İsterseniz yağ çıkartıp yağ olarak satabilirsiniz.

Sayın alexnani; ayni cins zeytin dikmenizi/aşılatmanızı tavsiye ederim. Bodur zeytin çok sık dikimi olan çalı formun da küçük taneli bir cins. Büyük ağaçlar baskın çıkıp gelişmelerini engelliyebilirler. Aşılama ağaç başına yapılır, aşıları rüzgar yönünü göz önüne alarak o taraflara yaptırmanızı tavsiye ederim.

Sayın kavlan; taze sürgün gibi gözüküyor.

Turgay78 ve Sinarit beğendi.
Eski 10-03-2018, 07:52   #2359
Ağaç Dostu

Sinarit's Avatar

Herkese teşekkürler,bakalım arsa sahibinden ses çıkmadı,eğer teklifimi kabul ederse bu zeytin hobisine gireceğim.O zaman daha çok fikir alışverişi yaparız.

Eski 11-03-2018, 21:36   #2360
omi
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 14-05-2015
Thumbs down

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi alexnani Mesajı Göster
arkadaşlar herkese iyi günler.
milas taraflarında aradığım zeytinliği buldum..henuz almadım ama olacak gibi.
arazi büyük ama dik eyimli..tepelik. yani aralarını sürdürme..toprağı havalandıröa şansı yok..bakımları yapılmış ama yeterli değil..düzlük bir araziden alınacak verim normal şartlarda alınmayacak muhtemelen..tabi toplarken, ilaçlarken işçilik maliyetleri de farklı olacak..ama arazinin çok ucuz olması böyle bir yatırıma zorluyor.

buradaki tecrübeli arkadaşlara somak istediğim; bu tür zor arazi şartlarında verimi yükseltmek için ekstra neler yapılabilir..
özellikle hasat zamanı işçilik maliyetlerini düşürmek için nasıl tedbirler almalıyım..
benzer türde eğimli zeytinliği olan arkadaşlar varsa veya bilgisi olanlardan fikir almak isterim..
Merhaba arkadasim
Eger araziyi aldiysan hayirli olsun, Ama benim sana tavsiyem daglarda tepelerdeki zeytinliklerle ugrasma düz olan araziyi islemek , Hasat etmek daha kolaydir , Benim yaklasik 4000 yakin zeytinligim var yarisi hafif meyilli gerikalan tepe ama islemek okadar zorki hele yabanci otuyla mücadele etmek sadece el tirpaniyla yapabilirsin tiraktör isleyemez, hasada Zaman alir en yisi arazin düz olacak arazinin ve zeytinlrin arasinda kendimi kaybediyorum. sana bir denyo cikipta dagdaki zeytin aromasi daha iyi olur diye, Sakin , Skin böyle palavralara inanma , Zeytini hasat ettikten sonra yag cektirdigin Zaman sana kimse sormuyor hepsi ayni..

leoiz beğendi.
omi Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-03-2018, 19:43   #2361
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 13-01-2018
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi omi Mesajı Göster
Merhaba arkadasim
Eger araziyi aldiysan hayirli olsun, Ama benim sana tavsiyem daglarda tepelerdeki zeytinliklerle ugrasma düz olan araziyi islemek , Hasat etmek daha kolaydir , Benim yaklasik 4000 yakin zeytinligim var yarisi hafif meyilli gerikalan tepe ama islemek okadar zorki hele yabanci otuyla mücadele etmek sadece el tirpaniyla yapabilirsin tiraktör isleyemez, hasada Zaman alir en yisi arazin düz olacak arazinin ve zeytinlrin arasinda kendimi kaybediyorum. sana bir denyo cikipta dagdaki zeytin aromasi daha iyi olur diye, Sakin , Skin böyle palavralara inanma , Zeytini hasat ettikten sonra yag cektirdigin Zaman sana kimse sormuyor hepsi ayni..
Bir çok avantaj ve dezavantajları var , tepelikarazilerin
Epey araştırdım . Ve özellikle tepelik ama yolu olan yer aldım.
Yol hayat bence dağlık yerlerde .. Hasat ve bakım için zorlukları yarı yarıya azaltacak gibi görünüyor (şimdilik)

Benim gibi araziyi parayla alan biri için 5/1 6/1 oranda daha ucuz olması başka bir avantaj..

Ve en ilginçi, dediğiniz gibi fabrikaya gidince hepsi yağ ama çok kişiden canlı duyduğum, düzlikteki zeytinliklerden , çok daha fazla oranda yağ veriyormuş kilo başı meğilli bölgeler !! İnşallah doğru çıkar.

alexnani Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-03-2018, 20:30   #2362
agaclar.net

MeyveliTepe's Avatar

Giriş Tarihi: 22-03-2007
Alıntı:
Tüccar sizden 2 liraya aldığı zeytinden en az 3 lira para kazanır. Siz tüm maliyeti, riski üstlenirsiniz, o hiç bir risk almaz.

İmkanlarınız çerçevesinde tüccarın yaptığını yapın. Sofralık zeytini ayırıp Sele, salamura vb. işleyin. Kalanını da yağ yapın öyle satın.

Turgay78 ve leoiz beğendi.
MeyveliTepe Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-03-2018, 06:23   #2363
Ağaç Dostu

Feijoa's Avatar

Giriş Tarihi: 22-01-2018
Alıntı:
Bu yıl kendi yaptığımızı söyleyeyim;
Kalibre falan ayırmadık..doğrudan yağa verdik.
Gemlik zeytini bizim de...
10 ton gemlikten soğuk sıkımda 1.5 ton yağ çıkar en az...
10 ton gemlikten sıcak sıkımda 2.5 ton yağ çıkar(ortalama)
Soğuk sıkım 30 liraya satsanız litreyi =45.000 lira
Sıcak sıkım 20 liraya satsanız litreyi =50.000 lira
Hesap ortada..yağ olarak sıktırın,hiç uğraşmayın.Bir yıl da depolama şansınız var.Tüccarın size verdiğinin iki katını alırsınız.
Kaliteli zeytin kullandığınız için yağ enfes olur.
Satmanız kolay olur.
Sadece biraz reklam...
Kaliteli bir yağı 20-30 liraya herkes alır.

Feijoa Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-03-2018, 09:51   #2364
Ağaç Dostu

shawshang's Avatar

Giriş Tarihi: 09-07-2015
Bu sene 3,5 tona yakın zeytininin %95ini sıcak sıkım yaptırarak yağ aldım. Fabrikaya %10 veriyorum. 550 kilo civarında 0.7-0.9 asit arası yağ aldım.

Önümüzdeki sene verim az olacağı için tüm zeytinleri soğuk sıkım yaptırmak istiyorum fakat İzmir'de nerede bu işi yaptırırım henüz bulamadım.

Şimdiden yardımcı olabilecek varsa sevinirim.

shawshang Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-03-2018, 16:26   #2365
omi
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 14-05-2015
Arazinin bir kac resmi

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi alexnani Mesajı Göster
Bir çok avantaj ve dezavantajları var , tepelikarazilerin
Epey araştırdım . Ve özellikle tepelik ama yolu olan yer aldım.
Yol hayat bence dağlık yerlerde .. Hasat ve bakım için zorlukları yarı yarıya azaltacak gibi görünüyor (şimdilik)

Benim gibi araziyi parayla alan biri için 5/1 6/1 oranda daha ucuz olması başka bir avantaj..

Ve en ilginçi, dediğiniz gibi fabrikaya gidince hepsi yağ ama çok kişiden canlı duyduğum, düzlikteki zeytinliklerden , çok daha fazla oranda yağ veriyormuş kilo başı meğilli bölgeler !! İnşallah doğru çıkar.
Dogru söylüyorsunuz daglik araziler biraz daha hesapli oluyor ama okadarda emek istiyor, Ama su var ben de herkes gibi arazimi seviyorum ciceklenme döneminde ve dane tutmaya basladiginda o ürünlri gördügüm Zaman insan cok mutlu oluyor her bir dane sizin bir bebeginiz mis gibi kiyamiyorsunuz bunu bile Bilir.

Eklenen Resimler

MeyveliTepe ve cedolap beğendi.
omi Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-05-2018, 16:26   #2366
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 15-06-2007
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi mine pakkaner Mesajı Göster
bu arada bilindiği gibi zeytin ağacı çok fazla döküm yapar. Bu dökümlerin zamanları ve nedenleri de şöyle,

1. Ilk döküm ki bu enbüyük dökümdür meyve tutumundan sonra temmuz ağustos ayında olur. ( sempre 82 nin şu anda yaşadığı döküm bu muhtemelen) bu dökümde ağacın oluşturduğu meyvenin % 50- 55 i dökülür.bu dökümün sebepleri,[lıst][*]döllenme yetersizliği,[*]besin, özellikle azot eksikliği,[*]toprak nemi eksikliği,[/lıst]2. Sonraki döküm ağaçta ilk döküm sonrası kalan meyvenin de %10-15 nin dökülmesiyle görülür.ağustos sonu, eylül ortasına meydana gelir.sebepleri ise[lıst][*]zeytin güvesi,[*]zeytin sineği birinci dönemi,[*]halkalı leke hastalığı,[*]toprak nemi azlığının sürmesi,[/lıst]3. üçüncü dökümle beraber ağaçta kalan meyvenin yaklaşık %10 u daha dökülür.eylül ortası ekim gibi bu dökülme görülür.[lıst][*]meyvenin tam olgunlaştığı bu dönemdeki fırtına veya sert rüzgarlar,[*]zeytin sineği, bu dökülmelere neden olur.[/lıst]görüldüğü gibi zeytin ilk meyve tutumunda sahip olduğu meyvenin neredeyse % 80 ini olgunlaşmaya kadar geçen sürede kaybetmekte.

Sempre 82, zeytinin bu yapısını göz önünde tutup dökülme mevsimlerini takip ediniz. Bu nedenlerden bertaraf edebileceklerinize karşı tedbir alınız.
toprağına demir attık ziraat ten almıştım az iyi geldi. Başka ne yapmak lazım çicek dökmesin diye. Bilen varmı.????

evandevan5 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-05-2018, 06:22   #2367
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 14-01-2015
Selam marmara birlik zeytin koop.ne ortak olursan zeytini satmada sıkıntı çekmezsin yeni kayıt yapilmiyorsa akrabalarindan ortak olan var ise onlardan devir alabilirsin

polatak Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-05-2018, 17:40   #2368
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 12-05-2018
Herkese merhaba 79 sayfayı sonunda bitirebildim.sanırım pek aktif kimse kalmamış,bu sayfaya kadar pek çok konuda bilgi sahibi oldum herkese emeklerinden ötürü teşekkürler.

Kendimden bahsetmem gerekirse 25 yaşında önlisans mezunu doğa ve hayvan aşığı bir insanım.İstanbuldan Altınoluk'a temelli yerleştim.Bu siteye üye olma ve bu sayfaya gelme amacım ilerde en azından 10 dönüm zeytinlik sahibi olmak istememdir.ispanyol bodur zeytin çeşidini takip ediyorum.Hedefim 10 dönüm ile başlayıp kazandığım gelirle tekrar zeytinlik ya da diğer ağaçlara yatırım yapmak.Böylelikle hem kesilen ağaçların bir nebze yerini doldurabilirim hem de doğaya emek harcama açlığımı tatmin edebilirim.

Daha önce ki sayfalarda aberquina çeşidinden diken duayenler olmuş ama ne yazık ki geri dönüş olmamış foruma.bu çeşit zeytin ile ilgili tecrübe sahibi olan abilerim-ablalarım var ise engin bilgilerinden faydalanmak isterim.Herkese bol bereketli,hastalıksız,kazasız belasız mevsimler dilerim.

smurat45 beğendi.
Toprakkokusu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-05-2018, 07:28   #2369
Ağaç Dostu

Kaptanın Çiftliği- Köprübaşı-Manisa diye ararsanız bulursunuz.

Eski 15-07-2018, 11:49   #2370
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 15-07-2018
merhabalar , ben geçtiğimiz sene milas havalimanı civarında toplam 20 dönüm zeytinlik yatirimi yaptim. arazileri satın almama vesile olan aradaki emlakçı ile de zeytin toplama ve yağ sıkımı için yarı yarıya anlaştım. kendisi aynı zamanda o köyde zeytincilik yapan birisi..

toplamda 500 adet memecik türü 30-50 yaş arası ağaçtan (ki çok verimli olduğu söylenen ağaçlar) toplam 60 litre yağ gönderdi. arazi dağlık , masrafı çok gibi mazeretler öne sürdü. sizce bu kadar ağaçtan senelik kaç litre yağ beklemem gerekiyor. özel durumum sebebiyle seyahat edemiyorum , gidip başında durmak gibi bir şansım ne yazık ki yok tavsiyelerinize açığım , sevgiler saygılar...

bluetrain Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Etiketler
ağaç, gübre, zeytin, zeytin gübreleme

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 03:02.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024