agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Ağaçlar > Meyve Ağaçları (Özel) > Zeytin
(https)

Beğeni Düzeni1190Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 21-12-2014, 00:10   #2011
agaclar.net

MeyveliTepe's Avatar

Giriş Tarihi: 22-03-2007
Saksının yerini değiştirseniz, ışıklı ortada bir yere koysanız.

MeyveliTepe Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-12-2014, 02:24   #2012
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 20-06-2012
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi MeyveliTepe Mesajı Göster
Saksının yerini değiştirseniz, ışıklı ortada bir yere koysanız.
Yeni aldım fidanı. Balkonda duruyor. Aldığımda böyleydi. Dalları terbiye etmek mümkün olmaz mı?

polemos Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-12-2014, 03:07   #2013
agaclar.net

MeyveliTepe's Avatar

Işığa doğru yönelim olur, yakınındaki başka cisimlerden uzaklaşma eğilimi gösterir. Buna rağmen mevcut eğik dallar kendi kendine pek düzelmez. Nisan gibi hafif budama ile şekil verebilirsiniz.

polemos beğendi.
Eski 21-12-2014, 11:26   #2014
Ağaç Dostu

Alıntı:
Işığa doğru yönelim olur, yakınındaki başka cisimlerden uzaklaşma eğilimi gösterir. Buna rağmen mevcut eğik dallar kendi kendine pek düzelmez. Nisan gibi hafif budama ile şekil verebilirsiniz.

Küçük tahta parçalarıyla kemik kırığı tedavi eder gibi düzeltip sabitlesem zamanla o şekilde kalabilir mi?

Sent from my iPhone using Tapatalk

Eski 21-12-2014, 11:54   #2015
agaclar.net

MeyveliTepe's Avatar

Dalları sıkmadan deneyin, zaman içinde düzelebilir fakat şu anda durduğu yer uygun değil. Öyle ki orada öyle olduğunu düşündüm.

Eser İlhan ve polemos beğendi.
Eski 21-12-2014, 12:19   #2016
Ağaç Dostu

Alıntı:
Dalları sıkmadan deneyin, zaman içinde düzelebilir fakat şu anda durduğu yer uygun değil. Öyle ki orada öyle olduğunu düşündüm.

Şiddetli rüzgarlardan korumak için bağladım demire. Yoksa balkondan aşağı düşmesi kesin. Baharda daha açık bir yere alıcam. Şu an oraya alsam poyraza maruz kalacak.

Eski 06-01-2015, 02:11   #2017
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi polemos Mesajı Göster
Zeytin fidanımın yamuk dallarını nasıl düzeltebilirim?

Eklenti 530175

İstanbul bir kaç gün boyunca çok soğuk olacak gibi görünüyor. Açıkta kalmasında bir sakınca olur mu sizce?

Eski 06-01-2015, 08:57   #2018
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 10-03-2007
Sayın polemos, zeytin -7 lere kadar dayanabilir. fidanınız küçük arzu ederseniz patates/soğan çuvalı gibi bir şeyi üzerinden geçirip bir nebze koruma altına alabilirsiniz.
Eğik dallara gelince, açık bir alana dikerken rüzgar alan yöne yatan tarafı gelecek şekilde dikerseniz rüzgar onu düzeltebilir. Daha hızlı sonuç almak isterseniz, dalın nereye doğru gitmesini istiyorsanız bir bez parçasını dala 2 defa dolayarak o tarafa doğru gerdiriniz. Gerdirme imkanınız yok ise, küçük bir naylon torbaya ağırlığını taşıya bileceği kadar toprak veya taş koyarak(rüzgarda sallanma imkanı verebilecek kadar) dalın ucuna yakın bir tarafına bağlıyarak terbiye edebilirsiniz. Kolay gelsin.

polemos beğendi.
Melih Bakırlıoğlu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-01-2015, 16:42   #2019
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 07-12-2014
Merhaba arkadaşlar Silifke de yaşıyorum 200 rakımlı bir mevkide zeytin bahçesi kurmak istiyorum yaklaşık 500 tane gemlik trilye fidesi lazım, ilçedeki fidancılarda değişik gemlik fidanlar var güvenemedim, fidan konusunda yardımcı olabilirmisiniz ?

Silifkel Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-01-2015, 17:56   #2020
Ağaç Dostu.

pria's Avatar

Giriş Tarihi: 06-08-2009
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi polemos Mesajı Göster
İstanbul bir kaç gün boyunca çok soğuk olacak gibi görünüyor. Açıkta kalmasında bir sakınca olur mu sizce?
İstanbul'da birşey olmaz zeytininize sayın polemos..Zeytininizin olduğu toprağı donduracak kadar soğuk ta olacağını hiç sanmıyorum..
İçiniz rahat olsun..

polemos beğendi.
pria Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-01-2015, 16:09   #2021
/

Giriş Tarihi: 02-12-2014
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi pria Mesajı Göster

Fiğler tohum bağlamış ve başakları sararmaya başlamıştı..
Güzel bir maç oluştu fidanlığımda..
Gelecek yıl daha çok ot tohumu saçacağım..Tabi, en başta fiğ ve yonca..
Kilit gibi ot olsun..ve biçince toprak hiç gözükmesin..

İlk fotoğrafta tırpanın olduğu yeri bir ay önce biçmiştim..Orada genelde kendiliğinden yetişen yonca vardı..Kuruyunca çok güzel örtmüş toprağı..
Yonca tohumunu rastgele serpiştirsek yetişir mi acaba? Hangi zamanda dikmeyi önerirsiniz?

looktr Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-01-2015, 13:45   #2022
Ağaç Dostu.

pria's Avatar

Ben fiğleri, yoncaları tirfil tohumlarını rastgele serpiştiriyorum kuru otların yayılı olduğu fidanlığımda..
Çıkan çıkıyor..Toprak işlemesi falan da yapmıyorum..Bu sene fiğler sıcak giden havalardan çok boylandılar ama son soğuklarda uç kısımları kavrulmuş..baharda yine neşelenirler..

Zeyno waffle beğendi.
Eski 31-01-2015, 23:25   #2023
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 03-02-2014
yorumlar sayesinde baya bilgi sahibi oldum *** ler herkese

tedirgin62 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-02-2015, 11:32   #2024
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 02-05-2014
Merhaba,

2,5 dönümlük bahçemde yaklaşık 90 adet zeytin ağacım bulunmakta, 2 senedir TKI Hümas'ın hümik asitini kullanmıştım (Tabi gerekli gübreler ile birlikte). Çok faydasını gördüm. Bahçeme gelen arkadaşlar bu ağaçlar 2 yaşında olmaz diye hep başımın etini yemekteler.

Son araştırmalarımda rekor gelişim adında bir ürün gördüm ve bugün siparişini verdim, kullanan kişilerin videolarını izledim çok memnun olduğunu belirtiyorlar, sulama yapılmayan ağaçların bile sürgün gelişimini görünce şaşırmış durumdayım . Sizler arasında bu ürünü kullanan arkadaşlarımız var mı ?

kisacikd beğendi.
tuncert Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-02-2015, 17:53   #2025
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 12-02-2015
Aranıza yeni katıldım,herkese merhabalar.

Helios1976 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-02-2015, 00:30   #2026
Ağaç Dostu.

pria's Avatar

Bu yıl zeytin toplarken böyle birkaç ilginç duruma rastladım..Unutmuşum fotoğrafı buraya eklemeyi..
Niye böyle biri simsiyah biri yemyeşil olur anlayamadım.

Eklenen Resimler

omar ve Zeytinci beğendi.
Eski 16-02-2015, 00:34   #2027
Ağaç Dostu.

pria's Avatar

Bir ay önce köye gittiğimde zeytinlerimden şiddetli fırtına nedeniyle devrilenler olmuş..
Sanırım anafor oluşmuş..Hep aynı yerde.

Eklenen Resimler

Eski 16-02-2015, 08:11   #2028
Ağaç Dostu

Sayın pria, geçmiş olsun. Bizde de kardan kaynaklanan dal kırılmaları baya çok oldu.

Eski 17-02-2015, 20:57   #2029
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 15-02-2011
Kar bu sene çok zarar verdi, çevredeki ağaçlara. Geçmiş olsun.

serkanhoca Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-02-2015, 20:59   #2030
Ağaç Dostu.

pria's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi musa_ekrem
Merhabalar,
Forumdaki yorumlarınızla çok sık karşılaşıyorum. Bende zeytin yetiştirmeye yeni başladım. 35 civarında ağacım var. Bu sene 35 kadar daha dikip sayıyı arttırmak istiyorum.
Sizin deniz yosunu kullanımı ile ilgili mesajlarınız dikkati çekti. Araştırdıklarım ve sizin paylaşımlarınızdan anladıklarımla bende doktortarsanın bu ürününü kullanacağım bu sene. Ürünü kendime çok yakın bir tarım firmasında buldum 30 TL civarında fiyatı olduğunu öğredim. Fidanları bu ay içerisinde dikip yılda 5 kez sizin önerdiğiniz zamanlarda uygulayacağım ancak doz konusunda bir mesajınıza rastlayamadım. Ayrıca bu ürünü ilk kullanımda bordo bulamacı ile karıştırmayı düşünüyorum. Ayrıca fidan kuyularına 400 gram dap+ şeker gübresi ve 1 kova yanmış hayvan gübresi koymayı düşünüyorum. Bu konularda fikirlerinizi benimle paylaşırsanız çok sevinirim. İyi günler
Dün Balıkesir/Erdek'ten bir üyemiz özel mesajla DoktorTarsa'nın denizyosunu kullanımı hakkında bilgi almak istedi..Sonradan, özelden yanıt verdiğim için pişman da olmadım değil..

Yukarıdaki mesaj da özel mesaj olarak geldi az önce..
Hadi, alıntılayayıp buradan yanıt vereyim dedim..

Sayın musa_ekrem,

Fidan döneminde yılda 5 kez denizyosunu uygulamanıza pek gerek olmaz diye düşünüyorum..Çünkü onu yoracak meyvedir.
Nisan ayında 15 gün arayla iki kez, 19 litrelik sırt tulumbasına 20-25 gram denizyosununu ayrı bir kabta eritip koyarak ve organik bir yapıştırıcı kullanarak atmanız yeterlidir..Bir de eylül ayında verirseniz ideal olur..

Zeytin fidanlarınızı dikmeden önce, tarla toprağınızın su tutmasını, geçirgenliğini arttırmak için mutlaka 80-90 santim derinlikte tekli patlatma yaprtırınız..

Daha sonra, 50 cm genişlik, 50-60 santim derinlikte fidan çukuru açınız..
Tabanın kenarlarına 300-400'er gram triple süper fosfat ve potasyum sülfat koyup 10 santim toprakla örtünüz..Fidanın torba içinde dolanmış köklerini kesip çukura koyup toprakla bir 20 cm daha doldurunuz..Daha sonra hayvan gübresini koyup, tekrar toprakla örtüp sıkıştırınız..

looktr ve Zeyno waffle beğendi.
Eski 24-02-2015, 17:17   #2031
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 12-02-2015
Arkadaşlar gübre vermeye başlıyorum bu haftasonu.ilk uygulamada 3 ayrı gübreyi seçtim,bakalım bu sene nasıl bir fayda sağlayacak.
13.24.12+10 (SO3)+ME
+ Leonardit
+ Solucan gübresi

Helios1976 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-02-2015, 18:51   #2032
Ağaçsever

leobiz's Avatar

Giriş Tarihi: 28-08-2009
Vallahi size özeniyorum. Ben bu konularda hiç müdahele edemiyorum. Zeytinliğe bakan arkadaş sağolsun çok güzel bakıyor o yüzden düzeni bozmamak adına müdahale etmiyorum. Şu kaolin kili, yosun, Leonardit vs. çoğu şeyi orada Dikili'de yaşayıp denemek isterdim.
Damla sulamaya bile geçemedik ugrasmak istemediği için.

leobiz Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-02-2015, 13:19   #2033
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 22-04-2013
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi pria Mesajı Göster
Dün Balıkesir/Erdek'ten bir üyemiz özel mesajla DoktorTarsa'nın denizyosunu kullanımı hakkında bilgi almak istedi..Sonradan, özelden yanıt verdiğim için pişman da olmadım değil..

Yukarıdaki mesaj da özel mesaj olarak geldi az önce..
Hadi, alıntılayayıp buradan yanıt vereyim dedim..

Sayın musa_ekrem,

Fidan döneminde yılda 5 kez denizyosunu uygulamanıza pek gerek olmaz diye düşünüyorum..Çünkü onu yoracak meyvedir.
Nisan ayında 15 gün arayla iki kez, 19 litrelik sırt tulumbasına 20-25 gram denizyosununu ayrı bir kabta eritip koyarak ve organik bir yapıştırıcı kullanarak atmanız yeterlidir..Bir de eylül ayında verirseniz ideal olur..

Zeytin fidanlarınızı dikmeden önce, tarla toprağınızın su tutmasını, geçirgenliğini arttırmak için mutlaka 80-90 santim derinlikte tekli patlatma yaprtırınız..

Daha sonra, 50 cm genişlik, 50-60 santim derinlikte fidan çukuru açınız..
Tabanın kenarlarına 300-400'er gram triple süper fosfat ve potasyum sülfat koyup 10 santim toprakla örtünüz..Fidanın torba içinde dolanmış köklerini kesip çukura koyup toprakla bir 20 cm daha doldurunuz..Daha sonra hayvan gübresini koyup, tekrar toprakla örtüp sıkıştırınız..

Cevabınız için çok teşekkür ederim.tavsiyeleriniz üzerine gübrecileri dolaştım. Hiçnirinde potasyum sülfat gübresi yok. Türkiyeye girişi yasaklandı diyorlar. Bu nedenle alamadım. Bunun yerine sürekli 15.15.15+kükürt+çinko olandan önerdiler. Bana başka bir karışım tavsiye edebilir misiniz.?

Yine doktor tarsanın ürünlerinin pek çoğunu satan bir yer keşfettim. Denizyosununu 30 Tlye buradan alacağım. Ancak satıcı ziraat mühendisi yılda 5 kez uygulamanın çok olacağını söyledi. Yine aynı markanın speedfol serisi ile bir takvim hazırlayacaklarını hem fidan hemde yetişkin bitkilerime uygulayabileceğimi söyledi. İçindekilere bakarsak sıvı konsantre gübre ancak çiçek dökümünü azaltıp meyve tutumunu arttıracağını söylüyor. Siz bu konuda ne düşünüyorsunuz?

Zeyno waffle beğendi.
musa_ekrem Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-02-2015, 00:04   #2034
/

Giriş Tarihi: 02-12-2014
Zeytin budamasında, kesim yapılan yerden mikrop kapmaması için boyama yapmayı tavsiye ediyorlar. Sprey vb pratik hangi boya türünü tavsiye edersiniz? Boya yerine vernik vd madde kullanabilir miyiz?

looktr Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-02-2015, 08:23   #2035
Ağaç Dostu

Aşı macunu kullanmanız yeterli olacaktır.

looktr beğendi.
Eski 03-03-2015, 22:08   #2036
Ağaç Dostu.

pria's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi musa_ekrem Mesajı Göster
Cevabınız için çok teşekkür ederim.tavsiyeleriniz üzerine gübrecileri dolaştım. Hiçnirinde potasyum sülfat gübresi yok. Türkiyeye girişi yasaklandı diyorlar. Bu nedenle alamadım. Bunun yerine sürekli 15.15.15+kükürt+çinko olandan önerdiler. Bana başka bir karışım tavsiye edebilir misiniz.?

Yine doktor tarsanın ürünlerinin pek çoğunu satan bir yer keşfettim. Denizyosununu 30 Tlye buradan alacağım. Ancak satıcı ziraat mühendisi yılda 5 kez uygulamanın çok olacağını söyledi. Yine aynı markanın speedfol serisi ile bir takvim hazırlayacaklarını hem fidan hemde yetişkin bitkilerime uygulayabileceğimi söyledi. İçindekilere bakarsak sıvı konsantre gübre ancak çiçek dökümünü azaltıp meyve tutumunu arttıracağını söylüyor. Siz bu konuda ne düşünüyorsunuz?
Sayın musa_ekrem,

potasyum sülfatın yasaklandığını yanlış söylemişler size..Bakın, TOROS Gübre'de bile var:

PS (Potasyum Sülfat)

Fidan dikimlerinde, fidan tabanının etrafına potasyum nitrat yerine daha yavaş salınımlı potasyum sülfat konulmalı..

DoktorTarsa'nın zeytine özel gübresi de var ama ben henüz satan bir yer bulamadım..

Meyve tutumu için = Starter

Meyve iriliği/verim için = Booster

DRT TARIM | Aylk E-Blten: Zeytinde Yaprak Gbrelemesi

Gerçi ben denizyosunundan çok memnunum ama bu meyve dökümünü önleyen ''Starter''i denemeyi isterdim..

Eski 07-03-2015, 13:13   #2037
Ağaç Dostu

yalıçapkını's Avatar

Giriş Tarihi: 24-11-2008
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi looktr Mesajı Göster
Zeytin budamasında, kesim yapılan yerden mikrop kapmaması için boyama yapmayı tavsiye ediyorlar. Sprey vb pratik hangi boya türünü tavsiye edersiniz? Boya yerine vernik vd madde kullanabilir miyiz?
En ucuz plastik tavan boyasını alıyoruz,1 litre boya 1 litre suyu karıştırıyoruz.En kullanışlı ve ucuz koruma maddesini elde ediyoruz.Güvenle kullanabilirsiniz.

looktr ve Zeyno waffle beğendi.
yalıçapkını Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-03-2015, 23:12   #2038
Ağaç Dostu

Zeytinci's Avatar

Giriş Tarihi: 24-12-2008
1-Budamada ardıç katranı kullandım. İdeali budur bana göre.
2-Aşı macunu,
3-Boya solvent bazlı.
Olabilir bence.

Budamada çok geç kalınmamalı. Ağaca su yürüdüğünde yarayı düzeltmesi gecikir. Kesilen dalın merkezinde köklerden gelen su olmamalı. Şubat mart ege için iyidir.

Zeyno waffle beğendi.
Zeytinci Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-03-2015, 22:33   #2039
Ağaç Dostu.

pria's Avatar

Zeytin üreticisine kulak veren var mı?-Business HT

Eski 19-04-2015, 16:28   #2040
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 26-08-2013
kocabahçe

herkese merhaba,
2014 sezonu babamın rahatsızlığından dolayı istanbul'dan zeytin toplamaya ben gittim. aydın- İncirliova'da 55 dönüm arazimiz var. yaklaşı 40-45 dönümü zeytinlik. 2100 civarı ağacımız var.
Cinsler = Memecik, domat ve gemlik. bu seneki hasat sonunda yaklaşık 34 ton zeytin aldık.
Domat : 1,70 TL / kg
Memecik : 1,80 TL / kg
Gemlik : 1,90 TL / kg olarak tüccara verdim.

Erkek amele yevmiyesi : 60 TL
Bayan Amele : 40 TL

Bir amele günde : 100-120 kg arası zeytin toplayabiliyor.

2 ay boyunca Aydın'da kaldım. şunu gördümki zeytini tüccara vererek bu iş yapılmaz. 500 kg kadar yağ sıktırmıştım. bu yağları İstanbul'da 15 TL'den satıyorum ama bu seneki hakkı 20 TL'den az değil bence.

Şubat Ayı'nda babam vefat etti. ve benim bahçeyle ilgilenmem gerekiyor.
zeytincilikle geçinmek mümkün olmadığı için ilave birşeyler yapmam gerekiyor.
Sizlere şunu sormak istiyorum:
==>Zeytin arasına ekilebilecek sebze varmıdır ?
==>zeytin arasında küçükbaş hayvan yapmak zeytin ağacına zarar verir mi ?yoksa fayda mı sağlar.
==> zeytin arasında yonca ekmek ağaca zarar verir mi ? ( bizin buralarda boş arazilere ekip hayvancılara balyasını 15 TL gibi fiyatlara satıyorlar )

Aşağıda bahçemizin resmlerini paylaşıyorum

Eklenen Resimler

inkero Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Etiketler
ağaç, gübre, zeytin, zeytin gübreleme

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 16:56.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024