agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Ağaçlar > Meyve Ağaçları (Özel) > Zeytin
(https)

Beğeni Düzeni1190Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 20-06-2017, 01:52   #2221
Ağaç Dostu

mister73's Avatar

Giriş Tarihi: 09-11-2016
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Taşlıbahçe Mesajı Göster
Diyemeyiz, her bölgenin yapısı farklıdır. Bakı, enlem, arkadaki yükseklik, hakim rüzgarın karakteri, nem oranı, denize olan mesafe gibi pek çok faktör o yörenin zeytin için uygun sınırlarını belirler. Verdiğim örnekte "bizim bölgemizde" demem de bu yüzdendi.
Evet haklısınız, tam da sizin ifadelerinizi teyit eden bir makalede aşağıdaki bilgiye rastladım, belki tekrar olacak ama hatırlatmak adına paylaşmak istedim;

"YAŞADIĞI COĞRAFİ KOŞULLAR

Zeytin ağacı, genellikle rakımı düşük coğrafyalarda yetişir. Ancak denizden 1000 metre yükseklikte de, zeytin tarımı yapılabilmektedir. Türkiye'de, 800 hatta 1000 metreye kadar zeytin yetişmektedir. Zeytin, özellikle 400 metrenin altındaki alçak alanlarda, daha verimli olur. Zeytin ağacı için, yetiştirilmeye elverişli coğrafya; yazları sıcak, kışları ılıman geçen iklimlerdir. Zeytin, suyu sever, ama susuzluğa da dirençlidir. Aynı ölçüde verimli olamasa bile, zeytin ağacı, kendisini, bölgenin iklim yapısına uydurmayı başarır.

Zeytin ağacının en büyük düşmanı, dondur ve -12°C'de kurur. Zeytin ağacına, fakir toprakların zengin ağacı denir. Sulanınca, verimi artar. Su yetersiz olunca da, ufak-buruşuk tane verir. Zeytin ağacı, yayla ve tepelerde iyi gelişir ve bol ürün verir. Böyle yerlerde, yağ oranı da yüksek olur. Sofralık zeytin çeşitleri için düzlük yerler, daha uygundur.

mister73 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-07-2017, 17:11   #2222
Ağaç Dostu.

pria's Avatar

Giriş Tarihi: 06-08-2009
Bu yıl ilk defa zeytinlerimde aşırı tane tutumu var..hani derler ya ''yaprak kadar tane var'' diye..öyle gibi..bu yüzden kıymetini biliyorum, masraftan kaçmıyorum, sulamasını ihmal etmiyorum, organik gübre ve ilaçlarla destek olmaya çabalıyorum..tabi, kaolini de ikinciye uyguladım..

pria / Tohum Paylaşım Sonrası (Çanakkale)
pria / Tohum Paylaşım Sonrası (Çanakkale)

pria Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-07-2017, 08:24   #2223
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 10-03-2007
Bereketi içinde olsun.

pria beğendi.
Melih Bakırlıoğlu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-07-2017, 15:34   #2224
Ağaçsever

smurat45's Avatar

Giriş Tarihi: 06-10-2010
Merhabalar;
Mart ayında 8 dönüm arazimize zeytin fidanlarımızı diktik. Yakın köylerden kış döneminde atmak için 2 traktör koyun gübresi aldık .Geçtiğimiz hafta damlama sulama sistemini kurduk ve sulama yapabiliyoruz.Yeni diktiğimiz ağaçların diplerine şimdilik yaz döneminde 2 şer kürek atsak faydası olur mu.? Veya zararı olur mu.?
Sizlerden bilgi almak isterim.Teşekkürler..

smurat45 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-07-2017, 21:48   #2225
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 07-12-2014
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi smurat45 Mesajı Göster
Merhabalar;
Mart ayında 8 dönüm arazimize zeytin fidanlarımızı diktik. Yakın köylerden kış döneminde atmak için 2 traktör koyun gübresi aldık .Geçtiğimiz hafta damlama sulama sistemini kurduk ve sulama yapabiliyoruz.Yeni diktiğimiz ağaçların diplerine şimdilik yaz döneminde 2 şer kürek atsak faydası olur mu.? Veya zararı olur mu.?
Sizlerden bilgi almak isterim.Teşekkürler..
Ahır gübresi veya hayvan gübresi tabir ettiğimiz gübrelerin faydasını görebilmemiz için, gübrenin toprağa karışması lazım,karışan gübrenin de suyla ağacın köklerine ulaşması gerekir damlama sulama yapıyorsanız bu sulama sistemi yüzeydeki gübreyi toprağa sindirmez, hemde yaz sıcağında gübre körpe fidanları yakabilir bence yağmurlu havaları bekleseniz daha iyi olur.Ama toprağa karıştıracak sanız bir kürek atın.

Silifkel Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-07-2017, 16:51   #2226
Ağaçsever

smurat45's Avatar

[QUOTE=Silifkel;1513479]Ahır gübresi veya hayvan gübresi tabir ettiğimiz gübrelerin faydasını görebilmemiz için, gübrenin toprağa karışması lazım,karışan gübrenin de suyla ağacın köklerine ulaşması gerekir damlama sulama yapıyorsanız bu sulama sistemi yüzeydeki gübreyi toprağa sindirmez, hemde yaz sıcağında gübre körpe fidanları yakabilir bence yağmurlu havaları bekleseniz daha iyi olur.Ama toprağa karıştıracak sanız bir kürek atın.[/QUOTE

Teşekkür ederim cevabınız için. Bende kararsız kaldım gübrenin miktarı ve zaman açısından.O yüzden kış dönemini beklemek en iyisi galiba.. Bu zamanda fidanlar için kök geliştirici neler yapılabilir .?

Eski 21-07-2017, 20:30   #2227
Ağaç Dostu

Zeytinci's Avatar

Giriş Tarihi: 24-12-2008
Kalamata zeytin çeşidi aşılarım iyi gelişiyor. Kalemleri Araştırma enstitüsünden aldığım için Kalamata çeşidi olduğuna dair güvenim var.
İki yıl önce Eşşek zeytini diye komşudan aldığım kalem aşılar gelişti ve tadına bakılacak kadar meyve tutmuş durumda, Kalamata olup olmadığını anlayacağız.

Zeyno waffle beğendi.
Zeytinci Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-07-2017, 21:53   #2228
Ağaçsever

[quote=smurat45;1513578]
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Silifkel Mesajı Göster
Ahır gübresi veya hayvan gübresi tabir ettiğimiz gübrelerin faydasını görebilmemiz için, gübrenin toprağa karışması lazım,karışan gübrenin de suyla ağacın köklerine ulaşması gerekir damlama sulama yapıyorsanız bu sulama sistemi yüzeydeki gübreyi toprağa sindirmez, hemde yaz sıcağında gübre körpe fidanları yakabilir bence yağmurlu havaları bekleseniz daha iyi olur.Ama toprağa karıştıracak sanız bir kürek atın.[/QUOTE

Teşekkür ederim cevabınız için. Bende kararsız kaldım gübrenin miktarı ve zaman açısından.O yüzden kış dönemini beklemek en iyisi galiba.. Bu zamanda fidanlar için kök geliştirici neler yapılabilir .?
Yazın sıcağında bence yapılacak en iyi şey su, su imkanın varsı hep aynı periyot aralığında düzenli bol su ver suyu sakın aksatma,hep aynı gün aralığında ver yani altı gündebir vereceksen altı günde bir ver yok on günde bir vereceksen on gündebir ver onlarında metabolizması var nasıl alışsa öyle gider.

Eski 24-07-2017, 22:31   #2229
Ağaç Dostu.

pria's Avatar

Herşey yolunda..ikinci sulamadan sonra kaolini üçüncü kez uyguladım dün..% 4 'lük yaptım bu kez..çünkü zeytinler findık gibi irileşti..son sulamadan sonra 13 gün geçti..çok sıcak bu yıl..bugün dolaştım yine zeytinleri, hafiften zeytinleri buruşan ağaçlar var..4-5 gün sonra yine sulamaya devam..ağustos 15-20 gibi 4. ve son sulamayı yapacağım gibi..
Sonu iyi olur; şu sinek belasını da yaşamayız inşallah bu yıl..

İlk iki uygulamayı Sunguard ile yapmıştım..ama pahalı..bizim ilçede kilosunu 7 liradan satıyorlar..KAOKİL getirttim..kargo dahil 25 kiloluğu 95 lira..çok güzel, sunguard'tan hiç farkı yok..

Eklenen Resimler

Eski 26-07-2017, 13:21   #2230
Ağaçsever

Ağaçlar yetişkin su sıkıntınız yok herhal de nasıl bir sulama yöntemi kullanıyorsunuz.

Eski 26-07-2017, 13:38   #2231
Ağaç Dostu.

pria's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Silifkel Mesajı Göster
Ağaçlar yetişkin su sıkıntınız yok herhal de nasıl bir sulama yöntemi kullanıyorsunuz.
Valla 17 sene önce buraya zeytin dikeceğimi söyleyince, köyde gülüştüler ve belki de ''Allah'ın delisi..manyak'' bile demişlerdir..çok ama çok fakir, kist dediğimiz yapıda, yazın kuruduğunda beygir bağlamak için kazık çakılamıyacak sertlikte bir topraktı..patlatmalarla sürekli toprağı derinlemesine yırtarak, kepçeyle fidanlar için geniş ve derin çukurlar açarak, toprağı iyileştirmek için yeşil gübrelemeden tutun, otları biçerek malçlama ve humat-leonardit uygulamaları dahil çok gayret ettim..

Tepedeki toprak ancak bu kadar olabiliyor, 30-40 fidanım hala cüce sayılır ama 140-150 fidanım iyi bakılırsa 50-60 kilo zeytin verebilir boy posa ulaştı..

Fidanlıktaki kulübede şebeke suyu var..çiçek tutumundan itibaren genelde 4 kez sulama yapıyorum..boydan boya çift hortumum var..sağlı sollu iki hortum arasında gidip geliyorum..her fidanda 20 dakika kadar beklersem 200-250 litre su veriyorum..iki hortumla saatte 6 fidan sulanıyor..yani 30 saat nöbet bekliyorum başlarında sulama için..sulama biterken son bir iki dakika önce Gübretaş'ın potasyum nitratından 10-150 gram+ humat+ denizyosunu bazen de mikro besin veriyorum tane büyütmek ve dökülmemeleri için..

Her fidanın sağında ve solunda meyilli fidanlıkta yağmur sularının pardır küldür aşağı gitmemesi için V şeklinde karıklar var..hortumla sularken birinci kez sağdaki karıktan su verirsem bir dahakine diğer karıktan su veriyorum..
Karıklar dar..su verdiğim karık uzunluğu ağacın tacına göre 2-2.5 metre uzunluğunda olabiliyor..su yüzeyde yayılmadan dar karıktan hızla aşağı emiliyor..birkaç saat sonra çapa veya çepin ile karığın üstünü buharlaşmayı önlemek için kuru ot-yaprak kalıntılarıyla kapatıyorum..
Zor zahmetli işler..ama yapmayınca da olmuyor..bu kurakta tanelerin yarıdan çoğu önce buruşur sonra dökülür gider..

Düzenleyen pria : 26-07-2017 saat 21:45
Eski 26-07-2017, 17:26   #2232
Ağaçsever

Hortumla salma sulama işçiliği enfazla ve zor sulama yöntemlerindendir bende bir sene o şekilde çift hortumla sulama yaptım gerçekten çok zor hem ağaç yeterince su almıyor hem su buharlaşıyor hemde her sulamadan sonra çapa yapmak zorunda kalıyorsunuz bende her sıra arasına yirmilik damlama hortumu çektim onlarada ayarlı damlatıcılar taktım vanayı açıp keyfime bakıyorum hemde su daha derinlere iniyor.Gölleme olmadığı için sulama sonrası çapa da istemez maliyetide çok değil.

Eski 27-07-2017, 14:11   #2233
Ağaçsever

smurat45's Avatar

[quote=Silifkel;1513821]
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi smurat45 Mesajı Göster

Yazın sıcağında bence yapılacak en iyi şey su, su imkanın varsı hep aynı periyot aralığında düzenli bol su ver suyu sakın aksatma,hep aynı gün aralığında ver yani altı gündebir vereceksen altı günde bir ver yok on günde bir vereceksen on gündebir ver onlarında metabolizması var nasıl alışsa öyle gider.
Teşekkür ederim bilginiz için. Manisa bölgesi malum sıcak 10 gün gibi bir aralık belirledim kendime şimdilik.

Eski 02-08-2017, 12:31   #2234
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 24-05-2010
Merhaba sayın üyeler,

Sizlere merak ettiğim için sormak istediğim bir konu var. Bir yıl kadar ispanyada kaldım. Bildiğiniz üzere en büyük zeytin üreticisi konumunda. Yalnız değişik bir durum fark ettim. Zeytin ağacı ekimi yapılacak veya yapılmış yerlerde, toprağın üst tabakası kırmızı renkli başka bir toprakla değiştirilmişti. Bu nasıl bir toprak acaba özelliği nedir?

Bir de belirtmem gerekiyor hayatımda gördüğüm en bakımlı zeytinliklerdi. Hepsi düzgün sıralı ekilmiş (anladığım kadarıyla doğal olarak yok sonradan oluşturulmuş) zeytin alanları mevcut. Her ağaç için belirlenmiş bir metrekare alan var. Bir tane bile yabani ot yok tertemiz alanlar. gerçekten özenerek yapıyorlar

Crocs Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-08-2017, 17:46   #2235
Ağaç Dostu.

pria's Avatar

Dün aylaktım..atladım elektrikli bisiklete..gezdim dolaştım civardaki zeytinlikleri..

Bir bahçeyi inceledim..250-300 kök 15 yaşlarında..ot içinde..bu yıl hiç el değmemiş..oysa çok güzeller fidanlar..üstlerinde tek tük taneler var..sebebini sahibini sordum..bıkmış zeytinlerle uğraşmaktan..2000 lira maaşla Termik santral inşaatında çalışıyormuş..alttaki fotoda görülen bu güzelim zeytinlik hiç terkedilir mi
Bu fidanlık rüzgar yönüne göre tam benim fidanlığın karşısında..beni bıktıran zeytin güveleri sanırım oradan hücum ediyor benim fidanlığa
Bir diğer tanıdığımın bahçesine gittim..100'den fazla 13-15 yaşında zeytini var..yanlılş budamalar var..hemen hiç zeytin yok gibi..sahibi emekli gemi kaptanı..

Hani diyeceğim o ki, özenmekle, emekli olayım bir zeytinlik yapayım demekle olmuyor bu işler..

Zeytincilik çok zor..meyve alım süresi çok uzun..türlü türlü hastalık riski var..hele yalnızsanız, bu işlere yatkın aile bireyleriniz yoksa bence pek özenmeyin derim..

Eklenen Resimler

Düzenleyen pria : 04-08-2017 saat 23:31
Eski 04-08-2017, 23:33   #2236
Ağaç Dostu.

pria's Avatar

Zeytinlerimin özelikle batı dallarındaki dolu vurukları yaralarını sarıyor..

Bu sene kısmetse zeytinleri yaygı üstünde bırakmıyacağım..Cuma pazarından her hafta 20-30 adet plastik kasaları toplayıp fidanlığa atıyorum..150 kasa kadar topladım..daha bir 100 adet daha atmam lazım..bolluktan zarar gelmez.her toplanan ağacın zeytinini hemen dökeceğim bunlara..akşam da doğru kulübeye götürüp serin, güneş görmeyen kulübeye istifleyeceğim.

Eklenen Resimler

Eski 28-09-2017, 11:44   #2237
omi
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 14-05-2015
Merhaba, Arkadaslar bu yil aydin da zeytin toplama yevmiyeleri ne olur acaba, Aydin cinede 4000 agaclik zeytinligim var Gemlik türü, Bu yeri yeni ailmistim ve ilk hasadimiz olucak Allah izin verirse , Ürün var agaclarin üzerinde siz ce ortlamasi ne olur agaclarin verimi Agaclarin yasi 13 ve bu ürünleri en iyi sekilde nerede ve kimlere pazarlayabilirim
selamlar.

Organic beğendi.
omi Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-09-2017, 21:46   #2238
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 02-08-2016
"akdeniz zeytin ve yaği üreticileri" diye bir sayfa var facebook'ta. Oradan öğrenebilir oraya da ilan koyabilirsiniz bu konuda sizi oradan bulurlar bence

Organic Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-09-2017, 15:47   #2239
omi
Yeni Üye

Tesekür ederim (Organic)

Eski 30-09-2017, 08:19   #2240
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 10-03-2007
Sayın omi, bölgeniz zaten zeytinci. Aydın ziraat odası amele fiyatlarını açıklar ve köy kahvehanelerinin camına asılır. Etrafınızdaki kişiler ile konuşarakta yövmiyeler hakkında fikir edinebilirsiniz.
13 yaş düzgün bakıldı ise 25 er kilo verse hesabı siz yaparsınız. Satmak için de etrafınız da/köy de alım yapan kişiler olacaktır.
Bahçeniz hayırlısı olsun.

kamil35 beğendi.
Melih Bakırlıoğlu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 30-09-2017, 11:11   #2241
omi
Yeni Üye

Sayin Melih Bakirlioglu
Mesajiniz icin tesekür ederim,

Eski 04-10-2017, 15:38   #2242
Ağaç Dostu.

pria's Avatar

Bir hafta kadar önce afet şekilde doluyla karışık şiddetli yağış sonrası ara ara tekrar kuvvetli yağmurlar yağdı..

Bugün tüm ağaçları inceden inceye gezip inceledim..ağaçları çepeçevre gezdim..toplamda 30 dan fazla eşekarısı gördüğüm halde tüm fidanlıkta 2 saatlik inceleme sırasında 5 adet zeytin sineği görebildim..bunun yanısıra zeytin sineği deliği olup olmadığından emin olamadığım az sayıda taneye de rastladım..sanırım sinek vuruğu açısından minimum hasarla atlatacağız bu sezonu..

Ayrıca, köyün içine yarım saat yağan dolunun benim fidanlıkta çok seyrek yağdığına, çok minik ezilmeler olan az sayıda tanelerin olduğunu da gözlemledim..

Şiddetli yağmurlar 4 kez attığım kaolini olduğu gibi yıkamış..bundan sonra ne olur bilemiyorum..ne olacaksa olacak, yoruldum ve bıkkınlık ta geldi artık..

Denizyosununun erkencilik sağlaması nedeniyle hemen hemen yarı yarıya renk değiştirmeye başladı zeytinler..15 gün sonra simsiyah olur hepsi..

Dün en yakınımda olan, 100 kilometre uzaklıktaki kontini yağ fabrikasıyla görüştüm; ancak kasım başında üretime başlayabileceklerini söylediler..fazla geç kalmayın dedim, yoksa hiç sevmediğim ve güvenmediğim Gönen tarafındaki yağhaneye gitmek zorunda bırakırsınız beni yine, dedim..

Çünkü, bizim burada bataklıklar ve Biga Çayı etrafındaki sazlıklar tam bir kuş cenneti..eğer Balkanlar'da falan erken bir kar kış olursa sıyırcıklar hücum eder bizim buraya..milyonlarca sıyırcık bir gün konaklarsa benim fidanlıkta bir tane zeytin bırakmazlar..

Daha işimiz çok..akraba kızımız ekibi hazırladı, gözü keskin eli çabuk insanlar hepsi..orta boy zeytinlerden yağlı teneke sele yapmayı düşünüyoruz..tabi, havalara da bağlı bu..günlük güneşlik günlerde toplayabilirsek bir gün toplama yapıp ertesi gün ayıklayıp bidonlara kurmayı düşünüyoruz..acı suyunu attıktan sonra da tenekelere aktarırız..toplamda bir ton zeytin alabilecek beyaz renkli 30 adet kaliteli bidonum var..yıkadım temizledim hepsi hazır..

Dal sarsıcıyı çalıştırdım, benzini koydum kulübeye..biz hazırız artık ama bakalım işin sonu ne olacak, kısmet diyorum..

Düzenleyen pria : 04-10-2017 saat 16:28
Eski 04-10-2017, 16:37   #2243
agaclar.net

MeyveliTepe's Avatar

Giriş Tarihi: 22-03-2007
Name:  zeytin1.jpg
Views: 721
Size:  70.1 KB
Name:  zeytin2.jpg
Views: 720
Size:  72.4 KB

Resimler bugünün. Bu yıl iki kez kaolin attım. Sonuncusu Ağustos sonundaydı yanılmıyorsam. Bir kaç kez çok sert yağmur yedik. Sık sık fırtınaya maruz kaldık. En son, dört gün boyunca kesintisiz yağmur yağdı.

kamil35, pria, Muda ve 2 kişi beğendi.
MeyveliTepe Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-10-2017, 19:53   #2244
Yeni Üye

Merakımı maruz görün ama kaolin nedir ne işe yarıyor? Bir de eşek arılarının olması iyi mi? yani zeytin sineklerini yiyorlar mı?

Eski 04-10-2017, 19:57   #2245
agaclar.net

MeyveliTepe's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Organic Mesajı Göster
Merakımı maruz görün ama kaolin nedir ne işe yarıyor? Bir de eşek arılarının olması iyi mi? yani zeytin sineklerini yiyorlar mı?
Kaolin için bu başlıktaki yazıları okumanızı tavsiye ederim.

Eşek arıları hornet dediğimiz türdeki büyük arılar ise bir faydası yok, genel olarak zararlıdır ama zeytine bir etkisi yoktur.

Organic ve Zeyno waffle beğendi.
Eski 04-10-2017, 20:05   #2246
Yeni Üye

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi pria Mesajı Göster

Denizyosununun erkencilik sağlaması nedeniyle hemen hemen yarı yarıya renk değiştirmeye başladı zeytinler..15 gün sonra simsiyah olur hepsi..
Kaolin tamam peki bu deniz yosunu nedir ne işe yarar bu sene ben de zeytinlerime azot gübresi ve birkaç şey uygulamak istiyorum ama organik olmalı...

Eski 04-10-2017, 23:59   #2247
Ağaç Dostu.

pria's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi MeyveliTepe Mesajı Göster
Kaolin için bu başlıktaki yazıları okumanızı tavsiye ederim.

Eşek arıları hornet dediğimiz türdeki büyük arılar ise bir faydası yok, genel olarak zararlıdır ama zeytine bir etkisi yoktur.
Gerçekten zararlı..fidanlığa gelir gelmez yapıncak üzümlerinden bir salkım kopardım..alelacele atıştırırken bir eşek arısı dudağımdan ısırdı yediği üzüm tanesinin içine saklanmış herhalde, gözlüksüz farkedemedim..soğan suyu falan sürdüm, 2 gün sonra şişlik indi..ders oldu bana..

Eski 05-10-2017, 11:02   #2248
agaclar.net

MeyveliTepe's Avatar

Üzüm tanesinin içine saklanabildiyse hornet değildir, büyük ihtimal sarıca arıdır. Hornet üzüm tanesine sığmaz, serçeden az küçüktür. Sokması da 20 sarıca arıya bedel

pria beğendi.
Eski 05-10-2017, 18:53   #2249
Ağaç Dostu.

pria's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi pria Mesajı Göster

Şiddetli yağmurlar 4 kez attığım kaolini olduğu gibi yıkamış...
Kaolin yine de çok ince de olsa tanelerde buğu gibi hala duruyor gibi..yapraklardaki kaolin daha belirgin..

Bu akşam fotoğraf çekerken tam tepedeki zeytinlerde 2 sineği izledim..taneden taneye geziyorlar, ne yapacaklarını şaşırmış gibiler, zeytini sokup yumurta bıraksam mı bırakmasam mı gibisinden sürekli yer değiştiriyorlardı..

Tanenin az olduğu ve güneşi çok daha fazla gören zeytinlerin kimisi oldukça kararmış..kuraklık nedeniyle taneleri buruşan zeytinler de kızarmaya başlamış ama varisli deri gibiler..

İlk yağan doludan delinen taneler yaraları ilk fotoda gördüğünüz gibi çok güzel kapattılar..

Bu yıl her zamankinden çok daha iri zeytinler..kuraklıktan dökülen %10 zeytini telafi edecekler gibi..

Eklenen Resimler

Eski 05-10-2017, 19:28   #2250
agaclar.net

MeyveliTepe's Avatar

Belli belirsiz de olsa ince bir tabaka hala varsa koruyuculuğunu devam ettirir.

pria, leobiz ve Zeyno waffle beğendi.

Etiketler
ağaç, gübre, zeytin, zeytin gübreleme

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 00:45.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024