agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Ağaçlar > Meyve Ağaçları (Özel) > Zeytin
(https)

Reklam

Beğeni Düzeni603Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 20-06-2017, 00:16   #2221
Ağaç Dostu

Taşlıbahçe's Avatar

Giriş Tarihi: 03-04-2006
Galeri: 2
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi mister73 Mesajı Göster
Peki, Türkiye'de zeytin yetiştirilen tüm coğrafyalar dikkate alındığında, böyle bir genelleme yapılabilir mi? Mesela İzmir-Dikili'de veya Manisa-Soma'da 300-400 m yükseklere çıkıldığında yukarıdaki riskler söz konusudur diyebilir miyiz?
Diyemeyiz, her bölgenin yapısı farklıdır. Bakı, enlem, arkadaki yükseklik, hakim rüzgarın karakteri, nem oranı, denize olan mesafe gibi pek çok faktör o yörenin zeytin için uygun sınırlarını belirler. Verdiğim örnekte "bizim bölgemizde" demem de bu yüzdendi.

Taşlıbahçe Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-06-2017, 00:52   #2222
Ağaç Dostu

mister73's Avatar

Giriş Tarihi: 09-11-2016
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Taşlıbahçe Mesajı Göster
Diyemeyiz, her bölgenin yapısı farklıdır. Bakı, enlem, arkadaki yükseklik, hakim rüzgarın karakteri, nem oranı, denize olan mesafe gibi pek çok faktör o yörenin zeytin için uygun sınırlarını belirler. Verdiğim örnekte "bizim bölgemizde" demem de bu yüzdendi.
Evet haklısınız, tam da sizin ifadelerinizi teyit eden bir makalede aşağıdaki bilgiye rastladım, belki tekrar olacak ama hatırlatmak adına paylaşmak istedim;

"YAŞADIĞI COĞRAFİ KOŞULLAR

Zeytin ağacı, genellikle rakımı düşük coğrafyalarda yetişir. Ancak denizden 1000 metre yükseklikte de, zeytin tarımı yapılabilmektedir. Türkiye'de, 800 hatta 1000 metreye kadar zeytin yetişmektedir. Zeytin, özellikle 400 metrenin altındaki alçak alanlarda, daha verimli olur. Zeytin ağacı için, yetiştirilmeye elverişli coğrafya; yazları sıcak, kışları ılıman geçen iklimlerdir. Zeytin, suyu sever, ama susuzluğa da dirençlidir. Aynı ölçüde verimli olamasa bile, zeytin ağacı, kendisini, bölgenin iklim yapısına uydurmayı başarır.

Zeytin ağacının en büyük düşmanı, dondur ve -12°C'de kurur. Zeytin ağacına, fakir toprakların zengin ağacı denir. Sulanınca, verimi artar. Su yetersiz olunca da, ufak-buruşuk tane verir. Zeytin ağacı, yayla ve tepelerde iyi gelişir ve bol ürün verir. Böyle yerlerde, yağ oranı da yüksek olur. Sofralık zeytin çeşitleri için düzlük yerler, daha uygundur.

mister73 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-07-2017, 16:11   #2223
Ağaç Dostu.

pria's Avatar

Giriş Tarihi: 06-08-2009
Bu yıl ilk defa zeytinlerimde aşırı tane tutumu var..hani derler ya ''yaprak kadar tane var'' diye..öyle gibi..bu yüzden kıymetini biliyorum, masraftan kaçmıyorum, sulamasını ihmal etmiyorum, organik gübre ve ilaçlarla destek olmaya çabalıyorum..tabi, kaolini de ikinciye uyguladım..

pria / Tohum Paylaşım Sonrası (Çanakkale)
pria / Tohum Paylaşım Sonrası (Çanakkale)

pria Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-07-2017, 07:24   #2224
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 10-03-2007
Bereketi içinde olsun.

pria beğendi.
Melih Bakırlıoğlu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-07-2017, 14:34   #2225
Yeni Üye

smurat45's Avatar

Giriş Tarihi: 06-10-2010
Merhabalar;
Mart ayında 8 dönüm arazimize zeytin fidanlarımızı diktik. Yakın köylerden kış döneminde atmak için 2 traktör koyun gübresi aldık .Geçtiğimiz hafta damlama sulama sistemini kurduk ve sulama yapabiliyoruz.Yeni diktiğimiz ağaçların diplerine şimdilik yaz döneminde 2 şer kürek atsak faydası olur mu.? Veya zararı olur mu.?
Sizlerden bilgi almak isterim.Teşekkürler..

smurat45 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-07-2017, 20:48   #2226
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 07-12-2014
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi smurat45 Mesajı Göster
Merhabalar;
Mart ayında 8 dönüm arazimize zeytin fidanlarımızı diktik. Yakın köylerden kış döneminde atmak için 2 traktör koyun gübresi aldık .Geçtiğimiz hafta damlama sulama sistemini kurduk ve sulama yapabiliyoruz.Yeni diktiğimiz ağaçların diplerine şimdilik yaz döneminde 2 şer kürek atsak faydası olur mu.? Veya zararı olur mu.?
Sizlerden bilgi almak isterim.Teşekkürler..
Ahır gübresi veya hayvan gübresi tabir ettiğimiz gübrelerin faydasını görebilmemiz için, gübrenin toprağa karışması lazım,karışan gübrenin de suyla ağacın köklerine ulaşması gerekir damlama sulama yapıyorsanız bu sulama sistemi yüzeydeki gübreyi toprağa sindirmez, hemde yaz sıcağında gübre körpe fidanları yakabilir bence yağmurlu havaları bekleseniz daha iyi olur.Ama toprağa karıştıracak sanız bir kürek atın.

Silifkel Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-07-2017, 15:51   #2227
Yeni Üye

smurat45's Avatar

Giriş Tarihi: 06-10-2010
[QUOTE=Silifkel;1513479]Ahır gübresi veya hayvan gübresi tabir ettiğimiz gübrelerin faydasını görebilmemiz için, gübrenin toprağa karışması lazım,karışan gübrenin de suyla ağacın köklerine ulaşması gerekir damlama sulama yapıyorsanız bu sulama sistemi yüzeydeki gübreyi toprağa sindirmez, hemde yaz sıcağında gübre körpe fidanları yakabilir bence yağmurlu havaları bekleseniz daha iyi olur.Ama toprağa karıştıracak sanız bir kürek atın.[/QUOTE

Teşekkür ederim cevabınız için. Bende kararsız kaldım gübrenin miktarı ve zaman açısından.O yüzden kış dönemini beklemek en iyisi galiba.. Bu zamanda fidanlar için kök geliştirici neler yapılabilir .?

smurat45 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Etiketler
ağaç, gübre, zeytin, zeytin gübreleme

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 12:35.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2017, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2017