agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Ağaçlar > Meyve Ağaçları (Özel) > Zeytin
(https)

Beğeni Düzeni1190Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 01-02-2007, 09:52   #91
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 09-12-2006
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi mehmetaliozkara09 Mesajı Göster
İlgilenen arkadaşlara bilgi mahiyetinde;
30-50 yaş arasında zeytin ağaçlarının bulunduğu 3 zeytin bahçesinin sahibiyim.
Bu bahçelere 1998 yılından beri muhtelif zamanlarda sahip oldum.Bu yıl itibariyle toplam 27 dönümlük, yaklaşık 600 zeytin ağacım var.
MEHMET BEY 600 adet zeytin agacınızdan 1 yılda kaç kg zeytin elde ediyorsunuz? bu konuda bilgi verirseniz sevinirim

zeytin bakımı sulaması ve gübrelemesi yapılırsa, dikildikten kaç sene sonra meyve verir?
örneğin 5 sene sonra 1 ağaç kaç kilo zeytin verir? 10 sene sonra kaç kilo zeytin verir?

bu konuda bilgisi olan arkadaşlar bilgilerini paylaşırlarsa sevinirim.

Düzenleyen daraban : 01-02-2007 saat 14:13
daraban Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-02-2007, 13:45   #92
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 01-12-2006
Sayın DARABAN;

Zeytin ağacı genellikle periyodisite (bir yıl az, bir yıl çok) gösteren bir ağaçtır. Ayrıca her ne kadar bakımına özen gösterilse, tarakla veya elle toplanmış olsa dahi; o yılki yağış miktarı, don ve çiçeklenme döneminde meydana gelen aşırı sıcaklar gibi bir takım etmenlerden dolayı verimde azalma olabilmektedir. Bana 600 ağaçtan ne kadar zeytin elde ettiğimi sormuşsunuz. Biraz önce bahsettiğim nedenlerden dolayı her yıl aynı verimi ben de alamıyorum. Ama ortalama ağaç başına 30-50 kg. zeytin alıyorum. Bu zeytinleri ben dikmedim. Hazır dikilmiş olarak ortalama 30-50 yaş arası zeytinlik olarak satın aldım. Dikip yetiştirmek gerçekten çok zor ve insanın yıllarını alıyor. Ben sadece verimli hale getirip harcadığım parayı çıkarttım.

Öncelikle dikeceğiniz zeytin çeşidini belirlemeniz gerekiyor.(Yağlık, sofralık siyah veya sofralık yeşil gibi.)Zeytin dikeceğiniz yerin konumu, toprak yapısı, sulanıp sulanmadığı gibi etmenleri göz önüne alarak zeytin çeşidini seçin derim.
Büyük fidan seçerseniz daha çabuk verim almaya başlarsınız. Hatta bazılarının üzerinde meyvesinin olduğunu bile görebilirsiniz. Yalnız büyük fidanlar daha pahalı oluyorlar. Beşinci yıldan itibaren zannediyorum ağaç başına 5-10 kg. arasında zeytin alabilirsiniz. Ağaç iyice büyüyünceye kadar her yıl artarak devam eder. Küçük fidan (1-2 karış boyunda) dikerseniz, siz de takdir edersiniz ki büyüyünceye kadar geçen zaman sizin zararınıza olur. Eğer imkanınız varsa hazır yetişmiş zeytin bahçesi bulabilirseniz alın derim. Ama babadan dededen kalma yeriniz varsa dikmenizi de tavsiye ederim. Ayrıca bahçenize ceviz, nar veya değişik meyve ağaçları da dikerseniz, yarın yaşlandığınızda size ve geride kalanlarınıza faydası olur.Size kolay gelsin.

mehmetaliozkara09 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-02-2007, 15:54   #93
Ağaçsever

teşekkürler

Mehmet bey verdiğiniz bilgiler için çok teşekkür ederim.

ben 10 dönüm bir tarlaya zeytin dikmeyi düşünüyorum. 2 çeşit zeytin dikeceğim. 1. gemlik. 2. domat **** eşek zeytini dikmeyi düşünüyorum.

sizin aydın izmir taraflarında eşek zeytini yaygın şekilde üretiliyormuş.

sizin tanıdığınız, veya size yakın bir yerde eşek cinsi zeytin fidanı satan bir fidancı varmı? fiyatı konusunda bilgi edinebilirseniz sevinirim.

herşey için çok teşekkürler.

selam ve saygılarımla..

Eski 02-02-2007, 16:32   #94
agaclar.net

Mine Pakkaner's Avatar

Giriş Tarihi: 06-01-2006
Galeri: 99
Alıntı:
...
Büyük fidan seçerseniz daha çabuk verim almaya başlarsınız. Hatta bazılarının üzerinde meyvesinin olduğunu bile görebilirsiniz...
Yeni tesis edeceğiniz bir bahçede asla büyük fidan kullanmayınız. Küçük ve genç fidanların arazinize adaptasyonu daha hızlı olacaktır. Kök faaliyeti daha hızlı olur. Büyümeye doğrudan sizin bahçenizde başlar, daha gençken istediğiniz gibi şekillendirebilirsiniz. Büyük ve üzeri meyveli fidanlar araziye geçince duraklar, bahçenize adaptasyonu zorlaşır. Tutmama sorunu başlar.

Genç ve küçük fidanla kurulmuş bahçe yetişme esnasında büyük, üzeri meyveli fidanla kurulmuş bahçeye fark atar. Daha formlu, güçlü, iştahlı olurlar. İstediğiniz şekli verir, kolayca terbiye edersiniz.

Bu bilgi bütün zeytin ve diğer bütün meyve fidanları için geçerlidir.

brr54 beğendi.
Mine Pakkaner Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-02-2007, 17:20   #95
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 30-01-2007
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi daraban Mesajı Göster
Mehmet bey verdiğiniz bilgiler için çok teşekkür ederim.

ben 10 dönüm bir tarlaya zeytin dikmeyi düşünüyorum. 2 çeşit zeytin dikeceğim. 1. gemlik. 2. domat **** eşek zeytini dikmeyi düşünüyorum.

........................
Sn.Daraban gemlik zeytini dikmenizi tavsiye etmem okadar dağ taş bayır gemlik doldurulduki gelecek gemlik açısından gelecek vahim, onun yerine yağlık verimi kalite açısından yüksek ve yeşil olarak pazarı cazip olan ayvalık türüne yönelebilirsiniz.

Kasved Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-02-2007, 10:37   #96
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 05-02-2007
Hangi türü seçmeli

Merhaba,

Salihli demirköprü baraj gölü kıyısında kuzeybatı cepheli 300 dönüm kadar arazim var.
Rakımı 200mt civarında
Şu an boş durumda, birşey ekilmemiş.

100 dönüm kadarına zeytin dikmeyi düşünüyorum.
Uzun vadede amacım gurur duyabileceğim kalitede yağ elde etmek.
Çeşitli türlerde denemler yapmayı planlıyorum, fakat bölge koşulları dikkate alındığında, arzulanan kalitede yağ elde edebilmek için ağırlığı hangi ağaç türüne vermeliyim.
Dikimle ilgi başka önerileriniz var mı??

Teşekkürler

kilinclar Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-02-2007, 22:43   #97
agaclar.net

Mine Pakkaner's Avatar

Yağ üretmeyi düşünüyorsanız öncelikle Gemlik (Trilye) çeşidinden uzak durunuz. Ülkemizin en kaliteli yağlık çeşidi Edremit'tir (Ayvalık). Bunu, Memecik, Memeli, Erkence ve Çakır izler.

Seçim yapmadan ilçe tarım müdürlüğü ile de görüşün. Ancak kimsenin sizi yağ için Gemlik dikmeye ikna etmesine izin vermeyin.

Ahu_E beğendi.
Eski 06-02-2007, 08:03   #98
Yeni Üye

Büyük karar;
Yaklaşık 8 yıldır zeytin işi içindeyim, bu güne kadar bu forumda bilen, bilmeyen, uygulayan veya uygulamayan kişilerin fikirleri sonucunda bir karar vermek zorunda kaldım.
Bahçemde dikili bulunan yaklaşık 30-50 yaşları arasında bulunan düzensiz dikilmiş 109 adet trilye zeytin ağaçlarımı kesip, yerine ayvalık yağlık (Edremit) zeytini dikeceğim. İnşallah doğru bir karar vermişimdir. Hayırlısı olsun.

Eski 06-02-2007, 08:56   #99
agaclar.net

Mine Pakkaner's Avatar

Bu kararı niçin verdiniz? Siz bahçenizden memnunsunuz. Veriminiz güzel , yağınızdan da şikayetiniz yok.

Eski 06-02-2007, 09:11   #100
Yeni Üye

Madem ki Trilye ile Gemlik aynı çeşit(miş), zaten her yer gemlik zeytini doldu. Sonuçta ben bu işten para kazanıyorum. Profesyonel düşünmek zorundayım.Trilye yağını bugün için 6 YTL’den satıyorsam, birinci kalite Edremit yağını daha yüksek fiyattan satarım.

Eski 06-02-2007, 09:53   #101
Ağaçsever

mehmetali bey sizde gemlik- trilye cinsinden hariç hangi cins zeytinler var?

domat, memecik, eşek cinsi zetin varmı?

Eski 06-02-2007, 10:04   #102
Yeni Üye

Toplam 600 ağaçtan % 70’i yöreye has topan zeytin (yeşil sofralık olup çekirdeği çıkarılarak içine badem veya kırmızı biber doldurulur.) % 10 kadar domat, Memecik, Eşek Zeytini(Palamut da denir) ve %20 trilye zeytinim var. Ben zeytinden elde ettiğim gelirin çoğunu yeşil topan, domat ve eşek zeytinini satarak sağlıyorum. Memecik ve trilyeleri ise yağlık olarak kullanıyorum.

Eski 06-02-2007, 10:06   #103
Ağaçsever

domat ve eşek zetinini satarken pazar olarak bir sıkıntı yaşıyormusunuz?

yoksa domat ve eşek zetinine talep fazla mı?

Eski 06-02-2007, 10:15   #104
Yeni Üye

Domat ve eşek zeytininin pazarlamasında hiç sıkıntı çekmiyorum. 2006 yılında domat zeytininin baş fiyatı, kilogramda 100-120 arası 1,60 YTL; eşek zeytini aynı şekilde kilogramda 100-120 arası 1,80 YTL. idi. Kaldı ki bu zeytin çeşitleri hem iç piyasada hem de ihraç malı olarak çok talep görüyor.

Eski 06-02-2007, 10:34   #105
Ağaçsever

MEHMET ALİ BEY sizin orada bildiğiniz domat ve eşek zeytin fidanı satan fidanlık varmı? varsa domat ve eşek zeytin fidanlarının adet fiyatı nedir?

Eski 06-02-2007, 10:42   #106
Yeni Üye

İlçemizde fidanlık yok. Pazartesi günleri buranın pazarı kurulur. O gün diğer il ve ilçelerden kamyonlarla fidan satıcıları gelir. Fiyatları konusunda net bir bilgim yok. Ancak bildiğim bir şey varsa, çevremde zeytin diken pek çok kişiden öğrendiğime göre küçük fidanların ucuza, yetişmiş olanlarınsa daha pahalıya satıldığıdır. Genelde bahçe sahipleri delice üzerine istediği türden zeytini aşılamak suretiyle bahçesinde istediği zeytin çeşidini yetiştirmektedir.

Eski 06-02-2007, 17:37   #107
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 30-07-2006
Galeri: 29
Alıntı:
Bahçemde dikili bulunan yaklaşık 30-50 yaşları arasında bulunan düzensiz dikilmiş 109 adet trilye zeytin ağaçlarımı kesip, yerine ayvalık yağlık (Edremit) zeytini dikeceğim.
Benim bilgime göre zeytin ağaçları milli servet ve özel arazide bile olsa kesilmesi yasak. Acaba yanlış mı biliyorum.

Ayrıca işinize karışmak istemem ama 109 ağacı bir anda değil de, aşama aşama kesseniz, hiç olmazsa bir miktar gelir elde etmeye devam edersiniz.

Todor Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-02-2007, 07:55   #108
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 05-02-2007
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Mine Pakkaner Mesajı Göster
Yağ üretmeyi düşünüyorsanız öncelikle Gemlik (Trilye) çeşidinden uzak durunuz. Ülkemizin en kaliteli yağlık çeşidi Edremit'tir (Ayvalık). Bunu, Memecik, Memeli, Erkence ve Çakır izler.

Seçim yapmadan ilçe tarım müdürlüğü ile de görüşün. Ancak kimsenin sizi yağ için Gemlik dikmeye ikna etmesine izin vermeyin.
İlginiz için teşekkürler Mine Hanım.
Dikimden sonra karar verdiğimiz dağılımı yine burada paylaşacağız ...

kilinclar Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-02-2007, 19:47   #109
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 27-01-2007
daraban bey. msn de de görüştük. ayvalık veya domat. bizim buralarda bunlar ii verim veriyor.pazar konusunda içiniz rahat olsun.yeterki gübrelemsini ve ilaçlamasını tam yapın.ben size ilaç ve gübre konusunda yardımcı olurum.bergaz da akrabalarınıza sorun.orda bu aralar fidan var

fatih.kbulut Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-02-2007, 20:52   #110
agaclar.net

Mine Pakkaner's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Kasved Mesajı Göster
...
Aletin bence tek kusuru şu an için fiyatının pahalı olmasıdır fiyatı 5.000,00 YTL... Başta söylediğim gibi maalesef fiyatı pahalı olması dışında bir kusuru yok. Selam ve sevilerimle.
Sayın Kasved, bu fiyat gerçekten çok yüksek. Biz Oleomac marka sarsak amortisorlu makinayı 3500 YTL kdv dahil, taraklı makinayı 2800 YTL kdv dahil verdik.

Eski 13-02-2007, 22:14   #111
Ağaçsever

çınaraltı's Avatar

Giriş Tarihi: 23-12-2006
çekirdekten delice zeytin yetiştirilmesi konusunda yardımcı olan olursa sevinirim

çınaraltı Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-02-2007, 22:27   #112
agaclar.net

Mine Pakkaner's Avatar

Bu konuyu üretim teknikleri başlığında anlattık Çınaraltı. Bu arada Türkçe konusundaki hassasiyetimizi fark etmişsinizdir. Mesajlarınızı yazım kurallarına uygun yazınız.

Eski 16-02-2007, 13:41   #113
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 15-02-2007
Merhaba.
Manisa Köprübaşı'na bağlı Demirköprü Barajına 2 km uzaklıkta 330-400m yükseltisi olan engebeli bir tarlam var. Bu araziyi zeytinlik olarak değerlendirmek istiyorum tarla sürüldü, 6x6 şeklinde kuyular açıldı ve büyük taşlardan ve ağaç köklerinden temizlendi. Yağlık bir tür dikmek istiyorum ancak zeytin hakkında pek bir bilgim yok. Sürekli orada yaşamadığım için de kış şartlarını tam olarak bilmiyorum. Ara sısra kar yağıyor bazen de kısa süreli don olabiliyormuş. Tarla yakınlarından su çıkarsa damla sulama yapmayı da düşünüyorum. Bu şartlarda hangi tür ve ne kadar büyüklükte zeytin dikmemi ve kaç tanede bir tohumluk fidan dikmemi önerirsiniz? Ayrıca zeytin fidanı dikimindeki desteklemede son durum nedir? Desteklemeler ne zamana kadar sürebilir?
teşekkürler..

bilgen asude Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-02-2007, 09:27   #114
agaclar.net

Mine Pakkaner's Avatar

Sayın Bilgen Asude, verim alabilmek için zeytini sulayarak yetiştirmeniz gerek. Öncelikle arazinizin sulama imkanını araştırmanızı öneririm. Edremit en kaliteli yağı veren zeytinimiz. Sizin orada güzel sonuç vereceğini düşünüyorum. En uygunu 1-2 yaşında fidan dikmeniz. Susuz koşullarda yapacaksanız mutlaka kış yağışlarıyla dikim yapmalısınız. Fidan çukurlarına da su tutucu koyun ki su ihtiyacını aza indirsin. Normalde her 9 fidana bir fidan tozlayıcı dikeriz. Ayvalık bahçe tipi yaparsanız, gemlik dölleyici koyabilirsiniz. Zeytini susuz koşullarda yapacaksanız sıra araları daha geniş tutmalısınız.

Destekleme sürüyor. Yalnız arazinizin tek parsel minimum 10 da olması, fidanların da sertifikalı olması şart. Ne kadar süreceğini ise bilmiyoruz.

Eski 22-02-2007, 12:49   #115
Ağaçsever

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Mine Pakkaner;
Fidan çukurlarına da su tutucu koyun ki su ihtiyacını aza indirsin.
Mİne hanım su tutucu nedir? nerelerde satılır? bu konuda bilgi verirseniz sevinirim.

selam ve saygılar.

Eski 23-02-2007, 09:48   #116
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 15-02-2007
Teşekkürler

Teşekkürler Mine Hanım. Zeytin ve zeytin yetiştiriciliği konusunda uzun zamandır araştırma yapıyoruz fakat fidan seçimi konusunda bir türlü karar alamamıştık. Verdiğiniz bilgiler son noktayı koymamız adına çok yardımcı oldu.

bilgen asude Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-02-2007, 20:37   #117
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 19-02-2007
Merhabalar.Bence mükemmele yakın bir site emeği geçenlerin eline sağlık.
İzmir Urlada 20 dönüm kadar arazim var ve birkaç senedir ilçe tarımın dağıttığı fidanları kullanıyorum.Benim merak ettiğim zeytin fidanının ne tür olduğunu kendim profesyonel yardım almadan anlayabilirmiyim?

Düzenleyen onderozturk : 27-02-2007 saat 20:41 Neden: kelime hatası
onderozturk Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-02-2007, 20:59   #118
agaclar.net

Mine Pakkaner's Avatar

Urla'da ve diğer bütün ilçelerde, tarım müdürlükleri Gemlik zeytini fidanı dağıtmakta.

Eski 28-02-2007, 23:26   #119
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 28-02-2007
Merhaba.
Manisa da 10 dönüm bağım var.Köklüyorum yerine zeytin dikeceğim.Trilya yı kimse önermiyor.Edremit veya domat dik diyorlar.Manisa da edremit tipi zeytin yetiştirilir mi? Kaça kaç dikmem gerekir? Edremit tipi zeytin fidanı deliceden aşılımıdır? Yoksa çelikten mi üretilir ve fidanın tanesi kaç paradır?
Cevaplarınız için şimdiden teşekkürler...

Gulerman Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 01-03-2007, 09:04   #120
Ağaç Dostu

Oğuzhan's Avatar

Giriş Tarihi: 23-07-2006
Bir gazetede okuduğum haberde Karaburun yarımadasında yetişen Hurma zeytin türü varmış.Bu zeytin hiç işlem görmeden dalından koparılıp yenebiliyormuş.Koruma altına alınmış.İlk defa duydum.Merakta ediyorum.Çok güzel bir tür.Ne tuz nede ilaç kullanmadan afiyetle yiyebiliyoruz.

Oğuzhan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Etiketler
ağaç, gübre, zeytin, zeytin gübreleme

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 22:34.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024