agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Ağaçlar > Meyve Ağaçları (Özel) > Zeytin
(https)

Beğeni Düzeni1190Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 07-10-2007, 17:06   #301
Ağaç Dostu

celalsungur's Avatar

Giriş Tarihi: 29-08-2007
Galeri: 93
Edremit, Burhaniye civarlarının zeytini meşhur,Seferhisarın ise Mandalini diye biliyorum ama Seferhisarda da zeytin ağaçları oldukça fazla.

celalsungur Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-10-2007, 10:21   #302
Ağaç Dostu

mcege's Avatar

Giriş Tarihi: 18-08-2007
Seferihisar'daki zeytinlikler denizden biraz uzaktadır. Hayaliniz çok güzel ancak siz de bilirsiniz ki artık deniz kenarları veya yakınları tamamen beton işgali altında.

Seferihisar'daki zeytinlikler çok çeşitlilik gösterir. Bakımlı olan zeytinliklerin yanında çok fazla da bakımsız zeytinlik vardır. Arazi yapısı ve yerleşim yerlerine uzak olan bölgelerdeki zeytinlikler daha uygun fiyatla satılmaktadır.

Size Urla, Uzunkuyu, Zeytinler, Barbaros ve Kadıovacık bölgesini tavsiye ederim. Arazileri çok daha düz ve yağ oranı yüksek bakımlı zeytinlikleri vardır.

Örneğin Kadıovacık, Barbaros ve Zeytineli bölgesi yağlık zeytinlerin verimi ortalama 3,5 kg. zeytinden 1 kg. yağ alımı olarak hesaplanabilir.

mcege Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-10-2007, 01:01   #303
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 22-09-2007
Arkadaşlar hepinize merhaba. Ben foruma yeni katıldım ve bu ilk mesajım. hata yaparsam özür dilerim.
Bu konu ile ilgili hemen hemen hepsini okudum. Çok ta bilgi sahibi oldum. Özellikle Mine Hanım size çok teşekkür. Siz olmasanız bu kadar bilgiyi nereden bulabilirdim.
Bizim İzmir Torbalı Demirciköy de yaklaşık 200 ağaçtan oluşan dedemden kalma bir zeytinliğimiz var. Cinslerinin ne olduğunu tam bilmiyorum. Ayrıca 12 dönüm kadar ayrı bir alanıda zeytin doldurmak için uğraşıyoruz. Geçen sene 150 adet Gemlik diktik.(Burada okuduklarımdan sonra artık dikmeyeceğim) Bu elimizdeki ağaçlarla ilgili ilk önce ne yapmamı tavsiye edersiniz.

caglayankutlu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-10-2007, 01:23   #304
agaclar.net

Mine Pakkaner's Avatar

Giriş Tarihi: 06-01-2006
Galeri: 99
Sulayıp, iyi bakın, Gemlik güzel sofralık zeytin yapar. Elinizdeki fidanları yetiştirip bu şekilde değerlendirin.

Bu arada yeni gelen arkadaşlar başlığında bize kısaca kendinizden bahseder miydiniz?
Selamlar.

Mine Pakkaner Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-10-2007, 10:50   #305
Yeni Üye

Mine hanım yeni diktiğimiz ağaçların bulunduğu yerde su sıkıntısı var. Şu an tankerle idare ediyoruz. Bu yüzden birden 12 dönümün hepsini zeytin dolduramadık. Bana kalsa, buraya deli gibi zeytin dikmek istiyorum ama su olmadığı için elim kolum bağlı. Artezyen kuyusuda çok derin açmak gerekiyor. Bu konu ile ilgili sorum şu. Bilmiyorum belki başka bir yerde sormam gerekli ama bulamadım burda soruyorum. Bizim tarla dere kenarı. Fakat malum kuraklık yüzünden dereler değil nehirler bile kurudu bu sene.

Fakat kışın ve şiddetli bir yağmur yağdığı zaman dereye su geliyor. Dere kenarına, tarlanın içine 10metre*15metre*3metre derinliğinde bir depo yapsam. Bu toprağın altında kalacak. Su geldiğinde bu depoyu suyla doldursam. Yaklaşık 500 ton su ediyor. Acaba olurmu? Bu su kuraklık zamanlarında, benim 12 dönüme dikeceğim yaklaşık 400 zeytin için kaç ay yeter. Yani kuraklık zamanlarda bir ağaç litre su harcar. Yani yaz boyunca acaba yetermi.

Birde sulamayla ilgili şöyle bir şey aklımdan geçiyor. Ormanlara ağaç dikerlerken görmüştüm. Suyu tasarruflu kullanmak için. Yeni dikeceğim ağaçlar için kemisol kullanıp, ağacı dikerken, bir ucu ağacın kök kısmından biraz aşağıda, bir ucu toprak yüzeyinin üstünde bir PVC boru toprağa ağaçla birlek gömülecek, borunun toprak yüzeyindeki ucuna 5 litrelik bir pet şişe altı kesilmek sureti ile ters monte edilecek, sulama bu şişenin içine dökülecek olan suyla yapılacak. Hem yeryüzde güneşin aldığı su, hem de ağacın köküne kadar ulaştığı mesafedeki su kaybı önlenmiş olacak.

Bu şekilde bir uygulama nasıl olur. Belkide vardır. Hiç görmediğim için soruyorum. Bir yerde okumuştum ama nerde hatırlamıyorum. Yeraltına 50-60 cm. derinliğe damlama sistemine benzer borular döşeniyor. Su bunlar sayesinde toprağın içine damlama sistemi gibi akıyor. Su bitkilerin direk olarak köküne yakın bir yere verildiği için ve güneş ışığı buralara ulaşamadığı için su tasarruf yapılmış oluyor ve direk köke yakın bir yere verildiği için ağaç suyu daha çabuk alıyor.

Eski 10-10-2007, 22:00   #306
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 10-10-2007
Selamlar;
Mine hanım peki bu edremit çeşidinde özellikle görülen , halk arasında pütür veya takoz olarak adlandırılan şekil bozukluğunu nasıl giderebilirz. Edindiğim bilgiler bunun bir tür virüs olduğunu ve sürekli ülke genelinde yayıldığı yönünde. Bor ve çinko takviyesi pek bir işe yaramıyor.

qba1976 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-10-2007, 13:57   #307
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 10-03-2007
Arkadaşlar 15 Ekim Pazartesi günü zeytin toplamaya başlıyoru.Yolu düşeni yardıma çağırıyorum,yövmiye istedikleri kadar zeytin.Sünnetçiler Köyünde kime sorarsanız yardımcı olur,köyüm Akhisara 10klm mesafede.Hoşçakalın

Melih Bakırlıoğlu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-10-2007, 10:57   #308
Zeytin üreticisi

huseyinkizil's Avatar

Giriş Tarihi: 03-03-2007
Tüm aaclar.net üyelerinin Ramazan Bayramı kutlu, yüreği umutlu, umutları atlı, sevdaları kanatlı, mutlulukları katlı, sofraları tatlı, mekanları tahtlı, ömürleri bahtlı, yuvaları bereketli olsması dileğiyle...

huseyinkizil Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-10-2007, 13:29   #309
Ağaç Dostu

hatipali74's Avatar

Giriş Tarihi: 30-09-2007
Merhabalar sayın Mine Hanım, sevgili zeytin dostları;
Fethiye'de bulunan 8.5 dönüm susuz arazime bu sene zeytin dikmeyi planlıyorum. Dikecek olduğum fidanların çakaldan aşılama olmasını istiyorum.Çünkü susuzluğa ve hastalıklara karşı daha dayanıklı olduklarını düşünüyorum. Çevremde araştırdığım kadarıyla bu tip fidanlar diğerlerine göre 2-3 kat daha pahalı. Bu fidanları kendim yetiştirmek istesem ekecek olduğum zeytin taneleri aşılı mı, aşısız mı olmalıdır? Ekimde nelere dikkat etmeliyim? Fidanlar kaç yıl içinde dikilecek ve aşılanacak duruma gelir? Sizce bölgemde hangi cins zeytin daha iyi verim almamı sağlar? Sulama tankerle olacağı için yağlık cins düşünüyorum.Herhalde salamuralık cins daha fazla sulama ister.

Çağlayan Kutlu arkadaşımızın anlattığına benzer bir uygulamayı şöyle duymuştum. Zeytini dikerken kökünün altına içi su dolu kapağı kapatıldıktan sonra bir kaç yerinden delinmiş 3 şişelik pet şişe ağzı yukarı dik bir şekilde yerleştiriliyor.Su toprağın ısısıyla buharlaştıkça zeytinin köklerine bir yaz yetiyormuş.Ama sonraki yazlar için arkadaşımızın anlattığı gibi dışardan şişeye su takviyesi yapılabilir mi? Bilmiyorum.
Herşeyin gönlünüzce olması dileğiyle.Saygılar...

Birde arazimin

hatipali74 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-10-2007, 22:17   #310
agaclar.net

Mine Pakkaner's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi caglayankutlu Mesajı Göster
...Acaba olurmu? Bu su kuraklık zamanlarında, benim 12 dönüme dikeceğim yaklaşık 400 zeytin için kaç ay yeter. Yani kuraklık zamanlarda bir ağaç litre su harcar. Yani yaz boyunca acaba yetermi.

Birde sulamayla ilgili şöyle bir şey aklımdan geçiyor. Ormanlara ağaç dikerlerken görmüştüm. Suyu tasarruflu kullanmak için. Yeni dikeceğim ağaçlar için kemisol kullanıp, ağacı dikerken, bir ucu ağacın kök kısmından biraz aşağıda, bir ucu toprak yüzeyinin üstünde bir PVC boru toprağa ağaçla birlek gömülecek, borunun toprak yüzeyindeki ucuna 5 litrelik bir pet şişe altı kesilmek sureti ile ters monte edilecek, sulama bu şişenin içine dökülecek olan suyla yapılacak. Hem yeryüzde güneşin aldığı su, hem de ağacın köküne kadar ulaştığı mesafedeki su kaybı önlenmiş olacak.

Bu şekilde bir uygulama nasıl olur. Belkide vardır. Hiç görmediğim için soruyorum. Bir yerde okumuştum ama nerde hatırlamıyorum. Yeraltına 50-60 cm. derinliğe damlama sistemine benzer borular döşeniyor. Su bunlar sayesinde toprağın içine damlama sistemi gibi akıyor. Su bitkilerin direk olarak köküne yakın bir yere verildiği için ve güneş ışığı buralara ulaşamadığı için su tasarruf yapılmış oluyor ve direk köke yakın bir yere verildiği için ağaç suyu daha çabuk alıyor.

Çağlayan Kutlu, yeni bir zeytinlikte yazın ağaç başına 10 gündebir 10 lt su verildiğini varsaysak bir ağaca bir ayda 30 lt su vereceksiniz. 400 ağaca 12000 lt. su bir ayda verilir. Bunu en az 3 ay boyunca sürdüreceksiniz. 36000 lt su ihtiyacı ortaya çıkmaktadır. Yani 500lt lik bir depo işinizi görmez.

Damla sulamada toprak altı sistemler mevcuttur, ancak arazi işlemede hatlarınızın yerlerini çok iyi bilmek ve buraları işlememek durumundasınız. Yoksa su kullanımında toprak üstü sistemlere göre %10-15 kadar avantaj sağlar.

Piyasada çeşitli markalarda su tutucular mevcuttur, dikimde kullanmanız avantaj getirir.

Eski 15-10-2007, 22:22   #311
agaclar.net

Mine Pakkaner's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi qba1976 Mesajı Göster
Selamlar;
Mine hanım peki bu edremit çeşidinde özellikle görülen , halk arasında pütür veya takoz olarak adlandırılan şekil bozukluğunu nasıl giderebilirz. Edindiğim bilgiler bunun bir tür virüs olduğunu ve sürekli ülke genelinde yayıldığı yönünde. Bor ve çinko takviyesi pek bir işe yaramıyor.
Qba hoşgeldiniz, kendinizi yeni gelen arkadaşlar başlığında tanıtmanızı rica ederiz.

Takoz meyve oluşumuna ilişkin araştırmalar sürüyor. Bildiğim kadarıyla henüz bir virüs izole edilmedi. Bor takviyesinden sonuç alanlar var. Ülke genelinde yaygınlaştığı çok doğru değil. Körfez Bölgesi'nde görüldü. İzmir'de, Aydın'da, Muğla'da rastlamadık örneğin. Fizyolojik bir olay olup olmadığı araştırılıyor.

Eski 15-10-2007, 22:54   #312
agaclar.net

Mine Pakkaner's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi hatipali74 Mesajı Göster
...Çevremde araştırdığım kadarıyla bu tip fidanlar diğerlerine göre 2-3 kat daha pahalı. Bu fidanları kendim yetiştirmek istesem ekecek olduğum zeytin taneleri aşılı mı, aşısız mı olmalıdır? Ekimde nelere dikkat etmeliyim? Fidanlar kaç yıl içinde dikilecek ve aşılanacak duruma gelir? Sizce bölgemde hangi cins zeytin daha iyi verim almamı sağlar? Sulama tankerle olacağı için yağlık cins düşünüyorum.Herhalde salamuralık cins daha fazla sulama ister.

Çağlayan Kutlu arkadaşımızın anlattığına benzer bir uygulamayı şöyle duymuştum. Zeytini dikerken kökünün altına içi su dolu kapağı kapatıldıktan sonra bir kaç yerinden delinmiş 3 şişelik pet şişe ağzı yukarı dik bir şekilde yerleştiriliyor.Su toprağın ısısıyla buharlaştıkça zeytinin köklerine bir yaz yetiyormuş.Ama sonraki yazlar için arkadaşımızın anlattığı gibi dışardan şişeye su takviyesi yapılabilir mi? Bilmiyorum.
...
Hatipali, Zeytin Fidanı Yetiştirme ve İyileştirme deki mesajı okuyunuz.Bu size çekirdekten fidan yetiştirme bilgisi verecektir. Sofralık zeytin dediğiniz gibi daha çok su ister, su sorununuz varsa yağlık tercih edin. Susuz yetiştirecekseniz geleneksel seyrek dikimi tercih edin.

Zeytinin su ihtiyacını yukarıda yazdım. Bu durumda 3lt lik bir pet şişe ile ne kadar başarı sağlanacağını takdir edersiniz.

Eski 15-10-2007, 23:15   #313
Ağaçsever

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Mine Pakkaner Mesajı Göster
Qba hoşgeldiniz, kendinizi yeni gelen arkadaşlar başlığında tanıtmanızı rica ederiz.

Takoz meyve oluşumuna ilişkin araştırmalar sürüyor. Bildiğim kadarıyla henüz bir virüs izole edilmedi. Bor takviyesinden sonuç alanlar var. Ülke genelinde yaygınlaştığı çok doğru değil. Körfez Bölgesi'nde görüldü. İzmir'de, Aydın'da, Muğla'da rastlamadık örneğin. Fizyolojik bir olay olup olmadığı araştırılıyor.
Öncelikle teşekkür ederim ; yalnız özellikle belirttiğim gibi edremit çeşidinde var bu takoz olayı. Yaygınlaşmadı dediğiniz herhalde diğer zeytin çeşitleri. Yani muğlada izmirde veyahut aydında bir edremit ağacına bakmak lazım yaygınlaşıp yaygınlaşmadığını anlamak için herhalde. Mesela akhisardada edremit zeytininde var bu takoz olayı, hatta ve hatta domat zeytinde bile görülmeye başlandı. Sofralık zeytinciler için çok kötü bir durum bu.

Eski 15-10-2007, 23:19   #314
Ağaçsever

Susuz zeytincilik olmaz...

Bence artık susuz zeytincilik diye birşey olamaz (tabii mevsimnler böyle giderse) .. Bu kış doğru düzgün yağış alınamazsa kimi ağaçlar kuruyabilir bile bence ya da toparlanması çok uzun sürer. Bundan sonra yeni dikim yapacak arkadaşlara tavsiyem tarlada su olup olmadığından emin olmaları. Tankerle sulama , pet şişeyle sulama bunlar ancak yazlığınızın bahçesindeki 3-5 adet zeytin için geçerli olabilir.

Eski 16-10-2007, 10:53   #315
Yeni Üye

Yerlerinde su sıkıntısı olan arkadaşlar, yukarıda birkaç mesajla su olayını mine hanıma sormuştum. Mine hanım bu konuya cevap vermiş ama bir yeri yanlış anladığı için farklı cevap vermiş, bir de bir kaç yer eksik kalmış. Ben bu mesajla hem tekrar mine hanıma sormak istiyorum, hem de bu önemli konu olan su konusunu diğer arkadaşlar okurken yanlış veya eksik bilgi sahibi olmasınlar.

Mine hanım benim mesajımdaki sorum "Fakat kışın ve şiddetli bir yağmur yağdığı zaman dereye su geliyor. Dere kenarına, tarlanın içine 10metre*15metre*3metre derinliğinde bir depo yapsam. Bu toprağın altında kalacak. Su geldiğinde bu depoyu suyla doldursam. Yaklaşık 500 ton su ediyor. Acaba olurmu? Bu su kuraklık zamanlarında, benim 12 dönüme dikeceğim yaklaşık 400 zeytin için kaç ay yeter. Yani kuraklık zamanlarda bir ağaç litre su harcar. Yani yaz boyunca acaba yetermi." şeklinde idi. Yani yapacağım depo 500 Lt.değil 500 ton luk. Dolayısıyla bu depo 400 ağaca, değil 3 ay, 12 ay boyunca bile yetiyor.

Birde bu ağaçların ilerisini düşünelim. Yetişkin 15-20 yıllık ağaçların su ihtiyacı acaba ne kadar oluyor. Çünkü ben bu depoyu her ihtimali düşünerek yapmak istiyorum.

Ayrıca mesajımda, "Birde sulamayla ilgili şöyle bir şey aklımdan geçiyor. Ormanlara ağaç dikerlerken görmüştüm. Suyu tasarruflu kullanmak için. Yeni dikeceğim ağaçlar için kemisol kullanıp, ağacı dikerken, bir ucu ağacın kök kısmından biraz aşağıda, bir ucu toprak yüzeyinin üstünde bir PVC boru toprağa ağaçla birlek gömülecek, borunun toprak yüzeyindeki ucuna 5 litrelik bir pet şişe altı kesilmek sureti ile ters monte edilecek, sulama bu şişenin içine dökülecek olan suyla yapılacak. Hem yeryüzde güneşin aldığı su, hem de ağacın köküne kadar ulaştığı mesafedeki su kaybı önlenmiş olacak. " şeklinde sorum olmuştu.

Yine aynı şekilde hatipali74 arkadaşımız, "Çağlayan Kutlu arkadaşımızın anlattığına benzer bir uygulamayı şöyle duymuştum. Zeytini dikerken kökünün altına içi su dolu kapağı kapatıldıktan sonra bir kaç yerinden delinmiş 3 şişelik pet şişe ağzı yukarı dik bir şekilde yerleştiriliyor.Su toprağın ısısıyla buharlaştıkça zeytinin köklerine bir yaz yetiyormuş.Ama sonraki yazlar için arkadaşımızın anlattığı gibi dışardan şişeye su takviyesi yapılabilir mi?" şeklinde bir mesaj çekmiş.

Bu konuya cevap almadık.
Saygılar. Bu arada sizin ve tüm ağaçseverlerin geçmiş bayramınız kutlu olsun

Eski 16-10-2007, 14:46   #316
agaclar.net

Mine Pakkaner's Avatar

Çağlayan Bey, 500 ton yazmışsınız, ben 500 lt diye dikkatsizce bakmışım kusura bakmayın. Zeytin ağacının su isteği ilk yıllarda çok yüksektir. Çünkü fidan tutum ve gelişme aşamasındadır. Bu konuda detaylı cevap vermiştim size.

Daha sonraki yıllarda ise ihtiyacı olan suyu kendi de topraktan bulmaya başlar yani kritik dönem ilk 3-5 sene. Yetişkin zeytine senede 800 mm su vereceğinizi hesap edin. Eğer bir depo yapacaksanız sulama sistemi de kurun. Tabii bunu hesap ederken bitkinin ihtiyacından başka, topraktaki rezerv su, buharlaşma, terleme, bitkinin gelişimine devresine göre ihtiyacı da göz önüne alınır.

Ben hesaplarımda pratik olarak ZAE' nin şu verilerini değerlendiririm. Size de İzmir de olduğunuza göre, Bornova Zeytincilik Araştırma Enstitüsü'ne mutlaka uğramanızı salık veririm.

" 600-800 mm lik yağışa ihtiyaç vardır.
Zeytinin su gereksinimine en çok duyduğu zaman yaz aylarıdır. Yaz aylarında gereksinim duyduğu ve bu gereksinim iklim, çeşit, fizyolojik koşullar (toprak kliması) ve plantasyon durumuna (özelikle ağaç sıklığı ve budama )bağlı olarak değişiklik gösterdiği vurgulanmaktadır.
Zeytin yetiştirilen ülkelerde çeşitli araştırıcılar tarafından su tüketimi belirlemek amacıyla potansiyel evapotranspirasyon baz alınarak yapılan araştırmalar, zeytinde aktüel evapotranspirasyon potansiyel evapotranspirasyon %60-70�i civarında olduğunu ortaya koymuştur.
Zeytinin su gereksinimi; gelişmenin başlangıcı ve somak oluşumunda 186 mm, çiçeklenme aşamasında 50 mm, meyvelerin büyüme aşamasında 378 mm, meyvelerin olgunlaşma aşamasında ise 150 mm olmak üzere, toplam 764 mm olarak saptanmıştır."

Diğer sorularınızı cevaplandırmadım, çünkü bu yöntemlerin profesyonel yetiştiricilikte ne kadar başarıyla uygulanabileceğini kestirmek imkansız. Zeytin yüzlek köklü bir bitki, sizin tek noktadan vereceğiniz suyu nasıl düzgün alıp değerlendirecek, bu sefer kök yapısını o şekilde geliştirecek. İlk yılki sulamada bu belki uygulanır ama sonra sakınca görüyorum. Kök suyu bulduğu noktada kalacak. Bizler salma sulamada da, damla sulamada da suyu tek noktaya değil, taç iz düşümüne veririz. Bu şekilde düzgün ve sağlıklı bir kök yapısı da geliştirilir.

Hatipali74 ise 3 lt lik pet şişe ile yazı geçirtiyor ve sonraki yazlar için doldurmak mümkün olur mu diyor. Onun sorusu da size ilk verdiğim cevapta bitkinin su ihtiyacını ortaya koyunca belirlenmiş oluyor. Siz cevap alamadık demişsiniz. Olmayacak bir yöntemi değerlendirmem imkansız.

Sizin de geçmiş bayramınız kutlu olsun.

Zeyno waffle beğendi.
Eski 16-10-2007, 18:42   #317
Ağaç Dostu

hatipali74's Avatar

Sayın Mine Hanım,
Öncelikle size teşekkür etmek istiyorum.Çünkü profesyonel olarak zeytinciliği bildiğiniz için bizlere çok yardımcı oluyorsunuz.Bahsettiğiniz yazınızı ilk mesajımı attıktan sonra buldum ve şu aşamada bu sene dikmeyi planladığım için fidan yetiştirmekten vazgeçtim.Çevremizdeki dağlık yerlerden fidan toplamayı düşünüyorum.Ama sizce bu deli fidanlara yörem için hangi türü aşılamam daha uygundur? Tabii yağlık olması gerekiyor. Diktiğim yıl mı yoksa ertesi yıl mı aşılamalıyım?

Bir de Yunanistan'da çalışırken oradaki zeytincilerden duyduğum iki şeyi soracağım.Bir yunanlı dostum zeytinlere çiçekleme döneminde hormon verdiklerini söylemişti.Türkiye'de uygulanıyor mu? Ayrıca yöremde zeytin asla budanmaz.Geçmiş mesajlarda zeytin budaması ile ilgili bir mesaj var mı?
İkinci duyduğum Yunanistan'ın bazı yörelerinde köklerinde mantar yetiştirilen(Özel yetiştirilmiş domuzlar ve köpekler kokusundan buluyorlar.) bir zeytin vardı.İsrailli bir firmanın yerel taşeronları vasıtasıyla fidan satıyorlar ve mantarları alıyorlardı.Dönümde 800-1200 Euro'dan bahsediliyordu. Tarım bakanlığına mantarların latince isimlerini yazarak bilgilerinin olup olmadığını sordum.Maalesef bilgilerinin olmadığını yazdılar. Bu konuda bilginiz var mı? Gerekirse mantarların latince isimlerini bulabilirim.

Ayrıca forumda sulama sistemleri ve artezyenle ilgili bir bölüm var mı diye sormadan edemiyeceğim.
Saygılarımla...

Eski 16-10-2007, 22:42   #318
agaclar.net

Mine Pakkaner's Avatar

Hatipali74, doğrudan çöğüre veya deliceye aşılı fidanı hazır bulma şansınız olabilir, bir araştırınız. Yörenizde bulacağınız aşıcının eli hangisine yatkınsa onu yapsın. Aşıcılar bu konuda profesyonel olmuş zaten. Seçimi onlara bırakın. Genelde kalem ve yama aşı tercih edilmekte. Diktiğiniz yıl da aşı yapabilirsiniz, bu size ve aşıcınızın başarısına kalmış. İlk sene iyi bir bakım yaptırın.

Zeytinin budamaya sonderece güzel cevap verir. Olmazsa olmaz bir kültürel işlemdir. Zeytin budaması ile ilgili nette de birçok bilgi bulabilirsiniz. Bu başlıkta yetiştiricilik bilgilerinde de olması gerek.

Bu mantarı biliyorum,trüf mantarı. Ancak bizde yetiştirilmiyor. Fransa en büyük pazarı.

Forumda arama makinasını kullanarak sulama sistemlerinin olduğu mesajlara ulaşabilirsiniz.

Selamlar.

Eski 16-10-2007, 23:31   #319
Yeni Üye

Mine hanım verdiğiniz bilgiler için çok teşekkür ama ben yine bir takıldım.
Yukarıda bahsettiğiniz "Zeytinin su gereksinimi; gelişmenin başlangıcı ve somak oluşumunda 186 mm, çiçeklenme aşamasında 50 mm, meyvelerin büyüme aşamasında 378 mm, meyvelerin olgunlaşma aşamasında ise 150 mm olmak üzere, toplam 764 mm olarak saptanmıştır." şeklindeki mesajınızdaki mm ler ne anlama geliyor. Ben bunları bilmiyorum. Benim anlayacağım dilden yazarsanız çok sevinirim. Cahilliğimi bağışlayın ne olur.

Eski 17-10-2007, 07:50   #320
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 11-08-2006
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Mine Pakkaner Mesajı Göster
Hatipali74, doğrudan çöğüre veya deliceye aşılı fidanı hazır bulma şansınız olabilir, bir araştırınız. Yörenizde bulacağınız aşıcının eli hangisine yatkınsa onu yapsın. Aşıcılar bu konuda profesyonel olmuş zaten. Seçimi onlara bırakın. Genelde kalem ve yama aşı tercih edilmekte. Diktiğiniz yıl da aşı yapabilirsiniz, bu size ve aşıcınızın başarısına kalmış. İlk sene iyi bir bakım yaptırın.

Zeytinin budamaya sonderece güzel cevap verir. Olmazsa olmaz bir kültürel işlemdir. Zeytin budaması ile ilgili nette de birçok bilgi bulabilirsiniz. Bu başlıkta yetiştiricilik bilgilerinde de olması gerek.

Bu mantarı biliyorum,trüf mantarı. Ancak bizde yetiştirilmiyor. Fransa en büyük pazarı.

Forumda arama makinasını kullanarak sulama sistemlerinin olduğu mesajlara ulaşabilirsiniz.

Selamlar.
Merhaba Mine Hanım,
Belki yeri burası değil ama ek bir bilgi.
Trüf mantarının bir türü ülkemizde Gaziantep dolaylarında doğal olarak yetişiyor.
Yörede "KEME" mantarı olarak adlandırılıyor, yılın sadece kısa bir döneminde toplanıyormuş.Bu mantarla yapılan keme kebabı denilen bir kebap türü bile var.

İyi günler

bilgekaan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-10-2007, 14:53   #321
agaclar.net

Mine Pakkaner's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi caglayankutlu Mesajı Göster
...
Yukarıda bahsettiğiniz "Zeytinin su gereksinimi; gelişmenin başlangıcı ve somak oluşumunda 186 mm, çiçeklenme aşamasında 50 mm, meyvelerin büyüme aşamasında 378 mm, meyvelerin olgunlaşma aşamasında ise 150 mm olmak üzere, toplam 764 mm olarak saptanmıştır." şeklindeki mesajınızdaki mm ler ne anlama geliyor. Ben bunları bilmiyorum. Benim anlayacağım dilden yazarsanız çok sevinirim...
O zaman kısaca şöyle diyeyim. Ağaç başına damla sulama ile su ihtiyacının olduğu bu 5-6 aylık dönemde ağaç başına 4-5 ton su vermeniz gerek. ( Bu toprak yapınız, topraktan buharlaşma,rüzgar,bitkiden terleme ile su kaybı, toprakta mevcut nem gibi konulara bağlı olarak değişir. Bunun için çok detaylı olarak, proje yaptırarak su ihtiyacı hesaplatmanız mümkün. Bu hizmeti alabileceğiniz kuruluşlar mevcut. ) 400 ağaç dikecekseniz, 6-7 yaşından sonra 2000 ton/ yıl suya ihtiyacınız olacaktır. Bu hesap, suyunuzu damla sulama ile vereceğiniz düşünülerek yapılmıştır. Salma sulamada vereceğiniz su miktarı çok daha yüksek olacaktır. Toprağınız kumlu, taşlı süzek ise daha çok su harcarsınız, daha ağır bünyeli bir toprakta ise daha az su harcarsınız.

Eski 18-10-2007, 08:26   #322
Yeni Üye

Mine Hanım, her işte bir hayır var derler ya.

Bizim bu su konusu da buna benzedi.

Çünkü en mesajda herhalde yine bir rakam hatası var.
Herhalde foruma katılan ve yerinde su sorunu olan arkadaşlar ve ben iyice kafamıza girsin diye bu su konusunu 3-5 mesajda çözemedik. Hep yanlış anlaşılmalar oldu, konu biraz uzadı, kusura bakmayın. Ben konuyu bildiğim ve mesajlarımı takip ettiğim için konuyu anladım fakat mesajları dikkatli takip etmeyen arkadaşlar yanılabilir. Bu konuyu bir mesajda toplayıp, yukarıda yazılan mesajları düzeltebilirsek, arkadaşların kafası karışmasın.

Ben size ağaç başı ne kadar su ihtiyacı olur demiştim. Sizde bana mesajınızda "Çağlayan Kutlu, yeni bir zeytinlikte yazın ağaç başına 10 gündebir 10 lt su verildiğini varsaysak bir ağaca bir ayda 30 lt su vereceksiniz. 400 ağaca 12000 lt. su bir ayda verilir. Bunu en az 3 ay boyunca sürdüreceksiniz. 36000 lt su ihtiyacı ortaya çıkmaktadır. Yani 500lt lik bir depo işinizi görmez." diye cevap vermiştiniz.

En son mesajınızda ise "O zaman kısaca şöyle diyeyim. Ağaç başına damla sulama ile su ihtiyacının olduğu bu 5-6 aylık dönemde ağaç başına 4-5 ton su vermeniz gerek. ( Bu toprak yapınız, topraktan buharlaşma,rüzgar,bitkiden terleme ile su kaybı, toprakta mevcut nem gibi konulara bağlı olarak değişir. Bunun için çok detaylı olarak, proje yaptırarak su ihtiyacı hesaplatmanız mümkün. Bu hizmeti alabileceğiniz kuruluşlar mevcut. ) 400 ağaç dikecekseniz, 6-7 yaşından sonra 2000 ton/ yıl suya ihtiyacınız olacaktır. Bu hesap, suyunuzu damla sulama ile vereceğiniz düşünülerek yapılmıştır. Salma sulamada vereceğiniz su miktarı çok daha yüksek olacaktır. Toprağınız kumlu, taşlı süzek ise daha çok su harcarsınız, daha ağır bünyeli bir toprakta ise daha az su harcarsınız."

Herhalde son mesajınızda ağaç başı 4-5 ton değil, 400-500 lt. demek istediniz. Gerçi 400-500lt. olsada öbür mesajla yine çelişiyor. Çünkü diğer masajda aylık 30 lt.ye ihtiyaç var demiştiniz ve bu ihtiyacın, ağaç geliştikçe dipten su bularak düşeceğini söylemiştiniz. Şu mm. olayını da kapsayacak şekilde bir mesaj daha yazarsanız çok sevinirim.

Eski 18-10-2007, 10:48   #323
agaclar.net

Mine Pakkaner's Avatar

İyi de Çağlayan Bey, birinde yeni dikilmiş bir yaşındaki fidandan bahsediyoruz, diğerinde yetişkin bir ağaçtan. Siz bana daha sonra bu ağaçlar yetiştiğinde kaç lt su isteyecek diye sormadınız mı? Cevap buna uygundur. Yeni dikilen bir fidanın su ihtiyacı ile yaşlı bir fidanın su ihtiyacı bir olabilir mi? Ayda sadece 30 lt su olsa koca koca zeytinliklere sulama sistemi kurulur mu, ağaç başı iki teneke döker geçeriz. Evet ağaç kökünü geliştirince kendi de su bulma gayretine girer ama toprakta su varsa bulur, sıcak -kurak yaz günü su bulamama riskini hesap etmelisiniz. Suyun ihtiyacı asgari düzeye iner ama bu da kullanıma göre göreceli bir kavramdır. Her dönem ve yaş kullanacağı, ihtiyacı olan miktar oransal olarak artacaktır.

Bu 400- 500 lt değil, 4-5 ton sudur. Profesyonel işletmelerde 5-6 yaşından sonra bir ağaca, 5 damlatıcı ile yazın 3 günde bir günde 11- 12 saat sulama yapılmaktadır. Sistemleri buna göre düzenlemekteyiz.

Buradan size daha fazla teknik bilgi vermeme imkan yok. Çünkü açıklayabilmek için daha derin teknik detay da gerekiyor. Konuyu da buna göre size izah etme şansım yok. Arzu ederseniz daha önce dediğim gibi profesyonel yardım da almanız mümkün.

O mm işine gelince. Bu linki sizin zeytinin hangi aylarda daha çok suya ihtiyacı olduğunu görmeniz için verdim. Yani her ay standart şu kadar lt su diye birşey yok.

Ancak geçen en son mesajımda, depo ihtiyacınızı bilmeniz için, bunları atlayıp size modern tarım yapılacak şekilde tesis edilmiş bir zeytinlikte, yetişkin bir ağaca verdiğimiz toplam suyu yazdım. Hatta fazla fazla söyledim ki, depolama kapasitenizi buna göre belirleyin.

Sizin dediğiniz gibi 5-6 ay dönemde 400-500 lt su olsa, ayda 80-100 lt su yapar ki, bu çok komik bir rakam. Koca ağaca günde birkaç lt su yapar bu. Maşrapa ile dökseniz olur, ne olacak...

mm konusuna gelince; 1da (1000 m2) alana 1m3 su verirseniz bu alana 1mm su vermiş olursunuz.

Eski 18-10-2007, 14:26   #324
Yeni Üye

thebe's Avatar

Giriş Tarihi: 01-10-2007
Merhaba Mine Hanım;
Forumda bulunan bir çok bilgiyi okuduğum gibi, yazılı olarak dökümünü de aldım. Çok faydalandığımı söylemeliyim. Sadece buradan okuduğum teorik bilgiler ile ben de zeytin bahçesi yapmaya karar verdim. Bu amaç ile Havran'dan 18 dönüm kadar meyilli bir arazi aldım. Arazim güney-batı yönünde ve her tarafı zeytin bahçesi dolu..
Su için ultrasonik sondaj yaptırdım, sınırlarımı ölçtürdüm. Şimdi biraz maki temizliği yapacağım, toprağı 80 cm patlatıp, 6x4 m aralıklı olarak zeytin çukurlarımı 80x80x80 olarak hazırlatacağım. Ayvalık yağlık dikmeye karar verdim. Her 10 fidanda bir gemlik dikmeyi düşünüyorum. Ayrıca tozlaşmayı arttırdığını duyduğum ve de tadını sevdiğimden birkaç adet de incir fidanı dikeceğim. Emekliliğime 10 yıl var. Bu yıl içinde fidan dikimini bitirerek, baharda sulama projemi tamamlayarak, çiftlik evimi yaptıracağım. Amacım en az 2000 zeytin ağacı sahibi olmak (bunun için daha fazla toprağa ihtiyacım olacak). Ağır ağır da olsa planladıklarımı uyguluyorum.
Bu aşamada Edremit Zeytincilik Araştırma'dan da bilgi desteği almayı düşünüyorum. Çevremde zeytine sevdalı arkadaşlarımı da topluyorum, ileride onlarla bir kooperatif kurmayı planladım. Bu işin zor olduğunun bilincindeyim, ama kendimi bu işten alamıyorum. İzmir'li olmamın bu işi yapmak istememde etkisi çok. Toprağımdan kopamadım.
Buraya kadar, yaptıklarımı ve yapacaklarımı sunmak istedim. Ayrıntılar konusunda da bilgim var, bana önerileriniz olursa seve seve okurum.
Saygı ile..

thebe Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-10-2007, 22:32   #325
Ağaçsever

[QUOTE=thebe;163172]
, 6x4 m aralıklı olarak zeytin çukurlarımı 80x80x80 olarak hazırlatacağım. Ayvalık yağlık dikmeye karar verdim. QUOTE]

6*4 edremit için çok sık bence trilye zeytin için ideal olabilir ama edremit tipi için bence ideal ölçü 7*7

Eski 19-10-2007, 09:18   #326
Yeni Üye

thebe's Avatar

Sayın qba1976;
Öneriniz için teşekkürler, dikkate alacağım.
Saygı ile..

Eski 19-10-2007, 10:32   #327
Ağaçsever

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi thebe Mesajı Göster
Sayın qba1976;
Öneriniz için teşekkürler, dikkate alacağım.
Saygı ile..
6*4 dikilmesine dikilir de entansif yetiştiricliklerde tercih edilebilir, ya da 15 sene sonra aradan birkaçını sökebilecekseniz. Çünkü edremit çok büyüyen tacı genişleyen bir zeytin türü , 10 sene sonra ağaçlar birbirine girer ve güneş ışığını keserler, sonrada gelsin hastalıkalr....

Eski 21-10-2007, 21:39   #328
Ağaç Dostu

hatipali74's Avatar

Sayın Thebe;
Ultrasonik sondaj yaptırdığınızı yazmışsınız.Sonucun kesinliği ve maliyet konusunda bilgi verebilirmisiniz? Ayrıca acaba Fethiye için Trilye mi, yoksa Ayvalık mı yağlık olarak daha uygundur? Mine Hanım'dan ve diğer forumdaşlardan da bilgilerini rica ediyorum.Saygılarımla..

Eski 22-10-2007, 08:20   #329
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 23-02-2007
Galeri: 6
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi ZEYTINCE Mesajı Göster
Zeytin, zeytinyağı, ağacın kendisi benim için romantik bir tutku şimdilik.

Ankara'da yaşarken, altta kırmızı toprak ve kireçli taşların bin tür çiçekle süslendiği bir zeytinlikte, ince bir yağmur ve deniz kokusuyla bahçeyi turlamak, hasatta zeytin toplamak, kendi zeytinyağımı şişelerde görmek güzel bir hayal.

Küçük ama somut bir adım atarak, küçük bir zeytinlik edinmek, fırsat buldukça ilgilenmek ve hayalimi yaşamak istiyorum.

Seferihisar bunun için nasıl bir yer sizce?

Teşekkürler,
Merhaba,

Biz Seferihisarda zeytincilikle uğraşıyoruz.
Öncelikle Seferihisardaki zeytinlikler dağlardadır ve araziler eğimlidir. Toprak verimlidir. Biz 2,9-3 kg dan 1 kg zeytinyağı alıyoruz. Zeytinyağımızı kendimiz sıktırıyoruz. Naturel sızma zeytinyağı elde ediyoruz. Mis gibi bir kokusu ve berrak bir rengi oluyor.

Fakat her yörede olduğu gibi Seferihisarda zeytin üreticileri olarak bu yaz susuzlukla karşı karşıya kaldık. Büyük olan ağaçlarımız yöreye adapte olduğu için su istemiyor. Ama yeni diktiğimiz ağaçlarımızı bidonlarla veya traktörle su taşıyarak suladık. Neyseki ağaçlarımız kurumadan bu yazı atlattık.

Ayrıca Seferihisardaki en büyük problem zeytinlik arazilerde keçilerin otlatılması. Keçi sahipleri zeytinlikleri mera gibi kullanıyor ve ağaçlarımız keçiler tarafından yeniyor. Kaç kere arazimizde keçileri yakalayarak bekçi korumaya teslim ettik. Ama son seferde bir protestomuz oldu. Umarım bu protesto biraz ses getirir.

Protestonun ayrıntıları burada.
http://www.gazeteyenigun.com.tr/icer...ayfa&nID=27097
http://www.milliyet.com.tr/2007/10/06/ege/ege09.html
http://www.tid.web.tr/article.php?article_id=1921
http://www.aksam.com.tr/haber.asp?a=94108,203

Seferihisarda zeytincilikle ilgili başka sorularınız olursa yanıtlamaya çalışırım.

Saygılarımla.

fatmairmak Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-10-2007, 13:57   #330
Yeni Üye

thebe's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi hatipali74 Mesajı Göster
Sayın Thebe;
Ultrasonik sondaj yaptırdığınızı yazmışsınız.Sonucun kesinliği ve maliyet konusunda bilgi verebilirmisiniz? Ayrıca acaba Fethiye için Trilye mi, yoksa Ayvalık mı yağlık olarak daha uygundur? Mine Hanım'dan ve diğer forumdaşlardan da bilgilerini rica ediyorum.Saygılarımla..
Ultrasonik sondajımı, bir jeoloji mühendisi 400 YTL'ye yaptı. %80-85 doğruluk ile nerede, hangi metreden kaç litre/gün su alabileceğimi bildiren bir rapor verdi.
Saygı ile..

Etiketler
ağaç, gübre, zeytin, zeytin gübreleme

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 06:01.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024