agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Ağaçlar > Meyve Ağaçları (Özel) > Zeytin
(https)

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 19-02-2008, 14:46   #1
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 19-02-2008
3.yaşina Girmiş Zeytin Ağaçlarimda Kuruma Var

ne yapacam şaşırdım. çok üzülüyorum. yaklaşımk 2700e yakın ağaç dikmiştim 2006/şubat ayında.1yaşlı fidanlardı. ne güzel büyüdüler ama geçen cumartesi tarlaya gittim 100 e yakın kurumaya yüz tutmuş 10-15 kadar da tamamen kurumuş ağaç ve ayrıca hertarafı kuru ortasında 1adetyeşil dal kalmış ağaçlar var.

zeytunsever Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-02-2008, 14:48   #2
Ağaçsever

bazı ağaçlarımda 4 bir tarafı kuru orasında bir sürgün çok canlı kalmış nasılsa.verticilliumdan şüphelendim ama kuruyan ağacın rengi kiremit rengi gibi kahverengimsi değil.kuryan dalı kesip içindeki iletim demetine baktım kahverengileşme yok.

Eski 19-02-2008, 14:52   #3
Ağaçsever

aralık 20 den sonra çok soğuk oldu osmaniye.. birde çok rüzgar esiyor tarlada. taban arazi.eskiden buğday mısır yetişirdi.kuvvetli rüzgarın birinde ağaçlardan 1tanesini tamamen köünden söküp kırmış 4-5tanede tamamen yere yatmış ağaçlar vardı.acaba rüzgarın etkisi poyraz-soğuk bu kurumaya yol açar mı?

Eski 19-02-2008, 14:53   #4
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 28-11-2007
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi ZEYTUNSEVER Mesajı Göster
ne yapacam şaşırdım. çok üzülüyorum. yaklaşımk 2700e yakın ağaç dikmiştim 2006/şubat ayında.1yaşlı fidanlardı. ne güzel büyüdüler ama geçen cumartesi tarlaya gittim 100 e yakın kurumaya yüz tutmuş 10-15 kadar da tamamen kurumuş ağaç ve ayrıca hertarafı kuru ortasında 1adetyeşil dal kalmış ağaçlar var.
Bir fidanı sök tahlile gönder. çıkıyor ne hastalığı olduğu. Burdan konuşmak yannış olur. Solgunluk hastalığı olabilir. Kurumuş bir dalını kır kokula pis kokuyorsa solgunluk hastalığı var demek koku yoksa daha değişik hastalık var demektir. Bence sen bir fidanı sök ilçe tarımda tahlil yaptır.

Özcan2007 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-02-2008, 14:53   #5
Ağaçsever

bir ziraat mühendisi arkadaş baktı. bu ağaçlar bor eksikliğinden kurumuş dedi. olabilir mi?başka birilerine daha sordum bu mevsimde bordan ağaç kurumuz dedi.?kim doğru acaba?

Eski 19-02-2008, 14:55   #6
Ağaçsever

mine pakkaner hanımefendiden de görüş alabilirsem memnun olacağım.siz sorun ben cevaplayım .teşhis koymak için soracağınız sorular varsa. saygılarımla.

Eski 19-02-2008, 14:57   #7
Ağaç Dostu

Alıntı:
aralık 20 den sonra çok soğuk oldu osmaniye.. birde çok rüzgar esiyor tarlada. taban arazi.eskiden buğday mısır yetişirdi.kuvvetli rüzgarın birinde ağaçlardan 1tanesini tamamen köünden söküp kırmış 4-5tanede tamamen yere yatmış ağaçlar vardı.acaba rüzgarın etkisi poyraz-soğuk bu kurumaya yol açar mı?
Poyraz soğuk fidanların kurumasına yol açabiliyor. Rüzgar esen tarafına bak kahverengindeyse poyraz vurmuş demektir öbür tarafı genelde yeşil kabukludur. Fidanların cinsini yazarsan daha iyi olur.

Eski 19-02-2008, 14:58   #8
Ağaçsever

sayın özcan söktük. il tarım md bitki korumadam bir mühendis tarlada baktı köklerine korktuğun verticillium yok dedi.ama tam teşhisde koyamadılar. son çare soğukdan olablir dediler.ama 15gün önce normal olanlarda şimdi bir tuhaf.dalları kıvrılmaya pörsümeye başlamış.

Eski 19-02-2008, 15:05   #9
Ağaç Dostu

Zeytin ağacının en çok düşmanı don. Dondan büyük ağaçlar etkileniyor. Don oldumu acaba. siz hala ne cins olduğunu yazmadınız fidanların.

Eski 19-02-2008, 15:32   #10
Ağaçsever

gemlik tipi. içinde 300 kadarda ayvalık var.geçen yıl bu kadar soğuk olmamıştı. ama ayvalık daha mı çok etkileniyor soğuktan acaba? şu an tamamen kuruyan gemlik. ayvalıkların uçları kızarmış bükülmüş.

Eski 19-02-2008, 15:33   #11
Ağaçsever

internette problem oldu ondan hemen cevap veremedim

Eski 19-02-2008, 15:35   #12
Ağaçsever

inşallah vericillium değildir değil diyolar ama korkuyor insan.

Eski 19-02-2008, 16:20   #13
Ağaçsever

soğuk vurgunu rüzgar etkisi poyraz ile ilgili kuruyan ağaç resimleri var mı?

Eski 19-02-2008, 16:32   #14
Ağaçsever

birde sağlam ağaçların ilerde verticilliuma yakalanmaması veya başkahastalıkara yakalanmaması için biyolojik uygulaması kolay bir ürün varmı? crop-set ve ısr-2000 i inceledim. kullanıp memnun kalan sonuç alan var mı?tavsiye edermisiniz.

Eski 19-02-2008, 18:10   #15
Ağaç Dostu

crop-set ve ısr-2000 bu nedir acaba gübremi. Soğuk vurgununu anlaya bilmek için soğuk olduktan 10 ila 15 gün sonra belli olur. lodos havada kuruyacaklar daha iyi kendini belli eder. Ayvalık tipi gemliğe göre daha naziktir. Uçlarını vurur genelde soğuk. solgunluk hastalığına kireç+potasyum sülfatla önlem alıyoruz. solgunluk hastalığının tetikleyicisi su+azot. crop-set ve ısr-2000 bunu bana anlatabilirmisin neye faydası var.

Eski 19-02-2008, 18:11   #16
Ağaç Dostu

crop-set ve ısr-2000 bu nedir acaba gübremi. Soğuk vurgununu anlaya bilmek için soğuk olduktan 10 ila 15 gün sonra belli olur. lodos havada kuruyacaklar daha iyi kendini belli eder. Ayvalık tipi gemliğe göre daha naziktir. Uçlarını vurur genelde soğuk. solgunluk hastalığına kireç+potasyum sülfatla önlem alıyoruz. solgunluk hastalığının tetikleyicisi su+azot. crop-set ve ısr-2000 bunu bana anlatabilirmisin neye faydası var.

Eski 20-02-2008, 10:04   #17
Ağaçsever

8.4. Crop-Set

Crop-Set, mahsul üretiminde verimin istikrarlı yükselişini gösteren, dünyanın çeşitli coğrafik bölgelerinden, farklı ürünler için kaliteyi ve kararlılığı geliştiren yeni kuşak bir ürünü haber vermektedir. Bu bio-stimulant, toprağın içindeki kökte ve bitkinin kendisinde, doğal işlevleri optimize ederek ürünü arttırmakta ve bilimsel olarak seçilmiş bir içerik taşımaktadır. Toprağın mikrobiyal aktivitesinin değiştirilmesi bitkinin büyümesi ve gelişmesi için gereken yararlılığını arttırmaktadır. Yüksek performanslı vitamin ve minerallerin özel bir kombinasyonuyla beraber doğal bir bağlayıcı ve nitrojen (azot) katalizörü içermektedir.

Crop-Set uygulaması sayesinde mikrobiyal aktivitede ve gübre performansında artış, toprağın yapısında, vitamin ve mikrobesin emiliminde gelişme sağlanmaktadır. Patates, domates, pamuk, üzüm, turunçgiller, sebzeler ve birçok ürün gruplarında başarı sağlamaktadır.

Crop-Set teknolojisindeki elementler ve fonksiyonları ise;

Manganez: Solunumda, fotosentezde ve nitrojen kullanımındaki enzimleri aktive eder. Karolen, riboflavin ve askorbik asit formunda kullanılmıştır. Bakır: Tane, tohum, meyve ve yumru oluşumunda etkilidir. Tiamin: Topraktaki mikroorganizmaların enzim ve reaksiyonlarında kullanılan bir vitamindir. Nikotinamid: Karbonhidratların, yağ asitlerinin ve aminoasitlerin metabolizmasında kullanılır. Bitki ekstratı: Bağlayıcı ve sarıcı, nitrojen bağlama kapasitesi, köpük oluşumunu engelleyici maddedir (ürünün boyutlarının büyümesinden sorumlu). Demir: Klorofili ve cytokromların sentezindeki nitrojenazı katalize eder. Piridoksin: Hidrokolrid vitamin aminoasit metabolizmasına katılan hemen tüm reaksiyonlarda kullanılır. Riboflovin: Flavin adenin dinukleotide çevrilen bu vitamin, elektron taşıma sisteminde ve topraktaki mikroorganizmaların trikarboksilik siklusunda kullanılır. Laktobasil fermentasyon ürünü: Toprakta gübreyi indirgeyerek, besinlerin yararlılığını artıran mikroorganizmalara vitaminler sağlayarak populasyonlarının büyümesini uyarır.

Crop-Set ürünün üzerine uygun aletlerle spreylenen sıvı süspansiyon bir üründür. Ürüne ve istenen sonuca göre bir ya da iki defa uygulanmaktadır. Kullanım dozu hektara 600 ml’dir (ağaçlarda her ağaç için 2ml). Crop-Set fungisitlerin, herbisitlerin ve insektisitlerin çoğuyla aynı tank içinde karıştırılarak uygulanabilmektedir. Tankta karışım yapmadan önce bir test yapılması önerilmektedir (Anonymous 2000 i).

Eski 20-02-2008, 10:05   #18
Ağaçsever

8.5. ISR 2000

Bitkisel üretimde kullanım amacıyla IMPROCROP firması tarafından geliştirilen ve tarıma sunulan biyolojik, organik ve doğal ekstraktlar formulasyonundan oluşan yeni bir üründür. Etkili maddesi Lactobacillus acidophilus, maya ekstraktı, bitki ekstraktı ve benzoik asit içermektedir. Bitkinin kendisinde varolan ancak normal koşullarda her zaman ortaya çıkmayan doğal savunma mekanizmasını harekete geçiren biyolojik olarak elde edilen doğal bir bileşiktir. ISR 2000 uygulandığında hastalıkları iki şekilde kontrol eder (Anonymous, 2001).

a) İnce bir tabaka yapraklar üzerini kaplayarak birikir. Bu film tabakası hastalık oluşturan patojenlerin bitki dokularına tutunmasını engeller böylece, bitkiye infeksiyon oluşumu ve dolayısıyla hastalık belirtisi gelişimi azalır.

b) Daha önemlisi ise, etki mekanizmasının ismini aldığı preparat (ISR 2000) bitkiye alındıktan sonra Uyarılmış Sistemik Dayanıklılık (Induced Systemic Resistance) (ISR) gelişimi yoluyla hastalığın kontrolüne yardımcı olmasıdır. ISR 2000 bitki yüzeyine atılır atılmaz, bitki yüzeyindeki reseptörler bir patojen varlığındaki gibi bir sinyal gönderir ve istilacı organizmanın etkilerini en aza indirmek için ve ileriki saldırılara karşı koymak için savunma sistemini aktif hale getirir. Bitki, kimyasal bazen de fiziksel savunma sistemlerini ISR 2000 elisitörüne karşı oluşturmaya başlar. Bitki, ISR elisitörünü patojenlerin bitkiyi kullanmasından korunmanın bir yolu olarak bitkide varolan bu savunma sistemlerini geliştiren sanki bir bitki patojeni gibi tanır. Beklenen uyarının oluşması sonucu bitki daha sonra muhtemel bir saldırıya karşı en üst düzeyde alarmda kalır ve böylece patojenik istilaya karşı kendini en iyi biçimde savunabilir.

Eski 20-02-2008, 10:10   #19
Ağaçsever

bunları yazıyor ürün bigilerinde. kullanıp sonuç alan var mı?

Eski 20-02-2008, 10:12   #20
Ağaçsever

Alıntı:
soğuk vurgunu rüzgar etkisi poyraz ile ilgili kuruyan ağaç resimleri var mı?
varmı resim?

Eski 20-02-2008, 21:37   #21
Ağaç Dostu

Sayın Zeytunsever
Benim yeni diktiğim fidanlarıda poyraz soğuk vurmuş. kuruma var. Filizleri yere bakıyor seninkilerde aynıysa soğuk vurmuş demektir. Bu gün soğuk vuruğunu gördükten sonra 100%3 bakır uyguladım bir hafta sonrada bordo bulamacı 100%3 atıcam belki kurtulurlar. Balıkesirde poyraz soğuk vuruyor zeytinleri osmanniyede haydi haydi vurur poyraz soğuk zeytinleri. Mart sonlara doğru kuruyanların dibine yenisini dikicem. Manisa akhisar tarafında 100&20 si kururmuş soğuktan...

Eski 21-02-2008, 08:51   #22
Ağaçsever

resimlerini çekip yollayabilirmisiniz foruma çok ikrama geçer bilgilenmemiz açısından. teşşekkürler ilginize.

Eski 21-02-2008, 19:19   #23
Ağaç Dostu

Isr 2000 aldım ama çok pahalı Bir şurup şişelerinde 20 ytl 200 ml şişe ama mart ortalarına doğru uygulamam gerekiyormuş.

Eski 22-02-2008, 08:59   #24
Ağaçsever

ısr 2000 1litrliğide var diyolar
kullanan varmıymış netice alan varmı? bir sorsaydınız etrafınızdan faydalı bir ürünse bende kullanayım.
ama osmaniyede bayilerde satan yok adana ya gidip alacaz iyi bir ilaçsa.

Eski 22-02-2008, 09:00   #25
Ağaçsever

soğuk vurgunu resmi yollayabilecekmisiniz tabbiki zor değilse bahçeniz yakınsa?

Eski 22-02-2008, 17:07   #26
Ağaç Dostu

Fidanlığa gidersem yollarım.

Eski 21-07-2008, 14:30   #27
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 07-07-2008
Kardes muhtemelen versiculum solgunluğudur.bordo bulamacını ihmal etme

ysftek Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-07-2008, 18:59   #28
agaclar.net

Mine Pakkaner's Avatar

Giriş Tarihi: 06-01-2006
Galeri: 99
Vertisilyum demek istediniz sanırım.

Mine Pakkaner Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-07-2008, 20:35   #29
Kaybettik, Allah rahmet eylesin

izzeterisen's Avatar

Giriş Tarihi: 23-01-2007
Galeri: 66
Detaylı bir resim olmayınca bir şey söylemek çok zor. Bir meslektaşımız bakmış.

izzeterisen Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 11:35.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024