agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Ağaçlar > Meyve Ağaçları (Özel) > Zeytin
(https)

Beğeni Düzeni130Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 25-11-2015, 07:11   #211
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 10-03-2007
Sadece dal kanserli ağaçları Temmuz/ağustos aylarında budama yapıp, bu ağaçlara budama sonrası %2 lik borda bulamacı atmalısınız. Diğer işlemlerinizi bildiğiniz gibi uygulamaya devam ediniz.

Melih Bakırlıoğlu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-11-2015, 10:47   #212
agaclar.net

MeyveliTepe's Avatar

Giriş Tarihi: 22-03-2007
Bu hastalık bakteriyeldir ve hızlı bulaşır. Bulaşırken nem, yağmur taşıyıcı rol oynar. Bu sebeple kanserli ağaçların en kuru zamanda, Temmuz/Ağustosta budanarak bakteri yoğunluğu olan bölgelerin kesilip çıkarılması önerilir. Bunu yaparken de kesilmiş dalların başka dallara, ağaçlara değdirilmeden alınması ve hemen yakılması, budama aletlerinin budama esnasında sürekli dezenfeksiyonu, budamayı takiben derhal anti-bakteriyel (bordo bulamacı) bir uygulama yapılması gerekir.

Zeyno waffle beğendi.
MeyveliTepe Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 31-12-2015, 01:03   #213
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 27-01-2014
hastalık hk da bilgi

*** fotolardaki hastalık la ilgili bilgi alabilirmiyim ve tedavi yöntemi nedir yapraklar dökülüyor ve resimdeki gibi rengi morariyo yaprakların ve yaprak altı ve üstünde lekeler mevcut ağacın yaprakları komple dökülüp kurur mu tsk......

Eklenen Resimler

owert beğendi.
turbon Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 31-12-2015, 13:25   #214
Yeni Üye

willyman's Avatar

Giriş Tarihi: 30-12-2015
Merhaba Özgür ben aranızda yeniyim. Zeytinlik tesis etmek iyi bir bahçe satınalmak istiyorum. Çoğunlukla yağlık üretim yapmayı planlıyorum. Aradığım büyükliük 10-15 dönüm arası! Sizlerere sorumlarım olacak seçimimde bana yardımcı olabilirmisiniz?

Çanakkale ( Ayvacık, Ezine, Bayramiç) Balıkesir Bölgesinde işe (Havran, Gömeç, Ayvalık, Burhaniye) Bu bölgelerden önerileriniz nedir? Verim konusunuda düşünerek önerilerinizi bekliyorum.
Zeytin bahçesi seçerken düz düze yakın mı yoksa meğilli seçmeliyim araziyi? Danıştığım köylüler çukrda değil rüzgarlı böglerden seçmemi önerdi. Sizce doğru mu?
30-50 , 50-80 yaş arası zeytin ağacı olması önceliğim. Dönümde 12-13 ağaç olduğunu varsayıyorum.
Toprak analizi yaptırıp mı alayım. Sizce beyaz torak olarak bahsedilen toprak zeytin için en iyisi mi?

iletişim kurabilceğim arkadaşlar varmı aranızda eğer yardımcı olursanız hep iletişimde kalabiliriz.
Saygılar.

YeniBON ve owert beğendi.
willyman Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 31-12-2015, 15:21   #215
Yeni Üye

Yukarıdaki foto hastalık halkalı lekemi hiç bi önlem almasam ağaç kurur mu bilgi lütfen tsk.....

Eski 01-01-2016, 07:51   #216
Ağaç Dostu

Soğuktan yanmış gibi gözüküyor. Son resim ise zeytin akarının emgisi gibi. Halkalı leke değil.

Eski 07-01-2016, 00:37   #217
Yeni Üye

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Melih Bakırlıoğlu Mesajı Göster
Soğuktan yanmış gibi gözüküyor. Son resim ise zeytin akarının emgisi gibi. Halkalı leke değil.
Teşekkürler bilgilendirdiginiz için...

Eski 20-02-2016, 22:12   #218
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 26-12-2015
herkese merhabalar. bizim memlekette zeytin bahçemiz var. geçen bakım ve budama yapmak için memleketteydim. ağaç gövdeleri üzerinde ne olduğunu bilmediğimiz şeyler gördük. zararlı olmasından şüpheleniyoruz. ağaçların hepsinde olmasa da bi çoğunda var. resimleri aşağıya attım. yardımlarınız için şimdiden teşekkürler.

Name:  20160208_141927.jpg
Views: 2414
Size:  75.0 KB

Name:  20160208_141935.jpg
Views: 2444
Size:  76.7 KB

efeler09 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-02-2016, 07:38   #219
Ağaç Dostu

Zeytin Kırlangıç Böceğinin yumurtaları. Çok yoğun ise çuval parçası veya sert bir fırça ile kazıyarak temizleyebilirsiniz.

Eski 22-02-2016, 22:45   #220
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 26-12-2015
sağolun elimizden geldiğince temizlemek yararlı olur sanırım.

efeler09 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-03-2016, 12:41   #221
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 21-03-2016
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi halil önen Mesajı Göster
evet bu doğru.

Delfin wg yani bacillus thuringisis bakterisi _toprakta var olan ve doğal_ zeytin uc zararlısı denen ve genç fidanlarda ucları kurutan zeytin tırtılı da denen zararlıya etkili.

Ben birkaç arkadaşa da verdim iyi sonuç aldılar.

Aslında delfin wg;

bağda salkım güvesi,
domateste yeşil kurt( şu domatesleri delip çürüten)
elma iç kurdun için,

ruhsatlandırılmış doğal bir ilaç.

Bu ilaç larva üzerine etkili. B.t bakterisi larvaya yapışıyor ve ona tokluk hissi veriyor, larva daha zarar aşamasındalıktan ölüyormuş. (yumurtaya da etkili deniyor) yetkililer böyle anlatıyor. ( biraz acımasızlık gibi değil mi)

ben bu b.t yi ceviz iç kurdunda deniyorum. (zarar eşiği güzel istediğim gibi)

zeytin sineği ( hani şu zeytin tanesini '' v '' şeklinde çizen ve yumurta bıradan) için de kullanıyoruz.

Hatta b.t bakterisini kalin kiline karıştırarak kullanıyoruz.

Eğer uc zaralısı çok etkili ise kaolin uygulamasından 3_ 5 gün sonra fidanlara buğulama gibi sadece uclarına atıyorum. Bu kaolinin etkisini azaltmıyor. Kaolin uc zarlısına etkili değil.

b.t bakterisini 2 defa kullanmak yetiyor. 3_5 gün ara ile.

zeytin tırtılı _uc zaralısı_ için kimyasalları değiştirerek _dönüşümlü_ kullanmazsanız zararlı hemen bağışıklık geliştiriyor ve aynı ilaç bir daha etkili olmumuyor.

b.t bakterisine karşı bağışıklık geliştiremediği _uzun yıllar kullanılırsa bekli geliştirebilir_ biliniyor. yani b.t yi aynı zaralıya karşı defalarca kullanabiliyorsunuz.

şu günlerde b.t bakterisini hem tırtıla karşı hem [/b] zeytin sineğine karşı kullanma zamanıdır.

Delfin wg ' yi agrikem ilaç firması üzerinde 46. 92 tl. ( 500 gr.) yazmasına rağmen 30.00 tl' den ben bugün 5 adet sipariş verdim. (bana kızacaklar)

ha unutmadan içine yapıştırcı olarak kesme şeker ya da pekmez kullanınız.

15 lt suya 15 kesme şeker , 200 lt suya yarım kg. Kesme şeker gibi...

Ruhsatlı olmamasına rağmen tüm sinek ve kelebek zararlısı larvalarında etkili sadece trabzon hurması için akdeniz sineğinde etkili değil.

o da, _ benim görüşüm_ sinek ince meyve kabuğunu deldiğinde, yumurta bıraktığında, hızla orayı tamir ediyor, b.t bakterisi larvaya ulaşamıyor.

saygılar

bu ürünü tüm ağaçlarda kullanabilirmiyiz..

mesela badem,şeftali gibi.

Zeyno waffle beğendi.
neyapsak Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-05-2016, 16:17   #222
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 28-05-2016
Mersin silifke de bulunan zeytin ağaclarını dolu vurdu.Acaba hangi ilacı vermem gerekır bordo bulamacı dısında ?

agahreis Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-06-2016, 12:04   #223
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 13-07-2013
zeytinim :(

Arkadas selam,
Bahcemin ortasındaki zeytinim kötü bir hastalığa yakalandı. Yan komşumuzda bir zeytinini bu yüzden kaybetmiş
Zeytin Solgunluğu (Verticillium dahliae) hastalığına yakalandığını tahmin ediyorum.
Bu hafta hasta dalları kesip imha edecegim. Ne yapmamı önerirsiniz.

Ağaç hakkında : tahminimce 30 yaşında bir ağaç.
3 sene önce taşındığımda bahçeme dolgu ve çim uygulaması yaptım. Yani ağacımı yaklaşık 1 metre dolgu toprak ile doldurdum. Bu sebepten kök e ulaşmam pek kolay değil.
Çim alan hergün otomatik fıskıye sistemi ile sulanmakta. Dolayısıyla zeytinin alt yapraklarıda ıslanmaktadır.

Eklenen Resimler

alien Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-06-2016, 13:00   #224
agaclar.net

MeyveliTepe's Avatar

Zeytinin kök bölgesi toprak seviyesinin 1 metre aşağısında mı kaldı?

Eski 21-06-2016, 13:29   #225
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 13-07-2013
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi MeyveliTepe Mesajı Göster
Zeytinin kök bölgesi toprak seviyesinin 1 metre aşağısında mı kaldı?
evet. esasında tek kök ama toprak altında oldugu icin iki ayrı zeytin gibi gozukuyor.

alien Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-06-2016, 14:43   #226
agaclar.net

MeyveliTepe's Avatar

Bana göre bu ağacın durumu umutsuza yakın ama Melih bey bir bakarsa belki bir çıkar yol bulur.

Eski 21-06-2016, 16:46   #227
Ağaç Dostu

Taşlıbahçe's Avatar

Giriş Tarihi: 03-04-2006
Galeri: 2
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi alien Mesajı Göster
Arkadas selam,
Bahcemin ortasındaki zeytinim kötü bir hastalığa yakalandı. Yan komşumuzda bir zeytinini bu yüzden kaybetmiş
Zeytin Solgunluğu (Verticillium dahliae) hastalığına yakalandığını tahmin ediyorum.
Bu hafta hasta dalları kesip imha edecegim. Ne yapmamı önerirsiniz.

Ağaç hakkında : tahminimce 30 yaşında bir ağaç.
3 sene önce taşındığımda bahçeme dolgu ve çim uygulaması yaptım. Yani ağacımı yaklaşık 1 metre dolgu toprak ile doldurdum. Bu sebepten kök e ulaşmam pek kolay değil.
Çim alan hergün otomatik fıskıye sistemi ile sulanmakta. Dolayısıyla zeytinin alt yapraklarıda ıslanmaktadır.

Evin hafriyatı sırasında bir zeytin ağacının gövdesi sizinki gibi 1 m kadar dolgu toprak altında kaldı; ilk iki yıl hiç bir sorun yokken üst sette bahçeyi yapıp sulamaya başladığımızda aynı problem görüldü; etrafını açarak kök bölgesine kadar temizledik ve bulunduğu set içinde bir çukurda kaldı, bu çukuru içten taşla ördüm ve sonraki yıl toparladı kendini. Gövdeden en az bir buçuk metre yarıçapında bir alanın(mesafeyi ne kadar arttırırsanız o kadar iyi) toprağını boşaltırsanız şansı olabilir. En azından biz bu yolu denedik ve ağacı kurtardık.

Buna ek olarak bu alanın sulanmasını da biraz daha gerilere çekmeniz uygun olur. Yoksa açılan çukur başka pek çok mantari veya bakteriyel rahatsızlığın yuvası olabilir. Velhasıl, zeytin ve su ince bir ipte dans eder.

YeniBON beğendi.
Taşlıbahçe Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-06-2016, 07:36   #228
Ağaç Dostu

1-Hastalıklı dalları derhal çıkarıp yakmanızı tavsiye ederim.
2-Solarizasyon uygulayınız.Bir ihtimal kurtulabilir.
3-Yapraktan, kombi türünde iz elementli npk gübresi verebilirseniz ağacın direncini arttırabilirsiniz.
4-taç iz düşümünün içinde kalan bölgedeki çimleri kaldırın/içeri girmelerini engelleyin, çünkü toprağı havasız bırakıp boğuyor.
5-Suyu kesin. Zeytin suyu çok sevmez, o size suya ihtiyacı olduğu zaman söyler.
6- güzel bir mahsül arası yaptırın ki ağacın içine ışık girsin/nefes alsın.
Kolay gelsin, inşallah kurtulur.

YeniBON beğendi.
Eski 25-07-2016, 21:40   #229
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 25-07-2016
Aranıza bugün katıldım çok kıymetli paylaşımlarınız var çoğunu da okudum ve oldukça bilgilendim geçen sene şubat ayında İzmir ili Kemalpaşa ilçesinde Çelebi ve Domat cinsi zeytin fidanı diktiğim bir bahçemiz var yaz sonuna doğru zeytin fidan tırtılı zararlısı taze sürgünlere çok zarar verdi aynı şeyleri tekrar yaşamamak için tavsiyeleriniz doğrultusunda Delfin wg isimli ilaç tan edindim daha sonra da Kaolin kili ile ilgili paylaşımlar dikkatimi çekti ağaçlar küçük olduklarından sırt tulumbası ile %3 kaolin ile Delfin i doğal reçine esaslı yayıcı yapıştırıcı ile kullanabilirmiyim? bu konuda sizinde fikirlerinize ve önerilerinize ihtiyacım var şimdiden teşekkür ederim

Zeytinci Ali Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-12-2016, 10:30   #230
Yeni Üye

oktaylaremlak's Avatar

Giriş Tarihi: 22-06-2008
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi ysftek Mesajı Göster
Arkadsım zaten zeytinler mutlaka meyvelerini dökerler.senden isteğim bordo bulamacını ihmal etme bide hektaş ın poligor diye bir insektisiti var .yaprak gübresi kullanma ağacı topraktan besle gerisine karışma.
Zeytin dökülmesinden normaldir,korkmayın ağaç besleyebileceği kadar meyvayı üzerinde tutar.ayrıca hastalık ve böcekler nedeniyle de dökülür.bunlara karşı bordo bulamacı, gülleci bulamacı ve uygun gübreleme yaparak ağacın kendi kendine hastalıkları yemesine yardımcı olabilirsiniz.

oktaylaremlak Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-05-2017, 17:38   #231
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 04-05-2017
2 dönümlük arazide 80 adet zeytin ağacım bulunmaktadır. Zeytinler 2011 yılında dikildi. Bazı kısımlardakiler ise 2015 yılında. Forumda zeytin ve zeytin hastalıkları ile ilgili yaklaşık 50 sayfalık bilgi okudum şu ana kadar. Emek verenlere teşekkür ediyorum. Bu bilgilerden sonra zeytinlerdeki hastalıklardan birinin “halkalı leke” hastalığı olduğundan yüzde yüz eminim. Ama diğer hastalığı ne forumda ne de internette bulamadım. Bu hastalıkla ilgili sadece sayın Silifkel isimli kullanıcının verdiği benzer bilgiler var. O da aynı hastalığı tarif ediyor: Temel hatlarıyla bu hastalık bir akarisit (en azından ben öyle düşünüyorum). Nemi ve yağmuru sevmeyen tozu çok seven bir örümcek akarı. Çok zorlarsanız gözle görülüyor. Dalların özellikle alt kısımlarında sanki eğe ile dalı çizik çizik çizmişsin gibi girişler var. Bazı dalların üst kısımlarında da kabarık kabarık lezyonlar var. Hasta dalı kesince içinde dalın özünde yenmiş boşluklar var (bakınız resimler).

Mart 2017’de Kırmızı örümcek akarı için Concid ve kara leke mantarı için Captan kullandım. Mantar (halkalı leke için mart-nisan ve eylül-ekim aylarında) bakır bazlı ilaçlar kullanmam gerektiğini okuyup öğrendim. Yine halkalı leke için KOCİDE-2000 kullanmayı düşünüyorum (internette okuduğum bir yorumdan sonra).

Sizden yardım istiyorum:

1. Anlattıklarıma göre ben doğru yolda mıyım?
2. Halkalı leke için kültürel önemler hariç hangi ilacı kullanmalıyım (sayfalarca okuduktan sonra kalsine edilmiş kaolin kili + gülleci bulamacı + akışkan kontrolü malzemesini karışımını düşünüyorum) halkalı lekeye bu ilacı kullanan var mı?
3. İkinci hastalıkla ilgili açıklayıcı yorum, bilgi vs veren olursa gerçekten memnun olurum.

Resimlerin boyutunu ayarlayamadım mod arkadaşlar ayarlayabilir mi? Aşağıda sayın Silifkel'in ilgili mesajı da var.

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Silifkel Mesajı Göster
Fidanlarımdaki kurumanın sebebi zararlıymış,fidan dallarına 3-5 cm bazen 10 cm dikiş izi gibi çizikler açmış,açmış olduğu yara dalın ortasına kadar devam ediyor ve su iletim olmadığından fidan yavaş yavaş kuruyor.Hiç bir yerde örneğini bulamadım sitelerde böyle bir zararlıdan söz edilmiyor.Ben zararlının kendisini görmedim ama internette hep zararlı resimleri var.
Herkes hasatta heralde hiç fikir veren olmamış.

Düzenleyen candirli : 29-06-2018 saat 18:31
candirli Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-05-2017, 16:43   #232
Yeni Üye

Yukarıdaki konuda bilgisi olan kimse yok mu?

Eski 08-05-2017, 18:55   #233
Ağaç Dostu

Zeytinci's Avatar

Giriş Tarihi: 24-12-2008
Sn Candirli,
Siğil şeklindeki oluşumlar dal kanserini işaret ediyor.
Dolu vurgunu, yağışlı havalarda yapılsn budamalar, dalların zedelenmesi sonucu oluşan yaralara yerleşen bakyeriyel hastalıktır. Bu şekildeki dallar kesilip yakılmalıdır. Örnekleri en yakınınızdaki ilçe tarım kurumlarına götürüp danışınız.

Zeytinci Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-05-2017, 23:07   #234
Yeni Üye

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Zeytinci Mesajı Göster
Sn Candirli,
Siğil şeklindeki oluşumlar dal kanserini işaret ediyor.
Dolu vurgunu, yağışlı havalarda yapılsn budamalar, dalların zedelenmesi sonucu oluşan yaralara yerleşen bakyeriyel hastalıktır. Bu şekildeki dallar kesilip yakılmalıdır. Örnekleri en yakınınızdaki ilçe tarım kurumlarına götürüp danışınız.
Sn. Zeytinci,

Cevabınız için teşekkür ederim. Ama bu hastalığın dal kanseri olmadığı düşüncesindeyim. Resimde de görüldüğü gibi hastalıklı dal kesildiğinde iç kısmında bir parazitin oluşturduğu boşluklar var. Köyde bunun kırmızı örümcek olduğu söyleniyor ama ben bundan da emin değilim.

Eski 09-05-2017, 10:44   #235
Ağaç Dostu

Zeytinci's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi candirli Mesajı Göster
Sn. Zeytinci,

Cevabınız için teşekkür ederim. Ama bu hastalığın dal kanseri olmadığı düşüncesindeyim. Resimde de görüldüğü gibi hastalıklı dal kesildiğinde iç kısmında bir parazitin oluşturduğu boşluklar var. Köyde bunun kırmızı örümcek olduğu söyleniyor ama ben bundan da emin değilim.
Siğillere göre dal kanseri olması muhtemel.
Dal kesildiğindeki durumu tarım müdürlüğüne göster. Onlara benzer vaka gelmiştir. Kolay gelsin.

Eski 09-05-2017, 20:13   #236
Ağaç Dostu

Zeytinci's Avatar

Sn. Candirli,
Ağaç sarı kurdu (zeuzera pyrina) olarak araştırın. Larva gövde ve dallarda galeriler açarak besleniyor.

Eski 09-05-2017, 22:41   #237
Yeni Üye

Sn. Zeytinci,

Hastalığın ağaç sarı kurdu olduğunu da zannetmiyorum. Tam emin konuşamıyorum çünkü mart ayında baktığımda dal özü boştu, akarı göremedim. Büyük ihtimalle dal özünden ergin olarak çıktı. Bu gittiğimde daha detayda bakacağım ama benim düşüncem şu:

Bu akar bir örümcek. Yumurtası yaprağın altında. Yumurtadan çıkan larva ağaç dalının ÜST kısmını çiğneyip özümseyerek size gösterdiğim siğilimsi yapıyı oluşturup (aslında siğil değil bu yenmiş kimyasal olarak tükürülmüş dal maddesi) öz damarına yerleşiyor burada besleniyor ve nymph olarak dalın ALT kısmından yırtık yırtık yarıklar oluşturup çıkıyor.

Dediğim gibi bu tip bir açıklamayı daha önce sadece Sn. Silifkel isimli kullanıcı yapmıştı.

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Zeytinci Mesajı Göster
Sn. Candirli,
Ağaç sarı kurdu (zeuzera pyrina) olarak araştırın. Larva gövde ve dallarda galeriler açarak besleniyor.

YeniBON beğendi.

Düzenleyen candirli : 29-06-2018 saat 18:32
Eski 20-05-2017, 20:45   #238
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 07-12-2014
Sayın Candirli mesajınızı şimdi gördüm kesik dallardaki resimler benim uğraştığım zararlıya çok benziyor gözüm çok korktu.Tecrübesiz olduğum için zararlıyı geç fark ettim zararlı bütün bahçemi kuruttu, kestiğim ağaçlar yeniden sürgün verdi yıl kaybettim.Bu zararlı yılda üç dört kez ergin uçuşu yapıyor özellikle yaz sıcağında çok etkili ben organik mücadele yapayım derken bahçemi kaybediyordum gülleci bulamacı ve kaolin etkili olmadı zehir tabir edilen güçlü ilaçlar kullanarak zararlıyı durdurdum.Kesinlikle ihmal etme sürekli ilaçlama yap ayrıca komşu bahçelerede dikkat et ve uyar benim komşu bahçemde çok kötüydü.Suyu ihmal etme.

smurat45 ve YeniBON beğendi.
Silifkel Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-05-2017, 09:52   #239
Ağaç Dostu.

pria's Avatar

Giriş Tarihi: 06-08-2009
Dün Çanakkale merkezde, 7-8 tarımsal ilaçlama dükkanlarını dolaştım..

Kaolin kili olmadığı gibi, henüz bilen, haberdar olan da yok..''abi, ne için arıyosun'' diye sorduklarında ''zeytin sineği için'' dedim..Onlar da genelde bana ''Poligor verelim abi'' dediler..Dükkanların hepsi kimyasal zehirle dolu..

Bir tek dükkanda DELFİN buldum..üstünde 92 TL yazıyordu, 50 liraya veririz, dediler..bunu yarın köye giderken alacağım..

Bir dükkanda da (neem yağı) Azadirachtin içerikli NİMBECİDİNE adlı ithal ilaç buldum..Litrelik ambalajda, 105 lira dediler..

Tekerlekli bir ilaçlama makinası almayı düşünüyorum kısa sürede..Güvenin meyve dölü ve zeytin sineği için kaolin+delfin atmaya karar verdim bu yıl..geçen yıl taşınma telaşından zeytinlerle hiç ilgilenmedim..dolayısıyla yemelik zeytin dahi alamadım..daha doğrusu çok kuraktı..5 ağaç incirden bile ancak 3 adet incir bulabildiydim..
Hangi dükkana girsem kafa karıştırıyorlar..dükkanlarda çok pahalı..KAAN 100 litrelik makinayı sordum dükkanlara..1250 lira dediler, hem de hortum ve tabanca hariç..oysa internet mağazalaronda 900 lira civarında..Bakalım, pazartesi bir de Biga'yı dolaşayım.

İlaçlama makinası tavsiyesi olan varsa yazarsa sevinirim..Şarzlısırt tulumbası yaş ilerlediği için ağır geliyor artık..ayrıca kaolini püskürtmek te zor bunlarla..

pria Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-05-2017, 12:19   #240
Ağaçsever

gangava's Avatar

Sayın pria, biz bahçemizde Kaan 60 lt elektrikli ilaçlama makinası kullanıyoruz ve memnunuz. Bahçemiz çok büyük olmadığı için bizim çok işimize yarıyor çok pratik. isterseniz bu siteye bir göz atın. İLAÇLAMA MAKİNALARI

pria beğendi.
gangava Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 10:07.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024