agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Ağaçlar > Meyve Ağaçları (Özel) > Zeytin
(https)

Beğeni Düzeni130Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 30-04-2011, 20:12   #91
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 18-01-2009
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi merkal Mesajı Göster
Sayın Form Üyeleri, bahçemde bulunan 7 yaşındaki bir zeytin ağacından yaprak dökülmesi oluyor. Dökülen yapraklar gayet sağlıklı, yeşil renkte. Bahçemdeki diğer zeytin ağaçlarında bu olmuyor. Herhangi bir hastalık veya element eksikliği gözükmüyor. Ağaç'ta gayet sağlıklı gözüküyor. Üstü çiçek dolu, yeni filizler veriyor. Ama yapraklarını döküyor. Bu sene Adanada çok yağmur yağdı ondanmı dedim, fakat diğer zeytinlerde bu olmuyor. Ekim ayında Sim derma +Ema+yanmış koyun gübresi+kompost+Kükürt+Kalsiyum+Bor+Çinko+Leonardi t+mikro elementleri kullandım. Fazlamı besledim acaba ? Bana bir fikir verirseniz çok memnun olacağım.
Teşekkürler,
Mehmet Erkal
Kendini bol verim vermeye hazırlıyor. Gübrenin etkisi ile sürgün verirken yapraklarını aşırı dökerek kendisini yüksek verime hazırlıyor. Kendini yeniliyor.

Bu yıl onun için verim bol yılı olacak.

mrduran ve Zeyno waffle beğendi.
Halil Önen Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 30-04-2011, 23:23   #92
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 29-11-2009
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Eser İlhan Mesajı Göster
Bahçemdeki tek zeytin ağacıma geçen sene zeytin güvesi dadanmış ve ben ne olduğunu anlayana kadar bütün uç sürgünleri yemişti. Bu sene erkenden mücadeleye başlayabilmek adına Delfin'imi aldım, ama ne zaman, ne şeklide (hangi konsantrasyonda) kullanacağımı bilmiyorum. Bu konuda bilgisi olanlar beni aydınlatırlarsa sevinirim.
Sayın Eser İlhan,

Delfini her zaman kullanabilirsiniz. Üzerinde ne kadar kullanılacağı zaten yazıyor.

acemi_caylak Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 30-04-2011, 23:25   #93
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 29-11-2009
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi oakcan Mesajı Göster
Sayin Forum Uyeleri Merhabalar,
Havalarin serin gitmesine ragmen benim yoremde (Geyikli/Ezine) zeytin fidan tirtili taze yapraklari yemeye basladi bile. Gecen hafta tirtil zararinin basladigini tesbit eden Il Tarimda gorevli ve zeytin konusunda tecrubeli ziraat muhendisi arkadas, bu mevsimde fidan tirtili gorulmesini “Teknik olarak izah edemedigini” ifade etti. Forumdaki zeytin yetistirici arkadaslar arasinda su siralarda (Nisan sonu) fidan tirtili zarari ile karsilasan var mi acaba ? Saygilarimla.
Sayın Oakcan,

Geçen yıl bizde Mart ayı ortasında başlamıştı. Delfin WG ile bu sorunu çözersiniz. Hemen uygulamanızda yarar var.

Zeyno waffle beğendi.
acemi_caylak Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 01-05-2011, 12:04   #94
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 05-07-2009
Halil bey çok teşekkür ederim. Zaten sizden cevap bekliyordum.
Saygılar
M.Erkal

merkal Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-05-2011, 09:48   #95
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 28-02-2009
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi acemi_caylak Mesajı Göster
Sayın Oakcan,

Geçen yıl bizde Mart ayı ortasında başlamıştı. Delfin WG ile bu sorunu çözersiniz. Hemen uygulamanızda yarar var.

Sayın Acemi Çaylak,
Bahçede sadece birkaç ağaçta taze sürgünlerde hasarı tesbit eder etmez Nisan son hafta ilk ilacı uyguladık, sonuç aldık. Geçen yıl da başarı ile uygulamıştık ancak son dölü sanırım kaçırdık. O yüzden olsa gerek bu sene başıma erken dert oldular. Bahçeyi gezerken çok incelememe rağmen larva göremedim ama yaprak altında pupa buldum. İlk uygulamadan sonra hergün gözlemeye devam ediyoruz, soğuğun etkisi ile olsa gerek ortalıkta görünmüyorlar. Görünseler de aşırı yağıştan 2. ilacı atmak için traktörü bahçeye sokamıyoruz, hiç durmadan yağıyor rahmet.

mrduran beğendi.
oakcan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-05-2011, 15:05   #96
Ağaç Dostu.

pria's Avatar

Giriş Tarihi: 06-08-2009
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Lilium Mesajı Göster
Tekli patlatma bir nevi drenaj değilmidir.
Genç zeytinliklerde bence,sadece sıra aralarından,yani, sıraların tam ortalarından enine ve boyuna birer defa derin tekli patlatma çekmek en ideal drenaj yollarından biridir.
Ama bu işi yazın toprak kuruyken yapmalı.

Düzenleyen pria : 15-11-2011 saat 20:05
pria Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-05-2011, 10:29   #97
Ağaç Dostu

Eser İlhan's Avatar

Giriş Tarihi: 04-03-2007
Galeri: 1
Alıntı:
Sayın Eser İlhan,

Delfini her zaman kullanabilirsiniz. Üzerinde ne kadar kullanılacağı zaten yazıyor.
Delfini kullandım. Zeytinim şu anda çok güzel sürüyor (Bir arkadaşımla paylaştığım için bana gelen pakette hiç bir kullanım bilgisi yoktu maalesef. Bu yüzden üzerini okuma şansım olamadı. Neyse ki firmaya ait internet sitesi ve sayın meyvelitepe'nin önerileriyle doğru kullanımı başardım..)
Şimdi bir başka sorun için yazıyorum : Eski yapraklardan az bir miktarının üzerinde halkalı leke hastalığı olduğunu gördüm. Toplayabildiğim kadarını toplayıp uzaklaştırdım. Şimdi uygun bir fungusitle ilaçlamak istiyorum. Forumda bordo bulamacı öneriliyor,ama ağaç sürmekte olduğu için sanırım bu pek doğru olmaz. Şu mevsimde kullanılabilecek uygun bir fungusit önerebilir misiniz, bakırlı olması şart mıdır yoksa spektrumu geniş herhangi bir fungusiti kullanabilir miyim? Delfin uygulamasıyla arasında ne kadar zaman olmalıdır?
Teşekkürler

mrduran beğendi.
Eser İlhan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-05-2011, 00:56   #98
Ağaç Dostu

Alıntı:
Delfini kullandım. Zeytinim şu anda çok güzel sürüyor (Bir arkadaşımla paylaştığım için bana gelen pakette hiç bir kullanım bilgisi yoktu maalesef. Bu yüzden üzerini okuma şansım olamadı. Neyse ki firmaya ait internet sitesi ve sayın meyvelitepe'nin önerileriyle doğru kullanımı başardım..)
Şimdi bir başka sorun için yazıyorum : Eski yapraklardan az bir miktarının üzerinde halkalı leke hastalığı olduğunu gördüm. Toplayabildiğim kadarını toplayıp uzaklaştırdım. Şimdi uygun bir fungusitle ilaçlamak istiyorum. Forumda bordo bulamacı öneriliyor,ama ağaç sürmekte olduğu için sanırım bu pek doğru olmaz. Şu mevsimde kullanılabilecek uygun bir fungusit önerebilir misiniz, bakırlı olması şart mıdır yoksa spektrumu geniş herhangi bir fungusiti kullanabilir miyim? Delfin uygulamasıyla arasında ne kadar zaman olmalıdır?
Teşekkürler
Sn. Eser İlhan,
Şimdi çiçeklenme dönemi hiçbir fungust kullanmasanız iyi olur. Kış aylarında atmak daha iyidir.

Saygılar

mrduran beğendi.
Eski 24-05-2011, 06:02   #99
Ağaç Dostu

Eser İlhan's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Halil Önen Mesajı Göster
Sn. Eser İlhan,
Şimdi çiçeklenme dönemi hiçbir fungust kullanmasanız iyi olur. Kış aylarında atmak daha iyidir. Saygılar
Teşekkürler, o zaman kışı bekleyeyim.
Bu arada ilk bordo bulamacını atma zamanı Marmara Bölgesi için ekim ayı ortalarıymış sanırım. (İkincisi için de Nisan ortaları diye okudum internette) Bu zamana kadar ağaca zarar verme ihtimali yüksek midir? İnsanın kendi ağacından ürün alması çok keyifli ama benim için ağacın sağlığıyla kıyaslayınca tabii ki ikinci planda geliyor ürün..

Eski 21-07-2011, 09:44   #100
Ağaç Dostu

Alıntı:
Teşekkürler, o zaman kışı bekleyeyim.
Bu arada ilk bordo bulamacını atma zamanı Marmara Bölgesi için ekim ayı ortalarıymış sanırım. (İkincisi için de Nisan ortaları diye okudum internette) Bu zamana kadar ağaca zarar verme ihtimali yüksek midir? İnsanın kendi ağacından ürün alması çok keyifli ama benim için ağacın sağlığıyla kıyaslayınca tabii ki ikinci planda geliyor ürün..
(geç kalınmış cevap)

bordo bulamacı hangi dozlarda olursa olsun zeytine zarar vermez.

Eğer dal kanseri başlamışsa yaz aylarında da uygulanabilir.

mrduran beğendi.
Eski 21-07-2011, 09:52   #101
Ağaç Dostu

Alıntı:
Sayın Oakcan,

Zeytin uç zararlısı başladı, başlayacak. Sürgünleri yer/yakar ve yıl kaybettirir.

İlaçlama zamanıdır.

Yarım lt. ılık suda 50 cc pekmez erilitilir. İçine 30, 40 gr. _ya da cc de olabilir_ delfin karıştırılır. 15, 20 lt. suya ilave edilir, atılır.

(Bu yıl gülleci bulamacı ile zeytin uç zararlısını durdurmaya çalışacağım. Başarırsam delfini bırakacağım, belki içine kaolin de eritirim.)

Saygılar

Eski 21-07-2011, 10:48   #102
Ağaç Dostu

Lilium's Avatar

Giriş Tarihi: 01-05-2008
Galeri: 106
Alıntı:
Zeytin uç zararlısı başladı, başlayacak. Sürgünleri yer/yakar ve yıl kaybettirir.

İlaçlama zamanıdır.
Başlayacak fazla olmuş, başladı, zararı yaptı bile, bizim bölge itibarıyla söylüyorum.
Zeytin güvesiyle mücadelede iyi gözlem iyi takip ile mücadele edilebilir, filizleri yedirdikten sonra mücadele etmektense, yedirmeden zamanında iyi takip ederek önlemini almak en güzeli.

Lilium Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-07-2011, 18:02   #103
Ağaç Dostu

Eser İlhan's Avatar

Alıntı:
(geç kalınmış cevap)

bordo bulamacı hangi dozlarda olursa olsun zeytine zarar vermez.

Eğer dal kanseri başlamışsa yaz aylarında da uygulanabilir.
Sayın Halil Önen, geç kalmış diye nitelemişsiniz ama ben cevabınız için gene de çok teşekkür ederim
İfadem biraz kıt olmuş,zarar derken bordo bulamacının zararından değil de halkalı leke hastalığından söz etmek istemiştim. Yani yazın ilaç yapmayıp ekime kadar beklesem ağacım hastalıktan çok zarar görür mü diye sormak istemiştim.
Şu ana kadar antifungal ilaç yapmadım. Sadece güve için ayda bir delfin uyguluyorum. Şimdiyer kadar gözükmedi, krtik zamanlarda olduğumuz için uygulama aralığını 15 güne düşürmeyi ve delfin dozunu(şimdiye kadar litre başına 1g hesabıyla uyguladım) biraz artırmayı düşünüyorım.
Kara lekenin etkilediği yapraklar ise dökülüyor,ben de onları toplayıp atıyorum. Ağaç herşeye rağmen iyi sürdü, gelişti, sadece meyve tutulumu çok az oldu. Dal kanseri ise şimdiye kadar gözlemlemedim..

Düzenleyen Eser İlhan : 02-11-2012 saat 16:23
Eski 13-11-2011, 14:04   #104
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 13-11-2011
selam arkadaşlar emekliliğimde uğraş için 250 adet trilya zeytini diktim yaklaşık 10 yıllık oldular verim olarak çok güzel meyve veriyolar ama karartamıyorum soğuk vuruncada hiç birseye yaramıyor satamıyorum dalında zeytini karartmak için ne yapabirim saygılar

mrduran beğendi.
sevket_saygılı Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-11-2011, 22:51   #105
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi sevket_saygılı Mesajı Göster
selam arkadaşlar emekliliğimde uğraş için 250 adet trilya zeytini diktim yaklaşık 10 yıllık oldular verim olarak çok güzel meyve veriyolar ama karartamıyorum soğuk vuruncada hiç birseye yaramıyor satamıyorum dalında zeytini karartmak için ne yapabirim saygılar
Yani morarıyor ama siyahlaşmıyor demek istiyorsunuz, yoksa yeşil kalması mümkün değildir.

Çok sık aralıklarla dikilmiş, bol veriyor ve iyi güneş alamıyor olabilir. Budama ile dallar seyreltilip daha çok güneş alması sağlanabilir.

Soğuk vurması anlaşılmıyor, ağaca mı soğuk vuruyor; yoksa soğuk yiyen tane mi büzüşüyor?

Soğuktan ya da susuz kalmadan tane içine çekiliyorsa _ büzüşüyorsa_ iyi selelik olur; neden bir işe yaramıyor?_ ki bu bir hastalık meselesi değil.

mrduran beğendi.
Eski 15-11-2011, 09:22   #106
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 15-02-2011
Sayın Halil Abi,

Ben de benzer bir soru sormak istiyorum, Tirilye zeytinleri daha erken olgunlaştırabilmek ve dolayısıyla daha erken mahsul almak istiyorum. İnternette biraz araştırdım ama tam olarak istediğim cevapları bulamadım.

Ağaçlara uygulayabileceğim gübre, ilaç vb. sayesinde zeytinlerin oluşumlarını daha erkene çekebilir miyim?

mrduran beğendi.
serkanhoca Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-11-2011, 23:30   #107
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi serkanhoca Mesajı Göster
Sayın Halil Abi,

Ben de benzer bir soru sormak istiyorum, Tirilye zeytinleri daha erken olgunlaştırabilmek ve dolayısıyla daha erken mahsul almak istiyorum. İnternette biraz araştırdım ama tam olarak istediğim cevapları bulamadım.

Ağaçlara uygulayabileceğim gübre, ilaç vb. sayesinde zeytinlerin oluşumlarını daha erkene çekebilir miyim?

Serkan hocam,

Klinoptilolit (klino) zeytinde de erkencilik yapan bir toprak düzenleyici kullanılabilir. Bunu geçen yıl Sn. Müdürün bahçesinde gözlemlemiştik.

Dediğim gibi zeytin tanesi daha çok güneş gören yerlerinde çabuk olgunlaşıyor, kutu yerleri geç olgunlaşıyor.

Bir de zeytin seyrek olursa çabuk olgunlaşıyor.

O zaman iyi bir budama ve klino ile gübreleme trilyenin çabuk olgunlaşmasını sağlayabilir diye düşünüyorum.

Gübre olarak;

EMEK GÜBRE 'nin sebzelerde erkencilik yaptığını kullandığımdan biliyorum. Zeytin ağaçlarının dibine klino uygulanır ve EMEK GÜBRE (yosun gübresidir) verilirse bu erkencilik yapacağı gibi gübrenin çok daha ekonomik kullanımını _ klinonun tutuculuğundan dolayı_ sağlar.

Eski 19-03-2012, 15:28   #108
Ağaç Dostu

mehmetckc's Avatar

Giriş Tarihi: 19-12-2011
Zeytin ağacında renk değişikliği

Sevgili Zeytin Dostları,

Hafta sonu toprak numunesi almak için bahçeyi dolaşırken, bir sıranın tamamında, batıya bakan cephede ağaçların yapraklarının kahverengiye döndüğünü gördüm. Canımı sıkan bu durumun en korktuğum yanı solgunluk hastalığı teşhisi konması...

O bölgede başından beri bir gelişim bozukluğu sezilmekte. Umarım besin eksikliğine bağlı bir durumdur...

Ayrıca bir kaç zeytinde halkalı leke, birinde de zeytin uç zararlısı belirtileri gördüm.

Onların resimlerini de ekliyorum. İnceleyebilirseniz, kıymetli yorumlarınızı bekliyorum.

Saygılar,

Eklenen Resimler

mrduran beğendi.
mehmetckc Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-03-2012, 22:50   #109
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi mehmetckc Mesajı Göster
Sevgili Zeytin Dostları,

Hafta sonu toprak numunesi almak için bahçeyi dolaşırken, bir sıranın tamamında, batıya bakan cephede ağaçların yapraklarının kahverengiye döndüğünü gördüm. Canımı sıkan bu durumun en korktuğum yanı solgunluk hastalığı teşhisi konması...

O bölgede başından beri bir gelişim bozukluğu sezilmekte. Umarım besin eksikliğine bağlı bir durumdur...

Ayrıca bir kaç zeytinde halkalı leke, birinde de zeytin uç zararlısı belirtileri gördüm.

Onların resimlerini de ekliyorum. İnceleyebilirseniz, kıymetli yorumlarınızı bekliyorum.

Saygılar,
Sn. mehmetckc,

solgunluk hastalığı teşhisini kim koydu, bana değil gibi geldi. Ağaçların batıya bakan taraflarında diyorsunuz soğuk çarpmış olabilir diye düşünüyorum. Mayıs ayına doğru küçük dallarda çatlama olursa soğuktandır.

Besin eksikliğinden de olabilir ama Azot fazlalığı da halkalı leke hastalığına sebep oluyor biliyorum.

En güzeli yaprak tahlili yaptırmak.

Hep halkalı leke, hem uc zararlısı için Gülleci bulamacı yapıp at diyeceğim ama...

mrduran beğendi.
Eski 20-03-2012, 08:51   #110
Ağaç Dostu

mehmetckc's Avatar

Giriş Tarihi: 19-12-2011
Alıntı:
solgunluk hastalığı teşhisini kim koydu, bana değil gibi geldi. Ağaçların batıya bakan taraflarında diyorsunuz soğuk çarpmış olabilir diye düşünüyorum. Mayıs ayına doğru küçük dallarda çatlama olursa soğuktandır.
Teşhis benim Halil Bey
Malumunuz, bu işlerde yeniyim. Yaprakların sarardığını görünce en kötüsü aklıma geldi, biraz da panikledim belki...
Soğuk vuruğu nedir, onu da öğrendim sayenizde

Alıntı:
Besin eksikliğinden de olabilir ama Azot fazlalığı da halkalı leke hastalığına sebep oluyor biliyorum.
Bahçe bir süredir gübreden yoksun kaldı, bu halde azot fazlalığı olur mu acaba? Ben ağaçların gübreleme zaafından dolayı besinsiz kalmış olabileceklerini düşünmüştüm.

Alıntı:
En güzeli yaprak tahlili yaptırmak.
Laben'le görüştüm zaten...
Dün 0-30 cm seviyeden bir toprak numunesi göndermiştim, olmaz dediler. Uygun yöntemin 0-30, 30-60 ve 60-90 cm seviyelerinden numunelendirme yapılarak bakılmasıdır dediler.

Bunu bende biliyordum fakat zeytinler kayalık bir bölgeye ekilmiş durumda.
Kazmak ne mümkün...
Güzel bir yöntem tavsiye ettiler, sonda hazırlayacağım. Sanırım o şekilde başarılı olurum.

Yaprak analizi konusunda da ben sonbahar da yaprak analizi yaptırılır diye düşünüyordum, fakat numuneyi hazırlayıp göndereceğim. O konu ile ilgili bilgi alabileceğim kişiye ulaşamadılar, bugün içerisinde aratacaklar.

Alıntı:
Hep halkalı leke, hem uc zararlısı için Gülleci bulamacı yapıp at diyeceğim ama...
Diyeceksiniz ama diyemiyorsunuz tabii, çünkü biliyorsunuz ki bu kardeşiniz 1.200 ağaçta 5 kg kükürtle hazırlanan gülleci bulamacının ve bir torba EtiDot67'nin dibini buldu

Babam uygulamanın etkilerinden çok memnun, dediğine göre ağaçlarda gelişim güzel görünüyor. Hatta uygulamayı yinelemek için sabırsızlanıyor...
Bir sonrakinde dozajı arttırararak uygulama yapacağım. Uygulama için sizce ne kadar beklemeliyim? Bu sene farklı olacağını umuyorum ve bunun için çabalıyorum.

Bu kapsamda bir de kompost çalışmam olacak, sıcak kompost konusunda yazdığım mesaja da tavsiyelerinizi bekliyorum.

Saygılar,

mrduran beğendi.
mehmetckc Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-05-2012, 14:16   #111
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 11-04-2012
zeytinde pamuklu bit

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Lilium Mesajı Göster
Dediğiniz beyaz pamuk benzeri şeyler halk arasında pamucuk ta denen pomuklu bittir. Bilhassa bu dönemde tomurcuk ve çiçek döneminde görülür.

Pamuklu bit ilaçları ile sorununuzu çözebilirsiniz.

pamuklu bit için kimyasal olmayan kültürel mücadele tavsiye edebilirmisiniz?

mrduran beğendi.
zeynep bursalı Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-06-2012, 16:10   #112
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 30-05-2012
Zeytinde meyve alımı

Arkadaşlar zeytin in çiçek açıp hiç tutmamasının sebebi ne olabilir?

ZEYBEKB Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-06-2012, 20:15   #113
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 13-04-2006
Galeri: 25
Tagem Ziraat ürünleri ile hem 2000 kg daha fazla yağ elde etti, hem de zeytinyağı kalite yarışmasında birincilik ödülü aldı.

Üreticimizin yaşadıklarından aktardıkları özetle şöyle:

İsmim; Mustafa Baş. Muğla Milas Şenköy'deyim. Köyümüz Bafa gölü manzaralı zeytincilikle uğraşan bir köy. 70 dönümde 1300 zeytin ağacımız var. Ben zeytin işini babamdan devraldım, daha iyi yapmak için araştırmaya başladım.

Tagem Ziraat ürünleri ile tanıştıktan sonra şu uygulamaları yaptım.

Labimethyl: Ağaç gövdelerine sürdüm. Budama yaptığım yerlere sürdüm. Kabuklardaki mantarı yok ettim.

Labicuper: Yapraktan uyguladım. %100 mantari sorunlara karşı başarılı oldum. Labicuaje: Çiçeklenme öncesi attım. Süper çiçek artışı yaşadım. Gözle görülür bu farkı sebzelerde örneğin domateste müthiş derecede çiçek artışı ve sorunsuz meyve tutumu ile gözlemledim. Biber ve fasulyede de aynı sonuçları elde ettim.

Sugar K: Mükemmel bir potasyum, yapraklarda bile gözle görülür br yeşerme, zeytinde 10 kat kalite artışı, mükemmel renk irilik tat ve zeytin yağlarında düşük asit olarak etki yaptı. Meyve tutumunda ve kalitesinde büyük artık oldu. Sebzelerimde de kullanıyorum.

Tüm ürünler sayesinde bahçemde bu yıla kadar yaptığı yağın 2000 kg fazlasını yaptı. Ayrıca 10 ton tane olarak sattım. Taneler çok iriydi daha da satardım ancak zeytindeki fiyatlar düşük gittiği için gerisini yağ olarak değerlendirdim. Komşu bahçelerin çok üzerinde verim elde ettim.

Bütün köy buna şahit. Ürünümün kalitesi ile de Milas Tarım fuarında zeytinyağı kalite yarışmasında 1.oldum. Tagem Ziraat'e çok teşekkür ediyorum. Biz zeytinciyiz ve ölene kadar da zeytinci olacağım.

Tagem Ziraat Ürünleri Gübre San. ve Tic. A.Ş.

denizakvaryumu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-06-2012, 22:59   #114
Ağaç Dostu.

pria's Avatar

Giriş Tarihi: 06-08-2009
Labicuper ve Sugar K' yı deneyebilirim bu yıl..
İlginç..

pria Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-09-2012, 12:22   #115
Yeni Üye

Tariuq's Avatar

Giriş Tarihi: 27-04-2006
Galeri: 52
Merhaba,
Bu sene ilk Ürünlerini veren zeytin fidanlarımda oluşan meyvelerin durumu eklediğim resimlerdeki gibi oldu..Buruşuk ve yumuşak..Sebebi nedir, nasıl tedavi ederim..Ayrıca gövdedeki bu yumruların sebebi nedir? Normalmi yoksa ur mu?.Teşekkürler.

Eklenen Resimler

mrduran beğendi.
Tariuq Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-09-2012, 12:47   #116
Ağaç Dostu

smnunal's Avatar

Giriş Tarihi: 10-08-2011
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Tariuq Mesajı Göster
Merhaba,
Bu sene ilk Ürünlerini veren zeytin fidanlarımda oluşan meyvelerin durumu eklediğim resimlerdeki gibi oldu..Buruşuk ve yumuşak..Sebebi nedir, nasıl tedavi ederim..Ayrıca gövdedeki bu yumruların sebebi nedir? Normalmi yoksa ur mu?.Teşekkürler.

Sayın Tariuq,

Meyvelerin buruşuk ve yumuşak olması yeterli su bulamamasından kaynaklıdır yeterli sulama veya yağış alması durumunda meyveleriniz enkısa sürede dolgun ve sert hale gelecektir. Gövdedeki yumrularda bitkinin normal gelişme sürecinde ek besin depoları ve ağaçta yumrulardan yukarıda meydana gelecek herhangi bir hasarda tekrar göz uyanması için yedek organlarıdır. Yalnız ağaçlarınzda zamanında mücadele etmediğiniz için sürgün uçlarını haşerelere yedirmişsiniz buda ağaçlarınızın büyümesinin yavaşlaması demektir.

Muğladan selamlarımla.

smnunal Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-09-2012, 13:40   #117
Yeni Üye

Tariuq's Avatar

Haşereler?

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi smnunal Mesajı Göster
Sayın Tariuq,

Meyvelerin buruşuk ve yumuşak olması yeterli su bulamamasından kaynaklıdır yeterli sulama veya yağış alması durumunda meyveleriniz enkısa sürede dolgun ve sert hale gelecektir. Gövdedeki yumrularda bitkinin normal gelişme sürecinde ek besin depoları ve ağaçta yumrulardan yukarıda meydana gelecek herhangi bir hasarda tekrar göz uyanması için yedek organlarıdır. Yalnız ağaçlarınzda zamanında mücadele etmediğiniz için sürgün uçlarını haşerelere yedirmişsiniz buda ağaçlarınızın büyümesinin yavaşlaması demektir.

Muğladan selamlarımla.
İlginize çok teşekkürler,
Diğer meyve ağaçlarımla aynı zaman da ve aynı miktarda su veriyordum..Zeytinime daha fazla su vereceğim o zaman, yağmuru beklersem Antalyada yazık ederim..Zamanında mücadele derken, şimdi olmazmı o mücadele ya da önümüzdeki zaman için ne yapabilirim..İlaç ya da gübre takviyesimi lazım..Adı nedir ilacın?.Şimdiden çok teşekkürler..

Eski 04-09-2012, 14:12   #118
Ağaç Dostu

smnunal's Avatar

Giriş Tarihi: 10-08-2011
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Tariuq Mesajı Göster
İlginize çok teşekkürler,
Diğer meyve ağaçlarımla aynı zaman da ve aynı miktarda su veriyordum..Zeytinime daha fazla su vereceğim o zaman, yağmuru beklersem Antalyada yazık ederim..Zamanında mücadele derken, şimdi olmazmı o mücadele ya da önümüzdeki zaman için ne yapabilirim..İlaç ya da gübre takviyesimi lazım..Adı nedir ilacın?.Şimdiden çok teşekkürler..

Sayın Tariuq,

Bölgeniz çok sıcak olduğu için zeytine verdiğiniz su yetersiz gelmiş olabilir su imkanınız varsa verdiğiniz su miktarını artırınız birde akşam üzeri veya gece sulayınız. Zeytinlerde mücadele için bulunduğunuz yerdeki tarım teşkilatına veya ziraat mühendislerine danışmanız yerinde olacaktır buradan isim vermek doğru olacağı kanatiinde değilim. Ağaçlarınızdan sabah erken saatlerde alacağınız dal ucu sürgün numunesi ile gitmeniz doğru teşhis için yardımcı olacaktır.

Size kolaylıklar diliyorum.

mrduran beğendi.
smnunal Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-09-2012, 14:38   #119
Yeni Üye

Tariuq's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi smnunal Mesajı Göster
sayın tariuq,

bölgeniz çok sıcak olduğu için zeytine verdiğiniz su yetersiz gelmiş olabilir su imkanınız varsa verdiğiniz su miktarını artırınız birde akşam üzeri veya gece sulayınız. Zeytinlerde mücadele için bulunduğunuz yerdeki tarım teşkilatına veya ziraat mühendislerine danışmanız yerinde olacaktır buradan isim vermek doğru olacağı kanatiinde değilim. Ağaçlarınızdan sabah erken saatlerde alacağınız dal ucu sürgün numunesi ile gitmeniz doğru teşhis için yardımcı olacaktır.

Size kolaylıklar diliyorum.
ilginize çok teşekkürler,
saygılar..

Eski 16-10-2012, 13:21   #120
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 02-05-2012
Okul bahçemde 2 tip zeytin ağacım var. birinci tip yukarıya doğru uzama eğiliminde tek gövdeden taçlanmaya meyilli. 2. tip ağaç kök seviyesinin hemen üzerinden bol sürgün veren 3 ya da dört tanesi gelişip taç yapan bir tür ki bu tür yukarıdaki ağaca benziyor toprak seviyesinde yumru oluşturmaya meyilli.. bunlardan hangisi trilye, hangisi ayvalık....

peach Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 17:40.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024