agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Ağaçlar > Meyve Ağaçları (Özel) > Zeytin
(https)

Beğeni Düzeni130Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 20-06-2009, 22:09   #31
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 18-01-2009
Sn.Parlatepesi, diktiğiniz bodur zeytinler, Arbeguena 1_18 mi?

Eğer öyle ise, yeni bir tartışmanın içine düşüyorsunuz demektir.

Bu siteyi araştırın bir yerlerde bodur zeytin ile ilgili bilgilere ulaşacaksınız. Ben karşılaşmıştım. Size yararlı olacağını düşünüyorum.

Hoş geldiniz.

Ahu_E beğendi.

Düzenleyen Halil Önen : 04-08-2009 saat 00:48
Halil Önen Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-09-2009, 20:23   #32
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 13-04-2006
Galeri: 25
Manisa'nın Kırkağaç ilçesinde zeytin yetiştiren İsmail Tüzel, "verticilillium dahliae" hastalığının tedavisini bulduğunu iddia etti. Bütün dünyada etkili olan ve Türkiye'de "zeytin solgunluğu" olarak bilinen hastalıkla mücadelede henüz kesin bir sonuç alınmış değil.
Yıllardır bu hastalıkla mücadele ettiğini belirten Tüzel, bilinen çok çeşitli yöntemleri uyguladığını, fakat sonuç alamadığını belirtti. İzmir Araştırma Merkezi'nden de yardım istediğini aktaran Tüzel, "Yetkililer geldi, solarasyon uygulaması tavsiye etti. Bunun dışında bordo bulamacı gibi çeşitli uygulamalar da önerdiler. Hepsini yaptım ama sonuç alamdım." dedi.

Daha sonra çamaşır suyu hammaddesi olan "hiypo"yu denediğini anlatan İsmail Tüzel, "Zeytin ağacının kuruyan dalını keserek hiypo sürdüm. Ardından normal bir süngere de biraz hiypo sürerek kesilen yere koydum. Üstünü de naylonla kapatarak bağladım." şeklinde konuştu. Bunu 8 aydır uyguladığını ve kesin sonuç aldığını iddia eden Tüzel, ağaçların kesilen yerden filiz verdiğini ve hastalığın ilerlemesinin durduğunu söyledi.

Kırkağaç İlçe Tarım Müdürlüğü'nde görevli Mehmet Çobanoğlu ise hiypoyu kanserli ağaçlarda tavsiye ettiklerini belirterek, yeni çıkan filizlerin gözlenmesi gerektiğini söyledi. Çobanoğlu, "Hastalıkla ilgili birçok uygulama var ama kesin sonuç alınmış bir veri yok. Mesela solarasyon uygulamasında yüzde 65 civarında sonuç alınıyor." dedi. Öncelikle hastalığın tam tespit edilmesi gerektiğini vurgulayan Çobanoğlu, "Hiypo uyguladıktan sonra ağaç filiz vermiş olabilir. Bunların iki üç yıl gözlenmesi gerekir, çünkü ölebilirler." diye konuştu. Mehmet Çobanoğlu, Tüzel'in uygulamasını deney merkezlerine bildireceğini de söyledi.

ZEYTİN SOLGUNLUĞU (VERTİCİLİLLUM DAHLİAE) NEDİR?

Ağacın ölmekte olan konukçu dokularında üreyen hastalık, mikroslerot halinde toprakta da yaşamını sürdürür. Bu durum, toprağın nemine ve sıcaklığına bağlı olarak değişir. Bir defa bulaştığı zaman 10 yıl veya daha fazla toprakta canlı olarak kalabilmektedir. Hastalıklı ağaçta geriye doğru ölüm iletim demetinde kahverengileşme, hasta yapraklarda geriye doğru kıvrılma başlar. Zeytinde hastalık belirtileri, geriye doğru ölüm ve yavaş ölüm şeklinde görülür. Geriye doğru ölüm, erken ilkbahardan kışa kadar gelişir. Yapraklar önce solmaya başlar, sonra açık kahverengine döner ve geriye doğru kıvrılmaya başlar. Geriye doğru ölüm ise sürgün ve dalların hızlı ölümüyle karakterize edilir ve sonunda ağaç tamamen ölür.

http://www.haberler.com/kirkagacli-c...ligina-haberi/

denizakvaryumu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-10-2009, 20:22   #33
Yeni Üye

ezgib's Avatar

Giriş Tarihi: 15-10-2009
Herkese selamlar. Bu siteye yeni üye oldum bende. Ve çok önemli bir şey sormak istiyorum. Zeytin tarlamız var birkaç senedir. Faket bu yıl o eski ağaçların üstündeki dallar kopmaya başladı. İlk önce dalın gövdeye tutunduğu yer siyahlaşıyor ve bir süre sonra kopuyor. Koptuktan sonra o siyahlığı farkedebiliyoruz ancak. Ne olduğunu da anlayamadık. Yardım ederseniz çok sevinirim. İyi akşamlar.

ezgib Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-11-2009, 21:29   #34
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 21-10-2009
zeytin agaçlarına yapılan organık bazlı ilaçların adını biliyormusunuz?? neler oldugunu ögrenebilirmiyim...???

citrus Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-11-2009, 22:56   #35
agaclar.net

MeyveliTepe's Avatar

Giriş Tarihi: 22-03-2007
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi citrus Mesajı Göster
zeytin agaçlarına yapılan organık bazlı ilaçların adını biliyormusunuz?? neler oldugunu ögrenebilirmiyim...???
Bu başlıkta sorularınızın yanıtı mevcuttur.

MeyveliTepe Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-01-2010, 23:09   #36
alexcan1905
Guest

Question Zeytin Ağacında Çaresini Bulamadığım Hastalık...

Selam.Sizler için özel olarak 24 Ocak 2010 Tarihinde zeytin tarlama gidip ağacımdaki hastalığa çare bulmak istedim.Ağacın resimlerini koydum.Sorun şu hastalık herhangi bir daldan başlayım bir süre sonra ağacı kurutuyor.Kolunu bile kessek çare olmuyor.Ağacı yakından inceledim üzerinde ur falan yok.Ne yapmamı önerirsiniz?

Ayrıca ben eylül ayında tarlaya gübre attırıyorum.Acaba gübrenin içindeki minerallerin değerleri ne olmalı?

Son soru ben oradaki köylülere şunu sordum dedimki ben ağaçların kenarlarından çalılar fışkırmıs keseyim mi?Dedilerki kışın bu iş yapılmazNe derece doğrudur?Ayrıca ağaçlara ara yaptırmak istiyorum.Sizce hangi aylarda yaptırayım?Teşekkürler...

BİR ADET VİDEOSUDA VAR İNDİRİP İZLERSENİZ SEVİNİRİM.

http://hotfile.com/dl/25615116/58957...A0054.mp4.html

Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-04-2010, 10:44   #37
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 19-04-2010
biz 6-7 ay önce çiftliğimize 800 zeytin ağacı diktirdik,şimdi damla sulama sistemi yapmaya hazırlanıyoruz,zeytin kaç yıl sonra ürün vermeye başlar,ilk 2 yıl olmayacağını söylediler,birde yetişkin bir ağaç ne kadar ürün verir.

sibelin bahcesi Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-05-2010, 19:04   #38
Yeni Üye

cumaöğretmen's Avatar

Giriş Tarihi: 03-06-2009
Galeri: 1
[QUOTE=alexcan1905;568605]
Selam.Sizler için özel olarak 24 Ocak 2010 Tarihinde zeytin tarlama gidip ağacımdaki hastalığa çare bulmak istedim.Ağacın resimlerini koydum.Sorun şu hastalık herhangi bir daldan başlayım bir süre sonra ağacı kurutuyor.Kolunu bile kessek çare olmuyor. Ağacı yakından inceledim üzerinde ur falan yok.Ne yapmamı önerirsiniz?
Son soru ben oradaki köylülere şunu sordum dedimki ben ağaçların kenarlarından çalılar fışkırmış keseyim mi? Dedilerki kışın bu iş yapılmaz. Ne derece doğrudur?

Sayın alexcan, sorunuzun cevabını bulabildiniz mi bilmiyorum. Ben yeni okudum. Bilgilerimi aktarmaya çalışayım. Önce çalılardan başlayalım. Ne çalısı olduğunu yazmamışsınız. Ama ne olursa olsun bu tür bitkiler kültür bitkileri için zararlıdır. Zamanı önemli değil, önemli olan yeniden çıkmasını önlemek. Bunun için çalıların kök kısmını derince bir şekilde açtırıp kazık köklerini kesmeniz gerekir. Zor birşey değil. Aksi halde yine çıkarlar.
Kurumaya gelince, bu büyük bir olasılıkla Verticillium Solgunluğu. Moralinizi bozmak istemem ama maalesef bu hastalığın çaresi yok. Bu hastalıkla ilgili en yetkin adres www.zae.gov.tr/ Bitki Sağlığı Bölümü'dür. Umarım sorununuzu çözersiniz. Kolay gelsin. Bol ürünler.

Düzenleyen cumaöğretmen : 10-05-2010 saat 20:44
cumaöğretmen Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-05-2010, 19:30   #39
Yeni Üye

cumaöğretmen's Avatar

Giriş Tarihi: 03-06-2009
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi sibelin bahçesi Mesajı Göster
biz 6-7 ay önce çiftliğimize 800 zeytin ağacı diktirdik,şimdi damla sulama sistemi yapmaya hazırlanıyoruz,zeytin kaç yıl sonra ürün vermeye başlar, ilk 2 yıl olmayacağını söylediler,birde yetişkin bir ağaç ne kadar ürün verir.
Sayın sibelin bahçesi, çok acelecisiniz ) Fidanları aldığınızda büyük ve yaşlı (1,5-2 yaş) idiyse bu yıl bile meyve verenler olabilir. Bu durum her yıl artarak devam eder. İyi bir bakım sonunda 4-5.yılda 10 kilogram meyve veren ağaçlarınız bile olabilir. Ama 10. yıldan sonra yüksek verime ulaşır. Yetişkin ağacın ürün verme miktarı ise çeşide, toprak yapısına, yörenin iklim durumuna, bakıma, periyodisiteye vs. göre değişir. 300 kg ürün veren zeytin ağaçlarının olduğunu biliyorum. 10.yıldan sonra ortalama 30 kg/ağaç ürün olursa yılda 24 ton ürün demektir. Gerisini siz hesaplayın. Dilerim bütün üreticilerin herşey istedikleri gibi olur. Bol ürünlü yıllar!

cumaöğretmen Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-05-2010, 21:58   #40
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 11-05-2010
Zeytin ve Zeytincilik

Degerli Arkadaslar,
burada üye olmamin sebebi Dogayi daha iyi tanimak, Dogayi kesfetmek ve tabiiki bildigim kadar Dogaya katkida bulunmak.
Benim hayalim yillardir Zeytin ve Zeytincilik ile ilgilenmek ve bu konuda mümkün oldugu kadar cok bilgi edinmektir. Bu konuda her hangi bir katkiniz olabilirse cok sevinirim ve simdiden Tesekkür ederim. Ben 37 Yildir Almanyada yasiyorum ve Allah nasib ederse yakinda geri dönecegim.
Saygi ve Sevgilerle
Kemso

kemso Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-06-2010, 13:35   #41
Ağaç Dostu

badem's Avatar

Giriş Tarihi: 19-05-2007
Galeri: 10
merhaba edremitten 2 adet zeytin fidanı getirip Şile yakınlarındaki Ömerli köyüne diktim 1 tanesi o yıl kurudu diğeri tuttu fakat 3 yıldır iyi gelişmedi ve ciçek açıyor fakat bağlamıyor ayrıca bedeninde yer yer yumrular var yaprakların bazılarında sararma ve halka şeklinde izler var .nedni ne olabilir.

badem Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-06-2010, 11:46   #42
Ağaç Dostu

Zeytinlibahçe's Avatar

Giriş Tarihi: 17-07-2009
Sn badem selamlar

-Edremit (ayvalık) cinsi bulundugunuz bölgeye uygun bir cins değil.

-Güneye bakan, kuzey rüzgarından korunaklı bir yere Trilye cinsi daha uygun olabilirdi.

-Zeytin topraktaki nemden hoşlanır fakat günlerce su altında kalmaktan hiç hoşlanmaz, belirttiginiz sararma halkalı leke olabilir, yagışlı geçen yıllarda görülür, bordo bulamacı uygulaması tavsiye edilir, bu konuda size tavsiyem sistemik etkili, bu aylarda kullanabileceginiz ürün ''Lubicuper''.

-Yumrular karakoşnil veya kanser olabilir, fotoğraflarsanız daha iyi yardımcı olabiliriz.

saygılar

Zeytinlibahçe Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-07-2010, 15:27   #43
Yeni Üye

SevgiYüreklik's Avatar

Giriş Tarihi: 03-07-2010
Merhabalar,

yeni kurduğumuz ve köylerde DOĞAL TARIm ve DOĞAL ZİRAİ MÜCADELE konualrında destek verdiğimiz derneğimizin çevre köylerinden Bursa/MErcimek köyündeki bir amcamız için bir bilgi gerekiyor..

Halil Bal amca çok iyilik sever ve yardımsever biri ve bize de büyük destekleri oldu. ama bir sorunu var ve benden yardım istedi ben de sizlere danışmak istedim.

Zeytin ağaçlarında absura benzeyen oluşumalr varmış gövdelerinde..ve her yerden siyah sular akıyormuş..

uzun süredir kimyevi maddelerle de savaşmış ama sonuç alamdım diyor ki bilgisi yok bu hastalık hakkında.

bir dernek olarak doğal mücadele yöntemlerini destekliyoruz ve köylerimizde bu çalışmaları yapıyoruz ama şu anda bir ziraat müh. yok. böyle bilgi toplayıp onlara ulaştırıyoruz.

bu konuda yardımcı olabileceklere şimdiden çok teşekkürler..

SevgiYüreklik Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-08-2010, 09:37   #44
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 28-02-2009
Arkadaslar, Canakkale yoresinde 3.5 yasinda Trilye zeytinligim var. Fidanlar bakimli, sulaniyor ve keyifli. Tum yaz boyunda Zeytin Fidan Tirtili (Palpita Unionalis) ile mucadele ettim ve halen de mucadeleye devam ediyorum. Taze surgunlere cok ciddi zarar veriyorlar ve fidanlarin buyumesine engel oluyorlar. Bu zararlinin ruhsatli bir ilaci yok. Simdiye kadar Decis, Prestige ve Proteus ile larva donemlerinde birer hafta ara ile ilacladim ancak populasyonu dusuremedim. Bu hafta Dursban 4 adli ilaci deneyecegim. Mucadelesinde basari saglamis arkadaslarim tecrubelerini paylasirlarsa sevinirim. Saygilar

oakcan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-08-2010, 09:45   #45
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 29-11-2009
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi oakcan Mesajı Göster
Arkadaslar, Canakkale yoresinde 3.5 yasinda Trilye zeytinligim var. Fidanlar bakimli, sulaniyor ve keyifli. Tum yaz boyunda Zeytin Fidan Tirtili (Palpita Unionalis) ile mucadele ettim ve halen de mucadeleye devam ediyorum. Taze surgunlere cok ciddi zarar veriyorlar ve fidanlarin buyumesine engel oluyorlar. Bu zararlinin ruhsatli bir ilaci yok. Simdiye kadar Decis, Prestige ve Proteus ile larva donemlerinde birer hafta ara ile ilacladim ancak populasyonu dusuremedim. Bu hafta Dursban 4 adli ilaci deneyecegim. Mucadelesinde basari saglamis arkadaslarim tecrubelerini paylasirlarsa sevinirim. Saygilar
Sn. Oakcan,

Aynı soruyu Zeytin başlığında da sormuşsunuz. Burayı farketmeden önce orada cevaplamıştım.

Cevabımı buraya taşıyorum.

Delfin WG isimli ilacı denemenizi öneririm. Hem organik hemde forum üyelerinden, Sn. Meyvelitepe, Sn. Zeytinlibahçe ve Sn. Halil Önen 'nin bu konuda güzel deneyimleri var.

SAHIRE beğendi.
acemi_caylak Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-08-2010, 17:38   #46
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi acemi_caylak Mesajı Göster
Sn. Oakcan,

Aynı soruyu Zeytin başlığında da sormuşsunuz. Burayı farketmeden önce orada cevaplamıştım.

Cevabımı buraya taşıyorum.

Delfin WG isimli ilacı denemenizi öneririm. Hem organik hemde forum üyelerinden, Sn. Meyvelitepe, Sn. Zeytinlibahçe ve Sn. Halil Önen 'nin bu konuda güzel deneyimleri var.
Evet bu doğru.

Delfin WG yani Bacillus Thuringisis bakterisi _toprakta var olan ve doğal_ zeytin uc zararlısı denen ve genç fidanlarda ucları kurutan zeytin tırtılı da denen zararlıya etkili.

Ben birkaç arkadaşa da verdim iyi sonuç aldılar.

Aslında delfin WG;

bağda salkım güvesi,
Domateste yeşil kurt( şu domatesleri delip çürüten)
Elma iç kurdun için,

ruhsatlandırılmış doğal bir ilaç.

Bu ilaç larva üzerine etkili. B.T bakterisi larvaya yapışıyor ve ona tokluk hissi veriyor, larva daha zarar aşamasındalıktan ölüyormuş. (yumurtaya da etkili deniyor) Yetkililer böyle anlatıyor. ( Biraz acımasızlık gibi değil mi)

Ben bu B.T yi ceviz iç kurdunda deniyorum. (zarar eşiği güzel istediğim gibi)

Zeytin sineği ( hani şu zeytin tanesini '' V '' şeklinde çizen ve yumurta bıradan) için de kullanıyoruz.

Hatta B.T Bakterisini kalin kiline karıştırarak kullanıyoruz.

Eğer uc zaralısı çok etkili ise kaolin uygulamasından 3_ 5 gün sonra fidanlara buğulama gibi sadece uclarına atıyorum. Bu kaolinin etkisini azaltmıyor. Kaolin uc zarlısına etkili değil.

B.T bakterisini 2 defa kullanmak yetiyor. 3_5 gün ara ile.

Zeytin tırtılı _uc zaralısı_ için kimyasalları değiştirerek _dönüşümlü_ kullanmazsanız zararlı hemen bağışıklık geliştiriyor ve aynı ilaç bir daha etkili olmumuyor.

B.T bakterisine karşı bağışıklık geliştiremediği _uzun yıllar kullanılırsa bekli geliştirebilir_ biliniyor. Yani B.T yi aynı zaralıya karşı defalarca kullanabiliyorsunuz.

Şu günlerde B.T bakterisini hem tırtıla karşı hem [/B] zeytin sineğine karşı kullanma zamanıdır.

Delfin WG ' yi Agrikem ilaç firması üzerinde 46. 92 Tl. ( 500 gr.) yazmasına rağmen 30.00 tl' den ben bugün 5 adet sipariş verdim. (bana kızacaklar)

Ha unutmadan içine yapıştırcı olarak kesme şeker ya da pekmez kullanınız.

15 lt suya 15 kesme şeker , 200 lt suya yarım kg. kesme şeker gibi...

Ruhsatlı olmamasına rağmen tüm sinek ve kelebek zararlısı larvalarında etkili sadece trabzon hurması için akdeniz sineğinde etkili değil.

O da, _ benim görüşüm_ sinek ince meyve kabuğunu deldiğinde, yumurta bıraktığında, hızla orayı tamir ediyor, B.T bakterisi larvaya ulaşamıyor.

Saygılar

SAHIRE ve Ahu_E beğendi.
Eski 12-08-2010, 17:38   #47
Yeni Üye

Sn Halik Önen, Sn acemi caylak,
Önerilerinize ve paylaşımlarınıza çok teşekkür ederim. Bu hafta sonu deneyeceğim.
Saygılar.

İSOCAN beğendi.
Eski 17-08-2010, 00:19   #48
Yeni Üye

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Halil Önen Mesajı Göster
Evet bu doğru.

Delfin WG yani Bacillus Thuringisis bakterisi _toprakta var olan ve doğal_ zeytin uc zararlısı denen ve genç fidanlarda ucları kurutan zeytin tırtılı da denen zararlıya etkili.

Ben birkaç arkadaşa da verdim iyi sonuç aldılar.

Aslında delfin WG;

bağda salkım güvesi,
Domateste yeşil kurt( şu domatesleri delip çürüten)
Elma iç kurdun için,

ruhsatlandırılmış doğal bir ilaç.

Bu ilaç larva üzerine etkili. B.T bakterisi larvaya yapışıyor ve ona tokluk hissi veriyor, larva daha zarar aşamasındalıktan ölüyormuş. (yumurtaya da etkili deniyor) Yetkililer böyle anlatıyor. ( Biraz acımasızlık gibi değil mi)

Ben bu B.T yi ceviz iç kurdunda deniyorum. (zarar eşiği güzel istediğim gibi)

Zeytin sineği ( hani şu zeytin tanesini '' V '' şeklinde çizen ve yumurta bıradan) için de kullanıyoruz.

Hatta B.T Bakterisini kalin kiline karıştırarak kullanıyoruz.

Eğer uc zaralısı çok etkili ise kaolin uygulamasından 3_ 5 gün sonra fidanlara buğulama gibi sadece uclarına atıyorum. Bu kaolinin etkisini azaltmıyor. Kaolin uc zarlısına etkili değil.

B.T bakterisini 2 defa kullanmak yetiyor. 3_5 gün ara ile.

Zeytin tırtılı _uc zaralısı_ için kimyasalları değiştirerek _dönüşümlü_ kullanmazsanız zararlı hemen bağışıklık geliştiriyor ve aynı ilaç bir daha etkili olmumuyor.

B.T bakterisine karşı bağışıklık geliştiremediği _uzun yıllar kullanılırsa bekli geliştirebilir_ biliniyor. Yani B.T yi aynı zaralıya karşı defalarca kullanabiliyorsunuz.

Şu günlerde B.T bakterisini hem tırtıla karşı hem [/B] zeytin sineğine karşı kullanma zamanıdır.

Delfin WG ' yi Agrikem ilaç firması üzerinde 46. 92 Tl. ( 500 gr.) yazmasına rağmen 30.00 tl' den ben bugün 5 adet sipariş verdim. (bana kızacaklar)

Ha unutmadan içine yapıştırcı olarak kesme şeker ya da pekmez kullanınız.

15 lt suya 15 kesme şeker , 200 lt suya yarım kg. kesme şeker gibi...

Ruhsatlı olmamasına rağmen tüm sinek ve kelebek zararlısı larvalarında etkili sadece trabzon hurması için akdeniz sineğinde etkili değil.

O da, _ benim görüşüm_ sinek ince meyve kabuğunu deldiğinde, yumurta bıraktığında, hızla orayı tamir ediyor, B.T bakterisi larvaya ulaşamıyor.

Saygılar
Sayin Halil Onen,
Delfin WG' yi tarif ettiginiz gibi aynen uyguladim ve uzerinden 24 saat gecmeden zararlinin once yesilden kahverengiye donustugunu daha sonra da adeta eriyerek yok oldugunu (biraz tiksindirici olacak ama yapraklarin uzerinde sumugumsu bir yapi kaliyor) gozlemledim. Son 2 aydir 7 defa sentetik ilac uygulamasi yaptik ve hic boyle sonuc alamamistik. 2-3 gun icerisinde bir doz daha uygulama yapacagiz. Onerinize cok tesekkur ederim, cok makbule gecti.
Not : sakincasi yoksa ilaci 30 TL 'ye nereden bulabilirim ?
Saygilarimla.

Eski 27-12-2010, 00:17   #49
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 19-08-2009
Zeytinlerimdeki problem

Geçen bahar diktiğim zeytin fidanlarımda fotoğraftaki şekilde uç sürgünlerinde kuruma ve problem oluştu. Başta gemlik türü fidanlarda olan problem , daha sonra edremit ve domat türü fidanlarımda da oluştu. Bu iki üç fidanımın tamamen ölmesine diğerlerinin ise gelişmesini ciddi oranda durdurmasına sebep oluyor. Klasik zararlılara önlem olarak bir kaç kez ilaçlama yapsamda bu problem artarak devam ediyor. problemin ne olduğu ve nasıl önlenebileceği konusunda yardımlarınızı rica ederim.
[IMG][/IMG]

kcitak Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-12-2010, 08:15   #50
Ağaç Dostu

Eser İlhan's Avatar

Giriş Tarihi: 04-03-2007
Sayın kcitak, Benim de bahçemde peyzaj amaçlı diktiğim bir zeytin ağacım var. Ben de bu yaz benzer bir problemle karşılaştım ve sitede her türlü sorunumuza üşenmeden cevap veren sevgili Mine Pakkaner'e bu sorunu danıştım. Linki aşağıya ekliyorum.

http://www.agaclar.net/forum/showthr...588#post713588

Zeytin başlığını iyice okuyunca zararın zeytin güvesinden kaynaklandığını anladım. Bu bahardan itibaren uygun biçimde savaşarak ağacımı koruyacağım. Siz de başlığı bir okuyun. Yeterli bulmazsanız Bir bilene soralım başlığı altında sorununuza çözüm arayabilirsiniz. Kolay gelsin

Eser İlhan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-12-2010, 14:35   #51
agaclar.net

malina's Avatar

Giriş Tarihi: 04-04-2004
Galeri: 88
Uygun başlık burası, okuduğunuz yerlerde burada olması yararlı bilgiler varsa, alıntılayıp buraya yapıştırabilirsiniz...

malina Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-12-2010, 19:15   #52
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi kcitak Mesajı Göster
Geçen bahar diktiğim zeytin fidanlarımda fotoğraftaki şekilde uç sürgünlerinde kuruma ve problem oluştu. Başta gemlik türü fidanlarda olan problem , daha sonra edremit ve domat türü fidanlarımda da oluştu. Bu [B]iki üç [/B]fidanımın tamamen ölmesine diğerlerinin ise gelişmesini ciddi oranda durdurmasına sebep oluyor. Klasik zararlılara önlem olarak bir kaç kez ilaçlama yapsamda bu problem artarak devam ediyor. problemin ne olduğu ve nasıl önlenebileceği konusunda yardımlarınızı rica ederim.
[IMG][/IMG]
Delfin wg kullanmalısınız.

Bu zararlı yılda 4_5 defa ortaya çıkabiliyor. Zarar başladığında kullanmak gerekiyor.

Bu sebeden dolayı fidanların sürgün gelişimi yavaşlar, durur ama fidanın kurumaması gerekli.

Zeytin yapraklarının ucunda kloroz var. Bu besin eksikliği olabilir. Yaprak tahlili yaptırmalısınız.

Eski 27-12-2010, 19:22   #53
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 19-08-2009
Sn. İlhan, Sn. Malina,Sn. Önen
Teşekkür ederim ilginize.

kcitak Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-01-2011, 13:33   #54
Yeni Üye

Tariuq's Avatar

Giriş Tarihi: 27-04-2006
Galeri: 52
zeytinlerimdeki hastalık?

İyi günler,
Sıkıntımla ilgili bölümleri okudum ve sanırım zeytin güvesi?
Ama emin değilim. Yanlış ilaç ve mücadele uygulamak istemiyorum.
Sizce, yüklediğim fotoğraflarda görünen hastalığın sebebi nedir?
Teşekkürler.

Eklenen Resimler

Tariuq Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-01-2011, 14:40   #55
agaclar.net

MeyveliTepe's Avatar

Burada güve veya uç kurdu dediğimiz zararlının zararı kesin gibi. Ancak birden fazla problem de olabilir. İlk resimde yaprak sapı bile kalmamış. Diğer resimlerde de yapraklarda kavrulma gibi sararmalar var. Bor eksiği de olabilir başka bir şey de.

Güveler neticede kelebek olduğu için ağacın sürgün vermeye başladığı zamandan itibaren haftada bir Delfin WG uygulanması, meyve tutumununda itibaren kaolin ile birlikte uygulama hem sinek hem kelebek erginli zararlıları net şekilde engeller. Başka bir besin eksiği ya da hastalık varsa onun için de ayrıca tedbir almak gerekir.

Eski 02-01-2011, 16:17   #56
Yeni Üye

Tariuq's Avatar

Çok teşekkür ederim ilginize.
İlk iki foto bodur zeytinimde, diğer 3 foto ise standart büyüklükte 3-4 yaşlarındaki ağacımda gördüğüm hastalıklar. (Çok yer işgal etmiyeyim diye tek seferde yükledim "confidor" uygulayacaktım ama "delfin wg" yi deneyeceğim. Tabi yağmurlarda başladı buralarda (Antalya). Ne derece etkili olur bilmiyorum. Hem davar hem de suni gübre kullanıyordum. Farklı bir cinsden bahsettiler. (46/18 oranında). Değişimi bildireceğim..

Eski 02-01-2011, 20:10   #57
agaclar.net

MeyveliTepe's Avatar

Bu mevsimde delfin uygulamanıza gerek yok. Aktif larva yoktur diye düşünüyorum. Baharda sürgünlerle birlikte uygulamanız gerekir.

Eski 03-01-2011, 15:29   #58
Yeni Üye

Tariuq's Avatar

Çok teşekkürler..

Eski 03-01-2011, 15:55   #59
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 19-02-2008
Zeytin budama ve genel zeytin bölümlerine budama resimleri yolladım. Sizce nasıl?

zeytunsever Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-02-2011, 22:52   #60
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 29-10-2010
Zeytin Ağacı Yaprakların da Morarma

Merhaba arkadaşlar zeytin ağaçlarının yapraklarındaki morarmanın sebebi nedir ? yardımcı olursanız sevinirim ...

ozbuoz Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 13:20.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024