agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Ağaçlar > Meyve Ağaçları (Özel) > Zeytin
(https)

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 14-11-2018, 21:26   #1
Yeni Üye

Tora's Avatar

Giriş Tarihi: 03-11-2018
Organik tarımla ilgili bilgi güncellemesi

Forum zeytinle ilgili güzel bir kaynak, arşivdeki hemen her yazıyı okudum, ancak yazılanların üzerinden seneler geçmiş ve eski tartışmaları okudukça artık zeytin başlığında eski heyecan pek yok gibi algıladım.
Mümkünse 2018 sonu itibarıyla şu konularda bilgi güncellemesi yapabilirmiyiz.
1- Kaolin kili uygulamasında ne durumdayız.
Neredeyse 10 sene önce kaolin kili burada tartışılıp uygulamalar başladığı halde, çevremde sorduğum hiçbir zeytincinin bundan haberi yok. Yani neden yaygınlaşmadı merak ettim. Ege ve marmara bölgesinde bu sene hava şartları ve zeytin sineği etkili oldu, tanıdığım birçok zeytinci geçen seneye göre çok düşük ürün aldılar ve kaliteli yağ elde edilemedi. Mesela bu sene forumdan kaç kişi kaolin uygulaması yaptı ve sonuçlar geçen seneye göre ( ürün miktarı, asit seviyesi) nasıl oldu.
2- Bunca yıllık tecrübelerden sonra, en iyi sonuç alınan kaolin kili uygulaması (kullanılan malzemeler, uygulama zamanları , başka öneriler) nedir. (Anonim olmasını istemediğiniz bilgi veya marka varsa bu kısmı özelden rica ederim)
3- Bazı zeytin hastalık ve zararlılarıyla mücadele de Kaolin kili uygulaması ile beraber kullanmamız gereken ürünler nelerdir. Mesela benim bazı ağaçlarımda dal kanseri var, Dal kanserine karşı senede 4 defa bakır uygulaması öneriliyor. Bordo bulamacı veya sıvı bakır bileşiklerini kaolin kiliyle beraber nasıl uygulayacağımı çıkartamıyorum.
4- Zeytin sinek kapanları ile denemeler yapan arkadaşlar vardı. Uygulamanın sonuçlarını ve hala uygulamaya devam ediyorlarsa kullanılan en son malzemeleri merak ediyorum.

Yanıt verecek herkese şimdiden teşekkür ederim.

Tora Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 02:25.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024