agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Ağaçlar > Meyve Ağaçları (Özel) > Zeytin
(https)

Beğeni Düzeni14Beğeniler
  • 2 Gönderen Melih Bakırlıoğlu
  • 1 Gönderen Asoo
  • 2 Gönderen Berkaytropik
  • 3 Gönderen pria
  • 1 Gönderen Kerem Örenç
  • 1 Gönderen ARER
  • 1 Gönderen İlkan T
  • 1 Gönderen obabilgesi
  • 2 Gönderen aydemiraydın

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 04-03-2017, 08:30   #1
Ağaç Dostu

prıtt's Avatar

Giriş Tarihi: 20-03-2008
Zeytin soğuk iklimde yaşar mı?

Arkadaşlar son zamanlarda İç Anadolu'da fidancılar zeytin fidanlar getirmeye ve satmaya başladı. Sorduğumda ise; zeytin iç Anadolu da meyve vermez ama canlı kalabilir şeklinde bilgiler veriyorlar. Genelde villaların bahçesine görüntü maksatlı dikiliyor. Acaba soğuğa dayanıklı bir bir türü var mı zeytinin veya meyve vermese bile yaşama şansı var mıdır?

prıtt Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-03-2017, 06:18   #2
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 10-03-2007
-7 derece de zeytin ölür.

prıtt ve pria beğendi.
Melih Bakırlıoğlu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-03-2017, 19:43   #3
Ağaç Dostu

Asoo's Avatar

Giriş Tarihi: 08-09-2013
Ağrı'da bazı yerlerde meyva veren zeytin ağaçları olduğu yönünde haber yapılmıştı. Tetkik etmedim.

-15 lerin, -20 lerin görüldüğü Taraklı'da zeytin ağacı var. Sahibiyle görüşemedim. Emlakçı ile arsa bakıyorduk. Emlakçı "Zeytini olmaz!" dedi. Fakat 3 dönümlük bakımsız köy bahçesinde 5-6 ağacı meyva vermemelerine rağmen tutmazlar gibi geldi bana.

Eskişehir'de anneannemin bahçesinde meyva veren incir vardı. Dün Bolu Göynük'te gayet sağlıklı, çiçek açmak üzere bir yenidünya gördüm.

Velhâsılı kelâm, Bitkilerin öyle farklı türleri var ki, hâlâ tam tasnif edilememiş bir çok tür olduğuna inanıyorum. Belki bu sınıflandırmalar yapıladururken, yeni yeni türler oluşacak.

Tabiat asla beklemiyor ve bize biteviye sürprizler hazırlıyor.

prıtt beğendi.
Asoo Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-03-2017, 21:49   #4
Ağaçsever

şippin's Avatar

Giriş Tarihi: 24-11-2011
Bu sene bahçemin olduğu yerde -12'yi gördük, zeytin fidanım yaşıyor.

şippin Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-03-2017, 15:22   #5
Ağaç Dostu

aydemiraydın's Avatar

Giriş Tarihi: 28-02-2015
ispanyol yağlık zeytini deneyebilirsiniz. ben denemelere başladım. ev bahçelerinde zeytinler güzel meyve veriyor. ben açık arazide denemeler yapıyorum.

aydemiraydın Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-09-2017, 23:41   #6
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 21-09-2017
ben edirnede yaşıyorum bahçemizde zeytin var meyve de veriyor

Berkaytropik Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-09-2017, 01:25   #7
Ağaç Dostu

Fatih_Soydemir's Avatar

Giriş Tarihi: 21-03-2016
Zeytin pekte düşünüldüğü gibi sadece ılıman iklim şartına tabi değil bazı ağaçların sadece Karadenizde olur başka yerde asla ama asla olmaz diyen Zİraat mühendislerine inat Harran ovasında yetiştirilebilmes durumu gibi. Çiçek açtığı dönemde don ya da soğuk ile alakası olmadığı sürece sorun yok eksi 12 derece ya da 10 derece durumu süreklilik olmamak kaydı ile 3- 5 gün dayanır antalyada bile - 10 dereceyi gördüğümüz oldu geçen kış ne donan oldu ne de kuruyan kaldı ki literatürde +10 derece sonrası sorun denen bitki vardı hiç bir şey olmadı. her zaman literatüre ya da Ziraatçilere bağlı kalmamakta fayda var. Harranda Fındık var kivi var hemde 1. sınıf ürün elde edilebilmektedir.

Fatih_Soydemir Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-09-2017, 10:41   #8
Ağaç Dostu.

pria's Avatar

Giriş Tarihi: 06-08-2009
Doğayla inatlaşmamakta yarar var..

Yıllar önce Biga İlçe Tarım Müdürlüğü bahçesinde 15-20 adet 10-12 yaşlarında zeytin ağacı vardı..o yıllarda iklim ılıman gitti, işim düşüp gittiğimde zeytinlerin ziraatçi eliyle ne kadar bakımlı ve gösterişli olduğunu gördükçe içimden ''acaba ben de yanlış mı biliyorum, yoksa literatür mü değişti; karasal iklime sahip Biga'da demek ki zeytin olabiliyormuş'' diye düşünmeden edemedim..

Ancak öyle bir sert kış oldu ki, o yıl Biga'nın gerçek karasal iklimi tüm ihtişamıyla o güzelim zeytinleri kavurdu, gittiğimde tüyleri yolunmuş kaz gibi çırılçıplaktılar..

yani demem o ki, koca bir vilayetin tamamında zeytin olmaz da dememek gerekir..o ilde rakımı yüksek olmayan bir göl kenarının güney bakılarında pekala zeytin olabilir ama bu durum o ilin tamamında zeytin yetiştirilebilir anlamını taşımaz..ayrıca, ülkemizde öyle iklimsel değişiklik yaşayan yöreler var ki, geçmişte asla zeytin yetişmeyecek denilen yerlerde uygun yerler de bulunabilir..

Ama yine de literatür bilgilerini, meteorolojik verileri dikkate alıp yersiz maceralara girişilmememelidir.

pria Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-12-2017, 21:44   #9
Ağaç Dostu

Kerem Örenç's Avatar

Giriş Tarihi: 02-02-2017
Ya arkadaşlar şimdi zeytin genel olarak -10 derecede ölür. Fakat o anki havanın nemine rüzgar yönüne sıcaklığı çok etkilidir. Mesela hava eksi -15 derece nem %65 rüzgar 5 km hızla güneyden kuru esiyor. O zaman zeytine genelde bir şey olmaz(korumalı olarak).
Fakat Hava -10 derece Nem % 90 Rüzgar 30 km ile kuzeyden esiyorsa zeytin genelde ölür. Ve diyelim hava bir sene -10 öbür sene -20 öbür sene -5 öbür sene -15 derece olur
yani o yılın havasına aldanmamalıyız. mgm de eskiden iklim verileri 1981 yılından 2010 yılına kadardı sonra 1950 yılından 2010 yılına kadar ondan sonra kimi illerde 1926 yılından 2016 arası iklim verisi mevcuttur.Hatta soğuk havaya dayanıkllık haritası var.AMA ben malatya **** elazığda zeytin yetiştiğini şahit oldum

belgi.info beğendi.

Düzenleyen Kerem Örenç : 16-12-2017 saat 17:50
Kerem Örenç Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-12-2017, 05:58   #10
Yeni Üye

ARER's Avatar

Giriş Tarihi: 03-12-2009
Merhaba arkadaşlar,
Konu zeytin olunca okuma ihtiyacı duydum. Örnekler gözleme dayalı söylemler güzel.
Güzel bir paylaşım olmuş. Bende bir iki satır yazayım dedim.
Sadece bitkilerin değil tüm canlıların çevre ile ilişkisi yaşam kalitesini,var olup olmamasını, gelişmesini,üremesini düzenler. Her bitkinin bir coğrafyası vardır. Buna hava koşulları yanında toprak şartlarda etkilidir. Habitatından bahsederken döllenmesi için gerekiyorsa böceği,arısı. Köklerinde olması gereken bakterileri,nematodları,zararlısının zararlıları da o habibat içinde olur ki bu güne kadar evrile evrile gelmiş. Yoksa yok olup devrilmiştir.
Bir bitki habitatı dışında yaşarsa ziraatcilere bakmayın/doğa bilir/denemek lazım gibi yaklaşımlar ile konuyu açıklamak lokal kendi dünyan bahçen için doğru olabilir. Başka örneklerde seni destekler gibi göünür. Ancak bu sağlıklı olması, yeterli ve kazanç getirecek ürün vermesi ve sürekliliğinin olacağı anlamına gelmez.
Genel kural bir yere gidip ev yapacaksan yerel mimariyi baz alıp evini yapacaksın. Yoksa
sidneydeki ingiliz çatılı evlerin olur. Çatın,eğimi,duvarın kalınlığı,pencere ebatı,yöney ve kullanılan malzeme oraya uymazsa o ev ev olmaz yuva olmaz. Şartları sıkıntılı olur.
Masraflarla olumsuzlukları çözersin ama bu oluyor demek değildir. Hazardenizi kıyısında 20008-2009 larda bir soğuk oldu ki yılların zeytin ağaçlarından bir adet kalmadı. Kayısı da anadoluda yaşanan durumu bilen bilir. Olay ticari boyuta gelince bir yıla iki yıla 5-10 yıla bakılmaz. Yol baraj yapar gibi 100+ yıllık değerlere bakmak lazım. O da kolay etrafına bakacaksın. Ne yaşıyorsa o dur. Onun dışındakiler zorlamadır,şansdır,kumardır.
Yan bahçede bir türlü yetişmeyen ağaç diğer bahçede show yapar. Sadece iklim değil toprak yapısı da etkendir. Karadeniz nemi+asidik toprak çay,fındık diğerleri. SAhile doğuya git o toprak yapısında uyumu olan turunçgiller rahat yetişiyor. Harranın fındığı da benzer olaylardan var.Ama harranda fiskobirlik şubesi hatta odası ve hatta bir temsilcisi bile olmaz. Ziraatci inadı değil bu.
Uzatmadan zeytine geçip noktalayım. Farklı klimalarda zeytin yetiştirecekler fidanlarını kendi ortamlarına yakın yerlerden edinrlerse yaşatma şansları olur. Yıllar içinde o coğrafyaya uyumlu varyetesini yaratarak yaşama şansı yakalamıştır. Sadece
ısı,nem toprak düşünmeyin. Bir zararlısına bağışıklık sağlamıştır veya hassastır. Herşey iyi benzer iken yaşamaz veya zor yaşar.
Sn pria güzel demiş kısa öz demiş ,diğer değişle herşey doğanın ellerinde...
Kalın sağlıcakla

belgi.info beğendi.
ARER Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 31-03-2018, 19:33   #11
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 31-03-2018
uzunköprü bölgesinde hangi tür zeytin yetiştirmemi önerirsiniz ?

zabay Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-11-2020, 15:26   #12
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 03-11-2006
Galeri: 1
Cudi Dağında 1150 rakımda meyve veren zeytin ağaçları bulunmuştu. Sonra ne oldu bilmiyorum.

https://www.haberturk.com/yasam/habe...goruntu-galeri

brody Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-11-2020, 13:46   #13
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 17-01-2020
Ankarada yetişmez denilen zeytin birçok yerinde yetişiyor

Binaların olduğu yerlerde yetişiyor genellikle
https://maps.app.goo.gl/1SXaf5Yx121pcL5u8
Kışın yaprak dökmüyor en soğuk kışta bile uç dallarını kaybetmedi herdem yeşil ağaç olarak yetiştirilebilir olduğunu düşünüyorum.

Eklenen Resimler

Subayevleri beğendi.
İlkan T Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-11-2020, 14:08   #14
Ağaç Dostu

obabilgesi's Avatar

Giriş Tarihi: 31-10-2011
Arbequina zeytin soğuklara en dayanıklı ve ciddi verimlidir. Kesinlikle düşünün derim!

aydemiraydın beğendi.
obabilgesi Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-12-2020, 21:42   #15
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 29-06-2020
Merhabalar Mardin'in 950 rakımlı bir köyünde zeytin ağacına rastladım baya büyümüştü ama zeytin tutmamisti sebebi rakımin yüksekliği olabilir mi acaba burda Derik ilçesinin zeytini meşhur oranın rakımı 800 zeytin yetişme üst sınırinda galiba

Demir47 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-07-2021, 16:53   #16
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 17-07-2021
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Ulutaş Mesajı Göster
Toprak düzenleyicler iklimden kaynaklı olan iniş çıkışları bitkiye tolere ettirip, bitki stresi ve don yanığı riskini azaltıyormuş. Son zamanlarda yaygın olan bu toprak düzenleyiclerin sırrını çözemedim gitti.

Ankarada meyve veren İncir, Nar ve Gül ibrişim, Mabet ağacı var. Fıstık çamı, Limon, Defne ağacı da var diyorlar ama gözümle görmedim, bu bitkiler hepsi aynı iklim derecelerine mi sahip? Hassas teknik dayanım derece bilgilerine nereden erişebilirim, ben de defne ağacına taktım kafayı.
Dün ankaraya geldim ailemin yanına bayram için. Boş vaktim vardı ve ulus hal civarını gezdim, biberiye fidesi satın aldım dedemlerin bahçesine dikmek için, ancak alacaklarım eksik kalmıştı, neyse bentderesi kale altındaki fidancılar aklıma geldi, eksikleri tamamlamak için oraya gittim, birde baktım akdeniz defnesi fidanları var, ankarada yetişiyormu diye sordum, satıcı kesinlikle yetişiyor dedi, az ilerde başka bir fidancıya daha sordum yetişmez asla dedi, hangisine itibar etmek gerekir, 20 lira fidanlar bayağıda hoş görünüyordu?

Kimse yok mu? Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-07-2021, 13:44   #17
Ağaç Dostu

aydemiraydın's Avatar

Giriş Tarihi: 28-02-2015
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Kimse yok mu? Mesajı Göster
Dün ankaraya geldim ailemin yanına bayram için. Boş vaktim vardı ve ulus hal civarını gezdim, biberiye fidesi satın aldım dedemlerin bahçesine dikmek için, ancak alacaklarım eksik kalmıştı, neyse bentderesi kale altındaki fidancılar aklıma geldi, eksikleri tamamlamak için oraya gittim, birde baktım akdeniz defnesi fidanları var, ankarada yetişiyormu diye sordum, satıcı kesinlikle yetişiyor dedi, az ilerde başka bir fidancıya daha sordum yetişmez asla dedi, hangisine itibar etmek gerekir, 20 lira fidanlar bayağıda hoş görünüyordu?
meyve alamazsın. sadece yaşar. 20 veya 30 yılda bir sert soğuklar oluncada donar ve kurur. Ankara da asırlık zeytin ağaçları yoktur. bursa yenişehir de bıle zeytin ağaçları bu yıl kurudu.

aydemiraydın Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-07-2021, 18:10   #18
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 19-07-2021
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi aydemiraydın Mesajı Göster
meyve alamazsın. sadece yaşar. 20 veya 30 yılda bir sert soğuklar oluncada donar ve kurur. Ankara da asırlık zeytin ağaçları yoktur. bursa yenişehir de bıle zeytin ağaçları bu yıl kurudu.
Ankara kurtuluş parkında defne ağaçları var, hatta meyveleri bile var. Tozlaşma kabiliyeti için dişi ve erkekli dikim yapılmalı tabi. Defne, don olayında çok hassas bir bitki değil, andırın dağlarında üstüne 3 karış kar yağar ölmez. Ha mesela, doğunun çok sert kış geçiren iklimlerinde yaşayamaz ancak iç anadolunun soğuğunu tolere edebilir, hatta iç anadolu da çoğaltılmalı, sonuçta orman bitkisi bakım ve sulama pek istemez yeter ki tutsun.

Her bitkiyi saksıdan çıkartıp açık alana diktikten sonra 1 yıl enerjisini sadece kök gelişimine harcadığını düşünürsek, ilk kış iyi korunursa risk büyük ölçüde azalır.

Adaptasyon kelimesini duyarım, ama yine de tanımı nedir halâ anlayabilmiş değilim, mesela adaptasyon için gerekli olan metotlar nedir?

Örneğin 'falanca yıl soğuk oldu, narenciyeler yandı yahut kayısılar yandı', şeklinde yakınmalara çok tanık olduk.

Son yıllarda yaşanan küresel iklim bozukluğunun inişli çıkışlı değişimlerinden kaynaklı olan bitki streslerinden söz etmiyorum bu ayrı bir sorun. Eskiden beri yaşanan bitki donmalarını hep işitiriz, peki o zaman adaptasyon olarak tanımlanan; bitkileri iklime alıştırma çabasına, 'tamamen asılsız bir ütopya', diyebilir miyiz?

Subayevleri Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-07-2021, 13:20   #19
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 29-07-2021
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Subayevleri Mesajı Göster
Ankara kurtuluş parkında defne ağaçları var, hatta meyveleri bile var. Tozlaşma kabiliyeti için dişi ve erkekli dikim yapılmalı tabi. Defne, don olayında çok hassas bir bitki değil, andırın dağlarında üstüne 3 karış kar yağar ölmez. Ha mesela, doğunun çok sert kış geçiren iklimlerinde yaşayamaz ancak iç anadolunun soğuğunu tolere edebilir, hatta iç anadolu da çoğaltılmalı, sonuçta orman bitkisi bakım ve sulama pek istemez yeter ki tutsun.

Her bitkiyi saksıdan çıkartıp açık alana diktikten sonra 1 yıl enerjisini sadece kök gelişimine harcadığını düşünürsek, ilk kış iyi korunursa risk büyük ölçüde azalır.

Adaptasyon kelimesini duyarım, ama yine de tanımı nedir halâ anlayabilmiş değilim, mesela adaptasyon için gerekli olan metotlar nedir?

Örneğin 'falanca yıl soğuk oldu, narenciyeler yandı yahut kayısılar yandı', şeklinde yakınmalara çok tanık olduk.

Son yıllarda yaşanan küresel iklim bozukluğunun inişli çıkışlı değişimlerinden kaynaklı olan bitki streslerinden söz etmiyorum bu ayrı bir sorun. Eskiden beri yaşanan bitki donmalarını hep işitiriz, peki o zaman adaptasyon olarak tanımlanan; bitkileri iklime alıştırma çabasına, 'tamamen asılsız bir ütopya', diyebilir miyiz?
https://www.youtube.com/watch?v=qo_e6s4yQHY
Kırıkkale de yetişiyormuymuş, son durum ne peki, kışı çıkarabilmiş mi defneler?

Gübre Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 16:22.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024