agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Ağaçlar > Meyve Ağaçları (Özel) > Zeytin
(https)

Beğeni Düzeni1Beğeniler
  • 1 Gönderen phoma olea

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 30-04-2009, 17:51   #1
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 30-04-2009
Zeytinciliğe ilk adım

Değerli forum üyeleri,
Aranıza yeni katılmış olarak öncelikle herkeze merhaba demek, ve bu forum un hayata geçirilmesinde emeği geçenlere teşekkür etmek isterim.
Ben Bursa nın İznik ilçesinde zeytin üretimine başlamak arzusu olan,ancak daha önce bu konularda tecrübesi olmayan bir üyenizim.
Ülkemizin bir çok yöresinde olduğu gibi, bu bölge de de satılık araziler ufak parseller halinde ve uygun bir yer satın almak/toplamak zaman ve sabır işi.
Ancak bir yerden başlamak gerekiyor. Benim de şöyle bir planım var.
Zeytin den ürün alınmaya başlanabilmesi için malum en az 4-5 yıl beklemek gerekiyor. Aynı şekilde, benim de hedeflediğim 30-40 Dönüm araziyi alabilmek için böyle bir zaman gerekecek. Bu süre içinde zamanı kullanmak amacı ile baştan 2-3 Dönüm uygun bir yer alarak burada 1000-2000 fide yi toprağa dikmeden büyütmeye başlamayı, ve yer aldıkça, fideleri ekmeyi tasarlıyorum.
Bunun bana en az bir ila iki sene kazandıracağını düşünüyorum.
Düşüncem bir metrekare alana 20-30 kg kapasiteli kaplar koymak suretiyle, bir anlamda zeytin kreşi, veya yoğun bakım ünitesi yaratmak, ve birkaç yıl boyunca ideal şartlar altında büyütmek.
Bu daha önce hiç yapılmışmıdır? Ne gibi sorunlar yaşanabilir? Zeytinler dikildiklerinde adaptasyon sorunu olurmu? Nelere dikkat etmek gerekir?
Tür olarak yöresel Gemlik tipi düşünülmektedir.
Bu konularda görüşlerinizi paylaşırsanız çok sevinirim.

omeron Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 30-04-2009, 20:30   #2
Ağaç Dostu

Zeytinci's Avatar

Giriş Tarihi: 24-12-2008
Düşündüğün yöntemin dezavantajları:

1- Ticari tesisler için 2 dönüm çok küçük. Ena az 20 dönüm düşün. İşleme, sulama,ilaçlama,hasat vs. için ekonomik olması gerekir.

2- Fide bakımı zordur. Küçük fidenin toprağa adaptasyonu büyüğe göre daha kolaydır. Büyüme hızı küçük fidede daha fazla. Yani önceden fide büyütmenin fazla avantajı yok.

3- Yörede Gemlik adapte olmuş çeşittir. Sofralık zeytin olarak üstün çeşittir. Yağ kalitesi olarak birinci kalite olmadığına dair tespitler var.

Bahçe tesis edeceğine karar verdiğin zaman alternatif olarak;
büyümüş, verimden düşmüş eski ağaçlı bahçe satın alıp toprak seviyesinden kesilip yeni sürgünlere istediğiniz çeşidi aşılayıp hızlı gelişimlerini sağlar ve erken mahsül temin edebilirsin.

Zeytinci Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 30-04-2009, 21:13   #3
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 23-10-2008
Sayın Omeron
Aramıza hoş geldiniz. Aşağıdaki resimlerde yeni dikilmiş zeytin ağaçları göreceksiniz. Ben 3 yaşında diyorum. Halbuki eşim 2 yaşında diyor. Ben bu ağaçların fidelerini gemlikten aldım. Fidelerin dikeceğim çukurlara Leonardit uygulaması yaptım ve suladım. Bana göre netice mükemmel. 2008 yazında zeytinlerim resimlerdeki gibiydi. Üzerleri mahsul doluydu. 23 Nisan 2009 tarihinde son halinin resimlerini çektim. Üzerleri zeytin çicekleri ile doluydu. Halbuki zeytinçiler zeytin bir sene verir bir sene vermez derler. Bir sonraki sefere onların resimlerini koyacağım ve zeytinöilerin yorumlarını merakla okuyacağım. Saygılarımla,
Daha önce bu resimleri bu forumda kullanmışım. Zeytin (Olea) bu dosyadan bakabilirsiniz. Çünkü program tekrar yükleyemiyor.

Eklenen Resimler

Remzi Sarıoğlu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 30-04-2009, 21:53   #4
Ağaç Dostu

İşte 23 Nisan 2009 tarihinde zeytinlerimden bir uzak bir de yakın görüntü. Bu işin sofralık veya kahvaltılıkla ilişkisi çok farlı bir konu. Önemli olan iyi mahsul almak. Bundan sonra ürünü değerlendirmek lazım. Saygılarımla

Eklenen Resimler

Eski 30-04-2009, 21:57   #5
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 18-01-2009
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi halil onen Mesajı Göster
3- Yörede Gemlik adapte olmuş çeşittir. Sofralık zeytin olarak üstün çeşittir. Yağ kalitesi olarak birinci kalite olmadığına dair tespitler var.
Sn.Zeytinci,
Sofralık olarak diktiğimiz Gemlik çeşidinin zeytinin yağından da yararlanmak istedik.
Ancak annem bu zeytinin yağı 3_5 ay sonra güzel olmuyor,
Ben onu yağlık yağ ile karıştıracağım demişti.

Ben araştırmaya çalıştım. Zeytin çeşitlerinin yağlarının da raf ömrü olduğunu
bir yerler de okumuştum.

Merak ediyorum, raf ömründen ne anlamalıyız.

Yağlık zeytinle karıştırılması doğrumu dur ? Teşekürler.

Düzenleyen Halil Önen : 30-04-2009 saat 22:01 Neden: kelime hatası
Halil Önen Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 30-04-2009, 22:31   #6
Ağaç Dostu

Zeytinci's Avatar

Sn. Halil Önen,

Damak tadı kişiden kişiye değişiyor, bildiğiniz gibi. Kimse satarken yoğurdum ekşi demez.

Yağ zamana, korunma durumuna göre yaşlanır (eskir). Havanı oksijeni, doğrudan güneş ışığına ve ısıya maruz kalması yağı eskitir. Aroması ve nefaseti azalmaya başlar. Eskiye rağbet olsa bit pazarına nur yağar.

Her zeytin çeşidinin yağı kendine has lezzete sahiptir. Bazı çeşitler sofralık zeytin olarak üstündür. Bazıları yağlık olarak üstündür.

Zeytin meyvesinin zararlılardan etkilenmesi, toplanma yöntemi, yağ sıkımı öncesi beklemesi (çürüme/küflenme) ve yağ çıkarma prosesi kalitesine tesir eder. Muhafaza edilme şekli önemlidir.

Isınmasını, ışık almasını ve hava ile temasını önlerseniz, kaliteli olma süresini uzatırsınız.

Raf ömrü yeni yağın beğendiğiniz halinden beğenmediğiniz haline kadar geçen süredir.

Kalitesi düşük yağlar rafine edilir. Rafine edilmiş yağ makbul değildir. Ama bir değeri vardır. Ya kızartmalarda kullanılır **** annenizin yaptığı gibi içine sızma (iyi) yağ karıştırılıp/harmanlanıp (riviera) öyle satılır ve kullanılır.

Düzenleyen Zeytinci : 30-04-2009 saat 22:34 Neden: ilave ve yazım düzeltmesi yapıldı.
Eski 30-04-2009, 22:38   #7
Ağaç Dostu

burada bence kontini ile sulu sıkmayıda tartışmamız gerekir. Şimdi bu işi yapanlar kontinu işlemini terk ediyorlar ve eski sulu sıkma sistemine dönüyorlar. Ben de destekliyorum. Hakikaten çok çok daha lezletli ve sağlıklı bir sistem. Hepimize sağlıklı ürünler

Eski 30-04-2009, 22:52   #8
Ağaç Dostu

Zeytinci's Avatar

Remzi bey,

Her iki sistemin avantajları ve dezavantajları var. Diğer başlıklarda yazışmak gerek. Burası Ömeron arkadaşımızın bilgi topladığı başlık. Ona bilgi vermek gerek.

Düzenleyen Zeytinci : 30-04-2009 saat 22:52 Neden: yazım hatası
Eski 30-04-2009, 23:02   #9
Ağaç Dostu

Sayın Zeytinçi
Mesajınızı bütün ciddiyetimle aldım. İstiyorsanız bir yerde toplantı yapabiliriz. Ben n etice alıyorum herkez netice almak istiyor. Ben bir şey satımıyorum. İstiyorumki bu foruma üyele olan dostlarımız sağlıklı beslensinsinler ve sağlıklı ürünler türetsinler. Hepimize sağlıklı bir hayat diliyorum. saygılarımla

Eski 30-04-2009, 23:21   #10
Ağaç Dostu

Zeytinci's Avatar

Remzi bey,

Yürekten katılıyorum. Bilgi paylaşımlarımız hepimizi geliştiriyor.
Sağlıkla ve sevgiyle kalınız.

Eski 30-04-2009, 23:32   #11
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 18-01-2009
Sn. Zeytinci, değerli bilgilerin için çok sağol.

Marketler de yağ saklama kaplarının üstünde, rafine, rivera diye yazılar okuyordum.

Şimdi daha iyi anlıyorum.

Halil Önen Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 01-05-2009, 10:46   #12
Ağaç Dostu

Sayın omeron
Sizin yerinizde ben olsam alacağım arazinin önce toprak tahlilini yaptırırım. Uygun bir toprak yapısına sahipse araziyi alıp dikimlere hemen başlarım. Sulama da çok önemli bunu da dikkate almak lazım. Arazi çok yatay olmamalı çünkü su biriken arazilerde verim alınamıyor. Size şimdiden başarılar diliyorum.

Eski 03-05-2009, 11:51   #13
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 30-04-2009
Ilginiz için teşekkür ederim. 2-3 Dönüm yer den kasdim sadece fideleri birkaç sene büyütmek için. Yoksa tabiiki bu alan çok yetersiz. Ama bukadarlık bir alanda 2000-3000 fideyi birkaç sene boyunca birbirini gölgelemeden büyütebileceğimi düşünüyorum.
bir de şu var. Bu adette fideyi araziye diktiğinizde bakım çok zorlaşıyor. En az 20-30 dönüm araziyi sulamak, otunu almak vs, bunu küçük bir alanda yapmaktan daha zor.

Sayın Sarıoğlu, Ağaçlarınız gerçekten çok güzel. Ama üç yaşında olduklarından şüphem var. Bana en az 5-6 senelik ağaçlar gibi gözüktü. Resimden anlayabildiğim kadarı ile gövde çapları 10 cm ye yakın. Bunun 2-3 senede olması imkansız gibi gözüktü. Bu konuda biraz daha bilgi verebilirseniz çok sevinirim. Bulunduğunuz yöre neresidir? Ağaçlar dikildiğinde ne boyda idiler?
Teşekkürlerimle birlikte, zeytin ağacının yeniden dikimi, adaptasyonu konularında bilgilerinize ihtiyacım olduğunu hatırlatmak isterim.

omeron Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-05-2009, 19:28   #14
Ağaç Dostu

Sayın Sarıoğlu, Ağaçlarınız gerçekten çok güzel. Ama üç yaşında olduklarından şüphem var. Bana en az 5-6 senelik ağaçlar gibi gözüktü. Resimden anlayabildiğim kadarı ile gövde çapları 10 cm ye yakın. Bunun 2-3 senede olması imkansız gibi gözüktü. Bu konuda biraz daha bilgi verebilirseniz çok sevinirim. Bulunduğunuz yöre neresidir? Ağaçlar dikildiğinde ne boyda idiler?
Teşekkürlerimle birlikte, zeytin ağacının yeniden dikimi, adaptasyonu konularında bilgilerinize ihtiyacım olduğunu hatırlatmak isterim.[/QUOTE]

Sayın Omeron
Ben bu zeytin ağaçlarını aldığımda 1 metre boyunda idi, bu fotografları çektiğimde dikeli 2 yıl olmuştu. Sitenin kaldırımında olduğu için sulama yönünden şanslı ağaçlardı. Yer Çanakkale Babakale yakınlarında Midilli adasının karşısında bulunmaktadır. Bana hocamız ağaç dikerken açtığımız çukurdan çıkan toprağın 1/3 nü çıkarıp yerine leonardit ilave edeceksin dedi, bende aynen yaptım. Sonraki zamanlar için hocamız (Verime gelmiş ağaçlarda Ekim-Kasım-Aralık aylarında ağaç başına genç ağaçlarda 4 kg, yaşlı ağaçlarda 5 kg ağaç iz düşümüne bel **** çapayla veya kültüvatör **** diskaroyla 10-15 cm derinliğe, Şubat-Mart aylarında ise genç ağaçlarda ağaç başına 3 kg, yaşlı ağaçlarda ağaç başına 4 kg taç iz düşümüyle ağaç gövdesi arasındaki alana Leonardit yüzey toprağa serpilerek tırmık veya çapa ile karıştırılmalıdır.) dedi. Bende uyguluyorum. Gömeç'te zeytin ve badem eken Süha isimli arkadaşım da leonardit kullandı ve onunla birlikte dikenlerle arasında bariz gelişme farkı oluştu. İnşallah sizde iyi neticeler alırsınız. 26 Nisan 2009 tarihinde çektiğim resimlerimi ekledim. Başarılar

Eklenen Resimler

Eski 23-06-2009, 11:37   #15
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 09-06-2009
Herşeyin canı su.

ay-ışığı Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-11-2009, 21:47   #16
/

Giriş Tarihi: 02-11-2009
Merhabalar.Siteye yeni üye oldum.Öncelikle tüm paylaşımlarınız için teşekkürler.11 dönümlük bakımsız bir zeytin bahçesi(yaşlı-genç ağaç karma)aldım.Deneyimi olan kişilere sorum şu:İşe nereden başlamam gerekiyor?İlk olarak yapmam gerekenler,işlemleri yaparken dikkat etmem gerekenler konusunda bilgilendirirseniz çok sevnirim.

aynalı Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-11-2009, 10:14   #17
Ağaç Dostu

kuyucu's Avatar

Giriş Tarihi: 05-03-2007
Sayın arkadaşlar,
İznik' te 8 dönüm yaklaşık 170 civarı 35 yıllık Zeytin ağaçları olan bir bahçe almıştım.
Tecrübelerimi aktarmak isterim.
Öncelikle herşeyde olduğu gibi bizzat ilgilenmeyecekseniz kesinlikle bu işe girmeyin derim. Başkaları asla sizin gibi bahçeye bakmayacaktır. (Bakacak kişilere istediğiniz kadar yüksek ücret verin, sonuç çoğu zaman hüsran oluyor.)
Sulama olmadan verim alamıyorsunuz. Damlama sulama vs. gerekiyor. Gerçi kredi desteği var ama, ipotek , kefil vs. bir sürü bürokratik işlem. Çalışan birisi için uğraşmak çok sıkıntılı.
Şu anda Zeytin arz fazlası var, ticari olarak artık Zeyincilik düşünülebilecek bir şey değil.
Hele sıfırdan Zeytin bahçesi kurmaya hiç gerek yok, neredeyse bedava denilebilecek fiyatlara 30-40 yaşlarında Zeytin ağacı olan bahçe almanız münkün.
İznik yöresi sofralık zeytin üretir. Zeytini Marmara Birlik gibi yerlere üye olmadan (hatta üye olmak bile bazen işe yaramıyor) satmak zor, tüccar düşük fiyata alır . Yağlık olarak ise ucuza gider.

iyi günler

kuyucu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-01-2015, 01:15   #18
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 10-05-2010
Thumbs down Zeytinlik

Merhaba arkadaşlar, şu sıralar kardeşimle birlikte zeytinlik (gemlik trilye cinsi)kurup en azından 10-15 sene sonra yavaş yavaş gelir elde etmeyi düşünüyoruz.

izmirde ikamet ediyorum. ****** geçimimiz sadece bundan olmayacak ancak ek gelir tarzı düşünebiliriz.

Sıfırdan kurmaktan ziyade biraz daha fazla para verip 10 yaş civarı ağaçları olan bir yer almak daha mantıklı gibi geldi. Hafta sonları ve izin durumunda gidip çalışacağımız bir yer almak istesek izmire en fazla kaç km olmalı?

zeytin en verimli zamanına kaç yaşında başlar ve tahmini kaç kg ürün verir? Bir de üretilen zeytin nasıl pazarlanır? Sadece yağ olara kmı satılabilir? Sizce karlı olur mu? Varsa alternatifleriniz nelerdir? Selamlar..

ahmt_thr Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-01-2015, 13:06   #19
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 29-11-2014
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi ahmt_thr Mesajı Göster
Merhaba arkadaşlar, şu sıralar kardeşimle birlikte zeytinlik (gemlik trilye cinsi)kurup en azından 10-15 sene sonra yavaş yavaş gelir elde etmeyi düşünüyoruz.

izmirde ikamet ediyorum. ****** geçimimiz sadece bundan olmayacak ancak ek gelir tarzı düşünebiliriz.

Sıfırdan kurmaktan ziyade biraz daha fazla para verip 10 yaş civarı ağaçları olan bir yer almak daha mantıklı gibi geldi. Hafta sonları ve izin durumunda gidip çalışacağımız bir yer almak istesek izmire en fazla kaç km olmalı?

zeytin en verimli zamanına kaç yaşında başlar ve tahmini kaç kg ürün verir? Bir de üretilen zeytin nasıl pazarlanır? Sadece yağ olara kmı satılabilir? Sizce karlı olur mu? Varsa alternatifleriniz nelerdir? Selamlar..

Merhaba ;
Bahsettiğiniz iş modelini 2007 yılında başlatmış biri olarak ben cevaplayayım.

Sıfırdan kurmak maliyetinizi oldukça düşürür, zira artık günümüzde zeytin değerli ve kimse bakımlı iyi mahsul veren bahçelerini ucuz fiyatlara elden çıkarmıyor.
Bence Trilye cinsinden ziyade Edremit e yönelin, yağı daha nitelikli ve kıymetli olması haricinde yaş verim oranı Trilye ye göre çok daha fazladır.
Yer bakımından, kıyı Ege yağı özellikle kuzey kıyıların yağı daha nitelikli ve aromatik olur. İzmir de yaşıyorsanız Urla, Seferihisar, Karaburun tarafı otoyoldan ulaşım kolaylığına sahip. İklim olarak da çok uygun.
Dikeceğiniz veya hazır alacağınız ağacın yaşına, sağlığına, adaptasyonuna , bakımına göre verim değişkenlik gösterir. Ortalama 10 yaş 15 kg diyelim.

Satış kısmında markalaşma yoluna gitmelisiniz. Eğer nitelikli iyi bir yağ üretirseniz alıcı problemi yaşamazsınız(ben bile alıcı olabilirim).
Ancak markalaşma kısmında, ticari kredi kullanmadan işi fazla fabrikasyona dönüştürmeden kuracağınız klasik eski usul bir yağhane karlılığınızı arttıracaktır.

Neticede karlı olur iyi bir yatırımdır bugün 0,3 asit yağın market fiyatı neredeyse 50 tl , ancak bilgi, ilgi, sabır ister.

Zeyno waffle beğendi.
phoma olea Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-01-2015, 13:48   #20
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 10-05-2010
Yorumunuz için çok teşekkürler. Bazı sitelerden araştırdığım kadarıyla bayındır, torbalı tarafları dönüm olarak ve içindeki ağaç yaş ve sayısı olarak seferihisar vs. yerlerinden daha uygun gelmişti, ancak birdaha değerlendirmeye alıcam. yağ oranı en fazla trilye diye okudğumdan dolayı tercih etmiştim ancak verim olarak edremit daha iyiyse neden olmasın Yağhane derken? Ben kontini yağ makinelerini araştırıyorum ancak fiyat olarak bakmadım. Sizin dediğiniz sistem nasıl acaba? Değirmen vs gibi mi ? Birde zeytini sadece mekanik olarak sıkmak yağın alınması için yeterlimidir acaba?

ahmt_thr Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-01-2015, 14:29   #21
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 29-11-2014
Şöyle izah edeyim, benim bahsettiğim iş modeli yüksek tonaj ortalama kaliteden ziyade düşük tonaj yüksek kalite yağ prensibine dayalı.

Evet dönüm fiyatı daha uygundur ama kıyı yağına(genellikle Edremit cinsi olur) göre biraz daha farklı olur. Zeytin Ege denizinden gelen rutubetli rüzgarı sever bu rüzgar yağa yaş meyve kokusunu ve element zenginliğini verir.
Trilye yağ oranı biraz fazladır ancak nitelik olarak, yani yağın asidite özellikleri veya antioksidan özellikleri farklıdır. Pazar fiyatı olarak da en pahalı yağlar kıyı yağlarıdır.
Kontinü sistemlerin yağın asit oranını yükselttiği, niteliğine zarar verdiği konusunda araştırmalar var.
Klasik usül yani taş baskı ardından kıl çuvalla mekanik pres en iyi sonucu verir. Fiyat olarak da hesaplı olur(ancak asıl sebep yağ kalitesi).
İş modelinizde 3. sıkım ve altı yağları kullanmak sabun vs yapmak değerlendirmek isterseniz ağır pres sıkım yapabilirsiniz.

phoma olea Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-01-2015, 22:17   #22
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 25-01-2015
selamlar

yeni edindiğimiz arazi içinde(bodrumda) çok yaşlı zeytin ağaçları mevcut...oldukça yaşlı olduklarını düşünüyorum....bazıları 3-4 kök bir olmuş baya heybetli...

hiç bakım budama yapılmamış ve bir kısmı mevsimsel akan incecik bir çayın sınırında...kökleri hep sulak görünüyor kışın...

toprak baya yumuşak ve kumlu

verim için budama, vb önerileriniz olur mu?

teşekkürler

epeprek Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-01-2015, 23:25   #23
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 26-01-2015
Saygi deger Zeytinciler. Iyi geceler. Ben zeytine merakli bir öğretmen im. Mut yoresindeki bahçe me arbequina bodur zeytin denemek istiyorum. Sizlerden yardim bekliyorum. Bana arbequina celikler gonderebilir misiniz? Parasi neyse gondereyim. Bana 20 kadar yeter deneme amacli

jackie007 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 30-05-2015, 23:27   #24
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 30-05-2015
merhabalar
osmaniyede 9 yaşında gemlik zeytin bahçem var.çiçek açıyor meyve tutmuyor.
teşekürler

erol33 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-03-2016, 14:24   #25
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 22-03-2016
Zeytin konusunda bende ilk adımı attım sonunda.
Sıfırdan başladım her zamanki gibi.
Çeliklemeden başladım yani şuan yaklaşık 200 keseye bir ay önce koyduğum çeliklerim var
Ne kadar zamanda dikime hazır olurlar acaba bilgisi olan var mı?

gerakless Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-03-2016, 08:32   #26
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 10-03-2007
Fidan boyu 1 .00 metre olduğun da idealdir.

Melih Bakırlıoğlu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 16:20.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024