agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Ağaçlar > Meyve Ağaçları (Özel) > Zeytin
(https)

Beğeni Düzeni14Beğeniler
  • 4 Gönderen bahtiyar02
  • 3 Gönderen bahtiyar02
  • 1 Gönderen YeniGine
  • 2 Gönderen Taşlıbahçe
  • 1 Gönderen bahtiyar02
  • 3 Gönderen bahtiyar02

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 17-03-2016, 21:55   #1
Ağaç Dostu.

bahtiyar02's Avatar

Giriş Tarihi: 14-09-2006
Galeri: 3
Adıyaman'da Zeytin

Merhaba Dostlar;
Adıyaman'da Zeytin ağaçlarının il dışından temin edildiği bir gerçek. Bir kaç fidan satan yer var Çok çeşit değil ya Ayvalık, **** Gemlik yağlık veya sofralık değil genel adı zeytin olsun yeter anlayışıyla hareket ediliyor. Bir kaç gündür yeni bir çeşit olan Mardin Derik ilçesine ait Derik zeytinini araştırdım çok eski yıllara ait ancak fazla tanınmayan bir çeşit, iri ve yağlık. Fidan temin edemedim ****** şimdilik Bazı arkadaşlarım Adıyaman da çok güzel Zeytin ağaçlarının daha eski yıllara ait olduğunu Anlatılar. Tarım bakanlığını aradım beni Ankara Üniversitesine yönlendirdiler orda Dç.Dr. Mücahit beyle görüştüm. Adıyaman'a 3-4 yıl önca geldiklerini ve iki çeşit zeytin çeşidinin birisinin Merkeze yaklaşın 20km uzaklıkta bir yatırın yanında diğerinin Ne ilginçtir Belediye mezarlığında tespit ettiklerini örnekler alınıp Çukurova Üniversitesinde araştırmaya alındığını söylendi. Oysa Adıyaman merkeze ve Kahta ilçemize bağlı Karadut köyünde ayrıca iki çeşit daha var olduğunu Kahta ilçe tarım Müdürlüğünden öğrendim. İş arkadaşım Fatih Bey ile beraber buraları ziyaret ettik.

Eklenen Resimler

bahtiyar02 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-03-2016, 22:52   #2
Ağaç Dostu.

bahtiyar02's Avatar

Mahmut elensari yatırı civarındaki bizim tespit ittiğimiz 3 tip zeytin. Köylülerle ve yatır bekçisiyle görüşüp konuştuğumuzda bize 367 evliyanın savaş döneminde buradaki zeytin ağaçlarına atlarını bağladıkları söyleniyor. Hiç kimse ne zaman ve kimler tarafından dikildiğini bilmiyor. Zeytin ağaçlarının aralarındki en uzun mesafe 3 adet yaşlı ağaç ile diğer toplu halde bulunan ağaçların arası 1km. İnerken kolay ama çıkarken dönüşte yorucu oluyor.

Eklenen Resimler

Eski 18-03-2016, 00:26   #3
Ağaç Dostu

YeniGine's Avatar

Giriş Tarihi: 09-05-2012
Sayın Bahtiyar02 zeytin ağacı fotoğraflarınız ve hikâyeleri çok hoşuma gitti. Gönlünüze sağlık.
Ağaçlar gerçekten harika, belki de çekirdekten yetişmişlerdir.

bahtiyar02 beğendi.
YeniGine Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-03-2016, 09:32   #4
Ağaç Dostu

Taşlıbahçe's Avatar

Giriş Tarihi: 03-04-2006
Galeri: 2
İlk mesajdaki ilk iki fotoğraftaki ağaç(lar) muhtemelen çok yaşlanıp kovuklaşmış ve nihayetinde parçalandığında bu dairesel çeperden yeni sürgünler vererek kendini yenilemiş bir ağaçtır. Bu dip sürgünleri seçilmiş, aşılanmış ve ortaya böyle bir ağaç grubu çıkmış olmalı.

Sy. Bahtiyar 02, eminim yakında başlarsınız üretim çalışmalarına, kolaygelsin

bahtiyar02 ve YeniGine beğendi.
Taşlıbahçe Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-03-2016, 19:59   #5
Ağaç Dostu.

bahtiyar02's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi YeniGine Mesajı Göster
Sayın Bahtiyar02 zeytin ağacı fotoğraflarınız ve hikâyeleri çok hoşuma gitti. Gönlünüze sağlık.
Ağaçlar gerçekten harika, belki de çekirdekten yetişmişlerdir.
Sevgili YeniGine; Dediğiniz gibi çekirdekten,aşılama veya köklendirme yöntemlerini deneyeceğim. Umarım başarabilirim.
Saygılar

YeniGine beğendi.
Eski 19-03-2016, 17:35   #6
Ağaç Dostu.

bahtiyar02's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Taşlıbahçe Mesajı Göster
İlk mesajdaki ilk iki fotoğraftaki ağaç(lar) muhtemelen çok yaşlanıp kovuklaşmış ve nihayetinde parçalandığında bu dairesel çeperden yeni sürgünler vererek kendini yenilemiş bir ağaçtır. Bu dip sürgünleri seçilmiş, aşılanmış ve ortaya böyle bir ağaç grubu çıkmış olmalı.

Sy. Bahtiyar 02, eminim yakında başlarsınız üretim çalışmalarına, kolaygelsin
Sevgili Taşlıbahçe; Üretme işine bu gün itibariyle 5-6 adet aşı yaparak başladım. Sıra Köklendirme hormunu ve çekirdekten yetiştirme denemesine başlıyacağım. Umarım bu türleri üretebilirim.
Saygılar

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 22:33.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024