agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Ağaçlar > Meyve Ağaçları (Özel) > Zeytin
(https)

Beğeni Düzeni8Beğeniler
  • 1 Gönderen mezinoglu
  • 1 Gönderen kızıl-çam
  • 1 Gönderen Blacksoul1903
  • 2 Gönderen northpower
  • 1 Gönderen northpower
  • 1 Gönderen madatruk01
  • 1 Gönderen Melih Bakırlıoğlu

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 09-01-2016, 00:51   #1
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 07-11-2013
Hangi zeytin çeşidi hangi bölgeye uygun?

Selamlar,zeytin sevdalısı olarak 4 dönüm tarla sahibi oldum lakin net ortamında yaptığım araştırmalar,ilçe tarımla görüşmelerim ve de üreticilerden aldığım tavsiyeler çeşit seçimi konusunda kafamı iyice karıştırdı.Muğla ilinde olmasına rağmen tarlanın bulunduğu yer daha çok Antalya iklimiyle benzerlik gösteriyor denizden yaklaşık 2 km içeride ve 250 metre rakımda kuzey ve doğusu kapalı güney ve batıda denizden gelen rüzgarı alıyor ve bu bölgede sıcaklık 0 dereceye
3-5 yılda bir,birkaç günlüğüne düşüyor.Su sıkıntısı yok ve oldukça nemli bir bölge.Güneş ışığı konusunda da hiçbir sıkıntı yok.Yağ kalitesi yüksek bir zeytin bahçesi için bu bölgeye uygun çeşit tavsiyesine ihtiyacım var.Şimdiden teşekkürler.

Tugsad beğendi.
mezinoglu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-01-2016, 09:28   #2
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 08-10-2012
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi mezinoglu Mesajı Göster
Selamlar,zeytin sevdalısı olarak 4 dönüm tarla sahibi oldum lakin net ortamında yaptığım araştırmalar,ilçe tarımla görüşmelerim ve de üreticilerden aldığım tavsiyeler çeşit seçimi konusunda kafamı iyice karıştırdı.Muğla ilinde olmasına rağmen tarlanın bulunduğu yer daha çok Antalya iklimiyle benzerlik gösteriyor denizden yaklaşık 2 km içeride ve 250 metre rakımda kuzey ve doğusu kapalı güney ve batıda denizden gelen rüzgarı alıyor ve bu bölgede sıcaklık 0 dereceye
3-5 yılda bir,birkaç günlüğüne düşüyor.Su sıkıntısı yok ve oldukça nemli bir bölge.Güneş ışığı konusunda da hiçbir sıkıntı yok.Yağ kalitesi yüksek bir zeytin bahçesi için bu bölgeye uygun çeşit tavsiyesine ihtiyacım var.Şimdiden teşekkürler.
Sayın mezinoglu,
Yöredeki zeytin yetiştiricilerinin görüşünü alıp ona göre bir tür seçmek daha doğru olur. Muğla ve Antalya yöresinde tavşan yüreği, tekir ve uslu türleri yetiştirilmekte. Bu türler arasında uslu ve tavşan yüreği sofralık, tekir ise yağlık olarak değerlendirilmektedir.
Kolay gelsin

mezinoglu beğendi.
kızıl-çam Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-01-2016, 12:05   #3
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 15-02-2010
Deliceden aşı yapılan bir fidan dikilecekse Memecik, kalemden üretim yapılan fidansa Gemlik olabilir diye düşünüyorum. Sulama imkanı, tarlanın eğimi de önemli konular. Yine de sitede bulunan uzman hocaların fikri daha değerli.

mezinoglu beğendi.
Blacksoul1903 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-02-2016, 02:19   #4
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 07-11-2013
Sayın Kızıl-çam, Sayın Blacksoul teşekkürler. Eğim yok denecek kadar az,su problemi yok.Şu sıralar arbequine bodur zeytin türünü araştırıyorum, az vermesine rağmen yağının çok kaliteli ve lezzetli olduğunu duydum ama buraya ne derecede uyum sağlayacağını bilemiyorum ve tabi öncelikle lezzetini de tedarik edip test etmem lazım.

mezinoglu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-04-2016, 11:46   #5
Ağaçsever

northpower's Avatar

Giriş Tarihi: 18-08-2013
Hangi Zeytin?

Merhaba,
Ben İstanbul'dan kaçıp İzmir'e yerleşenlerdenim. Selçuk'a taşınıyorum bu haftasonu.

Şehir merkezinde bir ev tuttum. Merkeze 2,5-3 km yakınlıkta düz bir arazide 5 dönüm yer satın aldık babamla. Planımız burada bir ev yapmak ( babam ve annem sürekli orada yaşayacak, muhtemelen yazları edirne enezdeki yazlığa giderler ). Gerekli araştırmaları yaptım ev yapmakta sorun yok. Ruhsat biraz pahalıya çıkıyor ama olsun. Ev dışında kalan yerler için üç temel planımız var.
1- Evin yakınlarını yaşama alanı olarak ayarlayıp gölge edecek ama altlarında geniş alanlar bırakacak az sayıda ağaçla ağaçlandırmak. Ufak bir park yapmak da olabilir.
2- Biraz daha evden uzakta bir bostan yeri ayarlamak. Sebze vs. Yetiştirmek için.
3- Arazinin etrafını ve geri kalan boş yerleri karışık meyve ağaçları, zeytin, mandalina ve cevizle ağaçlandırmak.

Arazi düz ovada. Çevresinde şeftali mandalina nar bahçeleri var. 30-100 metre arasında artezyenle su çıktığını öğrendim. çevrede su alabileceğim komşu bulma ihtimalim de var.

Tüm arazi için damla sulama düşünüyorum. 10-15 tonluk bir su deposu ile damla sulama sistemi oluşturabilirim.

Şimdi geleyim soruma.

Bana bölge için önereceğiniz türler nelerdir?
Zeytin 20-30 ağaç kadar dikmeyi düşünüyorum. Ağırlıklı olarak zeytinyağı için olacak. Bir iki ağaç sofralık zeytin olabilir.

Bölgede yetişen meyve ağaçlarından karışık olacak çok sayıda ağaçla araziyi ağaçlandıracağım. Arazi eskiden incir bahçesi imiş ama epeyce bir yıldır incir yokmuş arazide. Şuan ekin var içerisinde, arpa ya da buğday emin değilim.
Arazi için ne gibi işlemler yapmalıyım, nelere dikkat etmeliyim.

Bölgede sağlıklı olara dikebileceğim ceviz mandalina şeftali türleri nelerdir ?

şimdiden çok teşekkür ederim.

Lonicera ve YeniBON beğendi.
northpower Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-04-2016, 16:45   #6
Ağaçsever

northpower's Avatar

Giriş Tarihi: 18-08-2013
çok acil olmamakla birlikte bir iki haftaya bu işi halletmem gerekecek. Yardımcı olabilecek arkadaşlar bilgi paylaşırsa çok sevinirim.

YeniBON beğendi.
northpower Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-05-2016, 08:26   #7
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 28-11-2013
Merhab,
En güzeli gıda tarım ve hayvancılık il müdürlüğüne gitmen olacak. Orada yardımcı olacaklardır. Ben Adana dan yazıyorum ama ticari düşünmüyorsan fazla çeşit dik derim. Misal ben Halhalı, sarıulak ve domat olmak üzere 3 tane diktim. Bunum yanında nar, erik, nektarin, asma, narenciye, elma, ceviz, badem diktim ve erkenci, ortancı, geçci olarak 3 çeşit diktim.

İnsanlar en kısa sana Gemlik diyecektir ama zevkine göre veya ticari göre farklı düşünmen gerekecek.

Umarım Mutlu olursunuz, kolay gelsin.

mezinoglu beğendi.
madatruk01 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-05-2016, 07:12   #8
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 10-03-2007
İzmir yağlık cinsi, yemeklik için de Edremit cinsini seçebilirsiniz.

mezinoglu beğendi.
Melih Bakırlıoğlu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 01-09-2016, 13:28   #9
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 21-10-2012
İstanbul'da zeytin yetişir mi bilgisi olan var mı?
Almayı düşündüğüm yere zeytin dikmek istiyorum. Aydın yöresinde verim aldığımız çekişte ve eşek zeytini tercihim.

iatalay Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-09-2016, 05:15   #10
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 17-09-2016
İstanbul'da ev bahçesinde zeytin.

Merhabalar, İstanbul'da evimin arka bahçesinde ticari amaç dışı, ileri yaşlarıma ve sonraki jenerasyonlara bırakmak adına sofralık zeytin yetiştirmek istiyorum. Hangi cins yetiştirmem gerekir, nereden fidan temin edebilirim, nasıl bakım yapmalıyım, bilgisi olanların önerilerini rica ediyorum. Teşekkürler.

ekorap Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-09-2016, 07:14   #11
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 10-03-2007
Zeytin - agaclar.net şurayı bir ziyaret edin.
İstanbul biraz düşündürdü, trilye(gemlik) cinsi zeytin olabilir/belki. Yalova civarında fidanını bulabilirsiniz.

Melih Bakırlıoğlu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-03-2017, 22:36   #12
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 12-02-2017
merbaha arkadaşlar denizli beyağaç ilçesinin 5 km uzağında 1000 metre rakımda bir dağ yayla köyünde zeytin diktim çok olmasada deneme amaçlı akdeniz ile karasal iklim geçiş özelliği var toprağımız kırmızı toprak dağ taşlı bir bölgede
zeytin için sınır bölge diye denildi çeşitli izmir yağlık gemlik edremit karmasık zeytin diktim 9 adadette arbequin bodur zeytin aldım tabi kandırılmadıysam eğer aldığım arbequindir umarım.. soğuğa yerli çeşitlerden birazdaha fazla dayanıklı ve 2 yasında meyve vermeye başladığını öğrendim ve bu niyetle aldım. bundan 8 sene önce dikilen gemlik ve bir kaç tanede adını bilmediğim zeytin 20 kadar var zeytin var boyları çok uzamadı 2 metre civarında kaldı ve meyve vermiyor çiçek açıp çiçeğini meveye dönüştürmeden döküyor buna bir çare bulabilirmiyiz sorunun ne olduğunu anlayamadım geçen yaz bu 8 yıllık olanlarda 5 geçmeyen meyve gördüm hepside yoktu bazılarnda 1 2 tane vardı bazılarında hiç yoktu problemin ne olduğunu bilen arkaşdaşlar yardımcı olurlarsa sevinirim

tavaslı Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-03-2017, 23:59   #13
Ağaçsever

Poyrazs's Avatar

Giriş Tarihi: 19-02-2017
Selamlar ben henuz acemyim ama anladigim kadariyla agacta meyveyi buyutucek guc yok o yuzden atiyor meyveyi. O halde toprak analizi ve yaprak analizi yapip neye ihtiyaci var agaclarin baktirdiniz mi? Suaralar gecti ama ozel bir yerde toprak analiz agustos gibide yapraknanaliz zamani diye okumustum. Belkide rakim ve iklim sartlari sebebi, tecrubeli biri yorumlarsa daha saglikli olur. Umarim cozebileceginiz bir sorundur.

Poyrazs Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-12-2019, 14:08   #14
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 10-02-2007
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi tavaslı Mesajı Göster
merbaha arkadaşlar denizli beyağaç ilçesinin 5 km uzağında 1000 metre rakımda bir dağ yayla köyünde zeytin diktim çok olmasada deneme amaçlı akdeniz ile karasal iklim geçiş özelliği var toprağımız kırmızı toprak dağ taşlı bir bölgede
zeytin için sınır bölge diye denildi çeşitli izmir yağlık gemlik edremit karmasık zeytin diktim 9 adadette arbequin bodur zeytin aldım tabi kandırılmadıysam eğer aldığım arbequindir umarım.. soğuğa yerli çeşitlerden birazdaha fazla dayanıklı ve 2 yasında meyve vermeye başladığını öğrendim ve bu niyetle aldım. bundan 8 sene önce dikilen gemlik ve bir kaç tanede adını bilmediğim zeytin 20 kadar var zeytin var boyları çok uzamadı 2 metre civarında kaldı ve meyve vermiyor çiçek açıp çiçeğini meveye dönüştürmeden döküyor buna bir çare bulabilirmiyiz sorunun ne olduğunu anlayamadım geçen yaz bu 8 yıllık olanlarda 5 geçmeyen meyve gördüm hepside yoktu bazılarnda 1 2 tane vardı bazılarında hiç yoktu problemin ne olduğunu bilen arkaşdaşlar yardımcı olurlarsa sevinirim

Merhabalar, konunun eski olmasından ötürü ümitle soruyorum, zeytinlerin durumu nedir? Yetişti mi? Meyve verdi mi? Bilgilendirebilirseniz sevinirim.

ahkem Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-02-2021, 03:56   #15
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 07-02-2021
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi ahkem Mesajı Göster
Merhabalar, konunun eski olmasından ötürü ümitle soruyorum, zeytinlerin durumu nedir? Yetişti mi? Meyve verdi mi? Bilgilendirebilirseniz sevinirim.
selam tavaslı üyeliğimle giriş yapamadim yeni üyelik açtım zeytinlerin ürün verip vermediğini sormuşsun evet veriyor yeni yeni başladı her yıl ürün artarak ürün vererek ilerliyor şükürler şimdi delıce ağacı yetiştirerek yani fidanlar oluşturuyorum aşılayıp kuraga dayanıklı ağaç elde edeceğim

hanımınçiftliği Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-10-2021, 13:50   #16
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 04-10-2021
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi hanımınçiftliği Mesajı Göster
selam tavaslı üyeliğimle giriş yapamadim yeni üyelik açtım zeytinlerin ürün verip vermediğini sormuşsun evet veriyor yeni yeni başladı her yıl ürün artarak ürün vererek ilerliyor şükürler şimdi delıce ağacı yetiştirerek yani fidanlar oluşturuyorum aşılayıp kuraga dayanıklı ağaç elde edeceğim
Merhaba, deliceden aşı yapıyorum demişsiniz kuraklığa karşı. Ege bölgesindeki trilye cinleri sorun yaşıyor diye tahmin ediyorum, kuraklıktan ötürü. bir yer araştırıyorum ancak trilye ekili ve su sorunu var. Bu ağamlara Edremit cinsi aşılanabilir mi? aşılanırsa kuraklığa karşı direnç oluşur mu? malum kök trilye olacak yine.

bahadiryi Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 11:12.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024