agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Ağaçlar > Meyve Ağaçları (Özel) > Zeytin
(https)

Beğeni Düzeni25Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 26-05-2013, 12:40   #1
Ağaç Dostu

bebeto016's Avatar

Giriş Tarihi: 02-05-2011
elazığda zeytin de gördük

6 yıl önce tarsustan getirdiğimiz ve buyukk bir sabırla bakıp büyüttüğümüz zeytin ağacımız bu sene ilk defa çiçek açtı ve meyvesi kendini göstermeye başladı. bakalım umarım önümüzdeki yıllara bizim için amatör olarak zeytin üretimi için yol gösterici olabilir..hayırlısı. :-)

bunlarda çiçeklenmiş halleri minik zeytinler çiçek içlerinden ortaya çıkmaya başladı.

bebeto016 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-05-2013, 14:35   #2
Ağaç Dostu

Selim-i Ahir's Avatar

Giriş Tarihi: 28-09-2008
Elazığ'ın kış soğuklarına nasıl dayandı? Maşallahı varmış. Güle güle büyütün.

Selim-i Ahir Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-05-2013, 18:15   #3
Ağaç Dostu

bebeto016's Avatar

kışlarımız eskisi gibi soguk ve sürekli degil. kar yagdıktan 1-2 gün sonra yerdeki karlar eriyor. bi kaç yıl önce kış cok ağır geçmesine ragmen zeytinler etkilenmedi. ben bu kışı bu zeytinler atlattıysa ALLAH ın izniyle bişey olmaz demiştim. hakketende öyle oldu. birde ağaçlar güney kısımda. kuzeyi kapalı ev var.resimlerdede görülüyor. sıcak bir yere ekili buda eminim bunda etkili olmuştur.

teşekurler .

Bakipa beğendi.
Eski 27-05-2013, 21:04   #4
Ağaç Dostu

durdu's Avatar

Giriş Tarihi: 20-04-2013
selamlar,
Bizde Muğla'dan zeytin fidanı getirttik. Akdeniz iklimi ile karasal iklimin geçiş noktası sayılan 1500 rakım üstündeyiz. Deneme amaçlı ağacları diktik bakalım sonuç ne olucak. siz kaç rakımdasınız?
saygılarımla

bebeto016 beğendi.
durdu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-05-2013, 22:04   #5
Ağaçsever

Bakipa's Avatar

Giriş Tarihi: 19-02-2012
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi bebeto016 Mesajı Göster
kışlarımız eskisi gibi soguk ve sürekli degil. kar yagdıktan 1-2 gün sonra yerdeki karlar eriyor. bi kaç yıl önce kış cok ağır geçmesine ragmen zeytinler etkilenmedi. ben bu kışı bu zeytinler atlattıysa ALLAH ın izniyle bişey olmaz demiştim. hakketende öyle oldu. birde ağaçlar güney kısımda. kuzeyi kapalı ev var.resimlerdede görülüyor. sıcak bir yere ekili buda eminim bunda etkili olmuştur.

teşekurler .
Sayın Bebeto016 zeytin ağacının bulunduğu rakımı bende merak ettim.

Bakipa Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-05-2013, 06:57   #6
Ağaçsever

adalet's Avatar

Giriş Tarihi: 06-05-2013
Elazığ'da zeytin oluyor, mandalina, portakalda oluyor, yaz sıcaklığı ve nem yeterli fakat kış donlarından zarar görüyorlar. Adana ilinden getirdiğim zeytinler ilk 2 yıl iyi çalıştı ancak 2. yılın sonunda kışı atlatamadılar. Elazığ'ın kış donlarını görmeyeceği yerlerde yetiştirilmesi olumlu sonuçlar verecektir.

bebeto016 beğendi.
adalet Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-05-2013, 21:22   #7
Ağaç Dostu

bebeto016's Avatar

elazığ 1100 rakımda .. fidanımız 6. yılında sanırım sizde hatırlarsanız 3 yıl önce olması lazım agır bir kış geçirdik bu kışı hiçbir sıkıntı olmadan atlattık. maşallah. öyle zannediyorumki yanlış hatırlamıyorsam yaklaşık 10 yıl içinde bu kıştan agır bir kış geçirmedik. dediğiniz gibi guneye bakan kuzeyi kapalı bir yere ekilirse verimini görebilecegimizi umuyorum. bunun yanında portakal ve mandalinayı denemedim deneyip büyütebilenide görmedim ama limon fidanının bu yıl soguklardan ( bu sene kış agır degildi) komşumuzun fidanının kışı çıkaramadıgını biliyorum.

ayrıca bursanın rakımı düşük olsada az yuksek yerlerinde gemlik cinsi zeytinin yetiştiğini ve bursada kar görüldügünü farzederek bu yıl bursadan getirdigim 3 adet gemlik fidanı diktik üzerlerinde çiçekler vardı gecen hafta farkettim . bakalım 2-3 sene içerisinde gemlik fidanı cinsi nasıl sonuç vericek elazıg ikliminde..

bakalım hayırlısı.. sonuçları burdan paylaşırım.

Eski 28-05-2013, 21:54   #8
Ağaç Dostu

Fagus Sylvatica's Avatar

Giriş Tarihi: 31-08-2012
Sayın bebeto016, ellerinize sağlık. Elazığ'da zeytin yetiştirmişsiniz. Büyük bir emek ve ilginin sonucu bu

Fagus Sylvatica Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-05-2013, 20:20   #9
Ağaç Dostu

durdu's Avatar

sayın bebeto016
sanırım limon olabilir, bizim Marmaris' ten aşılı yediveren limon getirdik ilk yıl evin içinde büyük saksıda tuttuk. tabi yinede soguk havada bıraktık geçtiğimiz kış korunaklı yerden cıkardık sogkta bıraktık ne olucak diye malesef aşılı kısım dondan kurudu. Bu arada biz 1500 rakımdayız. üzülmüştük kurudu artık diye ama dün yinede bir bakayım dedim ne göreyim aşı altından yeni filizlenmeler başlamış inşallah bunlar kurumazlar. Zeytini bu yıl diktim bakalım ne olucak.
saygılarımla

Eski 30-05-2013, 10:43   #10
Ağaç Dostu

bebeto016's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Fagus Sylvatica Mesajı Göster
Sayın bebeto016, ellerinize sağlık. Elazığ'da zeytin yetiştirmişsiniz. Büyük bir emek ve ilginin sonucu bu
teşekkurler. eminim güzel ülkemizin birçok yerinde sadece sabır ve ilgiyle birçok cins bitkinin yetişebilirliğini ortaya cıkarmak mümkün. yeterki biraz sabır ve ilgi..

Eski 30-05-2013, 10:57   #11
Ağaç Dostu

bebeto016's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi durdu Mesajı Göster
sayın bebeto016
sanırım limon olabilir, bizim Marmaris' ten aşılı yediveren limon getirdik ilk yıl evin içinde büyük saksıda tuttuk. tabi yinede soguk havada bıraktık geçtiğimiz kış korunaklı yerden cıkardık sogkta bıraktık ne olucak diye malesef aşılı kısım dondan kurudu. Bu arada biz 1500 rakımdayız. üzülmüştük kurudu artık diye ama dün yinede bir bakayım dedim ne göreyim aşı altından yeni filizlenmeler başlamış inşallah bunlar kurumazlar. Zeytini bu yıl diktim bakalım ne olucak.
saygılarımla
sayın durdu;

evet birçok bitki gibi hayata kökünden tutunan bir cins olsa gerek.. :-) burdur un rakımı cok yuksekmiş umarım sizin gibi bitki aşığı biri arzu ettiğin bitkileri bu kadar yusek bir rakımda yetiştirme mutluluğuna erişirsiniz. bitkilerle ugraşmak şahsen üzerimden bütün stresi ve sıkıntıyı alıyor. hele birde bulunduğumuz yörede daha önce yetiştirilmeyen bir cinsin yetiştiğini ve meyvesinin oldugunu görmek cok farklı bir duygu..daha önce bu duyguyu yaşamadım desem abartılı olmaz sanırım. umarım sizlerde bu mutluluğu yaşarsınız.

zeytininiz cok yıllık ise tahminen 5-6 yıl sabırla meyvesini görmek için beklemeniz gerekicek. erken meyveye yatan bursa gemlik cinsi ise zeytinin iklime uyum gösterdigini farzedersek az zaman beklemeniz yeterli olucak diye düşünüyorum. tabi bütün bu varsayımlar rakıma ve ilklime uyum gösterdiği olasılığıyla geçerli.

durdu beğendi.
Eski 30-05-2013, 11:07   #12
Ağaç Dostu

bebeto016's Avatar

elazığ iklimine denemek için ektiğim bazı bitkiler:

ayvalık cinsi zeytin: 6. yıl yetiştirme olumlu çiçeklenme olumlu meyve bekliyoruz.
bursa gemlik zeytin: 1. yıl çiçek gördük meyve bekleyecez
kocayemiş: 1. yıl yetiştirme olumlu
kestane: 3. yıl yetiştirme olumlu çiçeklenme gördük meyve henüz yok.
avusturalya yediveren dutu: 1. yıl yetiştirme olumlu 1. hasat olumlu 2. hasat bekliyoruz.
fındık: 1. yıl yetiştime olumlu meyveyi bekleyecegiz.
kivi: 3. yıl yetiştirme olumlu fakat henuz meyve olumsuz.
yenidünya: 4. yıl yetiştirme olumlu henuz çiçek meyve oluşumu yok.
naşi armudu: 1 yıl yetiştirme olumlu çiçeklenme olumlu fakat çiçekteyken bakla zınnı na maruz kaldı maalesef meyve göremedik seneye kaldı.

yine bunların yanında bilgi olsun diye yazıyorum.
geçen yıl tarım il müdürliğünün yaptığı çalışmada antep yöresine özgü fıstığın elazığ yöresinde yapılan denemelerde 6-7. yıl sonunda olumlu sonuç verdiği açıklandı.

limon_sever beğendi.
Eski 30-05-2013, 21:08   #13
Ağaç Dostu

durdu's Avatar

sayın bebeto16,
biz Burdur'un Antalya il sınırına yakın dağlık son köyündeyiz. sizinde dediğiniz gibiolmayacağını düşündüğümüz ama yinede denemekte fayda var diyoruz. sadece meyve değil bazı çiçekleride deniyoruz. bu yıl zakkum diktik bakalım ne olucak. üç yıl önce diktiğim gül bu yıl açtı çok sevindik. bizde eşimle mümkün olduğunca yaptığımız işten zevk alarak yapıyoruz. umarız diktiğimiz agaçlardan meyvelerini yiyebilir agaçlarımızın büyüdüklerini görebiliriz. bu çiçek gülümüz avatardakide kızımız gülümüz
saygılarımla

Eklenen Resimler

bebeto016 beğendi.
Eski 31-05-2013, 18:21   #14
Ağaç Dostu

bebeto016's Avatar

gülünüz gerçekten cok güzel duruyor. gül her bahçenin vazgeçilmez çicegi .. yaşama gücünü veren rabbim bizleri ailemiz ve sevdiklerimizle dünyanın binbir güzelliklerini yaşamayı nasip etsin inşallah.

sağlıcakla kalın..

oobd ve durdu beğendi.
Eski 01-06-2013, 21:29   #15
Ağaç Dostu

durdu's Avatar

sayın bebeto016,
hangi gülümüz daha güzel?

bebeto016 beğendi.
Eski 02-06-2013, 20:42   #16
Ağaç Dostu

bebeto016's Avatar

Masallah herbiri ayri guzel . :-)

durdu beğendi.
Eski 15-06-2013, 20:00   #17
Ağaç Dostu

durdu's Avatar

selamlar,
Bir ay önce diktiğim zeytinimizden biri deneme amaçlı iki adet dikildi. bakalım sonuç ne olucak önümüzdeki kışı donmadan geçireceklermi..
saygılarımla

Eklenen Resimler

bebeto016 beğendi.
Eski 16-06-2013, 12:09   #18
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 09-02-2010
Zeytininde biliyorsunuz bir çok çeşitleri var.Bu çeşitlerin içinde soğuğa daha dayanıklı olan çeşitleri bulup soğuk ve don konusunda problem yaşayan yerlerde yetiştirilmeye çalışılması daha mantıklı olur.

aliok1 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-07-2013, 16:12   #19
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 17-06-2013
2 Gemlik 1 ayvalık zeytini ve bir kaymak ağacını bugün İstanbul-Beykoz Riva köyündeki evimin bahçesine diktim gelişmeleri buradan yazarım Allah izin verirse

In God We Trust Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-08-2013, 02:57   #20
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 18-06-2008
Kütahya 'nın Tavşanlı ilçesinde yaşamaktayım. Geçen senelerde zeytin fidanı diktim evimizin bahçesine kışı atlatamadı. Ancak bazı evlerin bahçelerinde gayet sağlıklı bir şekilde yetişmiş zeytin ağaçları var. İlçemizde yenidünya ağaçları da sağlıklı bir şekilde büyüyor meyve vermeseler de. Sizce tekrar denemeli miyim zeytin fidanı dikmeyi ?

erdemoztoprak Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-08-2013, 15:28   #21
Ağaç Dostu

Bence bahce toprağınızı bir saksıya koyun genç bir fide alıp orada tutun çok soğuk olursa ilk sene içeri alır baharda toprakla buluşturursunuz böylece bitki sizin bahçe toprağınıza alışmış olduğunda kışı geçirir yaşama ihtimali artar.

Eski 19-08-2013, 11:01   #22
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 18-06-2008
Geçtiğimiz kış gayet ılıman geçti ilçemizde en düşük sıcaklık -9 , -10 civarında oldu. Ve bu durum bir iki gün sürdü. Söylediğiniz gibi önümüzdeki kışın ağır geçme ihtimalini göz önünde bulundurup bahara kadar ev içinde tutmayı planlıyorum

erdemoztoprak Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-04-2014, 22:25   #23
Ağaç Dostu

bebeto016's Avatar

geçen yıl ektiğimiz gemlik zeytinleri bu yıl cok soguk olmamasına ragmen soguklardan etkilenerek kurudular. fakat geç meyveye yatan ayvalık zeytinleri önceki resimlerdede gördüğünz çiçeklenmeden sonra meyveye dönüştüler. bir avuç kadar meyve aldık yanlız meyveler cok büyümediler. sanırsam döllenmeden kaynaklandı. fakat komşu bahcede aynı fidandan olan komşumuz meyve alabildigini söyledi.. buda elazığ yoresinde ayvalık cinsi geç meyveye yatan zeytinin yeterli bakım yapıldığı takdirde meyve alınabiliyor olmasının kesin sonucudur.. yanlız agaç guneye bakan kısma dikilmesinde fayda var.. agaç 4-5 yıl geçtikten sonra soğuklardan korunduğu takdirde ALLAHIN izniyle sırtı yere gelmeyecek şekilde iklime uyum sağlıyor..

limon_sever beğendi.
Eski 19-04-2014, 15:25   #24
Ağaç Dostu

durdu's Avatar

selamlar,
malesef bizim diktiğimiz aşılı zeytinlerimiz bu yıl ki soğuk havaya dayanamadılar kurudular. iki ağaç dikmiştik ikiside kurudu.. Ama yabani olarak getirtip diktiklerimiz hala yaşıyor bakalım ne olucaklar onlar adapte olabilirlerse sanırım aşılayıp denemeye devam edebiliriz..
saygılarımla

bebeto016 beğendi.
Eski 19-04-2014, 21:26   #25
Ağaç Dostu

bebeto016's Avatar

umarım durdu hanım bahsettiğiniz gibi iklime uyum sağlar hepimizin temennisi:-)

durdu beğendi.
Eski 20-04-2014, 20:11   #26
Ağaçsever

adalet's Avatar

Giriş Tarihi: 06-05-2013
Bir kaç yıl canlılık belirtisi gösteren zeytinler, Elazığ ilkbahar donlarında hemen iptal oluyorlar. Zeytin bu habitatta yetişmiyor. Zorlamaya gerek yok

adalet Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-04-2014, 20:36   #27
Ağaç Dostu

bebeto016's Avatar

elazığ yedigoze köyünde bulunan bahçemizde 7. yılında bulunan ayvalık cinsi zeytinden geçen yıl ağacın üstünde bayagı çiçek ve 1 avuc meyve gördük. yine aynı mevkide komşu bahcede tanısınca öğrendik komşumuz ilaçlama sonrası ciceklerin tamamının meyveye döndüğü ve meyve olarak hasat edebildiklerini söylediler. yanlız..

geçen yıl diktiğimiz bursa gemlik zeytini henuz 2 yaşında olması ve alttaki manzaradan kaynaklanan çiğ mi denir kırağı mı denir.. bu olayla karşılaştık.kar yağmadı fakat direk fidan buz kesti. ve dolayısıyla fidan dondu ..ama hala canlı. ayvalık zeytinlerimiz bu mevsim olayından etkilenmedi büyük oldukları için.

yani demek istedigim bahsettiginiz teoriyi ben kabul etmiyorum. batı illeri kadar randıman alınmasada elazıgda dirençli zeytin fidanları yetiştirilebilir. örnekleride mevcut..

Name:  bolvadinde-kis-manzaralari-buyuluyor-IHA-20131224AW000634-2-t.jpg
Views: 4041
Size:  51.8 KB

ahkem, durdu ve Milla beğendi.
Eski 20-04-2014, 23:21   #28
Ağaç Dostu

Herşeyi denemek lazım sonuçta kaybedersek bir 1 fidan gider ancak yaşatırsak büyük başarı olur mesela ben 8 sene önce hurma çimlendirdim bahçeye diktiğimde herkes olmaz demişti şuan 8 yaşında hurma ağaçlarım var meyve vermeleri zor görünüyor ancak en azından İstanbulda yaşayabiliyor onu öğrendik

bebeto016 ve durdu beğendi.
Eski 25-06-2014, 17:38   #29
Ağaç Dostu

durdu's Avatar

selamlar,
Nisan ayında donduğunu sandığım zeytinlerden biri şuan yeşilleniyor. üstünde hiç yaprak kalmayıncaya kadar kurumuştu ama allahın hikmetimi diyeyim havaların geç mi ısınması bizim zeytin yeşilleniyor o yeşillendikçe bizim de keyfimize diyecek yok bakalım kısmet inşallah bizimle kalır büyür kocaman ağaç olur....
saygılarımla,

bebeto016 beğendi.
Eski 25-06-2014, 17:47   #30
Ağaç Dostu

bebeto016's Avatar

bu yıl sadece zeytin fidanlarında degil bircok fidanda , yaşanan zirai don nedeniyle kurumalar meydana geldi. bölgemizde soguktan etkilenen bizim bahçemizde dahil birçok ceviz ve dut ağaçlarında kuruyanlara bizzat şahit oldum. umarım temenniniz gerçekleşir durdu hanım.. kuruyan fidanların tekrardan yeşermesi insana ayrı bir mutluluk veriyor..sevinmekte haklısınız...

durdu beğendi.

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 06:35.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024