agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Ağaçlar > Meyve Ağaçları (Özel) > Zeytin
(https)

Beğeni Düzeni35Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 21-02-2017, 13:32   #91
Ağaçsever

smurat45's Avatar

Giriş Tarihi: 06-10-2010
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi fusunmns Mesajı Göster
Merhaba , bu gün fidanları diktik. Keyfim yerinde
Hayırlı olsun.Bizde Manisa Turgutlu da önümüzdeki günlerde tekir zeytini dikmeyi planlıyoruz.

fusunmns beğendi.
smurat45 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 01-03-2017, 20:05   #92
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 17-11-2016
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Zeytinci Mesajı Göster
Sofralıklar (Trilye, Domat) için sulama imkanın var mıdır?
Çelik'ten üretimin gelişimi deliceye nazaran hızlı olabilir.
8-9 dönüm yeriniz var galiba, hayırlı uğurlu olsun, tebrikler.
Merhaba, evet sulama imkanım var. Bu gün ısırgan gübresi karıştırılmış su verdik . Çelik mi hızlı gelişiyor yoksa deliceye aşı mı ben de bilmiyorum. Bu konuda da her kafadan ayrı ses çıkıyor. ben 5 tane de deliceye aşı trilye ektim. göreceğiz hangisi daha hızlı gelişiyor, hangisi daha dayanıklı. bahçem 7 dönüm. Bu arada bahçenin bir köşesine kompost yapmak için deneme yığını oluşturdum. Bahçenin batı sınırında bir sıra asma ve kiraz var. o sıranın yarısını çapalayıp malçlama yaptım. diğer yarısını geleneksel yöntemle yabancı ottan korumayı deneyeceğim. önümüzdeki günlerde gözlemlerimi yazarım. Uygulama hataları yapmış olabilirim ancak yine pes etmeyeceğim

MeyveliTepe ve mister73 beğendi.
fusunmns Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 01-03-2017, 20:08   #93
Yeni Üye

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi smurat45 Mesajı Göster
Hayırlı olsun.Bizde Manisa Turgutlu da önümüzdeki günlerde tekir zeytini dikmeyi planlıyoruz.
Merhaba , hayırlı ve bereketli olsun. Tekir zeytinini ilk defa duydum . Özellikleri ne acaba ?

Eski 02-03-2017, 06:29   #94
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 10-03-2007
Deliceye aşılı zeytin daha sağlam kök sistemi geliştirir.
Tekir Büyükbelen kasabamızın çeşididir, iri bir zeytindir. Her iri zeytin gibi eşek zeytini diyede anılır.

Melih Bakırlıoğlu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-03-2017, 09:07   #95
Ağaç Dostu

Zeytinci's Avatar

Giriş Tarihi: 24-12-2008
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Melih Bakırlıoğlu Mesajı Göster
Her iri zeytin gibi eşek zeytini diyede anılır.
Kıymetli Melih bey,

En güzel iki yaratılmışa sevgi midir yergi midir Eşek zeytini lakabı? Biri en güzel gözlü eskide kalmış geleneksel çiftci dostu, diğeri hakkında kötü birşey duymadığımız mucizevi meyve.
İriliği sebebiyle yanlış olarak bu tabiri kullanıyoruz İzmir sofralık ya da Kalamata için diye biliyorum. Bu tabir başka çeşitler için kullanılıyor mudur?

Saygılar.

Zeytinci Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-03-2017, 06:38   #96
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 10-03-2007
Sayın Zeytinci. eşek tabiri onun çok iri güzel gözlerine ithafen kullanılmış olmalı. İznik yöresinde de böyle iri bir zeytin var, Karamürsel yöresinde su zeytini deniyor ve ayni tabir kullanılıyor diye biliyorum.
Kalamata zeytin Yunanistan'ın belli bir bölgesindeki iri zeytin çeşididir, bizim buralar da ise sirke ve sarımsak ile terbiye edilip yenilen işlenmiş zeytin için söylenmesi daha doğru olur diye düşünüyorum.

Zeytinci beğendi.
Melih Bakırlıoğlu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-07-2017, 10:40   #97
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 17-06-2006
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi fusunmns Mesajı Göster
Manisa karaoğlanlıda 7 dönüm arazim var. Nerdeyse 2 yıldır ne dikeceğim konusunda araştırma yapıyorum. Zeytine karar verdim. Zeytin çeşitlerini incelediğimde yörenin zeytini olan memecik çeşidi bence en uygunu. Sıcak ve soğuğa daha dayanıklı. Yöre çeşidi olduğundan buradada yaygın hastalıklara da daha dirençlidir diye düşündüm. Ancak yörede memecik fidanı bulamadım Kimle konuşsam trilye diyor hangi fidancıya gitsem gemlik veya trilye var. Bir yerde hata mı yapıyorum acaba ?
kardeş sana kim dedi oraya uygun olan memecik diye? oranın zeytini trilya cinsidir. memecik demek eşek zeytini demek. ne yağı yağdır ne zeytini zeytin. aydın bölgesinin zeytinidir. edremit için senin bölgen eğer rakımı yüksek olan kısımlar ise olmaz. en ideali trilye dir.

mustafa1882 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-07-2017, 10:50   #98
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 17-06-2006
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi mustafa1882 Mesajı Göster
kardeş sana kim dedi oraya uygun olan memecik diye? oranın zeytini trilya cinsidir. memecik demek eşek zeytini demek. ne yağı yağdır ne zeytini zeytin. aydın bölgesinin zeytinidir. edremit için senin bölgen eğer rakımı yüksek olan kısımlar ise olmaz. en ideali trilye dir.
mesaja geç yanıt verdim ama oranlama iyi olmuş. bol bereketli günler dilerim.

bu arada büyükbelen zeytincidir. hem de sağlam zeytincidir. yağı çok başarılıdır. büyük zeytine eşek zeytini deniyor ama tekir aslında eşek zeytini değildir. memeciğe eşek zeytini denir o da eskilerden kalma bir tabirdir aslında. ama ben de manisalı olduğumdan damak tadı elbet ama sofralık olarak bile edremitten vazgeçemem.

ekiliş dikiliş yapılırken lütfen kendi isteğimizi değilde bölgenin şartlarına uyum sağlayacak çeşit ekim dikimi yapalım.
dikim sıklıklarını literatüre göre değil de parsele ayıracağımız zamana göre dikim sıklığı yapalım. adam çifçidir tek işi o dur 3.5X5 dikim yapar sonuç alır, ben memurumdur sene de 3 defa tarlaya giderim 7X7 dikimden sonuç alamam ağaçlar birbirine girmiştir gibi. bu işi bölgedeki bilinçli köylülere danışarak yapmak mantıklı diye düşünüyorum. Herkese bol bereketler dilerim

smurat45, g.c. ve fusunmns beğendi.
mustafa1882 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-07-2017, 19:23   #99
Ağaç Dostu

Zeytinci's Avatar

Giriş Tarihi: 24-12-2008
Edremit/Ayvalık çeşidi aşıladığım zeytinin (doğası gereği dikine büyüyor) yükselmesine izin vermedim. Lider sürgün dahil genç şıvgınların ağacın enerjisini tüketmesine izin vermedim, bunları kesip çıkardım. En yüksek uç sürgün kök toprak seviyesinden en fazla 4 metre.
Bu sayede eteklerdeki yapraklanma kalitesi ve meyve verme iyi oldu. Yemeklik sofralık için değerlendiriyoruz.

Zeytinci Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-11-2017, 20:32   #100
Yeni Üye

Merhaba,

uzun zamandır foruma gelemedim. Malüm iş güç -çoluk çocuk Çok fazla uğur böceği var bahçede . bu da bani çok fazla bit mi var diye düşündürüyor. Bir ara vardı Sabunlusu sarımsamsak ekstresiyle ilaçladım sonra gözlemledim yoktu. Bu sene bahçe beni çok yordu aslında . kanyaş ve topalaktan kurtulmanın yolu yok mu acaba ? kimyasal ilaç kullanmak istemiyorum ama sürme ,biçme, çapalama nafile yani . Her şeye rağmen fidanların çogunun boyu 60 cm i geçti. Bir deliceye aşı fidanım kurudu nedenini bilmiyorum.bazıları da çok cılız. Geçtiğimiz hafta sonu kontrole gittiğimde o da nee bazı fidanların sürgünleri yenmiş 3-4 ağaçta var. yine 3-4 ağaçta da yaprakların şekli ve rengi bozuk bir de yapraklarda kabartılar vardı. Hemen örnekler alıp ilçe tarım md. ne götürdüm yaprakları yenmişe zeytin fidan tırtılı dedi reçete yazdı Surrender 5 SG. Şekli ve rengi bozuk olana akar dedi. Ama onaylanmış ilaç bulamadı. Tabi ki hemen Ağaçlar nete attım kapağı. Bu zamanda ilaçlama yapmam doğru olur mu? Daha doğrusu verim alır mıyım ? Yararı zararı nedir? İlaçların etken maddelerini bilmiyorum Surrender 5 SG yararlı böceklere ve toprağa zarar verir mi ? Akar için ne yapacağım ?

Eski 07-11-2017, 20:40   #101
Yeni Üye

Kompost denemem başarısız oldu. Neyi yanlış yaptığım konusunda dahi fikrim yok. İçi kurtçuklarla doldu Malçlama ise ilk başlarda malçladığım bölgede geç yeşerip cılız kanyaşlardı ancak sonrasında naylonu delip çıktılar. Bu konuda da neyi yanlış yaptığım hakkında fikrim yok

Eski 07-11-2018, 11:11   #102
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 07-11-2018
Zeytin fidanı

Merhaba arkadaşlar güzel bilgiler var burada herkese teşekkürler

mustafa0202 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-11-2018, 11:13   #103
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 07-11-2018
Zeytin fidanı

[QUOTE=syıldıran;486164]Sn. alexcan1905 ,
Eğer boyları 1m. yi az bir şey geçiyorsa daha 2-3 yaşındalar demektir ki , mutlaka sula derim. Çok faydası olacaktır. Eğer sulamazsan kurumasalar bile baya hırpalanırlar. Dedeniz o fidanları dikerken kendisini değilde sizleri düşünerek dikmiştir , madem dedeniz sizler için zeytinfidanı dikmiş , anladığım kadarıyla ilgilisiniz , haddim olmıyarak tavsiyem fidanlara sahip çıkın sulayın , ileriki yıllarda büyüyüp ağaç olduklarında daha iyi anlarsınız. Biraz gevezelik ettim. Selamlar . .[/Q
MERHABA YORUMLARINI GÖRDÜM YARDIM İSTEYECEKTİM. BEN SERTİFİKALI ZEYTİN DİKMEK İSTİYORUM 15 DÖNÜM ARAZİ KURAK(KIRAÇ) ALAN OLARAK GEÇİYOR ADIYAMAN DA HANGİ TÜR ZEYTİN TAVSİYE EDERSİNİZ

mustafa0202 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-11-2018, 20:30   #104
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 27-10-2018
(Air layering ) havai köklendirme zeytinde başarılı sonuçlar veriyor mu acaba bilgisi olan varsa paylasabilir mi?

Sad45 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-11-2018, 08:56   #105
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 13-03-2007
Galeri: 1
Arkadaşlar uzunca bir süre aranızda bulunamadım;ancak bundan böyle beraber olabileceğim için sevinçliyim.
Bodrum a yerleştim küçücük bir bahçem var.Gemlik ten bir tane iyi olduğu söylenen 1mt. boyunda üzerinde 2 tane meyvesi olan zeytin fidanı getirip diktim.Ancak budama gerekli mi?Gerkli ise ne zaman nasıl yapmalıyım.Bilgilendiren olursa mutlu olurum.Her şey gönlünüzce olsun.

yolac Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-12-2019, 21:33   #106
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 05-12-2019
*** ben Mehmet ...bi kaç sorum olacak size
Başlıca Katlama Şekilleri:

""1- 60 cm derinlikte hendek dibine 8-10 cm taş,üzerine 5 cm kalınlıkta hafif toprak, (1/3 kum, 1/3 yanmış gübre, 1/3 funda toprağı) konur. Bunun üzerine 2 cm kalınlıkta çekirdek serilir. Tekrar 2 cm kum konulur. Hendek doldurulur en üste yine kum konur. Üst kısım hasır ile örtülür. Nem kontrol edilir. Gerekirse süzgeçli kova ile su verilir. Çekirdeklerin %10-15'i çatlayınca katlamaya son verilir"".........bu katlama yönteminin süresi ne kadardır ..bu sene katlanan çekirdekler seneye Eylül - ekim aylarında dikilecekse,o zamana kadar kaglamadami kalacak

Işıkfidan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-04-2024, 05:53   #107
Ağaç Dostu

aziztoprak's Avatar

Giriş Tarihi: 16-10-2014
Wink 6-7 yaşındaki zeytinlerin gövdesi toprak altında kalırsa!?

Merhabalar. 6-7 yaşındaki zeytin ağaçlarımı bahçe tesviyesi öncesi eğimli arazinin en alt ön sırasına dikmiştim. Ev önü tesviyesi sonrası fidanların (ağaçların) aşı bölgesi kısman toprak seviyesinde veya biraz altında kaldı. Etraflarını mümkün olduğunca açtım. Ancak sorunum şu. Ön bahçe duvarı yapıldığında bahçenin seviyesi tesviye sonrası yükseldiği için boğaz aşı bölgesi yaklaşık 50-60 cm aşağıda kalıyor. O bölgeyi toprakla doldurmadığım zaman ağaçların arkasına set şeklinde bir duvar daha yapmam lazım ve bahçe görünümü de kademeli ve çirkin oluyor. Doldursam zeytin gövdeleri 60-70 cm toprağa gömülüyor. Gövdenin toprağa gömülmesi ağaçlara zarar verir mi? Nasıl bir çözüm üretebilirim? Saygılar.

aziztoprak Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-04-2024, 12:30   #108
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 11-02-2007
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi aziztoprak Mesajı Göster
Merhabalar. 6-7 yaşındaki zeytin ağaçlarımı bahçe tesviyesi öncesi eğimli arazinin en alt ön sırasına dikmiştim. Ev önü tesviyesi sonrası fidanların (ağaçların) aşı bölgesi kısman toprak seviyesinde veya biraz altında kaldı. Etraflarını mümkün olduğunca açtım. Ancak sorunum şu. Ön bahçe duvarı yapıldığında bahçenin seviyesi tesviye sonrası yükseldiği için boğaz aşı bölgesi yaklaşık 50-60 cm aşağıda kalıyor. O bölgeyi toprakla doldurmadığım zaman ağaçların arkasına set şeklinde bir duvar daha yapmam lazım ve bahçe görünümü de kademeli ve çirkin oluyor. Doldursam zeytin gövdeleri 60-70 cm toprağa gömülüyor. Gövdenin toprağa gömülmesi ağaçlara zarar verir mi? Nasıl bir çözüm üretebilirim? Saygılar.
Evet, zarar verir ama şöyle bir yol izleyebilirsiniz. Köklendirme hormonu alırsınız. Litrede yarım gram olacak şekilde çözersiniz (hazır çözeltileri var), Ağacın toprak altında kalacak kısımlarına, bıçakla derinlemesine (odun bölgesine ulaşacak şekilde) kesikler atarsınız. Bu kesiklere hazırladığınız köklendirme hormonundan püskürtücü ile püskürtürsünüz. Sonra, bu yaralı kısımları plastik bir torba içerine alıp, torbanın içini de ıslak perlitle doldurursunuz. Ağaç, bu yaralı kısımlardan hormon etkisiyle kökler geliştirir. 6-7 ay sonra kök gelişimini kontrol edersiniz. Kök oluşumunu gördüğünüzde perlitleri uzaklaştırmadan üzerine toprak doldurursunuz. Bir yıl boyunca yaz aylarında ağacı sulamayı ihmal etmeyin... Kolay gelsin...

Doku_Kültürcü Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Etiketler
zeytin, zeytin ağacı

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 22:59.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024