agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Ağaçlar > Meyve Ağaçları (Özel) > Zeytin
(https)

Beğeni Düzeni35Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 29-07-2014, 20:06   #61
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 13-06-2014
Merhaba,

Tohumun ekimi öncesi yapılan işlemler ve katlama detaylı bir şekilde açıklanmış, peki çekirdeğin kırılıp içindeki embiryodan ( ya da tohumun) kolayca çimlendirilmesi mümkün müdür?

Aşağıda bağlantısını paylaştığım videoda bu şekilde ekildiği ve çimlendiği görülüyor.

How to grow olives from seeds - YouTube

kutupbahcesi Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-11-2014, 19:02   #62
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 22-11-2014
ben gemlik türü zeytin yetiştirmek istiyorum bahçemden çeltik akç cm olucak ve kök ilacı olarak hangi ürünü almalıyım lütfen cvp ve kaç cmi topraga girmelidir kaç dakka suda beklemelidir

aleyna741852 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-11-2014, 19:41   #63
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 15-02-2010
Ben çelikten zeytin üretimi için her yıl denemeler yapıyorum. Genellikle başarı ortalamam %40-%50 civarında oluyor. Geçen sene İBA köklendirici hormon kullanarak da üretim yapmaya çalıştım ancak önceki senelerden farklı bir durumla karşılaşmadım. Yine tutturma oranı %40-%50 civarında kaldı. Belki de uygulamayı yanlış yapan bendim o nedenle köklendirici hormonun bir işe yaramadığını söylemem yanlış olur. Uygulamam şu şekilde idi; Öncelikle 30 cm uzunluğundaki ve genellikle parmak kalınlığındaki 2 yaşındaki çelikleri hazırladım, nemli olacak şekilde ıslattım, toprağa girecek olan kısmı 5 saniye hormon içinde beklettim, daha sonra hormondan çıkardım 2-3 saniye dışarıda beklettikten sonrada toprağa gömdüm ama dediğim gibi hormon kullanmadığım zamanlarla aynı oranda başarıya ulaştım. Eğer bu şekilde yapacaksanız hormon kullanmaya gerek yok direkt budayıp toprağa dikin aynı başarı oranını yakalarsınız. Kolay gelsin.

Blacksoul1903 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-01-2015, 02:34   #64
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 22-01-2015
*** arkadaslar ben gemlik ve bizim buralarin tarsus sari ulagindan yetistirmek istiyorum ama velakin celik dallarimda halkali leke hastaligi vermis sizce zarari olurmu ?

tugay fidanci Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-01-2015, 15:08   #65
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 10-05-2010
Wink Zeytin fidanı üretimi

Merhaba arkadaşlar bu konulara yeni yeni merak sarmaya başladım. Zeytin ağaçlarımdan kalem alıp çelikle üretim yapmak istiyorum. Güllerde şöyle bir üretim şekli gördüm. Başarılı buldum. Sizce zeytinede böyle bir durum yapılsa nasıl olur?

Yapan arkadaş kalemleri patatese saplayıp toprağa dikmiş.

Zeyno waffle beğendi.
ahmt_thr Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-01-2015, 01:08   #66
Yeni Üye

herhangi bir bilgisi olan yokmudur acaba ?

Eski 26-01-2015, 07:30   #67
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 10-03-2007
Patateslere yazık olur gibi geliyor. Zeytinlerinizin cinsi trilye , edremit ise köklendirici ile daha çabuk köklenebilir, diğer cinsler ise katlama yöntemi ile köklendirebilirsiniz ama zordur.

ahmt_thr beğendi.
Melih Bakırlıoğlu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-02-2015, 23:13   #68
Yeni Üye

Tekrardan merhabalar, yanlış mı okudum bilmiyorum ama ( Bu aralar o kadar çok şey okudum ki artık herşey birbirine girdi ) Köklendirici ile çelikleme yapılıyormuş herhalde. Bende bugün gittim İzmir Gıda çarşısından köklendirici diye bu maddeyi

aldım. Buna çelikleri batır daha sonra toprağa göm dedi ama sizce işe yararmı **** prosedür de başka bir farklılık varmıdır nasıl yapsam iyi olur diye sormak istedim. Selamlar.

Eski 11-06-2015, 19:16   #69
Yeni Üye

relic's Avatar

Giriş Tarihi: 12-02-2011
çekirdekten zeytin işinde şimdi tecrübelerimizi birleştirsek de nasıl bir yöntem izlesek...?

relic Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 31-08-2015, 14:22   #70
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 31-08-2015
Selam arkadaşlar foruma yeni katıldım denizlinin ilcesinde karasal iklim ve Akdeniz iklimi geçiş özelliği olan bir bölgede sulak olmayan dağlık ve taslik bir köyde zeytin yetiştiriciligi yapmak istiyorum soguga ve susuzluga dayanıklı yaglik olan zeytin cinsi tercih etmek istiyorum hem kalite hem yağ çokluğu bakımından zengin olan cinsleri ayırt etmemde ve nasıl olması gerektiğinde yardimci olursaniz sevinirim tecrübeli arkadaşlar yardimci olsun fikir konusunda koyumuzde 50 yakın zeytinimiz vardır deneme amaçlı olarak dikildi ve zeytin vermeye başladı bazıları koyde bizden başka zeytin diken yok şu sıkıntısı mevcuttur taşıma şu ile sulaniyor dağ bölgesi yayla tarzı bir bölge deyiz

Acemi_ciftci20 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 01-09-2015, 14:06   #71
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 31-08-2015
Merhaba denizlinin ilcesinde karasal iklim ve Akdeniz iklimi geçiş özelliği olan bir bölgede sulak olmayan dağlık ve taslik bir köyde zeytin yetiştiriciligi yapmak istiyorum soguga ve susuzluga dayanıklı yaglik olan zeytin cinsi tercih etmek istiyorum hem kalite hem yağ çokluğu bakımından zengin olan cinsleri ayırt etmemde ve nasıl olması gerektiğinde yardimci olursaniz sevinirim tecrübeli arkadaşlar yardimci olsun fikir konusunda koyumuzde 50 yakın zeytinimiz vardır deneme amaçlı olarak dikildi ve zeytin vermeye başladı köyde bizden başka zeytin diken yok su sıkıntısı nedeniyle kimse ağaç yetiştirmek istemiyor koyumuzde elma armut ceviz ağırlıklı badem yetistigini buğday nohut genel geçim tütün üzerinde koyde kırmızı toprak hakim dağları çam ardıç meşe palamutu makilik mevcut bu şekilde yatırım için düşünüyorum bodur zeytin daha kaliteli yağ ve erken ürün verme özelliği varmis uygun tarlaya sahip olduktan sonra tavuk gübresi ile nadasa bırakmak 1 yıl sonra dikim yapmak istiyorum. İlgili arkadaşların yazımı okuduktan sonra özelden mesaj yazarak tecrübe ve bilgilerinden yardım almak isterim aranızda ziraat mühendisi var ise mesajım özelden cevap verirse sevinirim cunki siteye yeni üye oldum buraya pek takip edemiyorum ogrenemedim yani ..

Acemi_ciftci20 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-09-2015, 08:46   #72
Ağaç Dostu

Etrafınızda olan ağaçları inceleyin, verimlerini araştırın derim. Ceviz bildiğim kadar su ister, badem kayalık yeri sever ama erken donlardan etkilenir.
Yakınınızdaki ilçe tarım ile görüşmenizi tavsiye ederim.
İlle de zeytin diyorsanız, bölgedeki zeytinliği olan çiftçiler ile görüşmeniz çeşit konusunda size fikir verecektir, farklı bölgelerin zeytinleri cins kırılması yapabilir.
Kolay gelsin.

owert beğendi.
Eski 24-09-2015, 17:22   #73
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 24-09-2015
iyi günler
zeytinin dip (kök) sürgünlerini çelik elde etmek için toprağa ne zaman yatırmam gerekir?
bilgi verirseniz çok memnun olurum.

tarimtutkunu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 01-12-2015, 19:17   #74
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 01-12-2015
Selamun aleykum bir sorum olacaktı arkadaşlar... Benim babadan kalma 13 dönüm yerim var ve buğday ekiyorum ve dönüme ortalama 450-500 kg buğday alıyorum ve uğraştığıma degmiyor... Ben buraya zeytin dikmek istiyorum... Sorum şu benim tarla eski göl yeri ve kışın çok yağışlı olursa azda olsa su duruyor ve kışları toprağa bastınmı çizmeboyuna yakın çamura batıyor bu tarlada zeytin olur mu? Zeytini dikip kurumasını istemiyorum bilgisi olan yardımcı olursa sevinirim şimdiden teşekkürler....

masiva Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-12-2015, 06:36   #75
Yeni Üye

owert's Avatar

Giriş Tarihi: 11-02-2013
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi masiva Mesajı Göster
Selamun aleykum bir sorum olacaktı arkadaşlar... Benim babadan kalma 13 dönüm yerim var ve buğday ekiyorum ve dönüme ortalama 450-500 kg buğday alıyorum ve uğraştığıma degmiyor... Ben buraya zeytin dikmek istiyorum... Sorum şu benim tarla eski göl yeri ve kışın çok yağışlı olursa azda olsa su duruyor ve kışları toprağa bastınmı çizmeboyuna yakın çamura batıyor bu tarlada zeytin olur mu? Zeytini dikip kurumasını istemiyorum bilgisi olan yardımcı olursa sevinirim şimdiden teşekkürler....
Zeytin aşırı su istemez. Derenaj yapmanız gerekir. Zeytin eksi 7 deceye adar dayanır. Soğuda sevmez. Çiçeklenme ve oluşum aşamasında hatırladığım kadarı ile 23 dece altına düştüğünde meyva oluşumunda kendini stopa alır yapamaz. Zeytin çok dayanıklı uzun ömürlü ama o kadarda hasas bir ağaçtır. En çok suya Temmuz ağustosta sonu ayında ihtiyaç duyar, çünkü tane çekideğini o zaman yapmaya başlar eylül başlarında ki yağmurlarda geliştirir. hem su ister hemde fazla su istemez işte hasaslığı mesela. Eğer kurak yerde,soğuk yerde iseniz bu aylarda verim alamasınız. Bunun için öncelikle iki üç ağacı farklı yerle ekin ,hatta başka ağaçları da (kayısı mesela) ekin randımanının görün sonra karar verin derim. meyvacılık bir dönem ekilip bir dönem sonu sökülecek tarım değildir ki. Yatırım gerekli ,toprağınızı bağlayacaksınız ?

Toprağın PH değeri 6, 6,5 değerlerinde olması gerekmektedir diye biliyorum.Bu ayarlanabilir gerçi bunun için gübre kulanmanız gerek vs vs .. En iyisi Melih beyin dediği gibi ilçe tarımda ziraatçi mühendislerlere danışmak . Çünkü o belgeyi en iyi bilen orası.

owert Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-10-2016, 08:05   #76
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 19-10-2016
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi m24860 Mesajı Göster
4500 dönüm zeytinlik aldık 2 ay önce,çok bakımsız ve biraz dik kalıyoru arazi,aslında tam istediğimiz gibi,1-2 yıl içinde ev yapık oraya yerleşmeyi düşünüyoruz.Zeytin ağıçlarını nasıl bakım yaparız hiç bir fikrimiz yok(60 tane ağıç var ),bazıları sanki yabani gibi ,sayın zeytinci, sizinkiler o kadar güzeller,bayıldım.
450 metrekare **** 4,5 dönüm dür..60 ağaç buraya sığar.

sidre Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-10-2016, 08:19   #77
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 19-10-2016
Zeytın dostlar;
5 sene önce Gemlik diye 44 tane fidan diktim.22 tanesi. neyidi belirsiz çiktı.Antalya dan serbest fidancıdan aldım.1 ağaçdan 15 kılogram zeytin topladım diğer 21 ağaçtan toplam o kadar olmadı.7 yaş lar.Ancak diğer fidanlar söğüt ağacı gibi uzuyorlar ,ocak şubat gibi yaprakları aşiri dökülüyor.Dipten çok dal oluyor.Dallar düzgün uzuyor,gemliğe göre daha düzgün ve uzun dallı. Bu 22 ağaçtan 2 tek tane zeytın gördüm.Çekirdeği gemlik gibi.Ancak bir yaşlı amca bana tavşan yüreği olabılır dedi.Çekirdek farklı.yardım ariyprum bu ağaçlar ne,

sidre Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-11-2016, 08:12   #78
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 30-01-2015
Zeytin Çeşiti

İyi günler. Resimdeki Zeytinin adını bilen varmı acaba aranızda ?

Eklenen Resimler

Milla beğendi.
osmanoksuz Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-11-2016, 19:46   #79
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 17-11-2016
merhaba

Manisa karaoğlanlıda 7 dönüm arazim var. Nerdeyse 2 yıldır ne dikeceğim konusunda araştırma yapıyorum. Zeytine karar verdim. Zeytin çeşitlerini incelediğimde yörenin zeytini olan memecik çeşidi bence en uygunu. Sıcak ve soğuğa daha dayanıklı. Yöre çeşidi olduğundan buradada yaygın hastalıklara da daha dirençlidir diye düşündüm. Ancak yörede memecik fidanı bulamadım Kimle konuşsam trilye diyor hangi fidancıya gitsem gemlik veya trilye var. Bir yerde hata mı yapıyorum acaba ?

YeniBON beğendi.
fusunmns Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-11-2016, 05:59   #80
Ağaç Dostu

Aydın yöresine bakmanızı tavsiye edebilirim. Memecik o yörede çok fazladır.

Eski 21-11-2016, 09:58   #81
Ağaç Dostu

mister73's Avatar

Giriş Tarihi: 09-11-2016
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi fusunmns Mesajı Göster
Manisa karaoğlanlıda 7 dönüm arazim var. Nerdeyse 2 yıldır ne dikeceğim konusunda araştırma yapıyorum. Zeytine karar verdim. Zeytin çeşitlerini incelediğimde yörenin zeytini olan memecik çeşidi bence en uygunu. Sıcak ve soğuğa daha dayanıklı. Yöre çeşidi olduğundan buradada yaygın hastalıklara da daha dirençlidir diye düşündüm. Ancak yörede memecik fidanı bulamadım Kimle konuşsam trilye diyor hangi fidancıya gitsem gemlik veya trilye var. Bir yerde hata mı yapıyorum acaba ?
Zeytinden çok anlamam ancak bizim oralarda Edremit cinsi çok tutulur, hatta trilye ile kıyas kabul etmeyeceğini söylerler. Bergamalıyım, Manisa'ya çok uzak sayılmaz. Bu cinsi Akhisar civarında da rahatlıkla bulabilirsiniz diye düşünüyorum. Bol şanslar...

YeniBON beğendi.
mister73 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-11-2016, 14:29   #82
Ağaç Dostu

Zeytinci's Avatar

Giriş Tarihi: 24-12-2008
Alıntı:
Ancak yörede memecik fidanı bulamadım Kimle konuşsam trilye diyor hangi fidancıya gitsem gemlik veya trilye var. Bir yerde hata mı yapıyorum acaba ?
Önceliğim kaliteli yağlık olsun ve iddialı olmasa da sofralığa da gelsin kararı için tercihiniz Memecik fikrinize katılıyorum. Zeytincilik Araştırma veya Aydın tarafında özel fidecilerde bulman lazım.
Önceliğin sofralık ise Manisa'nın meşhur çeşitlerinden dikebilirsin.

Düzenleyen Zeytinci : 21-11-2016 saat 14:30 Neden: Yazım hatası
Zeytinci Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-11-2016, 19:24   #83
Yeni Üye

Cevaplarınız için teşekkür ederim. Önceliğim kaliteli yağlık olması. Memecik cinsin kendine verimli olmadığı için dikilmediğini söyledi buradaki çiftçiler. Ben bi zeytincilik araştırmaya gideyim.

Bahçeye tesfiye yaptırınca buradaki köylüler güldüler bana : ) Sapsol de attırdım . Toprak tahlili için numune de verdim. Sadece fidan seçimim kaldı.

YeniBON ve mister73 beğendi.
Eski 24-11-2016, 19:46   #84
Ağaç Dostu

mister73's Avatar

Giriş Tarihi: 09-11-2016
Kolay gelsin sayın fusunmns, umarım emeklerinizin karşılığını fazlasıyla alırsınız.

mister73 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-12-2016, 15:10   #85
Yeni Üye

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi mister73 Mesajı Göster
Kolay gelsin sayın fusunmns, umarım emeklerinizin karşılığını fazlasıyla alırsınız.
Teşekkür ederim. Umarım herkes emeklerinin karşılığını fazlasıyla alır.

Eski 15-01-2017, 21:38   #86
Yeni Üye

Kadın olarak çiftçilik yapmaya çalışmak ne zormuş Pes etmeyeceğim

Eski 15-02-2017, 18:31   #87
Yeni Üye

Merhaba , bu gün fidanları diktik. Keyfim yerinde

Eski 16-02-2017, 07:09   #88
Ağaç Dostu

Hayırlısı olsun.
Ne cins diktiniz?

Eski 17-02-2017, 22:16   #89
Yeni Üye

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Melih Bakırlıoğlu Mesajı Göster
Hayırlısı olsun.
Ne cins diktiniz?
Merhaba,

30 memecik, 100 trilye, 10 domat, 1 edremit. trilyelerim maalesef çelik. diğerleri deliceye aşı.

Eski 20-02-2017, 17:13   #90
Ağaç Dostu

Zeytinci's Avatar

Giriş Tarihi: 24-12-2008
Alıntı:
Merhaba,

30 memecik, 100 trilye, 10 domat, 1 edremit. trilyelerim maalesef çelik. diğerleri deliceye aşı.
Sofralıklar (Trilye, Domat) için sulama imkanın var mıdır?
Çelik'ten üretimin gelişimi deliceye nazaran hızlı olabilir.
8-9 dönüm yeriniz var galiba, hayırlı uğurlu olsun, tebrikler.

Taşlıbahçe beğendi.
Zeytinci Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Etiketler
zeytin, zeytin ağacı

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 20:21.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024