agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Ağaçlar > Meyve Ağaçları (Özel) > Zeytin
(https)

Beğeni Düzeni51Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 27-07-2012, 11:19   #1
Ağaç Dostu

omar's Avatar

Giriş Tarihi: 13-08-2007
Galeri: 8
Zeytin Hasat Sistemleri

Benim için biraz erken ama şimdiden araştırmasını yapıyorum.

400+100 adet 5 yaşlı zeytin fidanım var. Şimdilik olanları el ile toplayabiliyoruz, ilerideki yıllarda ağaca zarar vermeden, verimi etkilemeden hasat etmek için araştırıp, çevreme soruyorum.. "Dal ile çırpmada, nasıl toplarsan topla" deniliyor.

Sanırım 2 tür toplama sistemi var:
1)- Sarsma,
2)- Çırpma.

Eklediğim 2 (basit) sistem cihazlarından kullanan varsa;
en az zarar veren sistem acaba hangisi olabilir?

Şimdiden teşekkür eder, konu başlığının tartışılarak fayda sağlamasını dilerim.

Eklenen Resimler

pria beğendi.
omar Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-11-2012, 23:09   #2
Ağaç Dostu.

pria's Avatar

Giriş Tarihi: 06-08-2009
Forumda zeytinliği olupta zeytin silkme makinası kullanan yok mu acaba?
Bu konuda kişisel tecrübeler benim içinde çok değerli..
Paylaşım bekliyorum.

pria Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-03-2013, 13:26   #3
Ağaç Dostu.

pria's Avatar

Kendi başınıza yaptığınızda çok zor ve zahmetli, işçiye yaptırdığınızda sinir bozucu sonuçları olabilen ve maliyetli bir iş olan zeytin toplama konusunda pratik bir çözüm bulmak istiyorum bu yıl..

Zeytinliği olup ta, zeytin hasat makinası kullanan hiçbir üye yokmu acaba?
Onların görüş, tecrübe ve tavsiyeleri çok çok önemli..
Yazarlarsa sevinirim..

İnternette birçok bilgi var ama hangisi ideal, hangisi az yorucu, ağaca en az zarar verip maksimum faydayı sağlayan makinalar hangisidir?

Taraklı çırpma makinası mı, silkme makinası mı? Yerliler ne kadar güvenilir?

Örneğin ben bir ilan buldum..gerçekten ithallere göre çok hesaplı..ama karar vermek çok zor:

ZEYTİN TOPLAMA SİLKME MAKİNESİNE SERVET ÖDEMEYİN (ID#340972), fiyat 999,99*TL, konak satın al

Eski 27-03-2013, 14:12   #4
Ağaç Dostu

smnunal's Avatar

Giriş Tarihi: 10-08-2011
Galeri: 1
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi pria Mesajı Göster
Kendi başınıza yaptığınızda çok zor ve zahmetli, işçiye yaptırdığınızda sinir bozucu sonuçları olabilen ve maliyetli bir iş olan zeytin toplama konusunda pratik bir çözüm bulmak istiyorum bu yıl..

Yazarlarsa sevinirim..

İnternette birçok bilgi var ama hangisi ideal, hangisi az yorucu, ağaca en az zarar verip maksimum faydayı sağlayan makinalar hangisidir?

Örneğin ben bir ilan buldum..gerçekten ithallere göre çok hesaplı..ama karar vermek çok zor:

ZEYTİN TOPLAMA SİLKME MAKİNESİNE SERVET ÖDEMEYİN (ID#340972), fiyat 999,99*TL, konak satın al

Sayın pria,

Bu konu başlığını daha önce görmemişim. Kendi zeytinliklerimde kullanmak üzere ilk zeytin hasat makinasını titreşimli ve benzinli 2001 yılında aldım.(İtalyan Cifarelli marka) Ağaçlarınızın taç yapısı küçükse ve zeytinler olgunlaşmış ise gayet verimli kullanışlı bir makina. Aağaçlarınızın taç yapısı büyükse ve zeytinler tam olgunlaşmamışsa hasat verimli olmuyor olgunlaşmıyan taneler silkelense bile düşmüyor. Makinanın olumsuz yönüne gelince ağırlığı ve titreşimden dolayı insanı çok yorması. Ağaçlarınız gemlik cinsi zeytin ise erken olgunlaşmadan ve taç yapısından dolayı bu makina bu ağaçlarda daha kullanışlı.

Teknolojinin gelişmesi ve devlet desteği katkısı dolayısı ile 2011 yılında akülü tarak şeklinde sağa sola ve aşağı yukarı çalışma sistemi olan hafif ve kullanışlı elektroliv marka 2. makinayı aldım. Bu makina her türlü ağaçda belli yüksekliğe kadar olan mesafelerde zeytin cinsi veya olgunluk dönemi sorun olmadan rahatlıkla kadın erkek herkes tarafından kullanılabiliyor. Bu makinanın olumsuz yönü sabah erken saatlerde ve çiğ olan zamanlarda sürgün uçlarını kırıyor. Birde devamlı kullanmanız durumunda kullanan kişiyi yoruyor olması.

Sizin gibi az ve genç yaşta ağaçları bulunan kişiler için ikinci bahsettiğim makina daha uygun olur. Bizim bölgede yaklaşık 1 yıllık sürede enaz 200 adet bu tip makinalardan satılmıştır.

En uygunu hasat zamanında kullanıp ona göre karar vermeniz bunlar daha çok genç ve zinde insanlara uygun diye düşünüyorum. (Bu sözüm sakın yanlış anlaşılmasın insanlar yaşlandıkça daha çabuk yoruldukları için)

Hasadınızın bol olması dileğimle.

kasap.94, pria ve leobiz beğendi.
smnunal Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-03-2013, 14:48   #5
Ağaç Dostu.

pria's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi smnunal Mesajı Göster
Sayın pria,

Bu konu başlığını daha önce görmemişim. Kendi zeytinliklerimde kullanmak üzere ilk zeytin hasat makinasını titreşimli ve benzinli 2001 yılında aldım.(İtalyan Cifarelli marka) Ağaçlarınızın taç yapısı küçükse ve zeytinler olgunlaşmış ise gayet verimli kullanışlı bir makina. Aağaçlarınızın taç yapısı büyükse ve zeytinler tam olgunlaşmamışsa hasat verimli olmuyor olgunlaşmıyan taneler silkelense bile düşmüyor. Makinanın olumsuz yönüne gelince ağırlığı ve titreşimden dolayı insanı çok yorması. Ağaçlarınız gemlik cinsi zeytin ise erken olgunlaşmadan ve taç yapısından dolayı bu makina bu ağaçlarda daha kullanışlı.

Teknolojinin gelişmesi ve devlet desteği katkısı dolayısı ile 2011 yılında akülü tarak şeklinde sağa sola ve aşağı yukarı çalışma sistemi olan hafif ve kullanışlı elektroliv marka 2. makinayı aldım. Bu makina her türlü ağaçda belli yüksekliğe kadar olan mesafelerde zeytin cinsi veya olgunluk dönemi sorun olmadan rahatlıkla kadın erkek herkes tarafından kullanılabiliyor. Bu makinanın olumsuz yönü sabah erken saatlerde ve çiğ olan zamanlarda sürgün uçlarını kırıyor. Birde devamlı kullanmanız durumunda kullanan kişiyi yoruyor olması.

Sizin gibi az ve genç yaşta ağaçları bulunan kişiler için ikinci bahsettiğim makina daha uygun olur. Bizim bölgede yaklaşık 1 yıllık sürede enaz 200 adet bu tip makinalardan satılmıştır.

En uygunu hasat zamanında kullanıp ona göre karar vermeniz bunlar daha çok genç ve zinde insanlara uygun diye düşünüyorum. (Bu sözüm sakın yanlış anlaşılmasın insanlar yaşlandıkça daha çabuk yoruldukları için)

Hasadınızın bol olması dileğimle.
Sayın smnunal,

Öncelikle aydınlatıcı bilgileriniz ve temenniniz için çok teşekkür ederim..
En doğrusu, dediğiniz gibi ''hasat zamanında kullanıp ona göre karar vermek''..ama benim bu şansım yok..Mesela bu sene motorlu ilaçlama makinası alacağım..dolu ağırlığı 35 kilo falan olanları ben kullanamam..bu yüzden dolu ağırlığı 23-25 kilo olanlardan alacağım..köyde çeltik eken gençlerden biri ''adnan abi, bende bundan var..nisanda köye gelnce ben fidanlığa getiririm..kullanırsın bordo bulamacında..ona göre karar verip alırsın'' dedi..
Ama maalesef köyde zeytin hasat makinası olan hiç kimse yok..bu yüzden bizzat deneyip karar verebilme olanağım yok..

Benim zeytinler Gemlik cinsi, taç yapıları küçük sayılır ve fazla boylu değiller..Ayrıca tek gövde değil, toprak seviyesinden bıraktığım 4-5 ince gövde şeklinde..titreşime iyi yanıt verebilirler diye düşünüyorum..
Ayrıca geçen yıl 5 kez yapraktan kullandığımdenizyosunu sayesinde, bir önceki yılda birlikte hasat yaptığımız arkadaşlara göre 15-20 gün erkencilik sağladım..soğuklara kalmadan hasatı bitirdim..700 kilo civarında zeytini 9 günde tek başıma mekanik tarak ile kendim topladım..İşçi tutsam benim hiç kârım olmaz..İşçiye ödeyeceğim para zeytinin değerine yakın nerdeyse..bu yüzden kendim toplamak zorunda kaldım..ama gerçekten yorucu..sabah 6, akşam 7 aralıksız çalışmak yorucu..Allah'a şükür şimdilik gücüm yetiyor ama ileriki yıllarda zor..yaşım 60..

Vaktiniz olduğunda aşağıdaki sorularımı da yanıtlarsanız sevinirim:

-Elektroliv ve Cifarelli makinaları nereden kaç liraya aldınız..Hesaplı alınabilen yerler varsa yazabilir misiniz? Birde, bunlar için ''devlet desteği'' ne kadar oluyor? Destekleme makinayı alırken mi oluyor, yoksa siz parayı peşin ödedikten sonra İlçe Tarım'a faturayı ibraz edip destekleme priminin iadesini mi bekliyorsunuz?

-Yukarıda linkini verdiğim yerli yapım, sırt askılı makinalar için bir bilgi ve tecrübeniz var mı acaba?

-Motoru sırtta olan silkeleme makinaları daha az yorucu olabilir mi?
-Elektoliv akülü taraklı makinanın şarzı ne kadar gidiyor..

Düzenleyen pria : 27-03-2013 saat 19:01
Eski 27-03-2013, 15:19   #6
agaclar.net

MeyveliTepe's Avatar

Giriş Tarihi: 22-03-2007
Biz sofralık topladığımız için hep elle teker teker topluyoruz. Biraz uzun sürüyor ama temiz oluyor. İznik bölgesinde manuel taraklarla topluyorlar. 3-5 liralık şeyler ama gördüğüm kadarıyla iş yapıyor.

MeyveliTepe Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-03-2013, 15:27   #7
Ağaç Dostu.

pria's Avatar

Sayın Meyvelitepe,

Aile kalabalık olursa ve ağaç sayısı az ise sizinkisi en doğru olanı..

Manuel tarak ta fena değil, ben geçen yıl öyle topladım..ama 170 kök zeytinde manuel tarak çok uzun zaman alıcı..işçi tutsan elde ettiğin zeytinin parasını onlara ödemen gerekiyor..
Velhasıl, üretici olmak çok zor bu devirde..

Herşeye para ödersen diktiğin zeytinler anlamını yitiriyor..Çünkü kazancın sıfır oluyor..hatta cepten yiyorsunuz..İşin içinde olan, yaşayan biliyor..
Bazen ben niye diktim bunca fidanı, diyesim bile geliyor..
Çünkü rantabl değil..
Şimdilik, kendi el emeğimle her tür işlerini yapabiliyorum ama ilerisi zor..Bu yüzden daha pratik yöntemler arayışındayım..

M.Fıstık beğendi.
Eski 27-03-2013, 15:32   #8
Ağaç Dostu

smnunal's Avatar

Sayın pria,

Bildiklerimi memnuniyetle paylaşmaya çalışacağım inşallah yardımcı olabilirim.
Makinaları Muğla/Yatağanda bulunan Moto market firmasından aldım. Benzinli titreşimli olan makinayı 2001 yılında 900 Tl.na diğer akülü olan makinayıda 2011 yılında toplam 3300 Tl. olmak üzere 1650 Tl.nı ben ödedim. Destekleme için çiftki kayıt sistemine kayıtlı olmanız ve kendi adınıza zeytinliğiniz olması gerekiyor en sağlıklı bilgiyi İlçe veya İl Tarım Müdürlüklerinden alabilirsiniz. 2013 yılı makina ekipman desteklemeleri açıklandı ise müraacat için geç kalmamak gerek. Eğer ki müracaatınız olumlu olursa ondan sonra alım ile ilgili işler başlıyor. Ben önce makinayı anlaştım tüm işlemleri satıcı firma takip etti sadece teslimden önce kendi hisseme düşen kısmı ödedim.

Sırtta kullanılanlar daha yorucu olurlar dikkat etmenizde fayda var. Bu makinalarla ilgili tecrübem yok fakat bizim bölgede bunlardan alıpta kullananda yok.

Akülü olanda normal 72 volt normal araba aküsü kullanıyorsunuz 1 gün akşama kadar rahat yetiyor. Yanında şarz cihazı veriliyor evde veya 220 volt elektrik olan heryerde şarz edebilirsiniz. Ben bazen direkt olarak traktörün aküsüne bağlayıp kullandığımda oldu.

Hangisi olursa olsun servis ve yedek parça önemli bizde ucuz diye makina alıp arıza olduğunda İzmire parça aramaya gidenler oldu. Umarım yardımcı olabilmişimdir.

Eski 27-03-2013, 15:37   #9
Ağaç Dostu.

pria's Avatar

Sağolun varolun sayın smnunal..
Aklıma takılanlar olursa yine kapınızı çalarım..Selamlar..

Eski 27-03-2013, 15:45   #10
Ağaç Dostu

smnunal's Avatar

Alıntı:
Sağolun varolun sayın smnunal..
Aklıma takılanlar olursa yine kapınızı çalarım..Selamlar..
Sayın pria,

Her türlü konuda istediğiniz zaman size yardımcı olmaya çalışırım. Benim sizde eğer atmadıysanız ismim ve telefonumda olması lazım yoksada özelden verebilirim.

pria beğendi.
Eski 27-03-2013, 16:24   #11
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 10-02-2013
TENTEMATIK- ZEYTIN ve çok amaçlı ürün toplama aleti. Mahsuller yere düşmeden kasalara yuvarlanıyor. Zamandan ve işçilikten kar edin. Günde beş katını toplayın. Beş kişiyle yapılan işi iki kişiyle yarın. Gider ve yakıt masrafı yok. Bundan sonra para kazanalım. Avrupa kullanıyor! Biz neden kullanmayalım?
Diyor imal eden kişi:

Eklenen Resimler

Perhan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-03-2013, 20:05   #12
Ağaç Dostu.

pria's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi smnunal Mesajı Göster

.
Sayın smnunal, sanırım sizin makinanın modeli bu olmalı..
ELEKTROLIVE E 5000 M makina fiyatlarına bakıyorum internette..

Bir yerde, 5599 lira..(İstanbul)
Diğer bir yerde ise (İzmir) 6000 lira..

Sadece bir yerde insaflı bir fiyat bulabildim..Firma İstanbul'da..
Fiyatı 1093 euro'dan 874 euro'ya indirmiş..yani 2024 lira..
Kim nasıl tutturursa öyle satıyor..
Firmaya pazarlık için bir mesaj yazdım bakalım ne diyecekler en son..

Özellikleri:

Güç :150 Watt
Hız :1000 devir / dk.
Güç Kaynağı :1 Adet 48 Volt
Akü Şarj Aleti :230 V / 50 Hz
Akü Şarj Süresi :5 saat
Uzunluk :Teleskopik 180 - 330 cm
Tarak Hareketi :Elipsoidal
Tarak Hızı :Kademesiz Ayarlanabilir
Aksesuar :Yedek Tarak Uçları
12 V STANDART AKÜ, EN AZ 70 Amp/h KULLANILIR VE ÜRÜNE DAHİL DEĞİL

Eski 24-04-2013, 13:16   #13
Ağaçsever

eko35's Avatar

Giriş Tarihi: 27-05-2012
Galeri: 3
sayın pria ben buyıl zanon karbonium evo diye akülü makine aldım.geçen yıllarda günde 3 işçi zeytini sırıkla çırpmak için 3 kadın işçi serpintileri (sergiden dışarı düşenler) ve dip zeytinlerini toplamak için çalıştırıyordum 15 günde iş bitiyordu. buyıl sadece babamla ikimiz hasat işini yaptık 20 günde bitti makine olmasa sırıkla olsa 3 ayda bitmezdi.bu arada babam 80 yaşında bende astım hastasıyım. bu makineyi 5-6 yıl önce almamakla bayağı çok şey kaybetmişiz.20 günde işlediğimiz zeytin 12 ton.

pria ve Zeyno waffle beğendi.
eko35 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-06-2013, 09:31   #14
Ağaçsever

M.Fıstık's Avatar

Giriş Tarihi: 14-06-2013
Merhaba arkadaşlar bende bu konu ile ilgileniyorum.
Zeytin hasat makinaları hızlı ve sağlıklı ürün toplamak amacı ile geliştirilmişlerdir.
Çırparak hasat yöntemi gelecek yılın verimini düşürmesi nedeni ile istenmez. Ayrıca pek bilinmeyen diğer neden ise zeytindeki dal kanseri hastalık riskini arttırması ayrıca var olan hastalığın kolayca yayılmasını sağladığı içindir.
Elle hasat ise zahmetli yorucu ve yavaştır.
Zeytinlerinizi ve diğer bazı meyvelerinizi hasat etmek için gönül rahatlığı ile alabileceğiniz bir firma bakınızOlistar Zeytin ve Meyve Hasat Makinası - Olistar Zeytin Hasat Makineleri diyebilirim.
Buradaki modelleri kısaca açmak gerekirse;
Ağaçtan dökülen zeytinleri hızlıca toplamak için geliştirilmiş KİRPİ
Hasat sırasında toplamayı kolaylaştıran YAYGI ve ŞEMSİYE
Elle toplamayı kolaylaştıran VİBROLİ ve TIRMIK
Traktör veya İş Makinalarına takılan TİLKİ , AKREP , KEDİ
Ayrıca mazottan ve zamandan tasarruf sağlayacağınız etkili ilaçlamayı sağlayan İLAÇLAMA ROBOTU

Bu ürünleri inceleyip araştırdığınızda sektörün en iyilerinden olan OLİSTAR ürünlerini seveceğinizi düşünüyorum. İspanyol firması olan şirketin bazı ürünleri artık TÜRKİYE de üretime alınıyor. Bu aşamada ilk üretilen ürün KİRPİ oldu.
Ayrıca bu ürünlerin birçoğu zeytin dışında BADEM, CEVİZ, KAYISI, LİMON, PORTAKAL, ANTEP FISTIĞI, KİRAZ ve FINDIK(bazı türleri) ta da kullanılabilir.
Teşekkürler bilginize...

Zeyno waffle beğendi.
M.Fıstık Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-09-2013, 16:11   #15
Ağaç Dostu

omar's Avatar

Giriş Tarihi: 13-08-2007
Galeri: 8
Bir araştırma yazısı

Makineli Zeytin Hasadının Farklı Yönlerden Değerlendirilmesi

Prof. Dr. Fazilet N. Alayunt
Ege Üniversitesi Ziraat Fakültesi Tarım Makineleri Bölümü

Eski çağlardan beri hem sofralık, hem de yağlık olarak tüketilen, gün geçtikçe önemini arttıran zeytin, Akdeniz mutfağının vazgeçilmezi haline gelmiştir. Sağlıklı beslenme için sofralarımızdan eksik edilmemesi önerilen bu bitki, Akdeniz’e kıyısı olan ülkelerde yaygın olarak yetiştirilmektedir. Dünya zeytin üretiminin yaklaşık yüzde 98’ini karşılayan Akdeniz ülkeleri içerisinde, Türkiye yaklaşık 0,73 milyon hektarlık alandan elde edilen 1,3 megatonluk zeytin üretimi ile dünyada 4. sırada yer almaktadır. Bu sıralamada İspanya birinci, İtalya ikinci ve Yunanistan üçüncü sırada yer almaktadır (Anonim, 2011).

Zeytin aslında üretimi kolay bir bitki olarak düşünülse bile, yıllar boyu söylenen “Bakarsan bağ, bakmazsan dağ olur” deyimine uymaktadır. Bu bitkinin bakımına özen gösterilir, zamanında ve doğru yöntemlerle tarımı gerçekleştirilirse yıllar boyu verim alınabilir. Geleneksel yöntemlerle yapılan zeytin tarımının yanı sıra, son yıllarda modern yöntemler de hızla yayılmaktadır. Zeytin üretimindeki en yorucu ve zaman alıcı, aynı zamanda üretim maliyetinde en yüksek paya sahip olan aşama hasattır. Meyve özelliklerine bağlı olarak değişmekle birlikte, meyve hasadında toplam maliyetin yüzde 60 -70’ini hasat oluşturmaktadır. Zeytin üretiminin özellikle eski tip plantasyonlarda, meyilli arazilerde bulunması hasat işlemini zorlaştırmaktadır.
Zeytin hasadında geleneksel yöntem olarak bilinen sırıkla ve elle toplama şeklinde yapılan hasat, çok yorucu, iş gücü gereksinimi fazla, zaman alan, işçi ücretlerine de bağlı olarak yüksek maliyetli bir uygulamadır. Özellikle zeytin ağacının dallarına sırık adı verilen uzun sopalarla vurarak meyvelerin düşürülmesi yıllar boyu uygulanan bir yöntemdir. Bu yöntemde, ağaca ve ertesi yıl ürün verecek sürgünlere zarar verilmekte, böylelikle zeytinin bir yıl ürün verirken diğer yıl ürün verememesine (periyodisite) neden olunmaktadır. Elle toplama olarak adlandırılan uygulamalarda, merdiven yardımı ile zeytin dallarına ulaşabilen işçiler ya tek tek zeytini toplamakta ya da tarak olarak adlandırılan el aletleri ile dallar üzerindeki zeytini tarayarak koparmaktadır. Bu yöntem zaman alıcı, yorucu bir uygulamadır.

Son yıllarda ülkemizde, makineli zeytin hasadına hızlı bir geçiş olmuştur. Genellikle arazi yapısına ve üretim amacına göre farklı çalışma prensiplerine sahip makineler satın alınmakta ve kullanılmaktadır. Farklı teknik özelliklere sahip olan bu tip makinelerin çoğu İtalya ve İspanya’dan ithal edilmektedir. Genellikle hasat işlemi, dalların, gövdenin sarsılması ya da ufak darbelerle meyvenin düşürülmesi esasına dayanmaktadır. Sarsarak yapılan hasatta, titreşim değerleri (frekans-genlik) değerleri farklılık gösterebilmektedir ve doğrudan meyve ile temas edilmemekte dalların ya da gövdenin titreştirilmesi ile meyve düşürülmektedir. Çırpıcılarda da parmakların şekli, hareket yönü – hızı değişmektedir.

Hasat makinelerinde performans değerlendirmesi yapılırken;

1. Makinenin birim zamanda hasat ettiği ürün miktarına (iş başarısı),

2. Ağaç başına hasat edilen tanelerin, ağaçtaki toplam tane miktarına oranına (hasat etkinliği),

3. Hasat sırasında dökülen – kırılan ya da kopan yaprak, filiz, dal gibi diğer materyalin miktarına(tane dışı materyal),

4. Ürün kalitesine verilen zarara bakılmaktadır.

Bu değerlendirmeler sırasında ürünün olgunlaşma derecesi ile ağaçların yapısal özellikleri de göz önüne alınmaktadır. Bilindiği gibi, zeytin hasadı sırasında oluşan dal, filiz kırılmaları ve yaprak kayıpları, hasadı takip eden yılın ürününe olumsuz şekilde yansımakta ve periyodisiteyi keskinleştirmektedir (Caran, 1994; Saraçoğlu, 2001). Ayrıca hasat edilen ürün içerisinde bulunan tane dışı materyalin, ürünün işlenmesinden önce temizlenmesi ve ayrı bir işlem gerektirmektedir.

Pekitkan ve arkadaşları (2011) yapmış oldukları çalışmalarında 3 farklı zeytin çırpma makinesi, 1 adet dal sarsıcı ve 1 adet gövde sarsıcı kullanmış, bu makinelerin Edremit çeşidi zeytinin hasadındaki performans değerlerini belirlemişlerdir.

Araştırmacılar yapmış oldukları değerlendirmede, çalışma prensipleri farklı olan zeytin hasat makinelerinin hasat performansları göz önüne alındığında iş başarısı açısından gövde sarsıcı zeytin hasat makinesi diğer hasat makinelerinden daha başarılı bulunmuştur. Bu tip makinelerle ağaç taç hacmine bağlı kalmaksızın hasat işlemi en kısa sürede gerçekleştirilebilmektedir. Fakat çalışma prensibi itibariyle meyveler ile direkt temas etmediği için hasat etkinliği bakımından diğer tip hasat makinelerinin gerisinde kalmaktadır. En kısa sürede hasat işlemini tamamlayabilmek için gövde sarsıcı hasat makineleri tercih edilebilir. Buna karşın ülkemizdeki zeytin ağaçlarının büyük oranda eğimli arazilerde olması bu tip makinelerin kullanımını önemli ölçüde sınırlandıran bir etkendir. Gövde sarsıcıların maliyetlerinin diğerlerine göre çok daha yüksek olması da yaygınlaşmasını engelleyen bir faktördür.

Dal sarsıcıda hasat performans değerleri kullanıcının deneyimi ile yakından ilişkilidir. Dal sarsıcılardaki en büyük sakıncalardan biri de dikkatsiz ve aynı dalda uzun süre kullanımların dalda zedelenmelere sebep olmasıdır (Qabatty ve Alayunt 2010). Çalışma prensibi gereği meyve ile direkt temas etmediğinden hasat etkinliği konusunda çok fazla beklenti olmasa bile en azından sarsıcı organının dalı daha iyi kavradığı bir kanca sisteminin kullanımı bu tip makinelerin özellikle iş başarılarını arttıracağı gibi ağaç hasarını de bir ölçüde engelleyebilir. Diğer taraftan Qabatty ve Alayunt (2010), yaptıkları çalışmada dal sarsıcı ile domat zeytinin hasadında meyve kalitesindeki zararın düşük düzeyde gerçekleştiğini, meyve kalitesi-pazar değerinde herhangi bir kayba neden olmadığını vurgulamışlardır.

Çırpıcılarda ise, hasat sırasında çırpıcı parmakların meyve ile direkt temas etmesi sonucu hasat etkinliği diğer makinelere göre daha yüksek olmaktadır. Çırpıcıların tüm ağaçta gezdirilerek hasat işlemini gerçekleştirmesi, zaman alıcı bir uygulama olmakla birlikte ağaçta kalan meyve sayısı en az düzeyde olmaktadır. Ayrıca Qabatty ve Alayunt (2010), sofralık (domat) zeytin çeşidinde, çırpıcı ile yaptıkları hasat işleminde ağaç ve meyve zararı değerlerinin diğer tip hasat makinelerine göre arttığını, meyve kalitesi-pazar değerinde kayıplara neden olduğunu belirtmişlerdir. Fakat bu tip makineler hem kullanım kolaylığı açısından, hem de diğer tip makinelere göre düşük maliyeti sebebiyle tercih edilmektedir.

Makine seçiminde zeytinin yağlık ya da sofralık oluşu da göz önünde tutularak tercihlerin yapılması uygun olacaktır.

Genellikle makine performans değerlerinin ölçümüne yönelik yapılan araştırmalarda sadece kısa sürede işi bitirebilen, ağaca ve meyveye en az zarar veren makinelerin belirlenmesi amaçlanmaktadır. Oysa bu makineleri kullanan çiftçilerin sağlığını kısa ya da uzun dönemde tehdit edebilecek risklerin ortaya konması çok önemlidir. Özellikle elde ve sırtta taşınan makinelerde belirli bir çalışma süresinin üzerinde ve yüksek düzeyde titreşime maruz kalan kişilerde el- kol titreşim sendromunun ortaya çıktığı yapılan araştırmalarla ortaya konmuştur. Sadece titreşim değil, aynı zamanda makinenin ağırlığı ve gürültü de çalışma koşullarını zorlaştırmaktadır. Alayunt ve arkadaşları (2008) yapmış oldukları araştırmalarında dal sarsıcı ve çırpıcı tipteki makinelerde titreşim seviyelerini ölçmüşler, dal sarsıcı ile yapılan çalışma sırasında kısa süre içinde (5 dakika) operatörün özellikle tetikleme işlemini yaptığı sağ el parmaklarında deri deformasyonu oluşmuştur. Bu tip makinelerle çalışma sırasında operatörün kısa aralıklarla çalışması önerilmektedir. Ayrıca, titreşimi sönümlendiren sisteme sahip makinelerin tercih edilmesinde yarar görülmektedir. Genel olarak makineleri satın alanlar, makinelerin hasat etkinliği ve fiyatlarına dikkat etmekte, ergonomik özelliklerini değerlendirmemektedir.

Zeytin hasat makineleri ülke içinde kullanıma sunulurken standartlarla belirlenmiş ölçüm yöntemleriyle değerlendirilmelidir. Zeytin hasat makinesi üzerinde ve kullanma kılavuzunda ilgili bilgilendirmenin anlaşılır bir şekilde yazılması hem üretim verimliliği açısından hem de insan sağlığı açısından son derece önemlidir.

Kaynaklar

Anonim , 2011. Food And Agriculture Organization of the United Nations, Food and Agriculture Organization of the United Nations
Alayunt, F.N., Saraçoğlu, T., Çakmak, B., Özarslan C., 2008. İki Farklı Tipteki Zeytin Hasat Makinasının Bazı ergonomik Özellikleri, 14. Ulusal Ergonomi Kongresi, Bildiriler Kitabı Cilt II, s: 499-506 , Trabzon
Qabatty, A., Alayunt, F. 2010. Domat Zeytin Çeşidinde Farklı Hasat Yöntemlerinin Meyve Kalitesine
Etkileri. Doktora Tezi. Ege Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Tarım Makineleri Anabilim Dalı, Bornova İzmir
Caran, D., 1994. Zeytinde Mekanik Hasat Olanaklarının Araştırılması. Doktora Tezi
(Yayınlanmamış). Ege Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Tarım Makineleri Anabilim Dalı. Bornova İzmir
Pekitkan, F.G. A. Qabatty, F.N.Alayunt, H.Ü. Evcim. 2011. Zeytin Hasat Makineleri Üzerinde
Bir Araştırma. Ulusal Zeytin Kongresi Bildiriler Kitabı, 22 – 25 Şubat 2011, Akhisar /Türkiye,
S: 36 -44.
Saraçoğlu, T., 2001. Elle Taşınan Bazı Zeytin Hasat Makinelerinin Performanslarının Belirlenmesi. Yüksek Lisans Tezi, ADÜ Fen bilimleri Enstitüsü, Tarım Makineleri Ana Bilim Dalı, Aydın.

omar Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-09-2013, 16:36   #16
Ağaçsever

M.Fıstık's Avatar

Giriş Tarihi: 14-06-2013
Red face

Alıntı:

Yazarlarsa sevinirim..

sn pria bu işte en ideal gövde sarsıcı makinelerdir bunların sabit debili olmayan bilgisayar sistemli olanları ağaçlara hiç zarar vermez artı çok faydalı oldukları da kanıtlanmıştır. Fakat bu makineler küçük arazilere göre değildir fiyatları genelde yüksek karşılanır. Size önerebileceğim hava ile çalışan el tipi ürünlerdir dediğiniz gibi bunlar diğerlerine oranla daha rahat çalışılabilir aletler. Bu işin içinde olduğum için neredeyse tüm firmaların tüm ürünlerini inceliyorum. Size önerim TÜRDEŞ tarıma bakmanız. Beğendiğiniz ürünlerle ilgili pazarlık yaparken benim ismimi verebilirsiniz rakip firmalarda olsak ta İzmir Fuarında tanıştık ufak ta olsa bir etkisi olacaktır

pria beğendi.
M.Fıstık Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-03-2014, 22:27   #17
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 19-03-2014
arkadaşlar merhaba ben 2012 yılında motorlu sırta takılan kancalı zeytin dal sarsıcı aldım kullanımı çok zor uygun dal bulmak bir mesele kanca aralığı çok dar 3 cm veya 3,5 santim sadece bir ağaçta denedim baktım olmuyor üretici firmaya geri verdim. Hemen sonra castellari marka akülü tırmık aldım ve gerçekten çok memnun kaldım ama ağaçlarımın yaşı büyük olduğu için doğal zeminden çok yüksekler genede hasat zamanı insanı yoruyor. Geçenlerde traktörün kuyruk mili ile çalışan bir makina gördüm malarya firması ile bursa firması üretmiş halatlı ceviz zeytin silkme makinası isminde üretici firmaları aradım cevizde yüzde yüz başarılı dediler zeytinde ise %70 dediler ama kullanan arkadaşlar varmı acaba beni bu konu hakkında bilgilendirirlerse çok sevinirim.

pria beğendi.
muğla Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-06-2014, 12:31   #18
Ağaç Dostu

Zeytinci's Avatar

Giriş Tarihi: 24-12-2008
Domat zeytini hasadı için hangi makinayı önerirsiniz?
Makina kullanan arkadaşlar hangi tip olanı tavsiye eder? Avantajları ve dez avantajları nelerdir?

Zeytinci Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-06-2014, 09:24   #19
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 10-03-2007
Titreşim anında dallara çarpan domat zeytinde daha sonra lekelenme ve kararmalar oluyor. Bizler el ile topluyoruz. Taraklı olanlar ise sağa sola çok fazla tane fırlatıyor ve leke yapıyor.

Zeytinci ve pria beğendi.
Melih Bakırlıoğlu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-06-2014, 11:56   #20
Ağaç Dostu

Zeytinci's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi pria; makina fiyatlarına bakıyorum internette..

Bir yerde, 5599 lira..(İstanbul)
Diğer bir yerde ise (İzmir) 6000 lira..

Sadece bir yerde insaflı bir fiyat bulabildim..Firma İstanbul'da..
Fiyatı 1093 euro'dan 874 euro'ya indirmiş..yani [B
2024[/B] lira..
Kim nasıl tutturursa öyle satıyor..
Firmaya pazarlık için bir mesaj yazdım bakalım ne diyecekler en son..
Sn Pria,

Elektroliv aletini aldınız mı? Memnun musunuz?
Akülü aletler daha kullanışlı olsa diye düşünüyorum.

Eski 29-07-2014, 01:04   #21
Ağaç Dostu.

pria's Avatar

Sayın Zeytinci,

Hasat makinası hakkında hala bir karar veremedim.

Eski 30-10-2014, 13:54   #22
Ağaç Dostu.

pria's Avatar

11 ekimde köye giderken Bursa'da Kadıoğlu Makina'ya gittim..Orada yetkili mühendis Hasan bey ile uzun uzun görüşüp zeytin hasat makinalarını inceledim.

Kadıoğlu Makina, kendi geliştirdiği yerli zeytin silkeleme aparatını Secho, Castor, Oleamac benzinli motorlara uyumlu olarak satıyor..Castor ve Oleamac motor olunca fiyat yükseliyor..
Ben oldukça güvenilir Çin malı Secho marka motoru tercih ettim..Secho motor + Kadıoğlu silkeleme aparatı ve yedekleriyle birlikte 9 taksit yaparak toplam 1550 liraya satın aldım..
Aparatın motora montesi çok basit..
Motor bağlantısı yanındaki noktaya haftada bir, aparatın ucundaki noktaya ise her sabah kauçuklu gres pompaladım..

Yaşım 60 olmasına rağmen sırt motorlu silkeleme makinası beni pek yormadı..

Aparatın kanca genişliği 35 mm..
Kancayı 2-3 santimlik dallara geçirip 5-10 saniye tetiğe bastığımda oldukça iyi silkeleme yapıyor..Fakat daha ince veya daha kalın dallarda düşen zeytin taneleri azalıyor..

Bir de dalın en ucundaki uzun ince filizlerdeki zeytinlere titreşim az gittiği için zeytinleri düşürmüyor..

%95 oranında hasat sağlanır diyorlar ama benim edindiğim izlenime göre hasatta toplam %60 cıvarında bir silkeleme sağlıyor..Çünkü, zeytin ağaçlarında sadece 2-3 santimlik dalların yanısıra 1-1.5 santim kalınlığında birçok dal var..Makina bunlarda işe yaramıyor..El tarağı ile toplanması gerekiyor..

Herşeye rağmen bana işçilik maliyetinde ağacın yapısına göre %40-60 oranında bir tasarruf sağladığına inanıyorum..
Gelecek yıl ağaçlarımı budarken kanca geçirilecek noktaları açıp temizleyeceğim, yani budayacağım..Çünkü, tam kancayı geçirmek istediğiniz noktanın üzerinde ince bir filiz veya dal bunu engelliyor..

Üzüldüğüm bir nokta da şu: Ben kendi dükkanlarına gittiğim halde ve tırpan aparatını da almaktan vazgeçtiğim halde onca zorlamama ve ısrarıma rağmen bana asgari 1550 liradan sattıları bu makinayı bugün facabook'taki sayfalarında tırpanı dahil 1450 liradan sattıklarını görünce üzüldüm, hatta gücendim.
Aynı makinanın ZiraiDepo'nun ilanlarında 1400 liraya satıldığını görünce biraz daha kırgınlığım arttı.

20 gün içinde nerdeyse 200 lira ucuzlayan bu makinayı bana 1550 liraya sattıkları için buradan yetkili mühendis Hasan beye teessüflerimi bildiriyorum.

Eklenen Resimler

Eski 08-11-2014, 01:03   #23
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 07-04-2011
Merhaba,
şöyle bir hasat makinesi buldum;Active OLIVATOR E20 Zeytin Toplama Makinası
kullanıp bilen varmı bilmiyorum ama araştırmalarımda italyan marka olan bu cihazın, italya ve ispanyada 400 euro civarı satış fiyatı var.. türkiyede 2 yerde bulabildim biri 4500 tl ye satıyor!!
ACTIVE OLIVATOR E20 ZEYTN HASAT MAK.
biri 590 tl ye!!!
Hırdavat & Bahçe Zeytin Toplama Makinaları ACTIVE ZMS-E20 E20 Active OLIVATOR E20 Zeytin Toplama Makinası
590 üstüne akü ve şarj aleti eklesen 250 tl civarı bir masrafı daha var..
ama ürünle ilgili hiçbir videoya rastlamadım.. nasıl çalışır verimliliği nedir ortada..
fiyat uygun sadece.. makine kullanmış olanların bu ürünle ilgili bir fikri olabilirmi?

okcu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 30-11-2014, 19:00   #24
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 21-11-2014
Merhaba
Bursa bölgesinde olup silkme **** hasat makinesi olarak servisinden ve cihazın performasından memnun kaldığınız marka(lar) nelerdir?
Teşk.

Sent from my iPad using Tapatalk

esasadam Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 30-11-2014, 19:21   #25
Ağaç Dostu

Zeytinci's Avatar

Red face

Alıntı:

Bir de dalın en ucundaki uzun ince filizlerdeki zeytinlere titreşim az gittiği için zeytinleri düşürmüyor..

%95 oranında hasat sağlanır diyorlar ama benim edindiğim izlenime göre hasatta toplam %60 cıvarında bir silkeleme sağlıyor..Çünkü, zeytin ağaçlarında sadece 2-3 santimlik dalların yanısıra 1-1.5 santim kalınlığında birçok dal var..Makina bunlarda işe yaramıyor..El tarağı ile toplanması gerekiyor..

Herşeye rağmen bana işçilik maliyetinde ağacın yapısına göre %40-60 oranında bir tasarruf sağladığına inanıyorum..
Kancanın ince dalları sıkı kavrayacak şekilde ayarlanabiliyor olması lazım. Yerli olarak geliştirdiklerine göre onu da yaparlar. Dezavantajı bu galiba. Mevcut hali ince Dalları sallayamıyor.

pria beğendi.
Eski 04-12-2014, 01:10   #26
Yeni Üye

Stihl mi yoksa kadıoğlu mu dersiniz

Eski 04-12-2014, 01:19   #27
Yeni Üye

Zeytin Hasat Sistemleri

Pria
Memnun musunuz makineden kullanımı kolay mı.

Eski 06-12-2014, 18:46   #28
Ağaç Dostu.

pria's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi esasadam Mesajı Göster
Pria
Memnun musunuz makineden kullanımı kolay mı.

Kadıoğlu'nun makinasını aldığıma pişman değilim..Bana yine de hasatta kolaylık sağladı..Silkeleyemediği ince dalları da 2 kadın işçi tarakla çabucak sıyırıverdi..
Kadıoğlu çok ucuz sayılır İtalyan makinaların yanında..Ben şahsen İtalyan makinaya 4-5 bin lira vermem.

Eski 06-12-2014, 20:44   #29
Ağaç Dostu

Zeytinci's Avatar

Unhappy

Alıntı:
Kadıoğlu'nun makinasını aldığıma pişman değilim..Bana yine de hasatta kolaylık sağladı..Silkeleyemediği ince dalları da 2 kadın işçi tarakla çabucak sıyırıverdi.
Silkeleme ağız açıklığı ayarlanabilir olsa sofralık zeytinler için ideal olur. Ağırlık ve yorması yine de dezavantajı.
Yağlık zeytinler için çırpmalı uygun olabilir. Ağırlığı ve yorması daha az galiba. Kullananlar yorumlasa da anlasak.

Eski 07-12-2014, 20:46   #30
Ağaç Dostu.

pria's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Zeytinci Mesajı Göster
Silkeleme ağız açıklığı ayarlanabilir olsa sofralık zeytinler için ideal olur. Ağırlık ve yorması yine de dezavantajı.
Yağlık zeytinler için çırpmalı uygun olabilir. Ağırlığı ve yorması daha az galiba. Kullananlar yorumlasa da anlasak.
Sayın Zeytinci,

Kadıoğlu'nun sırt askılı motoru 10 kilo civarında..Silkeleme aparatı da 3 kilo civarında..
Yaşım 60 olduğu ve hava da oldukça sıcak olduğu halde silkeleme işi beni yormadı sayılır..Çünkü, ben bir ağaçta kancanın takılabildiği en fazla 10-12 dalın herbirini ortalama 15-20 saniye silkeliyorum..Bir ağaçta toplam 5-6 dakikalık çalıştırma hiç te yorucu değil..
Yorucu olan, 3 kiloluk aparatın kancasının geçirileceği dalı bulup kancayı geçirmek..Kancayı geçirince zaten kollarınıza binen yük azalıyor..
Bir de yüksekte olan dallara 3 kiloluk aparatı kaldırıp takmak yorucu oluyor..
Ayrıca, kancanın geçirileceği yerde ince dallar falan olursa insan kancayı geçirmek için uğraşıyor..Hele gözleriniz de iyi görmüyorsa bu daha da yorucu oluyor..

Bu yıl budama yaparken, kanca geçirilecek yerleri tek tek gözden geçirerek budama yapacağım..Kancayı geçireceğim yerde fuzuli birkaç ince filiz yüzünden zorluklar yaşadım çünkü..

Kadıoğlu makina oldukça güçlü ve sarsıcı..Oldukça fazla yaprak döktü..Buna üzülmedim sayılmaz..
Bu dal sarsıcılar bu kadar yaprak döküyorsa, taraklı silkeleme makinaları kimbilir ne kadar yaprak döküp filiz kırıyordur.
Taraklı makinalara pek sıcak bakamadım ben.

Zeyno waffle beğendi.

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 00:32.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024