agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Ağaçlar > Meyve Ağaçları (Özel) > Zeytin
(https)

Beğeni Düzeni5Beğeniler
  • 4 Gönderen Zülfinaz
  • 1 Gönderen Osmaniyebirlik

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 20-06-2012, 13:01   #1
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 18-06-2012
zeytin ağacı gübreleme

zeytin ağaçlarını yenı diktim diltiğim yer denizli'nin çal ilçesi ortaköyü rakım yaklaşık olarak 850 civarları köyumuzun yaklasık 5 km ılersınde adıgüzel barajı bulunuyor baraj kuruldugundan berıdır zeytın dıkımlerı zeytıncılık başladı ama bu sene soğukların çok şiddetli olmasından dolayı zeytin ağaçlarının çoğunda kuruma oldu . sorun ne dersenız gubreleme

ziraatcılara sordum en kaliteli kök gübresinin 18*46 olduğunu söylediler
18*46 ile triple isimli bir gübreyi karıştırıp atmamı söyledıler gübrelerin özeliklerine bakarken 15*15 gübresinin soğuga daha dayanıklı hala getırdıgını okudum sımdı soguga dayanıklı olması benım ıcın cok önemlı ama gubreleme yaparsam ne alıp atayım hala aklımda herhangıbır bırşey gelmedı kıme ne sorsam farklı bırşey söyluyorlar .

sızce hangı gubreyı ne sekılde atmalıyım ağaç başına yaklasık bır çay bardağı ıle 1 su bardagı arasında atmayı planlıyorum

aklımdan geçende su 18*46 ile triple ve 15*15 karıştırsam ne kadar sağlıklı olur ve ne mıktarda atmalıyım tarım ısıne yenı başlıyorum ve hiçbir bilgim bulunmamaktadır yardımcı olursanız çok sevinirim

ve ne kadar mıktarda atmalıyım ölçu olarak ağaçlar küçük.

daruldarp Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-06-2012, 13:43   #2
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 22-03-2012
Merhabalar hoşgeldiniz daruldarp, otları biçtirdikten sonra sürdürebilirsiniz bence yeni dikilmiş fidanlar böylece daha iyi kök atarlar ayrıca sulama imkanınız var ise muhakkak sulayın derim.

Kullanılması gereken gübre ve miktarını en iyi toprak analiz sonuçları belirler.Toprağınızı tanımak için de bir fırsattır bu,aslında bahçe kurulmadan önce yaptımanız daha iyi olurdu.

Gübrelerin soğuktan koruyacaklarını çok düşünmüyorum,nedenine gelince:

Siz ne kadar dikkat ederseniz edin iklimi kontrol edemezsiniz ancak ona göre hareket edebilirsiniz.

Bahsettiğiniz gübreler 18-46,tiriple ve 15-15-15 üçüde taban gübrelerdir.Erken ilkbahar hatta kış aylarında tabana verilerek sürülür ,şu anda uygun gübreler değiller.

Eğer sulama imkanınız varsa otları biçdirip sürdürüp daha sonra suyla beraber potasyum nitrat gübresini ara ara verebilirsiniz,eğer sulama imkanınız yoksa sürdürmenizi tavsiye ederim,ayrıca su verecekseniz bile bunu yaz sonunda bitirmeniz gerek çok tazelenen sürgünler ilk donlarda zarar görebilir.

Bahsi geçen gübreler kompoze gübrelerdir,yani AZOT FOSFOR POTASYUM (N-P-K) oranları hepsinde farklıdır ,her biri farklı topraklar ve ürünler için dizyn edilmişler neye göre nasıl karıştıracaksınız.

En güzeli analiz yapmak,böylece toprak ne istiyosa onu verirsiniz , belki çok az kullanacaksınız belki organik madde az o yüzden analiz yaptırın.Zeytin için en uygun zaman sonbahardır,daha detaylı bilgi için Çal tarım ilçe müdürlüğüne uğrayın onlar sizi yönlendiriler.

Zülfinaz Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-06-2012, 14:08   #3
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 18-06-2012
zeyitin 09 teşekur ederım gübrelemeyı sımdı yapmayı planlamıyorum ekım gıbı kış başlarında planlıyorum sımdıden arastırmaya basladımkı en dogru şeyı yapayım dedıgınız gıbı toprak analızını zaten yaptıracagım ayrıca belırtmek ısterımkı ben öğrenciyim tamamen kendı ımkanlarımla zarzor dıktım zaten çok fazla surdurmek veya sulamak gıbı ımkanım yok harclıklarım bu duruma pek yetmıyor malesef en azından çevresını derınce çapalayabılırım pazartesı gunu toprak analızı ıcın çala gideceğim zaten.
ayrıca dedıgım gıbı öğrencıyım sadece yazları hafta sonları ve bayramlar gıbı sureclerde ılgılenebılıyorum aılemde pek destek çıkamıyor malesef ama dıktıgım bölgeye 2.5 ay boyunca dıktıkten sonra bol bol yagmur yagdı otların asırı olma nedenlerınden bırıde bu sanırım.

daruldarp Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-01-2013, 20:10   #4
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 23-01-2013
selam.toprak tahlili yaptırıp ona göre gübre atmak en uygunudur arkadaşlar.

Bactogold beğendi.
Osmaniyebirlik Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-06-2013, 15:09   #5
Ağaçsever

M.Fıstık's Avatar

Giriş Tarihi: 14-06-2013
sn daruldarp;
bulunduğunuz çevrede herhangi ticari bir zeytincilik girişiminde bulunuldu mu acaba?

M.Fıstık Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-04-2014, 15:14   #6
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 08-04-2007
yetişmiş zeytinde gibberillic asit kullanımı

zeytin ağaçlarında giberilik asit kullanımı konusunda düşünceleriniz ve uygulama zamanları nedir ?

mozkur Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Etiketler
15*15, 18*46, 20*20, triple, zeytin

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 06:37.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024