agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Ağaçlar > Meyve Ağaçları (Özel) > Zeytin
(https)

Beğeni Düzeni12Beğeniler
  • 3 Gönderen pria
  • 2 Gönderen syıldıran
  • 3 Gönderen pria
  • 1 Gönderen hosseda
  • 1 Gönderen Melih Bakırlıoğlu
  • 1 Gönderen hosseda
  • 1 Gönderen MeyveliTepe

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 26-05-2012, 19:52   #1
Ağaç Dostu

yaprak 92's Avatar

Giriş Tarihi: 21-01-2009
zeytin ağacında beyaz köpük oluşumu

Arkadaşlar sitede aradım böyle bir konuya rastlamadım. O nedenle başlık açmak durumunda kaldım.Benim bahçemde 4 yaşında bir zeytin ağacım var.şimdiye kadar sorunsuz büyüdü ancak bu hafta birkaç dalında birden kar gibi dalları sarmış bir şeyler gördüm.Bu nedir ve ne yapmalıyım bilen arkadaşlar hemen yazar mı?
Teşekkürler.......

yaprak 92 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-05-2012, 21:52   #2
Ağaç Dostu

egetropical's Avatar

Giriş Tarihi: 07-06-2007
resim koysaydınız daha net bir cevap verebilirdim.
anlatıklarınızdan bu zaralının adı zeytin pamuklu bit zaralısı olabilir. organik üretim yapıyorsanız neeazal kullanın. organik değilse en yakın zirai ilaç bayisinden kalıntı yapmayan zeytin pamuklu bit için ruhsatlı zirai ilac kullanmalısınız.

egetropical Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-05-2012, 10:09   #3
Ağaç Dostu

syıldıran's Avatar

Giriş Tarihi: 12-03-2008
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi yaprak 92 Mesajı Göster
Arkadaşlar sitede aradım böyle bir konuya rastlamadım. O nedenle başlık açmak durumunda kaldım.Benim bahçemde 4 yaşında bir zeytin ağacım var.şimdiye kadar sorunsuz büyüdü ancak bu hafta birkaç dalında birden kar gibi dalları sarmış bir şeyler gördüm.Bu nedir ve ne yapmalıyım bilen arkadaşlar hemen yazar mı?
Teşekkürler.......
Sn. yaprak 92 ,
Tarifinizden zeytin pamuklu biti zararlısı olduğu anlaşılıyor , bir zirai ilaç bayisinden 3-5 liraya alabileceğiniz küçük bir şişe ilacı belirtilen dozajda sulandırarak ilaçlama yaparsanız bu zararlılardan kurtulursunuz , gerçi çiçek dönemi geçmek üzere , çiçek dönemi geçince pamuklu bitlerde kaybolur. Eğer ilaçlama yapmak isterseniz diazinon etkili maddeyi ihtiva eden (Basudin vb.) , dimethoathe etkili maddeyi ihtiva eden (Poligor , korumagor vb.) veya fenthion etkili maddeyi ihtiva eden (Lebaycid vb.) bir ilacı kullanabilirsiniz. Basudini bilmiyorum ama Poligor veya Lebaycid vb. ilaçlar 100 lt. suya 150 cc (150 gr.) yani 10 lt.lik sırt tulumbasına 15 cc. konur. Selamlar . .

syıldıran Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-05-2012, 19:47   #4
Ağaç Dostu.

pria's Avatar

Giriş Tarihi: 06-08-2009
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi syıldıran Mesajı Göster
dimethoathe etkili maddeyi ihtiva eden (Poligor , korumagor vb.) veya fenthion etkili maddeyi ihtiva eden (Lebaycid vb.) bir ilacı kullanabilirsiniz. Basudini bilmiyorum ama Poligor veya Lebaycid vb. ilaçlar 100 lt. suya 150 cc (150 gr.) yani 10 lt.lik sırt tulumbasına 15 cc. konur. Selamlar . .
Ben zorunlu ihtiyaç halinde Korumagor kullanıyorum; memnunum..
Bu yıl Lebaycid sordum; yasaklandı dediler..

pria Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-05-2012, 20:37   #5
Ağaç Dostu

Zeytinci's Avatar

Giriş Tarihi: 24-12-2008
Arkadaşlar teşhis de haklılar.
Fakat hemen zehire sarılma.
Bir ağaç zeytinden kalan sağlar size yeter.

Zeytinci Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-05-2012, 20:57   #6
Ağaç Dostu

Eser İlhan's Avatar

Giriş Tarihi: 04-03-2007
Galeri: 1
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Zeytinci Mesajı Göster
Arkadaşlar teşhis de haklılar.
Fakat hemen zehire sarılma.
Bir ağaç zeytinden kalan sağlar size yeter.
Başlığı ilgiyle takip ediyorum, çünkü benim bahçemdeki zeytrin ağacımda da aynı oluşum var. Bu hafta sonu gördüm ilk kez ve pamuklu bit olabileceğini düşündüm. Sanırım yanılmamışım.
İlaç kullanmayıp beklemeyi mi öneriyorsunuz yukardaki sözlerle ? Pamuklu bitle mücadele edlimezse ağacın sağlığı için bunun sonuçları ne olur ? Zeytin güvesi için geçen yıl Delfin WG kullandım. Bu yıl da kullanacağım. Pamuklu bitte herhangi bir etkisi var mıdır?

Eser İlhan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-05-2012, 21:15   #7
Ağaç Dostu.

pria's Avatar

33 yıllık Ziraat Yüksek Mühendisinin tecrübeleri:

Pamuklu bit: Pamucak %10 olduğunda erken devrede atın.

TORSAN Makina sponsorluunda - ERDEK TARIM

Blog:

http://erdektarim.blogspot.com/searc...max-results=13

Yazıların tamamı okunmaya değer; çünkü hepsi tecrübe..

Düzenleyen pria : 29-05-2012 saat 20:23
Eski 29-05-2012, 08:22   #8
Ağaç Dostu

Eser İlhan's Avatar

Yazıyı okudum, bilgisayarıma da kaydettim. Çıkardığım sonuç : Zeytinimi gecikmeden ilaçlamam gerekiyor
Elimde Basudin var, onu kullanmayı düşünüyorum. Uygun mudur ?

Eski 29-05-2012, 08:54   #9
Ağaç Dostu

syıldıran's Avatar

Giriş Tarihi: 12-03-2008
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Eser İlhan Mesajı Göster
Yazıyı okudum, bilgisayarıma da kaydettim. Çıkardığım sonuç : Zeytinimi gecikmeden ilaçlamam gerekiyor
Elimde Basudin var, onu kullanmayı düşünüyorum. Uygun mudur ?
Sn. Eser İlhan ,
Madem elinizde Basudin var rahatlıkla kullanabilirsiniz , bazı literatürlerde de zeytinde pamuklu bit mücadelesi için Basudin önerilmektedir. Yapacağınız ilaçlama esnasında depoya ayrıca yosun gübresi koyarsanız hem bitkiye amino asitli gübre de vermiş olursunuz. Saygı ve selamlar . .

Eser İlhan ve pria beğendi.
syıldıran Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-05-2012, 10:29   #10
Ağaç Dostu.

pria's Avatar

Alıntı:
Sn. Eser İlhan ,
Madem elinizde Basudin var rahatlıkla kullanabilirsiniz , bazı literatürlerde de zeytinde pamuklu bit mücadelesi için Basudin önerilmektedir. Yapacağınız ilaçlama esnasında depoya ayrıca yosun gübresi koyarsanız hem bitkiye amino asitli gübre de vermiş olursunuz. Saygı ve selamlar . .
Çok isabetli bir uyarıda bulunmuşsunuz..

Bende korumagor ile birlikte DoktorTarsa'nın yosun gübresini karıştırdım..Ayrıca organik yapıştırıcı kullandım..

http://www.drt.com.tr/blog/labels/proton.html

Yalnız karışım sırasına dikkat etmek lazım..Önce depoyu yarım doldurup ilacı suya karıştırıyoruz..sonra depoya 1/3 su ilave edip yosun gübresini iyice karıştırıyoruz..en son da, depoyu suyla tam doldurup organik yapıştırıcıyı hafifçe karıştırıyoruz..Atıma hazır oluyor böylece..

Zeytin yaprağı ilaç ve besinleri yapraktan diğer ağaçlara göre biraz zor aldığı için organik yapıştırıcı kullanmak şart gibime geliyor..
Yosun gübresi ayrıca bitkiyi sıcaklık stresine karşı da koruyormuş,,
Yarından sonra köye gideceğim..
Tane tutmaya başladıktan sonra bir kez daha yosun gübresini vereceğim..

PROTON'u ben tüm bitkilere uyguluyorum..
Balkonumdaki 4 büyük saksıya 15 günde bir 4 litre sulama suyuna iki çay kaşığı koyup, şişeyi sallayıp eritiyorum..
Biberlerimin yaprakları zümrüt yeşili..
Güz yemişi fidanımın yeni çıkan yaprakları öncekilere göre neredeyse yarı yarıya büyük..

Düzenleyen pria : 29-05-2012 saat 12:52
Eski 29-05-2012, 17:55   #11
Ağaç Dostu

Eser İlhan's Avatar

Sayın syıldıran ve sayın pria bilgilendirmeleriniz için her ikinize de çok teşekkür ederim. Söylediklerinizi hemen uygulayacağım..

Eski 17-05-2013, 10:07   #12
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 25-08-2009
hiç kimyasal ilaç kullanmadan, yani organik yöntemlerle zeytin pamuklu bitinden (pamucak) kurtulmak mümkünmü acaba? sizinde bildiğiniz gibi, pamuklu bit meyvaya değil ağacın kendisine zarar veriyor, dalları kurutuyor. bu arada organik yapıştırıcı olarak neyi önerirsiniz? sağlıcakla kalınız.

ntosun Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-05-2013, 19:41   #13
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 12-09-2007
Galeri: 3
Bende bahçemizdeki zeytinlerde ilk bu sene pamuksu oluşumları gördüm. Komşular önemseme zararı olmaz dediler. Çok ağaç olmadığı için hortumla bir güzel yıkadım zeytinleri, bayağı azaldı pamuklar.

MeyveliTepe beğendi.
hosseda Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-05-2013, 10:13   #14
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 10-03-2007
Sayın ntosun, pamuklu bit meyveye zarar verir. Dal kuruması ile bir ilgisi yoktur. Pamuklu bit ağaacüzerinde çok fazla değil ise ilaç kullanmayada gerek duymayız, çünkü onu yemeye gelen faydalı böcekler var, onları öldürmemiş oluruz. Sayın hosseda en güzelini yapmış bence.

MeyveliTepe beğendi.
Melih Bakırlıoğlu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-05-2013, 18:17   #15
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 12-09-2007
Galeri: 3
Söz konusu pamuksu oluşumların ağacı yıkamadan önceki ve yıkadıktan sonraki görünümleri :

Eklenen Resimler

MeyveliTepe beğendi.
hosseda Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-05-2013, 19:58   #16
agaclar.net

MeyveliTepe's Avatar

Giriş Tarihi: 22-03-2007
Çok bulaşık olan durumlarda basınçlı su ile yıkadıktan sonra neemazal vb. organik bir insektisit ile de ilaçlanabilir. Çok bulaşık değil ise yıkanan pamuksu tabaka sonucunda savunmasız kalan zararlı yırtıcılara yem olur. Azalsa da yine pamuksu tabaka belirebilir. Tekrar yıkanması durumunda iyice azalır.

g.c. beğendi.
MeyveliTepe Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 01-05-2020, 21:07   #17
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 01-05-2020
Alıntı:
Sn. yaprak 92 ,
Tarifinizden zeytin pamuklu biti zararlısı olduğu anlaşılıyor , bir zirai ilaç bayisinden 3-5 liraya alabileceğiniz küçük bir şişe ilacı belirtilen dozajda sulandırarak ilaçlama yaparsanız bu zararlılardan kurtulursunuz , gerçi çiçek dönemi geçmek üzere , çiçek dönemi geçince pamuklu bitlerde kaybolur. Eğer ilaçlama yapmak isterseniz diazinon etkili maddeyi ihtiva eden (Basudin vb.) , dimethoathe etkili maddeyi ihtiva eden (Poligor , korumagor vb.) veya fenthion etkili maddeyi ihtiva eden (Lebaycid vb.) bir ilacı kullanabilirsiniz. Basudini bilmiyorum ama Poligor veya Lebaycid vb. ilaçlar 100 lt. suya 150 cc (150 gr.) yani 10 lt.lik sırt tulumbasına 15 cc. konur. Selamlar . .
Merhabalar size bir sorum olacak

Evimin bahçesinde yeni bir zeytin ağacı var üzerinde kar yumağı gibi bir beyaz bir pamuksu durum var.zeytin pamuk biti olduğunu düşünüyorum biraz ilerisindede domates patlıcan fidanlarının üzerinde var.
Zirai ilaç satan yerden 2 ilaç aldım sizce uygun mu

UPL-umeed(insektisit bocek ilacı)
Dentis-25

Eğer cevap olumluysa fidanların üzerindede kullanabilirmiyim

Erolduranoglu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 02:23.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024