agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Ağaçlar > Meyve Ağaçları (Özel) > Zeytin
(https)

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 14-09-2011, 11:02   #1
Yeni Üye

papalina's Avatar

Giriş Tarihi: 30-01-2008
Galeri: 6
Cüce Zeytin (Little Ollie) Olea europaea 'Montra'

Merhaba, bir arkadaşımın düğününde nikah şekeri olarak evde yetişen bodur zeytin verildi, saksıda ufak boyda. Çok mutlu oldum ve ona çok iyi bakmak istiyorum. Nasıl bakacağım hakkında yardımcı olabilirseniz çok sevinirim. Şu anda ufak bir saksıda duruyor. Ne kadar su vermek lazım, hangi aralıklarla, güneş mi sever, toprağını değiştirsem nasıl bir toprak olmalı gibi soruların cevaplarını merak ediyorum.

Eklenen Resimler

Düzenleyen papalina : 14-09-2011 saat 13:31 Neden: fotoğraf ekledim
papalina Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-09-2011, 12:48   #2
Ağaç Dostu

Selahattin Yılmaz's Avatar

Giriş Tarihi: 16-05-2006
Galeri: 15
Sevgili amazonta, aradığınız bilgiyi burada bulabilirsiniz.

Selahattin Yılmaz Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-09-2011, 13:12   #3
Yeni Üye

papalina's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Selahattin Yılmaz Mesajı Göster
Teşekkür ederim Selahattin Bey ancak bu bendeki zeytinden değil. Mesela buradaki tür, yağlık falan deniliyor, oysa bana verilen için arkadaşım çok zaman sonra belki bir tane zeytin verir dedi. Yani tamamen ev tipi, ancak belli bir boya kadar uzuyormuş, fotoğrafını çekip koyacağım, daha iyi anlaşılması için. Bana bonsai gibi bakılıyor falan dedi. Bu cinsin adını bilemediğim için bulamadım internette.

Eski 14-09-2011, 23:54   #4
Ağaç Dostu

agozce's Avatar

Giriş Tarihi: 27-04-2007
Galeri: 4
Arkadaşım bodur zeytin vardır ama, ev zeytini diye bir şey olmaz bence. Sadece ev içinde sağlıklı olmaz ve meyve vermez. Bırak meyve vermeyi yaşamaz, hastalanır ve bir süre sonra da ölür. Fazla sulama. Zeytin iç mekan bitkisi değildir.

Sen yine de zeytinle ilgili bilgilere göre hareket et . Kesinlikle dışarıda ve güneşte durmalı.

agozce Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-09-2011, 09:42   #5
/

Giriş Tarihi: 15-09-2011
Aferin, çok iyi

patriakri Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-09-2011, 20:52   #6
Yeni Üye

papalina's Avatar

fotoğrafını koydum ilk mesajımda. bana verilirken kesinlikle bodur evde yetişebilen çok zor meyve veren, bonsai gibi yetiştirilen zeytin dendi. defalarca sordum bu şekilde anlatıldı. boyu bile çok az uzuyormuş. hatta dediler ki, bahçeye dikilmesi için normal zeytin verecektik ama herkesin bahçesi yok diye bu seçimi yaptık dediler. kimse bilmiyor herhalde

Eski 09-10-2011, 17:03   #7
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 09-10-2011
Evde zeytinin yaşama ihtimali çok düşük. Ev gibi bir yerde zeytin yetişmez.

cicekci12345 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-10-2011, 18:06   #8
Ağaç Dostu

Eser İlhan's Avatar

Giriş Tarihi: 04-03-2007
Galeri: 1
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi amazonta Mesajı Göster
........... kimse bilmiyor herhalde
agaclar.net gibi bir ortamda kimsenin bilmemesi pek mümkün gözükmüyor bana.Sizin arkadaşınızın yanlış bilgilendirilmiş olması daha olası gibi....
Internette "bodur zeytin" diye aratabilirsiniz ama onlar bile 2-2.5 m'lik ağaç oluyorlar.
Bu olay bana çok yıllar önce birgün eşimin kuzeninin elinde minicik sevimli bir tavşanla gelişini hatırlattı. Büyümeyen, cüce tavşan diye satmışlar ona ama sonra kuzu kadar olduydu (Ama biz onu hep çok sevdik. Büyüyüp kocaman bile olsa. Siz de zeytininizi uygun bir alana dikip büyümesini seyredebilirsiniz

Eser İlhan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-10-2011, 07:32   #9
Ağaç Dostu

smnunal's Avatar

Giriş Tarihi: 10-08-2011
Galeri: 1
Sayın amazonta size verilen zeytin daha büyük enaz 40 litrelik saksıya alırsanız saksıdada olur fakat sadece kışın çok soğuk havalarda güneş gören kapalı bir ortama almalısınız veya korunaklı bir yere koymalısınız. Açık havada saksıdada olsa meyve verecektir. Eğer bahçeniz var ise güneş gören rüzgardan korunaklı bir bölgeye dikerseniz orada daha güzel gelişecektir.

smnunal Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-10-2011, 10:17   #10
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 29-07-2008
Herkes karınca kararınca bilgilerini aktarmış bende aktarmak isterim; sonuç olarak elinizdeki bitki zeytindir. Ve kendine has ihtiyaçları vardır.Bunları forumda ve internette aratarak bulabilirsiniz.
Genç bir bitki olduğu için soğuktan ve aşırı sıcaktan koruyun, susuz ve gübresiz bırakmayın.
Biraz boylandığında da balkon da bakabilirsiniz.İnşallah zeytinini de yersiniz.Bence de o bodur zeytin gibime geliyor.

gtatas Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-11-2011, 17:38   #11
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 11-11-2011
iyi fikir bu zeytin işi

thenme95 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-11-2011, 20:00   #12
Yeni Üye

papalina's Avatar

Teşekkürler yanıtlarınız için.Ancak ısrarla söyledim size bildiğimiz zeytinden değil diye ama inanmadınız. En sonunda ingilizce siteden gerçek ismini buldum
How to Care for Little Ollie Olive Trees | eHow.com

İsmi Ollie Olive Tree diye geçiyor, bu sitede tam olarak söylemek istediğim şey, yani meyve nadiren verdiği ya da hiç vermediği belirtiliyor.

Şu anda yaşadığım ciddi problem şu. Kapalı balkonda duruyordu. Bir iki tane yaprağı düşünce belki soğuk gelmiştir diye içeri aldım. Ama içeride doğrudan güneş gelen bir yer yok. Güzel bir yere yerleştiremiyorum. Birkaç yaprağı daha düştü alt kısmından. Bir sorunu var ama ne yapacağımı bilemedim. Fikri olan varsa çok sevinirim, benim için manevi önemi olan bir bitki bu, birşey olmasını istemiyorum.

Eski 18-12-2011, 16:58   #13
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 18-06-2009
Zeytin ağaçları ışık değişikliklerine çok hassas bitkilerdir, balkonda bir iki yaprağının düşmesi muhtemelen bulunduğu ortma alışamamasıdır, (yetersiz ışıklanma olabilir) içeri almanız muhtemelen bitkinin keyfini dahada kaçırdı, 17 gün olmuş mesajı yazalı umarım bitkiniz ölmedi...Nerede yaşıyorsunuz blemicem ama zeytin fidanına sahip olduğunuz akdeniz veya marmara bölgesinde olduğunuz izlenimini verdi...Yani bitkinizin donarak ölmesi imkansız, ölse ölse ışık azlığından ölebilir...

UzaklarII Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-04-2012, 12:48   #15
Yeni Üye

papalina's Avatar

Little Ollie budamak gerekir mi?

Merhaba, daha önce de hakkında başlık açtığım ufak (cinsi Little Ollie) zeytinimin bir sürü yeni yaprağı çıktı ve eskileri döktü, yukarı doğru büyüdü. En uzun 2 dalı sallanıyor biraz.

Merak ettiğim, budamak gerekir mi bu yıl? Fotoğrafını yükledim, bu saksı boyutu sizce uygun mu? Sallanan dalları bir sopaya bağlayayım mı?

Yardımcı olursanız sevinirim, teşekkür ederim.

Eklenen Resimler

Eski 19-04-2012, 13:10   #16
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 23-11-2011
Mevcut durumda budama istemiyor fakat büyüdüğünde bir birine sürtünme ihtimali olan iç sürgünler varsa onları alabilir,şekil vermek ve görsel amaçlı olarak uzun dalları 3-4 cm kısaltabilirsiniz.

Ekrem Uslu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-04-2012, 13:21   #17
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 13-04-2007
İçeride mi duruyor bu ağaç ?Ne kadar zamandır bakıyorsunuz?

dtlevent Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-04-2012, 13:37   #18
Yeni Üye

papalina's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi dtlevent Mesajı Göster
İçeride mi duruyor bu ağaç ?Ne kadar zamandır bakıyorsunuz?
Kışın camekan balkonda tuttum. Sürekli güneş aldı. Bugünlerde yine balkonda, sürekli havalandırıyorum, pencere önündeki açıklığa geçirmeyi düşünüyorum ama balkonda daha çok güneş alıyor.

Bu zeytin Eylül ayında bana nikah şekeri olarak verildi ve uzaktan getirdim. Aldığımda bu haldeydi, sadece yeni yaprakları yoktu, biraz daha ufaktı. Türkçe kaynak bulamadım hiç, ingilizce araştırınca isminin Little Ollie olduğunu öğrendim, çok az meyve verdiğini, bakımının basit olduğunu öğrendim.

Eski 19-04-2012, 13:39   #19
Yeni Üye

papalina's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi adanatarımhane Mesajı Göster
Mevcut durumda budama istemiyor fakat büyüdüğünde bir birine sürtünme ihtimali olan iç sürgünler varsa onları alabilir,şekil vermek ve görsel amaçlı olarak uzun dalları 3-4 cm kısaltabilirsiniz.
Teşekkür ederim. Daha önce hiç budama yapmadım, oldukça cahilim. Birbirine sürten ufak dalları dibinden mi keseceğim?

Eski 19-04-2012, 13:49   #20
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 23-11-2011
Alıntı:
Teşekkür ederim. Daha önce hiç budama yapmadım, oldukça cahilim. Birbirine sürten ufak dalları dibinden mi keseceğim?
Sürten veya büyüdüğünde sürtme ihtimali olan dalları ana daldan ayrıldığı nokta yani dibinden kesin.

Ekrem Uslu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-04-2012, 13:56   #21
Yeni Üye

papalina's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi adanatarımhane Mesajı Göster
Sürten veya büyüdüğünde sürtme ihtimali olan dalları ana daldan ayrıldığı nokta yani dibinden kesin.
Peki tekrar teşekkür ederim

Eski 19-04-2012, 14:11   #22
agaclar.net

malina's Avatar

Giriş Tarihi: 03-04-2004
Galeri: 88
Alıntı:
Merhaba, daha önce de hakkında başlık açtığım ufak (cinsi Little Ollie) zeytinimin bir sürü yeni yaprağı çıktı ve eskileri döktü, yukarı doğru büyüdü. En uzun 2 dalı sallanıyor biraz.

Merak ettiğim, budamak gerekir mi bu yıl? Fotoğrafını yükledim, bu saksı boyutu sizce uygun mu? Sallanan dalları bir sopaya bağlayayım mı?
Konuları birleştirdim. Lütfen açtığınız başlık altında devam edin. Bitki ile ilgili her farklı durum için ayrı başlık açarsanız olmaz.

malina Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-04-2012, 14:13   #23
Yeni Üye

papalina's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi malina Mesajı Göster
Konuları birleştirdim. Lütfen açtığınız başlık altında devam edin. Bitki ile ilgili her farklı durum için ayrı başlık açarsanız olmaz.
O zaman başlığı en son açtığım başlığa çevirin lütfen, çünkü insanlar esas neyi sorduğumu görmüyor. Bu başlığa zaten gelen cevap gelmişti önceden. Budama sorusuna gelsin istiyorum.

Eski 19-03-2020, 15:28   #24
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 19-03-2020
Merhaba, benim zeytin ağacımın gövdesinde yeşil kremsi şeyler var ve yaprakları kurumaya başladı. Nette araştırdım fakat hastalığını bulamadım. Evde bakıyorum bakkonum yok acaba ondan mı nasıl iyilestiririm yardımcı olursanız sevinirim.

Billudi Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 22:03.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024