agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Ağaçlar > Meyve Ağaçları (Özel) > Zeytin
(https)

Beğeni Düzeni3Beğeniler
  • 1 Gönderen MeyveliTepe
  • 2 Gönderen MeyveliTepe

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 22-04-2023, 13:51   #1
Yeni Üye

toplumcu's Avatar

Giriş Tarihi: 26-02-2010
Zeytin Ağaçlarına Verilecek Su Miktarı İle İlgili Sorum

Arkadaşlar selamlar. Öncelikle hepinizin Ramazan Bayramı'nı kutlarım.
Bir sorum olacak, ustalarımın yardımını rica ediyorum.
Bütün yazılı yayınlardan, internet sitelerinden, forumlardan araştırdım ama, zeytin ağacına verilecek su miktarını belirten net bir bilgiye rastlamadım. Hep yuvarlak ve muğlak ifadeler var. Birçok değişken var, toprağın su tutma kapasitesi, yıllık yağış miktarı ve yağışın dağılımı, ortalama sıcaklık vs. bunların hepsini öğrendim.
Şimdi elimdeki net bilgileri paylaşayım.
Bahçem Mersin İli Mut ilçesinde. Yaşları 12 - 19 arasında değişen, 8X4 metre dikim, Gemlik cinsi 400 tane zeytin ağacım var. Ağaçların taç izdüşüm alanı (kapladığı alan) ortalama 9 - 10 metrekare.
Henüz toprak tahlili yaptırmadım ama(bahçeyi yeni aldım), toprak aşırı kumlu **** killi değil, normal.
Mut ilçesinin yıllık yağış miktarı ise 300 - 400 mm arası. Zeytin ağacının su ihtiyacı ise, bütün kaynaklarda yıllık 600 - 800 mm arasındadır diye yazıyor. Ortalama ihtiyacı 700 mm kabul etsek, Mut un yıllık yağışını da 350 mm kabul etsek, ağaçların yıllık su ihtiyacının yarısı yağmurla karşılanıyor. Geriye 350 mm yağış/sulama lazım.
350 mm demek, herbir metrekare alana 350 litre su demektir. Ağacın kapladığı alan 10 metrekare olduğuna göre, her bir ağaca 350 lt X 10 metrekare eşittir 3500 litre su vermem gerekiyor.
Bütün araştırmalarım sonucunda böyle bir sonuca ulaştım. Ağaç başına sulayarak vermem gereken miktar üçbuçuk ton. Sizce bu miktar doğrumudur, az ya da çok olurmu. Cok sulama yapıldığı zamanda verimin düşebileceği, meyveden çok dal ve yaprak oluşumunu arttırabileceğini,ayrıca zeytin danelerinde dökülme yaşanabileceğini, ağaçların kılcal köklerinin havalanmasının bozulacağını okudum kaynaklardan. Ama ben yılda ağaç başına 3500 litre vereceğim suyun çok olmadığını düşünüyorum ama emin değilim. Doğrusunu öğrenmek için foruma yazmaya karar verdim.
Değerli cevaplarınız için hepinize çok teşekkür ediyorum, sağlıcakla kalın inşallah.
Not: Bahçeyi yeni satın aldım, henüz tecrübem yok. Kitabi bilgileri yıllardır internet sitelerinden, bilimsel araştırmalardan, tez çalışmalarından vs. araştırıyorum, öğrenmeye çalışıyorum. Ama işin işine girince gerçeklerle yüz yüze kalıyoruz, kitabi bilgiler de bir yere kadar. Bahçeyi Subat sonu mart başında aldım. Zamanı geç olabilir diye ağaçlara zarar verebilir düşüncesiyle bordo bulamacı atmadım. Mart ayı içerisinde kısmi budama yaptım, her ağacın altına 1200 gr kadar 18 . 46 DAP gübresi atıp bahçeyi kazayağıyla sürdürdüm. Mayıs ayında sulama yaparken Üre gübresi ve yaprak gübresi vermeyi düşünüyorum.

Düzenleyen toplumcu : 22-04-2023 saat 16:21
toplumcu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-04-2023, 15:41   #2
agaclar.net

MeyveliTepe's Avatar

Giriş Tarihi: 22-03-2007
Suyunuz var mı? Varsa belirttiğiniz miktar suyu, mümkünse damlama ile Haziran başından Eylül sonuna kadar 10 günlük aralarla eşit olarak verirsiniz.

toplumcu beğendi.
MeyveliTepe Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-04-2023, 15:52   #3
Yeni Üye

toplumcu's Avatar

Su sorunum yok, bahçede su kuyusu ve sulama motoru var. Damlama sistemi döşeli. Henüz sulamaya başlamadım, Mayıs ayında sulamaya başlayıp Eylül sonuna kadar 5 ay, ayda iki kere olmak üzere 10 sulama yapmayı düşünüyorum. Her sulamada 350 litre yapar, çok olurmu onu bilemedim.

Eski 22-04-2023, 18:07   #4
agaclar.net

MeyveliTepe's Avatar

Giriş Tarihi: 22-03-2007
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi toplumcu Mesajı Göster
Su sorunum yok, bahçede su kuyusu ve sulama motoru var. Damlama sistemi döşeli. Henüz sulamaya başlamadım, Mayıs ayında sulamaya başlayıp Eylül sonuna kadar 5 ay, ayda iki kere olmak üzere 10 sulama yapmayı düşünüyorum. Her sulamada 350 litre yapar, çok olurmu onu bilemedim.
Ayda iki yerine üç sulama yapsanız daha iyi. Diğer türlü suyun önemlice bir bölümü zayi olur. Damlamalar da ağaçların taç izdüşümünde her iki tarafta da birer tane olursa ağacın sudan yararlanma oranı artar. Gübre konusunda toprak analiziniz olsa iyi olurdu.

MeyveliTepe Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-04-2023, 00:46   #5
Yeni Üye

toplumcu's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi MeyveliTepe Mesajı Göster
Ayda iki yerine üç sulama yapsanız daha iyi. Diğer türlü suyun önemlice bir bölümü zayi olur. Damlamalar da ağaçların taç izdüşümünde her iki tarafta da birer tane olursa ağacın sudan yararlanma oranı artar. Gübre konusunda toprak analiziniz olsa iyi olurdu.
Konyada oturuyorum, Mut biraz uzak. Ayda iki haftasonu gidebileceğim için mecburen iki sulama yapabilirim. 10 günde bir yapmaya çalışacağım şartları zorlayarak. En kısa zamanda toprak analizini yaptıracağım inşallah. Cok teşekkür ederim.

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 10:54.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024