agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Ağaçlar > Meyve Ağaçları (Özel) > Zeytin
(https)

Beğeni Düzeni254Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 13-05-2009, 21:44   #91
agaclar.net

MeyveliTepe's Avatar

Giriş Tarihi: 22-03-2007
Pamuklu bit için neemazal veya nimiks kullanmak etkili olabilirdi. Delfin'in yine de güve için yararı olmuştur. Bu aralar yumurta bırakma ve yumurtalardan larva çıkma zamanı olabilir. Bizde tomurcuklar henüz belirmeye başladı. Henüz pamuklu bit görülmedi. Fakat delfin ve bionem karışımı uygulamaya başladım. kaolin kili uygulamaya kadar haftada bir devam edeceğim.

MeyveliTepe Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-05-2009, 22:01   #92
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 18-01-2009
Sn. Meyveli Tepe,

Delfin ve Bionem' i karıştırmadan ayrı ayrı mı kullanıyorsunuz.

Saygılar.

Zeyno waffle beğendi.
Halil Önen Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-05-2009, 22:22   #93
agaclar.net

MeyveliTepe's Avatar

Karıştırarak kullanıyorum. İkisinde de mikrop var, iyi geçinirler herhalde diye düşündüm

Zeyno waffle beğendi.
Eski 14-05-2009, 02:02   #94
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 02-12-2008
Bizimki onu dövmüştür Sn.Meyveli Tepe

Oğuz Alper Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-05-2009, 07:35   #95
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 13-04-2006
Galeri: 25
Bu delfin neyin nesidir? Web adresi var mı?

denizakvaryumu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-05-2009, 10:36   #96
agaclar.net

MeyveliTepe's Avatar

Delfin WG Bacillus thuringiensis isimli bakteriyi içerir. Bu bakterinin etkileriyle ilgili çok kaynak var. Bir tanesini veriyorum.

Eski 18-06-2009, 00:05   #97
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 13-04-2006
Galeri: 25
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi MeyveliTepe Mesajı Göster
Pamuklu bit için neemazal veya nimiks kullanmak etkili olabilirdi. Delfin'in yine de güve için yararı olmuştur. Bu aralar yumurta bırakma ve yumurtalardan larva çıkma zamanı olabilir. Bizde tomurcuklar henüz belirmeye başladı. Henüz pamuklu bit görülmedi. Fakat delfin ve bionem karışımı uygulamaya başladım. kaolin kili uygulamaya kadar haftada bir devam edeceğim.

http://www.orfeteknik.com.tr/MyNewDir2/pdf/sunguard.pdf

denizakvaryumu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-06-2009, 10:56   #98
Ağaç Dostu

yalıçapkını's Avatar

Giriş Tarihi: 24-11-2008
ORGANİK İLAÇ YAPIMI
Gerekli malzemeler (100 Kg Organik İlaç Yapımı için):
1-) 10 Kg Taze Isırgan Otu (Ultrica)
2-) 150 Kg Soğuk Su
3-) 200 Litre Kapasitesinde Dinlendirme Havuzu
Taze Isırgan Otları Dinlendirme Havuzuna doldurulur. Üzerine 150 Litre soğuk su ilave edilir. Üç gün açık havada bekletilir. Üç gün sonra ısırganlar süzülerek ayrılırlar. Çıkarılan (Siyahımsı yeşillikteki) bu su İlacımızın Ana maddesini oluşturacaktır.( Bünyesinde bulunan bol miktardaki Salisilik Asit; akarsitleri öldürmektedir.)
Elde edilen Isırgan suyu Pulverizatöre konulur.
• 250 gram Şeker suda eritilir. Pulverizatöre katılır.
• 100 cc Crop-Set Organik virüs eklenir iyice karıştırılır.
Elde ettiğimiz Organik ilaç Sebzelerdeki Kırmızı Örümcek, Yaprak Bitleri, Tiripsler, Şıralı koşnilin ve bazı virüslerle mücadelede kullanılır.
• Yapılan ilaç yaprak altlarına zuhur edecek şekilde atılır.
NOT-1: Elde edilen Isırgan suyu içerisine (100 Litre baz alınarak) 1Kg Eritilmiş Göz Taşı, 1 Kg Kireç kaymağı (Bordo Bulamacı) Katılırsa Sebzelerde Mildiyö, Yavru Çürüklüğü ve Böcek öldürücü olarak kullanılır.
NOT-2: Isırgan Otu içerisine %50 oranında Taze Ceviz yaprağı katılırsa İnsektisit özelliği artmış olur.
NOT-3: Isırgan Suyu içerisine; 100cc Mimozal (Hindistan’da yetişen bir Ağacın öz suyundan elde edilen Organik İnsektisit) katılırsa diğer zararlılara karşı kullanılır. (Genelde meyve ağaçlarında )
NOT-4: Isırgan suyunun içine 500gr Arap sabunu katılırsa Elma İç kurduna karşı kullanılır.

Bende ısırgan,ceviz yaprağı,incir yaprağı,sultan otunu 2 gündür bekletiyorum suda,hafta sonu deneme amaçlı pirecik olan bitkilere uygulayacağım.

yalıçapkını Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-06-2009, 12:46   #99
agaclar.net

MeyveliTepe's Avatar

Deneyin sonucunu merakla bekliyorum..

Eski 22-06-2009, 00:00   #100
agaclar.net

MeyveliTepe's Avatar

Kaolin kili

Name:  kaolin_k.jpg
Views: 3518
Size:  68.1 KB

Zeytinlerde uygulamayı yaptık.

Eski 23-06-2009, 10:46   #101
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 09-06-2009
Seramik atolyesinde kullandığımız çamur meher nelere kadirmiş.Seramik fabrikaları okullara bağış olarak veriyor bu kili, peki biz nasıl ulaşabiliriz sayın meyvelitepe bu kile.Bende zeytinlerime ve bitkilerime uygulamak isterim bulabilirsem.Ben Gölcükte oturuyorum.

ay-ışığı Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-06-2009, 10:49   #102
Yeni Üye

Bizede bağışlamazlar mı acaba.

Eski 23-06-2009, 11:01   #103
Yeni Üye

Bende ısırgan,ceviz yaprağı,incir yaprağı,sultan otunu 2 gündür bekletiyorum suda,hafta sonu deneme amaçlı pirecik olan bitkilere uygulayacağım.

Bu Tarifi 80 litre suyla denedim.İçine sayın Mine hanımdan öğrendiğim 1 BARDAK ta sıvı ayçiçek yağı kattım.3 gün bekleyen su çok asidik ve bayağı pis kokulu oldu.
Bahçemdeki, erik,üzüm,domates,hıyar,zeytin ve tüm çiçeklere uyguladım.
Yarım saat sonra bitkilerdeki,pirecik,küçük sinekler ve değişik türdeki böceklerin birer birer yıkılmaya başladıklarını gözlemledim.
Bitkilerde hiçbir olumsuz etkiye rastlamadım.

looktr ve Zeyno waffle beğendi.
Eski 23-06-2009, 13:04   #104
agaclar.net

MeyveliTepe's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi ay-ışığı Mesajı Göster
Seramik atolyesinde kullandığımız çamur meher nelere kadirmiş.Seramik fabrikaları okullara bağış olarak veriyor bu kili, peki biz nasıl ulaşabiliriz sayın meyvelitepe bu kile.Bende zeytinlerime ve bitkilerime uygulamak isterim bulabilirsem.Ben Gölcükte oturuyorum.
Ben Ankaradan Orfe Teknikten getirtmiştim. Türkiyede çok bulunan bir maden. Partikül tanecikleri çok küçük olmak kaydıyla başka yerlerde de bulunur sanırım.

Eski 23-06-2009, 15:25   #105
Yeni Üye

Bu kadar bol bulunan kil çok pahalı geldi bana.Normal killi toprakla denemek lazım ama ben bu kilin yoğun olduğu bir yer biliyorum sanırım.Arazide ufak bir keşife çıkmam lazım.Önemli olan kili öğütüp uygulama yapacak hale getirmek...
Bize çok değerli bilgilerini aktaran Sayın MeyveliTepe'ye çok teşekkürler..

Eski 16-07-2009, 22:52   #106
agaclar.net

MeyveliTepe's Avatar

Arkadaşlar,
Zeytin zararlıları ile mücadelede yeni bir safhaya giriyoruz. Güneydeki arkadaşlar muhtemelen çoktan girdiler bile.

Tuzaklarda zeytin sineği görmeye başladım. Çok dikkatli baktığımda yapraklara konduklarını ve uçtuklarını da izleyebiliyorum. Çok çevik bir yaratık. Uçuşunu göremiyorsunuz bile. Bir bakıyorsunuz konmuş, gözünüzü ayırmadan bakıyorsunuz ve birden yok oluyor. Müthiş hızlı.

Kaolin kilini uyguluyoruz. Bir kez çok şiddetli dolu ve yağmurda yıkandı. Bu haftaki yağmurlarda da biraz sıyrıldı. Bu hafta sonu takviye yapmak gerekecek.

Bu arada zehirli "yem kısmi ilaçlama" için hazırlık yapıyorum. İcap ederse kullanacağım. Bu, şu demek. İçinde sinekleri öldürecek miktarda, sineklere toksit madde (spinosad) bulunan, sinekleri cezbeden yem hazırlanıyor ve her ağacın küçük bir bölümüne (takriben yarım metre kare), epey iri damlalar halinde tek ve küçük bir atış yapılıp bırakılıyor. Sinekler, bu cezbedici damlalara geliyor, tadına bakıyor ve spinosad'ın sinir sistemlerini bozucu etkisi sayesinde sizlere ömür oluyorlar.

ABD'de bu yem içine spinosad katılmış halde hazır satılıyor (GF-120). Türkiyede yok. Fakat içeriğinde yüksek dozda spinpsad bulunan Laser isimli ilaç var. Amacım, gerektiğinde Laser'deki spinosad'dan yararlanarak GF-120 benzeri bir karışım üretebilmek.

Bunun için ihtiyaç duyulan, zeytin sineklerini cezbedecek bir yem karışımı hazırlamak. Epey araştırdım. Muhtelif tarifler var. En uygulanabilir olanı şöyle. Bir miktar klorsuz suda şeker ve maya (kuru ekmek mayası) eritiliyor. Bir kaç saat mayanın üremesi ve beslenmesi için bekleniyor. Biraz buğday unu da eklenebilir. Sonra, biraz amonyak eklenip, küçük bir doz (GF-120'nin dozuna gelecek şekilde) spinpsad ekleyip karıştırarak uygulamak.

Yazdığım gibi, bu uygulamayı yedekte tutuyorum. Muhtemelen de ısının azalıp zeytin sineğinin iyice aktifleşeceği Eylüle kadar uygulamayacağım. Ancak, bu sinekleri cezbedecek yem tarifini de tartışmaya açmak istiyorum.

Sarı tuzaklar irili ufaklı binlerce yaratıkla doldu. Bunların içinden zeytin sineklerini ayırd etmek çok zor. Bu sebeple, bu hafta olipe'leri de hazırlamaya başlıyorum.

İngilizce takip edebilen arkadaşlar için kolay anlaşılır bir özet. Kaliforniya üniversitesinden Paul Vossen yazmış. (Google translator ile nasıl görünüyor diye baktım. Malesef berbat.)

pria ve Zeyno waffle beğendi.
Eski 17-07-2009, 12:34   #107
Ağaç Dostu

Sn. Meyvelitepe,

bu kaolin uygulaması japon elmasında (hani şu domates gibi olan) denenebilir mi?

Ayrıca bir iki ağacta ROA denemesi de yapacağız.

İkisini bir denemek tecrübe olur diye düşündük.

iyi çalışmalar.

( galiba yanlış yerde yazdım)

Düzenleyen Halil Önen : 17-07-2009 saat 12:42 Neden: siteyi çorbaya döndüren form üyesi özür diler.
Eski 17-07-2009, 13:07   #108
agaclar.net

MeyveliTepe's Avatar

Kaolin ile ilgili ayrı bir başlık açacaktım ama olmadı. Kaolin her tür ağaç ve sebze için uygulanabilir. Bence ROA ve Bionem ile birlikte uygulanmasında da bir mahzur yok (Oğuz bey benim bakteriler kil de sevmez demezse).

Yalnız belki şunu ilave etmeliyim. ROA uygulaması belli aralarla devam edecekse, her uygulamada kaolin kili de (belki daha düşük dozda) kullanmalı ki ağaçlar yıkanmasın.

Kaolin uygulamasında doğal kaynaklı bir yayıcı yapıştırıcı da kullanmak gerekir.

Eski 17-07-2009, 14:17   #109
Ağaç Dostu

Zeytinci's Avatar

Giriş Tarihi: 24-12-2008
Alıntı:
Arkadaşlar,
Bu, şu demek. İçinde sinekleri öldürecek miktarda, sineklere toksit madde (spinosad) bulunan, sinekleri cezbeden yem hazırlanıyor ve her ağacın küçük bir bölümüne (takriben yarım metre kare), epey iri damlalar halinde tek ve küçük bir atış yapılıp bırakılıyor. Sinekler, bu cezbedici damlalara geliyor, tadına bakıyor ve spinosad'ın sinir sistemlerini bozucu etkisi sayesinde sizlere ömür oluyorlar.

İngilizce takip edebilen arkadaşlar için kolay anlaşılır bir özet. Kaliforniya üniversitesinden Paul Vossen yazmış. (Google translator ile nasıl görünüyor diye baktım. Malesef berbat.)
Uzman bir arkadaş Spinosad'ın bitki esaslı ve toksit olmadığını organik tarımda kullanılabildiğini söylemişti. Torul mayasını sormuştum ve daha sonra geri dönmedi. Bir yanlışlık olabilir mi?

Selamlar.

Zeytinci Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-07-2009, 14:43   #110
Ağaç Dostu

Alıntı:
Kaolin ile ilgili ayrı bir başlık açacaktım ama olmadı. Kaolin her tür ağaç ve sebze için uygulanabilir. Bence ROA ve Bionem ile birlikte uygulanmasında da bir mahzur yok (Oğuz bey benim bakteriler kil de sevmez demezse).

Yalnız belki şunu ilave etmeliyim. ROA uygulaması belli aralarla devam edecekse, her uygulamada kaolin kili de (belki daha düşük dozda) kullanmalı ki ağaçlar yıkanmasın.

Kaolin uygulamasında doğal kaynaklı bir yayıcı yapıştırıcı da kullanmak gerekir.
Sn.Meyveli Tepe ;
İlginize ve yorumuna çok teşekkür ederim. Malesef kil uygulamalarında da bizim preparatlarımızın içerisinde yaşayan bakterileri öldürürsünüz. Sevgiler

Eski 17-07-2009, 16:39   #111
agaclar.net

MeyveliTepe's Avatar

Oğuz bey, kaolin kili bakterileri hangi etkiyle ve nasıl öldürür? Bilgilendirirseniz sevinirim.

Eski 17-07-2009, 16:44   #112
Ağaç Dostu

Alıntı:
Oğuz bey, kaolin kili bakterileri hangi etkiyle ve nasıl öldürür? Bilgilendirirseniz sevinirim.
İlginize çok teşekkür ederim. Kaolin kili ile ilgili bir konu başlığı açarsanız artısı ve eksileriyle memnuniyetle konuya cevap verebilirim. Hem de hep birlikte Kaolin kilini de öğrenmiş oluruz. Sevgiler

Eski 17-07-2009, 22:24   #113
agaclar.net

MeyveliTepe's Avatar

Kaolin kilinin bakteriyi öldürdüğünü net bir şekilde bildirdiğinize göre çok detaylı bilgiye, dahası bu konuyla ilgili analizlere zaten sahip olmalısınız. Başlık açarsam okuduğum yüzlerce sayfayı da çevirip yazmam gerekir.Açıkçası bu günlerde böyle bir şey için pek mecalim yok. Olsaydı, daha önce şu radiobacter, bionem ve kök kanseri konusunu yazacaktım, olmadı.

Eski 17-07-2009, 23:28   #114
Ağaç Dostu

Sn.MeyveliTepe ;

Paylaşımınız için teşekkür ederim.

Vakit bulduğunuzda kök kanseri ile ilgili yazarsınız .

Yanlış hatırlamıyorsam Zeytin güvesiyle ilgili de yazmıştınız . Sn Halil Önen sağ olsun Bionem başlığında reel olarak tescilledi.

Kaolin kiline gelince ;Ben bizim preparatlarımızın içerisindeki bakteriden bahsediyorum. Diğer biyolojik preparatlarla uygulanabilirlliğini üreticilerine sorup öğrenebilirsiniz.

Bizim ürünlerimiz ile beraberinde kullanımı söz konusu değildir.

Sonuçta üretici benim ve ürünümün nelerden etkilendiğini affınıza sığınarak siz den daha iyi bildiğimin kanaatindeyim.

Daha önceden de uyarılarıma rağmen Delfin ile karıştırıp uygulama yapmıştınız.Lütfen uygulama kurallarına özen göstermeye çalışalım.

Saygılar

Eski 18-07-2009, 00:58   #115
agaclar.net

MeyveliTepe's Avatar

Oğuz bey,
Bir kullanıcı olarak ben sizin ürününüz için soruyorum zaten. "Bunu ben üretiyorum, öyle diyorsam öyledir" ifadesi malesef memleket kültüründe geçer bir akçe olabilir. Fakat söylenen her şeyin mesnedini arayanlar da var ne yazık ki. Başka başlıklarda ruhsattı, tescildi, yurt içiydi, dışıydı vs. yaklaşımınızla bu biribirine pek uymadı.

Ürününüz gübre tescilli. Görebildiğim tek ruhsat da Bulgaristan'ın vermiş olduğu biber hastalığı ile ilgili fungusit ruhsatı. Sadece bunlara bakarak kullanılmış olsaydı bitki besini olarak ya da biberlerdeki kök boğazı yanıklığı için kullanılmış olurdu.

Her ne kadar sizin de sık sık vurguladığınız gibi strain'i farklı da olsa, ürününüzdeki bakteri familyasından oluşan kolonilerin bitki kök gelişimine katkısı (kendi başına bir gübre olmamakla birlikte), genel olarak mantar baskılayıcı özelliği (bu arada mikorizalara etkisini merak ettim) uluslararası literatürde mevcut. Bu sebeple de doğru yerde ve doğru zamanda kullanılmasını kişisel olarak desteklediğim bir ürün.

Fakat iki nokta var ki, düşündürücü. Birincisi, ürünün literatürde başta strain'ler için dahi yer almayan gayeler için kullanımının gayri resmi önerilmesi (şaka da olsa egzamaya kadar vardı). Bu ürünün funguslara göre çok daha karmaşık bir organizmaya sahip böcekler, larvalar, sinekler, kelebeklere karşı da etkili olduğunu iddia etmek için bunu destekleyecek araştırmaların yapılmış olması ve belgelenmesi gerekir. Kendi adıma, illa Türkiye ruhsatı olsun da demiyorum. Ciddi bir Avrupa veya ABD organizasyonunun verdiği ruhsat da olur. Ancak bunlar olmadan söylenenler iddiadan ibaret kalır. Bu anlamda, Halil beyin zeytin güvesine karşı ürününüzü tescillemiş olması da bence söz konusu olamaz. Halil bey "bionem kullandım, zeytin güvelerini öldürdüm" gibi bir tesbit yapmışmıydı hatırlamıyorum. Böyle bir izlenimi olmuş olsaydı dahi, kabul gören ve işin usulüne göre yapılmış ölçüm, sayım,kontrol vb. olmadıkça bu anlamlı bir sonuçtur denemez. Aslında bunu yazmama bile gerek yoktu zira çok benzerini siz başka ürünler için yazıyorsunuz zaten.

İkincisi, ürününüzün hemen her şeyle antagonist olduğunu söylüyorsunuz. Buna en son kaolin kili gibi, suda çözünmeyen, her türlü mikro, makro canlı için nötr olup ne iyi ne de kötü etkisi olan bir madde için, net olarak ve hemen söylediniz. Oysa, ürününüzdeki bakteri familyasının başka bakteri ve funguslara antagonist olup olmadığı hakkında ayrı ayrı testler yapılıp makaleler yayınlanıyor. Bu testler hem birlikte kullanılabilirliği ortaya çıkaryor hem de ürünlerin etkileri belirlenmiş oluyor. Bionem ile ilgili bir kaç taneyi siz de yayınladınız nitekim.

Sonuçta, birinci ve ikinciyi yanyana getirdiğinizde, bionem akla gelecek, tek hücreli, çok hücreli, basit veya kompleks her zararlıyı yok eden bir gübredir ve kesinlikle sadece ve sadece bionem kullanın başka hiç bir şey kullanmayın gibi bir mesaj vermiş oluyorsunuz. Kulağa da oldukça hoş geliyor. Keşke gerçek olsaydı.

Öte yandan, ruhsatlar, tesciller, onaylar, daha önemlisi ilgili saha araştırmaları ve bunların sonuç makalelerine göre hangi durumda ne kullanmalı kararı vermek gerektiğine inanıyorum. Fakat bir üst paragrafta yazdığım yaklaşım oldukça çelişkili. Başka bir başlıkta bolca tartışılanı ve eleştirilen ürünün durumuyla, gariptir yine sahibinin eliyle, paralellik arzeder duruma geliyor, ki bu üzücü.

Eski 18-07-2009, 01:13   #116
agaclar.net

MeyveliTepe's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Zeytinci Mesajı Göster
Uzman bir arkadaş Spinosad'ın bitki esaslı ve toksit olmadığını organik tarımda kullanılabildiğini söylemişti. Torul mayasını sormuştum ve daha sonra geri dönmedi. Bir yanlışlık olabilir mi?

Selamlar.
Sn.Zeytinci, spinosad 1960'lı yıllarda karayip adalarında tesadüfen bulunan Saccharopolyspora spinosa isimli bir toprak bakterisinden üretiliyor. EPA tescilli. Ancak OMRI spinosad'ın bitkilere kaplama şeklinde uygulanmasına izin vermiyor (Türkiye'nin aksine). Bunun yerine yukarıda anlattığım gibi, meyve sineklerini cezbeden yem ile kısmi ilaçlama şeklindeki uygulamaya izin veriyor. Biyolojik zararlı kontrol ürünü olarak klasifike edilmiş.

Eski 18-07-2009, 01:27   #117
Ağaç Dostu

SAYIN Meyveli Tepe ;

Kaolin kili etkilidir , değildir diye bir ifade asla kullanmadım. Ben kimseye kaolin kili kullanmayın demedim ki . Siz Benim ürünlerimin adını kullanarak dönüşümlü uygulama yapmaktan bahsettiniz.

Ben de ürünümün etki mekanizmasının en önemli ayrıntısı bakterimizin yaşamayacağını belirttim.

Kaolin kilinde Bionem in içerisindeki bakterinin yaşamadığına dair rapor getirsem ileride çeşit çeşit ürünlerle uygulanabilirliği hakkında hep rapormu sunmam gerekecek . Mesela yayıcı yapıştırıcılarıda Bionem le beraber kullanamassınız .Binlerce ürün olan bir piyasada !!!Öyle bir lüksünüz yok malesef.

Daha önce neemazal ile ilgili de aynı yorumu yaptığınızı hatırlatmak isterim. O zaman da sordunuz neemazalla beraber karıştırıp uygulamayı bende size karıştırılamayacağını ayrı ayrı periyotlarda uygulayabileceğinizi söylemiştim.

Ben BİONEM in üreticisi olarak sizi uyarıyorum. İster beraber kullanın ister ayrı ayrı kullanın ben üzerime düşen görevi kullanamazsınız cümlesi ile yerine getirdim. Gerisi sizin ve diğer kullanıcıların sorunu .

Tekrar yineliyorum Benim ürünlerim ile kaolin kili kullandığınızda . Bionem etkisini yitirir.
Bunu neden yanlış yerlere çektiğinizi anlayamıyorum.

Bu yüzden Kaolin kili kullanan üreticilerimizin Bionem kullanmaması gereklidir. Aksi taktirde Bionem e ödedikleri para boşa gider. Bunu söylemek kabahatmi?

Bionem formülasyonu gereği diğer biyolojik preparatlara antibakterisit görevi gördüğünü defalarca size söyledim.Ve diğer Biyolojik Preparatlarla karıştırılıp uygulanamayacağını bildirdim. Ama siz uyguladınız.[/B][/B]

Böyle karışımları kendiniz karıştırmaya karar veremezsiniz. Verdiğiniz de iki preparatın birbiriyle birleşimi sonucu ne etki yaratacağını bilmeden . Hem sağlık yönünden hem bitkilerinizin yönünden. Bu işler evde yemek yapmaya benzemez. Mutlaka üreticilerin beyanına göre hareket etmenizde yarar var .

Her ürünün kendine has karışım kuralları vardır. Sn.Meyveli Tepe ]

Çok çirkin bir polemik yaratmaya çalışıyorsunuz.Egzama konusunun şaka olarak yapıldığını bildiğiniz halde konuyu nereye vardırıyorsunuz

Lütfen kitin nedir nerelerde bulunur diye bir araştırma yapın ve Pseudomonas Fluorescens ın kitinaz enzimi çıkartıp çıkartmadığına baktıktan sonra bu bahsettiğiniz larvalar ve zararlı böceklerden ondan sonra bahsedin.

Bionem in etki mekanizmasını defalarca yazdım.

Sizin için tekrarlıyayım . Hem böylelikle BİONEM başlığını takip etmeyen üyelerimiz de bilgilenmiş olurlar.

Bionemin içerisindeki Pseudomonas Fluorescens çıkarmış olduğu enzimlerden bir tanesi kitinaz enzimidir.

Kitin tabakası hem funguslarda , hem zararlı böceklerin larvasında hemde nematodun hücre duvarında, yumurtasında bu tabaka bulunmaktadır
.

Kitinaz enzimi sayesinde kitin tabakasını parçalayarak fungusları yani mantarları , nematodları , zararlı böceklerin yumurtaları nı çatlatarak yeni bireylerin oluşmasına engel olmak sureti ile popülasyonlarını minimum seviyede tutar..

1. Bionem e gübre diye bahsedemessiniz . MİKROBİYAL GÜBREDİR .İçeriği ( Pseudomonas Fluorescens )

2. FUNGUSİT RUHSATIMIZDAN 1.BİBER KÖK BOĞAZI YANIKLIĞI - 2.BAĞLARDA KÜLLEME HASTALIĞINA KARŞI FUNGUSİT Yani bir tane fungusit ruhsatımız yok 2 tane var daha önce bunların belgelerini yüklemiştim.

Öncelikle bahsetmiş olduğunuz belgeleri neden istediğimi hala anlamamışsınız çok yazık !!!

Ben diğer firmalardan istemiş olduğum belge mikrobiyal gübre oldukları iddasını yazdıklarında çok net bir ifade ile mikrobiyolojik analizlerini istedim.

Bunun sebebi Bu analizin raporunda içeriğinde Zararlı mikroorganizma barındırıp barındırmadığını görebilmek ve insan sağlığı adına istemiştim. Tıpkı sizin benden istediğiniz Mikrobiyolojik Analiz Raporu gibi.

Bende bu raporu size sundum . Aynı istekleri ve aynı incelemeleri neden diğer konu başlığında yapmadınız neden mikrobiyal tescilleri olmadan mikrobiyal olarak tanıtmalarına rağmen .

Neden onlardan da benden istediğiniz belgeleri konu başlığında istemediniz. İçerisinde canlı olduğunu idda etmelerine rağmen bana sormuş olduğunuz soruyu da herkesin görebileceği şekilde yani konu başlığında neden sorma gereği duymadınız .

Bana karşı sergilemiş olduğunuz tutumu diğer konu başlığında da sergileseydiniz.

Lütfen biraz samimi olalım. Benim sizinle kişisel bir sorunum asla yok . Ya bu bahsetmiş olduğum ürünler de zararlı mikroorganizma varsa sizin bana sorduğunuz gibi ya şarbon mikrobu varsa !!!

Benim ürünlerimin tamamı tescillidir. MİKROBİYAL GÜBRE TESCİLİMİ , İÇERİSİNDEKİ BAKTERİNİN İSMİNİ ve hatta bir ara konuyu genetiği değiştirilmiş bakteriye de çekmeye çalıştınız.

Ve bunun üzerine Mikrobiyolojik Raporunu da size sundum . Arkasından Bakterimizin Parmak izini ve DNA sını da sundum.

Diğer konu geçen ürünlerin haricinde hiçbir ürüne buradan seslenmedim.sizin söylemiş olduğunuz ürünlere seslenmemin amacı Mikrobiyal Gübre tescillerinin olmadığı halde mikrobiyalmiş söyleminde bulunmalarıdır.

Yok sa o ürünler içeriğiyle etkilidir işe yarar veya işe yaramaz diye bir cümle asla kullanmadım.

Aynı şeyi de diğer ürün için de hiçbir zaman iyidir,kötüdür demedim. Sadece mikrobiyal gübre iddaları olduğunda karşılarına dikildim.

Forum başlıklarında başka mikrobiyal gübreler de var neden ben onlara bunları sormuyorum? Çünki gerçekten mikrobiyal gübreler de o yüzden.

Lütfen konuyu başka yönlere taşımayalım .

Çok merak ediyorum.Benden bu belgeleri istediğiniz de ben bu belgeleri çıkarıp önünüze koyamasaydım ne yapacaktınız.?

Akademik yapılmış yayınlara saygınız varmı ?

AKSEBİO 2 AYNI ZAMANDA BAĞLARDA KÜLLEME HASTALIĞINA RUHSATLI OLAN ÜRÜNÜMÜZÜN SİVRİ SİNEK LARVALARINA OLAN ETKİSİ İLE İLGİLİ YAYIN BAKALIM NE DİYOR ?

SAYIN MEYVELİ TEPE DİYECEK Kİ BU SİVRİSİNEK LARVASI , KIRMIZI ÖRÜMCEK LARVASI DEĞİLKİ TÜM LARVALARIN YAPILARI AYNIDIR SEVGİLİ FORUM ÜYELERİMİZ.

Larvicidal activity of a botanical natural product,
AkseBio2, against Culex pipiens
H. Cetina,*, F. Erlerb, A. Yanikoglua
aAkdeniz University, Faculty of Arts and Science, Biology Department 07070 Antalya, Turkey
bAkdeniz University, Faculty of Agriculture, Plant Protection Department 07070 Antalya, Turkey
Received 23 January 2004; accepted 5 September 2004
Available online 21 October 2004
Abstract
A botanical natural product, AkseBio2, was evaluated for its larvicidal effect against Culex
pipiens under laboratory conditions. The product exhibited strong larvicidal activity and caused
N90% mortalities in both the young (first–second) and the older (third–fourth) larval stages of the
species at 24 h at the doses of 25 and 50 ppm. However, it was determined that the young larval
stages were more susceptible to the product in comparison with the older larval stages. The results
suggest that the product is promising as a larvicide against C. pipiens and could be useful in the
search of new larvicidal natural compounds.
D 2004 Elsevier B.V. All rights reserved.
Keywords: AkseBio2; Culex pipiens; Larvicidal activity; Mosquito
1. Introduction
Culex pipiens L. (Diptera: Culicidae) is an important mosquito species which transmits
many dreadful diseases like Western Equine and St. Louis encephalitis [1,2]. These are
serious diseases that cause swelling of brain tissues, which can lead to disability and,
sometimes, death [3]. The only way of decreasing the incidence of these diseases is the
0367-326X/$ - see front matter D 2004 Elsevier B.V. All rights reserved.
doi:10.1016/j.fitote.2004.09.003
* Corresponding author. Tel.: +90 242 3102393; fax: +90 242 227 8911.
E-mail address: hcetin@akdeniz.edu.tr (H. Cetin).
Fitoterapia 75 (2004) 724–728
www.elsevier.com/locate/fitote

TÜRKÇESİ NETTEN ÇEVRİLDİĞİ İÇİN BU ŞEKİLDEDİR.

Bir botanik doğal ürün Larvicidal etkinlik,
AkseBio2, Culex pipiens karşı
H. Cetina, *, F. Erlerb, A. Yanikoglua
aAkdeniz Üniversitesi, Sanat ve Bilim, Biyoloji Bölümü 07070 Antalya, Türkiye Fakültesi
bAkdeniz Üniversitesi, Ziraat, Bitki Koruma Bölümü 07070 Antalya, Türkiye Fakültesi
Alınan 23 Ocak 2004, 5 Eylül 2004 kalabilir
Online 21 Ekim 2004

Özet
Bir botanik doğal ürün, AkseBio2, Culex karşı larvicidal etkisi için değerlendirilmiş
laboratuvar koşullarında pipiens. Bu ürün sergilendi güçlü larvicidal aktif ve neden
Her iki genç (birinci-ikinci) ve Büyük yılında N90% mortalities (üçüncü dördüncü) of larva aşamasında
25 ve 50 ve dozlarda 24 saat at türler ppm miktarda. Ancak, belirlenen bu genç larva
aşamalarında daha büyük larva aşamasında kıyasla ürün maruz edildi. Sonuçlar
, ürünün C. pipiens karşı larva öldürücü olarak ve yararlı olabilir umut verici olduğunu göstermektedir

Yeni larvicidal doğal bileşikler arama.
D 2004 Elsevier B. V. Tüm hakları saklıdır.
Anahtar Kelimeler: AkseBio2; Culex pipiens; Larvicidal etkinliği; Sivrisinek
1. Giriş
Culex L. (Diptera pipiens: Culicidae) önemli bir sivrisinek türü olan iletir
Batı at ve St Louis ensefaliti gibi korkunç hastalıklar [1,2]. Bunlar
ciddi hastalıklara neden beyin dokuları, hangi engeli neden olur ve şişme
bazen, ölüm [3]. Bu hastalıklar ve sıklığı azalan bir tek yolu olduğunu
0367-326X / $ - ön madde D 2004 Elsevier BV Tüm hakları saklıdır bakın.
DOI: 10.1016/j.fitote.2004.09.003
* Sorumlu Yazar. Tel.: +90 242 3102393, faks: +90 242 227 8911.
E-mail adresiniz: () H. Çetin hcetin@akdeniz.edu.tr.
Fitoterapia 75 (2004) 724-728
www.elsevier.com / bulun / fitote

ATEŞ YANIKLIĞINA ( BAKTERİYEL BİR HASTALIKTIR ) AKSEBİO2 ETKİSİ

A natural product (AkseBio2), obtained from some naturally growing plants in Turkey, was assayed as a potential biological control agent against E. amylovora using in vitro agar diffusion test, immature pear fruit assay, shoot inoculation, cotoneaster blossom infection and spraying experiments on pear trees. AkseBio2 was more effective than streptomycin and copper oxychloride + maneb in in vitro diffusion test. Ooze formation on immature pear fruits and lesion formation on artificially inoculated shoots were completely (100%) prevented by AkseBio2 and streptomycin (100 micro g/ml), whereas copper oxychloride + maneb suppressed ooze and lesion formation by 80 and 62%, respectively. In an artificial cotoneaster blossom infection test conducted in Germany, blossom infection was decreased by 85% when AkseBio2 was applied and by 50% when plantomycin (0.06%) was applied. AkseBio2 and copper oxychloride + maneb prevented the appearance of natural disease symptoms of E. amylovora at a rate of 64 and 46% on pear cv. Santa Maria in Burdur, Turkey, respectively, and at a rate of 100 and 69% on pear cv. Williams in Isparta, Turkey, respectively.

bu pdf dosyasını indirin sayın meyveli tepe yine aksebio2
http://www.au.poznan.pl/ptfit/pdf/PP...39_071-078.pdf

BU YAYINLARA TÜM ÜYELERİMİZ ULAŞABİLİRLER.

Düzenleyen Oğuz Alper : 18-07-2009 saat 12:31
Eski 18-07-2009, 01:30   #118
Ağaç Dostu

Lilium's Avatar

Giriş Tarihi: 01-05-2008
Galeri: 106
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi oğuz alper Mesajı Göster
İlginize çok teşekkür ederim. Kaolin kili ile ilgili bir konu başlığı açarsanız artısı ve eksileriyle memnuniyetle konuya cevap verebilirim. Hem de hep birlikte Kaolin kilini de öğrenmiş oluruz. Sevgiler
Doğal mücadele ise, ki öyle burada konuşmak uygundur diye düşünüyorum, konuyu dağıtmadan sanırım bu konuyu da burada konuşabiliriz.

Lilium Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-07-2009, 02:02   #119
Ağaç Dostu

Kaolin kili;
Zeytin zararlılarına karşı kaolin kili kullanılarak yapılan bir mücadelele denemesi.

Sn. Kaptan, Akdeniz açıklarında ama, eşi Selma, Sn. Meyveli tepenin gerisinde kalmak istemiyor.

Ayhan kaptan, Müdür bey diyor ki, kaolinler kurur kurumaz gelsin Ramazan öcesi bir kapanış yapalım.

Name:  IMAG0012.jpg
Views: 3057
Size:  70.8 KB
Name:  IMAG0002.jpg
Views: 3434
Size:  70.5 KB
Name:  IMAG0003.jpg
Views: 3037
Size:  70.1 KB
Name:  IMAG0025.jpg
Views: 3094
Size:  69.6 KB

Kaolin uygulamasında işinin uzmanı elemenlar kullanılmalı.
Sadece beyaza bürünen zeytinler değildi.
Name:  IMAG0016.jpg
Views: 3476
Size:  52.0 KB

Eski 18-07-2009, 08:05   #120
Ağaç Dostu

Zeytinlibahçe's Avatar

Giriş Tarihi: 17-07-2009
halil bey resimler ve kaolin kili atılırken yardımlarınız icin tesekkur ederim hem denizde kaptan olmak hemde bahceyle ugrasmak kolay degil her ikisinide cok seviyorum dostlarımın ozellikle mudur huseyın bey ve esimin yardımıyla hersey yolunda ben simdilik uzaktan tarifciyim
biraz gec kalmıs olmamıza ragmen 3 ayrı bahcede toplam 700 edremit ve trilye birazda meyve agaclarımıza kaolin kili uyguladık birkac hafta sonra ikinci uygulamayı yapacagız
tespitlerimizi buradan paylasırız
meyvelipedeki arkadaslarımızın calısmalarını taktirle izliyorum tesekkurler
ayhan dukel

Zeytinlibahçe Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Etiketler
balsıra, böcek, hastalık, ilaç, zeytin ağacı

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 19:15.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024