agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Ağaçlar > Meyve Ağaçları (Özel) > Zeytin
(https)

Beğeni Düzeni254Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 27-04-2009, 21:44   #61
agaclar.net

MeyveliTepe's Avatar

Giriş Tarihi: 22-03-2007
Halil bey,
Delfin uygulamaya acilen başlamanız yerinde olur. İlk iki uygulama arasını 4-5 günden fazla tutmayın. Devamında 7 günde bir. Delfin, içerdiği bakteri itibarıyla her türlü tırtıla karşı etkilidir.

Zeyno waffle beğendi.
MeyveliTepe Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-04-2009, 00:40   #62
Ağaç Dostu

Lilium's Avatar

Giriş Tarihi: 01-05-2008
Galeri: 106
Alıntı:
Şimdi de başıma zeytin tırtılı mıdır nedir? O çıktı. Bu böçeği de tanımıyorum.
Bu günlerde böyle birşeyin olacağını sanmıyorum, Haziran ayı başları gibi zeytin güvesinin ilk dölleri görülür.

Fotoğraflıyabilirseniz çok iyi olur.

Lilium Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-04-2009, 07:27   #63
agaclar.net

MeyveliTepe's Avatar

Bölgesel farklılıklar olabilir. Güneyde ağaçlar çiçek açmış neredeyse meyve bağlayacaklar. Bizim buralarda daha tomurcuk bile yok.

Eski 28-04-2009, 09:15   #64
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 26-04-2009
fiyat teklifi ve tarif

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Zecoturk Mesajı Göster
sayın taptrap yetkilisi ürün fiyatı ve kargoyla teslimat hakkında bilgi verirseniz seviniriz...
TAP TRAP SİNEK TUZAGI
KULLANMA TALİMATI
+ Hasereleri yakalamak icin 1,5 litrelik şişeleri kullanınız
+EŞEK ARILARI VE ARILAR
3çorba kaşığı şeker veya balı 50cantilitr kırmızı sirke ile birlikte yarım lt suya karıştırın
+KELEBEK TÜRÜ VE GÜVELER
6-7 çorba kaşiği sekeri1 lt üzüm suyunaveya saraba karıstırın karıstırın yarım tarcın cubugunu icine katın 15 gün bekletin 3 lt su ile karıştırn 4 lt bu karısım 8 ad.1.5 lt şişelere yetecek kadardır.

+MEYVE SİNEKLERİ (KİRAZ-PORTAKAL-ZEYTİN gibi)
Yarım lt amonyagı( temizlik için kullanılan kokusuz)olan şişeyi doldurun yem olarak hazırdır
+malt icecekler+elmasuyu+
+BİLİNEN SİNEKLER ve ET SİNEGİ İÇİN
Şiseye yarım lt su koyup içine 30 gr balık eti atınız
Her agaca 1 det agaç büyükse 2 adet öneriyorlar.agacın güney tarafına veya güneybatı tarafına konulması gerekiyor
İtalyada The university of turin,the C.İ.H.E.A.M instıtute in Bari and the instute of Experimental Research in the Cultivation of Fruits,Whichh is based in Roma,Also,you will find here enclosed an interesting and informative article that was published on Tap Trap

Bu kurumlar ve enstitüler tap trap kullanıyor.

+Şiselerein normal pozisyonu yerden 1 mt yuksek olmalıdır
Gerektiğinde yer değiştırınız

BAYİLİK-TOPTAN SATIŞ ÜRETİCİLERE-KOOPARATİFLERE-
İTALYAN ORGANİK SİNEK TUZAKLARI İTHAL EDİYORUZ ürünün sitesi www.taptrap.com sitesini inceleyiniz. FİRMASININ TURKİYE –K.K.T.C -TEMSİLCİSİYİZ
kullanımı kolaydır pet sişelere takılır zirai ilaca paydos.meyve bahceleri-kiraz sinegi –zeytin sinegi
ahırlar-turıstık tesisler-evler-bahceler-yemek fabrikaları- seralar –üzüm bagları gıda fabrikaları nda kullaım
AHMET KOPRULUOGLU tel. 0535-5798370 fax 0264-2753877
TANITIM FİYATIMIZ 50-100 ADET ALIMDA 5.00 TL+KDV DİR

ahmetkopruluoglu@hotmail.com

TAPTRAP Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-04-2009, 09:48   #65
Ağaç Dostu

yalıçapkını's Avatar

Giriş Tarihi: 24-11-2008
BİYOLOJİK MÜCADELEDEKİ DOSTLARIMIZ
SIĞIRCIK: 1000 sığırcık bir ayda 20 ton çekirge tüketir, yavrulama mevsiminde günde 400 böcek tüketir.

GÖK KUZGUN: Vücut ağırlığının yarısı kadar günde böcek tüketir.

LEYLEK: Çok miktarda fare, yılan, göçebe çekirge vb. tüketir.

BAYKUŞ: Fare. böcek vb. tüketir. Yavrulama mevsiminde ise günde 45-60 fare tüketir.

KUKUMAN: Fare, böcek, çekirge vb. tüketir.

KERKENEZ: Fare, böcek tüketir,

ATMACA: Fare tüketir

KIZIL ŞAHİN: Günde 25-30 fare tüketir.

KÜÇÜK AKBABA: Leş tüketir.

KARA ÇAYLAK: Fare, böcek tüketir.

EBABİL: Yavrulama mevsiminde günde 28 binden fazla uçan böcek, sinek vb. tüketir. Sinek torbasında daima 900 civarında sinek taşır. Sinek bulamazsa 1000 km uzağa gidebilir.

KIRLANGIÇ: Uçan sinekleri tüketir.

BÜYÜK BAŞTANKARA: Yavrulama mevsiminde günde 900 civarında böcek tüketir.

KEKLİK: Günde 2000'den fazla süne-kımıl tüketir.

BILDIRCIN: Süne, kımıl, böcek tüketir. Ağaç kabuklan altındaki böcek ve zararlıları tüketir. 90cm yakın kanatlı, 1000 karınca yer. Eklem bacaklıları, kuş kanatlıları, örümcekleri, ağaçlarda yaşayan böcekleri, büyük orman karıncalarını, karıncaların krizalit ve erginlerini yer.

AĞAÇKAKANLAR: Karıncalar, yıldız böcekleri, örümcekler, tırtıllar, kurtçuklar, arılar, yusufçuklar, kınkanatlılar ve sinekler ile beslenir.

İBİBİK: Çok miktarda kabuk böceği ve tırtıl tüketir.

Kuşlar çok oburdur; bir kuşun günlük böcek tüketimini kendi ağırlığından fazladır. İnsan aynı iştaha sahip olsaydı günde 100'den fazla ekmek tüketirdi. Kuşlar dostlarırnızdır; bizi böcek, fare ve diğer zararlılardan korurlar.

SAHIRE ve looktr beğendi.
yalıçapkını Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-04-2009, 09:50   #66
Ağaç Dostu

yalıçapkını's Avatar

Verdiğin bilgiler için teşekkürler taptrap...KAPAKLARIN içinde etkili bir madde mi var yoksa rengiyle böcekleri cezbedip (bu arada şişe içindeki sıvıda cezbedici) şişeye düşürme mekanizmasımı var..yANİ KAPAKLAR YILLARCA KULLANILABİLİRMİ

Eski 28-04-2009, 18:35   #67
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 18-01-2009
Sn. Meyveli Tepe, gece vardiyasından geldim. Mesajınızı okudum. Hemen tarlaya gittim.
Denemek için, sırt tulumbasına su doldurdum. Fiskiyesini toplu su atacak şekilde ayarladım. Biraz fazla basınclandırarak ve kesik kesik atarak bütün pamukcuklara sıktım.
Hem pamukcukları hem de içlerinde ki yeni hareketlenmeye başlamış güveleri temizledim.
İnanın yıkanan fidanlar tertemiz oldu.
Basınclı su ile hem de sırt tulumbasıyla pamuk bitlerini temizlemek çok hoşuma gitti.
Sanki ilaçlamaya gerek bile kalmamış gibi oldu.
Sonra dediğiniz gibi ilaçladım.
İlacın içine 5 tane kesme şeker attım. İlaç yapışsın diye miş.
Bu şeker işini en çok arılar seveçek galiba.
Hem tozlanma için iyi olacak gibi.
Bir daha ki sefere pekmez koymayı düşünüyorum.

Yardımın için çok sağol.

Zeyno waffle beğendi.
Halil Önen Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-04-2009, 19:46   #68
Ağaç Dostu

Sn.Lilium,
Sanırım haklısınız. Ben biraz panik yaptım galiba.
Kenarda, iki fidanda, üç beş tane ucları, kenarları yenmiş, ortalarında delikler açılmış (yenmiş gibi) beş altı yaprak bulmuştum.

Bu gün iyice inceledim. Bir kaç fidanda bir iki yenmiş yaprak buldum. Diğerlerin de hiç yoktu.
Zeytin yaprağı içinde yenmiş ve etrafı yanmış da kül rengi gibiydi.
İki yaprağın içinde küçük siyah böçekler vardı.
Ama ciddiye alınacak bir şey değil gibi.
Yaprak yiyen bir şey de göremedim.
Ağaçlar da bir iki tane, Sn Bostancik'in zeytin hastalıkları ve zararlıları bölümünde resmini gördüğüm böceklerden vardı.
Sanırım onlar da zararlı değiller.
Bir kaç tane uğur böceği gördüm. ( Hanım iyidir nazar değmez işte dedi)
Bir de at sineğine daha çok ağustos böçeğinin küçüğüne benzeyen,
(hareketleri de ağustos böçeği gibi) böçeklerden biraz çoktu. Arkalarında olta gibi iğnesi vardı.
Şu zaralılara karşı yararlı böçekleri resimlerle karşılaştırmalı bir döküman olsa...

Bu müçadelede, sizleri arkamda görmek beni hem mutlu ediyor hem de cesaretlendiriyor. Çok sağolun.
Bu gün fidanlarımı ve üzerilerinde ki meyveleri de görünce çok keyiflendim.
Hatta buradan çıkıp bizim site içinde ki sanal kahveye uğrayıp bir çay bile içebilirim.
Orada ki dostların sohbetleri çok hoş. Neler konuşuyorlar biraz kulak kabartayım diyorum. (Kulak kabartmak_ kulak misafiri olmak)

Saygılar.

Eski 28-04-2009, 22:37   #69
Ağaç Dostu

Sn. Yeni zeytinci,
Böçeklerin tuzakla yakalanması diğer tüm ilaçla mücadelelerden çok daha iyi bir yöntem olduğunu sizler sayesinde öğreniyoruz.
Ve ileride bu yöntemin buralarda da yaygınlaşacağını eminiz.
Şimdilik sadece izliyoruz. Sn. TAPRAP ve Sn. zecotürk' ün linglerine bakıyor, tartışıyoruz.
Ama ( bu ama kelimesini nedense hiç sevmem, çünkü arkasından geleçek sözler hep içimi acıtmıştır.)
sanki buralar için erken gibi.
Bir düşünüyorum da, ağaçların dallarında asılı şişeler ve tabelalar, hatta yerlere dikilmiş trafik levhası gibi dikilmişler...
Köy yerleri işte. İnsanların ağızları torba değil ki...
Bir arkadaş anlattı. Ben onun yalancısıyım.
Soranlara vallahi ben yapmadım zıraatcılar denemek için yaptılar demiş.
Daha sonra o bölgeye avlanmak için gelen eli tüfekli kendini bilmezler (ben onlara avcı diyemiyorum) uzaktan sallanan şişelere, tabelalara ateş falan etmişler.
Zira meyve koparmak için telleri aşan çocuklar da zarar vermişler.

Eğer bir kaç yıl içinde emekli olursam. Küçük bir bağ evi yapaçağım.
O zaman bu yöntemi deneyeçeğim.
Şimdi kasabaya 5 km. uzak ve her gün uğrama şansım yok.

Zaten bu tuzakla böçek yakalama işi için Sn. Meyveli Tepe' yi izliyorum.
Onu örnek alıyorum.
Bu işe başlarsam ondan yardım isteyeçeğim.

Teşekkürler.

Eski 28-04-2009, 23:24   #70
Ağaç Dostu

Sn. Zecotürk,
Biyolojik müçadelede dostlarımız olan Kuşlardan güzel bir istatistik vermişsiniz.
Bunları biliyordum fakat bu kadar etkili olduklarını yeni öğrendim.

Evet size sonuna kadar katılıyorum.

'' Kuşlar dostlarımızdır.''

Ançak zararlılıların yanında faydalı böçekleride tüketirler.
Elbette onlar ayıramazlar zararlı_yararlı böçekleri.
Kuşlara en büyük zararı, onların yaşam alanlarını daraltan insanların verdiğine inanıyoruz.

Bir kaç yıl önçe, Baraj bölgesine 250 tane keklik saldık.
Av ve yaban hayatının ve Ege üniversitesinin sağlık kontrolünden geçirdiği
keklik yavrularını, dağal alana kurduğumuz ağ kafeslerde, 21 gün besledik.
Gece gündüz nöbet tuttuk. Büyüttük.

Sonra doğaya saldık.
İki yıl avlanmayı yasakladık.
Kaçak avlanmayla müçadele ettik.
Yeri değildir, daha bir çok çalışma yaptık.
Sürdürülebilir av ve yaban hayatı içinde doğal dengenin ve habitatın korunmasından ve mücadelesinden, öncelikle biz avcıların sorumlu olduğunu düşünüyoruz, bu konuda elimizden geleni yapmaya çabalıyoruz.

Saygılar.

Düzenleyen Halil Önen : 28-04-2009 saat 23:26 Neden: imla hatası
Eski 29-04-2009, 13:40   #71
Ağaç Dostu

yalıçapkını's Avatar

Bir ilaç attık mı zaten ne yararlısı kalıyo ne zararlısı tüm böcekler ölüyo,kuşlarsa o zehirlenmiş böcekleri yiyip telef oluyo...kimsenin haberi yok..
Vatandaş bahçesine danaburnu için kepekle karıştırdığı zehiri atıyor,ertesi sabah ki durum raporu; danaburunlar öldü,onları yiyen kirpiler,karabakkal kuşları da öldü...yetmedi yalıçapkını'nın beslediği kediler bile öldü...
Sayın Halil Bey Memlekette kekliğin başına gelen akıbeti sen benden daha iyi bilirsin..ama suçlu kim avcılar mı...

Düzenleyen yalıçapkını : 05-06-2009 saat 15:26 Neden: düzeltme
Eski 29-04-2009, 15:36   #72
Ağaç Dostu

yalıçapkını's Avatar

2 yıl önce bir tanecik ispinoz kuşunun pirecik gelen 25 yaşındaki erik ağacımı nasıl temizlediğini hepinizin görmesini çok isterdim...Her sabah kalktığımda perdeleri sonuna kadar açar ilk iş olarak bahçeme bakar, kuşları takip ederim..Sağolsunlar 3-5 çeşit kuş türü var.Baştankaralar tek tek ağaçları gezer börtü böceği toplar,karabakal,çalı kuşu ve benzerleri hepsi görevde...onları seyrederek başlarım güne...sabah kahvaltısını yaparken sincabımızda geldimi ceviz ağacına deymeyin keyfimize...Kuşların çok ayrı bir yeri vardır bende...

pria ve Yenisu beğendi.
Eski 29-04-2009, 15:44   #73
Ağaç Dostu

yalıçapkını's Avatar

Şunuda belirtmek istiyorum...hiç kullanmak istemesemde..kimyasal ilaçları mecburen kullanıyorum, bilinçli bir şekilde. Zeytinlerde güve ve sineğe karşı başetmek nerdeyse imkansız..o yüzden biyolojik mücadelede ısrarla meyvelitepenin takipçisiyim..O bu konularda bizden birkaç adım önde..ben bu taptrap kapaklarından ümitliyim...

Düzenleyen yalıçapkını : 29-04-2009 saat 15:49 Neden: ekleme yaptım
Eski 29-04-2009, 18:27   #74
agaclar.net

MeyveliTepe's Avatar

Arkadaşlar, güveniniz için teşekkür ederim. İnşallah hep birlikte çevreyi ve ürünlerimizi olumsuz etkilemeden zararlılarla mücadele etmeyi başarırız.

Strateji geliştimek için araştırma yapmada belki sizden biraz önce davranmış olabilirim. Fakat sanırım İzmir ve daha güneyde bulunan arkadaşlar savaşa daha önce girecekler Sebebi daha güneyde bulunan ağaçları bölge ve iklim sebebiyle zararlılar daha önce ziyaret etmeye başladı.

Keşke eskiden olduğu kadar kuş olsaydı etrafta. Bugün daha az sıkıntı çekerdik. Bir yandan zehir, bir yandan bilinçsiz avcılık malesef kuş kalmadı.

Taptrap'ın sattığı kapaklar bana pahalı geldi. 50 taneye kadar tanesi 10 TL, daha fazla alınırsa 5 TL diyorlar. Ben bu yaz ağaçlara 100 kadar tuzak kuracağım. 5 liradan 500 lira eder sadece kapak için. Bu sebeple İspanyol zeytincilerinin olipe tuzaklarından kuracağım. Tek yapacağım şişelerin uygun yerlerinden çepeçevre, her biri yarım santim çapında delikler delmek. Her şişede 7-8 delik yeter. Bir teli ısıtıp bu delikleri delmek 5 liradan epey ucuza mal olur. Her şişeye birer zeytin sineği cezbedicisi yapıştırıp içine yarıya kadar su ve bir avuç dap gübresi koyacağım. Bu haliyle dahi kitlesel imha tuzağı kurmuş oluyoruz. Bunun yanısıra ağaçları kaolin kiliyle de kaplarsam (ki, çift önlem oluyor) pek sıkıntı yaşamam diye düşünüyorum.

Ama, bitmedi. İşin deneysel boyutunu da düşünürsek, her iki ağaçtan birine sarı yapışkan tuzaklardan da kuracağım ayrıca. Bir de son çare olarak elimin altında spinozad içerikli ilacı da hazır bulunduracağım. Ancak bu ilacı mecbur kalırsam ve sadece kısmi ilaçlama (her ağacın yarım metrekarelik bir bölümüne iri damlalar halinde ilaç atılması) uygulayacağım. Kararlıyım yani zeytini kaptırmayacağım inşallah.

Bizim burada henüz tomurcuklar görünmedi. Tedbiren içinde zeytin güvesi feromunu olan üç tane delta tuzak, bir de zeytin sineği cezbedicili sarı tuzak astım. Amacım uçuşa geçmiş ergin olup olmadığını anlamak. Güve ergini gördüğüm andan itibaren çiçek dölü için yumurta bırakılmış ihtimaline karşı delfin uygulamaya başlayacağım.

pria ve Zeyno waffle beğendi.
Eski 30-04-2009, 08:43   #75
Ağaç Dostu

yalıçapkını's Avatar

Sayın Meyvelitepe Sayenizde öğrendiğimiz ispanyol köylülerin yöntemini bende uygulayacağım...Umarım etkili olur..

Eski 30-04-2009, 14:45   #76
Ağaçsever

Mevlüt36's Avatar

Giriş Tarihi: 16-08-2008
Sayın Meyvelitepe ,
Size ve katkısı olan herkeze teşekür ediyorum..Doğaya dolayısı ile kendinize olan hasasiyetinizden dolayı..
Kaolin kili benimde ilgimi çekti, biz bu kilinerelernden bulabiliriz?.. Ağacın hangi bölgelerine nasıl uygulamalıyız? Suyla mı karıştırıcaz ( Suda tam çözünmediğini okudum , başka bir kaynakta) Şimdiden teşekkür ediyorum birkez daha...

Mevlüt36 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 30-04-2009, 15:22   #77
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 27-04-2009
Merhabalar,
Agaclar.net'e yeni uye oldum. Ve itiraf edeyim, zeytin yetistirme konusunda da henuz cok acemiyim. Arsamizda bir seyler yetistirmeye baslayali 1 sene bile olmadi. Kimyasal ilac kullanmak istemiyoruz.

Su aralar, zeytinlerimizde pamuklu bit ve de adini henuz bulamadigimiz baska bir bocekle ugrasiyoruz. Detaylari Zeytin Hastalık ve Zararlıları' da gorebilirsiniz. Gittigimiz ziraatci hemen kimyasal zehirler onerdi. Biz istemeyince, elindeki Laser marka, etkin maddesi "saccharoployspora spinosa" olan bir solusyon onerdi. 100 ml'si 70 TL. Uzerinde zeytin zararlilari ile ilgili bir bilgi yoktu, cogunluk sera sebzeleri, bag zararlilari icin kullanim talimati vardi. Genelde kullanimi 10 ml/100 lt seklinde. Gelince internette bir arastirma yaptim. 99'da yazilmis bir makalede oldukca olumlu bahsedilmisti. Tabi makaleyi yazanlar bu ilaci ureten firmanin calisanlari. Genel olarak meyve agaclarinda da kullanildigini yaziyordu.

http://www.ent.iastate.edu/entsoc/nc...g/abs/223.html

Baska bir makalede de (http://www.oliveoilsource.com/olive_fly.htm) zeytin sinegi icin onerilmis.

Acaba bu ilaci duymus/kullanmis olanlar var mi?

Simdiden tesekkurler.

Bostancik Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 30-04-2009, 15:40   #78
Ağaç Dostu

yalıçapkını's Avatar

Sayın bostancık;Halıl beyin ( Hemen tarlaya gittim.
Denemek için, sırt tulumbasına su doldurdum. Fiskiyesini toplu su atacak şekilde ayarladım. Biraz fazla basınclandırarak ve kesik kesik atarak bütün pamukcuklara sıktım.
Hem pamukcukları hem de içlerinde ki yeni hareketlenmeye başlamış güveleri temizledim.
İnanın yıkanan fidanlar tertemiz oldu.
Basınclı su ile hem de sırt tulumbasıyla pamuk bitlerini temizlemek çok hoşuma gitti.
Sanki ilaçlamaya gerek bile kalmamış gibi oldu.)uygulamasını öneririm,resimlerini gördüğüm böceğin aslında o pamuklu bitleri yemeye gelmiş etcil bir böcek olduğunu düşünüyorum..sizin bu böcekleri çok iyi gözlemleyip bizi bilgilendirmenizi tavsiye ediyorum..

Düzenleyen yalıçapkını : 30-04-2009 saat 15:49 Neden: ekleme
Eski 30-04-2009, 15:43   #79
Yeni Üye

Ilacla ilgili soyle bir Turkce presentasyon da buldum:

http://www.gokhantarim.com.tr/liste/dow/laser.pdf

Eski 30-04-2009, 18:24   #80
agaclar.net

MeyveliTepe's Avatar

Sn.Bostancik, spinosad içerikli ilaçla ilgili #22 nolu ve #75 nolu mesajlara göz atmanızda fayda var. Bu içeriğe OMRI tarafından "kısmi ilaçlama zehirli yem" uygulaması için izin verilmiş ancak kaplama uygulama için önerilmemiş. Türkiyede kaplama uygulayın diyorlar ama organik prensiplere göre sakıncalı olabilir. Bu ilacın Amerikadaki adı GF-120.

Sn.Mevlut36, Kaolin kili Orfe Teknikte Sunguard adıyla var. Başka yerlerde de olabilir. Ayrıca Surround wp olarak da bakabilirsiniz.

Kaolin kili, bir yayıcı yapıştırıcı ile birlikte, ilk uygulamada 100kg suya 5 kg olarak, sonraki uygulamalarda gerektikçe 100kg suya 2.5kg olarak uygulanıyor.

Eski 30-04-2009, 21:13   #81
Yeni Üye

Sayin Zecoturk, pamuklu bit icin basincli su uygulamasini yarin deneyecegiz. Oneri icin tesekkurler.

Dogrusu, bocegin tomurcuklari yedigine hemen hemen eminim. Bocekler tomurcuklarin ve ciceklerin cok oldugu zeytinlerde cok yogun. Ayrica pamuklu bitlerin oldugu kisimlardansa temiz bolgelerdeki bembeyaz tomurcuklarin ustunde parcalarken goruyorum. Ama yine de yarin ogle saatlerinde bir kez daha bakacagim. Sicaklarla birlikte daha aktif hale geliyorlar. Gun batimina yakin yavaslayip, bazilari topragin ustune dusup orada kaliyor.

Sayin Meyvelitepe, mesajlarinizi gorunce bu yazisma dizisini daha dikkatli okumadigim icin utandim! Kusura bakmayin. Ben de sizin bahsettiginiz presentasyonu buldum sanirim. Yalniz gerek ilac ustunde okuduklarimda, gerekse presentasyonda OMRI'nin uyarilarinin hic birinin yazilmadigini gormek acikcasi moralimi bozdu.

Eski 04-05-2009, 16:40   #82
Ağaç Dostu

Zeytinci's Avatar

Giriş Tarihi: 24-12-2008
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi MeyveliTepe Mesajı Göster

Taptrap'ın sattığı kapaklar bana pahalı geldi. 50 taneye kadar tanesi 10 TL, daha fazla alınırsa 5 TL diyorlar. Ben bu yaz ağaçlara 100 kadar tuzak kuracağım. 5 liradan 500 lira eder sadece kapak için.
Arkadaşlar,
Pahalı ilaçları satın almayıp ucuzlamalarını sağlayalım. Bu yaklaşımla Taptrap ucuz çözüm için emek harcamalı. Sattığımız ürünler çok mu pahalı ki. Ürettiğimizin karşılığını bize tüketici ödüyor. Pahalı ilaçları kullanarak haksız kazanç elde etme peşinde olanlara engel olalım. Kullanırsak bir elimizle tükecinin cebinden alır haketmeyenin cebine koyarız.

Bu açıdan yukarıdaki alternatif araştırmaları ilgi ve takdirle karşılıyorum.

Zeytinci Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-05-2009, 12:54   #83
Ağaç Dostu

yalıçapkını's Avatar

Dar kapsamlı bir düşüncem var arkadaşlar..Fikirlerinizi paylaşırsanız sevinirim..Hepimizin bildiği gibi börtü böcek gece yanan ışıklara hücum eder..acaba diyorum,zeytin güvesi,sineği,bakla zınnı vb. diğer zararlılara ışıklı bir tuzak sistemi kursak ne kadar etkili olur acaba..

looktr beğendi.
Eski 07-05-2009, 13:08   #84
Ağaç Dostu

yalıçapkını's Avatar

1.uygulama planı:
a-Güneş enerjisi ile çalışan portatif,toprağa saplanan lambalar alınır..(4 adet 40 lira,h.burda com vs)veya pilli bir ışıldak konur
b-zeytin ağaçları arasına lambalar dikilir..Etrafa konulan levha, tahta vb. zamklanır.
c-ışığa gelen börtü böcek zamka yapışır kalır.
d-veya ışığın altına konan su dolu leğene böcek düşer ve ölür.

Düzenleyen yalıçapkını : 07-05-2009 saat 13:22 Neden: ekleme
Eski 07-05-2009, 13:14   #85
Ağaç Dostu

yalıçapkını's Avatar

Özellikle birincil hedefimizdeki zeytin güvesi,zeytin sineği ve kiraz sineği ışığa ne kadar duyarlı acaba..

Eski 07-05-2009, 16:30   #86
Yeni Üye

zaferbelen's Avatar

Giriş Tarihi: 07-05-2009
aynı zararlı benim ağaçlarımda vardı.SAFATOR 40 diye bir ilaç salık verdiler.İlaçlamadan sonraki günler zararlı yine göründü.Tekrar ilaçladım şimdi İzmir'deyim.NasipseCumartesi günü kontrol edeceğim.(zeytin pamuklu biti)

zaferbelen Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-05-2009, 17:52   #87
agaclar.net

MeyveliTepe's Avatar

Sn.Zecoturk,
Işık tuzakları muhtelif sinekler için kullanılıyor ama zeytin zararlısında kullanıldığında dair bir şeye rastlamadım. Belki de içinde binlerce ağaç olan alanlarda pratik olmadığı içindir. Küçük zeytinliklerde denemeye değer. Denerseniz hep birlikte sonucu görürüz. Yalnız, zararlının mevcudiyetini bilmek açısından yine de bir kaç feromonlu tuzak mutlaka gerekir diye düşünüyorum.

Eski 08-05-2009, 11:30   #88
Ağaç Dostu

yalıçapkını's Avatar

Sevgili MeyveliTepe özellikle sizin çok yakınlarımda olmanızdan dolayı mutluyum... Benim imkanım olduğu için deneyeceğim, ayrıca geçen yıl aldığım sinek yakalayıcıya sivrisinek ve kara sinek hiç yakalanmadı desem yeridir.Ama diğer kanatlı böcekler adeta kamikazeler gibi intahar dalışı yapıyor..Evimin yanındaki 2 adet ağaca bu yakalayıcıyı asıp gözlemlerimi burada paylaşacağım..

Düzenleyen yalıçapkını : 08-05-2009 saat 13:39 Neden: düzeltme
Eski 12-05-2009, 13:31   #89
Ağaç Dostu

bekiralkanat's Avatar

Galeri: 1
gecen sene aralık ayında diktiğim zeytin fidanlarına gübre vermiştim.bu sene capa yaptırdım ilaç için koruyucu ne önerirsiniz selamlar

bekiralkanat Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-05-2009, 21:29   #90
Ağaç Dostu

Sn.Bostancik,
Delfin WG yi bize yakın kasaba, Bergama' dan almıştım.

Sn.Lilium ve Sn. Meyveli Tepenin ısrarla belirttiği gibi zeytin pamuklu bitinde

hiç etkili değil.

Basınçlı su ile tertemiz yıkadığım halde 3_5 gün sonra _eskisi gibi olmasada

yine beyaz saraylarını kurdular ve içlerine yerleştiler.

Her gün gözlemliyorum. Şimdilik zararlı değiller. Delfin kullanmaya devam ediyorum.

Zehir kullamadığım için dost böçeklerin yardımını görür gibiyim.

Sanırım, elimde ki ilaç bitince Bionem kullanacağım. Hem gübre olduğu için.

Geleçek yıl için ROA kullanmayı düşünüyorum.

Ağaçlar_ net uzmanları daha görüş bildirmediler ama izlediğim kadar

zeytin pamuklu bitine de iyi geliyormuş.

Siz başarılı oldunuz mu?

Saygılar.

Etiketler
balsıra, böcek, hastalık, ilaç, zeytin ağacı

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 01:10.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024