agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Ağaçlar > Meyve Ağaçları (Özel) > Zeytin
(https)

Beğeni Düzeni254Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 28-07-2014, 21:37   #511
Ağaç Dostu.

pria's Avatar

Giriş Tarihi: 06-08-2009
Sayın kokett..
Zeytin fidanınız 8-10 yaşarında olmalı ve pek te sağlıksız görünmüyor..
İlk fotodaki, döllenememiş ve meyve tutamamış çiçek salkımları bir örümceğin ağlarıyla örülmüş.
İkinci fotoda da yine güve veya zeytin pamuklu biti nedenleriyle kurumuş çiçek salkımı var..
Siz şimdi bu bakımsız dediğiniz zeytini biraz gübreleyip yaz sonuna dek bir güzel sulayın..
Tazyikli suyla sabahın erken saatlerinde yapraklarını da bir güzel yıkayın; kurumuş yaprak ve çiçek kalıntıları bir güzel temizlensin..
Önümüzdeki bahar aylarında fidanda pamucuklar görürseniz yine çok tazyikli suyla yıkarsınız..
Onun dışında pek birşeyi yok gibi.

Muallim ve kokett beğendi.
pria Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-08-2014, 16:44   #512
Ağaç Dostu

kokett's Avatar

Giriş Tarihi: 02-05-2013
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi pria Mesajı Göster
Sayın kokett..
Zeytin fidanınız 8-10 yaşarında olmalı ve pek te sağlıksız görünmüyor..
İlk fotodaki, döllenememiş ve meyve tutamamış çiçek salkımları bir örümceğin ağlarıyla örülmüş.
İkinci fotoda da yine güve veya zeytin pamuklu biti nedenleriyle kurumuş çiçek salkımı var..
Siz şimdi bu bakımsız dediğiniz zeytini biraz gübreleyip yaz sonuna dek bir güzel sulayın..
Tazyikli suyla sabahın erken saatlerinde yapraklarını da bir güzel yıkayın; kurumuş yaprak ve çiçek kalıntıları bir güzel temizlensin..
Önümüzdeki bahar aylarında fidanda pamucuklar görürseniz yine çok tazyikli suyla yıkarsınız..
Onun dışında pek birşeyi yok gibi.
Sevgili pria,

Cevabınız için teşekkür ederim. İnternet erişimim kısıtlı olduğu için ancak yazabiliyorum. Dediğiniz gibi sürekli yıkıyorum agacı. Ancak çok uzun olduğu için üstlere yetişmem mümkün olmuyor. Bu yılki zeytinlerini topladıktan sonra amatörce bir budama yapmayı düşünüyorum siteden edindiğim bilgiler doğrultusunda. Tek bir agacım olduğu için sizler kadar profesyonel ilaçlama gübreleme yapamayacağım. Yaz sonunda yanmış hayvan gübresi karıştırsam yeterli diye umuyorum.

kokett Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-11-2014, 22:20   #513
Ağaç Dostu

efe-can's Avatar

Giriş Tarihi: 21-11-2008
Zeytin Konusunda Bilge arkadaşlardan görüş istiyorum`;

Ben Menderes İlçesine bağlı Çile köyünde oturuyorum. 10 yaşında 150 adet Gemlik cinsi Zeytin ağacım var. İlk beş yıl içinde çok iyi verim aldım. Komşular her yıl bu kadar verimi nasıl aldığımı sorarlardı. Son beş yıldır. Verim sıfır. Beş yıldan beri iklim değişikliği nedeni ile sadece bende değil bu bölgede verim yok. Şu anda yaz boyu iyi baktım, budarken hangi dalı keseceğimi bilemiyorum. Tüm mücadeleyi tam olarak yapmama rağmen şimdiden halkalı leke başladı bile. Çiçek zamanı dallarda yaprak kalmıyor. Bu yıl zeytinleri sökmeyi düşünüyorum. Ama üzülüyorum. Bu konuda fikri olan uzmanların görüşlerine ihtiyacım var...Not: Arazim Ova da..Selamlar...

efe-can Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-11-2014, 23:00   #514
agaclar.net

MeyveliTepe's Avatar

Giriş Tarihi: 22-03-2007
Zeytin iklime çok duyarlı bir ağaç. Son bir kaç yıl biribirine hiç benzemeyen farklı iklim özellikleri gördük. Bunlar zeytini çok etkiledi. Ancak bu etkileşim bölgesel. Yani bir bölgedeki tüm bahçeler benzeri etkiler gördü. Sizin karşılaştığınız sorunlar bölgenizdeki bahçelerle benzer mi, farklı mı? Öncelikle bunu tesbit etmeniz gerekir.

Arazinizin, toprağınızın durumu bölgedeki genel durumdan daha farklı şeylerle karşılaşmanıza sebep olabilir. Söz gelimi arazinizde taban suyu problemi var mı? Varsa fazladan problemler yaşamanız kuvvetle muhtemel.

Toprağınızın durumuna hiç baktınız mı? Baktınız ise durum nedir? Dallarda yaprak kalmadı diyorsunuz, kuruyan dallar vb. de var mı? Bulaşıcı bakteriyel hastalık da söz konusu olabilir. Bunun için ayrıca yaprak analizi de yaptırmanız gerekebilir.

MeyveliTepe Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-11-2014, 08:53   #515
Moderatör

h_dogan's Avatar

Giriş Tarihi: 12-07-2007
Galeri: 22
Halkalı leke yaprakların dökülmesine ve dalların kurumasına neden oluyor. Ağaçlarınızı iyi hava alacak şekilde budama yapmanız ve budanmış dalları da yakarak imha etmeniz gerekiyor. Havasız kalan ağaçlarda yayılma daha hızlı oluyor.

Budama yaparken ağaçtan ağaca geçişlerde budama aletlerinin dezenfeksiyonuna da dikkat etmek gerekiyor.

Kışa girişte 1 ve baharda da 2 kez bordo bulamacı uygulaması yapmak gerek.

Aşırı azotlu gübre kullanımından kaçınmak gerekiyor, gerekirse bitkiler kendine gelene kadar oldukça azaltın.

SAHIRE beğendi.
h_dogan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-12-2014, 13:01   #516
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 24-12-2014
paylaşımlar-ıçın-teşekkürler-ama-bazı-lınkler-çalışmıyor

blueocean64 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-12-2014, 14:32   #517
agaclar.net

MeyveliTepe's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi blueocean64 Mesajı Göster
paylaşımlar-ıçın-teşekkürler-ama-bazı-lınkler-çalışmıyor
Hangi mesajdaki link çalışmıyor? Yenisini bulalım.

SAHIRE beğendi.
Eski 25-03-2015, 20:22   #518
Ağaç Dostu

SAHIRE's Avatar

Giriş Tarihi: 11-02-2008
Galeri: 27
Merhabalar, çok aradım ama bulamadım 1-2 sorum olacaktı:
1- Gülleci bulamacı hazırlandıktan sonra artarsa saklanabilir mi? Evetse nasıl?
2- Gülleci bulamacı ile delfin bir arada atılabilir mi ? Deneyen var mı? Bu da evetse nasıl?
Şimdiden teşekkürler

SAHIRE Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-06-2015, 13:09   #519
Yeni Üye

Tangra's Avatar

Giriş Tarihi: 26-02-2015
Zeytin ağaçlarımın uç filizlerinde zeytin güvesi olduğunu düşündüğüm fotoğraftaki zararlıyı tespit ettim. Zehir atmak istemediğimden BT bakterisi içeren Delfin WG ilacını aradım fakat, benim bölgemdeki tarım marketlerinde bulamadım. Onun yerine Agree 50Wg Etkili madde: 50 % Bacillus thuringiensis spp. aizawai GC-91 ırkı ilacı buldum ve ağaçlarıma sıktım.

Etkinliğini hemen görmek için de bir deney yapmaya karar verdim:

Eklenen Resimler

Tangra Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-06-2015, 13:22   #520
Yeni Üye

Tangra's Avatar

Bir çay bardağına koyduğum zararlıya aldığım Agree 50Wg den sıktım ve beklemeye aldım.

Bir gün sonra baktığımda kurtçuğu bir kürdan ile dürttüğümde sinirlenip baya hareket gösterdi.
İkinci günün sabahındaki dürtmede hareket hep aynı, bende bir hayal kırıklığı anlatamam.

Eklenen Resimler

Zeyno waffle beğendi.
Eski 05-06-2015, 13:30   #521
Yeni Üye

Tangra's Avatar

İkinci günün akşamında, kafamda bu ilaç işe yaramadı şu Delfini internetten sipariş edip bir kaç gün zaman kaybederim düşünceleriyle son kez bardağın içine bir bakayım dedim ve gördüğüm manzara beni çok mutlu etti. Kurtçuk resmen kurumuştu. Benim gibi Delfin bulamayanlara alternatif olsun diye paylaşıyorum.

Eklenen Resimler

Zeyno waffle beğendi.
Eski 05-06-2015, 13:31   #522
agaclar.net

MeyveliTepe's Avatar

Bir kaç saat içinde öldürmesi lazımdı. Bu üründeki bakteri suşu farklı acaba ondan mıdır, bilemedim.

Zeyno waffle beğendi.
Eski 05-06-2015, 14:07   #523
Yeni Üye

Tangra's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi MeyveliTepe Mesajı Göster
Bir kaç saat içinde öldürmesi lazımdı. Bu üründeki bakteri suşu farklı acaba ondan mıdır, bilemedim.
Firmayı aradığımda bana benim bölgenin ziraat mühendisinin telefonunu verdiler ve
aldığım bilgiye göre etkisini iki gün sonra görebiliyormuşuz. Bilgi şurada:
Gennova

Ürün broşüründe yazdığına göre larva beslenmesi lazım ki bakteriyi alabilsin. Benim durumumda larvayı bardağa koyarak doğal ortamdan kopardığım için strese girip beslenmeyi bırakmış olabilir mi diye de düşünmüyor değilim.

Eklenen Resimler

Zeyno waffle beğendi.

Düzenleyen Tangra : 05-06-2015 saat 14:46
Eski 10-07-2015, 01:24   #524
Ağaç Dostu

ahmetshur's Avatar

Giriş Tarihi: 21-04-2008
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Tangra Mesajı Göster
Firmayı aradığımda bana benim bölgenin ziraat mühendisinin telefonunu verdiler ve
Gennova

Ürün broşüründe yazdığına göre larva beslenmesi lazım ki bakteriyi alabilsin. Benim durumumda larvayı bardağa koyarak doğal ortamdan kopardığım için strese girip beslenmeyi bırakmış olabilir mi diye de düşünmüyor değilim.
Sayın Tangra birde şunu eklemek gerekecek. Benimde yıllardır sattığım bir ilaç olduğu için iyi biliyorum.
Larva beslendikten hemen sonra yaklaşık yarım ile bir saat arasında beslenmeden kesilir. Ve bir kaç saat zarfında sindirim sistemini parçalayarak Delta Endotoksin adındaki zehiri oluşturarak larvayı öldürür. Tabi bu bazen 3-5 gün sürebilir. Ama larvanın beslenmesi durmuştur.

Zeyno waffle beğendi.
ahmetshur Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-07-2015, 02:04   #525
agaclar.net

MeyveliTepe's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Tangra Mesajı Göster
Gennova

Aynı deneyi Delfin WG kullanarak kocaman bir tırtılla bugün yaptım. Tırtıl hiç beslenmedi, kabın içinde beslenebileceği bir şey yoktu. Tırtıl 3-4 saat zaman zarfında öldü.

Eski 26-09-2015, 11:41   #526
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 07-12-2014
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi SAHIRE Mesajı Göster
Merhabalar, çok aradım ama bulamadım 1-2 sorum olacaktı:
1- Gülleci bulamacı hazırlandıktan sonra artarsa saklanabilir mi? Evetse nasıl?
2- Gülleci bulamacı ile delfin bir arada atılabilir mi ? Deneyen var mı? Bu da evetse nasıl?
Şimdiden teşekkürler
Cevap biraz geç olacak ama bulunsun diye yazıyorum.Bulamcın kısa sürede bozulacağını sanmıyorum bu tür asitler dayanıklıdır.Bulamaç ile delfini birlikte kullandım bütün böceklerden kurtuldum ama buna delfinmi bulamaçmı sebep oldu veya ikisinin ortak mücadelesi bilemedim yalnız hangisinin dozunu kaçırdığımı bilmiyorum fidelerimin büyümesi durdu bahçem resmen donmuş durumda yeni sürgünleri kurtarayım derken ağaçları durdurdum.Önce bir iki ağaçta deneyin sonra bütün bahçeye atın benim yaptığım hatayı yapmayın.

Zeyno waffle beğendi.
Silifkel Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-09-2015, 11:48   #527
agaclar.net

MeyveliTepe's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Silifkel Mesajı Göster
Cevap biraz geç olacak ama bulunsun diye yazıyorum.Bulamcın kısa sürede bozulacağını sanmıyorum bu tür asitler dayanıklıdır.Bulamaç ile delfini birlikte kullandım bütün böceklerden kurtuldum ama buna delfinmi bulamaçmı sebep oldu veya ikisinin ortak mücadelesi bilemedim yalnız hangisinin dozunu kaçırdığımı bilmiyorum fidelerimin büyümesi durdu bahçem resmen donmuş durumda yeni sürgünleri kurtarayım derken ağaçları durdurdum.Önce bir iki ağaçta deneyin sonra bütün bahçeye atın benim yaptığım hatayı yapmayın.
Delfin sadece bakteri içerir ve bitkinin fizyolojisini etkileme olanağı ve olasılığı yok. Yaz uygulamalarında kireç-kükürt miktarı çok düşük olmalı (en fazla yüzde yarım - %0,5). Fazlası bitkiyi olumsuz etkiler.

Zeyno waffle beğendi.
Eski 28-09-2015, 11:34   #528
Ağaçsever

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi MeyveliTepe Mesajı Göster
Delfin sadece bakteri içerir ve bitkinin fizyolojisini etkileme olanağı ve olasılığı yok. Yaz uygulamalarında kireç-kükürt miktarı çok düşük olmalı (en fazla yüzde yarım - %0,5). Fazlası bitkiyi olumsuz etkiler.
Evet kesinlikle, hatta yazın kükürt-kirece hiç gerek yok belkide keşke katmasaydım delfin yeterli olucaktı.Ayrıca bizim buralarda kış başı ve sonu bordo bulamacı kullanıyorlar ben onun yerine bu bulamacı kullanmayı düşünüyorum.

Eski 28-09-2015, 13:47   #529
agaclar.net

MeyveliTepe's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Silifkel Mesajı Göster
Evet kesinlikle, hatta yazın kükürt-kirece hiç gerek yok belkide keşke katmasaydım delfin yeterli olucaktı.Ayrıca bizim buralarda kış başı ve sonu bordo bulamacı kullanıyorlar ben onun yerine bu bulamacı kullanmayı düşünüyorum.
Bordo bulamacı hem bakteriyel hem de mantar hastalık etmenlerine karşı etkilidir. Kireç-kükürt bulamacı sadece mantarlara karşı etkilidir. Bu yüzden bordo bulamacı, her ne kadar uzun vadede toprakta bakır birikimine yol açsa da kış uygulamalarında şimdilik vaz geçilir görünmüyor. Dozu yüksek kaçırmamak gerek. Buna rağmen iyi bir gözlemci ve hastalıklar hakkında bilgili iseniz doğru kararı verebilirsiniz.

Taşlıbahçe beğendi.
Eski 28-09-2015, 16:15   #530
Ağaçsever

Toprağıma kimyasalı,bakırı bulaştırmaktansa bakteriyi tercih ederim kimyasal ilaç ve gübrelerden oldum olası korkarım inşallah çok kaçınılmaz durumlara düşmem.

Eski 28-09-2015, 17:57   #531
agaclar.net

MeyveliTepe's Avatar

Bordo bulamacı organik üretimde kullanımına izin verilen bir içerik. Bakır sülfat (CuSO4) ve Kireç (kalsiyum hidroksit - (Ca(OH)2) karışımıdır.

Kireç-kükürt ise Kalsiyum Hidroksit (Ca(OH)2) ve Kükürtün reaksiyona girmesiyle oluşan Kalsiyum Polisülfit'dir.

Esasen kimyasal olmayan hiç bir madde yoktur ve katı-sıvı-gaz her maddenin mutlaka bir kimyası vardır.

Bu malzemelerin her ikisi de yüzlerce yıldır tarımda kullanılır, işlevlerinin bir kısmı örtüşür ama bordo bulamacının etki alanı daha geniştir.

Bu malzemelerin biri kimyasal, diğeri doğal malzeme değil. İkisi de doğal malzemeler ancak her ikisinin de bir kimyası var. Bu bakımdan pestisit endüstrisinin sentetik toksin aktif maddeleriyle karıştırılmamalı.

Elbette işlevleri gereği toksidite özellikleri var. Dikkatle kullanılmalılar, mümkünse ve ihtiyaç yok ise hiçbirini kullanmamak çok daha iyi.

Toksidite sınıflandırmasında bordo bulamacı "uyarı-warning" olarak sınıflandırılmış iken kireç-kükürt "tehlike-Danger" olarak sınıflandırılmış.

Birkaç yıl önce yine konusu geçmiş şöyle bir mesaj yazmışım.Oradaki linklerden gerekirse bir literatür taraması yapılabilir.

Eski 29-09-2015, 11:19   #532
Ağaçsever

Sayın MeyveliTepe bilgilendirmeniz için çok teşekürler,zamanlamanız harika oldu bende tam kükürt kireç karışımı zaten bir kimyasal olmuyormu diye düşünürken üzerine siz yazmışsınız tabi bunların doğal olması sentetik kimyasallara göre daha olumlu.Ayrıca bordoya bakışım biraz değişti.

Eski 13-10-2015, 13:04   #533
/

Giriş Tarihi: 02-12-2014
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi yalıçapkını Mesajı Göster
BİYOLOJİK MÜCADELEDEKİ DOSTLARIMIZ
SIĞIRCIK: 1000 sığırcık bir ayda 20 ton çekirge tüketir, yavrulama mevsiminde günde 400 böcek tüketir.

GÖK KUZGUN: Vücut ağırlığının yarısı kadar günde böcek tüketir.

LEYLEK: Çok miktarda fare, yılan, göçebe çekirge vb. tüketir.

BAYKUŞ: Fare. böcek vb. tüketir. Yavrulama mevsiminde ise günde 45-60 fare tüketir.

KUKUMAN: Fare, böcek, çekirge vb. tüketir.

KERKENEZ: Fare, böcek tüketir,

ATMACA: Fare tüketir

KIZIL ŞAHİN: Günde 25-30 fare tüketir.

KÜÇÜK AKBABA: Leş tüketir.

KARA ÇAYLAK: Fare, böcek tüketir.

EBABİL: Yavrulama mevsiminde günde 28 binden fazla uçan böcek, sinek vb. tüketir. Sinek torbasında daima 900 civarında sinek taşır. Sinek bulamazsa 1000 km uzağa gidebilir.

KIRLANGIÇ: Uçan sinekleri tüketir.

BÜYÜK BAŞTANKARA: Yavrulama mevsiminde günde 900 civarında böcek tüketir.

KEKLİK: Günde 2000'den fazla süne-kımıl tüketir.

BILDIRCIN: Süne, kımıl, böcek tüketir. Ağaç kabuklan altındaki böcek ve zararlıları tüketir. 90cm yakın kanatlı, 1000 karınca yer. Eklem bacaklıları, kuş kanatlıları, örümcekleri, ağaçlarda yaşayan böcekleri, büyük orman karıncalarını, karıncaların krizalit ve erginlerini yer.

AĞAÇKAKANLAR: Karıncalar, yıldız böcekleri, örümcekler, tırtıllar, kurtçuklar, arılar, yusufçuklar, kınkanatlılar ve sinekler ile beslenir.

İBİBİK: Çok miktarda kabuk böceği ve tırtıl tüketir.

Kuşlar çok oburdur; bir kuşun günlük böcek tüketimini kendi ağırlığından fazladır. İnsan aynı iştaha sahip olsaydı günde 100'den fazla ekmek tüketirdi. Kuşlar dostlarırnızdır; bizi böcek, fare ve diğer zararlılardan korurlar.
Bahçemize kuşların ziyaretini artırmak için ne yapabiliriz? Pratik ve kolay bir yol var mı?

looktr Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-10-2015, 13:18   #534
agaclar.net

MeyveliTepe's Avatar

Bahçenizde zehir kullanmayın, gelirler.

Eski 13-10-2015, 14:18   #535
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 12-09-2007
Galeri: 3
Bahçenin ilk senelerinde ağaçlara teneke yemlik asıyordum kuşlar bahçeye alışsın diye. Ancak bir gün usulü ile uyarıldım. Köylü komşum bir sohbet arasında, biz üzümleri kurumaya bıraktığımızda kuşlardan çok zarar görüyoruz dedi. Bu uyarı sebebiyle yemlikleri indirdim ancak kara kış zamanı torbalarla yemi bahçenin kenarlarına dökmeye devam ediyorum. Bunun yanında bahçeye dikilecek dut ve benzeri meyve ağaçları da onlara devamlı besin kaynağı olduğundan yıl boyunca yakınınızda olmaya devam edeceklerdir.

hosseda Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-10-2015, 08:01   #536
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 02-05-2014
Merhaba,

Neredeyse kış oldu ama hala bu zeytin güvesi (tırtılı) bitmedi, halen aktif bir şekilde mücadele ediyorum, artık çıkmaz diyorum 15 gün sonra tekrar sarmaya başlıyorlar, Delfin wg kullanıyorum. Bu illetin sonunu nasıl getiricem bilemedim.

Selamlar.

Tuncer Taşkın

tuncert Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-10-2015, 13:29   #537
Ağaçsever

Zehir ihtiva eden tarım ilaçlarının kullanıldığı yerlerde malesef yaban hayatı bitiyor, yukarıda yazılan canlıların hepsi birbirlerinin besin zinciri içinde bulunuyor,benim bahçem ormanın içinde ama hiç kuş sesi duymam.Yerde Yusufcuk veya Fatmacık dediğimiz küçük kertenkele dolu onlara çok iyi bakıyorum onlar bahçemin sürüngen tavukları doğal bekçiler.

Eski 25-07-2016, 22:31   #538
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 25-07-2016
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Zeytinlibahçe Mesajı Göster
Çiçeklenme öncesi %5 kullanılabilir.

En son kullandığımız sn. Meyvelitepenin gönderdği karışım kuvvetli sağnak yağışta yıkanmadığına göre bahar yağmurlarına da dayanacaktır.

Çiçekleme döneminde yaptığımız %1 lik uygulamanın çiçeklere hiç bir zararı olmadı. Öncesinde süreyi kaçıran arkadaşların bu dönemde oranı %2-2.5 oranlarına çıkarıp kullanabileceklerini sanıyorum.

Önümüzdeki yıl, farklı ağaçlarda özellikle oranları arttırarak deneyelim, bakalım limit oranı ne olacak.
Sn. zeytinlibahçe çiçeklenme öncesi kullanımın sonuçlarını ve süreyi kaçırıp çiçeklenme döneminde kullanacaklara önereceğiniz limit oranı birde sn. Meyvelitepenin
gönderdiği kuvvetli sağnaklara dayanabilen karışımın içeriğini eğer biliyorsanız bizimlede paylaşırmısınız,şimdiden teşekkürler.

Zeytinci Ali Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-05-2017, 21:52   #539
Ağaçsever

Poyrazs's Avatar

Giriş Tarihi: 19-02-2017
Selamlar;
Bir ay önce %1 lik bakırlı, bor çinko, yaprak gübresi ile ağaçlara müdahalede bulundum, hazırladığımız çözelti fazla geldi, ayarlayamadık 0,70 gibi oldu diyebilirim oranı. şimdi bölgemizde pamuklu bit için mücadele yapılıyor fakat araştırıp öğrendikçe bu kimyasal ilaçlara ve gübrelere karşı oldukça mesafeli durmaya başladım.
Pamuklu için şayet ağaçlarda etkisi başlamışsa burada okuduklarımdan birini uygulayacağım:
http://www.agaclar.net/forum/genel-b...ruma/10740.htm

Sormak istediğim; bizim bölgede ve konuma göre benim bahçemde çiçeklenme 10 15 güne kadar başlayacak diye tahmin ediyorum. elimde kalan %1 bakırlı, bor çinko, yaprak gübrem var fakat bunların yerine Kaolin kili, delfin wg ve gülleci bulamacı yapsam mı? bahçeye yeni bakılmaya başladığı için toprak bakir ama ağaçlar biraz güçsüz alttaki başlığıda okuyorum em'de kullanabilirim
EM (Etkin Mikroorganizmalar)
yani hangileri bana daha çok hitap edecek emin olamadım, ve sıralamaya vakıf olamıyorum.

Yapraklarım etsiz, halkalı leke çok sık olmamakla birlikte görülüyor bahçede, sarı mantarlarımız vardı bakırlı yapmadan önce şimdiki durumu göremedim.
Nasıl bir sıra izlemeliyim?

Ağaçlarıma dap gübresiyle pet şişelere tuzaklarda hazırlayıp koyacağım. Tembellik yapmamak adına tüm yazılanları okuyorum günlerdir ufkum açıldı ama kafamda da karışıklık mevcut, yardımcı olursanız çok sevinirim. Sevgiler.

vakanüvist76 beğendi.
Poyrazs Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-06-2017, 13:36   #540
Ağaç Dostu

nkutsay's Avatar

Giriş Tarihi: 12-01-2013
Evimin bahcesinde 2 zeytin agaci var. Gecen sene zeytin sinegi yüzünden tum urunu cope attik. Bu yil tuzaklardan hazirlayip asayim diyorum her kaynakta kitlesel tuzaklarin buyuk zeytinlerde faydali oldugu. Kucuklerde bilakis zararli oldugu yazilmis. Neden zararli anlamadim. Pet sise tuzaklarindan hazirlasam kaolin kiliyle birlikte sonuc alamaz miyim mucadeleden? Ya da baska ne onerirsiniz.

nkutsay Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Etiketler
balsıra, böcek, hastalık, ilaç, zeytin ağacı

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 22:24.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024