agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Ağaçlar > Meyve Ağaçları (Özel) > Zeytin
(https)

Beğeni Düzeni254Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 12-10-2011, 23:18   #421
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 18-01-2009
Şimdi zeytin meyve güvesi ile doğal mücadele nasıl olmalı?

Kaolin kili, gülleci bulamacı, delfin zeytin güvesini önler mi?

Bu yıl geçti. Zararlı görevini yaptı. Şimdi zeytin sineği devrede... Gelecek yıl için güveye karşı ne ve nasıl yapılmalı?

Bu yıl güve yılıydı ve görevini yaptı. İki yıl önce zeytin sineği çok zarar vermişti..

Zeyno waffle beğendi.
Halil Önen Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-10-2011, 23:22   #422
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Halil Önen Mesajı Göster
Sağdaki 3 danede güvenin çekirdeğe vediği zarar görülüyor.

Eski 12-10-2011, 23:23   #423
agaclar.net

MeyveliTepe's Avatar

Giriş Tarihi: 22-03-2007
Kaolinin güveyi önlemede çok bariz bir etkisi var. Kaolin uygulayan iki zeytinlikte (ki bizimkinde delfin de kullanmıştım), güve zararı yok gibi bir şey. Buna karşın ilaçlama yapanlarda ve hiç ilaçlama yapmayanlarda zeytinin üçte biri yere indi. Yağmurla birlikte güve sebebiyle sapları zayıflayanlar inmeye devam ediyor. Merakımdan keserek kontrol ettiğim her 10 taneden 9'unda çekirdekte delik var

Zeyno waffle beğendi.
MeyveliTepe Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-10-2011, 23:29   #424
Ağaç Dostu

Alıntı:
Sağdaki tek dane sağlam diğerlerinde zeytin meyve güvesinin açtığı delik görülüyor.

İşte tanenin dökülmesine sebep bu ve güve buradan çıkarken tanenin sapına da zarar veriyor.

Sn. Meyveli Tepe, nedense bu yıl zeytin güvesi her yerde yoğun görülüyor.

Her yıl 3 döl vermesi gerekirken daha fazla ve yoğun mu oldu, bilemiyorum.

Eski 12-10-2011, 23:35   #425
Ağaç Dostu

[QUOTE=MeyveliTepe;869251]Kaolinin güveyi önlemede çok bariz bir etkisi var. Kaolin uygulayan iki zeytinlikte (ki bizimkinde delfin de kullanmıştım), güve zararı yok gibi bir şey. Buna karşın ilaçlama yapanlarda ve hiç ilaçlama yapmayanlarda zeytinin üçte biri yere indi. Yağmurla birlikte güve sebebiyle sapları zayıflayanlar inmeye devam ediyor. Merakımdan keserek kontrol ettiğim her 10 taneden 9'unda çekirdekte delik var [/QUOTE]

Bu hiç ilaç kullanılmamış zeytin ağacı...

Name:  zytrtps (51).jpg
Views: 2700
Size:  71.4 KB

Ve güvenin zararı tanelerin tamamına yakın.

Name:  zytrtps (52).jpg
Views: 2653
Size:  71.6 KB

Bir tanesi rüzgarın döktüğü...

Eski 12-10-2011, 23:42   #426
Ağaç Dostu

Zeytinlibahçe's Avatar

Giriş Tarihi: 17-07-2009
Halil bey teşekkürler, oldukça net bir anlatım. İlave edecek pek bir şey bırakmamışsınız.

Zeytin güvesiyle mücadelede, ilk kaolin uygulamasını çiçekler açmadan yapmak gerektiğine inanıyorum. Bu yıl hatırlarsanız %1 oranında çiçekteyken uygulamıştık, şu ana kadar da sonuçlardan memnunuz.

Gelecek sene ilk uygulama oranını biraz daha arttırabiliriz.

Zeytinlibahçe Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-10-2011, 23:46   #427
agaclar.net

MeyveliTepe's Avatar

Güve çiçek dölünde kesilirse sanırım meyve dölü doğal olarak etkisiz duruma geliyor. Bu yıl bizde de aynı tesbiti yaptık. Çiçek öncesi kaolinin kesinlikle çok faydası var.

Not: Bizim bölgede kaolin uygulanmamış ağaçlarda, fotoğrafta görünen yerdeki zeytini 3-4 ile çarpın.

Zeyno waffle beğendi.
Eski 12-10-2011, 23:54   #428
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Zeytinlibahçe Mesajı Göster
Halil bey teşekkürler, oldukça net bir anlatım. İlave edecek pek bir şey bırakmamışsınız.

Zeytin güvesiyle mücadelede, ilk kaolin uygulamasını çiçekler açmadan yapmak gerektiğine inanıyorum. Bu yıl hatırlarsanız %1 oranında çiçekteyken uygulamıştık, şu ana kadar da sonuçlardan memnunuz.

Gelecek sene ilk uygulama oranını biraz daha arttırabiliriz.
Evet kaptanım doğru söylemişsin.

Name:  zey kaolin (13).jpg
Views: 2975
Size:  45.7 KB

Kaolin ile ilaçlamayı en iyi sizin trilyelerde yaptık. Dökülme çok azdı. Dökülenleri incelediğimizde _ siz de vardınız_ güve zararlısı yok denecek kadar azdı.

Kaoline delfin ya da gülleci bulamacı mutlaka karıştırılmalı. Tek başına kaolin o kadar etkili değil zeytin güvesine karşı.

Ama zeytin sineğine daha etkili tek başına kaolin...

Zeyno waffle beğendi.
Eski 13-10-2011, 00:06   #429
Ağaç Dostu

Zeytinlibahçe's Avatar

Çiçeklenme öncesi %5 kullanılabilir.

En son kullandığımız sn. Meyvelitepenin gönderdği karışım kuvvetli sağnak yağışta yıkanmadığına göre bahar yağmurlarına da dayanacaktır.

Çiçekleme döneminde yaptığımız %1 lik uygulamanın çiçeklere hiç bir zararı olmadı. Öncesinde süreyi kaçıran arkadaşların bu dönemde oranı %2-2.5 oranlarına çıkarıp kullanabileceklerini sanıyorum.

Önümüzdeki yıl, farklı ağaçlarda özellikle oranları arttırarak deneyelim, bakalım limit oranı ne olacak.

Eski 13-10-2011, 00:14   #430
agaclar.net

MeyveliTepe's Avatar

Çiçek öncesi normal doz yapmıştım. Hiç bir negatif etkisi olmamıştı. Artık yağmurdan korkmanın da gereği kalmadı, uygulamanın dayanım süresi çok uzun, uzun aralıklarla sadece bir rötüş uygulaması yapmak fazlasıyla yetiyor. Zaten doz yüksek olsa bile uygulama şekli ve malzeme yapısı sebebiyle yarıya yakın malzeme tasarrufu var.

Zeyno waffle beğendi.
Eski 13-10-2011, 00:17   #431
Ağaç Dostu

Sevgili Güme Tepenin zeytinlerinde de kaolin+ delfin+ gülleci bulamacı uygulaması yaptık. Gülleciyi bir defa kullandık galiba..

Eklenti 250999

Ama geç kalmıştık. Çünkü güve için daha erken _ Nisan başı gibi_ başlamak gerekiyordu.

Eklenti 251000

Bu yıl zeytinleri de bol oldu.(Nazar değmesin diye ısrarla mavi boncuk astırdım)

Eklenti 251001

Son yağmurlarla beraber şiddetli rüzgar esmiştir. Zeytin bol oluca dallar ve taneler birbirine çarpıyor ve çok dökülmemeler sebep oluyor.

Eklenti 251007

Bunlar Sn. Güme Tepe' nin zeytinlerinden (dün) seçip incelediklerim. Güve zararlısı daha azdı. Ben özellikle karşılaştırmak için seçtim. Çoğunu rüzgar dökmüştü.

Dediğimiz gibi güve ile mücadelede bir az geç kalınmıştı.

Ben ise;

zeytin fidanlarında kaolin+ gülleci bulamacı ve...

sadece gülleci bulamacı ile deneme yapmıştım.

Erken başlamıştım.5 ilaçlama yaptım. Son iki aydır ilaçlama yapmadım. Bu yağmurdan sonra _ son bir daha_ yapacağım.

Şu anda zeytinlerde uc zararlısı ve güve zararlısı hemen hemen yok gibi...

Saygılar

Eski 13-10-2011, 00:43   #432
Ağaç Dostu

Alıntı:

Önümüzdeki yıl, farklı ağaçlarda özellikle oranları arttırarak deneyelim, bakalım limit oranı ne olacak.
Sn. Kaptanım,

bence gelecek yıl için;

Zeytin güvesi için
Nisan sonu ve Mayıs başı iki defa gülleci bulamacı atılmalı.

Taneler iri saçma gibi olduğunda _ tanenin sap kısmını kapatması için_ kaolin+ gülleci bulamacı atılmalı 2 defa...

İçine delfin konabilir. ( ben koymayı düşünmüyorum, gülleci yetiyor)

Ama mutlaka etidot 67 de uygulanmalı. Etidot 67 yi ise zeytin salkımları çıkmadan önce ayrı bir defa kullanılmalı. Sebebi ise -yaprakla dal arasında- daha çok salkım doğuşunu sağlamaktır. Etidot 67 içindeki bor daha çok salkım doğuşu sağlayacaktır.

Etidot 67 ve Mebor 5 'i ilaç firmaları salkımlar ortaya çıktığında yani taneler küçük saçma iriliğine geldiğinde kullanılmalı diyor ama _ meyve fazla tutsun diye_...

bence salkımlar oluşmadan önce kullanılmalı. Daha çok salkım _ borun etkisi_ yapması için...

Ben bu şekilde uyguladım ve çok iyi durumdayım...

Zeyno waffle beğendi.
Eski 13-10-2011, 01:05   #433
Ağaç Dostu

Zeytinlibahçe's Avatar

Alıntı:
Zeytin güvesi için
Nisan sonu ve Mayıs başı iki defa gülleci bulamacı atılmalı.
Nisan sonuna kalmayalım derim.

Nisan başında, normalde bu dönemde kulladığımız %1 lik bordo bulamacı veya lubicuper yerine Etidot 67 bor, %5 kaolin ve gülleci bulamacını beraber kullanalım.

Alıntı:
Şu anda zeytinlerde uc zararlısı ve güve zararlısı hemen hemen yok gibi... [/B]
Saygılar
Kesinlikle haklısınız. Şu ana kadar şaşılacak derecede uç zararlısı zararı yok. Neredeyse sıfır. Kaolin ve gülleci bulamacının başarısı diye düşünüyorum.

Zeyno waffle beğendi.
Eski 17-10-2011, 13:46   #434
Ağaç Dostu

nurguldk's Avatar

Giriş Tarihi: 08-04-2009
Herkese Merhaba,
Ankarada kırık zeytin yapmak için yeşil zeytin bulamıyorum. Bursada pazarlarda satarlardı tazesini. Sanırım şu anda zamanı. Üreticilerden ücretiyle 5-6 kilo rica edebilir miyim

nurguldk Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-10-2011, 13:28   #435
Ağaç Dostu

Zeytinlibahçe's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi nurguldk Mesajı Göster
Herkese Merhaba,
Ankarada kırık zeytin yapmak için yeşil zeytin bulamıyorum. Bursada pazarlarda satarlardı tazesini. Sanırım şu anda zamanı. Üreticilerden ücretiyle 5-6 kilo rica edebilir miyim
Sn nurguldk, Bu hafta sonu zeytinlerin bir kısmı toplanmaya başlanacak. Özelden adresinizi rica ediyorum.

Eski 21-10-2011, 14:55   #436
Yeni Üye

capkin_prens's Avatar

Giriş Tarihi: 21-10-2011
Merhaba,
kçük bahçemizde zeytin yetiştiriyoruz 30 tane filan mevcut bu yıl öyle bir şey olduki ilk defa karşılaştım.zeytinler buruş buruştu başka bir kişinin zeytinlerine baktıgımda hiç bir sorunu yok çok güzel.Ne sulama yapıyor nede ilaçlama..

kaoli kili öğrendim ve derste gördügümüz bordo bulamacı var.hangisini kullanmalıyım topraı sulu ve verimli bir topraktır.

capkin_prens Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-10-2011, 15:41   #437
Ağaç Dostu

Zeytinlibahçe's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi capkin_prens Mesajı Göster
kaoli kili öğrendim ve derste gördügümüz bordo bulamacı var.hangisini kullanmalıyım topraı sulu ve verimli bir topraktır.
Her ikisininde kullanılma zamanları farklı, ikisini de kullanmanızı tavsiye ederim.

Eski 21-10-2011, 18:15   #438
Yeni Üye

capkin_prens's Avatar

Giriş Tarihi: 21-10-2011
Alıntı:
Her ikisininde kullanılma zamanları farklı, ikisini de kullanmanızı tavsiye ederim.
kaoli hangi zamanda sıkmamı önerirsiniz, kaoli hazırlanışı **** bulabilecegim bir yer tavsiye edebilirmisiniz.

capkin_prens Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-10-2011, 18:25   #439
Ağaç Dostu

Yarkin's Avatar

Giriş Tarihi: 28-09-2008
Alıntı:
Sn. Zeytinli bahce, su an burusuk zeytine ( susuzmus gibi burusuk) Kaolin ve bordo bulamaci atilabilirliginde gercekten ciddimisiniz ?

Bu kadar yagmurdan sonra hala burusuk olmasi, daneleri besliyememesinden kaynaklanabilirmi?

Yarkin Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-10-2011, 18:48   #440
Ağaç Dostu

Zeytinlibahçe's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi capkin_prens Mesajı Göster
kaoli hangi zamanda sıkmamı önerirsiniz, kaoli hazırlanışı **** bulabilecegim bir yer tavsiye edebilirmisiniz.
Yazdığınız bu başlığı ve kaolin başlığını baştan sona okumanızı tavsiye ederim.

Kaolin (Kaolen) Kili

Birden fazla kaolin satıcısının telefonlarını özelinize yazacağım. Tercihi siz yapın.

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Yarkin Mesajı Göster
Sn. Zeytinli bahce, su an burusuk zeytine ( susuzmus gibi burusuk) Kaolin ve bordo bulamaci atilabilirliginde gercekten ciddimisiniz ?

Bu kadar yagmurdan sonra hala burusuk olmasi, daneleri besliyememesinden kaynaklanabilirmi?
Kaolin ve bordo bulamacını zeytindeki buruşukluk için değil, sezon boyunca, her ikisinin de farklı zamanlarda kullanılmasının önemi için tavsiye ettim.

Sn http://www.agaclar.net/forum/uzak-ba...mzeytinlerinde de aynı problem vardı, sulamadan kaynaklandğını tahmin etmiştik. Son yağmurlardan sonra düzeldiler. Beslenme dahil birden fazla sebebi olabilir.

Eski 21-10-2011, 20:29   #441
Ağaç Dostu

Yarkin's Avatar

Giriş Tarihi: 28-09-2008
Alıntı:
Yazdığınız bu başlığı ve kaolin başlığını baştan sona okumanızı tavsiye ederim.

Kaolin (Kaolen) Kili

Birden fazla kaolin satıcısının telefonlarını özelinize yazacağım. Tercihi siz yapın.

Kaolin ve bordo bulamacını zeytindeki buruşukluk için değil, sezon boyunca her ikisinin de farklı zamanlarda kullanılmasının önemi için tavsiye ettim.

Sn http://www.agaclar.net/forum/uzak-ba...mzeytinlerinde de aynı problem vardı, sulamadan kaynaklandğını tahmin etmiştik. Son yağmurlardan sonra düzeldiler. Beslenme dahil birden fazla sebebi olabilir.
Tesekkür ederim. Anlasilmistir.

Yarkin Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-10-2011, 23:10   #442
Ağaç Dostu

Eser İlhan's Avatar

Giriş Tarihi: 04-03-2007
Galeri: 1
Bahçemdeki zeytin ağacımda yaz başında gözlediğim halkalı leke hastalığı için bordo bulamacı uygulaması yapmak istiyorum. Marmara bölgesi için ilaçlama zamanını ekim ve nisan olarak okumuştum. Istanbuldayım. Ilaçlama için şu an uygun mudur yoksa biraz daha beklemek daha mı iyi olur. Bir de konsantrasyon ne olmalı?

Zeyno waffle beğendi.
Eser İlhan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-10-2011, 23:32   #443
Ağaç Dostu

Zeytinlibahçe's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Eser İlhan Mesajı Göster
Bahçemdeki zeytin ağacımda yaz başında gözlediğim halkalı leke hastalığı için bordo bulamacı uygulaması yapmak istiyorum. Marmara bölgesi için ilaçlama zamanını ekim ve nisan olarak okumuştum. Istanbuldayım. Ilaçlama için şu an uygun mudur yoksa biraz daha beklemek daha mı iyi olur. Bir de konsantrasyon ne olmalı?
Sn Eser İlhan, uygulama zaman ve oranını, ağaçlarınıza koruma mı, tedavi amaçlı mı uygulayacağınız belirleyecektir.

Ağaçlarınızda zeytin varsa, hasattan sonra ilk uygulamayı yapmanız yerinde olur. Yoksa uygulabilirsiniz.

Koruma amaçlı yılda 2-3 uygulama, kış aylarında %1.5-2 oranında. ilkbaharda %1 oranını geçmemek yerinde olur.

Halkalıleke, dal kanseri vs. varsa yılda 4 uygulama ve oranları %2 çıkarabilisiniz.

Budamadan sonra mukakkak uygulama yapınız.

Halkalı lekeyi halen gözlemliyorsanız sistemik bakırlı bir ilaç kullamanız yerinde olur.

Zeyno waffle beğendi.
Eski 21-10-2011, 23:45   #444
Ağaç Dostu

Eser İlhan's Avatar

Hızlı cevap için teşekkürler. Şu anda hastalık yok. Zaten fazla ağır da seyretmedi. Hastalığa rağmen geçen yıla göre güzel sürdü ,yapraklar da gür ve genel olarak sağlıklı görünüyor. Ama gelecek yıl bu hastalıkla yeniden karşılaşmak istemiyorum. Bu yüzden yapılması gerekenleri atlamamaya özen gösteriyorum. Bu yıl hastalıkla beraber fazla çiçek dökümü oldu, dolayısıyla meyve de az oldu. Kararanları topladım. Üzerinde tek tük zeytin var. Bu durumda kasım başı uygun gibi görünüyor

Eski 21-10-2011, 23:57   #445
Ağaç Dostu

Zeytinlibahçe's Avatar

Halkalı leke özellikle yağışların yoğun geçtiği yıllarda ve su tutan topraklarda önlem alınmazsa görülme olasılığı oldukça yüksek.

Kasım ayı uygun Kolay gelsin.

Eski 23-10-2011, 13:44   #446
Ağaç Dostu

Eser İlhan's Avatar

Alıntı:
...........Halkalı lekeyi halen gözlemliyorsanız sistemik bakırlı bir ilaç kullamanız yerinde olur.
Sayın zeytinlibahçe,yukardaki sözleriniz beni çok düşündürdü. Halkalı leke şu sıralar yok ama yine de bir sistemik antifungal de kullansam iyi olur diye düşündüm. Fakat sistemik kullanılabilecek bakırlı bir ilaç bilmiyorum. Aklıma sadece daha önceden forumda okuduklarıma dayanarak Labicuper geldi. (Gerçi elimde yok,nasıl nerden bulurum o da ayrı bir soru ) sizin önerdiğiniz başka neler olabilir ? Teşekkürler

Eski 23-10-2011, 14:49   #447
Ağaç Dostu

Zeytinlibahçe's Avatar

Sn Eser İlhan,

Halkalı leke için, öncelikle eğer bahçenizde taban suyu yüksek, her yağmurdan sonra toprak ağırlaşıyorsa bu sorunu çözmelisiniz.

İyi budama neticesi tüm dal ve yaprakların güneş almasının sağlanması önemli.

Fungus, spor ve misillerle yayıldığı için bahçenizde yıl boyunca mevcut. İlk yağışlarla beraber ve hava sıcaklığının 18-25 derece seyrettiği günlerde görülmeye başlar.

Yazın 30 derece ve üstünde, kışın 10 derecenin altında görülmemesinin nedeni gelişememesindendir.

Bizde sistemik bakır olarak ''Lubicuper' kullanıyoruz, başka markalarda olabilir.

Neticede fungal bir hastalık olduğu için ''gülleci bulamacı'' nın faydası olabilir.

Zeyno waffle beğendi.
Eski 11-12-2011, 22:57   #448
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 11-12-2010
Philippia olea

380 Numaralı yazımda resimleyerek gönderdiğim ve sizlere sorduğum oluşumun ne olduğunu zannederim araştırmalarım sonucunda buldum.
Zeytin Pamuklu Koşnili (Philippia olea).
Şimdi size tekrar sormak zorundayım. Bu sene de aynı zararlıyla karşilaşmamak için ve karşılaştığım takdirde neler yapmalıyım?
Saygılar.

ERKO Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-12-2011, 02:31   #449
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi ERKO Mesajı Göster
380 Numaralı yazımda resimleyerek gönderdiğim ve sizlere sorduğum oluşumun ne olduğunu zannederim araştırmalarım sonucunda buldum.
Zeytin Pamuklu Koşnili (Philippia olea).
Şimdi size tekrar sormak zorundayım. Bu sene de aynı zararlıyla karşilaşmamak için ve karşılaştığım takdirde neler yapmalıyım?
Saygılar.
Bende tekrar söylemek zorundayım.

Mart Nisan aylarında 2 defa %2 lik;
Haziran, Temmuz aylarında %1 lik gülleci bulamacını yapıştırın iki ya da üç defa.

Ağaca, gövdesine, köküne, toprağa, yakın konukcu ağaçlara ...

Bunu her yıl yaparsanız diğer birçok _ halkalı leke gibi _hastalık da olmaz.

Zeytin pamuklu koşnilin taneye pek zararı yok biliyorum, fazla bir şey kaybetmezsiniz.

Saygılar

Zeyno waffle beğendi.
Eski 12-12-2011, 18:26   #450
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 11-12-2010
Sn.Halil Önen,
Hızlı cevabınız için teşekkürler.Nisan başında,önceki yazınızdaki önerilerinize göre Kaolin kili ve gülleci bulamacını,bunlara ilaveten mebor 5 uygulamayı planlamıştım.Bu karışımın uygulamasını mart ayına'mı kaydırayım? Yoksa martta sadece gülleci bulamacını uygulayıp,nisan başındaki programı devam ettireyim?Haziran ve sonraki aylardaki programlarınız aynen uygulanacaktır.
Saygılarımla.

ERKO Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Etiketler
balsıra, böcek, hastalık, ilaç, zeytin ağacı

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 18:28.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024