agaclar.net

agaclar.net (http://www.agaclar.net/forum/)
-   Yumuşak Çekirdekli Meyveler (http://www.agaclar.net/forum/yumusak-cekirdekli-meyveler/)
-   -   Bodur Elma Yetiştiriciliği (http://www.agaclar.net/forum/yumusak-cekirdekli-meyveler/951.htm)

supraxx 05-03-2008 19:55

herkese merhaba!

arkadaşlar bana bir konuda yardımı etmenizi istiyorum! arazilerimizde bodur elma yetiştirmek istiyoruz,ama kapsamlı bir bilgiyi nerde bulabilirim(sıcaklık,iklim şartları,su seviyesi,v.b konularda).yardımcı oalcak arkadaşlara şimdiden teşekkür ederim...

Selahattin Yılmaz 05-03-2008 20:34

Başlığı iyice bir inceleyin. Nette de iyice araştırp karar verdikten sonra Gaziantep Tarım İl Müdürlüğüne müracaat ederek bu işin destekleme boyutunuda öğrenin, özellikle hangi çeşitlerin destekleme ve pazarlama sorunları olmadığını öğrenmeniz sizin açınızdan iyi olacaktır. Araştırıp karar verdikten sonra, fidan bulmak konusunda girişimlerinizi yapın, Isparta, Adana civarlarından. Eğer fidan bulmakta zorluk çekerseniz en son benle irtibata geçebilirsiniz yardımcı olmaya çalışırım.

MSaygin 05-03-2008 20:46

merhaba,

Tarsus'ta Alara Fidancılık var, onlardan yeterli desteği göreceğinizi tahmin ediyorum.Ben 2 hafta kadar önce Fuji elma almıştım.

Selamlar,

Mine Pakkaner 05-03-2008 20:46

Bu arada yeni gelen arkadaşlar başlığına da bir uğrayın, bekleriz. :)

nnj24 23-03-2008 00:31

Mine hanım
benim erzincanda 5 dönüm yarı bodur elma bahçem var 1 yıl oldu tesis edeli.Şimdi benim bir kaç sorum olacak size. Öncelikle diktiğim yarı bodur elma fidanlarını sıra üzeri 4m sıra arası 4.5 m ye diktim.Sizce bu aralıklar normalmi.Bu fidanların yarısı aldığımda budanmış fakat geri kalan diğer yarısı budanmış değildi şimdi ben dikim budaması yapmalımıyım.?
Yarı bodur ağaçlarda tam verim de ortalama ağaç başına verim kg olarak ne kadardır.?
Sulama sistemi olarak doğal akarsu yöntemi kullanıyorum.Bu doğrumu yoksa damlamamı yapmalıyım ki bu oldukça zor.Yinede yapmalımıyım.

Diğer bir sorum da şu; Yukarıda söz ettiğim bahçenin bitişiğinde 5.5 dönüm bir arazi daha aldım ve burada da elma bahçesi tesis etmek istiyorum fakat yarı **** tam bodur elma konusunda kararsız kaldım.Kaldı ki bizim burada henüz tam bodur elma bahçesi hiç görmedim acaba bizim buralar kışı çok sert yazı ise kurak ve sıcak geçen bölgeler olduğu içinmi tercih edilmiyor. Yoksa yeterince bilinmediği içinmi.Bu konuda tereddütüm var.
Ayrıca şayet tam bodur elma bahçesine karar verdiğimde telli terbiye sistemi için gerekli olan direk ve tel sistemini malzeme olarak nelerden kullanmalıyım ve direkler arası mesafe ne olmalı,ayrıca tel sistemi sadece sıra üzerimi yoksa parelel de çekmelimiyim.
Biraz uzun oldu özür dilerim ama gerçekten çok kararsız kaldım.Şimdiden değerli yardımlarınız için teşekkür ederim...

Gelendost 02-04-2008 21:24

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi Hasan Lalezar (Mesaj 122893)
Merhaba bahçede sadece bir adet bodur elma var. Bu sene ilk senesi ve özellikle yaprak uçlarında ,yaprakları kıvıracak kadar böcek var. İlaçlamayı çok sevmiyorum ağaçları ama çaresiz bıraktılar bu sefer . Kayısı bile bu kadar böcek yapmıyordu. Nasıl çözebilirim acaba?

goldplan adında ucuz bi ilaç var ondan kullanırsan iyi gelir yeşil böcek ve bit için etkili kullanmak zorundasın

Gelendost 02-04-2008 21:27

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi nnj24 (Mesaj 217764)
Mine hanım
benim erzincanda 5 dönüm yarı bodur elma bahçem var 1 yıl oldu tesis edeli.Şimdi benim bir kaç sorum olacak size. Öncelikle diktiğim yarı bodur elma fidanlarını sıra üzeri 4m sıra arası 4.5 m ye diktim.Sizce bu aralıklar normalmi.Bu fidanların yarısı aldığımda budanmış fakat geri kalan diğer yarısı budanmış değildi şimdi ben dikim budaması yapmalımıyım.?
Yarı bodur ağaçlarda tam verim de ortalama ağaç başına verim kg olarak ne kadardır.?
Sulama sistemi olarak doğal akarsu yöntemi kullanıyorum.Bu doğrumu yoksa damlamamı yapmalıyım ki bu oldukça zor.Yinede yapmalımıyım.

Diğer bir sorum da şu; Yukarıda söz ettiğim bahçenin bitişiğinde 5.5 dönüm bir arazi daha aldım ve burada da elma bahçesi tesis etmek istiyorum fakat yarı **** tam bodur elma konusunda kararsız kaldım.Kaldı ki bizim burada henüz tam bodur elma bahçesi hiç görmedim acaba bizim buralar kışı çok sert yazı ise kurak ve sıcak geçen bölgeler olduğu içinmi tercih edilmiyor. Yoksa yeterince bilinmediği içinmi.Bu konuda tereddütüm var.
Ayrıca şayet tam bodur elma bahçesine karar verdiğimde telli terbiye sistemi için gerekli olan direk ve tel sistemini malzeme olarak nelerden kullanmalıyım ve direkler arası mesafe ne olmalı,ayrıca tel sistemi sadece sıra üzerimi yoksa parelel de çekmelimiyim.
Biraz uzun oldu özür dilerim ama gerçekten çok kararsız kaldım.Şimdiden değerli yardımlarınız için teşekkür ederim...

s.a benim 300 adet yarı bodur agacım var toprğı süper gübreler ilaçlar tam olmasına rağmen 6 yaşında ama düzgün verim alınmadı normalide bu zaten sana ve herkese tavsiyem yarı bodur üzerine red chief **** scarlet spur dölleyici olarak golden reinders bu yıl 800 adet mm106 diktim araştırmalarım neticesinde 1 dekardan 6-8 ton arası ürün veriyor

Gelendost 02-04-2008 21:30

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi aydolum (Mesaj 201126)
Sayın necoezgi; yazdığınız mesajı bugün fark ettim cevap yazıyorum ama umarım geç kalmamışımdır.

Golden grbundan tüm çeşitler (Golden Klon A, Golden Klon B) gransmith dölleyicidir. yanlız bildiğim kadarıyla gransmithlerde yarı bodur yok ama tam bodur var.

granny smithlerde yarı bodur var mesela ben 106 üzerine diktim dölleyici olarak golden reinders var yeşil elmayı mümkünse çapraz dikim yapın **** aralara dikin malum küresel ısınma güneş yanıkları olusursa satış zor olur

sirkrey 08-04-2008 19:16

yarı bodur hakkında

sevgili gelendost arkadaşım sizin şu dikili olan tam verim alamadığınız yarı bodur ağaçlarınızın ceşidi nedir.ayrıca red chıef hakkında 6-8 diye yazmışsın ben zannetmiyorum bu kadar olacağını en verimli olanlarından yarı bodur granny smith bile 7,yaşında ağaç başı 60 kg verir. dekara 50 ağaçtan olsa olsa 3 ton olur
sevgili arkadaşlar
bilim admlarının grannny smith elma çeşidi hakkında ister tam bodur olsun ister yarı bodur olsun türkiye deki yüksek güneşlenme den dolayı bizim iklimimize uygun olmadığı hakkında görüşler vardır,yapılacak olan gölgelendirmelerde pek bir fayda sağlamayacaktır.ayrıca yarı bodur elma ağaçlarının boyları 4 metreyi çanak çapları 3,2 m yi bulmaktadır.

dtlevent 11-04-2008 11:38

ben de elma ekmeyi düsünüyorum yetiştirici arkadaşlara sorum üretilen elmaların pazarlanması ben balıkesirde oturuyorum bölgemizde pek elma üreticisi yok yetiştirdiğim ürünleri pazarlamam sorun olurmu? birde önemli bir sorum daha ürünlerin fiyatı tabi türüne göre degişir ama toptanda ürünlerin kilogram diyatı ne kadar ?teşekkürler

Gelendost 13-04-2008 02:55

cxemyon arkadaşım biz mm106 anaç üzerine red chief ,scarlet spur, golden reinders ve granny smith diktik 6 dekar alana 800 ağaç sığdı dikim aralığımız 4m*1.90m buda demek oluyorki dekara 130 ağaç 4 yaşında 1-2 kasa veriyor maksimum 5 kasa yani 125 kilo biz 4 kasadan hesaplayacak olursak dekara bizde 13 ton ürün elde ediyoruz bilmem anlatabildimmi

Gelendost 13-04-2008 02:57

dtlevent pazarlamak bana kalırsa zor olur çevrende azda olsa başka üreticiler varsa belki sorun olmaz ben ısparta gelendostluyum yıllık ortalama 250 bin ton elma üretim kapasitemiz var buna rağmen elma buralarda ucuz gidiyor bu yıl 1 ytl ye satmak için uğraşıyoruz ama manavda markette 2.5 ytl yazık bu çiftçiye

dtlevent 14-04-2008 15:48

teşekkürler konuyu biraz daha açmak adına bizim bir dönümde toplama ücreti hariç masrafımız ne olur? başlangıç olarak kaç dönum ekmeyi tavsiye edersiniz ? arazinin bir bölümüne elma bir bölümüne kiraz dikmek üretim acısından sakıncalımıdır elma yetiştiriciliğineyeni başlamayı düşünen birine tavsiyeleriniz varsa alabilirim

Selahattin Yılmaz 14-04-2008 16:08

Geçen yıl bir hesap yapma şansım olmuştu, bodur olmayan normal 8 dk alana dikili 5 yaşında 280 adet elma ağacı için ilaçlama masrafı 3.500 YTL idi bu fiyata sadece ilacın satın alınması fiyatı dahil idi. Gübreleme, budama, ilaçlama vs masraflar dahil değil.

sirkrey 16-04-2008 17:57

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi Gelendost (Mesaj 224932)
cxemyon arkadaşım biz mm106 anaç üzerine red chief ,scarlet spur, golden reinders ve granny smith diktik 6 dekar alana 800 ağaç sığdı dikim aralığımız 4m*1.90m buda demek oluyorki dekara 130 ağaç 4 yaşında 1-2 kasa veriyor maksimum 5 kasa yani 125 kilo biz 4 kasadan hesaplayacak olursak dekara bizde 13 ton ürün elde ediyoruz bilmem anlatabildimmi

gelendost arkadasım size uludag unuversitesinin 1996-2002 yılları arasında bursada yaptıgı arastırma sonuclarını verıyorum.dikim senesi 1996
M106 ANACINDA BAZI CESİTLERİN VERİM KAPASİTELERİ
cesit agac bası verim kg
1996-1998 1999 2000 2001 2002
elstar 20,6kg 12,5 23,19 29,28 21,05
jonagold 20,9 20,18 15,10 34,92 23,20
topred 12,5 5,7 9,61 -- 11,6
ultra red 19,3 8,8 25,55 -- 37,5
golden d. 23,6 11,7 33,2 -- 11,91
starkrımson d. 23,1 14,8 16,8 3,78 16,43
granny smıth 36,5 33,57 19,04 34,28 61,4
DİKİMİN 10,YILINDA AĞAÇLARIN BÜYÜME ÖZELLİKLERİ
TAÇ ÇAPI AĞAÇ BOYU DİKİM ARALIKLARI DEKARADÜŞENAĞAÇ

elstar 3,51m 4,26m 5x4m 50 adet
jonagold 3,54m 3,79m 5x4m 50 adet
topred 2,75m 3,75m 3,x3,5m 95 adet
ultra red 2,96m 3,27m 3x3,5m 95 adet
golden d. 3,53m 3,93m 5x4m 50 adet
starkrımson d. 1,96m 2,91m 3,x3,5m 95 adet
granny smıth 3,29m 4,07m 5x4m 50 adet

şimdi size soruyorum sizin bilgilerdemi sorun var yoksa bu araştırmadamı 4x1,9m diyorsun ilerde sıralar arasına traktor nasıl gırecek ılaclama nasıl olcak hasat nasıl olcak hadı onuda gecelım 1,9m arayla o agaclar bırbırıne gırmeyecekmı...

necoezgi 22-04-2008 18:59

merhaba arkadaşlar 12 dekar yarı bodur elma diktim. fidanları tel ile gerdirip baglamama gerek varmı.

hykimya42 27-04-2008 11:48

Uzman Arkadaşlar;
Konya'da bu yıl karışık 500 adet bodur elma diktim ( 1x3 ). Damlama sulama sistemimiz var. Şu anda faal. Toprağımız tınlı ( Analiz yapıldı.). Ağaç başına nasıl ve ne kadar su vermeliyim. Bu konuda bana yardımcı olursanız sevinirim.

aydolum 28-04-2008 15:10

1 Eklenti(ler)
Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi hykimya42 (Mesaj 229411)
Uzman Arkadaşlar;
Konya'da bu yıl karışık 500 adet bodur elma diktim ( 1x3 ). Damlama sulama sistemimiz var. Şu anda faal. Toprağımız tınlı ( Analiz yapıldı.). Ağaç başına nasıl ve ne kadar su vermeliyim. Bu konuda bana yardımcı olursanız sevinirim.

epydir işlerim dolayısıyla uğrayamıyordum bayağı uğrayan olmuş aklımın yettiğince sizlere cevap vereyim;

Sayın hykimya42 sulama ile ilgili tablo aşağıdadır umarım işinizi görür.

aydolum 28-04-2008 15:22

1 Eklenti(ler)
Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi necoezgi (Mesaj 227931)
merhaba arkadaşlar 12 dekar yarı bodur elma diktim. fidanları tel ile gerdirip baglamama gerek varmı.

sayın necoezgi ağaçlarını illaki tele alman gerek yoksa bodur elmanın nazik dalları meyveye durduğunda kırılacaktır.
onun için aşağıdaki resimdeki ağaç sıralarınızın uzunluğuna göre dikeceğiniz kalın onaonlar veya demir direkler bulmalısınız ortalama olarak 5-8 ağaca bir direk hesaplarsınız. ağrıca toprak seviyesinden 40-50 cm yükseklikten bir çelik halat veya sağlam tel çekerek ana gövdeyi ağaca zarar vermeyecek büyümeye engel olmayacak bir materyelle bağlıyorsunuz. Bir halatta 1-1,5 metre tükseklikten çekerek tepe kısmınıda buraya bağlıyorsunuz olup bitiyor. Ayrıca bölgenizde dolu riski varsa mutlaka file sistemi kurmanızı öneririm. Kolay gelsin

aydolum 28-04-2008 15:38

2 Eklenti(ler)
Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi nnj24 (Mesaj 217764)
Mine hanım

Sayın nnj24 Mine hanım mesajınızı görmemiş **** fark etmemiş olabilir ben ceaplaya bildiğim kadarıyla bir şeyler yazmaya çalışacağım.

öncelikle bahçenizdeki elmaların çeşidi bilmemiz gerekirdi ama yarı bodur elma bahçeleri için sıra arası, sıra üzeri mesafeleri aşağıya çıkardım.

İkinci olarak, ağaçlarında mutlaka bir şekil budaması yapman gerek ilk mesajlara bir bak istersen.

üçüncü olarak, ağaç verimlerine ilişkin olarak 2 resme bir göz at verimler konusunda tatmin edici olacaktır.
dördüncü olarak , salma sulama bir çok sebebten pek tavsiye edilmemektedir. imkanınız varsa damlama veya yağmurlama yoksa karık usulünü tavsiye ederdim. Elmalar için soğuğun pek zararı olmaz soğuk sadece erken uynan ağaçlarda erken ilk baharda çiçeklenme döneminde zarar verebilir. Bodur elma tarımının yapılmamsının nedeni henüz insanları bunu bilmeyişleridir.

beşinci olarak da, direkleleri sıra üzerlerine dikmelisiniz aksi takdirle iki taraflı yaparsanız bakım besleme ve mücadele işlemleriniz zorlaşacaktır. Aşağıdaki 3. resimdeki ağaç sıralarınızın uzunluğuna göre dikeceğiniz kalın ağaç ona onlar (10X10) veya demir direkler bulmalısınız. Direklarin bir kısmı toprak altına kalacağından boylar buna göre hesaplanmalıdır, ortalama olarak 5-8 ağaca bir direk hesaplarsınız. ağrıca toprak seviyesinden 40-50 cm yükseklikten bir çelik halat veya sağlam tel çekerek ana gövdeyi ağaca zarar vermeyecek büyümeye engel olmayacak bir materyelle bağlıyorsunuz. Bir halatta 1-1,5 metre tükseklikten çekerek tepe kısmınıda buraya bağlıyorsunuz olup bitiyor. Ayrıca bölgenizde dolu riski varsa mutlaka file sistemi kurmanızı öneririm. Kolay gelsin

aydolum 28-04-2008 15:59

Sayın cxemyon ve gelendost, sanırım yukardaki verim tablosu da sizin tartışmanıza ışık tutar goy gele... :)

sirkrey 28-04-2008 17:35

sayın aydolum 1,resimde M106 RED CHİEF için sıra arası 4 m sıra uzeri 1,9 m gelen dost
arkadaşımın yazdığıyla aynı dekara 130 adet fidan düşüyor peki neden ikinci resimde
M 106 YARI BODUR 80 ADET/DEKAR 3 M*4 M ifadesi yazıyor burda yanlışlık yokmu sence bu resimler bir firmaya ait tüm siterlerde aynı resim var maşalllah herkes kopyala yapıştır yapmış...
neyse burdaki tabloya dikkat edilcek olursa tam bodur için ve yarı bodur için en fazla belirtilen verim 6,ton oda 10. yaşında ama gelen dost arkadaşım 13 tonlardan bahsediyor..neyse saygılarımla

sirkrey 28-04-2008 17:45

sayın aydolum aşağıda belirtilenler ne demektir
8-10 kg N/da ? 2-3 P2O5/da ? 14-16 kg K2O/da ? Bortraks? ve Zimtraks? ve bunların piyasa fiyatları nelerdir bunların haricinde elma bahçeleri için kullanılması zorunlu ilaç ve gübreleme varmıdır maliyet çıkarmam için cevap yazarsanız sevinirim..

aydolum 29-04-2008 12:36

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi cxemyon (Mesaj 229994)
sayın aydolum 1,resimde M106 RED CHİEF için sıra arası 4 m sıra uzeri 1,9 m gelen dost
arkadaşımın yazdığıyla aynı dekara 130 adet fidan düşüyor peki neden ikinci resimde
M 106 YARI BODUR 80 ADET/DEKAR 3 M*4 M ifadesi yazıyor burda yanlışlık yokmu sence bu resimler bir firmaya ait tüm siterlerde aynı resim var maşalllah herkes kopyala yapıştır yapmış...
neyse burdaki tabloya dikkat edilcek olursa tam bodur için ve yarı bodur için en fazla belirtilen verim 6,ton oda 10. yaşında ama gelen dost arkadaşım 13 tonlardan bahsediyor..neyse saygılarımla

Bence yok herke kendi alet ekipman arazi durumuna göre bu aralıkları değiştirebilir. üstelik ben bir iddiada bulunmadım sadece belki işinize yarar diye bilgi vermek istedim. resimler aynı olabilir aslında bahçemin resmini çekip eklemek isterdim ama makinam tamirde gelin kendi yaptığım tellemeyi eklerim.

aydolum 29-04-2008 13:13

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi sirkrey (Mesaj 229995)
sayın aydolum aşağıda belirtilenler ne demektir
8-10 kg N/da ? 2-3 P2O5/da ? 14-16 kg K2O/da ? Bortraks? ve Zimtraks? ve bunların piyasa fiyatları nelerdir bunların haricinde elma bahçeleri için kullanılması zorunlu ilaç ve gübreleme varmıdır maliyet çıkarmam için cevap yazarsanız sevinirim..

Sayın sirkrey
8-10 kg N/da bahçenin dekara saf azot ihtiyacı demek, bu kadar saf azotu vermek için; 30 KG Amonyum Sülfat vermeniz gerekebilir diyor siz amonyum sülfat değilde amonyum nitrat %26 veya 33 e çevire bilirsiniz

2-3 P2O5/da bahçenin dekara fosfor ihtiyacı demek, bu kadar saf fosforu vermek için;5 kg MAP vermeniz gerekmektedir.

14-16 kg K2O/da bahçenin dekara saf potasyum ihtiyacı demek, bu kadar saf potası vermek için;32 kg Potasyum Sülfat veya Potasyum Nitrat vermeniz gerekmektedir.

bu gübrelerin azotlularun torba fiyatı 50 kg mı yaklaşık 30-40 YTL

Bortraks (içerisinde bor bulundurur) ve Zimtrak (içerisinde çinko bulundurur) ise sıvı yaprak gübreleridir bunlarında 1 kg 25-60 YTL firmaya göre değişiyor

Ayrıca elma iç kurduna karşı sistemli bir ilaçlama takvimi izlemelisiniz, birde karalekeye ilaçlamalar yapmalısınız

Gelendost 01-05-2008 14:41

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi aydolum (Mesaj 230295)
Bence yok herke kendi alet ekipman arazi durumuna göre bu aralıkları değiştirebilir. üstelik ben bir iddiada bulunmadım sadece belki işinize yarar diye bilgi vermek istedim. resimler aynı olabilir aslında bahçemin resmini çekip eklemek isterdim ama makinam tamirde gelin kendi yaptığım tellemeyi eklerim.

aydoluma katılıyorum ziraat mühendisleri 3*4 dikmemizi söylediler ancak bizim buralarda m106 tipi elmayı 2*4 hatta daha az aralığa dikiliyor ayrıca buranın toprağı verimlidir başkası dekara 80 ağaç diker ben 130 ağaç dikerim yöre yöre değişir

necoezgi 02-05-2008 11:12

sayın aydolum bey verdiginiz bilgiden dolayı teşekkür ederim.
dikmiş oldugum elma fidanların boyları 60 70 cm gövdenin alt kısmında yapraklanma oluyor.bazı arkadaşlar 30 cm nin altında cıkan yaprakları kopar ki üst dallar daha iyi gelişsin diyor.sizce ne yapmalıyım

kızılhisar 04-05-2008 13:10

Sayın aydolum,

Bahçemde 3 yıllık yarı bodur elma ağaçlarım mevcuttur.Ancak ağaç gövdelerinde pas renginde, sıvı akıntısı gibi birşeyler fark ettim. Sanki gövdeden dışarıya akmış ve kurumuş gibi. Bu bir hastalıkmıdır? Çözümü için ne yapmalıyım?

sirkrey 04-05-2008 16:38

Su Ihtiyacı

sayın mine hanım **** cevaplarsanız sayın aydolum.................................
burdaki sulama ile ilgili verilen 1, tabloda 7, yasında bir elma agacı için verilen degerlerde 4 ayın ortalamasına gore gunluk yaklasık agac bası 50 litre gibi bir deger cıkıyor örnek olarak 20 dekar ve dekara 190 tam bodur elma fıdanı dikersek 7, yıl için yaklasık soyle bır hesap cıkıyor ....................................
(20 dekar*190 fidan*50 litre*120 gün=22800 ton) toplam su ihtiyacı gibi deger cıkıyor buda her gün 190 ton su demek.........................................
bu işi damlama su ile yapılacak olursa ilk önce 190 tonluk bir havuz gerekli ve 120 gün boyunca bu havuzun sürekli boşalıp dolması gerekli bir damlatıcıdan saat te maxsimum 4 litre su akarsa buda 12 saat boyunca devamlı damlaması demek............................................. .................................................
(20 dekar*190 fidan*4 litre*12 saat=182 ton) yani bu iş ne taşıma su ile nede kanal sistemiyle olcak iş değil bu iş ilk önce bir derin su kuyusu olması gerekli **** illede kanal sistemiyle yapılacak olursa bunun için uygun olan yağmurlama sistemidir aynen pancar veya mısır sular gibi 4 değişimde bu su ihtiyacı karşılanabilir bu konuda bir değerlendirme yazarsanız sevinirim saygılarımla........

aydolum 05-05-2008 13:37

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi necoezgi (Mesaj 231593)
sayın aydolum bey verdiginiz bilgiden dolayı teşekkür ederim.
dikmiş oldugum elma fidanların boyları 60 70 cm gövdenin alt kısmında yapraklanma oluyor.bazı arkadaşlar 30 cm nin altında cıkan yaprakları kopar ki üst dallar daha iyi gelişsin diyor.sizce ne yapmalıyım

sayın necoezgi;çok yere yakın olanlarını kesebilirsin yani alttan 10-15 cm yukardan dallandırabilirsin.

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 09:54.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024