agaclar.net

agaclar.net (http://www.agaclar.net/forum/)
-   Yumuşak Çekirdekli Meyveler (http://www.agaclar.net/forum/yumusak-cekirdekli-meyveler/)
-   -   Elma görünümlü ayva (Kırmızı Ayva) (http://www.agaclar.net/forum/yumusak-cekirdekli-meyveler/32648.htm)

aybala-06 14-10-2008 20:49

5 Eklenti(ler)
Merhabalar arkadaşlar bu da yine benim bahcede kırmızı bir ayva agacı

Selahattin Yılmaz 14-10-2008 21:10

Bu resimde görünen meyve ayva mı acaba?

Todor 22-10-2008 17:58

Fidanını nerden aldınız?

eylems 22-10-2008 18:17

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi aybala-06 (Mesaj 303581)
Merhabalar arkadaşlar buda yine benim bahcede kırmızı bir ayva agacı

İlk defa görüyorum. Çok ilginç. Fidanını temin edebileceğimiz bir adres verebilirmisiniz? yoksa o adres sizin kırmızı ağacın çeliklerimi olacak?;)

yolac 08-12-2008 16:57

Sayın aybala-06,
Önce sizi tebrik ediyorum.(kırmızı ayvanız için)
Sonra ise 22.10.2008 deki yazınızda yer alan o güzelim kırmızı ayva fidanından nerede bulabiliriz.
Kırmızı ayva veren fidandan mutlaka Istanbul a getirtmek istiyoruz.
Bize yardımcı olabilirmisiniz.
İyi bayramlar..

Lilium 08-12-2008 22:53

Fidanı yok ama kalem istiyenlere gönderebilirim.

yolac 09-12-2008 10:34

Sn.Lilium sizinki de kırmızı mı?
Şiddetle Kırmızı ayva fidanı arıyorum.Şayet bulamazsam mecburen kalemden deneyeceğim.
Alakanıza teşekkürler...

hanımeli-20 11-12-2008 21:26

sayın aybala ve lilium kırmızı ayvalarınız çok dikkatimi çekti aybala nın ayvası biraz elmaya benziyor gerçekten ayvamı merak ettim lilium sizin kırmızı ayvanızın resmini görebilir miyim?gerçekten inanmıyorum arkadaşlar hiç kırmızı ayva duymadım aşı mı yoksa? teşekkürler cevabınızı bekliyorum

Lilium 11-12-2008 22:16

Aynısı fakat çekilmiş fotoğrafım yok, elmaya çok benziyor tadıda elma ayva karışımı birşey.

hanımeli-20 12-12-2008 15:30

sayın liliüm cevapınız için *** bu arada geçmiş bayramınızı kutluyorum benimde bahçemde 50 kadar meyva ağaçı var bu meyva dikkatimi çekti inşallah bizim denizli yede gelir fidancılara soracam enkısa zamanda iyi günler...

copur 09 17-02-2009 11:43

2 Eklenti(ler)
Sayın Lilium' un gönderdiği kırmızı ayva çeliklerini toz köklendiriciye batırıp torf ve mil karışımına diktim. Apartmanın dışında pet şişe içerisinde köklenmeyi bekliyor.

Lilium 17-02-2009 12:16

Sayın copur_09;
İnşallah tutarlar çubuktan göklendirmek yüz de yüz sonuç vermeyebiliyor, bir kaç tanesini de aşı yapsaydınız.

MSaygin 17-02-2009 12:44

Lilium, bana gönderdiğiniz kalemler için de çok teşekkür ederim yeniden :)

Meyvesinin tadı ve kepek durumuyla ilgili bir sorum olacak çünkü 2 gün önce şöyle bir şey oldu; sizden gelen kalemleri aşılamak için ayva fidanı almaya gittim buradaki fidancımıza.Ayvaları aldım arabaya yüklerken, acaba bilgisi var mı diye kırmızı ayvayı duyup duymadığını sordum.O da bana gülerek, "içeride var ama sana yaramaz, biz ona kepek deriz, hiç bir şeye benzemez" dedi.Ben o fidandan da aldım, onu da dikeceğim, sonucu görmek ve karşılaştırmak için ama bu arada sizin düşüncenizi öğrenmek istedim.Sizin meyveniz de kepekli mi yoksa bu satıcının bahsettiği bambaşka bir tür mü?

Lilium 17-02-2009 13:36

Sayın msaygın ,
Fidancınızın dedikleri pek te doğru değil, kepek demesindeki ifade kepeğe benzerliği değildir, kepek gibi kuru susuz değildir, daha öncede yazmıştım tadı ile ilgili, görünümü çok güzel, tadını anlatamıyorum ayva elma karışımı bir şey, ayvadan daha yumuşak, elmadan da daha sert, fakat sulu öyle kepek gibi değil yani. Şu meyveye benziyor diyemiyorum, çok değişik bir aroması var.

Tabi bu damak tatıyla ilgili birşey herkezin her meyvayı sever diye bir şey yok, benim sevmediğim meyvayı bir başkası çok sevebilir, onun sevmediğini ben çok sevebilirim.

Tatmadan sevip sevemeyeceğimize kimse karar veremez, elim de meyvesinden hiç kalmadı olsaydı gönderirdim, seneye unutmazsam isterseniz gönderebilirim, tatar ona göre karar verirsiniz, hemde bir an önçe merakınız gider, kendimden biliyorum görünceye kadar tadıncaya kadar aklımdan çıkmaz.

MSaygin 17-02-2009 13:43

Teşekkürler, ben zaten sizden gelenleri özenle koruyorum, inşallah hepsini yaşatacağım :)
Sizin de dediğiniz gibi tad ne anlatılır, ne de tartışılır, sadece "yapısı çok kepekli, yenmeyecek gibi" dedi de adam, onu merak etmiştim.Anlaşıldığına göre sizinki öyle değil, benim gibi ayvasevere yepyeni bir lezzet olacak :)

Selahattin Yılmaz 15-03-2009 00:59

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi aybala-06 (Mesaj 303581)

Merhabalar sevgili aybala, bu elinizdeki ayva ile ilgili olarak size 2 adet mesaj attım ancak geri dönmediniz. Şubat ayında bana kalem göndereceğiniz konusunda söz verdiniz bende gidip bir fidancı arkadaşımla görüştüm ve üreteceği fidanları yarı yarıya paylaşıp bana gelenleride bende sizinle paylaşacağım konusunda sözleştim ve hatta tescil durumu olursa ve iş resmiyet kazanırsa fidancı arkadaşıma söz verdirttim ve hatta sözleşme dahi imzalamayı düşündüm ki olurda tescil durumu söz konusu olursa tespit eden kişi olarak sizin adınız verilsin diye. Size kalem için sırf söz verdiniz diye iki defa mesaj attım ancak foruma uğradığınız halde mesajlarıma cevap verme gereği bile duymadınız. Göndermemenizi **** göndermek istememenizi anlıyabilirim ancak bir cevabı da hakettiğimi düşünüyorum. Açıkçası bu bana dokundu ve üzüldüm en azından olımsuzda olsa cevap vermeye tenezzül edebilirdiniz.

Sonuçta bir mühendis olarak bir çok arkadaşımdan almış olduğum özel mesajlarla sizdeki bu ayvadan kalem alıp çoğaltmam gerektiği konusunda destek ve tavsiye aldığımdan sizinle irtibat kurdum ayvanın kalemi konusundaki diyaloglarımızı biliyorsunuz. Anlamadım cevap vermemenizin nedeni nedir? Haydi vermeyeceksiniz neden söz verdiniz?

Not: Bu ayva konusunda Isparta Eğridir Bahçe Kültürleri Araştırma Entitüsünde çalışan bir mühendis arkadaşıma danıştım, bu tarz ayva fidanlarının var olduğunu ve bunun bir tomurcuk mutasyonu sonucu oluşabileceğini söyledi. İnceleme ve elde bulunması için onlarada ulaştırmam gerektiğini söylemişlerdi. Sonuç koskoca enstitüyü heveslendirdik bizde sözümüzle kaldık.

Lilium 15-03-2009 01:57

Sayın selehattin hocam, yaşadığınız olaya üzüldüm gerçekten, söz verip dönmek kimlerin işi olduğunu buraya yazmıyayım istersen, hoş olmaz.

Neyse konumuza dönecek olursak, geç kalmadıysak kalmadık sanırım aşı için kalem alınabilir daha diye düşünüyorum, arzu edersen pazartesi göndereyim, gerci ağaç budandı ama sizler için o kadar buluruz.

Selahattin Yılmaz 15-03-2009 21:25

Sevgili aybala ile görüştük ve anlaştık geçerli mazeretleri var ve ben ikna oldum. En kısa zamanda kalem gönderecek. Sevgili Lilium eğer sizdeki de kırmızı ise sizde bana kalem gönderiniz. Ben büyk ihtimalle bu kalemlerden Isparta Eğridir Bahçe Kütürleri raştırma Enstitüsüne ve Yalova Bahçe Kültürleri araştırma Enstitüsüne gönderceğim. Sizde gönderirseniz bu ayvayı çeşit olarak memleketimize kazandıralım.

Selahattin Yılmaz 22-03-2009 23:03

Sevgili lilium ve sevgili aybala-06, göndermiş olduğunuz çelikler elime geçtiğin ayrı ayrı paketlenerek buzdolabına konmuştur. Bu aşamadan sonra 3 şekidle kalemleri denemeyi düşünüyorum.

1-Ben kendim 10 kadar aşı yapıp denemeye almayı düşünüyorum.

2-Eğridir Bahçe Kültürleri Araştırma Enstitüsüne her iki numuneden kalemler gödnereceğim. Orada Zİraat Mühendisi Arkadaşım Mustafa Pektaş beye ulaşacaklar ve orada zaten var olan ve gözlemlenen diğer kırmızı meyveli ayvalarla kıyaslanacak şekidle gözlem altına alınıp üretilecek.

3-Daha önceden görüştüğüm fidancı arkadaşıma kalem verip aşılatmasını sağlayacağım elde deceğimiz fidanlar yarı yarıya olacak. Bana gelen yarısıyla bu ayvanın bu şekide bir çalışmayla yayılmasını sağlayan vesile söz verdiğim bazı arkadaşlar oldu onlara vereceğim.

Tekrar yeni gelişmelerde ve sorularda buluşmak üzere.

aybala-06 29-09-2009 16:58

Elma görünümlü ayva (Kırmızı Ayva)

5 Eklenti(ler)
Merhabalar kırmızı ayvalar kızar maya başladı fakat kuşlardan basımızı alamadık cok hasar verdiler bende kalanların resimlerini şizlerle paylasayım dedim

Samsunlu55 29-09-2009 19:03

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi aybala-06 (Mesaj 503442)
Merhabalar kırmızı ayvalar kızar maya başladı fakat kuşlardan basımızı alamadık cok hasar verdiler bende kalanların resimlerini şizlerle paylasayım dedim

İlginç aynı elmaya benziyor.

yolac 02-10-2009 21:21

Kırmızı Ayva,

Alıntı:

Sevgili , aybala-06

Kardeşim,
Bu ne güzel bir meyva yetiştirmişsiniz.
Önce bana gönderdiğiniz ve şu anda 1,5 mt.i aşan fidanım ;
O yetmezmiş gibi bir tane de en iyisinden tatmam için yolladığınız Kırmızı Ayvayı aldığımı teşekkürlerimle bildiririm.
Her şey gönlünüzce olsun kardeşim.

aybala-06 03-10-2009 08:56

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi yolac (Mesaj 505141)
Sevgili , aybala-06

Kardeşim,
Bu ne güzel bir meyva yetiştirmişsiniz.
Önce bana gönderdiğiniz ve şu anda 1,5 mt.i aşan fidanım ;
O yetmezmiş gibi bir tane de en iyisinden tatmam için yolladığınız Kırmızı Ayvayı aldığımı teşekkürlerimle bildiririm.
Her şey gönlünüzce olsun kardeşim.

Merhabalar asıl ben teşekkür ederim yolac bey sizin gibi bir abimizle tanışmak benım için en büyük mutluluktur

yolac 04-10-2009 15:16

Arkadaşlar,
Bir önceki mesajımda yazmayı unutmuşum.Sevgili Aybala o kadar ısrar etmeme rağmen(Fidanı parayla aldığını biliyorum)ne meyva ne de fidan için asla bedel ödememi kabul etmemiştir.
Tekrar teşekkürler.

Samsunlu55 04-10-2009 21:33

Alıntı:

Kırmızı ayvanızdan ilkbaharda birkaç çelik gönderebilir misiniz?

omerr 13-09-2013 08:00

Elma görünümlü ayva şaşırtıyor

2 Eklenti(ler)
Sivas'ın Gemerek ilçesinde yetişen çift cinsiyetli meyve görevleri hayrete düşürüyor.Gemerek ilçesinde yaşayan Nihat ve Rengül Durukan çiftinin 2 yıl önce ayva fidesi diye aldıkları fide ürün vermeye başlayınca ev sahiplerini hayrete düşürdü.
Meyvenin hem elma hem de ayvaya benzediğini ifade eden Rengül Durukan; "Bahçemizde ayva ağacının olmasını çok istiyorduk. Pazardan ayva fidesi aldık. 2 yıl sonra fide ürün vermeye başladı. Ürünleri görünce hayrete düştük. Hem elmaya benziyor hem ayvaya hem armuda tadına bakınca da şaşırdık. Tadı da değişik ne elmaya benziyor ne ayvaya komşular misafirler geliyor elmalarınız ne kadar güzel ve büyük diyor. Tadına bakıyorlar ayva gibi, şaşırdık kaldık. Gemerek İlçe Tarım Gıda ve Hayvancılık Müdürlüğüne gittik görevliler geldi inceledi. Ayva fidesine elma aşısının yapılması sonucu oluştu dediler" diye konuştu.
Bahçelerinde birçok ürün yetiştiren ev sakinleri bu ürününün adının ne olduğunu merak ettiklerini de dile getirdiler.Gemerek İlçe Tarım Gıda ve Hayvancılık Müdürlüğünden gelerek ürünü inceleyen Ziraat Teknikeri Ahmet Unurlu; meyvenin ayva fidesine yapılan elma aşısı sonucunda ortaya çıkan farklı bir meyve olduğunu, isminin ne olduğunu bilmedikleri bu meyveyi araştıracaklarını belirtti.
İsmini dahi bilmedikleri meyveyi bahçelerinde yetiştiren Rengül ve Nihat Durukan çifti bu meyveye bir isim arıyor.

kaynak:Elma görünümlü ayva şaşırtıyor | Aktüel

copur 09 13-09-2013 10:43

Nasıl olduğunu bilmiyorum. Benim tahminimde ayva ağacına elma aşılanmış gibi. Melez bir tür de olabilir. Ben de Denizli - Honaz'a ayva anacına kırmızı ayva diye kalemden aşılamıştım. Meyvanın her tarafı kızaracak mı diye bekleyince iyice olgunlaşmış. Geçen sene 3 meyva verdi, tadanlar Ayva - Elma - Muşmula tadı olduğunu söylediler. Geçen ay içinde bir tanesini kopardım. Yenecek gibi değildi. Gide gele hasat zamanını tutturacağım herhalde.

ezgigül 13-09-2013 13:45

Bunun adı olsa olsa AYMA olur.Ayva-Elma karışımı :)

msgnms 27-09-2013 15:45

4 Eklenti(ler)
birde bu fotolara bakın arkadaşlar, temmuzdaki hali ve şimdiki hali.

hira 27-09-2013 16:49

Allah neler yaratıyor..

Tadı nasıldır bu ayma'nın:)

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 17:48.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024