agaclar.net

agaclar.net (http://www.agaclar.net/forum/)
-   Yumuşak Çekirdekli Meyveler (http://www.agaclar.net/forum/yumusak-cekirdekli-meyveler/)
-   -   Elma hurdalığı (http://www.agaclar.net/forum/yumusak-cekirdekli-meyveler/22751.htm)

hk50 10-12-2010 19:41

Elma hurdalığı

Benim bahçemin İçinde 14 çeşit elma türü ağaçı var.Hepside elma veriyor.Bundan bir şikayetim yok.Şikayetim Dikmediğim elma türü çeşidi 25 .
Daha birisinin ismini öğrenmeden hatta telafuz edemeden yeni bir tür çıkıyor
Bu işi bilenlerden öğrenmek istediğim,Türkiye çeşit açısından nereye gidiyor?Yaşlı ağaçları söküp yenisini dikmekde o kadar kolay olmadığına göre Bahçelerimiz elma ağaçı hurdalığınamı dönüşeçek ?

tugrulbaba 20-01-2011 15:40

Her ürünün bir isteyeni var. Esasında tür çokluğu sorunundan çok bizim ülkemizde meyvesuyu üreticileri için sanayi tipi meyve üretimi yapan çiftçilerin olmaması.
Granny smith 1.5-2 liradan aşağı alınıp satılmazken, sadece tabana döküldü diye yüz çeviren burun kıvıran alıcılar, ıskartaya meyve çıkartıyor. 15-20 kuruştan hiç bir beresi yaraı olmayan meyveyi meyvesuyu fabrikalarına vermek sanırım üreticiyi çileden çıkartıyor.

Esasında bu konuya eğilmek lazım. Yoksa tür çeşitliliği zararsız gibi görünüyor.

hk50 26-01-2011 18:33

Evet bende çeşide bir şey demiyorum ama.Hangisi sofralık hangis sanayilik.Bu gün elmadan Meyvesuyu,Recel,Sirke.Pekmez.Şurup,Turşu,Marmelat gibi yiyeçek ve içeçeçekler çıkarılıyor. Fakat amasya elmasından aldığın suyu bir golden elmasından alamıyorsun.Zira meysu fabrikaları birinden %20 diğerinden % 40-50 fire düşüyor.
Bunlar göz önüne alınarak çeşitliliğin yanında kullanım sahasına göre elma yetiştiriçiliği yapılmalıdır.Derim

wellness 26-04-2011 06:04

Bir ürünün çok çeşitli olmasının zararı değil faydası vardır. Ancak arkadaşlarımın fikirlerini şu açıdan haklı görüyorum. Hangisi sofralık hangisi sanayilik. İşte bu konuda bir düzenleme yapılarak bunların üreticilerimize bildirilmesi ve sofralık çeşitlerin yanında sanayilik çeşitlerimizin de bölge ve iklim koşullarına göre üreticilerimizin bilinçlendirilmesi lazım. Üreticilerimizde bulunduğu bölgenin pazarına ve iklim koşullarına göre bir seçim yapması lazım. Benim bahçemde her çeşitten bulunsun mantığı son derece yanlış.

feyzon 11-05-2011 13:55

Meyvelerin eski çeşitlerinin bir şekilde muhafaza edilmesi gerekir diye düşünüyorum. Yeni çeşitleri herkes üretiyor ama eskiler yok olup gidiyor. Bizim köyde erkenciden geççiye isimlerini bilmediğim bir çok tür şu an yok maalesef. Kavun elması dedemin eski bahçesinde varmış aşıladık ve tuttu inşallah. Ama bizim komşuların bahçesinde olan eskiden yediğim en az 8 tür elma yok şu anda maalesef. Bunları belki büyük üreticiler belki üniversiteler muhafaza etmeli. Gen bankaları oluşturulması çok önemli.

feyzon 14-05-2011 23:11

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi hk50 (Mesaj 724705)
Benim bahçemin İçinde 14 çeşit elma türü ağaçı var.Hepside elma veriyor.Bundan bir şikayetim yok.Şikayetim Dikmediğim elma türü çeşidi 25 .
Daha birisinin ismini öğrenmeden hatta telafuz edemeden yeni bir tür çıkıyor
Bu işi bilenlerden öğrenmek istediğim,Türkiye çeşit açısından nereye gidiyor?Yaşlı ağaçları söküp yenisini dikmekde o kadar kolay olmadığına göre Bahçelerimiz elma ağaçı hurdalığınamı dönüşeçek ?

SAyın Hk50 bahsettiğiniz elmaların hepside yeni çeşitlermi yoksa eski atadan kalma elmalar da varmı. Bunların isimlerini bildirirseniz sevinirim. Selamlar.

keskint 18-09-2011 15:23

Arkadaşlar ben eski elmalardan meyve boyutu küçük olan mis gibi kokulu Misket elması fidanı arıyorum bana bu konuda yardım edecek bir arkadaş varmı? tek bir tane fidan istiyorum

smnunal 19-09-2011 09:03

Sayın keskint Samsun 'da bulunan karadeniz tarımsal araştırma enstütüsüne sorunuz geçen yıl ben orada bulabilmiştim.Selamlar.

hk50 22-12-2011 12:26

1 Eklenti(ler)
Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi feyzon (Mesaj 804022)
SAyın Hk50 bahsettiğiniz elmaların hepside yeni çeşitlermi yoksa eski atadan kalma elmalar da varmı. Bunların isimlerini bildirirseniz sevinirim. Selamlar.

Sn feyzon sorunuzu cevabı rahatsızlık nedeni ile geç verdim.Çünkü 6 Aydır internetle ilişkimiz kesitti.Özür dilerimç
Bahçemdeki Elmalar
Amasya 60 Yaşında Babadan kalma 15 Ağaç.(Köydeki Bahçem ) görebilirsin.
Amasya Misket 60 Yaşında Babadan kalma 1 Ağaç
Arap kızı 5 Yaşında
Red Chief 5 Yaşında
Grant Smit
Golde Deliux
Golden Smonti
Galaxi
Fuji
Mondial Gala
Starking
Scarlet Spur
Tavşanbaşı
Anal
Romen Güzeli
Zeytin büyüklüğünde olan bir elma var.İsim koyamadığımız gibi bulamadımda.

Elmanın son hali

hk50 22-12-2011 12:31

Elma bu senede yine meysu işliyen fabrika ve işletmeleri sevindirdi.
Hurdalık dahada çoğalıyor.Elma Sahillerdede yetişiyor.

mrduran 23-12-2011 08:54

1 Eklenti(ler)
Merhaba efendim.

Kendi çapınızda, satmalık veya eşe dosta ''elma sirkesi'' imalatı vardır sanırım.

Saygılarımla lütfen.

hk50 23-12-2011 16:38

Sn mrduran,Satarızda,eşe dosta hediye etmekle elma tükenmez.Sirkesi Pekmezi.ve hatta Turşusu kuruldu.
Rekolde olarak hesap ettiğimiz zaman,Bunlar basit çözüm kalır.Ağırlık meysu fabrikaları ve ihraçaat.
Sayğılarımla

Selçuk Örnek 17-02-2012 20:54

Sn Hk50 bu çeşitlerden hangisi en lezzetli, sofralık olarak (hobi yetiştiriciliği için) hangi çeşidi tavsiye edersiniz?

Kayrum38 23-06-2020 15:09

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi hk50 (Mesaj 890672)
Sn feyzon sorunuzu cevabı rahatsızlık nedeni ile geç verdim.Çünkü 6 Aydır internetle ilişkimiz kesitti.Özür dilerimç
Bahçemdeki Elmalar
Amasya 60 Yaşında Babadan kalma 15 Ağaç.(Köydeki Bahçem ) görebilirsin.
Amasya Misket 60 Yaşında Babadan kalma 1 Ağaç
Arap kızı 5 Yaşında
Red Chief 5 Yaşında
Grant Smit
Golde Deliux
Golden Smonti
Galaxi
Fuji
Mondial Gala
Starking
Scarlet Spur
Tavşanbaşı
Anal
Romen Güzeli
Zeytin büyüklüğünde olan bir elma var.İsim koyamadığımız gibi bulamadımda.

Elmanın son hali

Lezzet olarak mondial gala mı galaxy gala mı lezzetli?

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 04:05.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024