agaclar.net

agaclar.net (http://www.agaclar.net/forum/)
-   Yumuşak Çekirdekli Meyveler (http://www.agaclar.net/forum/yumusak-cekirdekli-meyveler/)
-   -   Alyanak armudu (June Beauty) (http://www.agaclar.net/forum/yumusak-cekirdekli-meyveler/21610.htm)

aliok1 04-07-2010 23:29

Alyanak armudu

3 Eklenti(ler)
Köyümüzde yetiştirilen ve soyu bitmek üzere olan armut cinsi de yerel adı alyanak olan bir armut çeşididir.Bu çeşitte akça armudu gibi haziran ayında olmaktadır.Ağaçları boylu sürgünler vermeye yatkındır.Rüzgarlı havalarda meyve dökülmesi yapabilir.Eskiler bu cinse çıvgın armutta derlerdi.Çıvmak: yerel ağızda yükseğe atlamak sürmek gibi anlamlara gelir.Acaba bu armut june beauty cinsi olabilirmi.konuya hakim olan arkadaşların özellikle Kemal CÜCE beyin yorumunu rica ediyorum.
Eklenti 157904
Eklenti 157905
Eklenti 157906

YeşilSeven 05-07-2010 11:46

Benim bildiğim kadarıyla Haziran Güzeli - June Beauty etli sap kısmı daha uzun olan ve bir tarafı kızaran farklı bir tür. Resimdekiler bu zamanda olgunlaşan Bahri Bey olabilir mi acaba? Dün Eskişehir'den dönerken Pamukova'da yol üzerinden aldığım Bahri Bey armutları buna çok benzerdi.

kemalcuce 06-07-2010 00:57

Resimdeki armut haziran güzeli çeşidi değil.
Göndermiş olduğunuz resimlerdeki armutların meyveleri iri ve sarıya çalmaya başlamış. Bahri bey olma olasılığı Sn yeşilseveninde belirttiği gibi yüksek.Klasik anaçlı june beauty armut ağaçları dikine giden ve diğer armut çeşitlerine göre sık dikimi rahatlıkla yapılabilen bir çeşittir.Meyvesi uzun ,meyve eti sert bir tarafıda genelde yanak yapan bir çeşittir.Teşekkürler

Beymelek 11-06-2015 11:00

Alyanak Armudu

Değerli arkadaşlar
Çocukluğumda İzmir-Kemalpaşa'da teyzemin bahçesinde alyanak armudu ağacı vardı. Bir kaç kez toplama ve yeme fırsatım olmuştu. Turgutlu Kemalpaşaya çok yakın bir yer. Sanırım bu alyanak armudu bu yöreye mahsus yerel bir tür. Muhtemelen yok olma sürecinde. Çünkü pazarda görenler bu armudu pek tercih etmez. Ticari olarak albenisi yok görünür (aslında onu bilenler hiç kaçırmaması gerekir). Küçük bir armuttur ama bir ağaçta sayıca çokça bulunur. Bir tarafı gerçekten al renklidir. Sıradan bir armut değildir. Çünkü tadıyla beraber inanılmaz esanslı, kokulu bir armuttur. Yazlığımın bahçesinden armut ağacıma aşılamak için Kemalpaşa'dan arattım ama bulamadım. Resimdeki armutları ise pekte alyanak armuduna benzetemedim. Umarım bu armut türü tekrar ortaya çıkarılır ve çoğaltılır. Herkese saygı ve sevgiler.

heyyamola 30-01-2017 03:39

2 Eklenti(ler)
Çeşidin tanınması açısından bahçemden iki fotoğraf ekliyorum. Kayseri'de Temmuz ortalarında hasada geliyor.

17 Temmuz 2015' den
Eklenti 637889

Eklenti 637890

selim_50 30-01-2017 10:06

sayın heyyamola sizin armut çeşidi haziran güzeli denen çeşit, aliok1'in çeşit ise bizde mellake armudu diye geçer, zamanında tüketilmezse içi kararır, ağaçtan düşünce aşırı derecede zedelenme yapar. Benim bahçede 100 yaşından daha fazla 4 ağaç var,

heyyamola 30-01-2017 20:13

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi selim_50 (Mesaj 1493675)
sayın heyyamola sizin armut çeşidi haziran güzeli denen çeşit, aliok1'in çeşit ise bizde mellake armudu diye geçer, zamanında tüketilmezse içi kararır, ağaçtan düşünce aşırı derecede zedelenme yapar. Benim bahçede 100 yaşından daha fazla 4 ağaç var,

Başlığın adı alyanak (June Beauty) yani Haziran Güzeli adlı armut çeşidine ait. Bu başlığa uğrayanlar görsel olarak çeşidi tanıyabilsinler diye eklemiştim zaten...

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 13:42.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024