agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Ağaçlar > Meyve Ağaçları > Yumuşak Çekirdekli Meyveler
(https)

Beğeni Düzeni38Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 13-05-2007, 22:30   #31
agaclar.net

Mine Pakkaner's Avatar

Giriş Tarihi: 06-01-2006
Galeri: 99
Bu çizdiğiniz tarz meyve ağaçlarında uygulanmaz. Çünkü dallar yere paralel uzanıyor. Bu açıyla aslında hiçbir meyve ağacı budanmaz. Bu dal meyve yükü taşıyamaz ve kırılır. Dal ile gövde arasında bırakılan açının 60 derece olması idealdir. Ne dar açı, ne de sizin çizdiğiniz gibi geniş açılar uygundur. Dar açılı dallarda da çektirilerek açı genişletilir.

Elma için şu şekli uygulayınız.

Meyve Ağaçlarında Budama başlığı bu konuda tüm üyelere faydalı olacaktır.

Ağaca tepeden baktığınızda dallar Mercedes arması gibi farklı yönlere eşit ve dengeli olarak yayılmalı, birbirinin ışıklanması engellememelidir. Bu konuda çok güzel bir slayt gösterisi linki ekliyorum. Konuyu merak edenler mutlaka incelemeli.

http://resources.cas.psu.edu/TFPG/pruning/slide1.htm

Mine Pakkaner Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-05-2007, 11:31   #32
okyanus

Giriş Tarihi: 07-05-2007
Mine hanım benim tarifimde herhalde eksiklik var,resimdeki budama sekli tel gerilerek gerçekleştiriliyor,yükü teller taşıyor,2 m arayla bağ gibi bu sistemi gördüm,tabiiki sizin göstermiş olduğunuz şekil en doğrusu.

orman adamı Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-06-2007, 21:41   #33
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 17-06-2007
*** ben buraya yeni uye oldum bodur elma bahcesi yapmayi dusunuyorum(5 donum)bir fikir sahibi olmak icin elinizde bir projeniz varsa benimle paylasirmisiniz tesekkurler

ihim Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-06-2007, 22:08   #34
Ağaç Dostu

Hasan Lalezar's Avatar

Giriş Tarihi: 26-11-2006
Merhaba bahçede sadece bir adet bodur elma var. Bu sene ilk senesi ve özellikle yaprak uçlarında ,yaprakları kıvıracak kadar böcek var. İlaçlamayı çok sevmiyorum ağaçları ama çaresiz bıraktılar bu sefer . Kayısı bile bu kadar böcek yapmıyordu. Nasıl çözebilirim acaba?

Hasan Lalezar Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 30-06-2007, 17:06   #35
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 21-05-2007
ne kadar sıklıkla sulanmalı

bu sene yeni ektik bodur elma. ama ben 15 günde bir suluyorum acaba ne kadar sıklıkla sulanmalı ve ne kadar su almalı bilgilendirirseniz sevinirim.
selamlar

farukx123 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-07-2007, 00:26   #36
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 23-07-2007
bodur anaçlı elma bahçesi projesi

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi ihim Mesajı Göster
*** ben buraya yeni uye oldum bodur elma bahcesi yapmayi dusunuyorum(5 donum)bir fikir sahibi olmak icin elinizde bir projeniz varsa benimle paylasirmisiniz tesekkurler
projelendirme ve çeşit seçimi hakkıında size yardımcı olabilirim. 0 532 671 55 21numaralı telefondan veya ozgur_cagatay@hotmail.com adresinden irtibat kurarsanız ihtiyacınıza cevap verebilirim. görüşmek üzere

Düzenleyen Özgür Çağatay : 21-09-2008 saat 18:18
Özgür Çağatay Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-07-2007, 00:34   #37
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 23-07-2007
bodur aaçlı meyvelerde sulama

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi farukx123 Mesajı Göster
bu sene yeni ektik bodur elma. ama ben 15 günde bir suluyorum acaba ne kadar sıklıkla sulanmalı ve ne kadar su almalı bilgilendirirseniz sevinirim.
selamlar
sadece bodur anaçlı meyvelerde değil diğer bütün meyve türlerinde sulamayı bitkinin ihtiyacna göre yapmanız gerekmektedir. yapraklar ve uç sürgünler,n solgunluk durumuna göre bitkinin susuzluğunu rahatlıkla gözlemleyebilir hatta bitki dip kısmındaki toprağın kuruluğu ve nemliliğinden bitkinin su ihtiyacının olup olmadığını anlayabilirsiniz. bitkilerde 5 gün 10 gün veya 15 gün gibi aralıklarla sulama yapmaktayım veya yapmalımıyım gibi genellemeye gidilmemesi gerekmektedir. çünkü bitkinin su ihtiyacı toprak yapısı hava sıcaklığı ve havanın nem kapasitesine göre değişiklikler göstermektedir. eğer toprak yapınız hakkında bilgi verirseniz daha fazla yardımcı olabilirim. siz yinede yapraklardaki solgunluk ve bitkinin dip kısmındaki kuruluk ve nemlilik durumuna göre sulama yaparsanız ağaçlarınız için daha faydalı olacaktır.

HakanG beğendi.
Özgür Çağatay Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-07-2007, 12:42   #38
Ağaç Dostu

Salinta's Avatar

Giriş Tarihi: 20-07-2007
Merhaba arkadaşlar, geçen gün bir mail aldım, maili olduğu gibi kopyalayıp gönderiyorum. Ziraat mühendisiyim ama tarla bitkileri bölümü olduğum için bu konu hakkında kesin birşey söylemeden size danışmak istedim.

İyi günler;

Sormak istediğim soruyu uzatmadan direkt olarak soracağım; ancak siz ne kadar detaylı cevap verirseniz sevinirim.
Biz bodur meyvecilik üzerine yatırım yapmayı planlıyorduk. Başlangıç olarak Konya yeniçumra da 15 dönümlük bir yer baktık ve burada üretime başlayacaktık. Ancak değişen iklim koşulları bize bazı konularda bir kez daha düşünmemiz gerektiğini işaret etti. Dünya üzerinde değişen iklim koşulları yani küresel ısınma ve bu olayın türevi olan olaylar sanki yer seçimimizde biraz daha düşünmemiz gerektiğini gösterdi. Konya Çumra bu yıl 50 derecenin üzerinde sıcaklıkları gördü ve sanırım bir elma bahçesi bu sıcaklıklara dayanamaz. Dayansa da vereceği ürünün kalitesi düşer. Halbuki Konya Türkiyer17;nin en verimli bahçesi olarak gözükür. Biz de bu düşünceden yola çıkarak Konyar17;yı seçmiştik. (Aslında şu da var: elma için sanırım çok verimli bir toprak gerekmiyor (gerçi bu en iyi toprak analizinden sonra belli olacaktır). Biz de elimizdeki paranın çoğunu toprağa yatırmak istemiyoruz.( yani amacımıza ekonomik yoldan ulaşmak istiyor fuzuli, keyfekeder, beyhude harcamalardan kaçınmak istiyoruz)) Şunu da biliyoruz ki toprak seçimi yanlış olduktan sonra istediğiniz kadar geri kalan ihtiyaçları (telli terbiye, soğuk hava deposu, sulama sistemleri v.s. ) son teknoloji ve en pahalıya yapın ürün elde edemezsiniz ve sonradan değiştirme imkanınız yoktur. Bu sebepten ötürü yatırımda en kritik husus toprak seçimi ve üretime başladıktan sonra geri dönüşü yok.

Elma meyvesinin yıllık 1000 saat 0 derecenin altında bir sıcaklığa ihtiyacı olduğu biliyoruz. Yılardır üretim yapılan yerler ve artık Türkiye üzerinde kanıksanmış alanlar gittikçe üretim için uygun olmayan yerler halini almakta ve yeni seçilecek yerlerin neresi olacağı ise muğlak bir durum olarak kalmaktadır. İşte değişen bu iklim koşuları, buna bağlı olarak toprak değerleri ve mikro koşullar değerlendirildiğinde, küresel ısınmanın Türkiyer17;yi ne kadar etkilediği göz önüne alındığında ve iklim kuşaklarındaki değişiklikler, su durumu ve meyve gereksinimlerini göz önüne aldığımız zaman seçilecek arazi Türkiyer17;den neresi olmalıdır?
Nereler veya hangi özellikteki araziler bunun için uygundur.
Şu an bahçe kurmuş ama değişen iklim koşullarından dolayı zarara uğrayan bir üretici olmak istemiyoruz ve küresel ısınmanın bizi nasıl arazi kesimlerine zorladığı görmek yani tabir caiz se bizi bekleyen tehlikeleri ve geleceği öngörmek istiyoruz. Bize yarımcı olursanız seviniriz.
Şimdiden teşekkür ederiz.

Salinta Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-07-2007, 17:12   #39
Yeni Üye

sen79's Avatar

Giriş Tarihi: 24-07-2007
meyvecilikte her zaman yamaç araziler taban arazilerden kat ve kat avantajlıdır.hem taban suyu yüksekliği derdin den kurtulursunuz (taban suları yamaç arazilerde enine hareket gösterir taban araziler de ise yükselir ve bu fark edilemez ise büyük risk tir )hemde en önemlisi ilkbahar ve sonbahar erken ve geç donlarından ki bu donlar meyveciliğin en büyük sorunudur en az derecede etkilenirsiniz yamaç arazilerin taban arazilere oranla daha ucuz olduğunu da düşünürsek durum daha da netleşir tabii bahçe tesisi ve sulaması taban arazi kadar kolay olmaz ama tamamlandıktan sonra her şeye değer sulamada ise kuraklığı da göz önüne alarak damlama sulama en iyi çözümdür ki ağaç sudan daha cok faydalanır....

sen79 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-07-2007, 19:30   #40
Ağaç Dostu

Salinta's Avatar

Giriş Tarihi: 20-07-2007
Yer olarak bir tavsiyeniz var mı??

Salinta Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 30-07-2007, 00:59   #41
Yeni Üye

erfeser's Avatar

Giriş Tarihi: 20-05-2007
Arkadaşlar, aranızda bodur meyvecilik yapan varsa dekar başına ne kadar ürün aldığını yazailir mi? İnternetten edindiğim bilgilerde 6-8 ton/da arasında ya da buna yakın değerler olduğu bilgisi var. Bu doğru mu? Bodur elma bahçasi olan arkadaşlar cevaplarsa sevinirim.
Bir de pazarlaması kolay elma çeşidi hangisidir? Hangi çeşidi tavsiye edersiniz?
Ayrıca elmanın pek para etmediğini duydum bu doğru mu?
Selametle.

erfeser Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-08-2007, 10:23   #42
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 07-08-2007
Bodur Elma Yetiştiriciliği

Arkadaşlar bodur elma ekmeyi düşünüyorum ama ekimi ve bakımı hakkında sadece atadan dededen kalma bilgilerim var bilimsel olarak yetiştiricilik konusunda bilgi almak istiyorum çünkü; bu işi ticari amaçla yapacagım zarar etmek istemiyorum

SAĞLIKÇI Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-08-2007, 10:37   #43
Ağaç Dostu

Selahattin Yılmaz's Avatar

Giriş Tarihi: 16-05-2006
Galeri: 15
Bu başlığa göz atın. Bilgileri bulacaksınız. Ayrıca forumumuzu hafife almayın ve imzamdaki forum kullanım klavuzunu okuyun işinize yarar çok bilgi bulacaksınız. özelliklede kendinizi tanıtın ki (Üyelerin kendini tanıttığı başlıkta) sizi tanıyalım tanıdığımız size daha fazla yardımcı olalım.

Selahattin Yılmaz Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-10-2007, 09:51   #44
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 02-10-2007
Bodur elma

anladığım kadar ile Bodur elma yetiştiriciliğinde en büyük sorunlardan biri gün yanığı oluşması gün yanığı olmayan bodur elma cinsi var mı ? ekonomik değeri nedir?

osmanhoca Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-11-2007, 08:33   #45
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 31-10-2007
selam özgür bey ben kayseriden müh. salih elma ve cevız hakkında bilig verecektınız ekonomık ve bu mevsımde dıkım şartları hakkında saygılarımla 05334325343 cep tel

fidanahsap Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-11-2007, 10:49   #46
Ağaç Dostu

mehtap051's Avatar

Giriş Tarihi: 23-08-2007
Bodur elma Niğde de çok dikiliyor.Hatta İtalyanların bir bahçesi bile var.Sanırım onlardan sonra çoğaldı Niğde'de.Babamlarda bu seni bahçeye dikmeiyi düşünüyorlar.

mehtap051 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 01-12-2007, 09:40   #47
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 01-12-2007
çok teşekkürler
çok faydalı olmuş..

menduh Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-12-2007, 13:29   #48
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 27-11-2007
Gönen de bulunan arazimde kapama elma bahçesi kurmayı düşünüyorum. Arzide eğim yer yer %40-%45 dereceyi bulduğu için bodur değil yarı bodur anaçlı ağaçları kullanmamı tavsiye etiler. eğimli arazilerde yarı bodur anaçlı fidanların kök yapılarının daha sağlam olacağından tutunmaları kolay olur diyorlar. Bu konuda bilgisi olan birisi var ise tavsiyelerini duymak isterim.

İlginize şimdiden teşekkür ederim.

hakuna matata Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-12-2007, 20:23   #49
Ağaç Dostu

ÇeteÇakal's Avatar

Giriş Tarihi: 04-02-2007
Gönende bulunan eğimli arazinizde su mevcutmudur acaba. Su çok önemlidir.
MM106(yarı bodur) un kök sistemi M9 (bodur) un kök sisteminden daha kuvvetlidir. Ancak M9 kökleri yüzlek olduğu için direk sistemine ihtiyaç duyar. Direk sistemi kuracaksanız pek sorun olmayacaktır.

ÇeteÇakal Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-12-2007, 15:44   #50
Ağaç Dostu

selim_50's Avatar

Giriş Tarihi: 13-09-2007
Alıntı:
Gönen de bulunan arazimde kapama elma bahçesi kurmayı düşünüyorum. Arzide eğim yer yer %40-%45 dereceyi bulduğu için bodur değil yarı bodur anaçlı ağaçları kullanmamı tavsiye etiler. eğimli arazilerde yarı bodur anaçlı fidanların kök yapılarının daha sağlam olacağından tutunmaları kolay olur diyorlar. Bu konuda bilgisi olan birisi var ise tavsiyelerini duymak isterim.
merhaba
tam bodur veya bodur elma bahçesi kuracaksan, telle terbiye sistemi gerekeceğinden ve sulamayıda mecburen damla sulama şeklinde yapacağından dolayı kurulum maliyetleri yüksektir.
yarı bodur anaçlı elma bahçelerinde, hem telli terbiye sistemine gerek yoktur, tel çekmediğin içinde arazinin sürülmesi ve çapalanması daha kolay olacaktır,
(dezavantajı: bodur elma da aynı yıl veya sonraki yılda ürün alırsın, yarı bodur elmada üç yıl sonra düzenli elma alabilirsin)

selim_50 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-12-2007, 16:00   #51
Ağaç Dostu

selim_50's Avatar

Giriş Tarihi: 13-09-2007
arkadaşlar geçen yıl diktiğim 50 adet bodur elma ağacım var, çiçek açtıkları zaman eğer fotoğraf göndermeyi becerebilirsem sinle paylaşmak isterim

selim_50 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-01-2008, 09:24   #52
Ağaçsever

necoezgi's Avatar

Giriş Tarihi: 06-10-2007
grand smith dölleyicileri secimi

yarı bodur grand smith dikmeyi düşünüyorum ama dölleyicilerini tam olarak bilmiyorum yardımcı olursanız sevinirim iyi calışmalar.

necoezgi Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-01-2008, 11:05   #53
Ağaç Dostu

ÇeteÇakal's Avatar

Giriş Tarihi: 04-02-2007
Geçen yıl altı dekar granny simyth bende diktim. Ana dölleyici olarak mondial gala kullandım. Aralarda ara dölleyici olarak only red one çeşidini kullandım. Yani dölleyicileri biraz çeçitlendirdim.....

ÇeteÇakal Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 01-02-2008, 00:43   #54
endiku

cafer uçar's Avatar

Giriş Tarihi: 31-01-2008
yarı bodur elma

25 dönüm üzerinde yr bdr elma dikmek istiyorum.prje,teknik yardım,vb.konularda fikirlerinizden faydalanmak istiyorum.

cafer uçar Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-02-2008, 19:49   #55
endiku

cafer uçar's Avatar

Giriş Tarihi: 31-01-2008
Van da 25 dönüm arazi üzerine yarı bodur elma yetiştiriciliği yapmak istiyorum.ticari amaçlı düşünmüyorum,teknik konularda beni aydınlatırsanız mutlu olurum.

cafer uçar Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-02-2008, 12:04   #56
Ağaç Dostu

aydolum's Avatar

Giriş Tarihi: 07-03-2006
Galeri: 3
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi necoezgi Mesajı Göster
yarı bodur grand smith dikmeyi düşünüyorum ama dölleyicilerini tam olarak bilmiyorum yardımcı olursanız sevinirim iyi calışmalar.
Sayın necoezgi; yazdığınız mesajı bugün fark ettim cevap yazıyorum ama umarım geç kalmamışımdır.

Golden grbundan tüm çeşitler (Golden Klon A, Golden Klon B) gransmith dölleyicidir. yanlız bildiğim kadarıyla gransmithlerde yarı bodur yok ama tam bodur var.

aydolum Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-02-2008, 12:06   #57
Ağaç Dostu

aydolum's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi cafer uçar Mesajı Göster
Van da 25 dönüm arazi üzerine yarı bodur elma yetiştiriciliği yapmak istiyorum.ticari amaçlı düşünmüyorum,teknik konularda beni aydınlatırsanız mutlu olurum.
cafer bey ilk sayfada zannımca yeterince teknik bilgi var bir okuyun yetersiz gelirse ben her konuda yardımcı olabilirim.

Eski 11-02-2008, 19:54   #58
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 24-01-2007
arkadaşlar 4 dekar tam bodur elma bahçem var şu ana kadar ilaç kullanmadım organik yetiştiricilik konusunda bigisi olan arkadaşlardan katkılarını bekliyorum teşekürler.

zakyel Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-02-2008, 12:50   #59
Ağaç Dostu

aydolum's Avatar

Sayın zakyel bukimyasal kullanmayacağınız anlamını taşımaz bazı hastalık ve zararlılardan korunmak için mutlaka kimyasalları kullanmanız gerekecektir.

Eski 21-02-2008, 08:20   #60
Ağaçsever

necoezgi's Avatar

Giriş Tarihi: 06-10-2007
teşekkür edrim
aydolum bey gec degil.iyi calışmalar.

necoezgi Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Etiketler
çiçek, elma, mevsim, sert çekirdekli meyve

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 15:16.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024