agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Ağaçlar > Meyve Ağaçları > Yumuşak Çekirdekli Meyveler
(https)

Beğeni Düzeni240Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 05-01-2022, 10:25   #181
Ağaç Dostu

aydemiraydın's Avatar

Giriş Tarihi: 28-02-2015
cengiz fidancılıktan aldığım 3 adet belen alıcı iklimimize uymadı. geçen yıl bi tanesi dondan kurudu. kalan 2 taneside bu mevsimde uyanmış. yani meyve gözleri yanacak demekki. Belen alıcı sahil boylarında ılıman iklimlerde olabilir. bize göre değil. bahçe yapma niyeti olanlar düşünsün.

aydemiraydın Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-01-2022, 18:33   #182
Ağaç Dostu

Muda's Avatar

Giriş Tarihi: 12-02-2013
Galeri: 8
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi aydemiraydın Mesajı Göster
cengiz fidancılıktan aldığım 3 adet belen alıcı iklimimize uymadı. geçen yıl bi tanesi dondan kurudu. kalan 2 taneside bu mevsimde uyanmış. yani meyve gözleri yanacak demekki. Belen alıcı sahil boylarında ılıman iklimlerde olabilir. bize göre değil. bahçe yapma niyeti olanlar düşünsün.
Sn. Aydemiraydın,
Hatay'dan bir arkadaşın sayesinde önceki yıl olmasa da geçtiğimiz yıl Hatay'dan arkadaşın bahçesinden getirdiği kalemler ile bahçemdeki alıçları aşıladık. Çoğunluğu tuttu. İlginç olan dikensiz olan Belen alıcının tutanlarından birkaç tanesinde bir dalında diken çıktı.Uç kısımları dikensizdi.
Şu ana kadar aşılarda sorun yok. Hatay'lı arkadaş yaylada bulunan kendi yerinden kalemleri getirdi. Bu yıl meyve veren çıkmaz ise muhtemel önümüzdeki yıl meyve verirler.
Hatay'dan gelen aşılı fidanların hiçbiri bizde de yaşamadı. Ancak gelen fidanlar üzerinde çok büyük dikenler vardı. Rakım 1280 civarı. Burada yaşıyorlar ise her yerde yaşarlar benim aşılattıklarım. Burada fidan aşılayıp satanlar var. Bir iki yıl içinde benim aşılardan aşılatıp muhtemelen isteyen arkadaşların fidan ihtiyacı giderilmesini sağlayabiliriz Afyonkarahisar da yetişen fidan Türkiye'nin her yerinde yetişir.
Hatay'dan gelen Belen alıcı aşı kalemlerinden büyüyen dallar ırı, yaprakları ile benim farklı anaçlar arasında ciddi fark var. Benim yerim muhtemel eksi yirmi dereceyi gördü. Gündüz eksi ondört dereceyi görmüştük. Şu anda sıkıntı yok. Burada alıç üzerine döngel aşılanıyor. .Ben bu şekilde alıç üzeri döngelin üzerine alıç aşılattım. Üç tanesi tuttu Bir tanesi tutmadı. İki tane de çekirdekten çıkan döngel üzerine alıç aşılattım. Onlar da tuttu. Bakalım hangi aşılardan daha önce meyve alabileceği .
Önemli olan aracın ne olduğu Anaç olarak ayva kullanıyorlar. En azından benim aldığım alıçların altından ayva çıktı. Alıç çok geç büyüyor. .

aydemiraydın beğendi.
Muda Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-01-2022, 20:24   #183
Ağaç Dostu

Muda's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi aydemiraydın Mesajı Göster
Sn. Aydemiraydın,
Hatay'dan bir arkadaşın sayesinde önceki yıl olmasa da geçtiğimiz yıl Hatay'dan arkadaşın bahçesinden getirdiği kalemler ile bahçemdeki alıçları aşıladık. Çoğunluğu tuttu. İlginç olan dikensiz olan Belen alıcının tutanlarından birkaç tanesinde bir dalında diken çıktı.Uç kısımları dikensizdi.
Şu ana kadar aşılarda sorun yok. Hatay'lı arkadaş yaylada bulunan kendi yerinden kalemleri getirdi. Bu yıl meyve veren çıkmaz ise muhtemel önümüzdeki yıl meyve verirler.
Hatay'dan gelen aşılı fidanların hiçbiri bizde de yaşamadı. Ancak gelen fidanlar üzerinde çok büyük dikenler vardı. Rakım 1280 civarı. Burada yaşıyorlar ise her yerde yaşarlar benim aşılattıklarım. Burada fidan aşılayıp satanlar var. Bir iki yıl içinde benim aşılardan aşılatıp muhtemelen isteyen arkadaşların fidan ihtiyacı giderilmesini sağlayabiliriz Afyonkarahisar da yetişen fidan Türkiye'nin her yerinde yetişir.
Hatay'dan gelen Belen alıcı aşı kalemlerinden büyüyen dallar ırı, yaprakları ile benim farklı anaçlar arasında ciddi fark var. Benim yerim muhtemel eksi yirmi dereceyi gördü. Gündüz eksi ondört dereceyi görmüştük. Şu anda sıkıntı yok. Burada alıç üzerine muşmula aşılanıyor. .Ben bu şekilde alıç üzeri döngelin üzerine alıç aşılattım. Üç tanesi tuttu Bir tanesi tutmadı. İki tane de çekirdekten çıkan muşmula üzerine alıç aşılattım. Onlar da tuttu. Bakalım hangi aşılardan daha önce meyve alabileceğiz
Önemli olan aracın ne olduğu Anaç olarak ayva kullanıyorlar. En azından benim aldığım alıçların altından ayva çıktı. Alıç geç büyüyor. Ancak sağlam ve uzun ömürlü oluyor.

sernur ve aydemiraydın beğendi.
Eski 06-01-2022, 08:27   #184
Ağaç Dostu

aydemiraydın's Avatar

sn. MUDA , geçen yıl 3 gece eksi 22 gördük ve çok büyük kayıplar verdik. benim öğrenmek istediğim normal geçen yıllarda belen alıcından meyve alabildiniz mi. cüce tarımdan aldığım kırmızı alıç kıştan etkilenmedi ve iri tatlı meyveler verdi.

Zekoş ve Muda beğendi.
Eski 06-01-2022, 11:42   #185
Ağaç Dostu

Muda's Avatar

Sn. Aydemiraydın;

Benim 2021 yılında yapmış olduğum aşılar tuttu. Dolayısı ile meyve verme durumları olmadı. Bu yıl ikinci yılları olacak. Budama yapacağım. Bir kısmı bir metre civarı sürgün verdi. Onlarda meyve gözü olur mu. Meyve tutar mı bu yıl görme durumumuz olacak.
Keşke 2020 yılında gelen kalemleri tutturabilse idik. Ancak Hatay'da alıç ağaçları uyanırken bizim burada halen kar veya soğuk bulunmakta. Kısmi uyandıkları için kalemlerin yapraklanmasını engelleyemediğimiz için hiç bir aşı tutmadı. Bir arkadaş benden daha yüksek bir yerde bir tane tutturmuş. O da bu yıl meyve verir herhalde. Bilgi alabilirsem yazarım. Önümüzdeki yıl bakla zınıları çiçekleri yemezse muhtemel büyük çoğunluğu meyve tutması gerekiyor.

2021 Şubat ayında gelen aşı kalemlerini buzdolabında muhafaza edemedim. Kuzey yere toprağa gömdüm. Üzerine kar yağdı. Muhtemel eksi 20 imiş. O sayede büyümeleri durup aşı yapabildik. Nerede ise kalemler patlamak üzere idi.
Name:  Belen alıç kalemi 28 şubat.jpg
Views: 238
Size:  25.4 KB

aydemiraydın beğendi.
Eski 06-01-2022, 11:48   #186
Ağaç Dostu

aydemiraydın's Avatar

ALIÇ nasıl çoğaltılır sorusu üzerine PFAF ın cevabı.

Tohum - bu en iyi, sonbaharda soğuk bir çerçeve içinde olgunlaşır olgunlaşmaz ekilir, tohumların bir kısmı ilkbaharda filizlenir, ancak çoğu muhtemelen bir yıl daha alacaktır. Depolanan tohum çimlenmek için çok yavaş ve düzensiz olabilir, 3 ay boyunca 15°C'de sıcak tabakalanmalı ve ardından 4°c'de 3 ay daha soğuk tabakalanma yapılmalıdır[164]. Yine de çimlenmesi 18 ay daha sürebilir[78]. Tohumu katmanlaştırmadan önce kazımak bu süreyi azaltabilir[80]. Tohumun kendi hamurunda birkaç gün fermente edilmesi de çimlenme sürecini hızlandırabilir[K]. Diğer bir olasılık da 'yeşil' tohumu hasat etmek (embriyo tamamen gelişir gelişmez, ancak tohum kabuğu sertleşmeden önce) ve hemen soğuk bir çerçeveye ekmektir. İyi zamanlanırsa ilkbaharda filizlenebilir[80]. Sadece küçük miktarlarda bitki yetiştiriyorsanız, Fideleri, ilk yıllarında ayrı saksılarda işlemek ve büyütmek için yeterince büyük olur olmaz dikmek, onları ilkbaharın sonlarında fidanlık yataklarına veya son konumlarına dikmek en iyisidir. Daha büyük miktarlarda yetiştirirken, onları doğrudan bir tohum yatağında, ancak farelerden ve diğer tohum yiyen canlılardan korunarak ekmek en iyisi olabilir. Bunları dikmek için yeterince büyük olana kadar tohum yatağında büyütün, ancak iki yıldan fazla bir süre rahatsız edilmeyeceklerse kökleri alttan kesin.

Muda beğendi.
Eski 06-01-2022, 11:52   #187
Ağaç Dostu

aydemiraydın's Avatar

ayrıca başka bir kaynakta.

Alıç Çeliklerinin Yayılması
ABD'deki en yaygın alıç ağaçlarından ikisi, 3 ila 8 USDA bölgelerinde dayanıklı Washington alıç (Crataegus phaenopyrum) ve 3 ila 7 bölgelerinde dayanıklı horoz mahmuzlu alıç (Crataegus crus-galli)'dir. Mayhaw ağaçları (Crataegus). aestivalis, C. rufula) tipik olarak 6 ila 9 arasındaki bölgelerde yetiştirilebilir, ancak mayhaw (C. opaca) 7 ila 9 arasındaki bölgelerde dayanıklıdır.

Gösterişli, hoş kokulu çiçeklere sahip bu orta büyüklükteki ağaçlar, kesimlerden çoğaltılabilir. Alıçları çoğaltmanın bir yolu, yeni büyümenin yumuşak ahşabı kullanmaktır. University of Missouri Extension'a göre, saplar etli ve henüz odunsu olmadığında, yeni bir alıç ağacı çekiminden bir sap alın . Yeni büyüme kesintisi yapmak için en iyi zaman, Ağustos ayında yeni bir büyüme bulabilmenize rağmen, Haziran veya Temmuz'dur.

Ayrıca sert bir dondan sonra sonbaharın sonlarında veya kışın başlarında da kesim yapabilirsiniz. Tipik olarak, 8 ila 10 inç uzunluğunda bir kesim yapın. Sağlıklı ve güçlü ahşabı seçtiğinizden emin olun. Aşırı güçlü sürgünlerden ve zayıf büyümeden kaçının. Kesiminizi günün serin bir bölümünde alın ve bir düğümün hemen altında keskin, eğik bir kesim yapın. Kesimin tabanını etiketteki talimatları izleyerek köklendirme hormonuna batırın ve kestiğiniz parçayı plastik bir torbaya koyun.

Muda ve Sevgi Soydan beğendi.
Eski 06-01-2022, 12:32   #188
Ağaç Dostu

Muda's Avatar

Alıç üzerine aşılı olan Hatay Belen alıcı aşısı. Tek aşı kalemi bir tarafında dikenli olsa da uç kısımlarında ve alt kısımlarında hiç diken yok. Normalde hiç dikensiz oluyormuş. Muhtemel anaçtan kaynaklı. Diğer aşılarda da hiç diken bulunmamakta. Dallar büyüyünce dikenler yok olacak sanırım. Çok uzadığı için budama yapılacak.
Arka tarafta bizim burada bulduğum sarı büyük olan alıç. İkinci yılında meyve verdi. Halen meyveleri görünüyor. Bakalım aralarında ne fark olacak. Hatay Belen alıçları meyve verene kadar onları aşılamayı düşünmüyorum. Çok belirgin bir şekilde küçük olanlar hariç.

Name:  Hatay Belen Alıcı aşısı alıç üzerine  1.jpg
Views: 252
Size:  71.2 KB

Name:  Hatay Belen Alıcı aşısı.jpg
Views: 255
Size:  74.4 KB

Name:  Hatay Belen Alıcı aşısı 1.jpg
Views: 287
Size:  61.8 KB

Düzenleyen Muda : 06-01-2022 saat 15:52
Eski 06-01-2022, 15:48   #189
Ağaç Dostu

Muda's Avatar

Biraz da bahar aylarına bakalım. Yerli alıç çiçekleri

Name:  Alıç çiçekleri.jpg
Views: 247
Size:  70.7 KB

Name:  Alıç çiçekleri ve arı.jpg
Views: 249
Size:  54.5 KB

Eski 26-01-2023, 09:04   #190
Ağaç Dostu

aydemiraydın's Avatar

hatay belen alıçları, avustralya kara dutu ile aynı zamanda uyanmaya başladı. bu demek ki yine meyve göremeyeceğiz. tahminim belen alıcı en düşük zone aralığı 8b veya 9a meyve almak için. eksi 22 C bile atlattılar fakat meyve yok.

Vedart beğendi.

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 18:14.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024