agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Ağaçlar > Meyve Ağaçları > Yumuşak Çekirdekli Meyveler
(https)

Beğeni Düzeni240Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 22-11-2018, 15:08   #151
Ağaç Dostu

feyziuslu's Avatar

Giriş Tarihi: 16-10-2012
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi ligustrum Mesajı Göster
Alıç'a armut aşılanır mı?
Neye gerek var ki? Bu kadar değerli besinler varken, diyeceksiniz.
Armutla aşısında uyuşum ve
meyvasındaki sertlik ve tat değişikliğinin olup-olmayacağı?
Eski bir mesaja yeni bir cevap;
''Malatya Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Çakır, Hekimhan - Kurşunlu yolunda yer alan yarısı alıç yarısı da armut olan ağacın fotoğrafını, sosyal medya hesabından takipçileri ile paylaştı. Habertürk-28.04.2016 - 10:59 | Güncelleme: 28.04.2016 - 11:02''

Hekimhan - Kurşunlu yolunda, aşılama sonucu yarısı alıç yarısı da armut olan ağaç görenleri şaşırtıyor. Malatya Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Çakır da sosyal medya hesabından ağaçla ilgili bir paylaşım yaptı.

Çakır, “Hekimhan-Kurşunlu yolunda alıç ağacına armut aşısı vurulmuş ve sonuç muhteşem... Ağacın yarısı yaprak, yarısı çiçek” diyerek şaşkınlığını ifade etti.

Eklenen Resimler

Muda ve Sevgi Soydan beğendi.
feyziuslu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-08-2019, 12:03   #152
Ağaç Dostu

aydemiraydın's Avatar

Giriş Tarihi: 28-02-2015
mersin firmasından aldığım sarı belen alıçları iri çıkmadı hatta sarı bile değil sanırım alyanak alıç meyve çapı sanırım en fazla 2 cm. civarını geçmeyecek.

bir çok firmadan aldım hepsi hüsran kanaatim şu ki hiç biri üretici değil al satçı.

son bi şansımı deneyip 1001 fidandan belen alıcı siparişi verdim. umarım kandırılmayız.

aydemiraydın Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-08-2019, 11:34   #153
Ağaç Dostu

aydemiraydın's Avatar

belen alıcıyla ilgili çok güzel akademik çalışma,

http://ziraatdergi.gop.edu.tr/Makale...8787_69-74.pdf

Eski 04-09-2019, 12:13   #154
Ağaç Dostu

aydemiraydın's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi bari Mesajı Göster
Alıcın çelikten üretildiğiyle ilgili kesin bir bilgi yoktu. GEçen sonbahar aldığım yumuşak çelikler tomurcuk yapmaya hazırlanıyor.
sayın bari bey sizin alıç üretim yönteminizi pfaf öneriyor :

Mevcut yılların olgunlaşmış odun kesimlerinde, topuklu 20 - 30 cm, soğuk bir çerçevede sonbaharda yüksek oranda tutuyormuş.

Eski 04-09-2019, 13:17   #155
Ağaç Dostu

aydemiraydın's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Muda Mesajı Göster
Kaç yıldır benim dağbağda doğal olarak yetişen alıçlardan istediğim verim alamadığım için bir arkadaşın söylediğine göre getirdiği kalemlerden aşı yapmıştık. Bu yıl yapılmasına rağmen aşılarımız tuttu. Söylediğine göre sarı üzerinede kırmızı çizgileri olan iri bir alıç imiş. Benim istememle biraz da kırmızı alıç kalemi de geldi. Gelen kalemler dağda yetiştiği için ağaç fazla sürgün veremediğinden pek beğenmedik. Ancak bir tane kırmızı alıç aşımız ile diğer sarı alıç aşılarının tamamı tuttu. Anaçtan geldiği için bir kısmı çiçek açmasına rağmen meyveler döküldü.

Biz iri ve verimli alıç ararken aşağıdaki komşunun aşıladığı alıcın bir kolunda az da olsa meyve gördük. Bu bölgede gördüğüm en büyük sarı alıçlardı. Aşıların tutmadığına sevindim. Nedense alıç bana göre çok büyük olmuştu. Gelecek yıl ondan aşılık alabiliriz.

Eklenti 681099

Eklenti 681100

Bugün Ankara'da sarı ve kırmızı alıçların satıldığını gördüm. Satıcılardan biri kırmızı alıçların tanesini 4 liradan satıyordu. Sarılardan bir liralık ve 4 liralık vardı. Başka bir kişinin nerede olduğu sorusunu kızdığı için cevaplamadı.

Diğer az olanda aynı şekilde kırmızıya 4 tl dedi. O ipe çizilmiş büyükmüş. biraz pazarlık edince daha küçük olan ipe dizilmişini 2 tlye aldım. Derdim onların nerede bulunduğu idi. Çubuk taraflarında olduğunu söyledi. Çekirdeklerinden aynısı çıkar mı bilmiyorum. Ancak bu yıl bir kısmını asit içinde bir miktar bekletip daha sonra bahçede soğuk alması için atacağım. Bir kısmını da gübre içine gömerek kışı dışarıda geçirmesini sağlayacağım. Hayvanların sindirim sisteminden geçen alıç çekirdeğinin çimlendiğini bahçemde görmüştüm. Bu şekilde büyük kırmızı alıcı olan arkadaşlardan ilkbaharda kalem almayı isterim.

Eklenti 681101

sn. muda edindiğiniz sarı alıç neredeyse 2 inç büyüklüğünde hatay belen alıcı.

Eski 29-09-2019, 15:27   #156
Ağaç Dostu

carizma_009's Avatar

Giriş Tarihi: 28-02-2010
Sayın Aydemir aydın size yardımcı olmak isterim.Facebookta ibrahim cengiz diye mersinli bir dostum var.Orada sadece alıç fidanı aşılayıp satıyor.İri sarı alıç çeşit birde kırmızı meyvelisi var.BİLGİNE..

aydemiraydın beğendi.
carizma_009 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 30-09-2019, 11:57   #157
Ağaç Dostu

aydemiraydın's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi carizma_009 Mesajı Göster
Sayın Aydemir aydın size yardımcı olmak isterim.Facebookta ibrahim cengiz diye mersinli bir dostum var.Orada sadece alıç fidanı aşılayıp satıyor.İri sarı alıç çeşit birde kırmızı meyvelisi var.BİLGİNE..
ben oradan 3 adet belen alıcı aldım. meyve çapı 4 cm. olur demişti fakat 2 cm. i geçmedi. tek tesellim tadları iyi. bilginize teşekkür ederim.

Eski 30-09-2019, 12:54   #158
Ağaç Dostu

AkisSoftware's Avatar

Giriş Tarihi: 10-08-2017
Ben de 1 adet alıç aldım ama farklı bir firmadan. Lakin fidan çok çok ufak. Ne zaman büyüyecek çok merak ediyorum.

aydemiraydın beğendi.
AkisSoftware Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 30-09-2019, 14:54   #159
Ağaç Dostu

aydemiraydın's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi AkisSoftware Mesajı Göster
Ben de 1 adet alıç aldım ama farklı bir firmadan. Lakin fidan çok çok ufak. Ne zaman büyüyecek çok merak ediyorum.
bende aşılı olup ( firmanın iddası ) 4 yıldır meyvesini görmediğim var. bazıları istediğim gibi değil onlarada başka meyve aşılayacağım.

AkisSoftware beğendi.
Eski 30-09-2019, 16:11   #160
Ağaç Dostu

AkisSoftware's Avatar

Giriş Tarihi: 10-08-2017
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi aydemiraydın Mesajı Göster
bende aşılı olup ( firmanın iddası ) 4 yıldır meyvesini görmediğim var. bazıları istediğim gibi değil onlarada başka meyve aşılayacağım.
Benim aldığım fidan yarım metre var ya da yok fakat üzerinde 3-4 tane meyvesi var. Büyümeden yorum yapmam doğru olmaz ama hiç büyüyecek gibi durmuyor...

AkisSoftware Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 01-10-2019, 10:06   #161
Ağaç Dostu

aydemiraydın's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi AkisSoftware Mesajı Göster
Benim aldığım fidan yarım metre var ya da yok fakat üzerinde 3-4 tane meyvesi var. Büyümeden yorum yapmam doğru olmaz ama hiç büyüyecek gibi durmuyor...
bundan sonra pek büyümez. ekim başı mevsim bitti.

Eski 03-10-2019, 08:39   #162
Ağaç Dostu

aydemiraydın's Avatar

Crataegus mespilus Melez alıçının hiç bir artısı yok. bol dikenli dere boylarındaki bildiğiniz kırmızı alıç.

Eski 03-10-2019, 12:03   #163
Ağaç Dostu

Muda's Avatar

Giriş Tarihi: 12-02-2013
Galeri: 8
Tek çekirdekli olanın Crataegus sanguinea olarak internette buldum. Normal durumda alıç çok çekirdekli oluyor. Bu yıl alıç yılı. Benim dağbağdaki alıçların nerede ise tamamı alıç vermiş durumda. Çoğu küçük. Birkaç biraz iri olan var. Aşı ile irileştirmeye çalışıyorum. Gelecek yıl muhtemel meyve verirler. Bu yıl pazarda farklı alıçlar da görüyorum. Onların da erken ereni, geç olgunlaşanı, farklı büyüklükte olanları mevcut.

Sarı kırmızı gibi olan tek tük olan alıç bu yıl nihayet meyve verdi. Şu anda kırmızı bir rengi var. Ancak benim bildiğim kırmızı renkte yumuşak alıç değil. Sert ve aydemiraydın arkadaşımızın melez alıç dediğine benzer sert ve biraz daha küçük bir alıç. Çeşit olması her zaman için iyi. Nasıl olsa zaman içinde beğendiklerimizi aşılayarak çoğaltabiliriz.

Tek çekirdekli Crataegus sanguinea olanlara bakarken bir site buldum. Türkçeye çevirtip okursanız iyi olur.

https://optolov.ru/tr/vidy-komnatnyh...yaryshnik.html

aydemiraydın beğendi.
Muda Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-10-2019, 12:12   #164
Ağaç Dostu

Muda's Avatar

Alıç yetiştirme ile ilgili sitede bu şekilde bir bilgi de bulunmakta.
Alıç Tohumları

Alıç kan kırmızısı tohumları% 30'dan fazla yağlı yağ içerir. Alıç meyvelerinden yapılan hazırlıklar vücutta birikmez. Ulusal tıpta, çiçek infüzyonu yaygın olarak artan basınç, baş ağrısı, kalp hastalığı, meyve kaynatma ile kullanılır - kalp hastalığı için. Uzak Doğu bölgelerinde bazı alıç türleri, tuzların, kan hastalıklarının biriktirilmesinde ve bir antikanser ajanı olarak kullanılır.
Tohum elde etmek için meyveler sonbaharda hasat edilir, olgunlaşma zamanı hesaba katılır, dövülür, su ile dökülür ve ovulur. İyi huylu tohumlar dipte kalır, yıkanır, kurutulur ve tabakalandırılır. Tabakanınca alıç tohumları 1: 3 oranında kum veya turba ile karıştırılır, hepsini eşit bir tabaka halinde küçük kutulara dökün, nemlendirin ve bodrum içine koyun. Değişken düşük hava sıcaklıklarında tabakalaşma süresi 4-8 ay, sabit düşük sıcaklıkta 21-28 aydır. Ekim tohumları sonbaharda veya ilkbaharda daha iyidir. Bunu yapmak için, karık hazırlamak, orada tohumlarını koymak. Ekili sıralar arasındaki mesafe 15-20 cm olmalıdır Bitki bakımı temel olarak sulama ve yabani otlardan oluşur.
Tohumlar (20 g / lineer metre), 2-3 cm derinliğe kadar özel yataklara ekilir, yataklar arasındaki mesafe 15-20 cm olmalıdır, bunun sonucunda ilk yılda 22-24, ikinci - 18-20 tohumda nakli için hazır.

Eski 28-12-2019, 08:56   #165
Ağaç Dostu

aydemiraydın's Avatar

yabancı makalelerden öğrendiğim kadarıyla ,

alıç anaçlarına, muşmula,elma,armut,aronia,üvez,amelencher,ayva aşılanabiliyor.

Eski 01-04-2020, 19:04   #166
Ağaç Dostu

RaJeV's Avatar

Giriş Tarihi: 24-03-2015
Belen alıcı nereden bulabiliriz.
1001fidan da var ama emin olamadım.

RaJeV Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 01-04-2020, 19:59   #167
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 17-03-2020
fidandeposu.com adresinede bakabilirsiniz ben oradan temin ettim bu sene. Fidanları gayet sağlıklı.

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi RaJeV Mesajı Göster
Belen alıcı nereden bulabiliriz.
1001fidan da var ama emin olamadım.

aydemiraydın beğendi.
zafertopcu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 01-04-2020, 20:54   #168
Ağaç Dostu

RaJeV's Avatar

Giriş Tarihi: 24-03-2015
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi zafertopcu Mesajı Göster
fidandeposu.com adresinede bakabilirsiniz ben oradan temin ettim bu sene. Fidanları gayet sağlıklı.
Oradan gelen ürünler gerçekten çok sağlıklı ve sağlam ama ellerinde normal alıç var. Ben iri olan türünü arıyorum.

RaJeV Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 01-04-2020, 21:53   #169
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 17-03-2020
Evet siteyi inceledim gerçekten iri alıçlar.

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi RaJeV Mesajı Göster
Oradan gelen ürünler gerçekten çok sağlıklı ve sağlam ama ellerinde normal alıç var. Ben iri olan türünü arıyorum.

zafertopcu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-04-2020, 23:51   #170
Yeni Üye

evvelaa's Avatar

Giriş Tarihi: 19-08-2019
Merhaba arkadaşlar. çocukluğumda çokça yerdik. Dağlarda bolca bulunurdu. Bende şimdi sarı ve kırmızı alıç fidanı arıyorum. Güzel alıç fidası bulabileceğim yer tavsiyesi olursa çok sevinirim.

aydemiraydın beğendi.
evvelaa Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-06-2020, 17:35   #171
Ağaç Dostu

aydemiraydın's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Muda Mesajı Göster
Tek çekirdekli olanın Crataegus sanguinea olarak internette buldum. Normal durumda alıç çok çekirdekli oluyor. Bu yıl alıç yılı. Benim dağbağdaki alıçların nerede ise tamamı alıç vermiş durumda. Çoğu küçük. Birkaç biraz iri olan var. Aşı ile irileştirmeye çalışıyorum. Gelecek yıl muhtemel meyve verirler. Bu yıl pazarda farklı alıçlar da görüyorum. Onların da erken ereni, geç olgunlaşanı, farklı büyüklükte olanları mevcut.

Sarı kırmızı gibi olan tek tük olan alıç bu yıl nihayet meyve verdi. Şu anda kırmızı bir rengi var. Ancak benim bildiğim kırmızı renkte yumuşak alıç değil. Sert ve aydemiraydın arkadaşımızın melez alıç dediğine benzer sert ve biraz daha küçük bir alıç. Çeşit olması her zaman için iyi. Nasıl olsa zaman içinde beğendiklerimizi aşılayarak çoğaltabiliriz.

Tek çekirdekli Crataegus sanguinea olanlara bakarken bir site buldum. Türkçeye çevirtip okursanız iyi olur.

https://optolov.ru/tr/vidy-komnatnyh...yaryshnik.html

Crataegus sanguinea fidanı bende var sayenizde latince ismini öğrenmiş oldum ) .

3 veya 4 yaşında fakat meyvesi büyük değil. tadı pek yok. yapraklarıda erik yaprağı gibi. unutmazsam resim atarım.

Muda beğendi.
Eski 16-09-2020, 11:55   #172
Ağaç Dostu

aydemiraydın's Avatar

Crataegus sanguinea sanırım ateş yanığı olmuş, ilaç atmama rağmen iyileşmedi ve kurudu.
aynı şekilde alıç muşmula melezi diye bir fidanda memeli pas var yıllardır iyileşmedi.. ikiside aynı fidanlıktan sanırım geldikleri yerde bir sıkıntı var.

Eski 03-11-2020, 09:42   #173
Ağaç Dostu

aydemiraydın's Avatar

Crataegus mespilus hor görüp bakmadığım alıç beni utandırdı. çok lezzetli meyveler verdi. çekirdeği küçük meyvesi dolgun.

Name:  IMG-20201102-WA0000 (1).jpg
Views: 432
Size:  48.7 KB

Name:  IMG-20201102-WA0001.jpg
Views: 449
Size:  63.3 KB

Name:  20201102_164326.jpg
Views: 438
Size:  79.1 KB

Muda beğendi.
Eski 03-11-2020, 10:27   #174
Ağaç Dostu

devrann's Avatar

Giriş Tarihi: 11-07-2017
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi aydemiraydın Mesajı Göster
Crataegus mespilus hor görüp bakmadığım alıç beni utandırdı. çok lezzetli meyveler verdi. çekirdeği küçük meyvesi dolgun.

Eklenti 714041

Eklenti 714042

Eklenti 714043
Yaprakları farklı görünüyor normal bildiğimiz sarı alıca göre daha çok armuta benziyor.

https://www.anamurnaturel.com/urun/t...n-alici-fidani
Pahalı gibi geldi fiyatı.

devrann Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-11-2020, 12:08   #175
Ağaç Dostu

aydemiraydın's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi devrann Mesajı Göster
Yaprakları farklı görünüyor normal bildiğimiz sarı alıca göre daha çok armuta benziyor.

https://www.anamurnaturel.com/urun/t...n-alici-fidani
Pahalı gibi geldi fiyatı.

evet yaprakları parçalı değil. dikenleri 5-6 cm. fidan deposunda 40 liraya satılan alıcı yüksek fiyatlara belen alıcı diye satıyorlar.

devrann beğendi.
Eski 03-11-2020, 23:06   #176
Ağaç Dostu

Muda's Avatar

İlkbaharda buraya Hatay'dan gelen aılç fidanlarının resmini çekmiştim. Arkadaşa kırmızı ve sarı olarak aldık. Ben de alacak iken fidanlar gelmedi. Arkadaşa diktiklerimiz de nedense öldüler. Çiçekli resimde görüldüğü gibi yapraklar tek parça. Alıç yaprakları gibi parçalı yapraklı değil.
Çektiğim resimler

Name:  Alıç (Crataegus) dikenli 1.jpg
Views: 422
Size:  79.9 KB

Name:  Alıç (Crataegus) dikenli.jpg
Views: 412
Size:  33.4 KB

Name:  Alıç (Crataegus) dikenli çiçek.jpg
Views: 406
Size:  67.6 KB

Eski 03-11-2020, 23:50   #177
Ağaç Dostu

Muda's Avatar

Crataegus monogyna adi alıç tek çekirdekli alıç bordo renkli

Bendeki kırmızı renkli

Name:  Crataegus monogyna adi alıç tek çekirdekli alıç koyu bordo.jpg
Views: 412
Size:  79.0 KB

Eski 04-11-2020, 00:00   #178
Ağaç Dostu

Muda's Avatar

Crataegus monogyna adi alıç tek çekirdekli alıç

Komşum yol yaparken tek çekirdeklinin kökleri açığa çıkmıştı. Buşekilde köklerinden de fidan oluşturabileceği ortaya çıktı.

Name:  Crataegus monogyna adi alıç tek çekirdekli alıç 1.jpg
Views: 422
Size:  64.9 KB

Name:  Crataegus monogyna adi alıç tek çekirdekli alıç kökten fidan çıkması.jpg
Views: 413
Size:  69.8 KB

Name:  Crataegus monogyna adi alıç tek çekirdekli alıç kökten fidan yetişmesi.jpg
Views: 379
Size:  67.2 KB

Name:  edd73d53-b61a-45df-a3bb-7d0bb94708a8.jpg
Views: 401
Size:  70.1 KB

Eski 04-11-2020, 00:13   #179
Ağaç Dostu

Muda's Avatar

]Crataegus alıç fidanı

Üç yılın sonunda bundan biraz daha fazla alıç fidanım oldu. Gelecek yıl bellki daha fazla olurlar. İlk yıl sarı ve kırmızı alıçları alıp balkonda kışı geçirdiler. İkinci yıl toprağa döktüm. İkinci kışı da toprak üstünde geçirdikten sonra baharda toprağa karııştırdım. Çıkanlar bunlar. O kadar tohumdan üç yılın sonunda bu kadar fidan ancak oldu. Bakalım ilkbaharda yenileri çıkacak mı? Kışın fideleri ayırıp tüplemem lazım.

Name:  Crataegus  alıç fidanları.jpg
Views: 384
Size:  80.2 KB

Name:  Çekirdekten çıkma alıçlar ve ahlat.jpg
Views: 373
Size:  80.2 KB

Eski 04-11-2020, 21:39   #180
Ağaç Dostu

Muda's Avatar

Alıç (Crataegus)

Alıç çeşitleri çok fazla. Tohumdan çoğaldığı için muhtemel çok fazla varyete oluşuyor. Benim dikkatimi çeken alıçlardan fotoğrafladıklarım.

Name:  Kırmızı Alıç ağacı (Crataegus).jpg
Views: 407
Size:  83.2 KB

Name:  Sarı Alıç (Crataegus).jpg
Views: 404
Size:  71.3 KB

Name:  Sarı kırmızı Alıç (Crataegus).jpg
Views: 413
Size:  75.8 KB

Name:  Koyu kırmızı Alıç ağacı (Crataegus).jpg
Views: 423
Size:  79.3 KB

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 11:55.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024