agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Ağaçlar > Meyve Ağaçları > Yumuşak Çekirdekli Meyveler
(https)

Beğeni Düzeni26Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 13-06-2017, 04:11   #31
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 30-03-2014
Karaleke öyle olmaz. Bir şekilde dokularda hasar olmuş ama bu kesinlikle karaleke hastalığına benzemiyor. Başka resim varsa ekleyin öyle bakalım. Özellikle yakın çekim yaprağın alt kısmı da olursa iyi olur. Her sakallı dedem olmayacağı gibi her lekeli de karaleke değildir. bu konularda mühendislikten ziyade tecrübeli kişilere danışın...

estikey Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-06-2017, 10:44   #32
agaclar.net

MeyveliTepe's Avatar

Giriş Tarihi: 22-03-2007
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi estikey Mesajı Göster
Karaleke öyle olmaz. Bir şekilde dokularda hasar olmuş ama bu kesinlikle karaleke hastalığına benzemiyor. Başka resim varsa ekleyin öyle bakalım. Özellikle yakın çekim yaprağın alt kısmı da olursa iyi olur. Her sakallı dedem olmayacağı gibi her lekeli de karaleke değildir. bu konularda mühendislikten ziyade tecrübeli kişilere danışın...
Evet, her sakallı dedeniz olmayacağı gibi her leke de kara leke, hatta fitotoksite olmaz (bu günlerde toplumun halet-i ruhiyesine yansıyan uslup böyle bir şey galiba). Kendi adıma, "kare leke olabilir" dedim. İki senedir akça ve deveci armutlarımıza musallat olan berbat bir hastalık, resimdeki gibi semptomlar gösteriyor. Armudun çeşidine göre meyve yüzeylerinde lezyonlar daha geç görünebiliyor. Tek bir yaprak resmiyle kesin teşhis yapılamaz ancak olasıdır. Olası olmayan şey ise bir inert mineral olan kaolin ve bir bakteri olan delfin uygulamasının fitotoksite yapmayacağıdır.

MeyveliTepe Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-06-2017, 00:12   #33
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 30-03-2014
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi MeyveliTepe Mesajı Göster
Evet, her sakallı dedeniz olmayacağı gibi her leke de kara leke, hatta fitotoksite olmaz (bu günlerde toplumun halet-i ruhiyesine yansıyan uslup böyle bir şey galiba). Kendi adıma, "kare leke olabilir" dedim. İki senedir akça ve deveci armutlarımıza musallat olan berbat bir hastalık, resimdeki gibi semptomlar gösteriyor. Armudun çeşidine göre meyve yüzeylerinde lezyonlar daha geç görünebiliyor. Tek bir yaprak resmiyle kesin teşhis yapılamaz ancak olasıdır. Olası olmayan şey ise bir inert mineral olan kaolin ve bir bakteri olan delfin uygulamasının fitotoksite yapmayacağıdır.
Benim cevabım aslında arkadaşın danıştığı tarım kredideki mühendislerin karaleke olarak kesin hüküm koymalarına karşılıktı. Benim bu resimlerden gördüğüm kendi tecrübelerimle karaleke değil. Bir ay önce aynı lekeleri benim santa maria larda bolca gördüm. Fitottoksite yapacak bir ürün kullanmamış olmama rağmen suya veya toz halindeki yaprak gübrelerinin iyi erimeyip fanın da şiddeti ile yaprakları tahriş etmiş olabileceğine bağladım. Nitekim şuanda hiçbirşey yok. Devecilerimde hiç olmadı zaten. Onu da santa maria ların yapraklarının daha hassas olmalarına bağladım. Şuan 2500 armut ağacımın hiçbirinde çok şükür karaleke yok ama civarda bolca gördüğüm için nasıl bir ilet olduğunu iyi biliyorum.
Belki kaolin ve delfinden direk fitotoksite olmayabilir ancak o an kullanılan su daki değişimler veya ilaçların kullanma şekli, miyadı veya bozulmuş olması veya dolaylı yoldan hava koşullarının da etkisiyle sebep olabilir. Sizin de bu bağlamda kesin hükümle fitotoksite değildir demeniz benimde kendi tecrübemle karaleke değildir dememle aynı şey aslında. Belki daha çok numuneyi daha yakından görebilsek ve önceki bilinmeyen koşullar hakkında bilgi sahibi olsak ortak ve daha doğru bir hükme varabiliriz. Sizi takip ediyorum ve çalışmalarınızı takdir ediyorum hatta çokça da faydalanıyorum.
Bir hastalık **** zararlı ile mücadelede gözlem ve teşhis takdir edersiniz ki en önemli konudur. Nitekim yine bir ay önce bahçeme gelen tecrübeli yetiştirici bir abim sıcaktan boyun bükmüş sürgünleri görünce bahçen komple ateş yanıklığı olmuş hemen ilaçla demesi de buna acı bir örnektir.
Karaleke, ateş yanıklığı ve psilla bahçemde en korktuğum ve sürekli takip edip önlemini elimden geldiğince almaya çalıştığım hastalık ve zararlılardır. Bu zamana kadar birazda şansımın yaver gitmesiyle şimdilik sorun yaşamıyorum. Bu bağlamda size de karaleke ile olan mücadelenizde başarılar dilerim...

estikey Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-06-2017, 19:12   #34
Ağaç Dostu

Sagun's Avatar

Giriş Tarihi: 09-02-2013
armut

Name:  IMG-20170611-WA0004.jpg
Views: 652
Size:  74.0 KB

Name:  IMG-20170615-WA0013.jpg
Views: 666
Size:  75.0 KB
yaprakları bu yıl da sarı, sürgün uçlarını da böcek yedi.

Sagun Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-06-2017, 19:21   #35
Ağaç Dostu

Sagun's Avatar

Name:  IMG-20170615-WA0028.jpg
Views: 673
Size:  74.6 KB

Eski 11-01-2018, 10:35   #36
Ağaç Dostu

sevdam's Avatar

Giriş Tarihi: 24-12-2013
Arkadaşlar 4 yıl önce bahceme ankara armudu diye 2 tane fide aldımm 2 yıldır meyve veriyorlar ama tam olgunlaşmıyor bazıları dibine düşünor bazılarınıda hasat zamanı topluyorum lakin taş gibiler bekleyince yumşar diye ama yumşamadıgı gibi büzülüp suyunu cekmiş vaziyet alıyor yardımlarınızı bekliyorum

sevdam Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-01-2018, 12:14   #37
Ağaç Dostu

Beşiktaş's Avatar

Giriş Tarihi: 23-08-2017
Gübre vs. kullanımınız nedir? Sulamayı ne sıklıkla ne tür suluyorsunuz?

sevdam beğendi.
Beşiktaş Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-01-2018, 12:33   #38
Ağaç Dostu

sevdam's Avatar

güpremeleyi sonbaharın dap güpre atıp capalıyorum bu yıl hayvan güpreside attım nisan gibide20*20 taban güpresi atıyorumm sulama işnine genelde damlama sulama oluyor

Eski 11-01-2018, 12:35   #39
Ağaç Dostu

sevdam's Avatar

Gecen yıl ve ondan önceki yıllarda yaprak kenarları yanıyordu sanırım ateş yanıgı dediler cenresinede demir talaşı attım o sorun cözüldü

Eski 11-01-2018, 12:52   #40
Ağaç Dostu

Muda's Avatar

Giriş Tarihi: 12-02-2013
Galeri: 8
Ankara armudu kışlık bir çeşittir. Ne zaman topluyorsunuz. Dökülenler olduğuna göre muhtemelen kurtlanmışlardır. İlaç atıyormusunuz. Sonbaharda armutları topladıktan sonra birer sıra kağıda sararak dizin. Ben daha yapamadım bu şekilde kışlık armutlar içine birkaç elma bırakıp onların olgunlaşması sağlanıyormuş. Tek tek kağıtlara sardığınız armutları sulandıkça erdikçe yersiniz. Daha önce taş gibi oluyorlar. Bu yıl aşılamış olduğumuz iki ağaçtan çıkan az sayıda armudu yedim. Gelecek yıl daha fazla olacağını düşünüyorum.

Yeriniz var ise farklı zamanlarda ürün veren çeşitlerden dikin. Ahlat var ise beğendiğiniz çeşitleri aşılayın.

Muda Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-01-2018, 12:52   #41
Ağaç Dostu

Beşiktaş's Avatar

Giriş Tarihi: 23-08-2017
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi sevdam Mesajı Göster
güpremeleyi sonbaharın dap güpre atıp capalıyorum bu yıl hayvan güpreside attım nisan gibide20*20 taban güpresi atıyorumm sulama işnine genelde damlama sulama oluyor
Kimyasal gübre kullanmanız zaman içerisinde yani yıllar geçtikce ağacın daha fazla su ihtiyacı hissetmesine sebep olur. Eğer ticari bir kaygınız yoksa olabildiğince kimyasal gübre kullanmayın. Size iyi yanmış hayvan gübresi, solucan gübresi gibi doğal ürünler işinizi görecektir. Damla sulama ise verdiğiniz su miktarını bir daha gözden geçirin derim. Özellikle çiçekten meyveye dönerken ağaç daha çok su ihtiyacı hisseder ve meyve oluşumu tamamlamaya yakın sulamayı azaltmanız veya kesmeniz gerekebilir.
Bu konuda sitede birçok bilgiyi bulabileceğinize eminim.

Beşiktaş Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-01-2018, 13:12   #42
Ağaç Dostu

sevdam's Avatar

@besiktasKimyasal gübre kullanmanız zaman içerisinde yani yıllar geçtikce ağacın daha fazla su ihtiyacı hissetmesine sebep olur. Eğer ticari bir kaygınız yoksa olabildiğince kimyasal gübre kullanmayın. Size iyi yanmış hayvan gübresi, solucan gübresi gibi doğal ürünler işinizi görecektir. Damla sulama ise verdiğiniz su miktarını bir daha gözden geçirin derim. Özellikle çiçekten meyveye dönerken ağaç daha çok su ihtiyacı hisseder ve meyve oluşumu tamamlamaya yakın sulamayı azaltmanız veya kesmeniz gerekebilir.
Bu konuda sitede birçok bilgiyi bulabileceğinize eminim. degerli bilgilerin için teşekür ederim

Eski 07-04-2018, 17:18   #43
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 16-03-2018
20 yıldır çiçek açmayan ağaçlarım vardı.Geçen yıl küçük armutlar diktim büyük armutlar yapraklarını dökmüşlerdi.Bunyıl küçüklerde büyüklerde çiçek açmış.20 yıldır çiçek açmayan ağaç neden çiçek açmıştır ne tetiklemiştir
.

Kayrum38 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-04-2018, 11:41   #44
Ağaç Dostu

Sagun's Avatar

küçükleri kıskanıp kesilmekten korkmuş olabilirler mi şaka bir yana eski tip agaçlar daha geç meyveye yatıyor belki ondandır.

Eski 19-10-2018, 11:54   #45
Ağaçsever

Armut ağacımın kökünde ince kurtlar çıktı.Ne yapmam gerekiyor.

Eski 19-10-2018, 13:37   #46
Ağaç Dostu

selim_50's Avatar

Giriş Tarihi: 13-09-2007
sayın kayrum, ağaç etrafına sulama çukuru açın, çukuru biraz derince açın, ilaçlamada kullandığınız ilaçtan bir kova içerisinde su ile karıştırıp sulama çukuruna bir kaç kez uygulayın,

selim_50 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 30-11-2018, 21:21   #47
Ağaçsever

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi selim_50 Mesajı Göster
sayın kayrum, ağaç etrafına sulama çukuru açın, çukuru biraz derince açın, ilaçlamada kullandığınız ilaçtan bir kova içerisinde su ile karıştırıp sulama çukuruna bir kaç kez uygulayın,
Teşekkür ederim

Eski 15-01-2019, 14:07   #48
Ağaç Dostu

selim_50's Avatar

Giriş Tarihi: 13-09-2007
sayın serdar 1; sorunuzun üzerinden uzun yıllar geçmiş ama armudunuzun cinsi malatya denilen bir çeşit, biz mellake armudu deriz, bende en az 100 yıllık dört ağaç mevcut,

Sagun beğendi.
selim_50 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-02-2019, 12:28   #49
Yeni Üye

ugura09's Avatar

Giriş Tarihi: 17-10-2018
buğün armut fidanı aldım deveci armutu dedi satıcı ama meyve vermeden cinsi belli olurmu nasipse yarın dikcem

Eklenen Resimler

ugura09 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-01-2022, 21:55   #50
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 27-12-2015
merhabalar. daha önceki senelerde tarlamıza çeşitli armut fidanları diktik. gerek yabani hayvanlardan (fidanların bellerini kemiriyorlar) gerekse sağlıklı sulayamadığımız için fidanlar kuruyor. çevrede irili ufaklı ahlat ağaçları var. bunlardan bazılarını söküp tarlaya dikmeyi düşünüyorum. daha sonra armut aşılamak için. daha önce ahlat ağacını söküp başka bir yere taşıyan oldu mu? sizce denemeye değermi?

efeler09 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 01-01-2023, 21:23   #51
Ağaç Dostu

yavuz10's Avatar

Giriş Tarihi: 16-07-2022
Merhaba asya armutları yetiştirenler varsa: nerde yetiştirdikleriyle beraber tadı, verimi gibi özellikleri hakkında tecrübelerini paylaşan olur mu acaba?

Görsel internetten alıntıdır

Eklenen Resimler

obabilgesi beğendi.
yavuz10 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 01-01-2023, 23:51   #52
Ağaç Dostu

obabilgesi's Avatar

Giriş Tarihi: 31-10-2011
4 sene bahçemde hosui ve kosui denedim. Hemen izlenimlerimi anlatayım.
Kosui ilk senedinde resmen yanık gibi kapkara oldu (ateş yanığı), kurudu gitti. Hosui ise her sene aynı hastalıktan muzdarip bir türlü büyüyemedi, biraz büyüyor sonra dallar geriye doğru yanıyodu. Sanırım bu hastalığa çok yatkın, ve ne denediysem kurtaramadığım için geçen ay kökletip etruşka diktim.
Diğer olumsuz yanı ise (benim için) dalları lastik gibi sürekli desteğe ihtiyacı var. Tek dalda 3 armut tutsa o dal yerlere iniyor, ki tahmin edemeyedeğiniz kadar meyve tutuyor. Tozlayıcısı olmadığı halde 2 dalda 30 tane belki daha fazla armut tutmuştur. (abartmıyorum). Meyvesi çok lezzetli ve gevrek.
Sonuç olarak eğer hastalıktan başını kaldırabilseydi mutlaka bahçemde kalmaya devam ederdi.

yavuz10 beğendi.
obabilgesi Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 01-01-2023, 23:57   #53
Ağaç Dostu

yavuz10's Avatar

Giriş Tarihi: 16-07-2022
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi obabilgesi Mesajı Göster
Kosui ilk senedinde resmen yanık gibi kapkara oldu (ateş yanığı), kurudu gitti. Hosui ise her sene aynı hastalıktan muzdarip bir türlü büyüyemedi, biraz büyüyor sonra dallar geriye doğru yanıyodu. Sanırım bu hastalığa çok yatkın, ve ne denediysem kurtaramadığım için geçen ay kökletip etruşka diktim.
Diğer olumsuz yanı ise (benim için) dalları lastik gibi sürekli desteğe ihtiyacı var. Tek dalda 3 armut tutsa o dal yerlere iniyor, ki tahmin edemeyedeğiniz kadar meyve tutuyor. Tozlayıcısı olmadığı halde 2 dalda 30 tane belki daha fazla armut tutmuştur. (abartmıyorum). Meyvesi çok lezzetli ve gevrek.
Sonuç olarak eğer hastalıktan başını kaldırabilseydi mutlaka bahçemde kalmaya devam ederdi.
Siz böyle lezzetli deyince heves ettim ama bahçenizin konumu bana yakın olduğu ve zaman zaman insanı uçuracak rüzgarlar benim bahçemi tuttuğu için emin olamadım. Bu arada üçü de kısmen kendine verimliymiş.

Bende yeni olarak abete fetel ve tozlayıcısı cosika aldım.

Birde starkrimson kırmızı armut onu denediniz?

obabilgesi beğendi.
yavuz10 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-01-2023, 00:01   #54
agaclar.net

MeyveliTepe's Avatar

Giriş Tarihi: 22-03-2007
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi obabilgesi Mesajı Göster
İlginç bir durum olmuş. Bizde 70 kadar kaışık hosui ve kosui var. Bunların yanında da deveci, santa maria ve akça armut da var. Nashi'ler dışında kalanlar ateş yanıklığı ve kara lekeden etkilenirlerken nashi'ler hiç etkilenmiyor. Hatta, memeli pas da nashi çeşitlerinde görülmüyor. Hastalık etmeninin bulunduğu bir yerde bu hastalıkların nashilerde görülmemeleri sebebiyle dirençli olduklarını düşünüyorum.

obabilgesi ve Muda beğendi.
MeyveliTepe Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-01-2023, 08:55   #55
Ağaç Dostu

obabilgesi's Avatar

Giriş Tarihi: 31-10-2011
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi MeyveliTepe Mesajı Göster
İlginç bir durum olmuş. Bizde 70 kadar kaışık hosui ve kosui var. Bunların yanında da deveci, santa maria ve akça armut da var. Nashi'ler dışında kalanlar ateş yanıklığı ve kara lekeden etkilenirlerken nashi'ler hiç etkilenmiyor. Hatta, memeli pas da nashi çeşitlerinde görülmüyor. Hastalık etmeninin bulunduğu bir yerde bu hastalıkların nashilerde görülmemeleri sebebiyle dirençli olduklarını düşünüyorum.
İnanın bilmiyorum, dediğim gibi 4 senede hiçbir gelişim gösteremedi. Daha doğrusu gösterse bile bu illetten dolayı dalları kesmek zorunda kaldım. Şuan akça, williams ve Ankara var çok memnunum. 4 senedir hiçbir hastalık görmedim. Hosui yerine erkenci bir tür olsun diye de, etruşka diktim.
Belki ileride birdaha nashi denerim, verim ve lezzeti buna değer...

yavuz10 beğendi.
obabilgesi Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 02:57.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024