agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Ağaçlar > Meyve Ağaçları > Yumuşak Çekirdekli Meyveler
(https)

Beğeni Düzeni1Beğeniler
  • 1 Gönderen Erdem

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 25-02-2013, 23:34   #1
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 29-01-2013
Elma bahçesinde tam bodur çeşitleri mi, yarı bodur çeşitleri mi tercih etmeli?

Sevgili arkadaşlar
25 dekar bir alanda elma yetiştiriciliği yapma niyetim var. sizden öğrenmek istediğim tam bodurmu yoksa yarı bodurmu kullanmalıyım.

ürettiğim ürünleri ihracata göndermek istiyorum. yurt dışında en çok taleb edilen çeşitler hakkında bilginiz varmı acaba?

Elmanın haricinde geri dönüşü kısa süreli olan başka bir meyve çeşidi varmı ?

dreamweb Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-02-2013, 15:05   #2
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 10-02-2011
Bodur elma yetiştiriciliğinde dekara kullanılan fidan sayısı 200/300 ağaç/da dır. Hatta bu bazı bahçelerde 300/450 ağaç/da kadar çıkabilir.

Sonra destek sistemi, damlama sulama sistemi olmazsa olmazlardandır. Tesis maliyeti ise 10 dekara yaklaşık 80.000 lirayı bulabilir.

Yarı bodur sistemlerde ise kullanılan çeşide, anaca göre değişmekle beraber, dekara dikilen fidan sayısı daha azdır. Yarı bodur anaç üzerine kurulu bahçelerde destek sistemine ihtiyaç yoktur.

Kısacası meyvecilik bir yap bozun parçalarını birleştirmeye benzer. Bu yap bozun ilk parçası da toprak analizidir.

Her iki sistem için de bahçeyi tesis etmeden önce 0-30, 30-60 ve 60-90 cm mesafeden toprak analizi olmazsa olmazlardandır diyebiliriz. Her ne kadar farklı kuruluşlara toprak analizi yaptırmanız mümkünse de ben toprak analizlerini, Meyvecilik Araştırma İstasyonuna göndermenizi tavsiye ederim.

Toprak ve Yaprak Analizi

Elma dışında eğer toprak analizleri uygun çıkarsa ihracata yönelik kiraz da düşünülebilirsiniz.

Bu konuda bir yatırım yapmadan önce Tarım İl İlçe Müdürlüklerinden özellikle bu konuda bilgili tecrübesi olan teknik elemanlardan yardım almanızı tavsiye ederim.

Düzenleyen Erdem : 26-02-2013 saat 20:07 Neden: tesis maliyetini yanlışlıkla 10 dekar yerine dekara yazmışım
Erdem Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-02-2013, 15:12   #3
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 10-02-2013
Bir gün Alara bayramıç fidanlığında Ziraat Mühendisi olan beyle sohbet ediyorduk. Konu nasıl olduysa elma bahçesine geldi. Birileri çok güzel tam kurallara uygun elma bahçesi kurmuşlar, ağaçlar büyümüş ama hiç ürün alamıyorlarmış. Ziraat Mühendisi olan beyi çağırmışlar. Kendisi elma bahçesini incelemiş, toprak analizlerine bakmış. Her şey düzgün gözüküyormuş. En son kullandıkları suyun analizini yaptırmalarını söylemiş. Gelen su analizi raporunu görünce hemen elma ağaçlarını sökün ve başka bir yere dikin demiş. Bu su ile burada hiç bir bitkinin yetişmesi mümkün olmadığını kendilerine söylemiş. Kolay gelsin.

Perhan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-02-2013, 15:22   #4
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 03-01-2013
Dekara 80.000 lira derken? anlamadım burasını..

sadecegeçen Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-02-2013, 15:58   #5
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 13-01-2010
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi sadecegeçen Mesajı Göster
Dekara 80.000 lira derken? anlamadım burasını..
bu parası olan adam niye elma eksin ki...
ben eski elmacıyım
tek bir soru soruyorum
hayatınızda elma yetiştirdiniz mi...
bu elmanın ilaç masrafı dillere destandır
bilesiniz
en büyük elmacı bizdik
simdi pazardan alıyoruz

Safranlı Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-02-2013, 16:00   #6
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 13-01-2010
dekara 80 milyar masraf edecek babayiğidin tapusunun bedeli nedir acaba
biraz tahmin edeyim en fazla dönümü 5 milyardır

Safranlı Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-02-2013, 16:03   #7
Yeni Üye

ıspartada meyvecilik araştırma enstitüsü var bende oraya göndermeyi düşünüyorum. ama ****** sırf toprak değil PERHAN'ın dediği gibi sulama suyuna varana kadar analiz yaptırmak elzem.Zaten sertifikalı fidan desteği var.
erdem26 yanlız rakamda bir sıkıntı var 300 adet ağaç olsa dekara 300-450 çok fazla rakamlar. dekara ancak tam bodur 200 kadar dikilebilir. Dekara 80.000 tl maliye baya fazla gibi geldi bana

Eski 26-02-2013, 18:04   #8
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 20-05-2009
Bir dönem elma bahçesi yapılmak üzere bir tarla bulmuştum, sonradan satıcı fiyat artırınca olmadı. Ama aklımda kalanları size aktarmaya çalışayım.
Tam bodur elma dikerseniz, ilk yatırım maliyeti yüksek, verime gelişi daha hızlı ve telli terbiye sistemi ile güneş ve doludan koruyarak ürettiğiniz ürünler ihracata yöneliktir.
Yarı bodur elma dikerseniz ilk yatırım maliyeti nispeten daha uygun, ağaç kökleri daha sağlam, telli terbiye ve file sistemi yapmazsanız dolu veya güneş zararı sebebi ile daha çok iç piyasaya mal verebileceğiniz bir bahçe tesis etmiş olursunuz (.Ayrıca sertifikalı fidanlarda devlet desteği de var dekar başına 300 tl)
Ben Kayseri'de olduğum için fidanı Niğde'den almayı düşünmüştüm, ancak Isparta bu işte daha ileri seviyede. Yatırım maliyeti için size söyleyebileceğim geçen yılın fiyatları ile ağaç başı %95 tutum garantili 5-6 TL
Ben 20 dönüm bahçeye 4x2,5 yarı bodur fidan dikmeyi düşünmüştüm.
Yatırım maliyeti
fidan :2000x 5 =10.000TL
çit/tel: 20.000 TL
damlama sulama: 20.000 TL
Toplam : 50.000 TL olarak hesaplamıştım, siz beklenmeyen giderler için %20 ihtiyatlı düşünün.
Tam bodur için ise çit/tel ve damlama sulama maliyetleri fazla değişmiyor, ama fidan sayısı 3-4 kat artıyor. Bu sebeple fidan maliyeti artıyor. Ayrıca telli terbiye sistemleri fiyatlarından haberim yok ama 20 dönüm için 30-40.000 tl gibi bir ek maliyet olacağını düşünmüştüm.

ksswat Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-02-2013, 20:06   #9
Ağaç Dostu

Arkadaşlar o mesajı sahaya çıkmadan önce aceleyle yazmıştım.

Düzeltiyorum doğrusu 10 dekara 80.000 lira olacak. Tabi maliyetleri hesaplarken tüm bakım işlemlerini dışarıdan yaptırdığınızı hesaplarsak. Arkadaşların da bahsettiği gibi bu maliyetler büyük oranda değişebilir, işçiliğin bir kısmını kendiniz yapabilirsiniz vs..

Eski 26-02-2013, 21:10   #10
Ağaç Dostu

Sayın dreamweb,

Aslında bu konu o kadar ayrıntılı bir konu ki bu konuda 3-4 sayfa yazabilirim. Ama takdir edersiniz ki o kadar yazmak uzun sürecektir

Ama şöyle bir özetlemek gerekirse.

Çeşit bölgeye uygun, çevreye uygun olması lazım aynı zamanda pazar isteklerine uygun olması lazım. Zayıf gelişen çeşitleri kuvvetli anaçlar üzerine, kuvvetli gelişen Granny Smith, Fuji gibi çeşitleri dikerken de zayıf gelişen anaçlar tercih etmemiz gerekiyor.

Anaç seçimi direkt olarak toprakla ilgilidir. Yani eğer bizim toprağımız ağır ve killiyse M106 gibi kök çürüklüğüne hassas anaçlar tercih edemeyiz.

Bölgenin uzun yıllar sıcaklık ortalamaları alınarak geç ve erken ilkbahar donlarının olduğu zamanlar tespit edilip ona göre daha geç uyanan türler seçilebilir.

Bahçe kurulmadan önce 30-60-90 cm veya 1 metrenin altındaki toprak profili nasıl bunun görülmesi lazım. Geçirimsiz noktalar var mı onun tespit edilmesi lazım. Bu konu çok önemli.

Anaç ve çeşit seçimini toprağın fiziksel ve kimyasal analiz sonuçlarına göre yapmalıyım. Örnek veriyorum. Kirazda eğer toprak kireçliyse kirece daha dayanıklı olan mahlep, Maxma 14, Maxma 60, SL 64 gibi anaçlar kullanılmalıdır. Armutta eğer toprak kireçliyse Farold, Fox ve OHXF 333 gibi anaçları kullanmalıyız. Aynı şekilde şeftali ve nektarin dikeceksek GF677 anacı gibi kirece dayanıklı anaçlar kullanmalıyız.

Örneğin çeşit seçimiyle ilgili Türkiye'de yapılan bir yanlışlık var. Granny Smith fiyatı yüksek deyince herkes GS dikmeye başlıyor. Oysa GS'in pazardaki en önemli özelliği yeşil zemin üzerinde beyaz beneklerin olması. İç Anadolu Bölgesinde güneş ışığı çok yoğun ve şiddetlidir. Güneş ışığı şiddeti fazladır. Karadeniz, Marmara Bölgesinde daha yeşil GS'ler elde edilirken, İç Anadolu Bölgesinde daha açık, yanaklı GS'ler elde edilir. Bunun da dünya pazarında, iç pazarda ve dış pazarda değeri ve fiyatı düşük oluyor.

Ayrıca biliyorsunuz iklimler değişmeye başladı. Üreticilerimize önerim sırta dikim yapmalarıdır.

Bu yazdıklarım Türk meyveciliğine çok büyük katkıları olduğunu düşündüğüm ve teknik elemanlar olarak bilgilerinden çok istifade ettiğimiz Sayın Yrd. Doç. Dr. Abdullah Kankaya hocamızın bu konuyla ilgili bir konuşmasından aldığım notların özeti.

Aslında meyve bahçesi tesis ederken dikkat edilmesi gereken hususları anlattığı bir videosu vardı. Onun budamayla olan ikinci bölümünü eski bir sabit diskten kurtamama rağmen birinci bölümünü bulamadım.

Budamayla olan kısmını merak ederseniz buradan seyredebilirsiniz

meyvecilik - YouTube

Eski 27-02-2013, 16:39   #11
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi PERHAN Mesajı Göster
Bir gün Alara bayramıç fidanlığında Ziraat Mühendisi olan beyle sohbet ediyorduk.
[...]
Gelen su analizi raporunu görünce hemen elma ağaçlarını sökün ve başka bir yere dikin demiş.
Suyla ilgili olarak taban suyunun çok yüksek olduğu araziler meyvecilik için uygun değildir.

Sulama suyuyla ilgili olarak; toprak tuzluluğu 1.7 dS/m'nin altında olduğu sürece elma tuzluluktan etkilenmez. Tuz yoğunluğundan başka ikinci önemli kriter sodyum miktarıdır.

Bir de sulama sularının bor içeriği ki bu çok nadir görülür.

Sulama sistemi kurarken sulama sıklığına uygun bir sulama yöntemi seçilmelidir. Örneğin 20-25 gün aralıklarla sulama yapacaksanız damlama sulama sistemi kurmak hiç mantıklı değildir.

Damlama sulama sistemi kullanılacaksa kullanılan su kaynağına göre uygun filtre seçimi, 2 tane gübre tankının olması, damlama sulama sistemini doğru bir şekilde tesis edip sulamaya doğru zamanda başlamak gerekiyor.

Bu konuda Bahçe Kültürleri Araştırma İstasyonundan Sn. Cenk Küçükyumuk beyin çalışmaları var. Yukarıda verdiğim bağlantıdan konuyla ilgili daha detaylı bilgi alabilirsiniz.

Burada bir üreticimizin Alara'dan teknik destek alarak kurduğu yaklaşık 20 dekarlık tam bodur bir elma bahçesi var.

Genel olarak yapılan budama terbiye uygulamalarını %70 - 80 oranında doğru buluyorum. Zaten yaptığımız kontrollerde ufak tefek eksiklikler varsa söylüyoruz. Hatta üreticimiz bu bahçeye benim bakmamı istemişti.

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi dreamweb Mesajı Göster
erdem26 yanlız rakamda bir sıkıntı var 300 adet ağaç olsa dekara 300-450 çok fazla rakamlar. dekara ancak tam bodur 200 kadar dikilebilir. Dekara 80.000 tl maliye baya fazla gibi geldi bana
Sayın dreamweb,

Bahçe yaşam süresinin daha kısa olarak planlandığı durumlarda 300-450 ağaç/da dikim sıklığı uygulanabilir. Örneğin Tall Spindle terbiye sisteminde dekara 375 ağaç dikilebilir. Süper Spindle terbiye sisteminde dekara 538 ağaç dikilebiliyor.

Yani bu sık dikim terbiye sistemleri vardır ve uygulanabilirdir. Ama bu terbiye sistemlerinden benim henüz denediğim olmadı.

O maliyet tablosu rakamının doğrusu 10 dekar için 80.000 olacak. Ama bu rakamın içinde damlama sulama sistemi, ağ malzemesi, tel örgü, ilk iki yıllar işletme; budama, elektrik, gübreleme, ilaçlama, hasat, ambalajlama tüm işçilikler var. Tam bodur elma bahçesinin ilk iki yıllık tesis ve işletme maliyeti diyebiliriz.

Eski 28-02-2013, 14:03   #12
Yeni Üye

erdem26 açıklamaların için çok teşekkür ederim.
tam bodurda agaç başına maximum ve minimum verim miktarları hakkında bilgin varmı ?
okuduğum kaynakların hepsinde farklı farklı rakamlar söz konusu biri diyorki dekara 285 ağaç olursa tam verime girdiğinde 3-4 yıl sonra dekarda 6.000 kg diyor buda yaklaşık ağaç başına 20 kg elma demek. Bazı resimlere bakıyorum resimde saydığım elmalar 30 kg gelir. Bazı kaynaklarda 50-65 kg kadar verim olduğu söyleniyor. (M9 Anaçlı tam bodur) hangisine inanacağamı şaşırdım. Karamana gidip elma bahçelerini gezdim rezalet durumda budamaları perişan 1400 yarı bodurdan 12 ton elma almışlar.

Eski 28-02-2013, 14:06   #13
Yeni Üye

erdem26 birde şöyle bir düşüncem var eğer bahçe kurarsam toprağın sürümünden direklerinden ağaç dikiminden tülüne damla sulamasına kadar yaptığım bütün işleri fotoğraflandırıp siteye yükleyeceğim. Herkes bundan faydalansın ve fikir sahibi olsun. Kendimizden ziyada insanlığa bir faydamız olsun. Tabi Cenab-ı ALLAH (C.C.) o günleri nasip ederse ...

Eski 28-02-2013, 20:39   #14
Ağaç Dostu

Örneğin dekara 10 ton verim almak istiyoruz. Dekarda 317 tane ağaç bulunan bir tam bodur elma bahçemiz olsun. Ben bu bahçeden 10 ton elma ağaç almak istiyor isem her ağaç bana 32 kilogram meyve verirse 10 ton meyve eder.

O zaman benim 32 kilogram meyve alabilmem için ağacın boyunu da 3,5 metreye çıkarmam lazım. Budama terbiye işlemleri ile yerden 70 cm mesafeden başlayan, geniş açıyla çıkan ağacın tepesine kadar 20 tane dal elde etmem lazım.

O zaman 32 kiloyu 20 dala böldüğüm zaman ortalama her dalımda 1,6 kilogram meyve olursa 20 dalımda 32 kilogram olur. Bir kilogram iyi seyreltilmiş meyvenin 5 tanesi 1 kilogram gelirse her dalda 8 tane meyve olması benim 10 ton almamı sağlar. O zaman üçüncü yılın sonunda o yüksekliğe çıkacağım ve minimum 20 tane dal elde edeceğim. Dallarımın hepsi yere paralel olacak ama alttaki dallarım daha kısa olacak, üstteki dallarım daha uzun olacak. O zaman sonuçtan giderek budama ve terbiye sistemini belirliyorum.

Elma üretiminde dünya üçüncüsüyüz. Meyvecilik yönünden dünyada önemli bir yerdeyiz üretim açısından.

Elmada 2.5 milyon tonla dünya üçüncüsüyüz ama ihracatımız 20-30 bin ton. Yani %1'lik küçük bir pay. Bunun sebebi ne? Demek ki biz dünya pazarlarının istediği çeşitleri üretemiyoruz.

O yüzden size tavsiyem çeşit seçimini yaparken, toprak analizi sonuçları geldikten sonra diğer yandan meyve ihracatı yapan firmalarla görüşüp pazar isteklerine uygun (ikisini beraber değerlendirerek) bir anaç ve çeşit belirlemenizdir.

Bir de toprak analizinden söz etmişken özellikle Eğirdir Bahçe Kültürleri Araştırma İstasyonuna göndermenizi tavsiye etmemin nedeni bazı özel laboratuvarlardan gelen toprak analizi sonuçları hiç sağlıklı değil. Örneğin ben 2 gündür ayçiçeği ile toprak analizi sonuçlarına göre üreticimize bir gübreleme tavsiyesi için uğraşıyorum. Gübre önerisini uygularsam çiftçimiz hiç kar edemeden tüm parasını gübreye verecek. Sonuçta gübre masrafını karşılayıp karşılamayacağı bile belli değil.

O yüzden ben tüm toprak tahlillerini hiç meyvecikle alakalı olmayan ayçiçeği ile ilgili toprak örneklerini bile Bahçe Kültürleri Araştırma İstasyonuna gönderiyorum.

Toprak analizinde iz elementler dediğimiz çinko, demir gibi elementleri içeren bir analiz yaptırmanız faydalı olabilir. Açıklama kısmına falanca yerde elma, kiraz bahçesi kurmak istiyorum. Hangi anaç ve çeşitler uygun olur? diye sorabilirsiniz. Ya da analiz sonuçları geldikten sonra konu uzmanı arkadaşlardan analiz sonuçlarınızı değerlendirmesini isteyebilirsiniz.

Bazı üreticilerimiz bunun öneminin pek farkında değil. Ama düşünün ki oraya 70-80 binlik bir yatırım yapıyorsunuz. Düşünün ki analiz sonuçlarına göre o toprak meyveciliğe uygun değil, geçirimsiz bir tabaka var. Sadece toprak analizi ücreti vermiş olursunuz. Ama diğer taraftan eğer yaptırmazsınız bütün yaptığınız yatırım boşa gidecektir.

O yüzden ticari amaçlı meyve bahçesi tesis ederken 0-30, 30-60 ve 60-90 cm'den toprak örneği alıp, analiz yaptırmak önemli. İleriki yıllarda ihtiyaca göre, uygulanan gübreleme programına göre sadece 0-30 cm'den toprak ve yaprak analizlerini yaptırmanız yeterli olacaktır.

dreamweb beğendi.
Eski 01-03-2013, 09:11   #15
Yeni Üye

budama ve terbiye sisteminin hangisini önerirsiniz ?
birde bunlarla ilgili internetten okuyabileceğim bir kaynak varmı ?

Eski 01-03-2013, 11:17   #16
Ağaç Dostu

Kullanılan budama terbiye sistemi dikim sıklığına, kullanılan anaca, ağacın dallı ya da dalsız olmasına, uygulanan budama sistemi konusunda üreticinin tecrübesine göre değişebilir.

İnternet ortamında bu konuda Sn. Yrd. Doç. Dr. Abdullah Kankaya hocanın videolarının çok faydalı olacağını düşünüyorum.

http://meyvecilik.net/biryillikbodur.html

http://meyvecilik.net/ikiyillikbodur.html

İlk dikim yılı bu videolarda yok. Ama ilk dikim yılı yapılan budama uygulaması çok basit zaten.

Fidanı diktikten sonra 95 cm'den bir tepe kesimi yapıyoruz. Daha sonra sürgünler 2-3 cm olduğunda en üstteki sürgünü bırakıp bu sürgünün altındaki avucumuzun içine gelen sürgünleri koparıyoruz. Sürgünler 5-10 cm olduğunda da mandal takarak dal açılarını genişletiyoruz.

Ben hatta bu sene kirazda budama terbiye sistemlerini denemek için ufak bir bahçe kurdum. Fidanları da Sn. Abdullah Beyin kurduğu Elma Tarım'dan aldım. Geçen sene de buradan almıştım. Gayet memnunum. Eğer sayın Abdullah Kankaya Hocayla iletişime geçebilirseniz ayrıntılı teknik destek alabileceğinizi tahmin ediyorum.

Elma Tarım ve Tarım Aletleri - Kurumsal Web Sitesi

Bir de Meyvecilik Araştırma İstasyonunun hazırlamış olduğu Elma Kültürü kitabında elmada uygulanan 4-5 tane farklı budama terbiye sistemi var. Budama terbiye ile ilgili kısmı Türkiye'de bu konularda çok uzman olan Sn. Dr. Gökhan Öztürk bey tarafından hazırlanmış.

Çok güzel bir kitap. Hatta ben işim gereği bahçecilikle ilgili yabancı kaynakları da okuyorum. Diyebilirim ki bu kitapla meyvecilik konusunda yabancı kaynaklara göre bir adım öne geçmişiz.

Özellikle damlama sulama sistemini kurmadan önce kitabın sulama ve gübreleme ile ilgili konularını okumanızı tavsiye ederim. Örneğin sulama sisteminde en az 2 gübre tankı olmalıdır. Bunun nedeni gübrenin su ile verilmesi sırasında birbiriyle uyumsuz gübreler reaksiyona girer. O yüzden tanklardan birine fosfat ve sülfat içeren gübreleri koymamak gerekir. Diğer tanka ise asla kalsiyum içeren gübreler konulmamalıdır. Gübrelerin birbiriyle uyuşma durumunu sayfa 218'de bulabilirsiniz.

Sonra kullanılacak filtre sistemi önemli. Örneğin sulama suyu göl, gölet ve baraj gibi su kaynaklarından alınıyorsa içeriğinde yosun ve organik maddeler bulunabileceğinden yosun filtre kullanılmalıdır. Eğer biz sulama suyunu yeraltı sularından alıyorsak sulama suyu kum, silt gibi parçacıklar içerebileceğinden hidrosiklon filtre kullanılmalıdır.

Hidrosiklon ya da yosun filtreden sonra mutlaka elek ya da disk filtre kullanılmalıdır.

Genel olarak konuyu böyle özetledikten sonra 'Elma Kültürü' kitabını alıp okumanızı tavsiye ederim

http://www.marim.gov.tr/elma_kitap.pdf

Düzenleyen Erdem : 03-03-2013 saat 19:04 Neden: bağlantıları güncelledim
Eski 03-03-2013, 22:52   #17
Yeni Üye

evet arkadaşlar fikirlerinizi alalım bodurmu yarı bodurmu **** M9 MM106 mı ?

Eski 07-03-2013, 09:49   #18
Yeni Üye

konuştuğum herkes özellikle bahçe sahibi olan insanlar bahçelerini gezdiğim insanlar yarı borur ek diyorlar. Tam bodurun bakımının yorucu olduğu ve daha teferruatlı olduğu söylüyorlar. Bahçesi olan ve bu işlerden anlayan arkadaşların yorumlarını bekliyorum

Eski 12-03-2013, 12:00   #19
Ağaç Dostu

Sayın dreamweb,

Evet tambodur anaçlı bahçelerin tesis maliyeti daha yüksek olacaktır.

Örneğin 2010 rakamlarına göre M9 anaçlı meyve bahçesinin üretim maliyeti ile MM106 anaçlı tam bodur elma bahçesinin üretim maliyeti arasında %25 kadar fark var.

İşçilik olarak tam bodur anaçlı bahçelerin daha fazla işçilik gerektirmesi normal. Çünkü dekarda daha fazla ağaç var.

Önemli olan terbiye, budama, gübreleme gibi konularda yeterli teknik bilgiye sahip olmak. Yoksa tesis edildikten sonra bodur ile yarıbodur bahçeler arasında bakım işleri yönünden ben önemli bir fark görmüyorum.

Bu noktada üreticilerle görüşerek siz kendiniz karar verebilirsiniz.

Eski 30-10-2013, 23:26   #20
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 30-10-2013
elma bahçesi hakkında

merhaba bizim köyümüzde kayseri tomarza ilçesi 30 dönüm tarlamız var. buraya elma bahçesi yapmayı düşünüyoruz. burada su da bulunmaktadır. ve ücretsizdir. bu konu hakkında yatırım yapmayı düşünenler varsa ortaklıkta yapabiliriz. melih koç tel 0530 608 56 28 herkese selam...

volkan38 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 01-04-2014, 00:24   #21
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 30-03-2014
Arkadaşlar çok araştırdım ikisi de yetiştirilebilir, sizin de fikrinizi almak isterim;
10 dönüm arazi
yer samsun engiz
uygun toprak su ve iklim koşulları
tam bodur olarak
ELMA mı? ARMUT mu?
elma ise hangi çeşidi? armut ise deveci düşünüyorum ne dersiniz?

yorumlarınızı nedenleri ile yaparsanız çok yardımcı olursunuz
şimdiden teşekkürler

estikey Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-04-2014, 20:13   #22
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 12-04-2007
Sayın estikey Samsun bölgesinde: Elma;Grany Smith veya Armut; Deveci ikisi de olur... Devecinin pazarlaması kolay fiyatı da iyidir... Selamlar...

obsumer Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-04-2014, 00:27   #23
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 30-03-2014
teşekkürler obsumer,
grany Smith karadenizde yetişeninin pazar değerinin düşük olduğu söyleniyor. onun yerine fuji yi çok öneren var.
birde bakım hastalık gibi etmenleri düşünürsek, elmanın mı yetiştiriciliği daha zordur yoksa armudun mu?

estikey Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 19:17.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024