agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Ağaçlar > Meyve Ağaçları > Yumuşak Çekirdekli Meyveler
(https)

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 03-09-2009, 20:33   #1
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 16-11-2006
Armut bahçesi kurmak

Merhaba arkadaşlar.İskenderunda yaşıyorum.Armut bahçesi kurmak istiyorum.Özellikle erkenci çeşitlerden birini ekmek istiyorum.((june beuty(haziran güzeli))
Bu konuda yadım istiyorum.
Özellikle armut bahçesi olan arkadaşlarımdan yardım istiyorum.Özelliklede sahil bölgesinde bu işi yapan arkadaşlardan.
Teşekürler.

salah Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-09-2009, 20:58   #2
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 27-01-2008
Erkenci çeşitlerden june beauty veya akça(junebeautyden daha sonra hasat edilir) çeşidi sahil bölgeleri içinuygundur.June beauty boyuna giden fazla yer kaplamayan bir ağaçtır.Size fotograflarını yolayabilirim

kemalcuce Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-09-2009, 15:40   #3
Yeni Üye

Kemal bey çok teşekürler.
Sizin armut bahçeniz mi var.
mersinle buranın iklimi aynı sayılır Tecrübelerinizi aktarır mısınız.
Ben yarı bodur dikmek istiyorum. Özellikle armut hastalıgı çok olan sıkıntılı bir meyve gibi duruyor.Buna karşıda pazardaki fiyatıda güzel.
Sizin bahçeniz yarı bodur mu klasik mi ve kaç yaşında.meyve verimi nasıl .bunlardan bahser misiniz.
Bir de fotolarını gönderir misiniz.
teşekürleer.

Eski 04-09-2009, 23:44   #4
Ağaç Dostu

Samsunlu55's Avatar

Giriş Tarihi: 09-08-2009
Galeri: 1
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi salah Mesajı Göster
, Özellikle armut hastalıgı çok olan sıkıntılı bir meyve gibi duruyor.,
Ben burdaki gerek yabani gerekse kültür armutlarında önemli bir hastalığa hiç raslamadım sizin yörede ne gibi hastalık ve zararlısı oluyor?

Samsunlu55 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-09-2009, 21:00   #5
Yeni Üye

Hocam burda kurulu armut bahçesi yok Derdimde bu zaten sahil bölgesinde bu işle ugraşan arkadaşların teçrübelerini aktarmalarını istiyorum.Hastalık konusuna gelince internetten okudugum kadarıyla biliyorum.
Galiba Akdeniz sahil kuşagında bu işle ugraşan yok.

Eski 06-09-2009, 02:39   #6
Ağaç Dostu

Samsunlu55's Avatar

Bahsettiğimiz yer İskenderun olunca başka tabi yeriniz İskenderun'da ise soğuklama süresi 114 saat ama Antakya gibi biraz daha iç kısımdaysa soğuklama 878 saat yetişirmi yetişmezmi bilemiyorum ama bir kaynakta kuzey afrikada armut yetiştiğini yazıyordu.
Birde sormak isterim İskenderun'da yaprak döken meyve ağaçları nelerdi?

Eski 06-09-2009, 16:21   #7
Yeni Üye

Genelde kışın hangi agaçlar yapragını dökerse burda da aynı.
Örnek verelim; kayısı,armut nar,seftali,dut,erik,incir .
Armut haricinde bizim tarlada hepsi var.
Burda kış aralık ayında başlar mart a kadar devam eder.
Armut soguklama mı istiyor.
Bir de koça sitede bu işten anlayan çifçi veya ziraat mezunu yok mu acaba diyede soruyorum.

Eski 07-09-2009, 00:29   #8
Ağaç Dostu

Samsunlu55's Avatar

Alıntı:
Armut soguklama mı istiyor.
Yaprak döküpte soğuklama ihtiyacı olmayan hiçbir ağaç yoktur bunun yanında yaprak dökmeyen bazı ağaçlarında soğuklama ihtiyacı vardır.
Aşağıdaki linkte bazı il ve ilçelerin soğuklama ihtiyaçları yazıyor. Buna bakarak ekecek olduğunuz ağaca karar verebilirsiniz:
http://www.alasagfidancilik.com/sss.html

Eski 07-09-2009, 02:35   #9
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 27-01-2008
Alıntı:
Kemal bey çok teşekürler.
Sizin armut bahçeniz mi var.
mersinle buranın iklimi aynı sayılır Tecrübelerinizi aktarır mısınız.
Ben yarı bodur dikmek istiyorum. Özellikle armut hastalıgı çok olan sıkıntılı bir meyve gibi duruyor.Buna karşıda pazardaki fiyatıda güzel.
Sizin bahçeniz yarı bodur mu klasik mi ve kaç yaşında.meyve verimi nasıl .bunlardan bahser misiniz.
Bir de fotolarını gönderir misiniz.
teşekürleer.
Kusura bakamayın fotografları yollayamıyorum makinem bir arkadasta emanette.Makinem geldiginde fotograflarını çekip yollayacagım.Malesef armut bahçesi sahibi değilim.Meslegim fidancılık ve yaş sebze meyve komisyoclugudur.

kemalcuce Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-11-2009, 20:07   #10
/

Giriş Tarihi: 08-11-2009
merhaba arkadaşlar. ben foruma yeni katıldım. Armut bahçesi kurmak istiyorum ama tam bir karar verebilmiş değilim. Acaba santa maria mı yoksa deveci armudu mu dikmeliyim? Bu arada memleket ısparta. Şimdiden teşekkür ederim.

mmt32 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-11-2009, 00:32   #11
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 20-03-2009
İyi geceler Sn : Armut sever kaliteli bir armut ağacı elde etmek istiyorsanız delisine aşılayarak elde edebilirsiniz. Aşı alcağınız ağacın ürün kalitesi cinsi ve ürün rekortesini takip etmiş olmanız gerekir aşı gözlerini dallarını ağacın güney tarafından bol ürün yapan dallardan almalısınız aksi halde yanlış kullandığınız dalveya aşı gözü çok gecikmeli olarakta ürün verir. Böyle bazı püf noktalarını öğrenip yatırımınızı yaparsanız iyi bir Armut bahçesine sahip olabilirsiniz parada kazanabilirsiniz. Başarılar değerli Armut severler....

anasoncu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-11-2010, 19:57   #12
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 02-11-2010
hocamarmütlara meyveiç kürdü giriyobeniyanitlayin

ahmo Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-01-2011, 19:56   #13
Ağaç Dostu

İsmail Kuzucu's Avatar

Giriş Tarihi: 13-01-2011
Galeri: 7
İç kurdu için satılan ilaçlar piyasada çok var. Bunları kullanarak önleyebilirsiniz. Bu ilacın tarihleri hiç şaşırmamanız gerekiyor. Genelde ilaçlama süresi aralığı 14 gün. Bu gün hiç şaşmamalıdır.

Birde çok iyi gözlem gereklidir. Ağaçları sık sık kontrol etmekte fayda var....

İsmail Kuzucu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-07-2015, 14:45   #14
Ağaç Dostu

AgacSevdalisi's Avatar

Giriş Tarihi: 12-11-2008
Ahlat'a aşılı Kıraç Arazide Armut Bahçesi

Selamlar. Kayseride 1400 rakımlı kıraç tarlamda ahlat yetiştirip, ahlata aşı yaparak armut bahçesi tesis etmek istiyorum. Ancak;
1- Ahlatı tohumdan diksem çıkma ihtimali ne kadar? kaç senede aşı yapılma büyüklüğüne erişir.

2- Ahlatı fidan olarak diksem( Fidanları büyük ahlat ağaçlarının altından sökeceğim). Yüzlerce ahlat fidanı var irili ufaklı. Ahlat kazık kök yapısına sahipse ve kazık kök kesilirse, fidanı diktikten sonra ahlat büyürmü.Çünkü kazık kök bazı meyve türlerinde kesildikten sonra büyümüyor.Mesela ceviz ağacı.

3-Rakım hesaba katılarak hangi tür armut yetiştirmek ekonomik açıdan daha isabetli olur.(Ben etruska, williams, santa maria ve ankara) çeşitlerini düşünüyorum. Hepsinin de olgunlaşma zamanı farklı olduğu için sene boyunca armut hasadı yapılabilir ve birisinden verim alınmazsa diğerinden alınır.

4- Kıraç toprakla dikim sıklığı ne olmalı. Sulanan araziye göre sık mı olmalı seyrek mi olmalı? Benim bilgilerim yetersiz gelebir onun için bu konu hakkında deneyim sahibi olan yetiştiricilerimiz ve uzmanlarımızın değerli fikirlerini öğrenmek istiyorum. Hem bu başlık altında kıraç arazide armut yetiştiriciliği yapmak isteyen insanlar paylaşımda bulunabilirler. Faydalı olacağını düşünüyorum.

AgacSevdalisi Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-07-2015, 01:25   #15
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 30-03-2014
Samsunlu55 arkadaşın dediği gibi İskenderun armut için yeterli soğuklanmayı sağlamıyacaktır. Böyle olunca da yeterli ve düzenli çıçek alınamayacak ve verimde büyük düşüşler olacaktır. Armutlar genellikle kışın 7,2 derecenin altında 1000-1500 saat soğuklanmaya ihtiyaç duyarlar.
Bence bölgeniz iklim koşullarında en verimli ve getirisi ne yüksek ne ise onu yetiştirmeye bakın. Ayrıca toprağınızın durumu da çok önemlidir. Profesyonel anlamda bölgenizde meyvecilikle uğraşan çiftliklerden bilgi alabilirsiniz. Orda narenciye iyi oluyor diye biliyorum ama yinede iyi araştırmak lazım.
Meyvecilik ilk kurulum maliyeti yüksek ve verime dönüşmesi geç olan bir alandır. O yüzden ne kadar ölçekte yapacağınızın da önemi fazladır. Çok iyi bir fizibilite yapmak lazım ve ona göre adım atmak lazım. Tavsiyem odur ki sakın heves ettiğiniz ürüne değil, bölgenizin koşullarında en iyi ne yetişir ve getirisi iyi olursa ona yatırım yapın. Sonra hüsrana uğramak ciddi yatırımlarınızı boşa atmak kaçınılmaz oluyor.
Ayrıca armut özellikle bodur anaçlar tercih edilirse önemli bazı hastalık ve zararlılara çok hassastır ki, çok kısa sürede bahçenizi tümden kaybedebilirsiniz. Bunların başında ateş yanıklığı, kara leke ve psilla gelir ki Allah ım bahçelerimizden uzak eylesin. Gövde iç kurdu da çok oluyor. Onda da bir arkadaşın bahsettiği gibi ilaçlama zamanını iyi yakalamak gerekiyor. Bu diğerleri içinde geçerlidir. Yoksa boşa ilaç atar durursunuz. Bu yüzden sürekli bahçede ve sürekli gözlemde olmanız gerekir. Hele de bölgenizde tahmini uyarı sistemi yapacak bir yer yoksa... Bütün bunları 1500 deveci ve 1000 santa maria dan oluşan bir bahçesi olan biri olarak söylüyorum... Gerisi size kalmıştır...

estikey Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 13:22.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024