agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Ağaçlar > Meyve Ağaçları > Yumuşak Çekirdekli Meyveler
(https)

Beğeni Düzeni2Beğeniler
  • 2 Gönderen devrann

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 13-12-2022, 22:57   #1
Ağaç Dostu

devrann's Avatar

Giriş Tarihi: 11-07-2017
Pyrus Serikensis (Gurmut)

Serik Armudu (Pyrus serikensis) Antalya ili Serik ilçesi ovalarında ve bozkırlarında dar bir bölgede yayılış göstermekte olup endemiktir. .Genelde kanal kenarlarında ,yol kenarlarında birbirinden oldukça uzakta tek bir tane ağaç şeklinde görülür.Türün kıymeti bilinmediği için pek önemsenmez bu yüzden tür yok olma tehlikesiyle karşı karşıya ancak Belek bölgesinde koruma altına alınmıştır.Yörede gurmut ismiyle bilinir,meyvesi olgunlaşmadığında kekremsi ve acı bir tadı vardır olgunlaşınca meyve yumuşar ve daha yenilebilir bir hal alır.Özellikle tam olgunlaşmadığında acı ve yoğun bir tadı var armuttan oldukça uzak diyebilirim tad olarak.Fotoğraftaki oldukça yaşlı bir ağaç normalde 2-3 metre boylarında ve 10-20 cm çaplarında veya daha çok çalımsı şekilde oluyor ağır büyüyen bir tür.
Soğuk iklimlerde diğer pyrus türleri gibi yetişebilir mi bilmiyorum ancak tohum paylaşımı için geç kalmış olsada tohum paylaşımına katılan ve bana paketi ulaşan ve tohumundan isteyen arkadaşların paketlerine ekleyebilirim.

devrann Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-01-2023, 00:08   #2
Ağaç Dostu

devrann's Avatar

Gurmut tohumlarından çimlendirmeyi başardım.Tohum dışındaki kabuğu soyunca daha çabuk çimleniyor ancak bu seferde çürüme riski var.Kabuğu tamamen değilde uç tarafından biraz açınca kendiside uçlardan patlamaya başlıyor.Ancak çok kolay çimlenen bir tohum değil.
Çimlenen tohumlar 1 cm civarı boya ulaşınca bardaktaki torfa aldım.Ancak ilk başlarda bitki kök bölgesinde kahverengilikler gördüğüm için deniz yosunu ve kimyasal bir mantar ilacı karşımını kullandım.Şu an sağlıklı görünüyorlar ancak bir süredir sabit bir sıcaklıkta ve şeffaf bir kutu içinde tutuyorum.
Bitki toprak içinde canlı duruyor ancak hızlı bir kazık kök atıp yanlardan kılcak bir kökle birlikte gelişimde söz konusu değil, oldukça yavaş.Doğada çoğalamamasının sebebi hassas bir kök yapısına sahip ve oldukça yavaş bir bitki olması büyük ihtimal.
Direk torf içinde köklerin çürüme ihtimalleri var, bu yüzden bitkileri torf pomza karışımı bir bardağa almak gerekli.

Eski 19-03-2023, 16:37   #3
Ağaç Dostu

devrann's Avatar

Ne yapsamda bütün gurmut fidelerini kaybettim.Gurmut fidelerini %80 pomza %20 torf karışımına aldım ve güçlü bir mantar ilacıyla (dynasty cst) sürekli destekledim öncesinde de tohumları aynı tohum ilacının içinde ve deniz yosunu karışımında bekletip öyle çimlendirmiştim ancak yinede hepsi öldü.Aslına bakarsanız en başta bu kadar kök sistemi zayıf ve narin bir tür olduğunu düşünmemiştim hatta iyi bir kök anacı olur diye düşünmüştüm.Ancak bırakın anaç potasiyelini gerçekten kendi soyunu devam ettirecek güce sahip değil.
Bilmiyorum belki bir yerlerde hata yapıyorumdur hatta gurmutun yukarıda paylaştığım resimdekinden daha küçük boyda olanlar dere içlerinde daha bataklık yerlerde nasıl oluyorda ölmüyor onuda anlamış değilim.Bitki sanırım fide aşamasında çok hassas bu evreyide o koca ağaçtan dökülen meyvelerden toprağa karışan tohumlarından tamamı ağacın etrafında gördüğüm kadarıyla hiçbirisi atlatamıyor olmalı ki tek bir tane fide yok...Belki temiz bir perlitte yaşayıp o evreyi atalatabilir diye düşünüyorum.

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 09:06.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024