agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Ağaçlar > Meyve Ağaçları > Yumuşak Çekirdekli Meyveler
(https)

Beğeni Düzeni56Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 29-11-2008, 12:14   #31
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 19-04-2007
Galeri: 225
Ayva Pyrus Cydonia/Cydonia oblonga/Cydonia vulgaris

İstanbul'dan ayva da gelir, nar gelir,
Döndüm baktım, bir edalı yar gelir

Orhan Veli

Bu günlerde ayvayı semt pazarlarında, marketlerin sebze-meyva reyonlarında, manavlarda bol bol görüyoruz.
Şimdi tam zamanı...
Size daha önce ayvanın yararlarını ve ayvadan neler yapılabilir, Ayva tatlısı de Ayva Tatlısı tarifini verirken ayrıntılıca anlatmıştım. Diyet Uzmanı Dr İsmail Ağar' da Ayva yemek için 12 neden saymış:

1- Damar sertliğini önler.
2- Karaciğer tembelliğine iyi gelir.
3- Ayva şurubu ishali ve dizenteriyi keser. Mideye ve bağırsaklara kuvvet verir.
4- Tansiyonu düşürür.
5- Safrayı tedavi eder.
6- Bronşite, öksürüğe ve vereme faydalıdır. Çekirdekleri kaynatılıp suyu içilirse göğsü yumuşatır.
7- Çekirdeklerinden yapılan merhem, dudak ve meme çatlaklarında, ekzamalarda kullanılır. Çekirdekleri kaynatılıp suyu içilirse göğsü yumuşatır.
8- Ayvanın yaprağını yakıp kül olmadan söndürüp iyice dövüp göze çekilirse çok faydalıdır.
9- Çiçeği baş ağrısını geçirir, kalbe, beyne iyi gelir.
10- Ayva suyu kabızlığı giderir.
11- Çiçeği bal ile pişirilip emzikli anneye verilirse sütü bollaşır.
12- Yemekten önce yenilirse kabızlık, sonra yenirse ishal yapar
(Bugün)

Ayvayı koklayarak seçin e mi?..

gulcingiller beğendi.
hassoman Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-12-2008, 11:26   #32
Yeni Üye

aybala-06's Avatar

Giriş Tarihi: 06-08-2008
Galeri: 1
Merhabalar ellerine saglık dedem benim kolaygelsın

aybala-06 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-12-2008, 01:14   #33
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 24-11-2008
süper bir site..zamanın nasıl geçtiğini anlamıyorsunuz.
sevgiyle kalın

gulcingiller beğendi.
vıolet Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-12-2008, 11:38   #34
Ağaç Dostu

Lilium's Avatar

Giriş Tarihi: 01-05-2008
Galeri: 106
Hoş geldiniz sayın vıolet umarım sitemizde yararlanır ve yararlandırırsınız

Lilium Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-02-2009, 12:56   #35
Ağaçsever

toprak12's Avatar

Giriş Tarihi: 28-01-2009
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi kuzen38 Mesajı Göster
Olmaz mı?
Henüz dün cektigim ayva agaclarim. Sanirim 2 ay sonra onlar artık midemde olacaklar
benim ayvamda 7 senelik, fotosunu yakında koyacam şimdi dinleniyor

toprak12 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-03-2009, 16:33   #36
Yeni Üye

kipouros's Avatar

Giriş Tarihi: 20-01-2009
Galeri: 15
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi serpilcix Mesajı Göster
Mayıs başında %2 lik bordo bulamacı ile ilaçladığım ayva ağaçlarım çok güzel çiçek açmıştı. Ancak çiçekler meyve tutmadan çiçek sapı ile birlikte kurudu. kahverengi ve sert bir görünüm aldı. köyde yaşıyanlar bunun sebebini don olayına bağladılar. Diğer ağaçlarıma hiç bir şey olmaması beni düşündürdü. sizce bunun sebebi ne olabilir. İlgilenenler için teşekkürler.
Benim bahçemde bir ayva ağacı var, tam aynı sorun yaşıyoruz. Geçen sene tam aynı şey oldu. İznikte ayva yetişen birisine sordum, sorunun İstanbul'un nemli iklimi olduğunu zannediyordu (Anadoluhisarı'ndayım). Fakat İstanbul'un çok yerinde çok verimli ayva ağaçları gördüğüm için şüpheleniyorum. İlgilenlerin fikirleri için şimdiden teşekkür ederim.

kipouros Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-04-2009, 11:20   #37
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 28-03-2007
Ayva Ağaçlarında Çeliklerin Verimliliği

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Kudret Mesajı Göster
Şubat ayında 50-60 cm'lik ayva çeliklerini direkt toprağa dikmiştim. Çoğu köklendi. Ancak aklımda şöyle bir soru işareti var. Acaba çelikleme ile elde edilen fidan ile çöğür olarak kullanılan fidanın verimi, dayanıklılığı ve kök açısından farkı varmıdır?
Merhaba Herkese,

Ben Kudret Arkadaşımızın sorusunun güme gittiğini farkettim.Ben de aynı soruyu sormak istiyorum,doğada gördüğümüz aşılı ya da aşısız olup olmadığını bilmediğimiz bir Ayva Ağacının (Başka Meyve ağaçları da olabilir,elma,armut vs) kökünden alınan bir parça çelik ile üretilmiş olan bir başka fidanın ana ağaç kadar miktar olarak verimli,meyve olarak kaliteli ve dayanıklılık olarak tam anlamıyla bir genetik kopyası olup olmadığını merak ediyorum.

Aramızdaki uzman arkadaşlara cevapları için şimdiden teşekkür ediyorum.

Saygılarımla.

perfecto Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-04-2009, 12:27   #38
Ağaç Dostu

kürşad's Avatar

Giriş Tarihi: 27-10-2006
Galeri: 25
Eğer ki üretim metodunuz generatif ise (generatif organlar: çiçek, meyve) genetik açılım gösterme riski çok büyük. Eğer ki kendisi de deli tabir edilen yabani tür ise pek de mühim değil. Ancak kültüre alınmış bir çeşit ise genetik olarak geriye giden bir özelliktedir.
Eğer ki üretim metodu vejetatif (vejetatif organlar: kök, gövde, yapraklar, dallar) ise elde edeceğiniz fidan diğerinin genotip olarak aynı özelliği taşır. Bunları da çelik, doku kültürü, kök sürgünü, daldırma, aşı gibi yöntemlerle çoğaltabilirsiniz. Ha eğer aşılı bir meyve fidanı ise aşı noktasından aşağıdan alacağınız bir kısım yine anacın genotip olarak aynı özellikleri taşıyacaktır. Kiraz ağacından üretmek istiyorsanız dallara jilet ile birkaç çizik atın ve yosunu nemlendirip sarın, üstüne de naylon sarıp nemini koruyun, size direk olarak bir kiraz fidesi sağlar. Hem de üstündeki meyvenin aynısı meyveler veren bir fide.

kürşad Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-10-2009, 09:42   #39
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 17-03-2009
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Selahattin Yılmaz Mesajı Göster
Sevgili eylems, ayvaya dikkat et gördüğün ve beğendiğin ayva fidnalrında eğer aşılı değilse kök çevresinde dip sürgünleri patlatır bunlar aynı bitkinin özelliklerini taşıyan köklü parçalardır bunları dikebilirsiniz. Ama eğer aşılı ise o zaman aşı yapmak gerekir o zaman ne yapmanız gerektiğini biliyorsunuz.
Sn. Yılmaz merhaba, forumda araştırdım ancak cevabını bulamadım. Ayva konusunda tavsiyelerinizi görünce, size sormanın doğru olacağını düşündüm.

Birincisi benim de ayva ağıcımın dibinde bir çok sayıda sürgün oluşuyor. Bu ağacın aşılı olmadığının bir göstergesidir. Ancak bu ağacın meyvesi çok lezzetli.

Diğer sorum ise; Her iki ayva ağcımın meyvelerinde aşırı derecede kurt oluşuyor. (ilaçlama yapmmadım) Bu duruma az sulamanın yol açtığı söyleniyor..

msafak Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 31-10-2009, 22:46   #40
Ağaç Dostu

Samsunlu55's Avatar

Giriş Tarihi: 08-08-2009
Ayva dibinden çok sürgün veriyor diye aşısız diyemeyiz ayva genetik olarak dibinden sürgün vermeye meyillidir.

Samsunlu55 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 01-11-2009, 21:59   #41
Ağaç Dostu

Selahattin Yılmaz's Avatar

Giriş Tarihi: 16-05-2006
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi msafak Mesajı Göster
...

Birincisi benim de ayva ağıcımın dibinde bir çok sayıda sürgün oluşuyor. Bu ağacın aşılı olmadığının bir göstergesidir. Ancak bu ağacın meyvesi çok lezzetli.

Diğer sorum ise; Her iki ayva ağcımın meyvelerinde aşırı derecede kurt oluşuyor. (ilaçlama yapmmadım) Bu duruma az sulamanın yol açtığı söyleniyor..
Sevgili msafak, mesejınızı geç görüm kusura bakmayın.

Bir çok ayva çeşidinde aşılı olmaya gerek kalmaksızın meyve lezzetlidir ancak seri çoğaltımda illaki dip sürgünü yetmeyecektir, sizin ayvanızda da eğer aşı yeri yoksa dip sürgünleri aynı bitkinin özelliklerini gösterir rahatlıkla çoğaltabilirsiniz.

Dengeli ve organik büyüyen her bitki maalesef lezzetlidir ve o lezzete talip bir çok canlı vardır, ya ilaçla veya yapışkan tuzak gibi eylemlerle kurtlara engel olmaya çalışacaksınız veya kurtlarla meyvelerinizi paylaşmayı öğreneceksiniz.

Selahattin Yılmaz Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 01-11-2009, 22:06   #42
Ağaç Dostu

Selahattin Yılmaz's Avatar

Giriş Tarihi: 16-05-2006
Arkadaşlar sevgili aybala06 nın gönderdiği ayva aşı kalemlerinden kalem aşısıyla çoğaltmayı başaramadık maalesef. Onun yerine göz aşısı yöntemiyle daha sonradan sevgili liliumun gönderdiği aşı gözleriyle 2 adet kendim tuturmayı başardım kalan gözleri fidancı bir arkadaşa vermiştim ancak onlarda tutturamamışlar elimizde sadece benim temmuzda yaptığım aşıdan tutan bu iki sürgün var.

Name:  IMG_6239 (Custom).jpg
Views: 7651
Size:  51.0 KB

Name:  IMG_6241 (Custom).jpg
Views: 5608
Size:  51.9 KB

Selahattin Yılmaz Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-11-2009, 08:59   #43
Ağaç Dostu

kuyucu's Avatar

Giriş Tarihi: 05-03-2007
Hocam benim göz aşıların da tamamı tuttu. Şu anda 5 tane ağacı tutturmayı başardım. Tabii sayenizde

kuyucu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-11-2009, 17:22   #44
Ağaç Dostu

Lilium's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Selahattin Yılmaz Mesajı Göster
Arkadaşlar sevgili aybala06 nın gönderdiği ayva aşı kalemlerinden kalem aşısıyla çoğaltmayı başaramadık maalesef. Onun yerine göz aşısı yöntemiyle daha sonradan sevgili liliumun gönderdiği aşı gözleriyle 2 adet kendim tuturmayı başardım kalan gözleri fidancı bir arkadaşa vermiştim ancak onlarda tutturamamışlar elimizde sadece benim temmuzda yaptığım aşıdan tutan bu iki sürgün var.

Eklenti 112645

Eklenti 112646
Selahattin bey tutturduğuna sevindim, inşallah meyvesini de yemek kısmet olur.

Eski 06-04-2010, 09:18   #45
Ağaç Dostu

sakagun's Avatar

Giriş Tarihi: 07-05-2007
Galeri: 107
Ayva çiçek açmış, yaz mı gelecek?

Meşhur Geyve ayvası.

Eklenen Resimler

sakagun Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-04-2010, 09:23   #46
Ağaçsever

Saklı Bahçe's Avatar

Giriş Tarihi: 07-03-2010
Sevgili sakagun,benimde bir ayva ağacım var,cinsinin ne olduğunu bilmiyorum.Sizin eklediğiniz resimdekine benziyor.Yanlız 4 yıllık ağaç ciddi bir gelişme göstermiyor,odunsu bir yapısı var bunların cinsi böylemi? 5-6 meyve veriyor çocuklardan meyvesini yemek nasip olmadı
Cevap verirsen sevinirim.

Saklı Bahçe Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-04-2010, 12:29   #47
Ağaç Dostu

sakagun's Avatar

Sayın Saklı Bahçe, bakımını yaptığınızda ayvalardan çok verim alabiliyorsunuz. Ben ayva bahçemi 2 sene önce satın aldım. Benim ağaçlar 15 yaşında. İlk sene tüm ilaçlarını attırdım. Ağaç başına 50 kilo civarı ürün almıştım. Geçen sene yalnızca 2 kez ilaç attırdım. Ağaç başı 5-10 kilo civarı kurtlu ürün aldım.

Eski 17-04-2010, 13:48   #48
Ağaç Dostu

neconeco's Avatar

Giriş Tarihi: 11-07-2008
Galeri: 19
ayva

Selamlar. Böyle bir yönteme başvurdum, ne kadar başarılı bilemiyorum daha önce zeytin ağacına yapmıştım olumlu sonuç verdi buda olur inşallah. VALLAH BEN ÜZERİME DÜŞENİ YAPTIM GERİSİ ONUN İNSAFINA KALMIŞ.)))))))

Eklenen Resimler

neconeco Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-04-2010, 10:58   #49
Ağaçsever

Saklı Bahçe's Avatar

Giriş Tarihi: 07-03-2010
Sevgili sakagun cevabınız için teşekkürler.Sanırım benim sorunum bakımsızlıktan.Bu yıl ciddi anlamda bahçemle ilgileniyorum,seneye zannedersem iyi bir bahçe olacak.Umarım sizde bu yıl bol ürün alırsınız.Kurtlu olması daha iyimiş

Sayın neconeco sizin ağaca bağladığınız şey ne işe yarıyor.Bahçe konusunda tecrübesizim, işime yarayacaksa bende yapmak isterim. Saygılar...

Saklı Bahçe Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-04-2010, 13:26   #50
Ağaç Dostu

neconeco's Avatar

Giriş Tarihi: 11-07-2008
Galeri: 19
Selamlar Biraz konu dişina sapmışım galiba havai köklendirme ayva deyince bakımı konusunda gecen sene cılızdı yaprakları kahve rengi lekeler vardın ilaçladım bu sene çok güzel oldu

birazad besi verdim 15-15 -15

neconeco Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-04-2010, 21:56   #51
Ağaç Dostu

Samsunlu55's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Samsunlu55 Mesajı Göster
Ayva karaleke hastalığı ilaçlamasını çiçeklenme döneminde mi yapmak gerekiyor?
Ayvalar yavaş yavaş çiçek açmaya başlıyor ilaçlama zamanı hakkında bilgisi olan arkadaşların mesajlarını bekliyorum...

Eski 28-04-2010, 21:22   #52
Ağaç Dostu

Samsunlu55's Avatar

Ayva Çiçekleri

Bazı ayvaların pazar günü çektiğim fotoğrafları, şimdilik iyi görünüyorlar inşallah böyle gider...

Name:  Samsunlu55IMG_0207.jpg
Views: 3979
Size:  33.2 KB
Name:  Samsunlu55IMG_0208.jpg
Views: 3600
Size:  23.1 KB
Name:  Samsunlu55IMG_0291.jpg
Views: 3619
Size:  69.1 KB
Name:  Samsunlu55IMG_0253.jpg
Views: 3566
Size:  70.4 KB
Name:  Samsunlu55IMG_0254.jpg
Views: 3603
Size:  69.8 KB

Eski 23-05-2010, 10:51   #53
Yeni Üye

blood's Avatar

Giriş Tarihi: 20-05-2010
arkadaşlar merhaba ,
ben aşı konusunda biraz acemiyim.göz aşısını nasıl yapmalıyım.bilgilendirirseniz sevinirim.şimdiden teşekkürler .....

blood Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-05-2010, 11:28   #54
Ağaç Dostu

Bahar's Avatar

Giriş Tarihi: 30-05-2009
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi kürşad Mesajı Göster
Eğer ki üretim metodunuz generatif ise (generatif organlar: çiçek, meyve) genetik açılım gösterme riski çok büyük. Eğer ki kendisi de deli tabir edilen yabani tür ise pek de mühim değil. Ancak kültüre alınmış bir çeşit ise genetik olarak geriye giden bir özelliktedir.
Eğer ki üretim metodu vejetatif (vejetatif organlar: kök, gövde, yapraklar, dallar) ise elde edeceğiniz fidan diğerinin genotip olarak aynı özelliği taşır. Bunları da çelik, doku kültürü, kök sürgünü, daldırma, aşı gibi yöntemlerle çoğaltabilirsiniz. Ha eğer aşılı bir meyve fidanı ise aşı noktasından aşağıdan alacağınız bir kısım yine anacın genotip olarak aynı özellikleri taşıyacaktır. Kiraz ağacından üretmek istiyorsanız dallara jilet ile birkaç çizik atın ve yosunu nemlendirip sarın, üstüne de naylon sarıp nemini koruyun, size direk olarak bir kiraz fidesi sağlar. Hem de üstündeki meyvenin aynısı meyveler veren bir fide.
Sn kürşat biraz daha detay istiyorum sizden.Bu dediğiniz işlem
toprağa dikilmeden mi oluyor.

Bahar Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-05-2010, 11:43   #55
Ağaç Dostu

Bahar's Avatar

Giriş Tarihi: 30-05-2009
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi blood Mesajı Göster
arkadaşlar merhaba ,
ben aşı konusunda biraz acemiyim.göz aşısını nasıl yapmalıyım.bilgilendirirseniz sevinirim.şimdiden teşekkürler .....
Aşı ile üretime bakarsanız aşılar hakkında
istediğiniz bilgilere ulaşırsınız.

Bahar Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-09-2010, 19:15   #56
Ağaç Dostu

sakagun's Avatar

Meşhur Geyve ayvası. Bu sene ayvam bol. Sanırım 5 ton kadar ürün alacağım.

Eklenen Resimler

herkul beğendi.
Eski 12-09-2010, 02:33   #57
Ağaç Dostu

Lilium's Avatar

Bereketli olsun, Hayırlı hasatlar sayın sakagun, ürününüzün alın terinizin hakkını da alır yüzünüz güler inşallah.

Eski 12-09-2010, 14:49   #58
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 12-09-2010
http://yfrog.com/j4ayva1p
http://yfrog.com/n6ayva2p

Merhabalar.Bunlarda Benim Ayva Bahcemden Toplam 100 Ağac

hkn59 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 30-10-2010, 16:39   #59
Ağaç Dostu

Samsunlu55's Avatar

Arrow Ayva Bahçesi

Sn. Lütfi Deveci'nin ilk deveci armudunu aşıladığı bahçeyi görmeye gittiğimizde aynı çiftlik içinde kurulmuş olan ayva bahçesinden birkaç fotoğraf çekmiştim...

Name:  Samsunlu55IMG_0081.jpg
Views: 4161
Size:  75.9 KB

Name:  Samsunlu55IMG_0083.jpg
Views: 4820
Size:  69.1 KB

Name:  Samsunlu55IMG_0082.jpg
Views: 4437
Size:  69.2 KB

herkul beğendi.
Eski 24-11-2010, 10:04   #60
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 24-11-2010
Herkese merhaba,sizlere bi sorum olacak arkadaşlar ben Denizlide 20 000 m2 lik bir arazi satın aldım buraya eşme cinsi ayva bahçesi kurmayı düşünüyorum ancak bi kaç istatistikibilgiye ihtiyacım var özellikle kaçıncı yılında ürün almaya başlamalıyım,5 yaşında ağaç başına verimi nedir ve maksimum verimi kaç kilodur bu konularda yardımcı olursanız sevinirim şimdiden çok teşekkürler...

mitredl Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 10:59.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024