agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Ağaçlar > Meyve Ağaçları > Yumuşak Çekirdekli Meyveler
(https)

Beğeni Düzeni56Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 03-12-2012, 20:55   #121
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 12-11-2012
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi limon_sever Mesajı Göster
İlk sararma belirtisinde, yani eylül ayında başlıyor...
Bu durum çeşitle alakalı olabilir. Eşme çeşidi seçerseniz bu sorunla karşılaşmazsınız.

çiftçi5234 beğendi.
Ali Sadıç Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-01-2013, 11:47   #122
Ağaç Dostu

FKY100's Avatar

Giriş Tarihi: 12-09-2012
Sayın forumdaşlar

ekli resimde yeni aldığım tarlamın ölçümü sonucunda bizim sınırımızda olduğu kesinleşen ayva ağacımız.

yakın çekim resimlerini daha sonra çekince gönderirim. İlk aşamada budamamızı önerdi bazı arkadaşlar. Sizlerin de bana önerileri olur mu? Olursa çok sevineceğim.

Saygılarımla;

FKY100 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-01-2013, 11:50   #123
Ağaç Dostu

FKY100's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi FKY100 Mesajı Göster
Sayın forumdaşlar

ekli resimde yeni aldığım tarlamın ölçümü sonucunda bizim sınırımızda olduğu kesinleşen ayva ağacımız.

yakın çekim resimlerini daha sonra çekince gönderirim. İlk aşamada budamamızı önerdi bazı arkadaşlar. Sizlerin de bana önerileri olur mu? Olursa çok sevineceğim.

Saygılarımla;
Resim eklemeyi beceremememişim....

Eklenen Resimler

çiftçi5234 beğendi.
Eski 02-01-2013, 23:18   #124
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 02-07-2011
Sayın FKY100
Öncelikle Tarlanız hayırlı olsun Allah bereketini içinden daim etsin.

Aynı şekilde yıllar önce biz de bağımızın kenarında kalan yerleri almıştık eski duvarların kenarı komple böyle eski ayvalarla doluydu artık ağaçlıktan çıkıp çalı konumuna geçmişti çünkü kenarlarından yoğun şekilde çöğürler fırlamış bunlar ana ağacı büyütmez hale gelmişti sizinki de öyle gibi duruyor fotoğrafta çokta anlaşılamasa da.

Ben bu çöğürleri komple söküp temizledim arasından işime yarayacak cinste olanları başka yerlere diktim sonraki yıllarda aşıladım ve güzel fidanlar elde ettim böylelikle ana ağacı da kurtarmış oldum ona da yoğun budama yapmıştım dipleri otluk kayalıkdı temizledim her sene sürümünü yapıyorum üzeri küçücük ayva meyveleri doluydu şimdi ise belli bir büyüklüğe ve kaliteye geldi ayvaları ve çok yoğun meyve verimi oluyor ağacın eski halinde yaprakları aynı böyle sarı ve sönük bir haldeydi şimdi ise koyu yeşil oldu taze dallar ve sürgünlerin gelişimide çok iyi , sanırım sizde böyle bir yöntem uygularsanız hem ana ağacı kurtarmış olursunuz hem de kenardaki çöğürlerden ihtiyacınız varsa başka yerlere dikersiniz.

milne Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-01-2013, 07:57   #125
Ağaç Dostu

FKY100's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi milne Mesajı Göster
Sayın FKY100
Öncelikle Tarlanız hayırlı olsun Allah bereketini içinden daim etsin.

Aynı şekilde yıllar önce biz de bağımızın kenarında kalan yerleri almıştık eski duvarların kenarı komple böyle eski ayvalarla doluydu artık ağaçlıktan çıkıp çalı konumuna geçmişti çünkü kenarlarından yoğun şekilde çöğürler fırlamış bunlar ana ağacı büyütmez hale gelmişti sizinki de öyle gibi duruyor fotoğrafta çokta anlaşılamasa da.

Ben bu çöğürleri komple söküp temizledim arasından işime yarayacak cinste olanları başka yerlere diktim sonraki yıllarda aşıladım ve güzel fidanlar elde ettim böylelikle ana ağacı da kurtarmış oldum ona da yoğun budama yapmıştım dipleri otluk kayalıkdı temizledim her sene sürümünü yapıyorum üzeri küçücük ayva meyveleri doluydu şimdi ise belli bir büyüklüğe ve kaliteye geldi ayvaları ve çok yoğun meyve verimi oluyor ağacın eski halinde yaprakları aynı böyle sarı ve sönük bir haldeydi şimdi ise koyu yeşil oldu taze dallar ve sürgünlerin gelişimide çok iyi , sanırım sizde böyle bir yöntem uygularsanız hem ana ağacı kurtarmış olursunuz hem de kenardaki çöğürlerden ihtiyacınız varsa başka yerlere dikersiniz.

Sayın Milne

Verdiğiniz çok değerli bilgiler için teşekkür ederim. Evet bizim ayva da küçük küçük ama çok lezzetliydi. Sadece gelişmemiş ve içi kurtluydu. Kurtlu oluşu güzel , çünkü hiç ilaç görmediğini gösteriyor. Bizim amacımızda zaten mümkün olduğunca ilaçsız ve doğal birşeyler yetiştirebilmek. Evet ağacımızın budama ve çöğürleri sökmeye ihtiyacı var. Dediğiniz gibi dikilebilecekleride dikebiliriz. Çünkü arazi büyük ve bir kısmını mevyelik yapmak niyetindeyiz. Böylelikle birkaç ayva ağacımız olmuş olur.

Peki budamak için şimdi uygun bir zaman mı yoksa baharı beklemeli miyiz.

Eski 03-01-2013, 09:02   #126
Ağaçsever

Sayın FKY100

Bu yıl kış ılık geçiyor ve öyle gidecek gibi tüm yurtta ayva ağacı soğuğa en dayanıklı ağaçların başında gelir Kocaeli şartlarında hava durumları nasıl bilmiyorum ama havalar böyle gittiği için budanır baharı beklemekten ziyade ağaçlara su yürümeden budamak önemlidir sanırım Kocaeli de şubatın ortalarında ağaçlara su yürümeye başlar yani 1 ay sonrada budaya bilirsiniz tercih sizin şayet ben olsam bugünden tezi yok ağacı budar çöğürleri de dikerdim bir an önce rahatlasın ağaç ve uyanma sürecine kendini yeni şekliyle bulsun , ihtiyar ve hastalıklı, kırık dalları çıkarın dalların ve sürgünlerin uclarını kısaltın.

Ayva'da kurtlanma pek olmaz budama ve bakımdan sonra bu sorununuzun da aza ineceğini düşünüyorum ayva da hastalık olarak yukarıdaki fotoğraflar gibi ulama ve çatlama olur genelde kurtlanma çok nadir olur 3-4 adet en fazla o da erkenden dökümünü yapar zaten özellikle baharın ağacı bolca sulayın gerekirse biraz gübrelemede yapın gelişimi sizi sevindirecektir, yavaş büyüme gösterir ayva ağacı ama çok sağlam, dayanıklı bir ağaçtır.

FKY100 beğendi.
Eski 18-01-2013, 08:19   #127
Ağaç Dostu

FKY100's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi milne Mesajı Göster
Sayın FKY100

Bu yıl kış ılık geçiyor ve öyle gidecek gibi tüm yurtta ayva ağacı soğuğa en dayanıklı ağaçların başında gelir Kocaeli şartlarında hava durumları nasıl bilmiyorum ama havalar böyle gittiği için budanır baharı beklemekten ziyade ağaçlara su yürümeden budamak önemlidir sanırım Kocaeli de şubatın ortalarında ağaçlara su yürümeye başlar yani 1 ay sonrada budaya bilirsiniz tercih sizin şayet ben olsam bugünden tezi yok ağacı budar çöğürleri de dikerdim bir an önce rahatlasın ağaç ve uyanma sürecine kendini yeni şekliyle bulsun , ihtiyar ve hastalıklı, kırık dalları çıkarın dalların ve sürgünlerin uclarını kısaltın.

Ayva'da kurtlanma pek olmaz budama ve bakımdan sonra bu sorununuzun da aza ineceğini düşünüyorum ayva da hastalık olarak yukarıdaki fotoğraflar gibi ulama ve çatlama olur genelde kurtlanma çok nadir olur 3-4 adet en fazla o da erkenden dökümünü yapar zaten özellikle baharın ağacı bolca sulayın gerekirse biraz gübrelemede yapın gelişimi sizi sevindirecektir, yavaş büyüme gösterir ayva ağacı ama çok sağlam, dayanıklı bir ağaçtır.

Sayın Milne;

Ağacı kayınbiraderim dediğiniz gibi budadı. Belirttiğiniz gibi gübreleme ve bakımını da yaparsak o da bize karşılığını verecektir. Güzel bilgileriniz için teşekkür ederim.

Saygılarımla;

Eski 28-01-2013, 21:18   #128
Ağaçsever

Rica ederim, sevindim umduğunuz gibi olması dileğiyle.

Eski 29-01-2013, 16:53   #129
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 10-04-2009
Ayva fidanı almayı düsünüyorum Bende olan ekmek ayvası sanırım. Farklı bir tür almak istiyorum eşme ve ege22 yi önerdiler sizler hangi ayvayı önerirsiniz?

satsuma Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-02-2013, 20:53   #130
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 09-01-2012
Sevgili aybala-06 ve Lilium,
Öncelikle Kırmızı ayva ağacına sahip olduğunuz için sizi tebrik etmek istiyorum.
Zira her geçen gün bir şeylerin nesli yok oluyor. Ben de değişik meyve türlerine meraklilardanim. Maalesef gecen sene çelik istemek için geç kalmıştım ama
mümkünse bu sene ucretini odemek şartiyla talep etmek isterim.
Bu konuda yardımcı olabilirseniz çok sevinirim.
Saygılar

cliepy Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-02-2013, 14:34   #131
Ağaç Dostu

Lilium's Avatar

Giriş Tarihi: 01-05-2008
Galeri: 106
Arkadaşlar ben kırmızı ayva ağacımı kaybettim nedenini bilemediğim bir sebepten kurudu o nedenle kelem teleplerinize cevap veremiyorum, ama sitede kalem gönderdiğim arkadaşlar vardı tutturup tutturamadıklarını bilmiyorum.

Lilium Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-02-2013, 15:47   #132
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 09-01-2012
Nazar değdi herhalde

cliepy Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-07-2013, 10:39   #133
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 10-01-2011
selamlar,

ayva agaclarımın govde dıs kabugunda resimdeki sekilde catlaklar olusuyor. acaba nedenini bilen varmı

Gökhan Diler Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-07-2013, 16:55   #134
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 15-07-2007
Galeri: 1
Ayvalarım

Nisan başında çektiğim yeni çimlenmiş ayvalarımın fotoğrafı. Birazdan 3.5 aylık hallerini de atacağım.

Eklenen Resimler

seratblyz Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-07-2013, 17:05   #135
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 15-07-2007
Galeri: 1
Ayvalarımın 3.5 aylık halleri. Uzun olanın boyundaki 7 tanesini dayanamayıp toprağa aldım. Mevsiminde toprağa almadığım için her gün suluyorum. Kalan üç tanesini de yer bulduğumda toprağa aktarmayı düşünüyorum.

Eklenen Resimler

seratblyz Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-01-2014, 19:28   #136
Ağaç Dostu

Kayahann's Avatar

Giriş Tarihi: 10-06-2013
hormonsuz çeliklemek çok zor oluyo ayvayı 7 daldan 5 i öldü 2 si nolacak belli değil sera da yaptım aslında seneye bi de iba alıp deniycem, çok çok beğendiğim bi ayva ağacı var komşunun bahçesinde

Kayahann Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-03-2014, 23:58   #137
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 11-08-2013
ayva aağacında kararma

merhaba benim sorunum bahçemdeki ayva ağaçlarının gövdelerinde belirli bi alanda kararmalar oluşuyor ve kararan bölümden başlayarak kuruma baylıyor.fakat devamındaki dallar canlı zamanla onlarda kuruyor ne olduğunu bir türlü çözemedim yardımlarınıı bekliyorum

Eklenen Resimler

hakali Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-03-2014, 13:57   #138
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 16-01-2014
Merhaba arkadaşlar bahçemde kayısı ağacım var bi kaç yıldır meyveler büyümüyor döllenmede mi bir problem var acaba?

orkide3425 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-09-2014, 15:53   #139
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 12-03-2014
Forumda olan **** olmayan toprakla uğraşan, toprağı seven, çalışmayı seven, üreten, paylaşan tüm insanlara selamlar,
ben de ayvacıyım.

Düzenleyen herkul : 12-10-2015 saat 10:05
herkul Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-09-2014, 15:56   #140
Ağaçsever

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi hakali Mesajı Göster
merhaba benim sorunum bahçemdeki ayva ağaçlarının gövdelerinde belirli bi alanda kararmalar oluşuyor ve kararan bölümden başlayarak kuruma baylıyor.fakat devamındaki dallar canlı zamanla onlarda kuruyor ne olduğunu bir türlü çözemedim yardımlarınıı bekliyorum
ateş yanıklığı diyorlar,
gerekli tüm tedbirleri ciddi ciddi uygulamak gerekiyor, çok tehlikeli bir hastalık, kültürel etmenlerin çok etkili olduğunu öğrendik ama biraz pahalıya patladı

Düzenleyen herkul : 12-10-2015 saat 10:05
Eski 04-09-2014, 15:59   #141
Ağaçsever

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi limon_sever Mesajı Göster
Gübre uygulamadık. Nerdeyse 2-3 senedir yarılmalar var. Çevremizde ayva ağacı hiç görmedim. Sebebi nedir bilmiyorum.
Sn. limonsever , eğer yarılmalar 2-3 senedir varsa çeşitten başka bir sebep vardır diye düşünüyorum, bu sebep topraktaki bir eksiklikten örneğin kireç eksikliğinden olabilir.

Eski 23-10-2014, 15:41   #142
Ağaçsever

Bu sene ayva senesiymiş, ama forumda ayvacı yok sanırsam, hepsi bahçede

Eski 29-11-2014, 22:55   #143
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 09-12-2009
Yaz aylarında düzenli sulama (15 gün arayla) yapmadığınızda eylül ayındaki yağmurlar da çatlamalar artar.

herkul beğendi.
brr54 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-12-2014, 15:52   #144
Ağaçsever

İnternette kaynağını hatırlayamayacağım bir yerde ayva ağaçları için ihtiyaç duyulan besin türleri olarak;
1 hektar 600 ağaç için :
51 kg azot
17 kg fosfor
63 kg potasyum
73 kg kalsiyum
olarak belirtilmiş ve ayrıca dikim sıklığı arttıkça ihtiyaç duyulan miktarın arttığı belirtilmiştir.
Bu konu hakkında ne düşünürsünüz. Ayvada besleme nasıl yapılmalıdır?

Eski 03-10-2015, 21:19   #145
Ağaç Dostu

tarku's Avatar

Giriş Tarihi: 23-05-2010
Merhabalar,
Bahçemde 50 tane ayva ağacım var. Bahar başında bütün ağaçlara iç kurdu ve mantari hastalıklar için ilaç attım. Ayvaların yaprakları kurudu ve meyvelerden bir kısmı döküldü. Ziraat ilacı satan teknisyen "ayvalara iç kurdu ilacı atılmaz, ayva ilaçtan hoşlanmaz" dedi. Bunun aslı var mıdır? Ayvaya ilaç atılmazsa kurtlanmasını nasıl engelleyeceğiz? Bir de bahçem karışık dikim yapılan bir bahçe vişnelerin arasına ayva dikilmiş, kiraz sineği için ilaç atmam gerekiyor. Bu durumda ne yapmalıyım? Ayvalara armut aşılamayı düşünüyorum. Ayvalarında meyvesi çok güzel, kıyamıyorum. Bana bir akıl verin lütfen...

herkul beğendi.
tarku Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-10-2015, 16:13   #146
Ağaçsever

Ayvalara iç kurdu ilacı atılır kardeşim. gövde kurdu da atılır. belki dozajı ayarlayamadın. **** başka bir ilaçla karıştırdın. karışmaması gereken oda toksik etki yaptı. hepsinde mi oldu. düzelmedi mi. fotoğrafı yokmu? uzmanlarına danışmak lazım. bilen bilmeyen konuşuyor sonra sıkıntı oluyor. (özel mesaj da yazabilirsin vatsaptan resim de gönderebilirsin)

tarku beğendi.
Eski 06-10-2015, 17:10   #147
Ağaç Dostu

tarku's Avatar

Giriş Tarihi: 23-05-2010
Question

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi herkul Mesajı Göster
Ayvalara iç kurdu ilacı atılır kardeşim. gövde kurdu da atılır. belki dozajı ayarlayamadın. **** başka bir ilaçla karıştırdın. karışmaması gereken oda toksik etki yaptı. hepsinde mi oldu. düzelmedi mi. fotoğrafı yokmu? uzmanlarına danışmak lazım. bilen bilmeyen konuşuyor sonra sıkıntı oluyor. (özel mesaj da yazabilirsin vatsaptan resim de gönderebilirsin)
Cevabınız için teşekkür ederim. Ziraatçiden aldığım elma iç kurdu ilacını kutunun üzerine yazdığı dozda şırınga ile ölçerek attım. Kara leke için fungusit ile karıştırdım. Ziraatçiler de kafadan atarak konuşurlarsa, biz kime güveneceğiz? ağaçları hepsinde az da olsa belirti vardı. Yapraklar kavrulmuş gibi kahverengi oldular ve aynı daldaki meyvelerin büyümeleri durdu. Yaprağı elinize alıp sıktığınızda un ufak oluyordu. Bende o belirtileri görüldüğü dalları kestim

tarku Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-10-2015, 10:40   #148
Ağaçsever

anladım. Burada tarım md. bitki koruma şubesindeki uzman arkadaşlar bir defa üzerinde şu ilaçlarla karışabilir yazıyorsa karıştırın aksi halde karıştırmayın diyorlar ilaçları. Her karaleke için atılan fungusit kurt ilacıyla karıştırılabilir diye bir şey yok. Özellikle bakır içerikli olanlar karışım için çok tehlikeli markalarını biliyorsanız yazın. uzman arkadaşlar yorumlasın bence. Bir de her ziraat müh. her konuyu bilmeyebilir. Özellikle ilaç satanlara güvenmeyin derim acizane. söylediğiniz durum toksik etki yapmışa benziyor. karışım nedeniyle

Eski 08-02-2016, 10:49   #149
Ağaçsever

spices girl's Avatar

Giriş Tarihi: 10-09-2015
merhaba arkadaşlar.ayva ağaçı hangi ayda budanır?artık şubat ayı ve ağaçda beyaz tumurcuk yerleri görünüyor.şimdi mi budamalıyım?

spices girl Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-02-2016, 09:50   #150
Ağaçsever

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi spices girl Mesajı Göster
merhaba arkadaşlar.ayva ağaçı hangi ayda budanır?artık şubat ayı ve ağaçda beyaz tumurcuk yerleri görünüyor.şimdi mi budamalıyım?
Merhabalar. Ben 2 hafta oldu budadım. Çok tanıdığım insan ayvalar yapraklarını döktükten hemen sonra budadı. Ama tabi yöreye göre değişiyor. Çok soğuk bölgedeyseniz erken budama tehlikeli. Ama ağaçlara su yürümeden de budamak gerekli.

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 11:04.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024