agaclar.net

agaclar.net (http://www.agaclar.net/forum/)
-   Yerörtücü ve Yayılıcılar (http://www.agaclar.net/forum/yerortucu-ve-yayilicilar/)
-   -   Kudzu, Pueraria lobata (http://www.agaclar.net/forum/yerortucu-ve-yayilicilar/25725.htm)

denizakvaryumu 22-10-2008 08:25

1 Eklenti(ler)
Kudzu nun yanında yayılıcı bambular geride kalır :)

Eklenti 325204

kudzu - Google'da Ara

Çok hizli buyuyen, her yerde yetisen ve temizlenmesi cok zor olan yabani bir bitki turu.Şekil itibariyle sarmasiga benzerler, duvarlara, telefon direklerine, heryere tirmanirlar, haftada 30 santim buyuyebilirler, guney asya kokenlidirler.

1800lerde amerikaya getirilmislerdir, onceleri hayvan besiniyken sonralari erozyonu onlemeden bahcecilige kadar bi cok yerde kullanim alani buldular; ancak sonra kontrol altina alinamayan bir buyuyuse gectiler.

1970lerde buyumesini yavaslatmak icin gelistirilen ilaclara adapte olan bitki daha da hizli buyumeye basladi, 1997'de zararli yabani ot klasmanina sokulan otlari yoketmek icin simdilik en etkili yontem keciler olarak goruluyor zira bitkinin kimyasallara karsi cok buyuk bir direnci var ve yakmak ya da kokunu sokmek gibi yontemlerle kurtulamiyosunuz.

Amerikada bugun itibariyle dokuz milyon mil karelik bir alana yayilmis kudzu'nin yillik zarar tahminleri yuzmilyon dolarla ifade ediliyor.

Tohumunu satın almak isteyenler için:
http://www.catalpatreeseeds.com/Cand...idproduct=2952

denizakvaryumu 22-10-2008 09:39

http://www.jackanthonyphotography.co...zu/houses.html

Eğer keçiler bu bitkiyi severek yiyorsa, bir yandan da "hayvancılık için iyidir " diye düşünüyorum.

Linkteki evlerde yaşamak isterdim :)

denizakvaryumu 22-10-2008 09:49

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi Todor (Mesaj 303277)
Bu bitkinin bir de 30 m yükseklik yaptığını düşünün. Alın size moso. Ne sonuçlar doğuracağını kestirmek mümkün değil.

Moso-kudzu savaşından kim galip çıkar ?

Kudzu, mosoya tırmanıp yapraklarının güneş almasını engelleyeceğinden, mosoyu bitirmek için kudzu kullanılabilir.

Todor 22-10-2008 09:59

Benim de ilk aklıma meralara ekmek geldi. Acaba sütü nasıl? Fakat hep dediğim gibi, bu işler çok tehlikeli. Bütün meraya yayıldığında, hayvanlar tek yönlü beslendiği için aç kalmalarından daha vahim sonuçlar doğurabilir.

O evlerde de çok böcek ve sürüngen olur zannımca.:)

Moso ile rekabeti konusunda bir şey diyemiyorum çünkü kudzu'nun ışık ihtiyacını bilmiyorum. Çok fazla ışık istemiyorsa mosoyu bastırabilir. Ama eğer ışık istiyorsa hiç şansı yok çünkü moso ormanının dibi alaca karanlık.

Assassin 17-11-2008 19:49

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi denizakvaryumu (Mesaj 303242)
Kudzu nun yanında yayılıcı bambular geride kalır :)

Eklenti 50428

http://www.google.com.tr/search?hl=t...btnG=Ara&meta=

Çok hizli buyuyen, her yerde yetisen ve temizlenmesi cok zor olan yabani bir bitki turu.Şekil itibariyle sarmasiga benzerler, duvarlara, telefon direklerine, heryere tirmanirlar, haftada 30 santim buyuyebilirler, guney asya kokenlidirler.

1800lerde amerikaya getirilmislerdir, onceleri hayvan besiniyken sonralari erozyonu onlemeden bahcecilige kadar bi cok yerde kullanim alani buldular; ancak sonra kontrol altina alinamayan bir buyuyuse gectiler.

1970lerde buyumesini yavaslatmak icin gelistirilen ilaclara adapte olan bitki daha da hizli buyumeye basladi, 1997'de zararli yabani ot klasmanina sokulan otlari yoketmek icin simdilik en etkili yontem keciler olarak goruluyor zira bitkinin kimyasallara karsi cok buyuk bir direnci var ve yakmak ya da kokunu sokmek gibi yontemlerle kurtulamiyosunuz.

Amerikada bugun itibariyle dokuz milyon mil karelik bir alana yayilmis kudzu'nin yillik zarar tahminleri yuzmilyon dolarla ifade ediliyor.

Tohumunu satın almak isteyenler için:
http://www.catalpatreeseeds.com/Cand...idproduct=2952

sevgili denizakvaryumu,
yazınızın tamamında vahim sonuçlarından bahsettiğiniz bir bitkinin, tohumlarının temin edilebileceği bir linki neden verdiğinizi anlayabilmiş değilim.. bence çelişik bir davranış sergilemişsiniz.. derseniz ki; "ben sonuçlarından bahsettim, ama dileyen alsın.." bu da bence bu bitki hakkında olumsuz düşünce sahibi biri olaraksizin vazifeniz olmamalıydı.. Bunlar sadece bu konu hakkında kişisel görüşlerim olup, mesajın sahibi ile ilgili hiçbir kötüdüşüncem ve kastım da yoktur, yanlış anlama deniz akvaryumu :) yoksa, bu forumu keşfettiğimden bu yana geçen 1 haftalık sürede edindiğim kanaat; bu forumun yapıtaşlarından biri olduğunuzdur.. İyi günler dilerim..

denizakvaryumu 18-03-2009 09:09

1 Eklenti(ler)
Karadenizliler kudzu konusunda çok dikkatli olmalılar, o iklimde kudzu yu durdurmak imkansız , haftada/günde yarım metre büyüyen bir bitki.

Gerçi keçiler herşeyi yedikleri gibi kudzuya da şans tanımazlar gibime geliyor:)

Eklenti 67574

denizakvaryumu 18-03-2009 09:16

4 Eklenti(ler)
Kudzudan kaçamazsınız :)

Eklenti 67581

Eklenti 67582

Eklenti 67583

Bu bitkinin hayvan yemi olmasının yanında ethanol üretiminde kullanılması gibi yararları olduğunu da belirtiyim.Yiğidi öldürmeden önce hakkını da vermek gerek :)

http://wdef.com/video/cleveland_tenn...uction/07/2008

Eklenti 67585

Gezegen 31-08-2009 09:46

cok değişik bir bitki ama tanışmak istemezdim özellikle kudzuyla

Amazonn 16-09-2009 13:43

kudzu daha korkutucu geliyor mosa ise daha sempatik..kudzuyal tanışmaktansa mosoyla tanışmayı tercih ederim..
resimleri gördükçe içim sıkıldı sanki sarmaşıklar bana sarılmış gibi hissettim..:(

yaşasın moso..:)

the_mc 24-04-2011 13:12

istilacı türleri neden kullanmayı düşünüyorsunuz anlamadım.

Jezebel 01-12-2011 21:47

Kudzu, Pueraria lobata

4 Eklenti(ler)
Kudzu
Pueraria lobata

Eklenti 258003

Güney Japonya ve güneydoğu Çinde yetişen Fabaceae ailesine mensup olan yayılıcı / tırmanıcı bir bitkidir.

Eklenti 258000

Dunyanın en yayılıcı bitkisi olarak nam salmıştır.
Çevrede bulunan tüm diğer bitkileri gölgesinde boğarak öldürür.
Son zamanlarda bitkinin yapraklarının yenebildiği ve sarhoşluk verici etkisi bulundu ortaya çıkmış.

Eklenti 258001

Bu da alkolizmin yaygın olduğu ülkelerde bir tedavi yolu olarak ortaya çıkmış.

Eklenti 258002

Son derece istilacı olması hem tohum hem dalların köklenmesi ve de yumruköklü olması dolayısıyla hızla yayılmasına bağlı.

Jezebel 01-12-2011 21:55

Bu da Amerikanın Kudzu tarafından hızla istila edilmesinin kısa öyküsü.

Kudzu: It'll grow on you - YouTube

Jezebel 01-12-2011 22:05

1 Eklenti(ler)
Kudzunun bu kadar hızla yayılması bence hayvancılık sektörü için bir umut olabilir.

Eklenti 258004

:p

Jezebel 02-12-2011 11:55

Bunun tohumundan 3-5 tane aldım ekeceğim ve tecrubemi paylaşacağım;)

alcen 02-12-2011 12:42

Sn. jezebel. Sizin başlığınızı her gördüğümde heyecanlanıyorum,değişik ne ğöreceğim diye sayenizde bilmediğim bir çok bitki hakkında bilgi sahibi oldum.Çok teşekkür ederim sağlıkla kalın sevgilerimle.

Jezebel 02-12-2011 15:05

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi alcen (Mesaj 884432)
Sn. jezebel...
Çok teşekkür ederim sağlıkla kalın sevgilerimle.

Teşekkür ederim, biraz meraklıyım, yaradılış, elimde değil:p
Bilgiyi edinince de enteresan bulduklarımı burada paylaşıyorum.
Sevgiler.

Ketir 02-12-2011 16:21

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi Jezebel (Mesaj 884418)
Bunun tohumundan 3-5 tane aldım ekeceğim ve tecrubemi paylaşacağım;)

Bu bitki Karadeniz bölgesinde yaşar. Fakat içanadolu da yaşayacağını sanmıyorum. Amma,;) denemede fayda var...

Jezebel 02-12-2011 17:32

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi Ketir (Mesaj 884479)
Bu bitki Karadeniz bölgesinde yaşar. Fakat içanadolu da yaşayacağını sanmıyorum. Amma,;) denemede fayda var...

Ben saksıda deneyeceğim, İzmirde.
Bu çok korkunç bir bitki, yayıldıkça yayılan, dur durak bilmeyen:p
Video'yu izlerseniz ABD 'nin kaç eyaletini istila ettiğini görürsünüz.
Saygılar.

selis 03-12-2011 18:46

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi Jezebel (Mesaj 884418)
Bunun tohumundan 3-5 tane aldım

Geçenlerde ben de bakındım ama bulamadım.. Yurt dışından mı aldınız bunu da?
Umarım tohumlarınız sağlıklı çimlenir.. Gelişmeleri merakla bekleyenlerden biri olacağım.. ;)

Jezebel 03-12-2011 19:06

Hindistandan almıştım, hala var

12 liraya mal oldu.

Jezebel 05-01-2012 18:12

1 Eklenti(ler)
Bir de Kudzu var. Yeni 20 tohum aldım.
Söylendiği gibi dünyanın en hızlı sarmaşığı ise bu sene bunu göreceğiz:D
Yaprakları çiğ olarak yenebiliyor, hatta yeme yarışmaları bile düzenleniyor:p

Eklenti 262812

Bir düşünün derim.
Boston sarmaşığı yaprak döküyor, yine de arıyorsanız Tepecik eğitim ve araştırma hastanesinin karşısındaki fidanlıkta var.
Ancak sahibi adını bilmiyor ve yaprakları dökülmüş olduğu için de tanıması zor.
10 liraya 150cm boyunda bir bitki aldım.

mrduran 05-01-2012 18:46

Sayın Jezebel;

İlk duydum kudzu' yu. Epey marifetli bir bitki imiş şifa yönünden. İlginç bir bitki, alkol etkisi ve tersine alkol den kurtulmada etkisi, tansiyon düşürme, böbrek taşları.. vs gibi bilgiler var. Yemeği yapılıyordur muhakkak, bulamadım ben:))).

Sayenizde neler duyacağız daha, teşekkürler.

Saygılarımla lütfen.

Jezebel 05-01-2012 19:06

Sn.mrduran, anlatıldığı gibi hızlı çoğalıyorsa bu 20 tohumdan kimbilir ne kadar çok bitkimiz olur.
Tohumunu mutlaka dağıtırım ;)
Hayvancılık yönünü de düşünmek lazım, bari hayvanlar aç kalmaz.

mrduran 10-01-2012 18:57

1 Eklenti(ler)
Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi Jezebel (Mesaj 896049)
Sn.mrduran, anlatıldığı gibi hızlı çoğalıyorsa bu 20 tohumdan kimbilir ne kadar çok bitkimiz olur.

Eklenti 263443

Merhaba efendim,

Hayvan yemi dediniz, güzel dediniz efendim. Çünkü yazılanlara göre istilacı bir bitki imiş. Hayvan sağlığı yönünden mahzuru var mı yok mu araştirmalı. Faydalı bir ek yem olabilir. Üstelik boyuna yetiştirip yerden tasarruf şansı var.))). Umarım hayvancılık ile uğraşan dostlar bu işe eğilirler.

Seneye tohum talepleri çok olacak sizden.

Kolay gelsin, sağlıkla cümleten inşallah.

Saygılarımla lütfen.

Jezebel 10-01-2012 20:17

2 Eklenti(ler)
Yemek tarifleri

SouthernAngel's Kudzu Recipes
32nd Annual Blythewood Kudzu Festival Kudzu Recipes
Kudzu Recipes

Kudzu çiçeği jölesi

Eklenti 263454

Bu da yaprak sarması

Eklenti 263455

.

elim 11-01-2012 03:11

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi Jezebel (Mesaj 896049)

Sayın Jezebel, çok güzel bir öneri. Bu bitkinin tohumlarına sahip olmayı çok isterim...

Jezebel 11-01-2012 11:00

Sn.elim hoşgeldiniz.
Üretebilirsem tohumları paylaşıma açacağım.
Birçok boş ve çorak arazi var, yeşil görünmeleri sizce de iyi olmaz mı?
Eh keçiler de nasiplense çok iyi olur ;)

elim 12-01-2012 06:50

Teşekür ederim

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi Jezebel (Mesaj 898113)
Sn.elim hoşgeldiniz.
Üretebilirsem tohumları paylaşıma açacağım.
Birçok boş ve çorak arazi var, yeşil görünmeleri sizce de iyi olmaz mı?
Eh keçiler de nasiplense çok iyi olur ;)

Dileğim başarılı olmanız. Başarınızdan bizlerde istifade ederiz sanırım. Kolay gelsin.

Jezebel 12-01-2012 08:09

Teşekkür ederim, üretebilirsem mutlaka paylaşıma açmayı ve 30 kişiye dağıtmayı planlıyorum.
Bunu peşinen söylüyorum ki çimlenip gelişmesi için dua eden sayısı çok olsun ;)

ahmeter 12-01-2012 09:24

Başarılar dilerim

Yaptığınız çalışmaları yakinen takip ediyorum Başarılar dilerim İyi günler

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 10:16.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024