agaclar.net

agaclar.net (http://www.agaclar.net/forum/)
-   Yerörtücü ve Yayılıcılar (http://www.agaclar.net/forum/yerortucu-ve-yayilicilar/)
-   -   Saxifraga arendsii (Taşkıran) (http://www.agaclar.net/forum/yerortucu-ve-yayilicilar/19013.htm)

snowman77 29-01-2010 23:05

Saxifraga arendsii (Taşkıran)

2 Eklenti(ler)
Nisan ayında çiçeklenen, minik ve sevimli çiçekli hoş bir yer örtücü bitkidir.
Yemyeşil, hoş bir yaprak formuna sahip olan saxifraga arendsii, adeta bir halı gibi toprağı örter.

Özellikle “kaya bahçesi” köşeleri için idealdir. Toprağı veya üzerine ekildiği kayayı sımsıkı sarar.

Bahar sonuna doğru (içinde bulunduğumuz nisan ayında) çiçek açmaya başlar. Çiçekleri yeşil yapraklar arasından kısa saplarla yükselir. Minik ve şirin çiçekleri vardır. Kırmızı, pembe ve beyaz tonlarında çiçek açar.

Çiçeklerinin bahar sonlarında belirmesi, özellikle de kısa ömürlü bahar çiçeklerinin solmaya başladığı dönemde açması, saxifraganın bahçeler için ideal bir bitki olmasını sağlar. Her mevsim renkli ve çiçekli bir bahçe isteyenlere özellikle önerilir.

Saxifraga arendsiinin yetiştirilmesi kolaydır. Güneş sever, ancak hafif gölgeli yerlerde de çiçeklenebilir. Toprağının nemli ve iyi drenajlı olması gerekir. Çiçek dahil boyu 8 cm kadardır. Her bir bitki yaklaşık 25 cm yayılır.

Eklenti 123535

Eklenti 123536

Nariel 29-01-2010 23:23

Ben geçen sene bir paket karışık Saxıfraga tohumu almıştım ve ektim. Ama hiçbirşey çıkmadı, tohumlar toz gibiydi, belki ekerken dağılıp saksıdan başka heryere gitmişlerdir. Çok da beğenerek ekmiştim oysa:(

sevim.K 30-01-2010 00:21

Çok güzel:) Ben hangi rengini almamıştım kontrol etmem lazım. Sanırım kırmızı:(

Sebahattin Sargın 30-01-2010 00:37

Aldığıma hiç pişman olmadığım bir bitki, favorilerim arasına girdi bile ;) Yaprakları çok dekoratif, bütün saksıyı kaplıyor. Bakalım çiçeklerini ne zaman göreceğiz. Kaya bahçesi düşünenler kaçırmasın derim...

Sevgiler ;)

Kiraz 30-01-2010 07:51

http://www.agaclar.net/forum/showpos...&postcount=460

Benimki kar yağmadan önce tomurcuk doluydu, erken tomurcuklanmış öyleyse. Büyük ihtimalle tomurcuklar donmuştur.

Kiraz 01-02-2010 09:08

Karlar eridi, yapraklar hala çok güzel, soğuktan hiç etkilenmedi. Tomurcuklar aynen üzerinde duruyor ama donup donmadıklarını bilmiyorum, daha sonra durumunu bildireceğim.

Vildan Sönmez 07-02-2010 17:37

1 Eklenti(ler)
Sn Snowman gönderdiğiniz taşkıranlardan pembe olduğunu söylediğiniz küçük saksıdakinin uçlarındaki renkli oluşum tomurcuk mu ?

Saksılarını hemen mi değiştireyim, yoksa havaların ısınmasını beklesem daha mı doğru olur ?

snowman77 08-02-2010 10:04

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi Vildan Sönmez (Mesaj 575301)
Sn Snowman gönderdiğiniz taşkıranlardan pembe olduğunu söylediğiniz küçük saksıdakinin uçlarındaki renkli oluşum tomurcuk mu ?

Saksılarını hemen mi değiştireyim, yoksa havaların ısınmasını beklesem daha mı doğru olur ?

Evet bunlar çiçek tomurcukları saksılarını hemen değiştirebilirsiniz.
Saxıfraga'ların kopan sürgünlerini de ektiğinizde rahatlıkla köklenir ve kısa sürede yeni sürgünlerle yayılmaya başlar.

Vildan Sönmez 08-02-2010 10:15

Çok sevindim. Sağolun.

Kiraz 02-03-2010 20:50

1 Eklenti(ler)
Asıl bahar sonunda açacakmış ama şimdiden çiçeklerini açmaya başladı. tomurcuklar kardan ve dondan etkilenmedi. Beyaz renkli olan ise yeni tomurcuklanmaya başladı.
Eklenti 127987

İki minik gövde de beyazdan kopan dallardan tuttu.http://www.agaclar.net/forum/showpos...&postcount=523

Vildan Sönmez 02-03-2010 23:12

1 Eklenti(ler)
Sevgili Kiraz, çok güzel olmuş çiçeğiniz. Benimkini daha kolay yayılması için uzun balkon saksısına aldım. Tomurcuklar daha belirginleşti ve saplar uzamaya başladı.

Kiraz 03-03-2010 07:33

Vildan Hn, az kalmış açmasına ama en az bir haftadan önce açmaz gibi. Tomurcuklar geç açıyor ama çiçekler uzun süre bozulmadan duracak gibi geldi bana.

limon 03-03-2010 14:49

Tüm yaz çiçekli mi kalıyor yoksa bahar sonu açıp yazın yeşil yapraklı mı kalıyor? Bence balkonda saksılara dikilecek mevsimliklere alternatif bir bitki. Çok yılık olması da büyük avantaj. Çİçeği olmasa da yaprakları da güzelmiş.

gilan 03-03-2010 15:35

Sadece baharda çiçekli limon. Yazın da yeşil yaprakları kalıyor. Geçen sene bende ilk senesiydi gerçi ama çiçekli kalma süresi çok uzun olmamıştı, o yüzden çok iyi mevsimlik alternatifi olmayabilir.

Sen mevsimlik çiçeklerle uğraşmayı çok sevmiyorsun galiba. Zaman zaman değişik alternatifler aradığını görüyorum. :)

Kiraz 03-03-2010 18:01

Bence yerörtücü olarak daha iyi kullanılabilir. Yüksekliği fazla olmadığı için saksıda kendini gösteremeyebilir.

limon 04-03-2010 14:29

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi gilan (Mesaj 589392)
Sen mevsimlik çiçeklerle uğraşmayı çok sevmiyorsun galiba. Zaman zaman değişik alternatifler aradığını görüyorum. :)

Her yerde bolca gördüğümüz mevsimliklerden sıkıldım :) Bir de artık kalıcı olanlara daha ağırlık vermeye başladım. Bir kere dikiliyor, biraz su biraz gübre yıllarca seninle beraber kalıyorlar, işime geliyor. Öyle bir saksı aranjmanı yapmalı ki içinde her mevsimde açacak değişik bitki türleri olmalı. Şimdi bunun peşindeyim. :)

Kiraz 04-03-2010 14:42

Yerörtücü olarak nasıl ama?
http://www.foerderverein-schulbiolog...Steinbrech.jpg

Limon, bir de uzun ömürlü saksı aranjmanları başlığı mı lazım acaba?

Adalet Yağcı 04-03-2010 17:40

Alıntı:

Öyle bir saksı aranjmanı yapmalı ki içinde her mevsimde açacak değişik bitki türleri olmalı. Şimdi bunun peşindeyim.
Sevgili Limon, bizim de haberimiz olsun, her sene yeniden tohum ekmekten yoruldum artık, evet çok keyifli ama bebek gibi bakım istiyorlar, onların yüzünden iki günden fazla ayrılamıyorum evden.

Sevgili Kiraz, bizimkiler de böyle olur mu dersiniz?

sevim.K 04-03-2010 18:37

Ne kadar güzel. Pembe çiçeklere bayıldım:) Sadece yeşillik olarak bile saklanabilir, dayanıklı da üstelik:)

Vildan Sönmez 25-03-2010 20:58

1 Eklenti(ler)
Yaklaşık bir ayda bu kadar gelişti bendeki taşkıran.

Kiraz 26-03-2010 08:28

Vildan Hn, yakında açacaklar, daha sonra açan çiçeklerin altından tekrar yeni çiçekler açıyor ve çiçekler uzun zaman bozulmuyor.

Vildan Sönmez 26-03-2010 08:42

Sanırım haftasonu benim evde olmamı bekliyorlar. Ben çok sevdim, çiçeği beklerken bile saksıya yayılınca güzel olacak, yaprakları da çok hoş.

sevim.K 26-03-2010 09:01

Benim beyazım bozulmuş biraz. Küçük bir parça gelişiyor gözüne bakıyorum zarar görmesin diye. Pembem çok güzel:)

snowman77 26-03-2010 09:42

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi sevim.K (Mesaj 604134)
Benim beyazım bozulmuş biraz. Küçük bir parça gelişiyor gözüne bakıyorum zarar görmesin diye. Pembem çok güzel:)

Sevim hanım saxıfraga arendsıı beyazın her kökünü ayrı bir saksıya tekrar ekerseniz daha hızlı yayılacaktır.

zelish 26-03-2010 09:53

Bende istiyorum taşkıran, sizden mi temin edebiliriz Sn Snowmann77 ???

sevim.K 26-03-2010 10:33

Teşekkür ederim snowman77, deniyeceğim:)

Kiraz 26-03-2010 18:34

1 Eklenti(ler)
Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi snowman77 (Mesaj 604162)
Sevim hanım saxıfraga arendsıı beyazın her kökünü ayrı bir saksıya tekrar ekerseniz daha hızlı yayılacaktır.

Bir ay önce beyazın yapraklarını ellerimle kurcalarken iki dalı koptu. Hemen yanındaki toprağa daldırdım, şimdi birinde beyaz tomurcuk var. Yani bir beyaz köküm üç kök oldu.
Eklenti 132235

Vildan Sönmez 15-04-2010 21:05

2 Eklenti(ler)
20 nolu mesajdan 20 gün sonra.Tek sap üzerinde bir çiçek olacak sanmıştı, küçük çiçek demeti gibi açtılar.

sevim4 15-04-2010 22:25

Vildan hanım güzel gelişmişler benimkiler hala pek kendine gelemdiler.

Vildan Sönmez 16-04-2010 00:01

Sevim Hanım, yerine alışmaya çalışıyordur. Hele bir toparlansın, internette araştırdım çiçeklenmesi çok zor bir bitki değil.

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 01:37.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024