agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Bitki Dünyası > Yerörtücü ve Yayılıcılar
(https)

Beğeni Düzeni17Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 23-01-2009, 16:27   #31
Ağaç Dostu

sabah's Avatar

Giriş Tarihi: 14-03-2007
Galeri: 11
Maalesef bahçede sulama için su olsa bile, alternatif bitkileri araştırmadan dikim ve ekim yapılmaması gereken zamanlardayız.

Bahçelerdeki kuyuların suyunun da ortak kaynak olduğu unutuluyor.

sabah Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-05-2009, 19:50   #32
Yeni Üye

orçun45's Avatar

Giriş Tarihi: 07-12-2008
Bahçedeki güllerin arasına yer örtücü olarak ne önerebilirsiniz?(Bahçe günün büyük bölümü güneş görüyor ve su problemi yok)

orçun45 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-05-2009, 22:11   #33
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 18-04-2007
Galeri: 266
Fare kulağı, yıl boyu hiç sulanmıyor, çok yayılılıcı, yinede mayıs başında çiçekleriyle teşekkür ediyor

Eklenen Resimler

k0900 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-05-2009, 17:28   #34
Ağaç Dostu

3 gün sonraki hali, yağmurlar dışında hiç sulanmıyor.

Eklenen Resimler

Eski 01-06-2009, 16:42   #35
Ağaç Dostu

sabah's Avatar

Farekulağında gençleştirme yapıyor musunuz?

Eski 01-06-2009, 17:13   #36
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi sabah Mesajı Göster
Farekulağında gençleştirme yapıyor musunuz?
Yapmak biryana, açıkcası ne olduğunuda bilmiyorum.

Eski 01-06-2009, 17:44   #37
Ağaç Dostu

sabah's Avatar

Başka bitkilerde sıkılaşmayı azaltmak ve yeni filizlerin çıkmasını sağlayarak bitkiyi gençleştirmek için yapılan şey farekulağında da birkaç yıl sonra gerekiyor diye düşünüyorum. Gerçi biz de pek dikkat etmiyoruz ya..

Eski 01-06-2009, 19:36   #38
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 18-02-2009
Herkese Merhaba,
Benim arkadaşlarımla birlikte düzenlediğim küçük bir bahçem var. Bahçenin içinde ağaçlar, sarmaşıklar ve birkaç çiçek çeşiti bulunuyor. Fakat ne yazık ki ayrık otuyla, tek tük çıkan kır çiçekleriyle ve isimlerini bilemediğim bazı otlarla kaplı. Önceleri ayrık otu da fena durmuyor aslında çime benziyor diyerek onları biçmekle yetindim. Fakat şimdi bahçenin genel görüntüsü çok canımı sıkıyor. Yer yer kelleşmiş ve sararmış otlarla dolu, üstelik tek tip ot da yok. Çiftçilik yapan bir yakınımız ayrık otlarından kurtulmanın mümkün olmadığını oraya yer örtücü olarak ne ekersek ekelim ayrık otunun ekileni boğacağını söyledi. Fakat ben bahçenin kurak görüntüsünden kurtulmasını istiyorum. Orayı belleyerek ve elimden geldiğince ayrık otlarını temizleyerek yeni bir şey ekmem mümkün değil mi? Ankara'nın iklim koşullarına uygun, basılmaya ve susuzluğa dayananıklı ve çok fazla boylanmayan bir yer örtücü önerebilir misiniz? Ben forumu okudum libya çimi ekmeyi mantıklı buldum. Fakat bu kararımdan yeterince emin değilim. Önerilerinizi merakla ve sabırsızlıkla bekliyorum. Şimdiden yardımlarınız için teşekkür ediyorum. Bahçemiz artık şu bakımsız havasından kurtulmalı

h.nisa Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 01-06-2009, 19:54   #39
Ağaç Dostu

Sn. h.nisa, bitki aldıgım peyzazcı, bir bahceye sedum diktiğini, bu bahçenin 3 yıldır çok az sulamayla yemyeşil olduğunu, biraz uzayıp yükseldiğindede çim biçme makinesinin en uzun ayarıyla biçildiğini söyledi.

Bende denemek için birkaç fide aldım, ancak biçmeyi düşünmediğimiz bir bölgeye (üstüne basılacak) dikdim.

Belki sizede bir fikir verir.

Eski 02-06-2009, 14:48   #40
Ağaç Dostu

sabah's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi h.nisa Mesajı Göster
..Ankara'nın iklim koşullarına uygun, basılmaya ve susuzluğa dayananıklı ve çok fazla boylanmayan bir yer örtücü önerebilir misiniz? ..
Yerörtücü arayanlar kulübüne hoş geldiniz

Ben de benzer koşullarla yerörtücü aramaya başlamıştım. Sonra anladımki çok şeyi bir arada istemek doğru değil. Alanları bölüp, basılabilir bölümü küçültüp, mümkün olan yerlerde basılmayan türleri kullanmak galiba doğrusu.

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi h.nisa Mesajı Göster
..libya çimi ekmeyi mantıklı buldum. ..
Susuzluğa, sıcağa dayanıklı ama Ankara'nın soğuğuna dayanabilir mi emin değilim. Bahçenizin bulunduğu yere göre - Gölbaşı, İncek tarafları diğer bölgelere göre daha soğuk oluyor- deneyebilirsiniz.

Eski 02-06-2009, 14:49   #41
Ağaç Dostu

sabah's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi k0900 Mesajı Göster
.. bir bahceye sedum diktiğini, bu bahçenin 3 yıldır çok az sulamayla yemyeşil olduğunu..
Hangi sedum acaba?

Eski 02-06-2009, 14:59   #42
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 13-04-2006
Galeri: 25
" Sedum acre " dir .

Mezarlıklarda mor zambaktan sonra, en fazla bulunan bitki

denizakvaryumu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-06-2009, 15:30   #43
Ağaç Dostu

gilan's Avatar

Giriş Tarihi: 22-03-2007
Galeri: 8
Sedum çok güzel de, basılacak alanda dayanabilecek mi?

gilan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-06-2009, 16:10   #44
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 13-04-2006
Galeri: 25
Basılacak alanlar; nette hafif-orta-şiddetli diye ayrılmış.

Sedum acre hafif-ortaya dayanır.

denizakvaryumu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-06-2009, 12:30   #45
Ağaç Dostu

dragonfly's Avatar

Giriş Tarihi: 18-05-2009
Galeri: 1
selam arkadaşlar,

ben de annemlerin bahçesi için acem halısı almıştım bir abimden, saksıya diktim şimdilik. ama tutup tutmadığından emin değilim. çok sık sulama yapmıyorum, sabahları 1-2 saat direk güneş alıyor daha sonraki saatlerde aydınlıkta kalıyor. Su ve ışık ihtiyaçları nasıldır arkadaşlar?

Teşekkürler

dragonfly Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-06-2009, 22:44   #46
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi sabah Mesajı Göster
Hangi sedum acaba?
İsmini bilmiyorum, resideki sedum;

Eklenen Resimler

TuRaÇ beğendi.
Eski 16-05-2010, 17:53   #47
Ağaç Dostu

Yılmaz Yalçın's Avatar

Giriş Tarihi: 28-04-2009
Arkadaşlar,
Bahçem İstanbul'da güneye dönük olmasına rağmen günün sadece öğleden sonra 13.30-16.00 arası güneş alıyor.Bazı yerleri ise hiç güneş almıyor ama aydınlık...Güllerimin ve diğer sarmaşıklarımın arasına hızlı yayılan en önemlisi de yıllık yer örtücü olarak ne önerirsiniz?

Yılmaz Yalçın Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-05-2010, 18:34   #48
Kaybettik, Allah rahmet eylesin

Hhatice's Avatar

Giriş Tarihi: 15-12-2006
Galeri: 2
İpek çok güzel örtüyor ,üstelik renk renk çiçek açıyor.Yonca da olabilir biçme derdi yok doğal bir yeşillik

Hhatice Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-05-2010, 18:37   #49
Ağaç Dostu

Yılmaz Yalçın's Avatar

Giriş Tarihi: 28-04-2009
Sevgili Hatice,
Teşekkür ederim.Gölgede olur mu peki?Limoni servilerimin de altını kapatmayı düşünüyorum.
Bu arada size vereceğim pervane çiçekli yasemin aynı zamanda çok iyi bir yer örtücüymüşOnun olduğu yerlerde yer örtücüye gerek yok

Yılmaz Yalçın Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-05-2010, 00:27   #50
Ağaç Dostu

acemifüsun's Avatar

Giriş Tarihi: 30-05-2009
Galeri: 2
Sevgili Yılmaz ipek gölgede olmaz, o çok güneş istiyor.
Alisyum'u düşünmez misiniz? Çok da şirin çiçekleri var, isterseniz bir araştırın

acemifüsun Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-07-2010, 01:02   #51
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 10-07-2010
[QUOTE=denizakvaryumu;345736]Soğuk ve kurak yerler için acem halısından çok daha güzel çiçekli bitkiler var.

bir sorum olacak size. mezarlık üzerinde yetişebilecek bir yer örtücü arıyorum. ancak istiyorum ki kışın bile yeşil kalsın mezarlığımız.yazın ise çiçek bahçesi gibi olsun. amasya yazları sıcak olan bir şehir kışın ise bayağı soğuk. kıraç bi toprakta bu iklime uyum sağlayabilecek aynı zamanda dediğim özellikleri de taşıyan bir bitki var mı? yardımcı olursanız çok mutlu olurum.. şimdiden teşekkürler

deryai Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-04-2011, 12:22   #52
Ağaçsever

izgi's Avatar

Giriş Tarihi: 31-03-2011
Alisyumdan saksıya diktim üç kök hemen saksıya yayıldı hatta sarkıcak gibi duruyor çok hoşuma gitti, çiçekleri mini mini çok güzeller. Kayınpederimin bahçesinde çim için ayırdığı bir alan var şu anda çimlendirilmiş halde fakat bölge bölge açılmalar var her sene deniyor ama malesef çim işinde biraz başarısız oluyor. Kuzey cephede evin gölgesinde kalan bir bölüme ekiyor çimleri. Şimdi ben alisyumlardan çimlerin arasına eksem olur mu çimler tamamen zarar mı görür yoksa açık bölgelerin kapanması konusunda alisyum bana yardımcı mı olur?

izgi Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-04-2011, 12:26   #53
Ağaçsever

izgi's Avatar

Giriş Tarihi: 31-03-2011
Yukarıdaki enrtyide asıl sormak istediğim şu var olan çim alanı üzerine yayılıcı ekmek doğru mu ya da bu durum için uygun olan bitki var mı?

izgi Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-04-2011, 16:15   #54
Ağaç Dostu

sabah's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi izgi Mesajı Göster
Yukarıdaki enrtyide asıl sormak istediğim şu var olan çim alanı üzerine yayılıcı ekmek doğru mu ya da bu durum için uygun olan bitki var mı?
Yayılıcı derken sanıyorum yerörtücü demek istediniz.

Çiminizi bozmak istemiyorsanız farekulağı, yonca gibi hızlı yayılan bir yerörtücü ekmek tabi ki doğru değil. Ancak sınır koyarsanız, kontrol ederseniz bunları ekebilirsiniz.

Alisyumların yayılış hızlarını bilmiyorum ama Ankara'da farekulağı gibi dayanıklı olmadığı için çok zararlı olmayabilir. Sadece çimleri biçerken ekstra dikkat göstermek gerekebilir.

Çimlere rahatça basılabildiği için de çimin arasına başka birşey ekmek riskli olabilir. Basılmaz derseniz sedumlar, yayılıcı taflan, osmanlı çimi, kekik gibi seçenekler olabilir.

Çimin seyrekleşme nedenini bulup -karışım mı uygun değildi, sulama mı sorunlu, hastalık mı vb var?- çimi onarmak da bir çözüm olabilir.

İsterseniz alanın fotoğrafını yükleyin arkadaşlar değişik önerilerde bulunabilir.

YeniBON beğendi.
Eski 04-11-2011, 21:32   #55
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 04-11-2011
bu tur bitkiler çit bitkisi olarak kullandığım diger bitkilerin gelişmesini engeller mi acaba .

yüksek bahçe Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-03-2012, 18:08   #56
Ağaç Dostu

Kiraz's Avatar

Giriş Tarihi: 13-02-2008
Galeri: 73
STEPABLES.COM - Plants that tolerate foot traffic
Çıldırabilirsiniz

gondag ve YeniBON beğendi.
Kiraz Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 31-12-2012, 01:32   #57
Ağaç Dostu

YeniGine's Avatar

Giriş Tarihi: 09-05-2012
Merhaba... Bahçede yer örtücü, yayılıcı bir bitki arıyorum. Aradığım dönem içersinde Alisyum ve phlox olabilir diye düşündüm. Fakat daha geçerli bir bitki önerileriniz var ise sevinirim... Yardımlar için şimdiden teşekkürler.

YeniBON beğendi.
YeniGine Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-07-2017, 21:50   #58
Ağaç Dostu

Muda's Avatar

Giriş Tarihi: 12-02-2013
Galeri: 8
Başta yer örtücü kekik olmak üzere yer örtücü bitkilerin tanıtıldığı sitenin linki. Sonraki tıklayarak devam edebilirsiniz. Türkçe çeviri ile de rahat oluyor.

Easy Groundcovers for Your Garden

Resulgur beğendi.
Muda Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-05-2020, 23:55   #59
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 29-04-2014
isotoma fluviatilis

Merhabalar.
Bahçeme öncelikle fare kulağı ekmiştim. Çimlenmesi uzun süren bir yayılıcı kendisi. Gerçekten de 1 ayı buldu kendisini göstermesi. Bahçemde birden fazla yabancı ot vardı hali hazırda. Zamanla onları bastırıp hakim olacağını umuyorum. Yabancı otlardan en baskını dalgan **** ısırgan otu denilen bitki.
Bakalım yayılma hızı ve baskınlığı bahçemde ne denli etkili olacak. Sizlerle paylaşacağım.
Name:  fare kulağı çimleniyor 2 (1).jpg
Views: 743
Size:  85.8 KB
Name:  fare kulağı çimleniyor 2 (2).jpg
Views: 733
Size:  81.8 KB

İkinci konuysa yıldız çimi de denilen isotoma fluviatilis diye bir bitki aldım. 15 adet fide şeklinde. İnternet de hızlı yayıldığını her taş arasını dahi doldurduğunu ve güzel çiçekler açtığını resimlerden gördüm. Bahçemde ekmeyi planladığım alanı güzelce çapalayıp tırmıkladım. Yarın fidelerin dikimini yapacağım. Umarım tutarlar ve güzel bir yayılım gösterirler. Bu bitki hakkında bilgisi olan varsa paylaşırsa sevinirim. Daha önce forumda hiç adı geçmemiş çünkü.
Name:  yıldız çimi.jpg
Views: 715
Size:  83.1 KB

Name:  yıldız çimi2.jpg
Views: 756
Size:  80.0 KB

çiftçioğuzhan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-11-2020, 18:47   #60
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 04-11-2017
Merhaba yeni aldığım bir buçuk dönüm meyve bahçem var. Çok yoğun ayrık otu basmış. Öyle ki bel küreği toprağa saplanmıyordu. Toprak üstü kısmını biçtim ve hayvan gübresi ile sıcak kompost yaptım. Çapa motoru ile yazın toprağı karıştırdım. Ayrık köklerini yapabildiğim kadarıyla toplayıp imha ettim. Lakin tam olarak kurtulduğumu sanmıyorum.
Toprak çok zayıf zannediyorum. Bir tane bile solucana rastlamadım. Meyve ağaçları da çok genç olmasına rağmen bakımsızlıktan yaşlanmış gibi duruyor.
30 civarı tavuk alacağım ve meyve bahçesinde salma yapacağım. Bahçemde maalesef kuyu suyu yok ve şebeke suyu kullanıyorum.
Toprağın hem organik yönden zenginleşmesi, hem tavuklar için faydalı bir yem bitkisi ve hemde ağaçlar için faydalı olabilecek bir örtücü bitki ekmek istiyorum.
Bunun için tavsiyelerinizi alabilir miyim?
Ticari bir kaygım yok zira hobi amaçlı ve kendi ihtiyaçlarımız için ürün alıyorum. Danistigim insanların birçoğu meyvelikte bir tek ot olmamalı dedi lakin örtücü bitki olayını yeni duydum...

servantes beğendi.
Kmpst60 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 18:14.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024