agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Bitki Dünyası > Yerörtücü ve Yayılıcılar
(https)

Beğeni Düzeni86Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 21-01-2011, 14:21   #1
Ağaç Dostu

üzüm's Avatar

Giriş Tarihi: 30-10-2007
Galeri: 1
Cezayir Menekşesi (Vinca sp.)

Forumda Cezayir menekşesi konuşulmuş; bahçelerde, arajmanlarda kullanılmış; galeriye fotoğrafları eklenmiş ama kendine ait bir sayfası bile olamamış bir bitki. (Forumda bulamadım)

Cezayir menekşesi, Apocynaceae familyasından Vinca cinsini oluşturan yer örtücü bahçe bitki türlerinin ortak adıdır.

Genel özellikleri
Yaprakları yaz kış dökülmez ve karşılıklı şekilde dizili bulunurlar. Mor, eflatun, beyaz renkte çiçekleri vardır. Çiçek yaprakları beş parçalıdır. Ilıman iklimde, nemli ve ışık alan yerlerde gelişir. Toprağı besin maddelerince zengin olmalıdır. Bahçede grup olarak yetiştirilebilir. Avrupa, Kafkaslar ve Türkiye'de doğal olarak yetişen türleri vardır.

Yetiştirme
Kök salar ve saldığı yerde yeni bir bitki oluşturur. Geniş ve üstüne basılmayan mekanlarda, çok güneş ihtiyacı duymadan yeşil bölgeler oluşturmada kullanılabilir.

Kaynak:Wikipedia

Vinca difformis, vinca major ve vinca minor türleri vardır. V. minor ve V. major'un çok çeşitli varyetesi bulunmaktadır.

dawneloise ve edadilek beğendi.
üzüm Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-01-2011, 14:50   #2
Ağaç Dostu

üzüm's Avatar

Giriş Tarihi: 30-10-2007
Galeri: 1
Bahçemdeki cezayir menekşelerini çoğaltmaya uğraşırken bu başlıkta aslında bitkinin nemli ortamlarda istilacı bir bitki olduğunu öğrendim.

Yanılmıyorsam 3 senedir bahçemde olan bir bitki, buna rağmen hala 2 kök olarak yaşıyorlar. Geçen sonbahar bir kökü budamayıp çoğalması için toprağa yatırdım. Bulunduğum iklimde istilayı bırakın çoğaltmak için ilgi gösteriyorum.

Her yaz sonu güneş yanığı yapraklarından kurtulmak, yer örtmesini sınırlamak için buduyorum.

Yukarıya doğru yarı çalı gibi büyütülebileceğini okuduğum için arkasına 40cm. lik tahta çit koyup sardırmayıda deniyorum. Sonucunu yaz sonu paylaşabilirim.

üzüm Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-01-2011, 15:15   #3
Ağaç Dostu

nurcanaybay's Avatar

Giriş Tarihi: 19-09-2008
Bir özelliği de ,eğimli bölgeler de erezyonu önlemek için kullanılması imiş.

çiğdem42 beğendi.
nurcanaybay Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 30-01-2011, 10:44   #4
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 30-01-2011
ben istanbul boğazında bir yalıya taşındım ama hiç bitki yok yalıda toprak çok kötü herşeyi denedim olmadı hiçbir bitki çıkmadı,tutmadı ve kurudu bende 30 tane cezayir menekşesi var sizlere vere bilirim

Bitkiseverçocuk Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 31-01-2011, 01:44   #5
Ağaç Dostu

agozce's Avatar

Giriş Tarihi: 27-04-2007
Galeri: 4
Yazın tam güneş sevmiyor. Gölge geniş alanda yayılıcı.

çiğdem42 beğendi.
agozce Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-04-2011, 17:49   #6
Ağaç Dostu

k_donmez's Avatar

Giriş Tarihi: 24-01-2010
Galeri: 3
2009'da bir dal olarak getirdiğim Cezayir Menekşesi "Vinca major Variegata" bahçede birkaç yer değiştirdi. Son olarak bahçe havuzunun şelalesi üzerindeki yerlerini aldılar. Burada güzel geliştiler ancak kış onları da vurdu ve 2 metreye yaklaşan dallar soğuktan kurudu. Köklerin olduğu yerlerden çıkan taze sürgünler hızla büyüyorlar. Kış başında sarkan dalları toplayıp korumak gerek.

Eklenen Resimler

esemeral beğendi.
k_donmez Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-04-2011, 12:15   #7
Ağaç Dostu

ardabora's Avatar

Giriş Tarihi: 15-03-2008
Galeri: 169
2008'de diktiğim çizgili vincalar ancak bu sene çiçek açtı.düz olanı geçen yıl dikmiştim,bu yıl çiçeklendi.

Eklenen Resimler

ardabora Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-05-2011, 16:03   #8
Ağaç Dostu

k_donmez's Avatar

Giriş Tarihi: 24-01-2010
Galeri: 3
Ben henüz çiçek göremesem de bu bitki güzel yaprak yapısı ve hızlı gelişimiyle her bahçeye yakışır. Bir ay sonra bu hale geldiler. Yaz sonunda yere kadar inecekler ancak Ankara'da kış koruması şart.

Eklenen Resimler

gilan ve esemeral beğendi.
k_donmez Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-05-2011, 17:36   #9
Ağaç Dostu

sarigoz's Avatar

Giriş Tarihi: 18-09-2009
Galeri: 26
Merhaba,bu gecen yil cektigim bir kare.
Bizim parkta,yerortucu seklinde bulunmkata

Eklenen Resimler

esemeral beğendi.
sarigoz Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-05-2011, 21:08   #10
Ağaç Dostu

musbet's Avatar

Giriş Tarihi: 09-05-2011
bizim bahçemizdende var bu çiçekten. orta okula giderken yolun kenarında görüp aldığım bir çiçek. çok güzel çiçek açıyor ama malesef çok yayılıcı bir bitki, hersene bahçe bakımı yaparken bu çiçeğim artan köklerini temizlemekten bıktım diyebilirim okadar yani )

rana58 beğendi.
musbet Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-04-2012, 12:30   #11
Ağaç Dostu

ilksenozturk's Avatar

Giriş Tarihi: 19-04-2007
bu bitkiye özenir dururdum. ama anlamam, madem o kadar yayılıcı ve kolay neden fidanlıklar cılız fidelere 5tl isterler?
dün bir parkta buldum ve üstte dallarından kopardım. otsu dallar olduğu için bilemiyorum ama bir kısmı suda duruyor, bir kısmı direk toprağa dikildi.
inşallah tutarlar

ilksenozturk Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-04-2012, 12:36   #12
Ağaç Dostu

serkan_istanbul's Avatar

Giriş Tarihi: 14-10-2010
Bende geçen eyüp sultanda eski bir mezara dikilmiş olarak gördüm o kadar çoktu ki bir dal alayım dedim ama almadım. Neymiş uğursuzluk getirirmiş arkadaşım öle dedi. İzinsiz alamayacaktım ki yatan zatı muhtereme biraz duam olacak her baktığımdada adı anılacaktı.

serkan_istanbul Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-04-2012, 15:07   #13
Ağaç Dostu

ilksenozturk's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi serkan_istanbul Mesajı Göster
Bende geçen eyüp sultanda eski bir mezara dikilmiş olarak gördüm o kadar çoktu ki bir dal alayım dedim ama almadım. Neymiş uğursuzluk getirirmiş arkadaşım öle dedi. İzinsiz alamayacaktım ki yatan zatı muhtereme biraz duam olacak her baktığımdada adı anılacaktı.
keşke alsaydınız, bazen kimseyi görmemek, duymamak gerekiyor.
bunları alabilmek için arabayı durdurdum, koşa koşa parka gittim, insanlar bana baktı tuhaf tuhaf. ne olduğunu anlamaya çalıştılar. sonra ben parktan dalları koparırken etrafıma toplanmaya başladılar ufak ufak, ben alıp çıktım, arabaya bindim. aynadan baktım, onlar benim çiçek kopardığım yeri incelemeye başlamışlardı. deli mi ne demişlerdir abartmıyorum

Eski 26-04-2012, 15:37   #14
Ağaç Dostu

sakagun's Avatar

Giriş Tarihi: 07-05-2007
Galeri: 107
Benimkiler şu anda saksıda. Fidancıda görüp satın almak istemiştim. Fidancı da istediğin kadar al, bunlar her yerden çıkıyor zaten deyip ücretsiz birkaç kök sökmüştü bana.

Eklenen Resimler

sakagun Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-04-2012, 07:06   #15
Ağaç Dostu

ilksenozturk's Avatar

hiç dal çeliği yaptınız mı sn sakagun?

Eski 27-04-2012, 07:27   #16
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 15-07-2009
Galeri: 9
Alacalı yapraklısı daha güzel..
3 yıl önce yere dikmeme rağmen yeni çiçeklendi. Yukarıda okuduğuma göre sanırım çiçek için bu kadar bekleniyor..
Şu an tam kol atma zamanı.. Hiç ellemeseniz de kendi kendine yeni bebekler oluşuyor..

Eklenen Resimler

selis Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-04-2012, 10:53   #17
Ağaç Dostu

sakagun's Avatar

Giriş Tarihi: 07-05-2007
Galeri: 107
Dal çeliği yapmadım. Ama yanındaki saksıda ve yerde kendiliğinden çıkmış. Uzantıları kökleniyor.

ilksenozturk beğendi.
sakagun Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 01-05-2012, 14:31   #18
Ağaç Dostu

ardabora's Avatar

Giriş Tarihi: 15-03-2008
Galeri: 169
Hem saksıda, hem bahçede...Şu an bol çiçekleriyle bahçemi şenlendiriyorlar...

Eklenen Resimler

ardabora Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-05-2012, 15:09   #19
Ağaç Dostu

perimar's Avatar

Giriş Tarihi: 24-04-2012
geçen yıl aldım. çok soğuk geçen kışa ve yazlığımında çok rüzgar alan tarafında olmasına rağmen kurumadılar. 3-5 yere attıkları dallarda kök salmıştı. şimdi çiçekliler. yeni kök salanlarıda aldım. bayağı dik eğimi olan tarafa toprağı tutsun diye diktim. umarım onlarda tutar.

perimar Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-06-2012, 21:36   #20
Ağaç Dostu

Artık durduramıyorum.. Sürekli uzuyor

Eklenen Resimler

Eski 01-10-2012, 06:38   #21
Ağaç Dostu

Değişim geçirmiş ve çok tatlı

Eklenen Resimler

Eski 10-11-2013, 15:05   #22
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 03-10-2013
Ben sizinle bir sorunumu paylaşmak istiyorum.
Evde saksıda yetiştirdiğim bir cezayir menekşem var.
Pencerenin önünde içeride duruyor. Ne çok ışıkta ne de çok gölgede. Suyunu da düzenli veriyorum.
Önceleri çok güzel yetişti. Üzerinde 20'ye yakın çiçeği oluyordu.
Yalnız son bir aydır sarardı soldu
Alt dallarının yaprakları sararıp dökülmeye başladı. Yeni çıkan yaprakları, yeni açan çiçekleri de eskisinden çok küçük ve güçsüz. Artık boyu da uzamıyor. Çok yavaş gelişiyor.
Toprağından mı kaynaklanıyor acaba.
Bu mevsimde normal bir şey mi bilmiyorum. Yardımcı olursanız sevinirim...

fussilet Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-11-2013, 08:19   #23
Ağaç Dostu

Muda's Avatar

Giriş Tarihi: 12-02-2013
Galeri: 8
Her bitkinin büyüme, çiçeklenme ve dinlenme zamanları olur. Sizin bitkiniz de büyümüş, çiçeklenmiş artık mevsim itibari ile dinlenme moduna girmesi gerektiği için girmiş. Bizim burada cezayir menekşesi bahçe içinde çok rahat bir şekilde gelişiyor. Bir arkadaş bir kök getirmiş olduğu cezayir menekşesi güllerin olduğu yeri komple sarmıştı. Ben onları temizledim. Başka yerlere götürdüm. Aradan zaman geçince tekrar her tarafı sardığını gördük. Cezayir menekşesinin yeniden köklenmesini istiyorsanız uzadığı kollarını yukarı sardırmak yerine onların uç tarafını uygun bir toprak ile buluşturmak en güzeli. En uçtaki filizin oradan yeniden köklenerek ilerliyor. Kök gövdesi güçlü ise uzun kollar atıyor. Tabi kolun ucundan yeniden köklendiği için kol mesafesi kadar bir alanı işgal ediyor. Diğer bitkilerden daha yukarıda güneşini alıyor. Zaman içinde o alanı komple kaplıyor.

Muda Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-11-2013, 11:33   #24
Yeni Üye

Ben evde yetiştirdiğim için yayılmasına izin veremem, hem saksıda bu olmaz da.
Ama köklerinin güçlenmesi için daha büyük bir saksıya dikebilirim. Olmazsa toprağını da değiştiririm garanti olsun
İnşallah eskisi gibi canlanır. Yorumunuz için teşekkürler.

Eski 11-11-2013, 12:07   #25
Ağaç Dostu

Sevgi Durul's Avatar

Giriş Tarihi: 02-08-2009
Galeri: 765
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Kullanıcı Adı:) Mesajı Göster
Ben evde yetiştirdiğim için yayılmasına izin veremem, hem saksıda bu olmaz da.
Sayfayı baştan okursanız bu bitkinin bahçe bitkisi olduğunu göreceksiniz. Dolayısıyla ev içerisinde gerekli randımanı alamayabilirsiniz. Ki bu da bitkinizin şu anda ki durumundan belli oluyor.

Bahçede yetiştirme imkanınız yoksa en azından balkona alabilirsiniz. Kolay gelsin.

Sevgi Durul Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-11-2013, 20:43   #26
Yeni Üye

Yazılanları okudum biliyorum, benim sorunum bitkinin önceki gibi iyi gelişmemesi, havalar soğuk, dışarı almak da istemiyorum yorum için teşekkür ediyorum.

Eski 01-12-2013, 23:28   #27
Ağaçsever

Deryya's Avatar

Giriş Tarihi: 21-05-2013
Sayın fussilet sizin çiçeğiniz de benimkinden mi acaba çünkü buradaki resimlerdeki çiçekler farklı acaba farklı türleri mi, ben de cezayir menekşesi diye almıştım yazın.
Ama benimkindeki sorunlar da sizinki ile aynı. Ben de evde yetiştiriyorum. Ve gerçekten yazın ki gibi açmıyorlar. Durmadan sararmış yaprak topluyorum. Allahtan tohum kapsülleri var üstünde. Ölürse çiçeğim bahara tohumdan yetiştirebileceğim inşallah. Bir ay önce uçlardan kırıp başka bir saksıya dikmiştim bir tanesi tuttu sanırım. Ama zaten ev çiçeği değil,şansımızı da fazla zorlamamak lazım

Eklenen Resimler

Deryya Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-12-2013, 12:56   #28
Ağaç Dostu

serkan_istanbul's Avatar

Giriş Tarihi: 14-10-2010
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Deryya Mesajı Göster
Sayın fussilet sizin çiçeğiniz de benimkinden mi acaba çünkü buradaki resimlerdeki çiçekler farklı acaba farklı türleri mi, ben de cezayir menekşesi diye almıştım yazın.
Ama benimkindeki sorunlar da sizinki ile aynı. Ben de evde yetiştiriyorum. Ve gerçekten yazın ki gibi açmıyorlar. Durmadan sararmış yaprak topluyorum. Allahtan tohum kapsülleri var üstünde. Ölürse çiçeğim bahara tohumdan yetiştirebileceğim inşallah. Bir ay önce uçlardan kırıp başka bir saksıya dikmiştim bir tanesi tuttu sanırım. Ama zaten ev çiçeği değil,şansımızı da fazla zorlamamak lazım
Sizin çiçeğiniz malesef rozet çiçeği sıcak bölgelerde kışı geçirebiliyor genelde soğuk bölgelerde mevsimlik olarak yetiştiriliyor. terasımdakiler malesef yazın çok güzellerdi bu aylarda kurudular. sadece bir tanesini eve aldım o kaldı pencerenin önünde. onuda bir arkadaşım getirdi satan kişi cezayir menekşesi diye vermiş. ama bildiğimiz rozet. tohum kapsülleri varsa onları dibine gömün çıkıyolar. sevgiyle kalınız.

serkan_istanbul Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-12-2013, 13:31   #29
Ağaç Dostu

Muda's Avatar

Giriş Tarihi: 12-02-2013
Galeri: 8
Sayın Deryya; Serkan beyin söylediği gibi çiçeğiniz rozet çiçeği. Bizim burada pervane olarak da adlandırılıyor. Ben önceden bir tanesini saksıya alıp kışın evde tutmuştum. Biraz sararsa bozulsa da ölmedi. Ertesi yıl çok daha fazla büyüdü ve çiçek açtı. Güneş gören bir yer ve yeterli besin sağladığınız taktirde içerde de çiçek açacaktır.

Muda Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-03-2014, 21:20   #30
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 06-01-2008
Galeri: 44
Vinca major

İri çiçekli cezayir menekşesi (Vinca major) gölge, yarı gölge, nemli alanlarda iyi gelişim gösteriyor. Meyilli arazilerde de yer örtücü olarak tercih edilebilir, toprak kayması olasılığını önleyeceği gibi doğal bir görünüm de elde edilmiş olacaktır.

Şu anda çiçeklenme döneminde.

Name:  Vinca major.jpg
Views: 9522
Size:  66.4 KB

kelebek çalısı Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 05:39.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024