agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Bitki Dünyası > Yerörtücü ve Yayılıcılar
(https)

Beğeni Düzeni6Beğeniler
  • 1 Gönderen Ekrem Uslu
  • 4 Gönderen Adil
  • 1 Gönderen Oyun Hamuru

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 14-04-2012, 14:10   #1
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 23-01-2012
Vapur dumanı "Ageratum"

Merhaba arkadaşlar, bu güzel çiçekten yetiştiren var mıdır aranızda? Resim eklemek için epeyce uğraştım ama başarılı olamadım ne yazık. Ekleme yapan olursa çok memnun olurum. Net yoluyla aldığım bu tohumu ektim ve çimlenmesini bekliyorum. Bulduğum bir kaç bilgiyi paylaşmak istiyorum sizlerle, bu çiçekten yetiştiren bir kullanıcı varsa eğer fikrini almak isterim. Saygılar..

Mavi, beyaz veya pembe renkte bol sayıda çiçeklere sahip olan bu bitki yer örtücü olarakta yetiştirilebilir. Özellikle uzun süre çiçekli kalabildikleri için park ve bahçelerde çok aranılan bir bitkidir. Ilıman iklim şartlarında sahip bir bölgeye ekilirse mayıs sonu ve haziran başından kasım ortasına kadar çiçekli halde kalır. Tohumla üretim yapılmaktadır. Normal koşullarda mart ayında tohumlar kasalara ya da viyollere atılmalıdır. Erken (mayıs) çiçek açması istenirse tohumlar şubat ayında atılır.

Tohumlar çimleninceye kadar ( 7 – 9 gün ) 20 – 22 oC’ de tutulur. Daha sonra sıcaklık 15 - 18 oC’ ye düşürüldüğünde iyi sonuçlar elde edilir. Tohumların üzerine topark atılmaz hafifçe bastırılır. Fideler bir buçuk ay gibi kısa sürede gelişir ancak toplu formda fide elde etmek için, genç bitkiler de hafif uç alma yapılabilir. Tohum ekiminden 3 – 4 hafta sonra fideler şaşırtılır. Tohum ekiminden çiçeklenmeye kadar geçen süre 12 – 14 haftadır.

Ageratumlar ayrıca çelikle de üretilebilir. Çelikler mart- nisan veya ağustos – eylül ayları arasında alınırsa iyi köklenme elde edilir. 15–18 oC’ de 15–20 güne içinde köklenme gerçekleşir.Güneşli yerlerden hoşlanır. Bitkiler sürekli havadar, aydınlık yerlerde bulundurulmalıdır. Toprak isteği bakımından gevşek, geçirgen, besin maddece zengin topraklardan hoşlanır. Hafif kireçli topraklarda daha rahat yetişir.

Yaz gecelerinin sıcaklığı ( artırıldığında ) gündüz sıcaklığından daha fazla olduğunda ageratum bitkisinin boyu kısa olmakta ve erken çiçek açmaktadır.Çiçek bahçelerinde tek olarak kullanılabildikleri gibi diğer çiçeklerle birlikte gruplar halinde de kullanılabilir. Ayrıca balkon ve teraslarda da çok kullanılır. Bitkiler 15 – 20 cm ara ile uygulama alanına dikilmelidir. Ülkemizde kullanılmamakla birlikte başka ülkelerde boylu çeşitleri kesme çiçek olarak kullanılmaktadır. Çiçek bahçelerinde kısa boylu mavi renkli çeşitleri, sarı renkli kadifelerin önünde oldukça çekici renk kontrastı oluşturur. Solan çiçekler zamanında alınırsa, bitkiler daha uzun süre çiçekli kalabilir. Uygun iklim şartlarında yetiştirilirse çok yıllık, kışı soğuk geçen bölgelerde tek yıllıktır. Gevşek – geçirgen, zengin ve hafif kireçli topraklardan hoşlanır.

Sudenur Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-04-2012, 14:15   #2
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 23-11-2011

Sudenur beğendi.
Ekrem Uslu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-05-2012, 08:33   #3
Ağaç Dostu

Adil's Avatar

Giriş Tarihi: 25-04-2011
Sayın sudenurnur sayfanız hayırlı olsun, aramıza hoş geldiniz.
Fotoğraf yükleme konusunu Forum Yardım dan öğrenebilirsiniz.
Bedende bir vapur dumanı fotoğrafı ekliyorum.
Kolay gelsin.

Eklenen Resimler

Adil Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-04-2013, 20:19   #4
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 15-04-2013
Bu sene ilk defa çiçek yetiştirmeye başlayan biri olarak bunlardan da ektim
Yeşerdi bir kısmı. Ancak şuan oldukça bodurlar

siflera12 beğendi.
Oyun Hamuru Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 14:09.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024