agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Bitki Dünyası > Yerörtücü ve Yayılıcılar
(https)

Beğeni Düzeni2Beğeniler
  • 2 Gönderen Kedi Tırnağı

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 03-07-2011, 15:37   #1
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 10-05-2010
Swainsona

Swainsona formosa sturt's desert pea

Yeni gördüğüm bir tür. Çok hoşuma gitti. Ülkemizdeki bir firmanın sattığını görünce sevindim. Yetiştirmeyi düşünüyorum.

Firmanın sitesinden bilgileri ekliyorum aşağıya.

Avustralya’nın kurak , sıcak ve kumlu arazilerinde yetişen bir bitkidir, Swainsona. Tohumdan üretilebilen bitki, yetiştiği anavatanındaki şartlar sağlandığında kolayca yetiştirilebilir.

Canlı kıpkırmızı çiçekler açan Swainsona, polenlendiği kısmında siyah parlak bir göbek oluşturur. Çiçekler bu haliyle dünyaya ait değilmiş gibi bir görüntü sergilerler. Ülkemizdeki değişken toprak yapısı göz önüne alındığında bu nadide bitkiyi yetiştirmek için kendi hazırlayacağınız saksı ve sepetlerde ekim yapmanızı öneririz.

Her zaman ki gibi bitkinin doğal yetişme koşulları bizim rehberimiz olacak Swainsona’yı yetiştirirken de. Swainsona kurak , verimsiz ve düzensiz yağış alan kumlu toprak bitkisidir. Ektiğiniz ilk yıl hızla büyüyüp çiçeklenmesinin sebebi de zaten bu ağır ve zor yetişme şartlarıdır. Bitki neslini devam ettirebilmek için yere düşen bir damla suyu dahi değerlendirecektir.

Hem saksıda hem de sepette sarkıtarak yetiştirebileceğinizden aslında bahçenizde, balkonunuzda eşsiz düzenlemelere olanak sağlayabilir. Bunun için geçirgenliği çok yüksek, % 50 dere kumu ve ince yuvarlak çakıl katılmış bir toprak karışımı hazırlamanız yeterli.

Geçirgen toprak karışımı ile hazırladığınız saksı ve sepetlere ekeceğiniz tohumlar kısa sürede çimlenecek ve hızla büyüyecektir. Çöl bitkilerinde akılda tutmanız gereken en önemli şey toprağın yüksek oranda geçirgen olması ve sulamadır. Her iki sulama arasında toprağın kurumasına izin vermeniz, ama sulama yaparken de bol sulama yapmanız gerekmektedir. Sularken bırakın toprak iyice ıslansın , su derinliklere doğru süzülüp, saksının altından akıp gitsin. Siz sulamaya devam edin. Daha sonra ikinci sulamaya kadar sabredin, bu seferde bırakın toprak kurusun.

Bu tür saksıların dibine iri çakıl taşlarından bir taban oluşturun ki, saksının dibinde toprak nemli kalmasın , su kolayca dışarı akabilsin. Çöl bitkilerini az sulamak demek, hergün azar azar toprağına su vermek değildir. O zaman toprak sürekli nemli kalmakta buda kök çürümesine yol açmaktadır. Oysa sularken çömert olmalı , ama bir daha ki sulamaya kadar hiç su vermeden beklemelisiniz. Bu kural neredeyse tüm çöl bitkileri için referans alınabilecek, faydasını göreceğiniz bir sulama tekniğidir.

Ekim için uygun dönem Şubat ayı olup, bahar başında bahçeye fide olarak taşımak isteyenler Eylül- Ekim aylarında çimlendirip, kışı kapalı , soğuktan korumalı, bol güneş alan iç mekanda yetiştirebilirler. Çiçeklenme yaz ayları boyunca ardı ardına devam eder.

Uyarı: SWAINSONA FORMOSA tohumları ve bitkisi zehirli olup, kesinlikle yenmemelidir. Dokunmanın ya da bitkiyle temasın bir zararı yokken, sadece yenilmesi zehirlenmeye yol açar.Otçul hayvanların bulunduğu yerlere kesinlikle ekilmemelidir.

Kaynak: Zengardentr.com

Kedi Tırnağı Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-07-2011, 15:43   #2
Ağaç Dostu

Name:  pr_01_709_max.jpg
Views: 1638
Size:  40.4 KB

lenavita ve Gardenias beğendi.
Eski 04-07-2011, 00:53   #3
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 09-06-2008
Galeri: 2
Merhaba Kedi Tırnağı.

Görüldüğü kadarı ile güzel bir çiçekmiş. Tohum aldınız mı.

Tura Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-07-2011, 09:38   #4
Ağaç Dostu

Periş's Avatar

Giriş Tarihi: 22-02-2011
Çiçegin duruşu görünüşü harika...

Periş Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-07-2011, 10:47   #5
Ağaç Dostu

Sn Tura, ne tohum ne başka bir şey yok elimde. İnternette görünce çok beğendim. Konu başlığı olmadığını görünce de paylaşmak istedim. Daha cevval arkadaşlar çıkar edinir en azından dedim Elimdeki bitkilere yetişmekte zorlanırken habire başkasını görüp hevesleniyorum. Allah sonumu hayrede İlerde yetiştirmeyi istediğim türlerden birisi ama. Siz başlatır, bize önayak olursunuz belki

Eski 03-02-2019, 15:00   #6
Ağaç Dostu

siflera12's Avatar

Giriş Tarihi: 20-05-2017
Çok güzelmiş almak isteyenler varsa zengarden da tohumları satılıyormuş

GM 5 Plus d cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

siflera12 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 02:01.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024