agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Bitki Dünyası > Yerörtücü ve Yayılıcılar
(https)

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 02-03-2007, 22:41   #1
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 04-10-2006
Wink Mızraklı Japon Üçgülü

Arkadaşlar,

Tek yıllık Japon Üçgülü (Lespedeza stipulacea ve L. striata ) ve çok yıllık Mızraklı Japonüçgülünü (L. cuneata) özellikle yer örtücü olarak kullanılan sarmaşık formunda bir bitki olduğunu okudum.

Özelikle tek yıllık Japon üçgülünün tek yıllık olmasına rağmen tohumlarını dökmesi nedeniyle çok yıllık karekteri taşıdığını okudum.

Ancak iklim koşulları nelerdir, tohumlarını nerelerde bulabilirim bu konuda bilgi sahibi değilim. Bu konuda yardımcı olabilecek arkadaşlar olursa çok sevinirim.

gurani Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-03-2007, 20:59   #2
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 08-12-2006
Yetişme yeri Güney Asya ve Australia olan legümen cinslerinden biri.
40 türü var. Bir kısmı tek yıllık, bir kısmı çok yıllık, bir kısmı yarı odunsu, bir kısmı da çalı. Bezelye çiçekleri gibi görünen çiçekleri uzun süre üstünde kalıyor.Tohumları bir kerelik ve çok küçük.
Drenajı iyi, güneşli sahaların ve ılıman iklimlerin bitkisi. Soğukta malçlamak gerekiyor. Baharda budamak iyi geliyor. Tohumdan olduğu gibi çelik ve ayırma yolu ile de üretiliyor. Yaklaşık en fazla 2 m ye dek boy yapabiliyor. Lespedeza thunbergii mor çiçekli, Lespedeza thunbergii ''Alba'' beyaz çiçekli.Yaz sonuna dek çiçekleri üstünde kalıyor. Tohumları kapalı ve yassı legümen zarf içinde oluyor.Tohumlar açılmadan legümen zarfı ile dökülüyor.
Sanırım tohumlarını burda bulamazsınız. Australia bitki üretim firmalarından araştırma yapmanızı öneririm.

sukranayalp Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-03-2007, 15:10   #3
Yeni Üye

Bilgileriniz için teşekkür ederim. Ben altın madeninde çalışıyorum. Buradaki pasa sahalarının yeşillendirilmesi için uygun bir örtü bitkisi olarak düşünmüştüm.Tekrar teşekkür ederim.

Eski 09-03-2007, 15:15   #4
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 08-12-2006
Pasa sahaları ne demektir Sn Gurani? Bir de nerden aklınıza geldi bu bitki? Bir yerden mi duydunuz?

sukranayalp Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-03-2007, 11:58   #5
Yeni Üye

Pasa sahası demek içerisinde cevher bulunmayan toprak demek. Ege Üniversitesi Zıraat Mühendisliği Çayır Mer'a Kürsüsü Hocalarından Merhum Sadık Gençkan Hocamın Kitabında rastlamıştım bu bitkiye... bitkinin en önemli özelliklerinden biri de kısa sürede toprağı örten örtü bitkisi özelliği göstermesi, her daim yeşil görüntüsünün olması, Toprağın strüktürel yapısını iyileştirmesi ve erozyon için kullanılabilirliliği idi.İlginize teşekkür ederim.

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 00:36.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024