agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Bitki Dünyası > Yerörtücü ve Yayılıcılar
(https)

Beğeni Düzeni284Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 01-07-2015, 15:54   #91
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 06-04-2015
Teşekkürler TCM ilk denememde bakalım ne kadar başarılı olucam . Çimlenen tohumların bir kısmını Topraklı gübreli saksılara bir kısmınıda torfla gübreli viyollere alıcam hangisinde daha verimli olucak bakalım. Bu yıl biraz geç kaldık ama önümüZdeki yıla tam olurlar sanırım.

HakanSoyuak Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-07-2015, 09:35   #92
TCM
Ağaç Dostu

TCM's Avatar

Giriş Tarihi: 18-01-2014
Geç kalmadınız, toprak fark etmez, çok seçici değiller. Don olana kadar sizi memnun edeceklerdir.

TCM Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-07-2015, 10:52   #93
Ağaç Dostu

hira's Avatar

Giriş Tarihi: 04-06-2012
Benim alisyum yaşıyormu yoksa öldü mü anlamadım... Güzelliginden eser kalmadı, çiçek diye birşey yok üzerinde.. Ne zaman toparlanacak acaba

hira Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-07-2015, 13:45   #94
TCM
Ağaç Dostu

TCM's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi hira Mesajı Göster
Benim alisyum yaşıyormu yoksa öldü mü anlamadım... Güzelliginden eser kalmadı, çiçek diye birşey yok üzerinde.. Ne zaman toparlanacak acaba
Çoktan çiçeklenmenin başlamış olması lazımdı tabi eğer önceki yıllardan kalmış ise. Yine öyleyse çiçekli devrenin ise daha geçmemiş olması lazım. Her halukarda şu sıralar çiçekli döneminde olmadı gerek.

hira beğendi.
Eski 02-07-2015, 14:15   #95
Ağaç Dostu

hira's Avatar

Sn. TCM, Bu yıl fide olarak aldım ve çok güzel çiçeklendi, saksıdan aşağı sarkmaya başladı derken çiçeklenme de durdu, gelişimide.

Eski 02-07-2015, 14:31   #96
Ağaç Dostu

Mücevher Çalısı's Avatar

Giriş Tarihi: 11-04-2015
Galeri: 4
Alıntı:
Sn. TCM, Bu yıl fide olarak aldım ve çok güzel çiçeklendi, saksıdan aşağı sarkmaya başladı derken çiçeklenme de durdu, gelişimide.
Fotoğraf ekleyebilir misin?

Sn. TCM'nin de dediği gibi hala çiçekli olması lazım.

Eğer tamamen kurumadıysa toprak hizasından 10 cm yukarısını buda, yarı gölgeye al. 1-2 aya kalmaz yeniden çiçeklenir.

hira, aleydi, Jakin ve 1 kişi beğendi.
Mücevher Çalısı Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-07-2015, 15:59   #97
Ağaç Dostu

hira's Avatar

Fotograf eklerim tabii.. Ne kadar net bilemiyorum ama

Eklenen Resimler

Eski 02-07-2015, 16:11   #98
Ağaç Dostu

Mücevher Çalısı's Avatar

Alıntı:
Fotograf eklerim tabii.. Ne kadar net bilemiyorum ama

Çiçekleri geçmiş. Geçmiş çiçek kısımlarını budarsanız da tazelenir diye düşünüyorum. Ayrıca tohum vermiş de olabilir -benimki veriyor- kestiğiniz kısımları da kontrol edin, minik tohum keselerinden çabucak dökülüyorlar...

hira, aleydi ve TCM beğendi.
Eski 03-07-2015, 09:05   #99
TCM
Ağaç Dostu

TCM's Avatar

İlginç, benim alyssumları hiç çiçeksiz görmedim ben. Tohumları çiçekli haldeyken keseciklerin açılmaya başladığını gördüğünüzde alabilirsiniz. Ben büyücek naylon poşetin içine geçirdiğim çiçekleri silkeleyerek alabilmiştim. Bu evrede tohumu alamazsınız artık.

hira beğendi.
Eski 03-07-2015, 13:50   #100
Ağaç Dostu

Mücevher Çalısı's Avatar

Ballıcayı 2 yıl önce Zengerdan'dan gönderilen hediye tohumlardan edindim. Artık değişik zamanlarda hemen her saksıda çıkıyorlar

Name:  Ballıca3.jpg
Views: 1012
Size:  75.2 KB
Frezya tohumlerını ektiğim toprakta çıkan

Name:  Ballıca2.jpg
Views: 1093
Size:  71.6 KB
Çalı Minelerin dibinden çıkanlar

Türüne göre veya kültürüne göre değişiyordur bilemiyorum, benimkisi çiçekleri açtıkça çiçek sapı uzuyor ve tohum veriyor. Tohumları olgunlaştıkça çoğu etrafa savruluyor, az bir kısmı -inatçı olanlar- çiçek sapında kalıyor. Geçmiş çiçek başlarını budadığınızda, budanan kısımları toprağa bırakırsanız içerisinde tohum kaldıysa çimlenirler diye düşünüyorum...

Name:  Ballıca.jpg
Views: 1038
Size:  53.2 KB

Muda, aleydi, Milla ve 4 kişi beğendi.
Eski 11-11-2015, 18:17   #101
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 04-11-2015
Merhaba, bana da zengarden'dan bir 20 tane falan beyaz alyssum tohumu gelmiş. Kasım'dayız, şimdi çimlendirmeli miyim sizce? Ne yapmalıyım, lütfen yardım edin çok heyecanlandım tohumları görünce

leylaylom Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-11-2015, 20:31   #102
Ağaç Dostu

Muda's Avatar

Giriş Tarihi: 12-02-2013
Galeri: 8
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi leylaylom Mesajı Göster
Merhaba, bana da zengarden'dan bir 20 tane falan beyaz alyssum tohumu gelmiş. Kasım'dayız, şimdi çimlendirmeli miyim sizce? Ne yapmalıyım, lütfen yardım edin çok heyecanlandım tohumları görünce
Sizin de çoğumuzda bulunmayan seramız olmadığına göre ilkbaharı beklemek en güzeli. Bir kısım arkadaşlarda olduğu gibi erken dönemde çimlendirme denemelerinin çoğu hüsran ile sonuçlandı. Güneş, hava sirkilasyonu en önemlisi mevsimi olmadığı için suni olarak yaptığımız çalışmalar sonucu tohumlar çimleniyor. Ancak onlardan ürün veya çiçek açma konumuna gelemeden ince uzun filizler yaparak zaman içinde ölüyorlar. İlkbaharda tabiatın uyandığı zaman tohumları ekersiniz. Çiçeklerini de doya doya görür ve koklarsınız.

aleydi, A_NOMAD, TCM ve 2 kişi beğendi.
Muda Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-11-2015, 12:11   #103
Ağaç Dostu

Mücevher Çalısı's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi leylaylom Mesajı Göster

Türkiye geneli için yukarıdaki Sn Muda'nın açıklamalarına katılıyorum. Onun için Sn leylaylom ilkbaharı beklerseniz daha sağlıklı olur...

Ancak Akdeniz iklim bölgesinde Ballıca'nın (Alyssum sp.) her zaman ekilebileceğini düşünüyorum (deneyerek test edilebilir). Zira kendi düşürdüğü tohumlarla saksılarımda sürekli çıkan bir bitki Ballıca ve çok değişik zamanlarda çimlenenler oluyor. Yaz kış demeden çiçekleniyorlar.

Sadece tam güneşte duruyorsa Temmuz-Ağustos dönemlerinde çiçeklenmeleri azalıyor ve yapraklarında sararmalar görülüyor, dayanamayan kuruyor. Sıcaklarla arası çok da iyi değil yani...

Name:  Ballıca.jpg
Views: 884
Size:  42.7 KB

Yukarıdaki fotoğraf Şubat ayına ait. Saksının içindeki çiçekli bitkiler Antalya'da açık bir balkonda ikamet ediyordu, yaz sıcaklarında kurudular...

Muda, aleydi, Milla ve 1 kişi beğendi.
Eski 28-12-2015, 10:33   #104
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 28-12-2015
Merhabalar aranıza yeni katıldım ballıca tohumu çimlendirdim saklama kaplarının içinde 2 günde çimlendi saklama kabının kapağını kapalı tutmuştum açmam gerekiyormu birde çok küçük ve cansızlar nasıl filizlerim nasıl alacam viyollere korkuyorum onları inciltmekten biraz bulundukları yerde büyüselermi

Jakin beğendi.
GÖNÜL GÜNEŞ Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-12-2015, 11:00   #105
TCM
Ağaç Dostu

TCM's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi GÖNÜL GÜNEŞ Mesajı Göster
Merhabalar aranıza yeni katıldım ballıca tohumu çimlendirdim saklama kaplarının içinde 2 günde çimlendi saklama kabının kapağını kapalı tutmuştum açmam gerekiyormu birde çok küçük ve cansızlar nasıl filizlerim nasıl alacam viyollere korkuyorum onları inciltmekten biraz bulundukları yerde büyüselermi
Aramıza hoşgeldiniz. Çimlendikten sonra üstlerini açmanız lazım, erken başlamışsınız, havalar ısınınca mart gibi başlasanız iyiymiş. Güneş/ışık almıyorlarsa cansız olurlar, şu an aktarma yapmayın bulundukları kaplarda büyüsünler biraz daha. Alyssumlar gaddardır pek bir şey olmaz.

Jakin beğendi.
Eski 28-12-2015, 11:49   #106
Yeni Üye

Teşekkürler tcm eskişehir de havalar ısınıp balkonlara çıkabildiğimiz de balkonum çiçeklerle dolu olsun istedim onun için acele ettim aslında, yardımınız içinde ayrıca teşekkür ediyorum 3-4 aydır internet te okuyorum araştırıyorum ama uygulama başka oluyormuş bunu anladım çok cesur başladığım çimlendirme işim korku ile buluştu cesaretlendirdiniz beni sağolun

Jakin beğendi.
Eski 15-01-2016, 11:22   #107
Ağaç Dostu

Mücevher Çalısı's Avatar

Tohumları 2015 Mart ayında kendi kendine çimlenen aşağıdaki Ballıca;

Name:  Ballıca1.jpg
Views: 850
Size:  39.3 KB
Antalya'da Temmuz-Ağustosu gölgede geçirdiği için yaz sıcaklarından az hasar gördü.

Name:  Ballıca2.jpg
Views: 878
Size:  48.1 KB
Sonbahardan itibaren güneşli ortama aldım.

Yaprak Güzeli soğuklara yenik düştü

Ballıca şu an bol çiçekli Bu çiçeklenmeden sonra baharda budamak yenilenmesini sağlıyor...

Name:  Ballıca3.jpg
Views: 868
Size:  25.7 KB
Bu da 2015 Ekim ayı içerisinde çimlenen Ballıca. Çiçeğini yeni açıyor

Muda, Milla, TCM ve 3 kişi beğendi.
Eski 17-01-2016, 11:04   #108
Ağaçsever

Binbirçeşit's Avatar

Giriş Tarihi: 17-01-2016
Merhaba arkadaşlar.bende bu kış bolca tohum aldım .deneme amaçlı ev ortamında saksılara dikip sadece çıkıp çıkmadıklarını kntrl için.ve çıkıyolar.ama uzun filizler ve bi sure sonra kuruyolar.sizce ekim zamanı mart deniyo.martta ektıgımd3 içerdemi durmalılar yoksa dışarda balkondamı bırakmalıyım.yardımcı olabilirmisiniz.petunya alsyyum şebboy lavantalobelya .mavı vapur dumanı.gül pembesi yayılıcı kekik.foxglove.obrizya.plectritis.funda ve hatta ortanca tohumu zor olmasına ragmen aldım ama şuanki sıcak uygulamada yaptıgım ortanca tohumlarında bir kıpırdanma hala yok.bu çiçeklerle ilgili bilgisi olan arkadaşlar bana yardımcı olursa çok s3vınırım.şimdiden teşekkürler

Binbirçeşit Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-01-2016, 12:50   #109
Ağaç Dostu

Mücevher Çalısı's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Binbirçeşit Mesajı Göster
...sizce ekim zamanı mart deniyo.martta ektıgımd3 içerdemi durmalılar yoksa dışarda balkondamı bırakmalıyım....
Ankara için Alyssum Mart ayında dışarıda duramayabilir (deneme amaçlı biraz ekebilirsiniz). Nisan ayında ekmeniz daha sağlıklı sonuç verir...

Diğer bitkilerinizi kendi başlıklarında sormalısınız

Eski 23-01-2016, 10:16   #110
Ağaçsever

Binbirçeşit's Avatar

Alyssum beyaz

Sayın nurdane .bende şuan şaşkınım .3gün önce ektiğim tohumlarım çimlenmişti.bukadar kısa sürede .salonumda saksıya diktim.kendimce mini bir sera yaptım.konserve kutusu ve pet şişeden .resim çekicem ayrıntı için.umarım büyütmeyi başarabilirim fidanlarımı.

Eklenen Resimler

Eski 23-01-2016, 10:19   #111
Ağaçsever

Binbirçeşit's Avatar

Teşekkürler @mücevher çalısı vakit ayırıp cevapladığınız için.

Eski 23-01-2016, 11:21   #112
Ağaç Dostu

Mücevher Çalısı's Avatar

Alıntı:
Sayın nurdane .bende şuan şaşkınım .3gün önce ektiğim tohumlarım çimlenmişti. Bu kadar kısa sürede .salonumda saksıya diktim.kendimce mini bir sera yaptım.konserve kutusu ve pet şişeden .resim çekicem ayrıntı için.umarım büyütmeyi başarabilirim fidanlarımı.
Çok şeker görünüyorlar. Ballıca nazlı bir bitki değil, onlar evin içinde de baharı bekleyebilirler. Boyları uzadı gibi dertleriniz olmasın. Sizinkinin cinsini bilmiyorum ama benimkiler saksıdalar ve bir süre sonra sarkıcı olarak duruyorlar. İçeride boya gitseler de baharda dışarıya çıkınca sarkıcı olarak güzel durabilirler.

Baharda budama da yapabilirsiniz, bu sayede boylarını kısaltmış ve çiçeklenen dallarını çoğaltmış olursunuz...

Ayrıca verilen cevaplara teşekkür etmenize gerek yok, beğeniye tıklamanız yeterlidir efendim...

Eski 03-02-2016, 11:31   #113
Ağaçsever

Binbirçeşit's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi çetik Mesajı Göster
bal kokulu beyaz alisyumum
Çok güzeller maşallah.bende sarı ve beyaz tohum aldım denemw amaçlı ektigim tohumlarım çıktı.şimdi bide kırmızı rengini almayı düşünuyorum muhteşem bir renk şöleni olacak.benim tohumlarda 10 gün oldu bukadar büyüdüler.

Eklenen Resimler

efeege, Milla ve sevgihoca beğendi.
Eski 03-02-2016, 11:56   #114
Ağaç Dostu

Mücevher Çalısı's Avatar

Alıntı:

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi çetik Mesajı Göster
bal kokulu beyaz alisyumum
Çok güzeller maşallah.bende sarı ve beyaz tohum aldım denemw amaçlı ektigim tohumlarım çıktı.şimdi bide kırmızı rengini almayı düşünuyorum muhteşem bir renk şöleni olacak.benim tohumlarda 10 gün oldu bukadar büyüdüler.
Sn Binbirçeşit, irtibat kurmaya çalıştığınız Sn çetik'nin aşağıdaki durumunu fark etmediniz sanırım;

Son Hareketi: 14-11-2014 16:16

Çabanız takdire şayan, çalışmalarınızda başarılar

Binbirçeşit beğendi.
Eski 03-02-2016, 15:25   #115
Yeni Üye

Bu tohumları tohum topu yaparak çimlendirebilirmiyiz ne dersiniz

Eski 09-02-2016, 09:31   #116
Ağaçsever

Binbirçeşit's Avatar

Beyaz ballıca alssyum

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Mücevher Çalısı Mesajı Göster
Sn Binbirçeşit, irtibat kurmaya çalıştığınız Sn çetik'nin aşağıdaki durumunu fark etmediniz sanırım;

Son Hareketi: 14-11-2014 16:16

Çabanız takdire şayan, çalışmalarınızda başarılar
Evet gözden kaçırmışım son ziyaretini ... sayın mücevher çalısı diktiklerim ballıca kokulu beyaz alssyum ve sarı rengide var. Biraz yavaş büyüyolar ama hergun oturup saatlerce çiçeklerimi izleyip onlarla konuşuyorum.şehirde bir apartman dairesinde yapacak en iyi şey...

Eklenen Resimler

Eski 09-02-2016, 12:31   #117
Ağaç Dostu

Mücevher Çalısı's Avatar

Alıntı:
... Biraz yavaş büyüyolar ama hergun oturup saatlerce çiçeklerimi izleyip onlarla konuşuyorum.şehirde bir apartman dairesinde yapacak en iyi şey...
Ballıca (Alyssum sp.) bildiğim pek çok çiçekten daha hızlı gelişiyor. Çimlendikten 1,5 ay gibi bir süre sonra çiçekleniyor Siz her gün gelişmesini takipte olduğunuzdan yavaş gibi gelebilir (Çok yavaş gelişiyorsa toprağında sorun olabilir, gübre istiyor olabilir.)

Çimlenme aşaması ile beraber bildiğim en hızlı gelişen ve çiçeklenen bir bitki daha söyleyeyim; Latin Çiçeği - Nasturtium (Tropaeolum majus), tohumu elinizde yoksa edinip yetiştirmenizi tavsiye ederim

En doğrusu bence de bu Ne kadar doğal olandan uzakta olsa da, bahçemiz hatta balkonumuz olmasa bile, imkanımız dahilinde bitki yetiştirmek, insanı hayata bağlıyor

Eski 14-02-2016, 09:32   #118
Ağaçsever

Binbirçeşit's Avatar

Alıntı:
Ballıca (Alyssum sp.) bildiğim pek çok çiçekten daha hızlı gelişiyor. Çimlendikten 1,5 ay gibi bir süre sonra çiçekleniyor Siz her gün gelişmesini takipte olduğunuzdan yavaş gibi gelebilir (Çok yavaş gelişiyorsa toprağında sorun olabilir, gübre istiyor olabilir.)

Çimlenme aşaması ile beraber bildiğim en hızlı gelişen ve çiçeklenen bir bitki daha söyleyeyim; Latin Çiçeği - Nasturtium (Tropaeolum majus), tohumu elinizde yoksa edinip yetiştirmenizi tavsiye ederim

En doğrusu bence de bu Ne kadar doğal olandan uzakta olsa da, bahçemiz hatta balkonumuz olmasa bile, imkanımız dahilinde bitki yetiştirmek, insanı hayata bağlıyor
Dize katılıyorum sayın mücevher çalısı onlarda olmassa zaten hayattan kopmuşuz demektir.bide ahşap yapım ve boyamayla uğraşıyorum dikiş nakış.birde en çok istedıgım balıkesir burhaniye avyalık taraflarında bahçeli bir ev.oda allahın izniyle olursa işte ozaman mutluluk anlatılmaz derecede büyür.herşeyimi eker yaparım .sütümden sebzeme meyveme çiçegime tavuguma kadar herşeyi.çocugumun bir apartman dairesinde buyumesini istemıyorum.zaten oda şuan annesinin izinden gidiyor.ayy anne çiçekler çok güzel diyip gelip geçip öpüyor.onun için keçi aldım annemlerde duruyo şimdilik yazın gidince sütünü yoğurdunu yıyoruz.geçen kış peynirimi bile yaptım☺insanın herşeyi kendi eliyle dogal organik yapıp yetiştirip izleyıp sonrada keyfını sürmesi kadar güzel birşey yok.karşılıgını alıyorsunuz.örnegin kara kızım birdi yavrusu oldu şuan kocaman bir oglan.ve şimdi kara kızım yine dogum yapcak çok heycanlıyım oyuzden.herşey toprakta toprak berekettir mutluluktur ...

Eski 24-02-2016, 10:53   #119
Ağaçsever

Binbirçeşit's Avatar

Alıntı:

Tavsiyeniz üzerine bir paket latin çiçeği tohumu aldım sayın mücevher çalısı.3gun oldu dikeli sabırsızlıkla çimlenmesini beklıyorum.ve bu bitki afına bişey ögrendim ki bence çok faydalı yaprakları ve çiçeği yenebiliyormuş yemek ve salataların süslerinde ve yemek için kullaılıyormuş.teşekkürler bu bitkiyle tanışmama vesile olduğunuz için....☺

sevgihoca beğendi.
Eski 08-03-2016, 13:46   #120
Ağaçsever

Ç İ Ğ D E M's Avatar

Giriş Tarihi: 27-07-2012
Her sene dökülen tohumlardan tekrar çıkıyor. Zahmetsiz ama bir o kadar keyifli ve güzel bir çiçek...

Eklenen Resimler

Ç İ Ğ D E M Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 20:31.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024