agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Bitki Dünyası > Yerörtücü ve Yayılıcılar
(https)

Beğeni Düzeni284Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 08-04-2016, 07:25   #121
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 08-04-2016
merhaba,

hayatında soğan dikmemiş biri olarak bahçeli bir eve taşınınca bahçede bakımı kolay ve çiçekli bir bitki aradım ve alisyumu buldum (bahçe sınırı olarak da kullanıcam), tohumunu aldığım satıcı çimlendirme vs.den hiç bahsetmedi, direk yumuşak toprağa tohumları serpin çok az örtücü toprak koyun nemli tutmaya çalışın dedi ve ben de öyle yaptım, bir kaç saksıya da veranda içi serpiştirdim. Amasya'dayız ve çok güneş alan bir bahçemiz var, hatta diyebilirim ki güneş üzerine doğuyor üzerinde batıyor oldukça sıcak. Şimdi buradan çimlendirilmesi gerektiğini öğrendim saksıdakilere streç film geçirerek belki kurtarabilirim ama bahçedekiler oldukça da uzun (yaklaşık 20 m.) bir alana ektim. Umudumu kaybedip vakit kaybetmeden yeni birşey mi ekmeliyim yoksa az da olsa bir umut var mı acaba beklemelimiyim? bu arada 3 gün oldu ekeli ve her gün su veriyorum.

seldom Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-04-2016, 08:33   #122
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 06-01-2008
Galeri: 44
Sn. seldom, bahçe sınırı derken? Direkt toprağa ekilir yani esas yerine, nihai yerine ekilebilir fakat çimlenirken duyduğu ihtiyaçlar artık ne derece karşılanırsa o derece etkili bir çimlenme ve gelişme olur.

Bahçe sınırı olarak kullanılabilecek bir bitki diyemeyiz alisyum için. Ancak 15 cm. kadar yükselecektir. Güneşi sever, sorun olmaz, bunu çimlendirme açısından söylemiyorum. Çimlenirken nemini kaybeden, rüzgar ile dağılan, fazla derine giden, karıncalar tarafından taşınan tohumlar zayi olacaktır. Etrafında çimlenen yabani otları da kontrol etmek zor olacaktır. En doğrusu tavada çimlendirip fide olduktan sonra esas yerine şaşırtmaktır.

abk ve gunes tor beğendi.
kelebek çalısı Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-04-2016, 09:19   #123
TCM
Ağaç Dostu

TCM's Avatar

Giriş Tarihi: 18-01-2014
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi seldom Mesajı Göster
merhaba,

hayatında soğan dikmemiş biri olarak bahçeli bir eve taşınınca bahçede bakımı kolay ve çiçekli bir bitki aradım ve alisyumu buldum (bahçe sınırı olarak da kullanıcam), tohumunu aldığım satıcı çimlendirme vs.den hiç bahsetmedi, direk yumuşak toprağa tohumları serpin çok az örtücü toprak koyun nemli tutmaya çalışın dedi ve ben de öyle yaptım, bir kaç saksıya da veranda içi serpiştirdim. Amasya'dayız ve çok güneş alan bir bahçemiz var, hatta diyebilirim ki güneş üzerine doğuyor üzerinde batıyor oldukça sıcak. Şimdi buradan çimlendirilmesi gerektiğini öğrendim saksıdakilere streç film geçirerek belki kurtarabilirim ama bahçedekiler oldukça da uzun (yaklaşık 20 m.) bir alana ektim. Umudumu kaybedip vakit kaybetmeden yeni birşey mi ekmeliyim yoksa az da olsa bir umut var mı acaba beklemelimiyim? bu arada 3 gün oldu ekeli ve her gün su veriyorum.
Kolay çimlenir merak etmeyin, sadece toprağı her gün spreyleyerek sulayın. Yani hortumun ucunu sıkıştırıp mümkün olduğunca damlaları küçültmeye çalışın. Böylelikle su bir yerde birikmemiş olacak ve damlalar tohumlara zarar vermeyecektir.

TCM Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-04-2016, 22:10   #124
Ağaçsever

gunes tor's Avatar

Giriş Tarihi: 03-06-2015
herkese merhaba valla ben bahcem ıcın okadar cıcek tohumu aldım kı artık evde vıyollerden gecılmıyor..bu nedenle bahceme dırek ekıcem bordur olarak..sızce tohumları ne kadar arayla ekeyım? sasırtma felan zor gelıyor bana..yanı yapamam cok kucuk gıbı..bılemedım nasıl yapayım..

gunes tor Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-04-2016, 22:52   #125
TCM
Ağaç Dostu

TCM's Avatar

15 cm. civarı olsun araları.

gunes tor beğendi.
Eski 16-06-2016, 00:02   #126
Ağaç Dostu

ParlakYıldızlar's Avatar

Giriş Tarihi: 12-02-2015
Benim mor alyssumlar çok keyifsiz yeni ekim yaptiktarim gayet iyi fakat gece seneden kalanlar pek iyi değil çiçekleri geçti,kendi kendini yenilermi yoksa biraz budamalimiyim?

ParlakYıldızlar Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-06-2016, 07:53   #127
TCM
Ağaç Dostu

TCM's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi ParlakYıldızlar Mesajı Göster
Benim mor alyssumlar çok keyifsiz yeni ekim yaptiktarim gayet iyi fakat gece seneden kalanlar pek iyi değil çiçekleri geçti,kendi kendini yenilermi yoksa biraz budamalimiyim?
En az üç - dört ay çiçekli kalıyorlar.

Eski 26-11-2016, 21:19   #128
Ağaçsever

gunes tor's Avatar

Giriş Tarihi: 03-06-2015
bahar ayında diktiğim ballıcalarım 40cm boya ulaştı sanırım fıskiyelerımın bırınde kaçak vardı cok su aldıgı ıcın fazla boylandılar..cok cıceklıydı ancak fazla boylanmaları guzel olmadı bence, zevkimce hatta 50 cm bile olabılır..bu sene umarım bodur kalırlar..merak ettiğim konu ise şimdi çiçeklerim artık tamamen kahverengı oldular(çiçekten yaprağa).geceleri -5.lerde..tohum dökmüştür diye düşünüyorum..ben bunları şimdi böyle bırakayım mı yoksa dipten keseyim mi bilemedim..yani kar don gelince iyice bunlar çürüyüp yok olucak tohumlarından tekrar mı cıkacak nasıl olacak anlayamadım..bir de çürümez ve alttan yenılerı gelırse kötü bir görüntü olacak..nasıl yapayım arkadaslar?

gunes tor Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-11-2016, 21:24   #129
TCM
Ağaç Dostu

TCM's Avatar

Üst tabaka ölüyor, seneye bahar tohumdan tekrar çıkıyorlar.

gunes tor beğendi.
Eski 29-11-2016, 19:03   #130
Ağaç Dostu

ParlakYıldızlar's Avatar

Merhaba, alyssumlar öyle bol ciceklendi ki,demek öldü diye söküp atmamalı.

Eski 29-11-2016, 19:42   #131
Ağaç Dostu

ParlakYıldızlar's Avatar

Name:  1480448333050-1965035798.jpg
Views: 626
Size:  38.5 KB

YeniGine, Milla ve sevgihoca beğendi.
Eski 14-03-2021, 16:06   #132
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 13-03-2021
Merhaba,

Hala bu sayfaya bakan var mı bilemiyorum ama yine de yazayım

İlk defa kraliyet halısını tohumdan yetiştirmek istedim fakat çimlenen tohumları uzun boylu oldu. Şuan ne yapmam gerekiyor bilemiyorum,hatta az bir kısmı güç kaybedip yere yattı. En bilinen sebebi ışık azlığı deniyor. Evde yetiştirmeye çalışıyorum,3 gün önce çimlendiklerinden buyana cam kenarındalar. Cam kenarı gün ışığı alıyor ama direk güneş ışığı almıyor. Direk güneş gören bir yere mi almam lazım acaba, bilgisi olan var mı? Bu tarihte balkona koyarsam soğuk olmaz mı onlar için bilemedim?
Bir de çok sık çimlendiler o nedenlede olabiliyormuş boy uzunluğu fakat şuan için çok küçük yapraklılar onları öldürmeden nasıl şaşırtma yapıp seyreltebilirim bilemiyorum.

Yardımcı olan olursa sevinirim, şimdiden teşekkürler..

bernasa Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 04:47.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024