agaclar.net

agaclar.net (http://www.agaclar.net/forum/)
-   Yerörtücü Sukulentler (http://www.agaclar.net/forum/yerortucu-sukulentler/)
-   -   Carpobrotus acinaciformis (Kazayağı) (http://www.agaclar.net/forum/yerortucu-sukulentler/3360.htm)

maya 06-11-2014 08:20

Maslak'ta, işyerime giderken, yol kenarında var kazayağı. Geçen bahar bir parça kopartıp toprağa diktim. Ama aylardır hiç hareket yok. Bugün dayanamadım bir parça daha aldım ;) Bunu da suda köklendirmeye çalışacağım (Gerçi bu çelikten üretim konularında çok beceriksizim. Nedense 'kolay' olarak bilinen tüm bitkilerde de genel bir başarısızlığım var :o Uzun süre sabırla bekleyemediğimden olabilir. O yüzden tohumdan üretimi tercih ediyorum :mad: ) Umarım bu sefer başarılı olurum :rolleyes:

maya 24-11-2014 09:09

Arkadaşlar, kazayağını suda köklendirme çalışmalarım da hüsranla sonuçlandı :( İlkbaharda toprakta köklendirme, sonbaharda suda köklendirme çalışmaları başarısız. Sonuç; çürüme. Şimdi bir de sonbaharda toprakta köklendirmeyi deneyeceğim :o Bu da olmazsa, sanırım birgün yol kenarına tırmanıp (kaldırımdan biraz yüksekçe), kökünden bir tane çekeceğim :dilli:

sema.okyay 29-11-2014 15:19

ben de bir dal koparıp toprağa dikmiştim ama yaprakları falan iyice bıraktı kendini. sonra aldım, soda şişesini suyla doldurup dalı oturttum. şimdi kök veriyor. bu arada toprakta durduğu süre içerisinde toprakla temas eden kısımları çürümüş gibi bir renk aldı. buna rağmen o kısımlardan da kök çıkıyor. yeterince köklendi sayılır ama toprağa tekrar koymaya korkuyorum. sevmedi mi acaba :(

hobiciakvarist 03-07-2015 10:29

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi maya (Mesaj 1335696)
Arkadaşlar, kazayağını suda köklendirme çalışmalarım da hüsranla sonuçlandı :( İlkbaharda toprakta köklendirme, sonbaharda suda köklendirme çalışmaları başarısız. Sonuç; çürüme. Şimdi bir de sonbaharda toprakta köklendirmeyi deneyeceğim :o Bu da olmazsa, sanırım birgün yol kenarına tırmanıp (kaldırımdan biraz yüksekçe), kökünden bir tane çekeceğim :dilli:

Sukülent olduğunu unutmayarak koparılan sukülent yapraklarının önce kuruyarak beyaz callus oluşmasını sağlamak gerekir diye düşünüyorum. Daha sonra nemli (ıslak değil) toprağa ekilerek köklenme tetiklenebilir.

Bu türden elinde olan var mı acaba?

Mesut Temiz 29-08-2015 07:27

Çok teşekkürler.. Bu bitkinin adını uzun süredir arıyordum.. Sakarya Karasu'da yol kenarlarında, kumlar üstünde çok yaygın yetişiyor ve çok farklı renklerde çiçekler açıyor.. Sanırım tuzun olmadığı topraklarda yetişmiyor, çünkü daha önce saksıda yetiştirememiştim... Birkaç ay önce kardeşim birkaç kök ekti, bu kez toprağa biraz tuz ve doğal ortamından kum da koymasını söyledim ve şu anda çok sağlıklı büyüyormuş...

hira 27-09-2015 21:54

1 Eklenti(ler)
Bu da benim kaz ayağım.. Gelecek yaza çiçek bekliyorum artık.

sanpedro 05-12-2020 19:08

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi hira (Mesaj 1412018)
Bu da benim kaz ayağım.. Gelecek yaza çiçek bekliyorum artık.

çok iyi bakmışsınız

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 23:48.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024